Vážené dámy a páni, pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte zhrnúť niekoľko argumentov, ktoré som už naznačil vo svojich faktických poznámkach. Poviem ich osem, ak to stihnem, verím, že áno.
Prvá vec a už sme sa o tom bavili aj tuto s kolegom Dostálom, či je pilierom tej liberálnej demokracie, ktorej je on vyznávačom, ako sa rád tým pýši a predpokladám, že aj pani ministerka Kolíková, je pilierom takejto demokracie deľba moci? Je...
Vážené dámy a páni, pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte zhrnúť niekoľko argumentov, ktoré som už naznačil vo svojich faktických poznámkach. Poviem ich osem, ak to stihnem, verím, že áno.
Prvá vec a už sme sa o tom bavili aj tuto s kolegom Dostálom, či je pilierom tej liberálnej demokracie, ktorej je on vyznávačom, ako sa rád tým pýši a predpokladám, že aj pani ministerka Kolíková, je pilierom takejto demokracie deľba moci? Je pilierom takejto demokracie systém, ktorý obhajoval ešte asi zrejme váš favorit, veľký liberál James Madison, ktorý hovoril o checks and balances. To znamená systéme bŕzd a protiváh. Na tom je postavená celá deľba moci, na tom je postavený moderný demokratický systém. To znamená, aby si väčšina, ktorá vznikne vo voľbách, nemohla uzurpovať moc. Aby tam bol vždy nejaký strážca, ktorý bude strážiť tých strážcov. To znamená, tá stará klasická platonská dilema, kto bude strážiť tých strážcov. A preto tu máte vždy jeden Ústavný súd, ktorý rozhoduje aj v prípade, že dajme tomu ústavná väčšina vznikne z parlamentných volieb ako teraz, aby si nemohli schváliť čokoľvek. Lebo reálne vy dneska máte možnosť, máte 95 hlasov, schváliť si, dajme tomu, že budete mať mandát už navždy a dáte to do ústavy a bude to platiť alebo máte možnosť vyhlásiť Igora Matoviča za svätého alebo máte možnosť dať vedúcu úlohu strany OĽANO a podobne. Toto sa môže stať. Čisto teoreticky, čisto hypoteticky.
A preto tu funguje ten systém bŕzd a protiváh, aby vám Ústavný súd mohol zakázať takéto niečo urobiť, lebo to odporuje duchu ústavy. A vy teraz toto idete zmeniť. Vy chcete túto možnosť tomu Ústavnému súdu zobrať a ja sa pýtam prečo. Čoho sa bojíte? Prečo sa bojíte Ústavného súdu? Viete, je to veľmi krátkozraké. Teraz ste vo voľbách vyhrali vy, o tri roky to môže byť niekto iný. Ja vám, samozrejme, držím palce, ale keď pozerám ten stav vašich preferencií, najmä pána Matoviča, tak už asi nevyhráte voľby, že áno.
Obávam sa, že o tie tri roky alebo dva roky a možnože aj skorej tu bude vládnuť niekto iný. Možnože tí, ktorých vy nazývate mafiáni, fašisti, komunisti a všetky tie vaše pejoratívne výrazy, ktorými chcete deklasovať slovenskú politickú diskusiu. Predstavte si to. Čo bude potom? Vy nabíjate zbraň týmto ľuďom. Čo keď sa dostane pán Kotleba k moci, pán Dostál, čo potom? Vy mu nabíjate zbraň. Odrazu už nebude Ústavný súd, ktorý bude môcť kontrolovať jeho výkon moci, odrazu bude mať plne v rukách prokuratúru, plne v rukách políciu, plne v rukách súdy, vy mu pripravujete pôdu. Aj ten Adolf Hitler v roku ´33 sa dostal k moci legálne, lebo bol nastavený systém tak, že mu to umožnil a vy to takýmto ľuďom uľahčujete. Nech sa páči, v poriadku.
Pán predseda Ústavného súdu vám to povedal úplne jasne. Takýmto spôsobom jednoducho nemôžte okliešťovať právomoci Ústavného súdu, je to v protiklade k právnemu štátu, ale aj v protiklade k demokracii. Prosím, uvedomte si to. Počúvajte odborníkov, počúvajte názory právnikov. Ja chápem, že sa cítite ako teraz mesiáši, pán Matovič rozdáva rady profesorom zo Stanfordu. V poriadku, máte ten pocit toho komplexu mesiášstva, že teraz zachraňujete svet pred mafiou a jaštermi a podobne. V poriadku. Ale prosím trošku pokory pred odborníkmi. Pán Fiačan nie je, teraz v dobrom, upratovačka v Kancelárii Národnej rady. On je, predpokladám, veľmi vzdelaný v právnej oblasti a hovorí vám niečo, čo má hlavu a pätu, tak ho, prosím, počúvajte. Teraz naozaj nemusíte nevyhnutne počúvať mňa, keď ma nemáte radi, ale toto sú názory odborníkov. A myslím si, že ďaleko väčších odborníkov, ako sú tuto kolegovia, ktorý tento zákon predkladajú.
Ďalšia poznámka. Generálna prokuratúra to isté. Tak postaviť sa v druhom čítaní a tuto poslanec navrhne úplne fenomenálnu zmenu. Akože zmenu, ktorá tu má platiť niekoľko rokov, systémová zmena Generálnej prokuratúry. Tu sa mení jeden systém prokuratúry na druhý a vy to robíte v druhom čítaní pozmeňovacím návrhom bez diskusie. Rada prokurátorov, samozrejme, bola pripustená k diskusii, dnes mala možnosť vyhlásiť, že s tým absolútne nesúhlasí, že je to neakceptovateľné a že teraz popierate základy právneho štátu. Toto hovorí dotknutý subjekt. To je fantastické. Vy vlastne nediskutujete s nikým, vy zvestujte svetu vašu pravdu. Inak tak to robili kedysi aj boľševici Vladimira Iľjiča Lenina. To nebolo potrebné sa pýtať ľudí, oni pravdu poznali, oni ju vedeli, oni vedeli zákony histórie. Alebo pán Adolf Hitler ten tiež spoznal zákony rasovej vojny a vnucoval ich ľuďom. A potom tu máme vládu Igora Matoviča, ktorý pozná a zvestuje pravdu, ktorú mu priniesol nejaký hlas v hlave a on to teraz vnucuje celému Slovensku. Je to veľmi krátkozraké. Toto isté. V päťdesiatych rokoch možnože v dobrej viere. Takisto v dobrej viere to robili vtedajší komunisti. Verili tomu, že tu prichádza úplne nový vek, svetlejšie zajtrajšky a podobne, a tak keď už ten les rúbeme, tak nejaké tie triesočky ako Horáková, Klementis a podobne, to už až tak nevadí. K tomuto vy spejete. Mňa obviňujete z toho, že ja tu obhajujem bývalý režim, ale ja som nikdy neobhajoval zločiny bývalého režimu, ja som nikdy neobhajoval to, že bol nedemokratický, to, že mal takúto boľševickú náturu vo svojej podstate. Ja som obhajoval tie sociálne funkcie. To, že pomáhali ľuďom, to, že pomáhali robotníkom, ale vy hľadáte inšpirácie práve v tej právnej oblasti, v tej urválkovčine a to je nebezpečné. Vy sa inšpirujete tým najhorším, čo bolo v bývalom režime. To znamená Urválkom a päťdesiatymi rokmi.
Tretia poznámka. Tajná voľba. Prepáčte opäť. Tak vy tu úplne účelovo zmeníte Ústavný súd, lebo zhodou okolností máte ústavnú väčšinu. Som zvedavý, či by vás to napadlo, keby ste ju nemali. Zhodou okolností tu teraz idete meniť tajnú voľbu, lebo sa neviete dohodnúť na voľbe generálneho prokurátora. Takéto účelové zmeny robíte do ústavy? To si z ľudí robíte srandu, veď to musí mať nejakú štátnu kultúru, preboha. To nie je možné takýmto spôsobom meniť. A keď to už chcete urobiť, tak sa aspoň tvárte, že ste konzistentní, tak sa postavte na úvod funkčného obdobia a povedzte, že všetky voľby personálne musia byť verejné. Ale nie. Predsedu parlamentu volíme tajne, lebo tam to z nejakého dôvodu nevadí, ale generálneho prokurátora musíme voliť verejne. Veď to nedáva zmysel, aspoň buďte trošku konzistentní, kolegovia. A viete, zase to pripomína tie staré časy, keď sa tu volilo pomaly aklamačne, že sa tu postavil ten súdruh a povedal, áno, volím toho súdruha Stalina a oni všetci tlieskali a hrala tá internationale. Toto chcete? Však trošku udržujme tú dôstojnosť a myslím si, že k dôstojnosti slobodného mandátu poslanca patrí tajná voľba.
Dôchodkové zmeny. K tomu povedal všetko Jano Richter. To zase. Tak vy sa postavíte v druhom čítaní a tu si prednesiete návrh, ktorým beriete dôchodkový strop tým najslabším spoločenským vrstvám - seniorom. Veď to je tak ukrutné. Keby ste sa spýtali sociálnych partnerov a rok o tom diskutovali, tak okej, povieme si, že budeme mať iný názor, ale bude to aspoň legitímne do tej miery, že sa s niekým rozprávate, ale vy to spravíte takto na hulváta, že sa tu postaví minister už tesne pred koncom rozpravy a zmeníme ešte toto. A toto budete robiť ďalej, a preto ste potrebovali vybaviť Ústavný súd, aby sa k tomu nemohol vyjadrovať, aby vám nikto na tú vašu pravdu, na tú vašu ideológiu nemohol siahať ako tí boľševici.
Pani ministerka Kolíková, prepáčte, ale ja si vás pamätám z našej vlády ako tú štátnu tajomníčku, takú tú, v dobrom to teraz myslím, šedú myšku, ktorá sa snaží tú čistotu právnu dodržiavať, ale nejak sa nepostane nikdy proti nejakým veciam, ktoré sú kontroverzné, však hrdinkou ste sa stali až teraz, keď ste v tej novej vláde, zrazu ste taká tá antikorupčná bojovníčka, takú sme vás nepoznali. No dobre, ale teraz sa dostanete k moci a ja vidím Ladislava Mňačka a jeho román Ako chutí moc. Zo šedej myšky sa tu stáva človek, ktorý tu chce ovládnuť všetko. Zničiť Ústavný súd, zničiť prokuratúru, zničiť všetky represívne zložky štátu a dostať ich pod svoju kontrolu. Toto je veľmi, veľmi nebezpečné a zíďte z kratšej cesty. Naozaj sa skúste vrátiť do tej polohy, v ktorej ste boli predtým, lebo tam ste boli aspoň odborne pôsobiaca, dneska pôsobíte naozaj ďaleko viac ako Vladimir Iľjič Lenin.
Čo sa týka posledných dvoch poznámok. Ja mám taký pocit, že to, čo sa tu teraz deje, musí mať dôvod. Prečo ste sa teraz práve v tejto chvíli zľakli Ústavného súdu? Prečo práve teraz v čase COVID-u, v čase pandémie potrebujete okliešťovať Ústavný súd? Prečo? Nie je to preto, že potrebujete prijímať opatrenia, kde sa bojíte, že by ste boli zastavení Ústavným súdom, lebo porušujete ľudské práva? Bavíme sa o testovaní, bavíme sa o očkovaní. Príde teraz najbližšie nejaký váš pokyn, nejaký váš zákon ústavný, že budete okliešťovať ľudské práva ľudí, len aby ste ich mohli očkovať? Zakážete im vstup do školy? Ústavné právo. Budete to môcť urobiť, lebo Ústavný súd už zrazu nebude môcť povedať nie. Testovanie to isté. Jasné porušovanie ľudských práv, pokiaľ to robíte nasilu.
Ale pokiaľ si do ústavy dáte, že to robiť môžte a ešte vyhlásite špajchľovanie v nose za ľudské právo, no nech sa páči, budete to robiť. Toto je možno skutočný dôvod, lebo iný nevidím. Prečo práve v čase pandémie potrebujete robiť takéto opatrenia, ktoré vedú k segregácii, k apartheidu? Tu budete mať ľudí, ktorí nebudú očkovaní, a ľudí, ktorí budú očkovaní, ako bolo kedysi v Južnej Afrike. Ľudia, ktorí boli Afričania, a ľudia, ktorí neboli Afričania. A do miestnosti mohli ísť iba tí neafričania. Pamätáte si to, že? Veľká inšpirácia, že? Rasistický juhoafrický režim apartheidu. Toto sa tu ide zaviesť a vy sa potrebujete zbaviť poslednej prekážky - Ústavného súdu.
Viete, takto sa kedysi rodil fašizmus.
Skryt prepis