Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

7.12.2023 o 9:25 hod.

Ing. PhD.

Darina Luščíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 12.12.2023 16:10 - 16:25 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážený pán minister, vláda nám predložila... vláda nám predložila svoj návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií pod značkou lex konsolidácia. Je veľké nešťastie pre našu krajinu a pre verejné financie, že snaha vlády o ich konsolidáciu je len na strane príjmu. S výdavkami sa vo veľkom ide šafáriť, rozdávať úplne neadresne, nesystematicky a skupinám obyvateľom, ktorí to ani veľmi nepotrebujú. Ale kto by si sťažoval, ak mu niekto len tak daruje nejaký daňový bonus? Čo je však zarážajúce, vláda nepredstavila žiadne konkrétne opatrenia, ktoré by pomáhali ľuďom, ktorí už prepadli do chudoby alebo im prepadnutie do nej reálne hrozí. Ale rozumiem, populistické sľuby treba plniť bez ohľadu na dôsledky.
Aj sa v rozprave zameriam na to, čo tu trošku chýbalo, a to na malých a stredných podnikateľov, malých zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby. Malí podnikatelia v regiónoch sú ľudia, ktorí sa rozhodli prevziať zodpovednosť za svoj osud do svojich rúk a nečakať, kto im čo dá. Rozhodli sa nespoliehať na štát, rozhodli sa vytvárať hodnoty a často je podnikanie východiskom zo situácie, keď si človek nemôže nájsť adekvátnu prácu. Malí podnikatelia dokonca vytvárajú ďalšie pracovné miesta a berú na seba zodpovednosť zamestnávateľa. A vláda miesto pomoci podnikateľom v ich rozvoji ide pre nich zavádza reštriktívne opatrenia. Reštriktívne opatrenia pre ľudí, na ktorých sa toľko odvoláva.
Ale aby sme si pripomenuli, čo navrhuje vláda schváliť a čo vyslovene uškodí malým podnikateľom, súčasťou návrhu je čl. VI, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, a to konkrétne návrh nového § 46b, ktorým sa s účinnosťou od 1. januára 2024 zavádza minimálna daň pre právnické osoby tzv. daňová licencia. Výška tejto dane bude variabilná v závislosti od zdaniteľných príjmov z daného obdobia, a to v rozmedzí od 340 až po 3 840 eur. To znamená, že aj spoločnosť, ktorá je v strate, musí uhradiť daň, a to vo výške buď 340, 960, 1 920 alebo dokonca 3 840 eur. Skupina podnikateľov, ktorej sa najviac dotkne povinnosť splatiť minimálnu daň, je skupina, ktorá musí uhradiť tzv. daňovú licenciu vo výške 960 eur. Tejto skupiny sa to dotkne najviac bolestne. Veľmi často je to výška priemerného mesačného príjmu, ktorý taký bežný podnikateľ s jednou prevádzkou, pár zamestnancami, vie dosiahnuť. Pýtate sa možno, prečo podniká, ak má len toľko málo. Pretože napríklad nemá možnosť sa zamestnať vo svojom odbore, pretože má rád to, čo robí, pretože nechce za lepším príjmom odísť z regiónu. A tak zamestnáva seba a často aj zopár ľudí okolo. Ide o rodinné firmy, poľnohospodárov, prevádzky služieb, predajne potravín po dedinách. Tie predajne potravín na dedinách sú už mimochodom v menších obciach z dôvodu rastu nákladov, ale aj z dôvodu vyľudňovania regiónov ohrozeným druhom na pokraji vyhynutia.
Podnikatelia, ktorých sa najviac dotkne povinnosť platiť minimálnu daň, sú tí, ktorí na to, aby mohli investovať do rozvoja firmy si často berú súkromné pôžičky a majetok, ktorý takto kúpia, vkladajú do majetku spoločnosti. Odpisovanie takto obstaraného majetku ich často dostane do straty na pár rokov. Takíto podnikatelia budú potrestaní za svoju investíciu, za svoju snahu rozvíjať svoju firmu zaplatením daňovej licencie. Toto všetko hovorím z vlastnej skúsenosti, skúsenosti podnikateľky v regióne a skúsenosti súdnej znalkyne. Ako súdna znalkyňa v odbore ekonómia a manažment som často skúmala práve dôvody, prečo podnikatelia nezaplatili alebo neodviedli daňovo-odvodové povinnosti.
Preto sa pýtam, ako chcete podporovať, aby sa regióny rozvíjali, ako chcete podporovať podnikavosť, kreativitu, inovácie, ako chcete zabezpečiť, aby sa do regiónov vracali mladí ľudia, aby tam vytvárali hodnoty. Žiaľ, konsolidácia len pokračuje v tom, čo naznačilo už programové vyhlásenie vlády. Ja tam nevidím žiaden stimul, žiadnu adresnú podporu, žiadnu adresnú pomoc, žiadnu stratégiu, ako zabezpečiť ekonomický rast. Na moje otázky som odpoveď nenašla ani v programovom vyhlásení vlády a ani teraz v konsolidačnom balíčku. Ja sa vo svojej rozprave, ja som sa vo svojej rozprave zamerala najmä na minimálnu daň právnických osôb, ale rovnako sa to týka ďalších konsolidačných opatrení zaťažujúcich podnikateľskú sféru ako je zrážková daň z dividend či zvyšovanie odvodového zaťaženia zamestnávateľov. Tieto opatrenia majú úplne opačný efekt pre naštartovanie ekonomiky a pre podporu zamestnanosti. Tieto opatrenia do budúcnosti znamenajú prepad ekonomiky a ďalšie zaostávanie za okolitými krajinami znamenajú prepad v rebríčkoch, v ktorých sa hodnotí výkon ekonomiky a bohatstvo krajín.
V dôvodovej správe som našla zaujímavú vetu k minimálnej dani právnických osôb. Citujem: "V dôsledku negatívneho vplyvu na podnikateľské prostredie je možné, že niektoré z firiem v dôsledku tohto opatrenia zaniknú, alebo prípadne začnú vykazovať zisky, ktoré by v opačnom prípade nevykazovali." Až mám tú vetu chuť zopakovať celú znova, ale zopakujem ju po častiach. S prvou časťou vety je možné súhlasiť. "V dôsledku negatívneho vplyvu na podnikateľské prostredie je možné, že niektoré z firiem v dôsledku tohto opatrenia zaniknú..." Úplne s tým súhlasím, dokonca s tým sa viem stotožniť. Vláda pripúšťa, že zaniknú drobní zamestnávatelia, zaniknú samozamestnávatelia, zaniknú firmy, ktoré si nemôžu dovoliť uhradiť daňovú licenciu, lebo tieto peniaze nemajú, lebo ich nevyrobili. Takže miesto toho, aby ste podnikateľov podporili, pomohli im, aby nevykazovali stratu, aby ste im poskytli racionálne stimuly, tak vy len skonštatujete, že firmy zaniknú. Výborný recept na ozdravovanie ekonomiky. Konštatovanie, že pacient zomrel.
Čomu rozumiem menej, tak to je druhá časť vety, citujem: "Firmy začnú vykazovať zisky, ktoré bez prijatia minimálnej dane nevykazovali." A toto mne naozaj nedáva logiku. To si akože myslíte, že firmy, ktoré sú v strate, budú porušovať zákon o dani z príjmov, zákon o účtovníctve a budú pristupovať k účtovníctvu kreatívne, aby vykázali zisk? Nie je to tak, že možnosť opísať stratu v nasledujúcich troch obdobiach je výhodnejšia, ako zaplatiť daňovú licenciu? Podľa vás nie je výhodnejšia možnosť odpočítať stratu od budúcich ziskov, než platiť proaktívne daň z vykázaného zisku? No možno to skresľovanie, ktoré predpokladáte, je práve to, ako vy vidíte svet. Čím som staršia, tým viac zisťujem, že fungujú ľudové múdrosti a tu sa pravdepodobne vláda riadi heslom podľa seba súdim teba. Kreatívna činnosť pri vedení účtovníctva a optimalizácii daní je to, čo sa očakáva. Ale ubezpečujem vás, že určite to takto nebude fungovať. Nebude to fungovať tak, že spoločnosti si vymyslia zisk, len aby neplatili daňovú licenciu.
Po predstavení plánov novej slovenskej vlády ohľadom konsolidácie už prišla prvá lastovička vo forme zníženia ratingu ratingovej agentúry Fitch, ktorý je najhorší za posledných dvadsať rokov.
Predstavitelia koalície, vy tu hovoríte, že dôvodom katastrofálnych, katastrofálneho stavu financií je spôsobený vládou, ktorá tu bola tri roky. To veľmi podceňujete prácu a odbornosť renomovaných ratingových agentúr. Tieto agentúry neskúmajú len súčasný stav financií. Ide predovšetkým o výhľad do budúcnosti, skúmajú atmosféru v krajine, kvalitu verejných inštitúcií, podnikateľské prostredie a aj stav demokracie či právny štát. To, čo ratingovým agentúram tu na Slovensku chýba, je dlhodobá vízia krajiny, plán, ako zlepšiť konkurencieschopnosť, podporiť rast ekonomiky a zmeniť štruktúru ekonomiky na modernú ekonomiku 21. storočia. Na túto skutočnosť upozornili aj ostatné ratingové agentúry, ktorých hodnotenie vyšlo pred mesiacom a ktoré zatiaľ nezhoršili výhľad Slovenska do budúcnosti.
Slovensko neodškriepiteľne zaostáva v technológiách, vo vede a výskume, v školstve a problémom je starnúca populácia. Slovensko veľmi málo investuje, preto rokmi vznikol investičný dlh v objeme 40 miliárd eur, čo vidíme na stave železníc, ciest či nezrekonštruovaných budov. Na tieto známe skutočnosti vláda nereflektuje ani vo svojom programovom vyhlásení a ani v predpokladanom návrhu lex konsolidácia. Naopak, plní populistické sľuby z predvolebnej kampane neadresne, nesystematicky a často presúva finančné prostriedky na miesta a k ľuďom, kde tieto finančné prostriedky nie sú potrebné. Myslím, že môj kolega Števo Kišš povedal, že presúvate od strednej vrstvy k strednej vrstve.
Ja ešte zareagujem na vystúpenie kolegyne Zory Jaurovej ku kráteniu príjmov verejnoprávnej televízie aj k ďalším vystúpeniam, ktoré tu už odzneli. Oklieštenie verejnoprávnej televízie a manipulovanie so štátnou reklamou môže kľudne vyzerať rovnako ako momentálna kampaň Národného bezpečnostného úradu. Naozaj, pozrite si kampaň Národného bezpečnostného úradu na Facebooku a jeho infantilný adventný kalendár. Národný bezpečnostný úrad nás školí o silných prístupových heslách, o tom, čo robiť, keď nájdeme cudzí USB kľúč a podobných sofistikovaných témach a pridáva rozprávkovú grafiku inšpirovanú disneyovkami. Ak toto je propagácia štátu a kyberbezpečnosti, príklad budúceho boja proti hoaxom a dezinformáciám, tak sme sa posunuli o dvadsať rokov dozadu a absolútne nereflektujeme hrozby, ktoré tu reálne máme a ktoré si súčasná vláda žiadnym spôsobom nepripúšťa. Dokonca osobne sa obávam, že stále niektorí jej predstavitelia vlastne tieto propagandy sami šíria. Aby som to uzavrela, vláda v dobe, kedy je potrebné naštartovať ekonomický rast, naštartovať investície, núti podnikateľov uťahovať si opasky. V dobe, keď je nevyhnutné udržať ľudí v regiónoch, aby nám nezostali vyľudnené obce, tak vláda nerobí žiadne podporné opatrenia, naopak, zvyšuje daňovo-odvodové zaťaženie pre živnostníkov a menšie podniky a zamestnávateľov, zvyšuje cenu práce, čím znižuje produktivitu práce, a aj sama, čo aj sama v dôvodovej správe pripúšťa. Vláda v tejto dobe rozdáva neadresné finančné stimuly, ktoré sa len prejedia. Nepomáha a nepodporuje potrebné investície, nezvyšuje našu konkurencieschopnosť jednak slovenských podnikov a jednak Slovenska ako krajiny.
Takto sa ozdravovanie verejných financií, dámy a páni, pán minister tu už nie je, nerobí. Takto sa nebuduje budúcnosť krajiny.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.12.2023 15:55 - 16:10 hod.

Darina Luščíková
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.12.2023 13:55 - 14:10 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. A musím súhlasiť s pánom kolegom Jánom Hargašom, že vláda v dobe, kedy je potrebné naštartovať ekonomický rast, naštartovať investície, núti podnikateľov si uťahovať opasky. Doba, keď je nevyhnutné udržať ľudí v regiónoch, aby nám nezostali len vyľudnené obce, tak vláda nerobí žiadne podporné opatrenia, neponúka stimuly. Naopak, zvyšuje daňovo-odvodové zaťaženie pre živnostníkov, menšie aj väčšie podniky a zamestnávateľov, zvyšuje cenu práce, čím znižuje produktivitu práce, čo aj sama v dôvodovej správe pripúšťa. Tieto opatrenia najťažšie práve v regiónoch dopadnú na malé firmy, ktoré ledva prežívajú. Vláda v tejto dobe naopak rozdáva neadresné finančné stimuly, ktoré sa len prejedia. Nepomáha a nepodporuje potrebné investície, nezvyšuje konkurencieschopnosť jednak slovenských podnikov a jednak konkurencieschopnosť Slovenska ako krajiny, v ktorej sa oplatí investovať a pritom sme krajina, ktorá je závislá na zahraničných investíciách. Takže miesto reálnych opatrení, ktoré zabezpečia prosperitu našej krajiny do budúcnosti, plní populistické sľuby z predvolebnej kampane, neadresne, nesystematicky často presúva finančné prostriedky na miesta a k ľuďom, kde tieto finančné prostriedky nie sú potrebné. Ďakujem.
Skryt prepis
 

8.12.2023 10:40 - 10:55 hod.

Darina Luščíková
Prepáčte, to sa niečo stalo, lebo ja som tu ani nebola. Netuším.
Skryt prepis
 

7.12.2023 15:55 - 15:55 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja sa taktiež pridávam k tomu, čo som už dnes povedala, a to je o nesystematickosti tohto zákona a tejto, tohto návrhu. Chcem pridať ďalšie fakty, ktoré sú reálnymi dátami, a to o tom, čo hovorí správa Národnej banky Slovenska o finančnej stabilite z novembra, teraz, 2023. Hovorí o tom, že pri výraznom náraste nezamestnanosti, ktoré nám naozaj pri týchto opatreniach, ktoré navrhuje táto vláda, hrozia, by sa do rizika neplatičstva mohlo dostať 7 % domácností s hypotékou a až 11 % domácností so spotrebiteľským úverom.
Tak sa pýtam, že či vôbec nebudeme pomáhať aj ďalším, ktorí zobrali nevýhodné úvery, ktoré do budúcnosti, ktorým do budúcnosti budú rásť percentá, to je jedna vec.
A druhá vec je, že keďže som z regiónu a v Prešovskom kraji hrozí 25 % ľudí prepadnúť do reálnej chudoby, to sú ľudia, ktorí naozaj nedostávajú hypotéky a ktorí v banke k hypotékam nikdy neprídu, a títo ľudia v podstate nedostanú žiadnu pomoc. Takže poďme sa zaoberať reálnou pomocou chudobe a nie ľuďom, ktorí túto pomoc, ktorá je nesystematická a neadresná, nepotrebujú.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.12.2023 9:25 - 9:40 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Ja musím poďakovať Števovi Kiššovi za vyčíslenie tých vysokých výdavkov, ktoré budú ako príspevok alebo respektíve pomoc ľuďom s hypotékou, pretože tieto príspevky mohli byť použité oveľa adresnejšie. Nízkopríjmové skupiny obyvateľstva naozaj nedostali hypotéky od bánk, pretože keď banky si zvážili svoje riziká, tak uvažovali aj nad tým, že môže dôjsť k zvýšeniu úrokových sadzieb. To znamená, že tie nízkopríjmové, ktoré naozaj potrebujú skutočnú pomoc a boria sa s chudobou, nedostanú tieto príspevky. A verím, že suma vyše, respektíve tých miliónov, o ktorých hovoril Štefan Kišš, mohli byť použité úplne iným spôsobom, úplne adresnejšie a ochrániť ľudí pred prepadom do zóny chudoby.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.11.2023 11:24 - 11:40 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
V tomto som citovala určite väčšie autority, ktoré sa zaoberajú týmito vyjadreniami a ktoré pomenovali v rámci Európskej únie túto stranu, teda vašu stranu Slovenskú národnú stranu ako nacionalistickú. Ja si uvedomujem, že tieto vyjadrenia že nacionalistický znamená národný, rovnako by som bola rada možno keby ste si všetci uvedomili, že progresívny znamená pokrok alebo pokrokový. Takže sa nemusíme tuná hrať na nejaké slovíčka a rozprávať sa o tom, čo znamená, pretože sme tu všetko rozumní ľudia a rozumieme týmto pojmom. Ja rozumiem aj tomu, že hovoríte o ekonomike a hovoríte, že by ste si možno rozumeli s každým, ale krajne pravicový sa používa aj v inej konotácii. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 16.11.2023 11:09 - 11:25 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážení členovia a členky vlády, kolegyne a kolegovia, poslanci a poslankyne, musím povedať, že som si veľmi pozorne prečítala programové vyhlásenie vlády. Hľadala som v ňom odbornosť, kontinuitu, vzájomnú previazanosť, logiku a nie v poslednom rade uveriteľnosť. Uveriteľnosť by bola postavená na konzistentnosti v tvrdeniach, v konaní strán vládnej koalície v posledných dňoch pred voľbami, ale aj počas minulých vlád. A nezostáva mi povedať nič iné ako to, že predložené programové vyhlásenie vlády považujem za farizejské.
Je farizejstvo konať proti základným princípom a hodnotám, na ktorých stojí Európska únia, a pritom celé kapitoly programového vyhlásenia vlády postaví na príjmoch z Európskej únie. Je absolútne nekorektné v mnohom popierať hodnoty Európskej únie, ktorými sú ľudská dôstojnosť, sloboda, demokracia, rovnosť, právny štát a ľudské práva, a zároveň naťahovať ruku a brať ako samozrejmosť príjem, ktorý získavame vďaka členstvu v tomto spoločenstve.
Je farizejstvo poukazovať len na chyby vlád z posledného volebného obdobia a odignorovať fakt, že SMER na Slovensku vládol počas troch plných volebných období, teda 12 rokov dokopy, počas ktorých nastalo spomaľovanie hospodárskeho rastu a vyspelé krajiny Európskej únie sa nám začali vzďaľovať.
Príkladom farizejstva sú aj toľko v rozprave spomínané zmeny v oblasti dôchodkov a dôchodkového systému, ktoré Progresívne Slovensko sleduje s veľkými obavami. Navrhované riešenia nielenže sú neadresné a nespravodlivé, ale v súčasnosti hrozí, že vláda nedokáže zabezpečiť udržateľnosť tohto systému.
Je farizejské písať v programovom vyhlásení vlády o ochrane životného prostredia a pritom ponechať ministerstvo životného prostredia napospas nacionalistickej, konšpiračnej a krajne pravicovej SNS. Európske sociálne demokracie patria k najambicióznejším stranám v téme ochrany prírody, zmierňovania a predchádzania následkov klimatickej zmeny. Na Slovensku však sociálne demokracie radi ponúknu rezort ľuďom, pre ktorých je prioritou pri ochrane prírody strieľanie vlkov a medveďov a popieranie existencie klimatickej krízy. Vyjadrenia ministra životného prostredia a členov klubu SNS len potvrdzujú moje slová.
Je farizejstvo hovoriť o mierových riešeniach a, ako povedal pán premiér Fico vo svojom prejave na začiatku schôdze o rešpektovaní medzinárodného práva, a pritom neoznačiť Rusko ako agresora, ktorý bezprecedentne porušil územnú celistvosť Ukrajiny. Ani mierna zmena rétoriky po voľbách a deklarovanie proeurópskeho postoja nepomohla strane SMER – SD a HLAS – SD, aby zakryli, ako v praxi šliapu po hodnotách európskych sociálnych demokratov, čo poz... čo dokazuje pozastavenie ich členstva.
Takto by som mohla pokračovať veľmi dlho vo vymenovávaní nekonzistentnosti programového vyhlásenia vlády s vyhláseniami a reálnymi činmi vládnej koalície, či už v minulých obdobiach alebo s krokmi, ktoré už stihli podniknúť po voľbách. Preto je pre mňa programové vyhlásenie vlády nedôveryhodné. Ale ja chcem dať šancu tomu, aby sa aj v tomto volebnom období podarili dobré veci. Aby mohla, aby som mohla stáť pri schválení zákonov, ktoré reálne pomôžu občanom a občiankam Slovenskej republiky.
Preto musím pochváliť vládu za jej deklarovanie záväzku preniesť rozhodovacie kompetencie o použití finančných prostriedkov do regiónov. Je to úplne samozrejmé a opodstatnené rozhodnutie, ako nám ukazuje dobrá prax v okolitých krajinách. Práve regióny sú mojou srdcovou záležitosťou, preto úprimne fandím tomu, aby sa podarilo prostriedky, ktoré majú pomôcť vyrovnávať regionálne rozdiely, alokovať rozumne a hlavne efektívne. Ako to vláda urobiť chce, naznačuje zavedením mapy verejných investícií.
Mne v programovom vyhlásení vlády však chýba jasná koordinácia všetkých dotknutých právnych úprav pre strategické plánovanie, ktorej výsledkom, predpokladám, má byť zmienená mapa verejných investícií. Nejde len o úpravu stavebného zákona, zákona o regionálnom rozvoji, ale cieľom má byť stanovenie úplne nových postupov podľa princípov strategického plánovania ako jedného procesu, ktorý spája plánovanie, stratégiu a nástroje financovania. Súčasné rozdelenie procesov do súbežných záväzných dokumentov a súbežných schvaľovacích procesov je komplen... komplikované a často v začarovanom kruhu, ako sa už preukázalo v praxi. Zložitosť a neprehľadnosť procesu znižuje jeho transparentnosť, dôveru a efektívnosť v čerpaní financií. Mapa verejných investícií je prezentovaná v programovom vyhlásení vlády, nenapĺňa popísané atribúty.
Vláda vo svojom programovom vyhlásení ďalej deklaruje zavedenie presných pravidiel pre zvyšovanie minimálnej mzdy. My v Progresívnom Slovensku veľmi radi podporíme riešenia, ktoré pomôžu ľuďom na Slovensku zabezpečiť dôstojnú budúcnosť. Avšak takéto plošné zavedenie pravidiel, ak súčasne aj neprijmeme a neimplementujeme podporné mechanizmy zamestnanosti, môže zamestnanosti v najzraniteľnejších regiónoch skôr uškodiť. Obávam sa, že zvýšenie miest bude hlavne u menších živnostníkoch a v menších podnikoch sprevádzané aj rušením pracovných miest. Preto by som bola veľmi rada, ak by si vládna koalícia zobrala návod z nášho programu, a to, ém, prepáčte, stratila som sa (povedané so smiechom)... ide o zníženie daňového odvodového bonusu, teda zavedenie odvodového a daňového bonusu pre to, aby ľudia mohli... ja sa veľmi ospravedlňujem, ja to začnem znova čítať, dobre?
V Progresívnom Slovensku budeme navrhovať konkrétne opatrenia na podporu udržania zamestnanosti v odľahlejších a menej rozvinutých regiónoch Slovenska, a to znížením odvodov zamestnaným ľuďom, ale aj zamestnávateľom zavedením odvodovej odpočítateľnej položky na sociálne odvody a rozšírenie odvodovej odpočítateľnej položky na zdravotné odvody. Takto by sme vytvorili priestor na zvýšenie mzdy pre zamestnancov a zabezpečili im zvýšenú čistú mzdu a takisto zabezpečili, aby mzdové náklady pre drobných zamestnávateľov neboli likvidačné. Ja sa veľmi ospravedlňujem, troška stres, je to pre mňa nové.
Nedostatkom programového vyhlásenia vlády v oblasti riešenia problematiky marginalizovaných rómskych komunít a najmä opomenutiu potenciálu, ktorý táto veľká, ktorý táto veľká časť obyvateľov a obyvateliek Slovenska ponúka, sa už vyjadrilo mnoho mojich kolegov a kolegýň. Preto sa vyjadrím k tomu, čo programové vyhlásenie vlády píše o národnostných menšinách v súvislosti s rozvojom región... v súvislosti s regionálnym rozvojom. Citujem: Vláda považuje starostlivosť o rozvoj národnostných menšín za prierezovú úlohu, ktorá sa dotýka všetkých oblastí života občanov Slovenskej republiky inach, iných národností ako väčšinovej. No týka sa to celej štruktúry hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv v regionálnom a celoštátnom rozmere pre naplnenie týchto cieľov. A ja sa pýtam, akých cieľov? Pretože programové vyhlásenie vlády, v programovom vyhlásení vlády nie je spomenutý ani jeden cieľ. Pokračujem v citácii: Bude vláda úzko spolupracovať s regionálnymi samosprávami, štruktúrami, vrátane samospráv, miest a obcí. Súvisí to aj s rozvojom zamestnanosti v regiónoch, najmä sektorov moderného poľnohospodárstva, potravinárskeho priemyslu, lesného a drevospracujúceho priemyslu a cestovného ruchu. Takže poľnohospodárstvo a ťažba dreva a možno naviazanie nejakej výroby a plus cestovný ruch tam, kde nič nie je. To znamená, že v Poloninách budeme ťažiť drevo, na juhu Slovenska budú Maďari sa venovať len poľnohospodárstvu. Na takýto rozvoj v regiónoch táto vláda a vládna koalícia rezignovala. Žiadna ambícia moderného rozvoja, využitie potenciálu vzdialenej tranzície či iných inovatívnych odvetví. Som presvedčená, že poľnohospodárstvo, lesníctvo a cestovný ruch nezabránia odlivu mladých ľudí a šikovných ľudí z regiónov a nehovorím o tom, že by zabezpečili, aby sa mladí ľudia do regiónov vrátili.
Moji kolegovia sa už vyjadrili k mnohým ďalším nedostatkom v programovom vyhlásení vlády, s ktorými musím súhlasiť a nebudem ich už opakovať. Posledná vec, ktorú vytknem v mojom vystúpení tejto vláde a jej programovému vyhláseniu, je to, že to, že nepomenúva pravého... pravé dôvody zlej spoločenskej klímy a rozdelenia spoločnosti. V momente, keď signifikantná časť obyvateľov Slovenska je takmer kompletne ponorená z veľkej časti vo vykonšpirovanej realite, sa slová dezinformácie a hoaxy v programovom vyhlásení nevyskytujú ani raz. Napriek tomu, že ozdravovanie informačného priestoru je veľmi dôležité pre zvýšenie kvality demokracie a dôvery občanov v demokratické inštitúcie a je takmer životne dôležitým bezpečnostným záujmom štátu, venovala vládna koalícia téme informačnej a kybernetickej bezpečnosti v programovom vyhlásení vlády len minimálnu pozornosť.
Ako bude vláda napĺňať programové vyhlásenie s názvom Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť a zvyšovať odolnosť štátu a občanov voči hybridnému pôsobeniu, keď pán premiér Fico a mnohí ministri za SMER a SNS neváhali v kľúčových momentoch počas pandémie podkopávať autoritu inštitúcií a odborníkov v oblasti medicíny a verejného zdravia? Zdá sa, že boj proti hybridným hrozbám a dezinformáciám nebude prioritou tejto vlády. Mnohí predstavitelia vlády preukazujú, že chcú obmedzovať fungovanie slobodných médií, ktoré sú založené na profesionálnom a etickom prístupe k informáciám a taktiež fungovanie mimovládnych organizácií, ktoré rozvíjajú a podporujú občiansku spoločnosť a boj proti korupcii. A voči tomu sa musím silne ohradiť, hoci programovému vyhláseniu vlády v tomto momente dôverovať nemôžem a neviem, podporím riešenia, ktoré zabezpečia spoločné dobro a rozvoj krajiny.
Držme palce sebe, poslancom Národnej rady, ale najmä občanom a občiankam Slovenskej republiky, aby takýchto návrhov riešení v nadchádzajúcom volebnom období bolo čo najviac. My z Progresívneho Slovenska vždy zahlasujeme za lepšiu budúcnosť Slovenska.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2023 15:24 - 15:40 hod.

Darina Luščíková Zobrazit prepis
Ja budem reagovať, ďakujem za slovo, ja budem reagovať na kolegu Ledeckého a musím s ním súhlasiť, pretože hovoriť o vyrovnávaní regionálnych rozdielov a nespomenúť marginalizované rómske komunity či generačnú chudobu a neponúknuť reálne riešenie je nepochopenie situácie mnohých okresov v regiónoch. Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky bolo v roku 2022 na Slovensku 16,5 % obyvateľov ohrozených chudobou. V Prešovskom kraji je chudobou ohrozených 25,2 % obyvateľstva, čo je viac ako 200-tisíc ľudí, v Košickom kraji 21 % a v Banskobystrickom kraji 22 %. Spolu za tieto tri kraje je to spolu takmer 600-tisíc občanov Slovenska len v týchto troch krajoch. A nie je to vôbec divné, že ide práve o Prešovský, Košický a Banskobystrický kraj, kde marginalizované rómske komunity tvoria veľkú časť obyvateľstva. V PVV sa nenachádza žiaden reálny návrh, dokonca ani vízia, ako riešiť ťažkú situáciu MRK. Celkom ma zaujala jedna veta, a to budem citovať: "Osobitne bude vládu zaujímať možnosť, obzvlášť motivácie zapojenia členov marginalizovaných skupín do pracovného trhu, ktorý je dnes poznačený nedostatkom pracovnej sily." Ak táto veta má smerovať k hľadaniu spôsobu, ako motivovať členov MRK sa viac podieľať na pracovnom trhu, tak ja sa pýtam, prečo sa to pýtate až teraz, čo ste robili 12 rokov. To chcete uprostred deja sa pýtať ľudí, ktorí majú byť zapojení do pracovného pomeru a teraz, keď majú produktívny vek? Prečo to neriešite od, od úplného počiatku, od narodenia týchto ľudí? A toto sa, tomu sa venovali aj moje kolegyne.
Musím povedať, že neziskové organizácie majú odpovede na tieto otázky už teraz. A dokonca už tieto činnosti dávno vykonávajú. Preto bude stačiť prevziať finančnú ťarchu z týchto činností a poučiť sa na činnosti neziskových organizácií a dať im podporu, a nie brať im 2 % dane.
Ďakujem.
Skryt prepis