Vážení kolegovia, poznáme sa po tých dva a pol roka už pomerne dobre a viete, že mojou ústrednou témou v politike sú práva detí a ich rodičov. Ale som presvedčená, že túto tému ja, ani iní z vás, ktorí sa jej venujete, nemôžeme napĺňať v krajine, kde ľudia prídu o život len preto, koho milujú. (Krátka pauza. V sále zaznieva zvonenie telefónu. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Ospravedlňujem sa, pani Marcinková. Nech sa páči.
Marcinková, Vladimíra, poslankyňa NR SR
Považujem za súčasť boja za práva detí v tejto krajine, aby malo každé dieťa šancu žiť nielen v detstve, ale aj v dospelosti v bezpečí, v láske a v tolerancii. Verím, že rodičovská láska dokáže byť väčšia ako akékoľvek predsudky a že pre nás rodičov je dôležité, aby naše deti našli lásku alebo ju mohli v tejto krajine slobodne hľadať bez ohľadu na to, v kom ju nájdu.
Považujem tiež za súčasť boja za práva nás rodičov, aby sme sa o svoje deti nemuseli báť. Báť, ak sa prihlásia napríklad ku queer komunite. Tak ako som sa, tak ako som v politike bojovala proti iným nespravodlivostiam, napríklad v prípade vojačiek alebo policajtiek, keď im vychádzala nižšia materská, ako vychádzala civilným zamestnankyniam alebo pri vdovskom, považujem za svoju povinnosť bojovať aj proti ďalším nespravodlivostiam, aj proti tým, ktoré zažívajú LGBTI ľudia, ktorí sú plnohodnotnou súčasťou našej spoločnosti. Máme voči LGBTI ľuďom dlh. V politike sme zatiaľ pre nich nespravili nič. A dvaja z nich za atmosféru v našej spoločnosti, aj za ňu, zaplatili životom.
Preto som začala svoj príhovor oslovením ´vážení kolegovia´, lebo ja hovorím k vám. Prosím, spojme politické sily, aby sme týmto ľuďom dali aspoň základný, ten minimálny balík práv, ktorý im dovolí žiť dôstojný partnerský život.
Náš návrh neponúka nejaký prelomový krok. Ide naozaj o zlepšenie oproti súčasnému stavu, ale o minimálne, o nič prelomové. Hovoríme to otvorene, priznávame to. Je to však podľa nás taký návrh, ktorý by aj s ohľadom na politické zastúpenie v parlamente mohol získať politickú podporu, zlepšiť aktuálny stav a byť nielen gestom alebo podporným slovom, ale aj reálnym posilnením práv párov rovnakého pohlavia na Slovensku. Nejde o návrh na registrované partnerstvá. Ide o návrh na partnerské spolužitie, ktorý rieši majetkové práva párov rovnakého pohlavia žijúcich v jednej domácnosti, napríklad dedenie, nazeranie do zdravotnej dokumentácie, bezpodielové spoluvlastníctvo. (Zaznelo zvonenie mobilného telefónu.)
A, pán predsedajúci, vypnete si, prosím, zvuk? (Reakcia predsedajúceho: "Už som sa snažil, ale nepomohlo.")
Ja vám s tým pomôžem, ak treba. (Reakcia predsedajúceho: "Nech sa páči.")
(Reakcie z pléna.) Rozumiem argumentu, ktorý zaznie voči nášmu návrhu od queer komunity, že je to málo, čo ponúkame. Ja osobne som za úplné zrovnoprávnenie. Ale to, čo by sme napríklad my v SaS chceli a želali si, žiaľ, nemá v tomto zložení parlamentu šancu na úspech. My sme sa rozhodli, hoci neradi, ale rešpektovať politickú realitu a predložiť návrh, ktorý by mohol byť kompromisom pre širšie politické zastúpenie. Ide nám o výsledok. Ide nám o faktickú zmenu, ktorou by sme pomohli týmto ľuďom. Nechceme z tejto témy robiť politický súboj. Vážime slová, chceme pri tejto citlivej téme priniesť ľuďom politický zmier a ten podporený výsledkom v zajtrajšom hlasovaní.
Toto nie je téma liberálov, konzervatívcov, toto je naozaj otázka spravodlivosti a slušnej spoločnosti. Je to krok k tomu, aby sme ľuďom z queer komunity dali jasný signál, že nám na nich záleží. A za seba poviem, že dúfam, že urobíme ešte viac než toto, aby sa na Slovensku cítili bezpečne a mohli viesť šťastný a spokojný život.
Ďakujem.