Pekný dobrý deň.
Vážený pán podpredseda, vážený pán minister, ďakujem pekne. Ja sa dotknem, čo sa týka rozpočtu, len časti zdravotníctva a vysvetlím aj dôvody, ktoré, ktoré vytýkam a ktoré sú podľa mňa dôležité, aby boli spomenuté v rozprave.
V prvom rade v rozpočte, ktorý bol predložený do Národnej rady, je o rozpočte zdravotníctva veľmi málo, takmer nič. Kým minuloročný rozpočet obsahoval tabuľku, kde sa rozpočtovali jednotlivé...
Pekný dobrý deň.
Vážený pán podpredseda, vážený pán minister, ďakujem pekne. Ja sa dotknem, čo sa týka rozpočtu, len časti zdravotníctva a vysvetlím aj dôvody, ktoré, ktoré vytýkam a ktoré sú podľa mňa dôležité, aby boli spomenuté v rozprave.
V prvom rade v rozpočte, ktorý bol predložený do Národnej rady, je o rozpočte zdravotníctva veľmi málo, takmer nič. Kým minuloročný rozpočet obsahoval tabuľku, kde sa rozpočtovali jednotlivé kapitoly podľa vecných oblastí, tak v tomto rozpočte takýto rozpis sme nenašli, ale dostali sme ho vlastne až na zdravotníckom výbore po desiatich minútach, kde sme sa dozvedeli, že kde niektoré časti boli a kam niektoré veci budú rozpočtované. Ale jednoducho preto podľa tej tabuľky dnes vidíme, že kto je víťaz v zdravotníctve, kde pôjdu viac peňazí a kde pôjde peňazí menej. Hovoríme, že do zdravotníctva ide skoro o miliardu euro viacej, ale povieme si, že až tak to, tak to reálne nie je.
Do zdravotníctva síce ide o skoro miliardu viac navyše oproti minulého roku, ale nepripadá to každému tak, ako to je napísané. V minulom roku bol do rozpočte pre ústavnú zdravotnú starostlivosť nejaký, no očakávaný stav na konci roka 2023 je o 191 mil. euro nižší. Potom aj návrh, ktorý pre rok 2024 počíta v nemocniciach s navýšením o 513 mil., tak v skutočnosti v porovnaní s rozpočtom na tento rok je to navýšenie iba o 322 mil. Nie som ekonóm, som zdravotník, takže možno ma, možno mi predkladatelia vysvetlia, či sa skutočne nedočerpá tohtoročný rozpočet, alebo je to len nejaká účtovná transakcia.
To isté platí aj pre záchrannú zdravotnú službu, kde sa rovnako nepočíta s naplnením tohtoročného rozpočtu a potom rozdiel medzi rozpočtami na rok 2023 a rokmi 2024 je o 1,4 % navýšenie a nie 6 %, čo je teda podstatný rozdiel. Naopak, ako víťazi tohtoročného rozpočtu za rok 2023 a 2024 sú lieky. V tomto roku ide na lieky o 179 mil. euro viacej ako v roku 2023. Na budúci rok pridáme ďalších 119 mil., spolu teda za dva roky navýšime na lieky 298 mil. euro. To už nevyzerá ako nejaká účtovná operácia, ale ako reálna, respektíve na budúci rok odhadovaná spotreba liekov.
Chcem sa preto z tohto miesta opýtať, či je to všetko skontrolované a transparentné. Chcem sa spýtať predkladateľov, ako prispeje k zdraviu obyvateľstva to, že enormné navýšenie výdavkov na lieky, ako to prispeje? Sme taká bohatá krajina, že jedného z vrecka zoberieme peniaze nemocniciam a do druhého vložíme stovky miliónov euro na lieky? Toto by ma naozaj zaujímalo a na to som ani nedostal odpoveď.
Čomu tiež nerozumiem, je, že z každej strany počúvame, ako na Slovensku sa plytvá s vyšetreniami v laboratóriách rôznych, rôznych zobrazovacích vyšetreniach, no na, no plán sa zase pridať. Ročne tak presvietime na krv na laboratórne vyšetrenia, na orgány za 500 mil. eur. Tu by som tiež potreboval vysvetliť, že kde vlastne ideme potom šetriť v zdravotníctve.
Druhý okruh otázok by som otvoril, že čo, čo z takého rozpočtu bude mať zdravotníci. Opäť vravím, nie som ekonóm, čiže pri, čiže ale pri tých číslach, o ktoré sa navyšuje jednotlivé kapitoly zdravotníctva, kde je niekde o 5, niekde o 6 % navýšenie, sa pýtam, že či sú to, či toto pokrýva nárast miezd zdravotníkov podľa zákona. Lebo priemerná mzda, z ktorej sa mzdy počítajú, rastie medziročne o 7,7 %. Ak nemocnice alebo záchranky dávajú na mzdy v priemere 80 až 90 % zo svojich príjmov poisťovní, tak to mi tiež nejako nevychádza, že by to tak malo byť. Súhlasím, že platový automat, ktorý máme v 578, je dôležité ho prerobiť a podľa mňa by tam mala byť aj zásluhovosť, lebo momentálne, a to kopnem si aj do vlastných radov, je, že je jedno, aký zdravotník alebo lekár, sestra, záchranár urobí prácu, nie je to nijako jeho, v jeho činnosti hodnotené a dostane každý rovnakú mzdu, taká, ako mu podľa platového zákona automatu prináleží. Ja si myslím, že toto je budúcnosť, že to musíme určite prekopať, aj to by mal byť jedna určite v zákonoch, ktorým by sme mali riešiť, lebo my naozaj neriešime, že čo ten zdravotník reálne v tej práci robí, aký výkon podá, ale každý má rovnaký nárok na mzdu bez ohľadu na to, či zoperuje jedného pacienta, alebo zoperuje sto pacientov. A toto určite je budúcnosť, ktorú by sme takisto aj s kolegami, s kolegom Stachurom aj s ostatnými poslancami chceli otvoriť.
Mňa mrzí, ale to teraz aj kopnem do radu opozície, keď tu bol pán minister Lengvarský, tak v Záchrannej zdravotnej službe sa nepodpísal takzvané cenové opatrenie, ktoré bolo, ktoré malo byť platné od januára 2023, posunulo sa až na február, a tým pádom neboli platy, plato, platové, neboli platy na ohodnotenie zdravotníckych záchranárov a to sa posunulo až od februára, hej? Nevolali títo ľudia ale pánovi ministrovi Lengvarskému, že haló, že veď my sme nedostali to, čo ste nám zákonom platí, a to, čo nám zákonom patrí, ale volali nám zástupcom jednotlivých organizácií a hovorili nám, že prečo my na to nemáme nárok, keď sme jednoducho, v zákone to máme dostať, ale platové ohodnotenie alebo platový tento automat nebol schválený a nebolo to odsúhlasené. Potom sa to odsúhlasilo vlastne až vo februári a záchranári dostali toľko, čo mali, ale až neskôr. A za to, takisto sa pýtam, neniesol nikto zodpovednosť. Takisto nikto nenesie zodpovednosť, že 36 mil. euro, ktoré boli vyčlenené na nákup techniky zo záchrannej, pre záchranárov, sa takisto prepadlo, sú to európske peniaze a takisto to bolo na vrub, poviem otvorene, pána ministra Lengvarského, ktorý, sa jednoducho tento proces stále nestihol a sme ho nedokončili.
A týchto vecí by bolo v zdravotníctve viacej, preto ja aj z tohto miesta by som chcel vyzvať takisto, škoda, že tu pani ministerka nie je, ale je dôležitá komunikácia jednoducho medzi jednotlivými aj poslancami, ktorí sme v zdravotníckom výbore, aby sme aj my vedeli, kde jednotlivé položky pôjdu a kde sa, že čo sa bude vlastne s tými danými peniazmi robiť. Lebo ten koláč, ktorý v zdravotníctve máme je len jeden a on sa naozaj nedá navýšiť, a musíme naozaj s tými peniazmi, ktoré sú v zdravotníctve, robiť transparentne, ako sa dá. To neberte ako výčitku, lebo tu sa roky lejú peniaze do zdravotníctva, ale my nemáme hodnoverne zmerané, že kde tie peniaze idú a čo za to vlastne, čo za tie peniaze vlastne dostávame. To jednoducho nemáme a mali by sme to začať postupne riešiť. Aj po tom volám, aby sa jednoducho niektoré zákony začali prijímať, ktoré nám budú reálne merať veci, ktoré potrebujeme v zdravotníctve zmerať.
Lebo ja sa pýtam, keď teraz nalejeme do toho zdravotníctva o miliardu viacej, že či naozaj, a to myslím, že každý, kto pracuje v zdravotníctve, mi potvrdí, že či mi prestanú volať ľudia, že potrebujú vybaviť CT vyšetrenia, že potrebujú vybaviť chirurga na operáciu, traumatológa alebo nejakého dobrého internistu, alebo či nám pribudne viacej všeobecných lekárov, alebo viac detských lekárov. Ja viem, že to je beh na dlhé trate, ale myslím si, že aj z tohto miesta sme viackrát garantovali, že chceme s týmto pomôcť aj koalícii, lebo toto nie je, zdravotníctvo nie je rozdelené, že koalícia, opozícia, je to zdravotníctvo, ktoré patrí všetkým nám v tejto krajine. A my musíme naozaj v niektorých veciach naozaj robiť dobré zákony, ktoré budú na konci dňa v prospech pacienta, lebo nikde som sa nedočítal, že či, že ako to budeme riešiť s tými čakacími lehotami, ktoré sme teraz posunuli o rok, operácií, čo sa týka operácii. A ja naozaj za seba hovorím, že sa budem každé dva mesiace pani ministerky pýtať, ako sme v tomto procese, aby sme to naozaj, ako nám sľúbila, že do konca roka stihli, že budeme tie čakacie doby mať a naozaj pacienti dostanú to, čo zo svojho zdravotného poistenia dostať majú.
Posledná vec, ktorej sa dotknem, sú nemocnice. Mali sme v pláne obnovy takú reformu, že centrálne, centralizácia riadenie nemocníc. Táto reforma už mala byť do konca tohto roka a vyzerá, že nebude a nie je. Považujem, považujem, považujem to za veľmi dôležité, lebo aj to, že si každá štátna nemocnica robí, ako uzná za vhodné, niekedy, samozrejme, aj pri dobrom svedomí, vedomí, nie je správne a malo by sa to riešiť centrálne. Nebýva to efektivita nášho zdravotníctva. Ja si neviem predstaviť, že napríklad by Kaufland alebo Billa, alebo Tesco, alebo iné obchodné reťazce kupovali každé zvlášť a neriešilo by sa to nejako centrálne nákupne, lebo cez tie centrálne nakupovania a to riadenie tých nemocníc dokážeme ušetriť naozaj obrovské peniaze, ktoré v zdravotníctve nám chýbajú a mali by tam ostať.
Mimochodom dnes ste mali na vláde takzvané plnenie krízového opatrenia plánu obnovy v zdravotníctve a tam som sa zase veľa nedočítal, že kedy tá reforma riadenia nemocníc, naozaj tak závažný dokument vlastne bude a kedy sa naozaj dostane aj do Národnej rady.
Posledná vec, čo ma tak trochu pri týchto nemocniciach mrzí, že sa pred voľbami veľa hovorilo o takzvaných kapitálových výdavkov na obnovu nemocníc. Ale ja tie výdavky v rozpočte nevidím. Niekedy to bolo 100 mil. euro ročne, tento rok išli nejaké zvyšky, tuším, 16,5 mil. euro na nemocnice. Chcem sa preto spýtať, ako ideme investovať do rekonštrukcie a výstavby nemocníc, ako to ideme robiť. Jednoducho nebudeme mať kapitálové výdavky, tie nemocnice nebudú mať na tie peniaze. Plán obnovy je už rozdaný, ale neušlo sa naozaj všetkým nemocniciam, ani štátnym, ani súkromným.
Posledná vec, a tým skončím, tiež ste dnes na vláde schválili investíciu z plánu obnovy na takzvanú rekonštrukciu historických budov, a toto ma trošku pobavilo (povedané so smiechom), že na jednej strane chválim, že sa vyčerpajú peniaze a určite to pomôže, len sa pýtam, či je koncepčné, peniaze majú ísť na obnovu budovy z roku 1924, a to je v Košiciach, na Rastislavovu nemocnicu, tá budova je z roku 1924. A potom do rekonštrukcie polikliniky na Kramároch. Tá budova je z roku 1924? Ja som tam bol a je to jako naozaj ako v múzeum. A na Kramároch som pracoval ešte ako zdravotná sestra pred 20 rokmi a už vtedy tá nemocnica bola doslova na odpis. Čiže na jednej strane tie peniaze akože chceme investovať do starých budov, ja sa pýtam, že či toto je koncepčné riešenie, lebo my naozaj potrebujeme v Bratislave, a zatiaľ som sa takisto k tomu nedostal, že aké bude riešenie tej našej hlavnej univerzitnej nemocnice, ktorá má v tej Bratislave byť, nikde to som sa v tomto materiály nedočítal, kde to bude, či to bude a ako to vlastne bude celé vyzerať.
Čiže vravím, super, že tie peniaze neprepadnú, ale vás chcem poprosiť, dajme už tomu zdravotníctvu nejakú víziu. Naozaj ja aj z tohto miesta vyzývam aj pani ministerku, aj predstaviteľov vlády, aby si naozaj sadli všetci, ktorí naozaj v zdravotníctve majú čo povedať, aby sa našlo nejaký koncept, ktorým budeme pokračovať a naprieč tým, že aké vlády tu budú, lebo každé štyri roky, tri, dva sa menia ministri, menia sa vlády a zdravotníctvo nám stagnuje. Naozaj nám veľmi stagnuje a ono potrebuje naozaj mať koncepciu na dlhé roky, aby sme naozaj veľmi veľa vecí, ktoré sa v zdravotníctve majú vyriešiť koncepčne, riešili bez ohľadu na to, aká tu bude vláda, lebo naozaj naše zdravotníctvo je v stave klinickej smrti.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis