Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.6.2021 o 18:22 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 19:35 - 19:37 hod.

Ľuboš Blaha Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne pánom kolegom.
K pánovi Kočišovi, poslancovi Kočišovi, naozaj Matovičovi neostal nikto, má úplnú pravdu. Absolútne nikto. Žiadna z jeho frakcií. Dokonca už opustila ho aj tá najslávnejšia frakcia, pedofilná frakcia s pánom Herákom. Už ani tá nezostala v OĽANO, už ho nepodporuje ani pedofilná frakcia. Ten človek je už úplný lúzer.
A viete si predstaviť, jak sa bude musieť tváriť, keď sa sem postaví a bude musieť čítať rozsudok v mene Slovenskej republiky a bude sa musieť ospravedlňovať Blahovi? Viete si predstaviť, aký prejav lúzerstva to bude?
A on to musí spraviť, lebo inak by to bolo pohŕdanie súdom, a on ako bojovník za spravodlivosť proti tej mafii, Mel Gibson a že by to nespravil? Ja sa na to fantasticky teším.
Čo sa týka pána poslanca Suju, súhlasím so všetkým, len toho Hegera by som nepreháňal. Ako kto by volil, preboha, Hegera? Ako v dobrom, hej, buďme, akože ten chalan je, je milý, je to náš Edo, ale on nemá žiadnu charizmu, to je, on je jak tá nafukovacia, nafukovací Edo, že ho nafúkneš a môžeš si s ním robiť, čo len chceš, ale on nespraví sám. To je, to je dnešný predseda vlády Slovenskej republiky. Nafukovací Edo.
No a čo sa týka pána Matoviča, dodám na záver ešte raz. Väčšieho lúzra v celej slnečnej sústave niet. Väčšieho lúzra niet. On, keby tu bola olympiáda lúzrov, on ešte aj v tej olympiáde lúzrov skončí ako najväčší lúzer. Ako posledný. Ten človek je katastrofou, národnou tragédiou a myslím si, že keď raz skončí v politike a zoberú mu ochranku, ten človek sa už nebude môcť pozrieť von zo svojej trnavskej vily, lebo to neprežije.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 30.6.2021 19:14 - 19:28 hod.

Ľuboš Blaha Zobrazit prepis
Cítim tu radosť u pána predsedu, neskrývanú. Ďakujem veľmi pekne. Tak budem sa snažiť to skrátiť teda, no.
Drahí priatelia, drahí kolegovia, vážené dámy a páni, o Igorovi Matovičovi by sa dala napísať ďalšia knižka. Jednu som už napísal a vrelo odporúčam. Ale tento priestor by som nerád venoval nejakým tirádam, pretože všetko, čo malo byť povedané, už povedané bolo, okrem jednej veci, ktorú na záver svojho príhovoru spomeniem, a Igorovi Matovičovi sa to páčiť nebude, vopred upozorňujem.
Začal by som tým, že Igor Matovič je prakticky už politická mŕtvola. To, že ho odvolávame, je skôr akousi analýzou vlády a toho všetkého, čo napáchala na slovenských občanoch, ale vo všeobecnosti sa zapodievať Igorom Matovičom nemá priveľký zmysel, pretože, opakujem, on je politickou mŕtvolou. On je ten najväčší slovenský politický lúzer v dejinách. Lúzer, to je to slovo, ktoré ho vystihuje. On prehral všetky súboje, všetko, čoho sa chytil.
Spomeňte si na to, ako v septembri minulého roku chytil do svojich rúk pandemické opatrenia, pandemickú krízu a začal ten náš veľký boj atómovky a Slovenské národné povstanie a podobne. Keď prevzal boj s pandémiou, tak na Slovensku, myslím, bolo 40-50 obetí. Keď končil svoj veľký, slávny boj s pandémiou, máme 12 600 mŕtvych, 12 600 mŕtvych ľudí. Toto je vizitka najväčšieho lúzra v dejinách. Lúzra, ktorý nie je schopný ani prísť a vypočuť si, čo poslanci Národnej rady o ňom hovoria. Tomu sa hovorí lúzer.
Viete, v Perinbabke bola zubatá s kosou, my sme tu mali asi takého zubatého so špajchľou. Človek, ktorý kvôli svojej mánii s testovaním bol ochotný obetovať 12 600 ľudí. Naozaj najväčší lúzer.
Ale nielen to. On priniesol do parlamentu, poviem to čo najslušnejšie, ten najväčší intelektuálny odpad pod slnkom. Pracovne im hovoríme pročkovia. Ľudia, ktorí netušia nič, nemajú žiadne morálne zábrany, žiadne vzdelanie, ale majú arogancie na rozdávanie. Tí sú ochotní tu prevrátiť celý svet naruby, aby sa na nich ich veľký Igor usmial. Toto je taká cháska, aká v tomto parlamente nikdy nebola, a Matovič sa roky snažil. Naozaj intelektuálny odpad, ktorý má hneď niekoľko frakcií.
Ako politológ tam vidím frakciu ...banda, tá má dnes na čele premiéra. To sú tí, ktorí vyzývajú múdrosť, pani múdrosť, múdrosť. To je Heger, Krajčí. ....banda. Takto ich pracovne nazvime.
Potom tu máme americké krídlo, Amerikánci, to tu máme Krúpu, Naďa a podobne. Tí by najradšej spravili zo Slovenska 52. štát v Spojených štátoch amerických.
Potom tu máme frakciu stredoveku, pani Záborská. Tá by nás tu najradšej rovno všetkých upálila ako bosorákov a bosorky.
Potom tam máme frakciu intelektuálov, pán Pročko, pani Tabák, pán Krošlák, intelektuáli, intelektuálni titani, ktorí nám to tu pre....... ukazujú, pán profesor, prepáčte, nie je, pán profesor Pročko. No proste výkvet, výkvet Slovenska.
Ono ten Matovič chodil po tých uliciach, on sa asi niekde opil, vymietol nejakú ulicu, tam našiel Tabák, chytil ju spoza schodíkov, doviedol sem a my tu máme dneska Romanu Tabák a sme na to strašne hrdí.
A toto dneska riadi štát. On doniesol na Slovensko ten najväčší odpad. Čiže opäť lúzer. Mal priniesť múdrosť, pani múdrosť, a priniesol Pročka. Toto je Igor Matovič.
Pamätáte si na jeho ďalší skvelý, úžasný úspech, ako tu vykrikoval po predsedovi Národnej rady, že je plagiátor, že je niečo na polici a že treba, aby sa okamžite vzdal funkcie, lebo si dovolil niečo opísať? A potom prestrih, rok na to a zistíme, že Matovič je plagiátor, že on si nielenže svoju prácu ani nenapísal, diplomovú, on ju ani nečítal. Tá slečna, ktorá mu to písala niekde v Chorvátsku, ktorej za to zaplatil, on si nedal ani tú námahu, aby si jej veľdielo prečítal. On netušil, že to bol plagiát. Toto je tá morálna autorita, to je ten vzor pre mládež, pre študentov. Opakujem lúzer. Väčšieho lúzra v Slnečnej sústave niet. To je Igor Matovič.
Potom chytil do ruky Sputnik. Ja som už vopred ľutoval ruských bratov, lebo keď chytí do ruky Sputnik Matovič, tak to mohlo dopadnúť len tak, ako to dopadlo. Ako nikto nespravil takú negatívnu reklamu Sputniku ako práve Matovič. A to sa akože snažil pomôcť. Keď ten človek chce ubližovať, tak to je katastrofa, ale keď sa snaží pomôcť, to je pomaly ešte väčšia katastrofa. On doniesol Sputnik, on si spravil fotečku a klasika, tým to preňho hasne. On nedoťahuje veci, on spraví marketing a potom už to nechá tak.
No lenže to ďalej bežalo. Zrazu čo s tým Sputnikom urobíme? Tak sme ho rvali tri mesiace do hlodavcov, jediný Slovák ho nedostal a on to považuje za úspech, že wau. Nebol schopný ani len zaplatiť načas ten ma..., nechcel som povedať magor, prepáčte, lúzer, to je to správne slovo. On to nebol ani schopný zaplatiť. A potom umožnil všetkým tým rusofóbom, aby sa tu vyburovali na Sputniku a počúvali sme všetky tie nezmysly, aká je zlá tá vakcína. Dokonca si tu Korčok s Remišovou poplietli vakcínu s biologickou zbraňou. Oni nám dneska hovoria, že my sme proti očkovaniu. A kto nazval vakcínu biologickou alebo geopolitickou zbraňou? Však oni tak zneistili Slovákov, no keď je jedna vakcína zbraň, tak prečo by nebola aj americká vakcína alebo britská vakcína zbraň. Tá britská zbraň je mimoriadne úspešná, zomierali na ňu ľudia po celej Európe na krvné zrazeniny. Takže zjavne najviac zneistil na Slovensku voči očkovacej kampani, no pán Matovič. A to chcel pomôcť. Preto hovorím, on je lúzer.
To nie je otázka toho, že on by bol nejaký zlovoľný, on je len proste taký Pat a Mat v jednej osobe. V ňom sa to bije, on to má v sebe oboje, aj Pata, aj Mata. A takýmto spôsobom doriadil Slovensko.
Viete, ale asi to najväčšie lúzrovstvo som videl v jeho vedení vládnej koalície. To je, on došiel, triumfálne viesť vládnu koalíciu s 25 percentami, všetko mal kompletne pod kontrolou a jeho potom malý Sulík so 7 percentami rozšlápol ako chrobáčika. Však ten ho tak vyškolil ako takéhoto lúzra, ako je Matovič, to ste nevideli. Ako si mohol nechať zo seba robiť takéhoto lúzra od Sulíka, ktorý je taký miniatúrny v rámci vládnej koalície. Jeho vyšachovali z pozície, jeho zobrali preč z úradu predsedu vlády a dneska sa tu strápňuje ako minister financií a on to ešte pomaly považuje za svoje politické víťazstvo. No čistý lúzer. A väčšieho lúzra naozaj niet.
Ja teraz nebudem opakovať, čo všetko o ňom rozpráva Sulík, ale si zoberte len tak. Dobre, Matovič nie je celkom v poriadku psychicky, hej. Ale zoberte si, že ste úplne psychicky v poriadku a že sa vám toto stane, že vás vyškolí ako malého chlapca váš koaličný partner, že vás hejtuje, že vás neustále napáda, že z vás robí to, čo ste, idiota, a potom takto prisoľuje do tých rán. On ho zbavil pozície a teraz takto solí. Ten Sulík si nedáva, on to robí možno naschvál, aby vybuchol ten Matovič. Ale ako rozprávať teraz poníženému, ohrdnutému, zúfalému Matovičovi, že je odporný človek. Ako ten Sulík naozaj si to vychutnáva. To vidíte, že to je až taký markíz de Sade, že on si chce toho Matoviča vychutnať a solí ho a solí. A my už len čakáme, kedy úplne vybuchne ten Matovič. Ako človek nemusí byť nejaký psychicky na dne, ako je Matovič, aby mohol vybuchnúť, a ja si myslím, že pán Matovič pôjde z politiky ale rovno, ale že rovno do nejakého sanatória a tam už ostane celý život. Pani Pavlínka by si mala dávať pozor na budúcnosť, lebo to môže skončiť pre tú rodinu veľmi zle. Budú manžela mať v sanatóriu, kto sa o nich postará. Aj keď musíme uznať, že pani Pavlínka je jedna z najbohatších dám na Slovensku a pán Matovič je len bezdomovec, ktorý vlastne nič nevlastní. No minister financií, to krásna kapitola lúzrovstva Igora Matoviča.
Pamätáte si, prišiel s tým, že každému dieťaťu dá 200 eur. Odkedy to povedal na tej slávnej tlačovke, počuli ste o tom niečo? Jak sa to zase vytratilo. To jak s tým Sputnikom, že sa odfotil a bolo, skončilo. Povedal 200 euro, mohol povedať rovno 1 000 euro, lebo z toho nikdy nič nebude. Čokoľvek Matovič povie, z toho nikdy nič na druhý deň neni. On si niečo vymyslí a spľasne to.
Hovoril tu o zvýšení DPH-čky, zase nič. Čokoľvek ten človek povie, tak je presný opak pravdou. Hovoril o 200 eurách pre rodiny, opak je pravdou, že 13. dôchodok bol zobratý dôchodcom, minimálna mzda bola zobratá robotníkom aspoň v tej výške, ako sme ju prijali, to isté obedy zadarmo pre deti a tak ďalej a tak ďalej. Čokoľvek si on navymýšľa, z neho vychádzajú také sľuby, že to nedokáže nikto sľúbiť ako Matovič, ale realita je vždy kompletne iná. Lebo on je kompletný lúzer, totálny lúzer, Igor Matovič.
Viete, toto všetko je viac-menej vtipná epizóda v živote Igora Matoviča, menej vtipná v živote Slovenska, ale tá najsmutnejšia časť je to, čo skončilo tradíciou. Opäť začal veľkými sľubmi o spravodlivosti, o tom boji s mafiou a podobne. Počúvame to pravidelne, mafia je každé druhé slovo Igora Matoviča, ten vidí mafiu všade. To býva, takéto halucinácie mávajú pacienti. A teraz Igor Matovič prevzal ten boj proti tej zlej mafii spôsobom, že tu máme mŕtveho hrdinu Milana Lučanského a že sa dneska dozvedáme od exšéfa NAKY Branislava Zuriana, že v skutočnosti je úplatkár Mikulec, jeho slávny minister vnútra, Matovičov minister vnútra a dozvedáme sa, že tu je reálne systém narafičených udavačov a potvrdzuje to aj správa SIS a že na čele tohto systému udavačov je pán Makó. Lajo Makó, s ktorým sa Matovič pravidelne stretával, ktorý bol prakticky jeho človek a ktorý mu dneska dáva kráľovsky zarábať a posiela jeho firme cez Slovenskú poštu 10 miliónov eur za jeho dobre odvedené služby. Makó povie, že hentoho odkrágľujeme, vybavené, dostaneš 10 miliónov. Štátna korupcia. Toto je tá spravodlivosť Igora Matoviča. V tomto jedinom je Matovič úspešný. Zatiaľ. Že dokázal zariadiť, že Milan Lučanský je mŕtvy. Viete a mňa až strasie vždy zlosťou, keď si tu, keď sa tu ten lúzer postaví a on sa tu hrá na veľkého bojovníka s mafiou. Ste ho dneska počúvali? Čo tu rozprával? Že on sa vidí ako Dávid v boji s Goliášom, on sa tu vidí ako Katáni, ktorý bojuje proti Cose Nostre, psychopat, reálny psychopat.
Viete, kto bojoval s mafiou? Milan Lučanský. Ten bojoval so skutočnou mafiou, ktorá odrezávala hlavy. Kto dal do basy toho Černáka? Alebo Branislav Zurian. To sú ľudia, ktorí bojovali s mafiou, reálnou mafiou.
Matovič urobil to, že sa postavil, došiel do politiky, povedal, vy všetci ste mafiáni a ja som jediný lietadlo a ja s vami idem bojovať. Toto urobil. Čo je skôr psychopacia a nie nejaký boj s mafiou. A to je, takýmto spôsobom on rozvrátil spravodlivosť na Slovensku. A dneska sa krásne ukazuje, že tu má odpornú štátnu korupciu, systém narafičených udavačov a že obeťou tohto celého je Milan Lučanský, človek, ktorého sme mali oslavovať ako hrdinu, obeťou je Branislav Zurian, ktorému tu vykopávajú dvere kukláči, namiesto toho, aby sme takýmto ľuďom ďakovali za to, že nás zbavili skutočnej mafie, nie tej mafie, čo má Matovič vo svojej prázdnej hlave.
Nechcem hovoriť dlho, ako som spomínal, takže to už ukončím.
Matovič prehral všetko vo svojej politike, je to maximálny lúzer.
A mám tu ešte jednu Matovičovu prehru a to je rozsudok Okresného súdu v Trnave. Okresný súd v Trnave rozhodol, že žalovaný Igor Matovič, ktorého som žaloval ja, Ľuboš Blaha, poslanec Národnej rady, za jeho výrok o mydlení baranov, okresný súd rozhodol, že Matovič je povinný na vlastné náklady pred plénom Národnej rady Slovenskej republiky na najbližšej schôdzi Národnej rady, to je táto, ktorá sa uskutoční po právoplatnosti tohto rozsudku, osobne predniesť ospravedlnenie žalobcovi, to je mne, v nasledovom znení:
„Ospravedlňujem sa pánovi doktorovi Ľubošovi Blahovi za nepravdivé výroky, ktoré som dňa 24. septembra 2020 ako predseda vlády Slovenskej republiky predniesol na pôde Národnej rady v rámci parlamentnej hodiny otázok 12. schôdze Národnej rady...“
Viete čo, nebudem to ani opakovať, nechám to na Igora Matoviča ako darček. Pán Matovič sa ešte na tejto schôdzi, ak chce rešpektovať rozsudok súdu, ktorý prehral, musí ospravedlniť. Musí sa ospravedlniť za to, čo tu natáral, a ja mu odporúčam, aby sa ospravedlnil aj celej Slovenskej republike a všetkým občanom, čo napáchal. Za tých 12 600 mŕtvych, za to, ako rozvrátil politickú kultúru na Slovensku, za všetko, čo dobabral.
Je to lúzer a ja sa teším na jeho verejné ospravedlnenie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 15:45 - 15:47 hod.

Ľuboš Blaha Zobrazit prepis
Pán predseda, vo svojom prejave ste spomínali rozhovor exšéfa NAKY Zuriana pre Plus 7 dní a hovorili ste o politickom zemetrasení a povedali ste to veľmi správne. Prosím, prečítajte si tento rozhovor s exšéfom NAKY. Pán Zurian nie je strážnik na parkovisku. On je človek, čo vie, o čom hovorí, a ja odcitujem iba dva, dva krátke odseky.
Pýtala sa ho novinárka: „Naznačujete, že podozrenia voči súčasnej vláde pána Hegera sa vyšetrujú inak?“
Odpoveď pána Zuriana: „Áno. Akosi ticho je aj v ďalšej veci. Dano Čech, bývalý generálny riaditeľ sekcie daní na Finančnej správe, dnes kajúcnik, mi hovoril, že Mikulec“, to je minister vnútra, „vraj zobral niekoľko tisíc eur za nejaký IT systém, ešte keď pôsobil vo Vojenskom spravodajstve.“
Ako pokračuje pán Zurian: „Toto sa zametá pod koberec.“
Toto je ten slávny Matovičov minister vnútra, o ktorom sme tu už jednu schôdzu mali. Oni nielenže korumpujú Makóa, že mu posielajú 10 miliónov, aby udával ľudí, ktorých sa potrebujú zbaviť, oni si ešte aj chránia svojich vlastných zlodejov. Toto je neuveriteľný mafiánsky systém.
A ďalšia vec, čo hovorí pán Zurian. Hovorí o Milanovi Lučanskom. Pýta sa ho novinárka: „Ako ste sa dozvedeli o jeho smrti?“
A on hovorí: „Jeden z operatívcov mi poslal screenshot obrazovky, ako si policajti, ktorí robili na Lučanského prípade, cez aplikáciu WhatsApp zvestujú správu o jeho smrti. Bolo to samé „yes“, „yes“, palec hore, tešili sa, oslavovali. To bolo strašné. To bolo strašné.“
Vy ste obyčajní vrahovia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 14:57 - 14:59 hod.

Ľuboš Blaha
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 14:53 - 14:55 hod.

Ľuboš Blaha Zobrazit prepis
No (rečník si vzdychol), už ani ten Matovič nie je to, čo býval, prepáčte, ale toto nemalo šťavu. To tu žiadne striekačky nelietali, ani sa nám nerozplakal, ani nebolo lámanie hlásku, mafiu ako slovo som narátal iba 11-krát, boli časy, keď to dokázal Igor aj 60-krát za prejav. Nevrieskal, také-aké bez šťavy, prepáčte, ešte aj toho Sulíka, boli časy, keď dokázal mu povedať, nech ide kopať hroby, dneska mu povedal iba, že je podlý, zákerný a že sa zaňho hanbí. No proste slabé.
Ale z psychologického hľadiska to bol kľúčový prejav. Igor Matovič nám konečne povedal, ako vidí sám seba. On je taký ten srdcervúci sloník v porceláne, Dávid, ktorý bojuje s Goliášom, on je ten Bret Hart, ktorý povstal proti mafii, on sa ráno pozrie do zrkadla, on tam asi reál vidí Mela Gibsona. A my všetci ostatní vidíme Borata (povedané so smiechom), lebo to je Igor Matovič.
Čiže ako sa vidí Igor Matovič, to vieme. To bežný psychopat takto cíti.
Ale aká je realita? Je to jeden provinčný podvodníček, zbohatlík a milionár, ktorý zbohatol na kšeftami s bielymi koňmi, spomeňte si na Vandáka, na kšeftami s Majským, ktorý tu robil daňové podvody s matkou, a dneska sa hrá, že je bezdomovec a že nemá žiadne peniaze a že si ho Pavlínka vydržiava ako zajačika. Fantastické. Taká úprimnosť, že z toho až bolí.
A potom nám tu povie, že on robil všetko pre to, aby chránil životy ľudí. A preto máme na Slovensku 12 600 obetí, kdežto vo Fínsku s rovnakým počtom obyvateľov je 969 obetí a v Nórsku 792. No keby nerobil všetko pre to, aby chránil ľudí, tak tu máme asi Armageddon.
A potom sme sa dozvedeli konečnú pravdu o Igorovi Matovičovi, keď, citujem, povedal, on bojuje „proti obludám. No o tom nepochybujem. On bojuje proti obludám vo svojej hlave už 10 rokov a myslím si, že jediné, čo si zaslúži, je liečenie. Ako by mu odkázal Vladimír Iľjič Lenin: Pán Matovič, liečiť sa, liečiť sa, liečiť sa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.6.2021 13:26 - 13:28 hod.

Ľuboš Blaha Zobrazit prepis
Matovičovi už zjavne ostali len dvaja najvernejší pätolízali – pán Gyimesi a pán Naď. Ešte aj zopár mažoretiek, pardon, profesor Pročko a ten pedofil, ten už je preč, pardon, pedofil Herák je už preč.
Viete, ani, ani priemerný olympijský skokan do vody neletí dole tak rýchlo ako vaše preferencie, a vy sa tu vytlieskavate. Fantastické. Ja vám k tomu gratulujem. Vaše sebavedomie je nádherné.
Pán Gyimesi, ja vám to pripomeniem ešte raz, tri základné fakty.
Matovič bol premiér smrť. Žiaden predseda slovenskej vlády v dejinách nezabil 12 600 Slovákov, iba Matovič (reakcia z pléna) so svojou biologickou zbraňou (zaznenie gongu) - celoplošným testovaním. Je to jeden obyčajný mäsiar.
Po druhé. Matovič je capo chobotnice systému udavačov, o ktorom ešte budeme hovoriť, aj o tom vašom slávnom Makóovi. Systému udavačov, kvôli ktorému zomrel aj Milan Lučanský. Preboha, pozrite si dnešný rozhovor exšéfa NAKY Zuriana v Pluske. A hanbite sa ako také psy! Lebo to, čo ten človek povedal o vás, je niečo neuveriteľné. Milan Lučanský bol nevinný. Zato váš Mikulec vraj berie úplatky.
Matovič, že minister financií, čo sa okolo ekonomiky motal len vtedy, keď páchal daňové podvody s vlastnou mamičkou. Toto je minister financií. Človek, ktorý ukradol ešte aj svoju diplomovku. Ten dneska stráži slovenský rozpočet. Asi najlepšie to vystihol Richard Sulík, váš koaličný partner: „Matovič je odporný a zákerný človek.“ To nie sú moje slová. To sú slová Sulíka. Odporný a zákerný človek.
A tú svoju zákernosť ukazuje aj v dnešných dňoch. Vy zákerne idete trestať nezaočkovaných ľudí a hnať ich do karantény na dva týždne, ak niekam vycestujú na leto. Toto im idete urobiť. Podlo a zákerne. Vy ste číre zlo.
Ďakujem. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

24.6.2021 14:10 - 14:16 hod.

Ľuboš Blaha
... si vás dostihne. (Smiech v sále.)
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 24.6.2021 14:08 - 14:10 hod.

Ľuboš Blaha Zobrazit prepis
Pán Matovič, ani sám neveríte, čo ste tu teraz prečítal. Najlepšia časť bola, že LAMA sa ohradzuje. Vy ste najnovšie aj hovorcom LAMY. Fantastické. Ja vám len pripomeniem niekoľko základných faktov. Podľa tajnej správy SIS, vašej SIS, sa manipulujú udavači na kriminalizáciu opozície. A áno, kvôli tomu zomrel aj Milan Lučanský. Ďalší fakt. Hlavný udavač sa volá Lajo Makó, kriminálnik, ktorý si tu navymýšľal nezmysly na polovicu Slovensko. Tretí fakt. S kriminálnikom Makoóm ste sa vy osobne, vy pán Matovič, stretávali ešte počas bývalej vlády ako opozičný poslanec. Čiže je tu podozrenie, že to bol celý čas váš človek. Po nástupe vašej vlády, pán Matovič, ste tohto človeka podľa výpovede pána Zuriana exšéfa NAKY presadili do SIS, aby robil tajného agenta a dokonca ste korumpovali SIS a posielali tam peniaze, len aby kriminálnik Makó mohol byť tajným agentom a vymýšľať si nezmysly na opozičných nominantov. Makó medzitým sa vyhrieva pri bazéne v Dubaji a vytvorili ste mu luxusný priestor na to, aby si oddýchol, aby o nič neprišiel a navyše, aby zarábal na štáte. A teraz sa dozvedáme, že tento hlavný udavač, kriminálnik Makó, dostane od štátnej pošty, od štátu, desať miliónovú zákazku. Navyše v súťaži, ktorá bola zjavne zmanipulovaná. Navyše v situácii, kedy to jeho firma ani na základe legálnych predpokladov dostať nemohla. No to je tak čistá štátna korupcia. Pán Matovič, ste si vedomý toho, že vy teraz prikrývate štátnu korupcia? A ste si vedomý toho, že skôr či neskôr budete za svoje zločiny súdený? Spravodlivosť si vás dostihne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22.6.2021 18:22 - 18:24 hod.

Ľuboš Blaha Zobrazit prepis
Páni kolegovia z koalície, ja plne rešpektujem vaše komplexy, ale prosím vás, pomsta nie je riešenie. Ja som presvedčený súdruh Zajačik, že nebyť toho, že tu bol bývalý režim, tak dnes ste laureátom Nobelovej ceny, bezpochyby. No ale už by ste sa mohli prestať mstiť. A je holým faktom, či sa vám to páči alebo nie, že 700 mŕtvych bývalého režimu, za tých 700 mŕtvych vy chcete kolektívne trestať všetkých bezpečákov bez ohľadu na to či niečo spáchali alebo nie a nemeckí nacisti za 40 miliónov potrestali svojich pohlavárov tým, že z nich spravili prezidentov. To je ten rozdiel. To je ten rozdiel, že nemecký prezident bol nacista a vy tu teraz obyčajného vojačika a obyčajného spravodajcu idete trestať za to, lebo je to kolektívna vina späť. A ako poslední fašisti. Ešte aj ten norimberský tribunál bol tým najväčším prašivcom, ako bol Göhring dopriaty, ale nie, vy nedoprajete súd, normálny súd bežným ľuďom. Vy ich odsúdite rovno. Len preto, že mali nejaké povolanie a nič zlé nemuseli urobiť a potom počúvam od pani Andrejuvovej, že my nikoho neodsudzujeme, my im len berieme dôchodky. No to je fantastické. To je úžasné, to je normálne, do dejín humoru sa zapíše takéto niečo. Vy im idete zobrať príjem, vy ich idete vyhladovať, to je ako keby povedal pán Hitler, nie, my nikoho neodsudzujeme, my ich len naženieme do koncentráku. To myslíte vážne? To choďte povedať tým starčekom, ktorí tu bojovali v druhej svetovej vojne proti fašizmu. A vy im teraz idete brať aj posledné omrvinky, ktoré majú. Jediný kto povedal niečo správne, s výnimkou kolegov z opozície, bol pán Borguľa. Toto je výsmech pre ľudí. Výsmech. Ľudia padajú na ústa kvôli kovidu, zomrelo 12600 ľudí a vy tu teraz riešite takéto somariny s prepáčením. Už sa spamätajte. Rak budeme súdiť vás. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 22.6.2021 16:34 - 16:52 hod.

Ľuboš Blaha Zobrazit prepis
Vážené dámy a páni, vážené pani poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi zopakovať naše stanovisko za klub SMER-u sociálnej demokracie, SMER-u slovenskej sociálnej demokracie voči zákonu, ktorý považujeme alebo návrhu zákona, ktorý považujeme za popierajúci základné piliere právneho štátu na Slovensku. Budeme hlasovať proti, budeme zvažovať podanie na Ústavný súd a garantujeme, že tento zákon zrušíme, akonáhle budeme mať možnosť znova participovať na moci. Pretože tento zákon je absolútne, ale absolútne v protiklade k všetkému čo tvorí právny štát na Slovensku a demokratické princípy.
Budem hovoriť o troch základných princípoch a to je princíp kolektívnej viny, ktorý zavádza tento zákon. Princíp prezumpcie viny, ktorý zavádza v rozpore s akýmikoľvek princípmi právneho štátu tento zákon a je to princíp retroaktivity, ktorý opäť zavádza tento zákon.
Ja tu teraz nejdem viesť nejakú historickú diskusiu o bývalom režime, na to sú iné témy, iné fóra. Samozrejme počas bývalého režimu sa robili zlé veci, robili sa aj dobré veci, každý ten, každá tá etapa dejín má svoje plusy, mínusy a myslím si, že nikto nechce obhajovať ani eštebákov, ani ľudí, ktorí ubližovali iným ľuďom. To je samozrejmé. Ale my nemôžeme riešiť historické spory a historické krivdy tým, že budeme teraz sa živočíšne mstiť ľuďom naprieč. Všetkým ľuďom, ktorí boli len súčasťou nejakého povolania, ktorí mohli byť dobrí ľudia, nikomu nič zlé neurobili a my ich jednoducho ideme odkrágľovať a zobrať im dôchodky. Toto sa v civilizovanej spoločnosti nerobí.
Ja mám taký krásny príklad a poviem ho preto aj, že dnes si pripomíname smutné výročie napadnutia Sovietskeho zväzu zo strany nacistického Nemecka z roku 1941, kedy začala de facto genocída Slovanov a je veľmi smutné, že sa na ňu zabúda. Tak viete, nacizmus spáchal neporovnateľné zverstvá s porovnaním s tým, čo tu urobili komunisti počas bývalého režimu aj pri všetkých ako naj maximálnejších odhadoch tých počet tých popravených osôb počas bývalého režimu bolo to hlavne počas obdobia v päťdesiatych rokoch, je 248, plus 450 ľudí zomrelo na hraniciach. Je to veľká škoda, je to samozrejme veľmi zlé a treba to pripomínať, v poriadku, dokopy je to zhruba 700 ľudí a teraz si to porovnajme s nacistickými obeťami. Obeťami nemeckého nacizmu. 27 miliónov občanov Sovietskeho zväzu, 6 miliónov Židov a teraz ďalšie milióny iných národov a tak ďalej, mohol by som menovať. V podstate môžu za 60 miliónov ľudí. Teraz to porovnáme 700 verzus tých 35, 40 miliónov ľudí? Ja to hovorím schválne.
Viete ako sa 30 rokov po páde nacizmu správali Nemci v Nemeckej spolkovej republike? Lebo teraz máme 30 rokov od pádu bývalého režimu u nás a 30 rokov od pádu bývalého režimu u nás si kvôli 700 obetiam, v poriadku, veľmi zlé, ideme teraz kolektívnu vinu uplatňovať na všetkých ľudí, ktorí pracovali v bezpečnostných zložkách prakticky. A pre porovnanie. Nemci si 30 rokov po páde nacizmu zvolili nacistu za prezidenta. Volal sa Walter Scheel, bol to predseda liberálnej strany FDP, počas vojny aktívny člen nacistickej strany a ešte aj bojoval v Luftwaffe. On vraždil ľudí, zabíjal ľudí a tento človek dostal tú možnosť stať sa nemeckým prezidentom Nemeckej spolkovej republiky a my 30 rokov po páde bývalého režimu ideme teraz krágľovať dôchodcov a vdovy po týchto ľuďoch a ideme to robiť na základe kolektívnej viny voči ľuďom, ktorí nemuseli nikdy nikomu ublížiť, len mali povolanie v bezpečnostných zložkách. Ešte raz. Povolanie v bezpečnostných zložkách. Dneska si predstavte, čo robia bežní policajti, bežní rozviedkári, bežní spravodajcovia, však o tom je tajná služba, o tom je rozviedka, kontrarozviedka. Oni teraz neplnia nejaký plán kapitalizmu, oni nie sú nejakí presvedčení liberáli alebo nejakí zanovití rytieri demokracie parlamentnej. To, to vôbec nie je nevyhnutné. Oni si riešia svoju bezpečnostnú robotu, aby chránili štát pred ekonomickou činnosťou, pred organizovaným zločinom, pred hrozbami zo zahraničia.
Tých hrozieb je hrozne veľa, vy to celé zužujete na ideológiu, ale aj počas bývalého režimu to nebol nejaký ten výstavný eštebák, o ktorom vy tu hovoríte. Ten výstavný eštebák je Budaj, ale toho sa tento zákon nedotkne, dotkne sa tých bežných ľudí, ktorí si robili svoju robotu v rámci rozviedky a kontrarozviedky, ktorí nemuseli nikdy nikomu ublížiť, len chránili vlasť. Úplne normálne ako to dneska robí tajná služba, ako to dneska robí polícia, ako to dneska robia bezpečnostné zložky. A teraz sa mstiť, vyburovať na týchto ľuďoch je absolútne necivilizované. Robiť to na princípe kolektívnej viny? Ako prepáčte, ale s týmto sme už verím, že prestali v druhej svetovej vojne. Mali sme tu jedného pána, hovoril si Führer a volal sa Adolf Hitler, ktorý na základe kolektívnej viny, to znamená, že lebo ste sa narodili ako povedzme Žid alebo povedzme Slovan, tak budete zotročení alebo budete vyvraždení. Toto chcel Adolf Hitler. Na základe kolektívnej viny. No vy teraz chcete na základe kolektívnej viny každého, kto má povolanie, ktoré sa vám nepáčilo ...
===== vola sa Adolf Hitler, ktorý na základe kolektívnej viny, to znamená, že lebo ste sa narodili ako povedzme Žid alebo povedzme Slovan tak budete zotročený alebo budete vyvraždený. Toto chcel Adolf Hitler. Na základe kolektívnej viny. No vy teraz chcete na základe kolektívnej viny každého kto mal povolanie ktoré sa vám nepáčilo počas bývalého režimu bez ohľadu na to či to bol dobrý človek, zlý človek, bez ohľadu na to, či niekomu ublížil bez ohľadu či bol súdom odsúdený a je naozaj vinný, nie vy mu chcete zobrať dôchodok a chcete ho poslať na mizinu na staré kolená. Dokonca nie len jemu ešte aj vdovu po takomto človekovi, ktorá úplne za nič nemôže. Viete podľa mňa je to veľmi podobné tomu čo robil Adolf Hitler. A zrovna keď to robíte na výročie operácie Barbarosa, to je veľká oslava fašizmu, ktorá sa momentálne deje v slovenskom parlamente. a nie náhodou. Nie náhodou, že sú to väčšinou neofašistické strany, ktoré takéto zákony predkladajú aj v iných krajinách v Maďarsku to bol Jobbik. Presne tento istý zákon. Pani Andrejuvová vy sa inšpirujete fašistami, je mi to veľmi ľúto a mrzí mato, že človek ako vy, má možnosť sa dneska takto sa živočištne mstiť a ničiť život ľuďom na Slovensku. Je to útok na seniorov. je to útok na naše staré mami, starých otcov, viete lebo ono sa tu to zakrývajú nejakými rozprávkami že eštebáci, no tak keď bol niekto eštébak a robil zle ľuďom, tak nech ho odsúdi súd, a ja budem tlieskať tomu sudcovi a ja poviem, výborne došli stena pravdu, odsúdili ste človeka, ktorý robil zle nech si ide aj sadnúť. Ale nie voči nevinným ľuďom, ktorých nijaký súd neodsúdil. Nebláznime, ako nejaký právny štát by tu mal fungovať, súdy rozhodujú nie pani Andrejuvová. Ani Adolf Hitler. Súdy. Takže kolektívna vina a prepáčte bŕŕŕ. Toto pôjde na Ústavný súd som presvedčený že nazbierame dosť poslancov a toto každý Ústavný súd musí dať dole. Ak nie on tak to dá dole súd Európsky súd pre ľudské práva. Toto musí ísť dole a ak to nepôjde tak verte tomu, že to zrušíme, pretože takto sa mstiť na dôchodcoch. Vy potrebujete teraz naozaj šetriť na našich starých otcoch a našich starých mamách, ich chcete oberať o posledné omrvinky toto je naozaj to, čo chcete odkázať Slovákom? Brať seniorom, najskôr ste im zobrali 13 dôchodky a teraz pod zámienkou nejakej ideologickej nenávisti idete mstiť na ľuďoch, ktorí robili v bezpečnostných zložkách v bývalom režime? Viete koľko disidentov žilo počas bývalého režimu, oficiálne, momentálne je evidovaných tridsať šesť zvyšok Slovenska, alebo zvyšok Československo nebol disidentami, čiže nejakým spôsobom priamym, nepriamym kolaboroval keď to chcete prehnať týmto režimom. No nebojoval s ním a teraz ich ideme všetkých trestať? Ako bojoval s režimom pán Osuský? Ktorý vyštudoval za bývalého režimu a asi zjavne sa nebúril lebo inak by nevyštudoval, inak by asi nemal teplé miestečko. Ako bojoval pán Dostál, tým, že písal slávnostné články o socializme do Nového slova? Ako bojoval pán Kiska, tým, že sa hlásil do, nie že hlásil, on bol jedným zo šéfov socialistického zväzu mladých hlásil sa do KSČ a ani ho nezobrali, taký bol babrák. Toto je ten výkvet, toto je to disidenstvo, ktoré teraz ideme obhajovať? Tak prečo netrestáme aj tých? Viete odbavovať sa s prepáčením na bežnom policajtíkovi na nejakom bežnom strážnikovi alebo bežnom rozviedčíkovi, ktorý nemusel spraviť nikomu nič zlé opakujem, alebo bežnom úradníkovi s nejakého ministerstva ktorý reálne nemusel naozaj robiť nič zlé a na miesto toho nechať tú tých reálnych maznáčikov režimu ďalej žiť svoj život a ďalej poberať dôchodky ako ja neviem, myslím si, že pre bývalý režim tá výkladná skriňa, ktorá vytvárala presne tú propagandu, ktorá sa snažila ten režim udržiavať to boli zaslúžili umelci, to boli národní umelci, pani Vášáryová, ktorá tuším ešte aj antichartu podpísala tak takýmto ľuďom poďme vyčítať to čo sa dialo počas bývalého režimu. Budem ako Kiska, budem ako Budaj, budem ako Dostál, budem ako Kukan, ale nie my sa tu teraz ideme nejakým spôsobom odbavovať na bežnom bezpečákovi alebo spravodajcovi a opakujem, pokiaľ ide o tých zlých eštebákov, ktorí naozaj donášali na ľudí, ako bol ten Budaj tak áno ale aj tých má odsúdiť súd a nemáme to robiť my na základe zákona a na základe kolektívnej viny. Čiže prepáčte, toto je návrh fašistickej logiky a stým sa my nemôžeme zmierať a potom keď v tom návrhu zákona čítam, že ÚPN má teraz tu rozhodovať že kto je a kto nie je vinný, nie súd ale nejaké ÚPN, však ÚPN na to nemá kvalifikáciu, čo tam môže ÚPN povedať kto je vinný a kto nie je vinný ÚPN je súd? Alebo tu vytvárame nové inkvizičné tribunály. Dnes si tu budú proste rozhadzovať a hovoriť tým dáme, tým nedáme, takto to nemôže fungovať v právnom štáte prepáčte. No a teraz tá báchorka o tom, že zaslúžili dôchodok vraj je privilégium, že to nie právo. A pokiaľ je to privilégium tak predpokladám, že ho nedostáva každý bezpečák. Pokiaľ ho nedostáva, pokiaľ sa to vyberá, pokiaľ to takýmto spôsobom funguje, tak potom v tej chvíli okej. No ale pokiaľ je to na základe povolania dávané každému bezpečákovi, každému človeku, ktorý obetoval svoje zdravie, život lebo to je veľmi náročná činnosť a má to tú logiku, že keď riskuješ svoj vlastný život, tak potom dostaneš zásluhový dôchodok. Veď a potom to nemôžete jednému zobrať a druhému nezobrať, to už skončí potom rovnosť. Ako môžete hovoriť o privilégiu v akom smere privilégium. To dostáva celý ten stav, to nie je privilégium. Ako náhle časti toho stavu to zoberiete na základe retroaktívnych dôvodov ktoré sa stali niekedy pred desiatkami rokov, tak porušíte úplne všetko čo tvorí právny štát, vy tomu nerozumiete? S takými právnikmi akých tu máte asi nie. Páni kolegovia nechcem hovoriť dlho, hovorili sme veľa o týchto veciach aj v prvom čítaní, mňa mrzí, že tá ten zúrivý antikomunizmus, ktorý je tak citeľný v radoch niektorých pánov poslancov zatemňuje zrak, zatemňuje taký ten klasický cit pre spravodlivosť, že tridsať rokov po už by sme sa mohli snažiť o zmier. Už naozaj nie je čas na triedny boj alebo ja neviem rasovú vojnu alebo nazvite to ako chcete. Lebo toto čo teraz robíte je jednoducho tento trik typ uvažovania. Už by sme sa mohli konečne naučiť žiť spoločne so sebou a snažiť sa o zmier. Myslím si, že keď budeme takto pokračovať tak čo myslíte, čo môžeme spraviť my, keď sa dostaneme naspäť k moci. nie je nič ľahšie ako povedať, že to čo tu bolo, týchto pár rokov, ja verím, že to bude maximálne dva roky, keď tu vládol Matovič alebo jeho bábka Heger. Že to bol Matovičov režim, ktorý bral ľudské práva, no bral ľudské práva, áno? Zomierali kvôli Matovičovi ľudia, no áno 12 600 ľudí zomrelo, to je myslím si viac než som narátal obete bývalého režimu, 12 600 ľudí. Tu zomieralo kvôli Matovičovým testovačkám. Potom tu máme zneužívanie právneho štátu, zneužívanie, zneužívanie justície, zneužívanie na justičné vraždy ako bol Milan Lučanský. Tu nie je nič ľahšie než označiť to čo tu bolo páchajú Heger s Matovičom za totalitný režim a potom zobrať zásluhový dôchodok každému dôstojníkovi, každému spravodajcovi, každému siskárovi, každému, kto sa na tom podieľal. Lebo to je tá istá logika. Oni si plnenia svoju robotu momentálne, oni nemajú na výber. Vy keď ste vojak bezpečák, tak vy sa teraz nemôžete tam špekulovať, no buď splníte príkaz, alebo nesplníte a idete do basy, to nie je tak, akože ste vedúca školskej jedálne a keď pani kuchárka povie, že nenavarí tú šošovicu, tak nenavarí, ona nepôjde do basy, ale keď to povie bezpečák, tak pôjde do basy, on musí plniť pokyny a vy sa teraz idete mstiť na týchto ľuďoch. Tridsať rokov po tom čo sa dialo, to je neúcta aj voči našim dejinám, toto sú diskusie, ktoré majú viesť historici, diskusie, ktoré môžeme viesť ako etici, ako filozofi o tom čo je správne, čo nie je správne, o tom čo priniesol bývalý režim dobré a o tom, čo priniesol zlé, to je legitímne ale pre boha nemôže tu v parlamente niekoľko nevzdelaných ľudí rozhodovať o tom, či zoberieme našim starým mamám a starým otcom dôchodok? Alebo nie, takto to nemôže fungovať. A myslím si, že by sme sa možno mohli poučiť aj z toho, že to seba bičovanie, to národné seba bičovanie na ktoré sa vykašľali v istom okamihu aj v Nemecku a asi sa vykašľať nemali lebo nacizmus bol ďaleko dramaticky väčšie zverstvo, ako to čo sa tu robilo počas bývalého režimu tak oni to dokázali, oni si chránili svojich občanov, oni sa nemstili na svojich občanoch, oni dokonca spravili jedného nacistu nemeckým prezidentom ale my máme potrebu stále sa seba bičovať, stále robiť zo Slovákov tých zlých, stále z nás vlastných robiť tých zlých. Považujem to za absurdné, absurdné. Takže drahí páni kolegovia a pani kolegyne som presvedčený, že Slovensko dnes nepotrebuje takéto zákony. Takúto ideologickú vendetu. Potrebuje úctu, zmier a spravodlivosť a viete ja som pred pár dňami stretol vetchého dobrého starčeka, ktorý ma zastavil slzami v očiach a hovorí: "celý život som slúžil v Československu, slúžil som vlasti, nerobil som nikdy nikomu nič zlé, bol som bežný úradník na ministerstve" taký ako boli mnohí" a tento človek má byť momentálne zbavený svojho dôchodku. To je nielen ponižujúce vo vzťahu k jeho celoživotného úsiliu pretože on nemusel byť zlý človek a mohol stokrát aj pomáhať. Viete, ak bol zlý človek, tak ho mal odsúdiť súd, ale nemôžem to spraviť na báze kolektívnej viny. Ja si pamätám len taký film, neviem asi ho poznáte z obdobia druhej svetovej vojny kde sa mali tam takého pána že Šindler, ktorý myslím že pomáhal mnohým židovským spoluobčanom ale zároveň bol nejakým spôsobom naviazaný na nacistický režim a jediný spôsob ako pomáhať tým ľuďom bolo toto. A teraz viete podľa vášho zákonu by bol pán Šindler nejakým spôsobom potrestaný za to čo robil a takýchto v "Šindlerov" bolo mnoho aj počas bývalých režimov iného typu. Pomáhali ľuďom snažili sa možno. Nikdy sa to nedozvieme aká je pravda pokiaľ ich nedáme na súd a pokiaľ to súd nevyšetrí ale určite to nemôžme spraviť tak, že uplatníme kolektívnu vinu. Čiže aby som to zhrnul páni kolegovia. základné princípy právneho štátu sú: Princíp kolektívnej viny nemôže platiť, vždy tu musí byť individuálna osobná vina, ktorú dokáže súd. Toto tento zákon popiera. Druhý základný princíp právneho štátu je, princíp prezumpcie neviny, to znamená pokiaľ ťa súd neodsúdi tak sa na teba pozeráme ako na nevinného. Toto tento zákon ruší. Pretože na celú kategóriu ľudí, ktorí mali nejaké povolanie, ktoré si zmyslela pani predkladateľka Na celú túto kategóriu ľudí sa pozeráme ako na vinných a oni sa potom musia spätne vyviňovať niekde na súdoch. Fantastické v 21 storočí v Európskej únii. Fantastické. A ďalší princíp retroaktivita. Aká tu je právna istota, povedzte mi aká je právna istota do budúcnosti, že takéto niečo isté nepostihne aj spravodajcov, aj bezpečnostné služby do budúcnosti. Keď si nejaký budúci parlamentári zmyslia že to čo tu funguje dnes je tak isto nejaká forma totality a a odopierania ľudských práv. No tak im zoberieme všetkým tým bezpečákom výsluhové dôchodky. Toto je cesta. toto je tá právna istota o ktorú bojujeme? Bez pohľadu na to, čo si myslíte o bývalom režime, bez ohľadu na to, čo si myslíte o komunizme o ľuďoch ktorí verili nejakým ideálom, bez ohľadu na toto je popieranie právneho štátu v priamom prenose. Ja navrhujem niečo iné. Poďakujem sa našim starým otcom a našim starým mamám za všetko čo vybudovali, poďakujme sa za všetko dobré a poučme sa z toho zlého a myslíme viac na budúcnosť ako na historickú vendetu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis