Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.1.2024 o 14:10 hod.

Mgr.

Ivan Štefunko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

17.1.2024 15:55 - 15:57 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Veronika, keď som počúval tvoj prejav, tak... a špeciálne, keď si rozprávala o tom, čo sa bude diať alebo čo sa dialo v Európskom parlamente, som si spomenul na to, ako sme pred dvadsiatimi štyrmi rokmi v tom istom čase študovali v Paríži spolu, a myslím, že aj spoločne, ale aj akože osamote sme vysvetlili našim, vysvetľovali našim spolužiakom, že, že Slovensko už v tom ’99. alebo 2000. už je z toho najhoršieho von, že vlastne už nie sme tá čierna diera Európy, že Mečiar už je nenávratne preč a že v zásade nás čakajú dobré časy, kedy bude znova právny štát, kedy nebude únos štátu, kedy sa Slovensko vysporiada s mafiou a nastúpi, nazvime to, proeurópsku cestu prosperity, lebo vtedy sme ešte boli kandidátskou krajinou, a teraz po tých dvadsiatich štyroch rokoch, špeciálne, keď si čítam hlasova... alebo správu z Európskeho parlamentu, resp. čítam články o Slovensku na Deutsche Welle alebo na Finanacial Times, alebo kade-tade, v Le Monde, tak mám pocit, že znova sa dostávame tam, kde sme boli pred tými dvadsiatimi štyrmi rokmi alebo dvadsiatimi šiestimi rokmi, kedy nad Slovenskom lámu palicu, a teraz nielen investori alebo intelektuáli, alebo novinári, ale celkovo tá verejná mienka.
No a chápem, že si smeráci a hlasáci povedia, tak ako to hovoril niekedy Mečiar, ak si to dobre pamätáte, že to je kvôli tomu, lebo opozícia v zahraničí nadáva na Slovensko. A čo si myslíš, že tí ľudia v zahraničí sú mechom odre... odre... udretí, že proste oni nevedia, že čo sa tu deje, že oni sa ako keby, že vlastne stretávajú len s tými opozičníkmi a ostatných si nevšímajú? (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.1.2024 15:13 - 15:15 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Pán poslanec vo svojom prejave hovoril, že oni idú meniť všetko en bloc, a ja mám pocit, že idú meniť len veci, ktoré sa týkajú ich exponovaných osôb, ktoré môžu vlastne buď byť obmedzené na slobode, alebo môžu byť nejakým spôsobom justičným systémom perzekvovaní.
No a ja sa stále čudujem a vlastne som rád, že tu pán Blaha, urputný to ľavičiar, moderuje túto debatu alebo predsedá tejto debate, lebo ja by som čakal, že proste oni vytasia všetky sociálne náboje, ktoré majú, a proste budú... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blaha, Ľuboš, podpredseda NR SR
Pán poslanec, prosím, reagujte na predrečníka. Ďakujem pekne.

Štefunko, Ivan, poslanec NR SR
Reagujem. Hovorím... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Blaha, Ľuboš, podpredseda NR SR
Oslovili ste mňa a to nie je možné. Musíte oslovovať predrečníka. Ďakujem.

Štefunko, Ivan, poslanec NR SR
Vaše meno sa nevyslovuje, či jak?

Blaha, Ľuboš, podpredseda NR SR
Nemôžete tak to robiť, je to proti rokovaciemu poriadku (potlesk) bez ohľadu na to, či to zosmiešňujete, alebo nie, trápnym a infantilným spôsobom, ktorý je vám, žiaľ, blízky, ale musíme dodržiavať rokovací poriadok, dobre? Skúste.

Štefunko, Ivan, poslanec NR SR
Som nováčik, nevedel som. Takže ja by som čakal, že proste SMER a HLAS, sociálnodemokratické to strany, budú drviť sociálne veci od rána do večera, že proste od Margity z dediny na východe až po Ľuboša, Ľubora v Dunajskej Strede a budú mu zlepšovať život. A oni vyťahujú z väzenia kamarátov. Takže jaká je to proste sociálno-demokratická ľa...? Mňa to hnevá ako ľavičiara, že proste, že ešte aj ste si zobrali to, ten termín a voláte nás ako kebyže en bloc pravičiarov! Aleže proste vy naozaj si zle prioritizujete veci.
Poďme sa o tom politologicky pobaviť, že proste ľavičiari nevyťahujú kriminálnikov z väzenia, ale starajú sa o ľudí. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.1.2024 12:25 - 12:25 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Mne sa páči na pánových Hlinových prejavoch, je, že sú to praktické záležitosti a vie si vždycky predstaviť, aké budú dôsledky buď už legislatívy, alebo nejakých vládnych činov.
A zaujala ma tá časť, ktorú si hovoril, pán poslanec, o, o turizme a dopadoch na turizmus. Ja som to tu spomínal, moja mama aj otec sa angažovali v turizme a takisto aj ja a pamätám si, koľko peňazí táto krajina minula na vytvorenie brandu Good Idea Slovakia a ukazovali sme tam tie naše drevenice a kostoly a Čičmany a dokonca aj ten folklór, ktorý teraz aj ide presadzovať ministerstvo kultúry ešte viac. A, samozrejme, aj SARIO ako agentúra, ktorá má na starosti podporu nielen turizmu, ale hlavne teda, nazvime to, podnikateľského turizmu, aby tu chodili investori, aby proste tu chodili firmy podnikať a platiť tu dane.
No keď v zásade si tí investori, ale aj tí turisti prečítajú, že vlastne Slovensko je krajom a rajom pre tých, kde sa vlastne tresty považujú za nie dôležité, ale skôr sa robí reedukácia, ako som včera počul v televízii, tak, samozrejme, že proste budú to vnímať ako pozvánku, a, a tým pádom, síce včera minister v televízii hovoril, že to bude ako keby že lepšie pre krajinu, lebo nebudeme každého zatvárať a používať, používal takú štatistiku, že, že keď niekto ukradne 30-tisícové auto, tak mu ho nechajú zaplatiť.
Len ja si, nie som si istý, že či každého, kto ukradne to auto, ho chytia, to znamená, že pri desiatich autách ukradnutých jedno sa vyplatí zaplatiť 30-tisíc.
Skryt prepis
 

16.1.2024 19:22 - 19:24 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Ďakujem veľmi pekne, Zuzana. Až mi bolo trošičku smutno a trápne, keď si rozprávala a poslanci SMER-u a HLAS-u a jeden poslanec alebo dvaja poslanci SNS vlastne nepočúvali. Možno aj preto, lebo nie sú na to zvyknutí. Ja som tu tri mesiace v tomto parlamente, som ich tu nevidel nikde inokedy, len keď bolo treba hlasovať a potom odišli, hej. To znamená, že vlastne nie sú zvyknutí úplne chodiť do práce a počúvať nejaké argumenty.
Čo sa týka ku zákonu. Tak znova, som tu tri mesiace, prvýkrát som videl, teda som ešte nevidel legislatívny proces, ktorý by bol v normálnom čase, teda, samozrejme, máme samé skrátené legislatívne konania. Ale videl som vo výbore pre hospodárske záležitosti celkom dobrý proces, kedy pán predseda výboru proste uviedol zákon, povedali sme si s koalíciou, že prečo je to dobré, prečo je to pre Košice dobré, pán Žiga, že aby ste mali linku do Košíc, aby proste investor bol spokojný z Volva. A my sme k tomu ako opozícia pristúpili veľmi konštruktívne a sme si povedali, že tento zákon podporíme, lebo je to dobrý zákon pre rozvoj východného Slovenska, pre Košice. A jediný zákon, ktorý tu plus-mínus bol zákonom, ktorý prispel ku zlepšeniu života Slovákov a Sloveniek, nie mafiánov, vlastne vy poškvrníte tým, že tam dáte nejaký bordel z minulosti, ktorý ste si ne... ako ktorý ste si poriadnym spôsobom neošetrili pred dvoma hodinami v schválenom zákone. Je to proste strašná hanba. A preto my vám hovoríme, ako povedala Zuzana Mesterová, že robte tie zákony poriadne, aby ste si všetky vaše nedostatky vychytali v správnom čase. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.1.2024 19:22 - 19:24 hod.

Ivan Štefunko
Na vystúpenie 34 faktických poznámok.
Ako prvý pán poslanec Štefunko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.1.2024 15:25 - 15:26 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Pán poslanec Hajko, veľmi správne ste pomenovali jeden zo základných problémov toho, o čom rokujeme, a to je rýchlosť a spôsob, akým sa tu o tom bavíme. Vlastne opozícia diskutuje medzi sebou, sem-tam sú tu nejakí ďalší ľudia, ktorí si četujú na počítači alebo proste riešia svoje veci.
Nadviažem na, aj na argumentáciu pána Majerského z Popradu, ktorý povedal, že tým, že akým spôsobom sa to deje, sa vlastne deje to, že neexistuje žiadny dialóg s občianskou spoločnosťou. A potom preto sa deje to, že na uliciach je toľko ľudí, lebo tí ľudia sa vyjadrujú aj k tomu, že boli vylúčení z priebehu diskusie. To znamená, že nie sú to len nahnevaní občania bez nejakého obsahu, ako sa to snažia niektorí smerácki a hlasácki predstavitelia hovoriť v televízii, ale sú to ľudia, ktorí nemali právo sa cez svoje občianske združenia, záujmové skupiny a celkovo cez občiansku spoločnosť vyjadriť ku tomuto kriveniu práva a trestného práva na Slovensku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.1.2024 14:40 - 14:55 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Štefan, ty spomínal tie ratingové agentúry a vlastne ja by som chcel vlastne vyzdvihnúť to, že ako to vlastne funguje v praxi. Že keď vy chcete investovať napr. v Amerike, tak v zásade viete, že nepoznáte úplne presne, že ktoré štáty USA sú dobré alebo vhodné na vaše podnikanie, ale proste zagúglite si a proste viete, že Delaware alebo, alebo Texas, alebo Kalifornia, alebo štát New York. Takisto vlastne tí Američania alebo Číňania, oni proste neberú úplne Slovensko ako, by som povedal, jednu entitu, ale vnímajú celú Európsku úniu ako entitu a vlastne vyberajú si, do ktorého konkrétneho regiónu budú investovať. Tak vlastne vygúglia si, že, že kde najlepšie vlastne buď vybudovať fabriku, alebo, alebo rozbehnúť biznis v rámci, v rámci Európy. No a vlastne to sú tie vlastne ratingy, ktoré oni, alebo teda tie rebríčky, ktoré oni si vygúglia. No a keď my ako Slovensko sa v tých rebríčkoch budeme prepadávať, tak vlastne nebudeme v ich ani rozhodovacom, jak sa to hovorí, shortliste alebo, alebo úzkom výbere. A to je vlastne ako keby vyčísliteľná škoda, ktorá vlastne týmto spôsobom nastáva, lebo vlastne my sa na základe posudzovania odborníkov dostávame do „neinvestičného pásma", nemyslím to v burzovom, ale v praktickom slova zmysle. To znamená, že dávajme si pozor, aby sme nevysielali o vlastnej krajine zlý signál takýmto zlým zákonom alebo zlou novelou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.1.2024 14:10 - 14:25 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem kolegom, kolegyniam za komentáre na môj prejav. Viacerí a viaceré ste spomenuli, že vás to dojalo a ja mám pocit, že som v tom zlyhal, lebo vlastne prejavy nemajú dojímať, ale majú presviedčať, majú mať možnosť presviedčať. Žiaľ, tým, že vlastne my tu diskutujeme medzi sebou, tak je to tak ako keby zložité presviedčať, a preto vlastne celá táto robota má takú ako keby svoju negatívnu stránku, že v skutočnosti nevieme si plniť svoju povinnosť, keď nás v zásade tí, ktorí to majú počúvať, nepočúvajú. Takže je to taký ako keby defekt demokracii, ktorý tu začíname budovať, a mám pocit, že sa to raz našej krajine nevyplatí.
Takže ďakujem vám, že ste ma počúvali a ďakujem aj za poučenia ohľadom toho, aká má byť štruktúra prejavu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.1.2024 11:55 - 12:11 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, pán predsedajúci, vážená koalícia, raz, dva, tri, štyri, päť, šesť, sedem, osem, vážený pán podpredseda vlády, ku ktorému sa vyjadrím, dúfam, že neodíde, a, vážení opoziční poslanci a poslankyne, môj predrečník mal veľmi zaujímavý, zábavný a faktické, presný prejav o tom, že prečo netreba podceňovať MPK a vlastne veľmi podrobne vysvetlil, akým spôsobom sa to MPK podieľa na kvalite poslaneckých alebo aj, teda hlavne vládnych návrhov. My sme dokonca mali v programe, že aj poslanecké návrhy by mali prechádzať nejakým MPK, ale keďže nie sme vo vláde, tak takéto veci nemôžeme aplikovať a nemáme väčšinu, ale teda k tomu sa budem vyjadrovať neskôr.
Môj prejav ma... prejav ale budem sa snažiť oveľa širšie koncipovať, ako to robil poslanec Hargaš, a to je na základe predvčerajšieho článku, ktorý som si prečítal o Slovensku. Totižto čítať články nie je len taká vec, že zaujímajú ma novinky zo sveta a, a tu a tam si niečo prečítam, ale čítať články je dôležité preto, aby sme vedeli, aké informácie o nás získavajú ľudia vo svete, na Slovensku, aké informácie získavajú naši priatelia, nepriatelia. A ja som si prečítal článok vo Financial Times, ktorý síce hovorí o prezidentských voľbách, to bol ten ako keby, tá, tá dejová línia, o ktorej, o ktorú sa ten autor zachytil, ale v skutočnosti tá hlavná vec, o ktorej písal, bolo, že aký boj prebieha na Slovensku. Boj medzi koalíciou – opozíciou, o koalícii, ktorá chce zrušiť súdne a iné orgány, ktoré sa snažia dodržiavať spravodlivosť na Slovensku, a o protikandidátovi a terajšej prezidentke, ktorá sa tomu snaží zabrániť. A v skutočnosti tento dlhý článok vlastne povedal čitateľovi o tom, že na Slovensku prebieha súboj o demokraciu, o právny štát, o to, že v skutočnosti súdne rozhodnutia už nebudú až tak nekúpiteľné, že súdne rozhodnutia, resp. prokuratúra bude nejakým spôsobom ovplyvniteľná alebo ovplyvniteľnejšia ako doteraz.
Ako som teda povedal, Financial Times čítajú rozhodovatelia, politici, ekonómia, ľudia z akademickej sféry, ovplyvňuje tisícky novinárov, ktorí v iných jazykoch informujú svojich čitateľov a tým pádom, dovolím si tvrdiť, že bez toho, aby som robil reklamu tomuto pravicovému denníku, svetovému denníku, tento článok má strašný dopad. A má dopad na budúcnosť našej krajiny, na to, že či sa budú na Slovensku uchádzať investori o investovanie na Slovensku, či tí investori budú budovať veľké alebo malé fabriky, budú sa rozhodovať, že či pôjdu do Poľska, alebo či pôjdu do Rakúska, alebo pôjdu aj do krajín, kde je drahšia pracovná sila ako na Slovensku, keďže dlhé obdobie čerpáme z toho, že v skutočnosti my vlastne našu pracovnú silu vyciciavame tým, že im dávame pracovné príležitosti, ktoré sú s nízkou pridanou hodnotou, a vlastne tie ozajstné pracovné príležitosti, ktoré sú pracovné príležitosti 21. storočia, zostávajú v iných krajinách, kde právny štát, domôcť sa súdneho rozhodnutia je oveľa bežnejšie, ako to je na Slovensku alebo ešte ako to bude na Slovensku.
My sami si tu a teraz vytvárame obraz o sebe, teraz v tomto parlamente, a bude to mať ekonomické, ako už som povedal, sociálne, ale aj demografické dôsledky. Národohospodársky sa dotknem len okrajovo, lebo bude asi pravdepodobne po mne rozprávať pán kolega Kišš, ktorý teda to rozobere na súčiastky, ale ja len poviem, že zníženie ratingov, ktoré sa na nás chystá, zdražie peniaze nielen investorom, slovenským investorom, ale aj tým ľuďom, ktorých sme sa pred troma alebo dvoma mesiacmi snažili dodotovať cez hypotéky a v zásade sme spravili len to, že dali sme im 1,2 milió... teda dali sme im niekoľko sto miliónov euro na to, aby sme dodotovali hypotéky, ale v skutočnosti o rok tie ich úroky budú drahšie ešte, lebo ekonomická politika, resp. politika reformy právneho štátu vlastne zvýši tie náklady nepriamo, ale zvýši.
Ja by som skôr vlastne sa venoval tej blbej nálade, ktorá na Slovensku začína byť úplne jasná. To, že vy si poviete, že je to blbá nálada, ktorá je len v jednej časti politického spektra, 2,6 mil., ako to prerátal pán kolega Hargaš, nie je to tak. Tá blbá, blbá nálada je, je všeobecne v celej krajine, a to, že možno 60 % voličov SMER-u je spokojných s touto vládou, alebo s krokmi, ktoré robí, nevydrží, nevydrží dlho. Mňa najviac trápa, trápi tá blbá nálada, ktorá sa týka tých ľudí, tých mladých ľudí, ktorí majú do budúcnosti túto krajinu živiť, ktorí majú sa podieľať na našich dôchodkoch, ktorí majú vytvárať hodnoty, ktorí tu majú zakladať spoločnosti, ktorí tu majú učiť naše deti, ktorí tu majú sa starať o nás, keď budeme starí, a tí mladí ľudia v tejto krajine nechcú zostať, odchádzajú. Podľa prieskumu spred pár mesiacov, ktoré som si prečítal, 50 % mladých ľudí zo Slovenska plánuje odísť. Ja neviem, že ako vy to vlastne beriete, lebo to nie je nejaký, nejaký fake news, to je proste prieskum verejnej mienky, podľa ktorých sa riadite aj vy, vaši politickí stratégovia. Takže buď nám, vám na tom nezáleží, alebo si myslíte, že to nejak opravíte, ak vám na tom nezáleží, tak je to strašný cynizmus, ak si myslíte, že to nejak opravíte, tak vám prajem pevnú vôľu, lebo už tu začínate robiť veci, ktoré sa opraviť až tak ľahko nebudú dať.
Ale ešte zúžim to moje sústredenie sa na mladých ľudí, ktorí odchádzajú študovať do zahraničia. Oni odchádzajú študovať do zahraničia kvôli dvom dôvodom. Po prvé preto, že majú pocit, že slovenské vysoké školy im neposkytnú dostatočný kvalitný, alebo dostatočne kvalitné vzdelanie pre ich budúcnosť, či už na Slovensku alebo v zahraničí, a tu nechcem nadávať na slovenské vysoké školy, ja mnohých rektorov a rektorky osobne poznám, ja si myslím, že oni nemôžu robiť lepšie vysoké školstvo, lebo nemajú na to prostriedky. Lebo štátny rozpočet im nedáva dostatočnú dôležitosť, aby robili lepší výskum, lepšie vzdelávanie, aby mali lepšie podmienky študenti na internátoch a tak ďalej a tak ďalej.
Podľa prieskumu Inštitútu vzdelávacej politiky, teda štátnej inštitúcie, za posledných osem rokov odchádza študovať do zahraničia jedna pätina všetkých študentov, ktorí študujú, na vysoké školy. Keď si, keď si to chcete predstaviť, že ako to je v iných krajinách, tak jedna pätina je druhý najhorší, najhoršie skóre z celej Európskej únie. A vy si poviete, že kto je ten prvý. No prvé je Luxembursko, lebo je to taká malá krajina, že tam je jedna vysoká škola a oni sa spoliehajú na to, že vlastne tí ich študenti, ktorí tam vlastne sa narodia, tak budú študovať vo vedľajších krajinách, to znamená, že oni sú na to naprogramovaní. To znamená, že sme najhorší v celej Európskej únii. Ale nieže sme len najhorší, lebo to je 20 %, za nami je po o... je 8 % nižšie Lotyšsko, ktoré síce má s tým tiež problém, ale tiež je trošku na to naprogramované, lebo tí ľudia chodia študovať do Fínska, do Švédska a v zásade majú tie, tá krajina má nejaké dohody s inými, inými krajinami, ktoré im v zásade to vysoké školstvo poskytuje. Na Slovensku my máme takéhoto „priateľa" Česko, ktoré je vlastne náš bývalý štátny súpútnik, mali sme spoločný štát, lenže tí ľudia, ktorí odchádzajú študovať do Čiech, tam do veľkej miery aj zostanú, lebo je to blízka krajina, môžu mať blízko ku rodičom, majú, nemajú až taký jazykový problém, a my vlastne z našich daní financujeme Čechom budúcnosť. A mne to nevadí kvôli tomu, že by som závidel tým Čechom, vadí mi to kvôli tomu, že my sa snažíme budovať lepšie Slovensko a absolútne si neuvedomujeme tento, tento rozdiel, teda tento, tento, tento vážny problém.
Momentálne je 32-tisíc študentov v zahraničí, z toho, ako som povedal, jedna pätina sa už nikdy nevráti. Keď sa už nikdy nevráti jedna pätina, tak štátni analytici vyrátali, že s jedným talentovaným 25-ročným človekom, ktorý sa rozhodne nežiť v našej krajine, stráca Slovensko cca 2,8 mil. eur. Dve celé osem milióna eur. To je strašne, strašne veľa. To je napríklad, keď to tak rátam, šesť bytov premiéra. Alebo je to, ja neviem, ani, ani, ani to nechcem prerátavať, lebo vlastne to už je strašne veľa. A teraz keď si vynásobíme tých 2,8 mil. číslom ľudí, ktorí sú v zahraničí, a keď si dáme preč nejaké, nejaké, keď to nejak zaokrúhlime, tak nám to vyráta, že, vychádza, že cca 10 mld. ročne, 10 mld. ročne strácame na tom, že máme najschopnejších ľudí s najväčším potenciálom v zahraničí. Desať miliárd ročne, predstavte si, čo to asi tak je. Desať miliárd ročne znamená, že cca každý rok by sme vedeli postaviť 200 až 300 kilometrov diaľnic. Pán Raši, ktorý tu, odišiel a znova prišiel, by mohol chodiť do Košíc diaľnicou. Neprer... nepretržitou. Nemuseli by sme outsoursovať Maďarsko. Mohli by sme za tých, za tých 10 mld. mať viete koľko 13. dôchodkov za rok? Desať. Tých desať 13. dôchodkov by sme mohli mať za rok, keby tí mladí ľudia necho... neodchádzali do zahraničia. By sme mohli mať dvojnásobné dôchodky, keby sme nemali 13. dôchodky. To znamená, že tí ľudia, ktorých sme tu zachraňovali minule, minulé schôdze, by mali oveľa väčšie dôchodky, keby my sme nevyháňali naším právnym prostredím mladých ľudí do zahraničia.
Ja s... ja vám poviem takú vec, že, že ja som sa vlastne s tým, čo tu teraz hovorím, mi prišlo až tak smutno, že, že som sa zo svojho vlastnou pre... prejavu rozcítil. Lebo, lebo keď sa rozprávate s mladými ľuďmi, dneska ráno som bol v nemocnici a som sa pýtal sestričky, ktorá mi dávala injekciu, že teda ako sa má a tak ďalej a ona že vlastne jej deti, dvojičky, maturujú a že už majú, už sú prijaté do Holandska. Potom som sa bavil s doktorkou, ktorá teda analyzovala tie moje výsledky, povedala, že tak sa teší, lebo sa jej syn a dcéra vrátili na, na sviatky na, na Slovensko. Na každej jednej chate, kde tak chodíme, sú také otcovské chaty, neviem, či to poznáte, také že ´S tebou mě baví svět´ a tak ďalej, boli sme nejakí desiati, mnohých z tých ľudí možno aj poznáte, mnohí sú aj takí známi, a tak sme sa bavili, že ako s tou krajinou bude a že čo s tými deckami a tak ďalej a, a väčšina z tých ľudí povedala, že ja už na to kašlem, už len nech decká sú v pohode, ja tu nejak dožijem a tak. A tie naše decká sú medzi 9 a 15 rokmi. A niekto povedal, že ale ony aj tak všetci pôjdu do zahraničia, a my že nie, že to nie je pravda a tak ďalej. Tak sme si ich tak zavolali, normálne že podľa vekovej štruktúry a sme sa pýtali, že, že mnohí z nás sa nebavili s tými deťmi, že kde chcú ísť študovať, lebo sú malé, hej, keď máte 13-ročné decko, tak sa s nimi nebavíte, že kde chce ísť vaše decko študovať. A od 13 alebo 12 rokov tie deti do 15, v tom intervale, každé, bez toho, aby som sa s nimi niekedy bavil, povedali, že chcú ísť študovať do zahraničia. Je to proste neuveriteľné. Je to že strašná hanba. Tí, ktorí ste tu poslanci už dlhšie obdobie, či už koaliční alebo aj opoziční, všetci máte na tom svoj podiel, lebo vlastne to vzdelávanie je to, čo nám zabezpečí budúcnosť našej krajiny, zabezpečí prosperitu, zabezpečí to, aby aj tí starší ľudia sa mali dobre, aby mal kto vyrábať tie ich dôchodky a my absolútnym spôsobom toto podceňujeme. A ja už sa tak čudujem, že ma tu nikto nepreruší, lebo si poviete, že čo toto všetko má spoločné s, s vlastne skráteným legislatívnym konaním, ktoré tu... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šimečka, Michal, podpredseda NR SR
Ja som vedel, že pán poslanec príde k pointe. (Smiech.)

Štefunko, Ivan, poslanec NR SR
... a má to spoločné to, že vlastne 75 % ľudí, ktorí odchádza z tejto krajiny, odchádza kvôli ekonomickým a neviem akým dôvodom, ale 25 % ľudí odchádza aj kvôli tomu, lebo majú pocit, že na Slovensku nie je správny právny štát. Že sa cez korupciu dostanete oveľa ďalej ako, ako sa dostať správnou a poctivou prácou. Aj toto všetko, čo tu vlastne dnes robíme, prispieva ku odchodu mladých ľudí, lebo tí ľudia majú pocit, že v spravodlivom štáte sa im bude pravdepodobne lepšie dariť ako v nespravodlivom, v tom štáte, ktorý znižuje tresty za zločiny, a to nehovorím, a ja, my netvrdíme, že všetky zníženia trestov, ktoré vy navrhujete, sú zlé. Však my sme povedali, samozrejme, treba niektoré veci prispôsobiť, ale treba to, o tom diskutovať, treba o tom diskutovať relatívne dlho. Hovoríme o tom, že, že trest za, keď nejaká matka ukradne nejakú horalku pre svoje deti, tak samozrejme, že nemá ísť do väzenia a ak v minulom trestnom systéme jej to hrozilo, tak proste to treba odstrániť. Ale keď niekto systematicky tuneluje štát a ešte aj v nejakom organizovanom systéme, tak takémuto človeku znižovať tresty je proste výsmech. A nieže je to výsmech, je to proste takisto zločin, za ktorý by sa malo ísť do väzenia. Lebo to je práve to, akým spôsobom si nastavujeme motiváciu daných ľudí. To, že proste nejaký človek v nejakom jednotlivom zlyhaní proste urobí chybu a ide do väzenia a ako keby zostane tam desať rokov, tak to je asi problém. Ale ak niekto proste plánovane robí zleč... zločiny a tomu, ktorý to plánuje, znižujeme tresty do budúcnosti, tak to je pozvánka na robenie zločinov.
A o tomto my tu rozprávame, preto vám rozšrubovávame tie vaše zmeny, dokonca ale hovoríme, že aj keď, keď chcete si to schváliť, tak to robte poriadne, robte to tak, aby tu bolo to MPK, aby o tom diskutovali ľudia, aby o tom mimovládne organizácie mohli analyzovať, že aké to môže mať dôsledky. A to už nehovorím o tých veciach, že na to nemáme pripravený ani súdny, ani, ani, ani celkovo justičný systém.
Teda summa summarum, táto reforma nemá čo dočinenia len s prokuratúrou a súdnym systémom, ale má čo dočinenia s celou budúcnosťou krajiny, a preto si myslíme, že by mali ľudia chodiť protestovať do tých, do tých ulíc a na námestia, lebo takto môžu vyjadriť to znepokojenie a my veríme, že budete na to počúvať. To znamená, že zajtra o osemnástej v dvanástich mestách vás pozývam na protest proti týmto zmenám, ktoré chystáte.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.1.2024 11:10 - 11:26 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem vám veľmi pekne, pán predsedajúci.
Ďakujem veľmi pekne, pán poslanec Hargaš, že si vlastne urobil to prirovnanie s MPK a to, akým spôsobom vlastne v bežnom legislatívnom procese sa schvaľuje zákon. To znamená, že strašne veľa ľudí, záujmových združení, aktérov sa k tomu vyjadrujú, majú na to čas, nie sú v strese a vlastne ten zákon sa cizeluje takým spôsobom, až dokým sa vlastne naozaj tie možno nie, by som povedal, chyby, ktoré sa udejú, ktoré sa neudiali naschvál, ale možno náhodou, sa proste odstránia a skrátka ten zákon je lepší. Momentálne tým, že v zásade to MPK nie je, tak naozaj my sa ako opozícia snažíme robiť to akože MPK, teda požičiavame si všetci termín nášho predsedu poslaneckého klubu Dubéciho a akože MPK sa snažíme nahrádzať tým, že vlastne hľadáme vám v tých zákonoch alebo v tých vašich návrhoch nejaké chyby, čo môže nastať, keď si to schválite. A ja teraz neviem, že či to tí koaliční poslanci počúvajú a si to zapisujú, alebo naozaj vlastne len sa tu prídu zapísať a potom idú preč a pracujú na ďalších skrátených legislatívnych konaniach alebo na čom, ale ja si nemyslím, že my tu naozaj strácame čas tým, že vám tu rozprávame pripomienky, že čo môže nastať, keď sa to takýmto spôsobom schváli alebo keď fakticky schválite ten zákon. To znamená, že, prosím vás, ja by som vám vás poprosil, aby ste tie naše pripomienky brali vážne a možno ich aj vyhodnocovali a nemusíte to priznať znova, hej, keď chcete byť silní.
Skryt prepis