Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.4.2024 o 11:43 hod.

Mgr.

Ivan Štefunko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.4.2024 9:41 - 9:42 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Najprv budem reagovať na pána Šimka. Naozaj tá debata je konštruktívna, aj sa pousmievame, aj si vlastne porozprávame. Myslím si, že keby ostatné výbory fungovali, nazvime to, plus-mínus harmonicky, tak by sa lepšie aj v tejto krajine žilo. Viem, že v iných výboroch to tak nie je.
Čo sa týka pána Dostála, musím sa priznať, že ja keď budem písať svoje pamäte, tak napíšem, že niekto, kto mi najviac pomohol v poslaneckej práci, je Ondrej Dostál, ktorý mi vždy vysvetlí procesy a vždy ma vlastne poučí a ja som strašne rád, lebo proste niekto, kto vás či jemne alebo konštruktívne kritizuje, tak to vlastne mne pomáha rásť. Takže veľmi pekne ďakujem SaS-ke, že vychováva nádejného poslanca PS-ka a zároveň myslím si, že táto spolupráca bude trvať.
Ďakujem. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.4.2024 9:30 - 9:35 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, vážený pán podpredseda Národnej rady, vážený pán minister, je veľmi dobré, že Ondrej Dostál spomenul svoju skúsenosť z ústavnoprávneho výboru, lebo my sme mali teda veľmi podobnú skúsenosť na hospodárskom výbore, ktorý je gestorským výborom, kde sme preberali smernicu, ktorú veľmi dobre vysvetlil pán vicepremiér, že je dôležitá pre slovenskú ekonomiku, je dôležitá pre európsku ekonomiku, je to regulácia, ktorá vie pomôcť nášmu či už štátnemu, alebo celoeurópskemu zoskupeniu brániť sa voči zneužívaniu trhu veľkým, veľkých nadnárodných firiem, ktoré v zásade dlhé obdobie bez regulácie mohli ovplyvňovať či už voľnú súťaž a verejnú mienku a mnohé iné procesy, ktoré sa tu diali.
To znamená, že ja veľmi oceňujem za Progresívne Slovensko, mali sme to aj v programe, že tieto nadnárodné korporácie musia mať svoje limity a musia sa riadiť spoločnými európskymi pravidlami. Takže to je prvé stanovisko. Oceňujem, že sa toho váš úrad zmocnil a implementuje túto smernicu.
Myslím si, že je to tá vecná stránka, ktorá je dôležitá, ale, ako povedal aj Ondro Dostál, mali sme podobnú skúsenosť na hospodárskom výbore. Ale nie prvú. Vždy pri nejakej, nejakom dôležitom zákone, ktorou koalícia posúdi, že my ako napríklad Progresívne Slovensko sa ideme správať k tomu zodpovedne a ideme to podporiť, tak tu špeciálne pán Igor Šimko prinesie prílepok. Ináč vám takú radu dám, že vaše veci si pozerám o to presnejšie, lebo viem, že prídete s nejakou, nejakým potmehúdskym nápadom jedného z ministrov koalície, tak vlastne to čítame. No, prepáčte, sme vás odhalili, ale tak možno nájdete niekoho iného, alebo budete ten legislatívny proces robiť, robiť lepšie. Dokonca vám poviem, že nám ako v Progresívnom Slovensku veľmi záleží na pláne obnovy. Sme jeho, sme jeho fanúšikmi, myslím si, že nikdy sme pri tomto procese nerobili problémy, naopak, sme sa snažili pomáhať. Myslím si, že aj vo vašom tíme robia kvalitní ľudia, myslím si, že je to niečo, čo naozaj nám môže pomôcť proste sa transformovať ako ekonomika a naozaj v tejto oblasti nepoznáme žiadne ideologické a nejaké, povedzme, stranícke bariéry, ale chceme ako zodpovedná opozícia, ako rodičia, ako občania Slovenskej republiky pomôcť transformovať Slovenskú republiku na modernú, zelenú, digitálnu ekonomiku, ktorá je pripravená na hrozby umelej inteligencie alebo aj na jej výzvy. A preto proste nás mrzí, že sa správate, nechcem ja povedať, nešťastným spôsobom, ale takým trošku babráckym spôsobom, kde by ste mohli povedať, pozrite, máme tu takýto problém, chceme skrátené legislatívne konanie v tejto oblasti, normálne vieme si sadnúť, normálne my sa s vami radi stretneme, normálne vieme to presadiť v našich poslaneckých kluboch a proste vieme napríklad skráteným legislatívnym konaním opraviť veci, ktoré ste nemohli predvídať pri pláne obnovy a tak ďalej a tak ďalej. Ale prečo sa to proste vždy pri nejakom kvalitnom alebo dobre mienenom zákone obráti na to, že sa tam prepašuje niečo, čo s tým vôbec nesúvisí.
Takže v prípade, že tam tieto pozmeňováky budú, nemôžeme tento návrh podporiť. Po prvé, z princípu, lebo proste nepodporujeme prílepky, ktoré sú či deklarované. Aj u nás sa na výbore priznalo, že je to proste prílepok a v tomto, by som povedal, že oveľa viacej možno ako Ondro Dostál oceňujem tú úprimnosť tých úradníkov, ale tak poďme si na budúce povedať, že keď je nutný prílepok alebo keď je nutná nejaká zmena, tak poďme si to vydiskutovať, naozaj budeme sa s vami rozprávať a budeme veľmi konštruktívni v tejto veci, ktorá súvisí s dlhodobým zámerom Slovenskej republiky stať sa modernou krajinou.
Úplne na záver. Ja si myslím, že máte času opraviť veci, ktoré potrebujete v pláne obnovy. Naozaj zvolajte skupinu, myslím si, že pár aj opozičných poslaneckých klubov sa k tomuto pridá a prispeje ku modernizácii Slovenska.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.4.2024 15:42 - 15:44 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Ondrej, ako si veľmi dobre ukázal, sú veci, na ktorých sa nezhodneme, a veci, na ktorých sa nezhodneme, je urgentnosť klimatickej krízy. Ty ako reprezentant Konzervatívneho inštitútu Milana Rastislava Štefánika alebo OKS ste hovorili pred pätnástimi rokmi, že klimatická kríza tu nie je a že človek neohrozuje svojím konaním zemeguľu alebo teda životné prostredie. Myslím, že už to teraz nehovoríte, ale ber to tak, že my progresívci pozeráme dopredu. Proste snažíme sa predvídať a učíme sa od najlepších. A učíme sa od najlepších v mestách, čo je napríklad teda Kodaň alebo Amsterdam, alebo rôzne iné mestá, ktoré proste adaptovali cyklopruhy a pritom teda nebojovali proti motoristom.
Ja osobne teda motorista som, mám síce teda aj elektrické auto, ale snažím sa, snažím sa vypúšťať čo najmenej teda emisií a snažím sa, nazvime to, aj internalizovať externality, a tým pádom prehovárať ľudí, aby používali čo najmenej autá v mestách, špeciálne keď to dýchame my a naše deti. Takže cyklodoprava aj na Vajanského je veľmi dôležitá záležitosť. Môžeme naozaj, ako si správne povedal, a s tým úplne súhlasím, tlačiť na primátora alebo na, na mestské zastupiteľstvo, ale kvôli tomu zákon je naozaj zbytočnosť na to, aby sme potešili mládežnícku organizáciu SMER-u. To naozaj nemusíme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.4.2024 15:25 - 15:27 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Dávid, veľmi správne si poznamenal, aká je cyklistická doprava dôležitá pre budúcnosť našej krajiny, a nielen budúcnosť našej krajiny, ale aj Európy. Kľúčovou súčasťou budúcnosti dopravy je preto, lebo je to jeden z najudržateľnejších, najzdravších, najefektívnejších a cenovo najdostupnejších spôsobov mestskej dopravy. Zároveň to aj vplýva pozitívne na zdravie a nielen teda dospelých, ale aj detí. Slovensko má extrémne veľký problém s obezitou malých detí a my im potrebujeme vytvoriť priestor na to, aby sa presúvali do školy napríklad na bicykloch a nielen, ja neviem, po chodníkoch, čo v zásade ani nie je legálne, ale mali by byť oddelené cyklopruhy. To, že to Erikovi Kaliňákovi alebo, ja neviem, pánovi Mažgútovi nevadí, to je jedna vec, druhá vec je, že aj európske vlády sa zaviazali minulý týždeň na výstavbu cyklistickej infraštruktúry v prvom, v prvej cyklistickej deklarácii, ktorú podporila Európska komisia, bude ju schvaľovať Európsky parlament. To znamená, že trošičku to vyplýva aj z našich záväzkov. Myslím si, že spôsob, akým sa to posudzuje, že niekto povie, že teraz je ten cyklopruh prázdny, a preto bol zbytočný, je blbosť. Lebo napríklad Kodaň tiež keď vybudovali cyklopruhy, tak boli prázdne, o dva, o tri roky sa naplnili, lebo ľudí si, ľudia si zvykli po nich chodiť. Podobne bol prázdny most Apollo, keď bol vybudovaný, dva-tri roky niekto hovoril, že je zbytočný, a teraz je most Apollo úplne plný. To znamená, že ten zvyk je veľmi dôležitý, ktorý, ktorý treba ako kebyže nasadiť do hláv občanov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.4.2024 11:43 - 11:45 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za, za tieto tri faktické poznámky.
Najprv ku Ondrejovi Dostálovi. Ja som konštruktívny a zmierlivý človek. To znamená, že vždycky mám pocit, že viem nájsť pozitívne aj v návrhu, ktorý nie je úplne dokonalý. Povedali sme naše výhrady, v prípade, že nebudú akceptované, tak nebudeme hlasovať za, ale buď sa zdržíme, alebo budeme hlasovať proti, ale zo zásady nie som úplne antagonistický voči tomu, čo prichádza alebo čo prináša táto vláda, špeciálne ministri, ktorí mám pocit, že, že neriešia svoje ako kebyže ideologické fajty, ale skôr chcú ako kebyže zlepšiť infraštruktúru. Tak to je že prvé stanovisko.
Druhé stanovisko ku pánovi Šimkovi, no osobne ja verím v úlohu štátu tak ako vy. Oveľa viac možno ako, ako vy, lebo čítal som vaše programové dokumenty, HLAS, myslím si, že to bol dobrý programový dokument, ale nie je to úplne sociálnodemokratický programový dokument. Úloha štátu, si myslím, že nemá byť len v regulácii, ale má byť práve v stavaní strategických plánov a tak ďalej. Problém je v tom, že ste ma asi dobre nepočúvali, lebo ja som povedal, že ak má sa vystaviť diaľnica a železnica, sme za to, sme na budovanie infraštruktúry. Treba si ale dávať pozor, preto som povedal príklad Španielska, že aby sa nevyužili tie diaľnice a železnice na to, aby sa z tých krajín alebo z tých krajov ľudia len vysťahovali. Naozaj, pozrite si príklad Španielska, sú prázdne tie diaľnice a tie dediny, ktoré k nim vedú.
Tretia vec. No, pozrite, pán Vážny, naozaj, myslím si, že tomu rozumiete, ale tá, tá tretia veta, keď ste prezentovali, že bude diaľnica do, do, do roku 2006 a 2010 tam nebola. A okrem toho, Chorvátsko vedelo za 10 rokov postaviť aj diaľnice, aj tunely a tak ďalej. To znamená, že... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.4.2024 11:37 - 11:39 hod.

Ivan Štefunko
 

Vystúpenie v rozprave 17.4.2024 11:19 - 11:19 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, vážený pán predseda, pán minister, pán spravodajca, ide to veľmi rýchlo. Včera sme sa bavili o zákone o strategických investíciách. Nebudem teda opakovať ako môj kolega pán Dostál, že prečo sme proti skrátenému legislatívnemu konaniu. Veľmi správne pomenoval dôvody, dokonca vyrátal, že vlastne kvázi ušetríme dva, dva týždne a mohli sme, teda dva mesiace a mohli sme mať oveľa viacej kvalitných pripomienok a rozprávať sa o povahe textu oveľa viac a v skutočnosti vychytať ešte oveľa viac problémov. V skutočnosti pre poslancov, ktorí sa, a poslankyne, ktoré sa o to až tak nezaujímajú, respektíve pre občanov a občianky, tieto, tento zákon mal riešiť jednu veľmi úzku oblasť, ktorá sa volá TEN-T. To znamená, že strategické dopravné siete v Európskej únii, kde v zásade potrebujeme ako Slovensko sa prepojiť s okolitými krajinami, aby sme zabezpečili oveľa efektívnejšiu dopravu, či už železničnú, alebo, alebo cestnú, aby cez našu krajinu prechádzali dopravné siete, aby sme tie dopravné siete vedeli využiť aj na náš export alebo import, aby sme našu krajinu dostali do, nazvime to, infraštruktúrneho sveta, keby som to tak mohol povedať.
Čo je vlastne TEN-T? Je to vlastne dokončenie D1, tá slávna diaľnica, ktorá už mala byť v roku 2006, potom 2010 a tak ďalej a tak ďalej. Všetky, všetci chápeme, že prečo sa to nepodarilo, a možno sa to nepodarilo aj kvôli tomu, že, že sme mali povedzme zlé zákony, zlé obstarávania a tak ďalej. Ja chápem, že toto chcete riešiť, a myslím si, že je veľmi dobré, aby sme konečne zlepšili budovanie dopravnej siete na Slovensku, lebo to škodí regionálnemu rozvoju, škodí to dostupnosti východu alebo juhu a potom to zvyšuje, samozrejme, frustráciu občanov a občaniek a častokrát potom to neprispieva ku kľudu v našej, v našej spoločnosti. To znamená, že D1 super, D2, D4 výborne, D3, R6 a tak ďalej a tak ďalej. Dokonca sa spomínajú aj železničné trate, ktoré v minulosti boli do veľkej miery zanedbávané a doteraz sa do Popradu, do môjho rodiska, nedostanete pod tri hodiny, čo je úplne neuveriteľné, lebo v ostatných krajinách sa 300 kilometrov alebo 340 kilometrov dostanete za maximálne hodinu a pol, čo znova znižuje mobilitu, znižuje ekonomickú schopnosť podnikateľských subjektov efektívne, efektívne pracovať. Takže to bol pôvodný, pôvodný zámer.
Dnes vláda predkladá niečo, čo sú, čo je zákon o strategických investíciách, a teda tú potrebu doplniť TEN-T dopĺňa o plno iných záležitostí. To znamená, že či sú to nemocnice, alebo rôzne investície, dokonca aj, nazvime to, obranného charakteru. Znova, nemyslím si, že to je zlé. Možno to má dôvod a je úplne rozumné, kedy nejaký zákon sa využije príležitosť a doplní sa niečo infraštruktúrne ku tomu TEN-T. Problém je v tom, že keď to je taký zásadný a taký veľký zákon, tak kvôli tomu skrátenému legislatívnemu konaniu a len siedmim dňom na pripomienky sa nám môže stať, že veľmi veľa detailov nebudeme vedieť vychytať ani v tejto rozprave, ani občianska verejnosť to nemohla vedieť spraviť.
My máme v zásade s týmto zákonom také štyri zásadné problémy. Aj Ondrej Dostál spomenul štyri, myslím si, že to nie sú úplne tie isté štyri, ale v zásade sa prekrývajú.
Prvá vec je, že ostal veľký priestor na to, aby si vláda, resp. ministerstvá rozhodli, čo bude strategická investícia, a na základe veľmi vágnych pravidiel sa to bude rozhodovať, že čo sa môže stať strategickou investíciou a čo nie. Keď by som bol veľmi ochotný si pustiť fantáziu na špacír, tak sa strategickou investíciou môže stať hocičo a viem si predstaviť, že vládna koalícia, špeciálne, nazvime to, niektoré kreatívne strany v rámci tejto vládnej koalície si môžu vymyslieť, že strategická investícia môže byť niečo, čo v skutočnosti strategickou investíciou nie je, ale v nejakom krátkodobom čase bude chcieť zalepiť oči svojim voličom. To znamená, prvá výhrada je, že nie je to úplne jasné.
Druhá vec je, že je tu priestor na obchádzanie ÚHP. To treba ale potvrdiť, že pán minister, pán minis... (reakcia ministra), prosím, to bola vôľa a ešte sa k tomu priznal, ale napriek tomu pán minister veľmi trpezlivo, podľa mojich informácií, komunikoval s Útvarom hodnoty za peniaze. Niektoré ich pripomienky prijal, niektoré nie, však to je úplne politická debata. Ale tam treba priznať vôľu a myslím si, že plus-mínus v rámci tejto konštelácie minister dopravy si úlohu komunikácie s ÚHP splnil a bol v zásade, podľa mojich informácií, konštruktívny.
Tretí dôvod je, prečo sme proti a prečo máme otázky, oslabuje sa ÚVO a to by som chcel povedať na záver.
A štvrtý problém je zásah do vlastníckych práv. Aj to by som chcel potom rozvinúť.
Takže postupne budem rozoberať na, na... do detailov tie naše štyri výhrady.
Takže prvá teda výhrada je, že alfou a omegou sú veľmi vágne pravidlá, to, čo sú strategické investície. Vy hovoríte, že je to novela pre ľudí, pretože vďaka strategickým investíciám budú mať postavené diaľnice, nemocnice a tak ďalej, super, ale potom prečo nechávate zadné dvierka na plno iných vecí? Prečo proste neurčíte podmienky na to, aby to bolo naozaj umožnené, aby sa stavali efektívnejšie diaľnice, a prečo nie sú úplne jasné podmienky, že čo je konkrétne ten projekt, ktorý môže sa kvalifikovať na strategickú investíciu.
Novela umožňuje vláde Slovenskej republiky aj hodnotiť a rozhodovať o tom, či je plánovaná investícia považovaná za strategickú. Myslíte si, že vláda, ktorá je na štyri roky, vie bez konzultácie s parlamentom alebo s občianskou spoločnosťou určovať strategickú investíciu bez verejného konsenzu? Myslím si, že nie. V našej krajine do veľkej miery sa vlády rozhodovali veľmi krátkodobo o tom, že čo bola stratégia a čo nie, a potom vlastne práve kvôli tomu za 20 rokov, ako som spomenul už dnes ráno, táto vládna garnitúra častokrát menila priority, a preto nemáme strategické veci dotiahnuté, a preto napríklad tú diaľnicu nemáme.
Príslušné ministerstvá budú môcť následne preskúmať zákonné podmienky investície a v prípade plnenia týchto podmienok vydať osvedčenie o významnej investícii. To znamená, že neviem, či toto úplne bude skracovať ten váš, ten váš rozhodovací proces, keď ministerstvá na nejakých úrovniach generálnych riaditeľstiev alebo, alebo odborov bude musieť prežuť celú tú, celú tú kondicionalitu strategickej investície. V skratke, vláda má exkluzívnu moc rozhodnúť o tom, čo je a čo nie je strategická investícia. A ako som povedal, to kritérium je veľmi vágne. Teda veľmi by som ocenil, aby sa tá vágnosť možno v druhom čítaní, viem, že možno budú aj nejaké pripomienky, zlepšila a tým pádom možno budeme vedieť prehodnotiť náš postoj, ktorý doteraz je, nazvime to neutrálny, ak nie, ak nie negatívny.
Napríklad SNS hovorí o podpore cestovného ruchu. A čo napríklad, keď SNS si vymyslí, že chce napríklad postaviť London Eye, ktoré bude stáť viac ako 100 mil. eur a bude to považované za strategickú investíciu a bude to súčasťou nejakého politického handlingu medzi SMER-om, HLAS-om a SNS. Čo potom my spravíme s takouto turistickou atrakciou, ktorá bude stáť 100 miliónov a vlastne v skutočnosti to nebude strategická investícia? A myslím si, že to keby sme si to úplne pozreli, celý ten zákon, tak kľudne by sa na základe tejto vágnosti mohol veľký kolotoč považovať za strategickú investíciu.
Strategická investícia má oproti bežnej taký špeciálny, špeciálny režim, preto sa o tom tak dlho rozprávame. Je to vlastne taký ako keby nástroj na zrýchlenie procesov a my nie sme úplne proti tomu. Myslíme si, že keď je niečo strategické, tak to má ísť vedľajšou koľajou, ako normálne že na železniciach, keď je rýchlik, tak musí ísť rýchlejšie ako osobný, osobný vlak, lebo má skracovať vzdialenosti. Problém je v tom, že keď si necháme priestor na rozhodovanie veľmi vágny, čo je strategická investícia, môžu sa do zrýchleného procesu znova dostať rozmary, nazvime to, nezodpovedných politikov a političiek.
Ako som teda povedal, skracujú sa rôzne procesy, povoľovacie procesy, môže byť vylúčenie možnosti použitia procesných predpisov pre obštrukcie a zdržovanie konania a obmedzujú sa možnosti odvolávania sa. Včera sme tu počuli, že ideme bojovať proti takzvaným slávikom, ktorí môžu obštruovať a tak ďalej. S tým súhlasíme, že nemôžeme nechať povedzme nejakého človeka, ktorý dlhodobo obštruuje, rušiť, nazvime to, budovateľský apetít ktorejkoľvek vlády. Problém je v tom, že keď je to taký zásadný, zásadný zákon a je to špeciálne o strategických investíciách, myslím, že s nejakým slávikom alebo iným vtákom si vieme poradiť ináč ako takýmto zložitým, zložitým a dôležitým zákonom.
Znižuje sa aj administratíva, to znamená, že osvedčenie o strategickej investícii bude slúžiť ako doklad pri množstve procesoch. To je relatívne dobrý krok, myslím si, že to je fajn, lebo v zásade je to také ako kebyže priepustka, aby sa ten dokument oveľa ľahšie vehikuloval medzi ministerstvami. Problém je ale v tom, že na základe tohoto preukazu sa budú automaticky strategické investície kvalifikovať na to, aby sa získavali napríklad predkupné práva. Môže byť skrátené, výrazne skrátené vyvlastňovacie procesy. Napríklad poviem taký príklad, že, že vyvlastňovací proces má trvať 15 dní. Predstavte si, že na základe Dankových poukazov rekreačných pôjde dáma, staršia dáma do Piešťanov do kúpeľov. Bude tam tri týždne. Medzitým, keď sa nezúčastňuje procesu, lebo proste príde jej nejaká, nejaký doručovací list, že má sa zúčastniť do 15 dní vyvlastňovacieho procesu, keď je v kúpeľoch, príde, teoreticky môže prísť o pozemok. Je to dosť vážny problém, 15 dní, veď kúpeľný pobyt na základe rekreačného procesu, teda rekreačného preukazu môže trvať tri týždne. Tak je to dosť vážny problém. To znamená, že buď nakontaktujte túto dámu mobilom, ale nie cez poštu, lebo vlastne naozaj to môže zmeškať a môže prísť o pozemok, ktorý, ktorý dlhodobo, dlhodobo tá ich rodina si generácie dedila.
Aby som vás dlhšie nezdržoval, máme napríklad problém s tým, že keď Úrad pre verejné obstarávanie na základe tohoto zákona získa nového podpredsedu, ktorý sa má, ktorý sa má reálne zaoberať len týmito záležitosťami. Ak by ste chceli si uzurpovať Úrad pre verejné obstarávanie, podľa mňa by to nevyzeralo ináč. Cez zákon o strategických investíciách vy doplníte do kvázi nezávislého a regulačného a kontrolného úradu človeka za podpredsedu, ktorý má síce mať ako keby na starosti strategické investície, a teda má dozerať, aby to bolo rýchlo, aby proste to bolo ako keby prevzdušnené tie procesy, ale na druhej strane môže tento človek, menovaný vládou, v skutočnosti ovplyvňovať verejné obstarávanie v plno iných záležitostiach. Veľmi, ak tomu nerozumiem dobre, čo si nemyslím, tak veľmi rád by som chcel vedieť, alebo môžem povedať aj konkrétny príklad. To znamená, že bude tam ten človek a on bude mať na starosti len strategické investície, alebo môže ten podpredseda zasahovať aj do iných vecí? Dobre, tak veľmi by som rád počul to vysvetlenie, že či náhodou táto obava nemusí, nemusí byť oprávnená.
No a teraz úplne na záver k tomu ÚHP. Ako som už povedal, ten útok na ÚHP sa akože zjemnil, čo veľmi oceňujeme, ale napriek tomu si myslíme, že hodnotenie projektov je veľmi dôležité pre bežných občanov. Lebo možno vy si poviete, že vláda, vláda vie, že čo je strategická investícia a tak ďalej, a že občania napríklad tým, že budú mať kvalitnú diaľnicu, tým, tým získajú. Na druhej strane, keď bude predražená napríklad tá diaľnica, tak z dlhodobého hľadiska tí občania stratia na dôchodkoch, stratia na povedzme zdravotnej starostlivosti a stratia na mnohých iných službách štátu, ktoré sú extrémne dôležité. To znamená, že z krátkodobého hľadiska a vizuálne pomôžete, že bude nablýskaná diaľnica, ale z dlhodobého hľadiska tým, že môže byť predražená, sa stane to, že nebude na zdravotníctvo, školstvo alebo iné dôležité služby štátu. A tie diaľnice použijeme na to, aby sa v skutočnosti vyľudnili, vyľudnili regióny. Mladí ľudia po tých diaľniciach budú stopäťdesiatkou odchádzať do zahraničia. Ináč nevymýšľam si to úplne. Španielsko napríklad využilo veľmi veľa peňazí na budovanie infraštruktúry, či už dopravnej, alebo, alebo diaľ... teda, teda železničnej alebo diaľničnej. Využili to, ale v skutočnosti na základe štatistík sa tie regióny, ktoré boli prepojené diaľnicami, v skutočnosti vyľudnili. Pozrite sa na to, je to naozaj veľmi zaujímavý element, že v zásade diaľnice pomohli ako kebyže vyľudňovať regióny a nie ich zaľudňovať. Čo neznamená, že som proti diaľniciam alebo proti zlepšeniu dopravy. Len preto hovorím o tom ÚHP, že ÚHP nerieši len finančnú otázku alebo, alebo šetrnosť, rieši aj, že či to má z dlhodobého hľadiska zmysel pre našu krajinu. Pozerajme sa na tú krajinu tak, aby sme, nám z tejto krajiny neodchádzali talenty alebo, alebo mladí ľudia a skúsme tú, povedzme tú starostlivosť o jednu generáciu vyvážiť starostlivosťou, nazvime to, o tú generáciu, ktorá do veľkej miery bude zarábať na naše alebo vaše, alebo dôchodky terajších, terajších dôchodcov. Takže toto by ma, toto by ma zaujímalo pri debate povedzme v druhom čítaní.
Mám pocit, že teda prídu možno aj ešte nejaké, nejaké pozmeňovacie návrhy. Tak nebudem si až tak nieže vybíjať náboje, ale že nebudem až tak dopodrobna rozprávať napríklad o týchto kontroverzných zmenách a počkám si na vaše, na vaše buď pozmeňovacie návrhy, alebo na argumentáciu pána ministra.
Summa summarum, myslíme si, že je to potrebný zákon. Chceme vedieť, čo je jeho konkrétny obsah, ako je motivácia. Chceme vedieť odpovede na naše obavy a myslím, že sa k tomu Progresívne Slovensko minimálne postaví veľmi konštruktívne. Na základe tejto debaty sa rozhodneme, že či budeme za, alebo sa zdržíme.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.4.2024 9:58 - 10:00 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán poslanec, pán predseda európskeho výboru. Povedali ste, že na Slovensku sa žije lepšie za posledných 20 rokov našej participácie na tomto výnimočnom a úspešnom európskom projekte. Súhlasím, žije sa lepšie. No všetko je relatívne, lebo problém je v tom, že vďaka SMER-u a v zásade aj HLAS-u, ktorí tu vládli posledných trinásť, trinásť z dvadsiatich rokov nášho života v Európskej únii, čo, čo je vlastne dve tretiny času, sme sa prepadli z lídrov pristupivších krajín na predposledné miesto v životnej úrovni a v zásade aj HDP. Čo znamená, že vlastne robíme niečo zlé, alebo robíte niečo zlé. A vyzerá, že ten trend nie je úplne povzbudzujúci, špeciálne keď si uvedomujeme, ako podceňujete, ako som to povedal pred chvíľou, výzvy digitálnej transformácie, zelenej transformácie, umelej inteligencie, stále sa, stále len bránime nejakým ako kebyže zmenám, či už sa to týka prirodzenej migrácie, či už sa to týka prípravy na, na klimatickú krízu, a stále si proste len hudiete to, čo je v krátkodobom záujme vašich voličov. Myslím si, že táto krajina si zaslúži naozaj lídrovstvo, ktoré sa pozerá nad štyri roky, nad osem rokov. A to, ako ste uchopili teda za posledných 20 rokov naše členstvo v Európskej únii, svedčí to, aké máme vlastne výsledky v porovnaní s ostatnými krajinami, takže myslím si, že aj teraz pred týmito európskymi voľbami je veľmi dôležité, aby naše lídrovstvo v európskych témach viedli tí, ktorí to vedia robiť, a nie tí, ktorí to za posledných trinásť rokov dobabrali.
Ďakujem
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 17.4.2024 9:49 - 9:49 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem vám veľmi pekne. Ja oceňujem Tomášove vystúpenie aj preto, že ako ocenili aj moji ostatní predrečníci, pochválil vládu, respektíve pochválil činnosť Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. Zároveň hovoril o vyváženosti vášho vystúpenia. Možno by som ho skritizoval za to, že si nevšimol, že v zásade pán minister povedal, že čo mi ideme presadzovať, spomínal migráciu a tak ďalej, a vlastne znova ako keby že navodzoval niečo, čo mi ideme brániť. A ako povedal aj pán poslanec Krúpa, veľmi málo povedal, že čo mi ideme pozitívne prispieť do tej Európskej únie, do toho nášho spoločného európskeho projektu.
Európska únia má niekoľko výziev pred sebou. Je to ekono, ekologická transformácia, digitalizácia, obrana a povedzme napríklad aj umelá inteligencia. Ja som nezachytil ani v tej správe, ale vlastne v rečiach vládnych predstaviteľ, že by tieto výzvy vnímali a že by aj na domácej úrovni presadzovali kroky v týchto oblastiach. Lebo najprv musíme na domácej úrovni presadiť a mať názor na kroky v oblastiach ako je digitalizácia alebo umelá inteligencia a potom my to vieme položiť na ten spoločný európsky stôl. Nie sme v týchto témach vnímali, vnímaní ako lídri, dokonca mám pocit, že sme v týchto témach vnímaní ako tá zatiahnutá ručná brzda, ktorá je podobná, ako je v Maďarsku, alebo povedzme v iných problémových krajinách.
To znamená, že mňa vyrušuje to, že úplne dobrovoľne, aj vyhláseniami vládnych...(nezrozumiteľne vyslovené)... sa dostávame do takej, ako keby že, nenazval by som to izolácie, ale do takej že ignorácie zo strany ostatných partnerov. A ro... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)....
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.4.2024 9:40 - 9:42 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem vám veľmi pekne.
Ja oceňujem Tomášove vystúpenie aj preto, že ako ocenili aj ostatní moji predrečníci, pochválil vládu, respektíve pochválil činnosť ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. Zároveň hovoril o vyváženosti vášho vystúpenia. Možno by som ho skritizoval za to, že si nevšimol, že v zásade pán minister povedal, že čo my ideme presadzovať, spomínal migráciu a tak ďalej a vlastne znova ako kebyže navodzoval niečo, čomu my sa ideme brániť. A ako povedal aj pán poslanec Krúpa, veľmi málo povedal, že čo my ideme pozitívne prispieť do tej Európskej únie, do toho nášho spoločného európskeho projektu.
Európska únia má niekoľko výziev pred sebou. Je to ekologická transformácia, digitalizácia, obrana a povedzme napríklad aj umelá inteligencia. Ja som nezachytil ani v tej správe, ale vlastne ani v rečiach vládnych predstaviteľov, že by tieto výzvy vnímali a že by aj na domácej úrovni presadzovali kroky v týchto oblastiach. Lebo najprv musíme na domácej úrovni presadiť a mať názor na kroky v oblastiach, ako je digitalizácia alebo umelá inteligencia, a potom my to vieme položiť na ten spoločný európsky stôl. Nie sme v týchto témach vnímaní ako lídri, dokonca mám pocit, že sme v týchto témach vnímaní ako tá zatiahnutá ručná brzda, ktorá je podobná, ako je v Maďarsku alebo povedzme v iných problémových krajinách. To znamená, že mňa vyrušuje to, že úplne dobrovoľne, aj vyhláseniami vládnych politikov, sa dostávame do takej ako kebyže, nenazval by som to izolácie, ale do takej že ignorácie zo strany ostatných partnerov. A ro... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis