Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.4.2024 o 11:28 hod.

Mgr.

Ivan Štefunko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.4.2024 15:24 - 15:24 hod.

Ivan Štefunko
Áno, asi som sa zle vyjadril, Lojzo. Však, samozrejme, pred... akože dáme požiadavku, oni to zamietnu a my proste síce nebudeme tam môcť ísť, lebo to zamietnu, ale som povedal, že keď potom sa vytvorí priestor, a už nebudú zamietať, tak tam radi pôjdeme, takže tak som to myslel.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.4.2024 15:24 - 15:24 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení členovia vlády, členky vlády, vážená snemovňa, rokujeme o skrátenom legislatívnom konaní, špeciálne ku zákonu, alebo teda o zákone, ktorý má pomôcť poľnohospodárom prekonať veľmi vážnu likviditnú krízu, ktorá nastala v tomto sektore. Za posledné obdobie, za posledný pol rok, ktorá, ktoré mana... (Ruch v sále. Krátka pauza.) V pohode, ja si počkám, mám tridsať minút.
Za posledných šesť mesiacov, kedy je ustanovená táto vláda, problémy pôdohospodárov a poľnohospodárov neboli očividne prioritou. Chápem, že boli prioritou novely Trestného zákona, rôzne iné sociálne balíčky, ktoré mali pomôcť pri prezidentských voľbách, ale problémy pôdohospodárov a špeciálne ich platby prioritou neboli. A posledných šesť mesiacov hasíme vlastne dnes problémy, ktoré nastali v cash flowe firiem, rodinných firiem a špeciálne rodinných a malých firiem pôdohospodárov, ktoré majú, ktoré sú životne ohrozené zlou distribúciou finančných prostriedkov tzv. I. piliera európskych zdrojov.
A nie je to problém Ódorovej vlády, nie je to dokonca ináč problém ani vlády OĽANA, na ktorý teda mám tiež svoj názor, ale tento problém začal vznikať vtedy, kedy tu v zásade tiež vládol SMER so svojimi kamarátmi z SNS, kedy vlastne vznikla kauza Grófka, resp. kauza Dobytkár. Kvôli tomu prišla kontrola na PPA-čku a kvôli tomu nemohla PPA-čka distribuovať platby a kvôli tomu sa diali rôzne prieťahy vo vyplácaní priamych dotácií.
My sme totižto šesť mesiacov upozorňovali, že to príde. Naposledy sme to pred dvoma mesiacmi v relácii TA3, kde bol vlastne ako keby taký duel medzi pánom Huliakom a pánom Takáčom a dvoma poslancami z PS-ka, upozorňovali sme, že 40 % vyplatených platieb je do veľkej miery nedostatočné a možno sa to do toho 30. 6. nestihne. Teraz to vyzerá tak, som to ráno pochválil, vyzerá, že zo 40 % sme sa dostali na 80 % priamych platieb. Problém je v tom, že asi sa to celé nestihlo. Nie. Pán minister zvyčajne povie, že my... vy tomu nerozumiete a v zásade tí poľnohospodári o tie peniaze neprídu. Je možné, že o to neprídu, lebo za tieto platby predbeha... prebieha alebo preberá zodpovednosť štátny rozpočet. To ale znamená, že tie peniaze, ktoré neprídu z Európskej únie, bude musieť zaplatiť štátny rozpočet za Európsku úniu a ešte k tomu budeme mať sankciu. To znamená, že bude menej peňazí na národné parky, menej peňazí na školy, menej peňazí na zdravotníctvo.
Posledné obdobie sa pán minister Takáč teda zaktivizoval, zamestnal relatívne veľa ľudí, ktorí tie platby relatívne rýchlo sprostredkovávajú, dokonca aj teda aj vyplácajú, a poľnohospodárom prichádzajú tie peniaze na účet. Je to, je to, je to fajn a aj toto sme ako opozícia, konštruktívna opozícia, pochválili. Dokonca sa vlastne na to využil relatívne inovatívny nástroj, ktorý sa v zásade použil už prvýkrát počas covidovej krízy, kedy sa pomáhalo cestovným kanceláriám, a táto, táto ako kebyže takáto skratka podpory, ktorú teraz navrhuje ministerstvo pôdohospodárstva, môže vyriešiť veľmi krátkodobý problém nedofinancovania priamych platieb pôdohospodárom.
Ale poďme teraz ku problémom, ktoré v zásade sa týmto spôsobia. Ako som povedal, niečo sa vyrieši, ale nejaké problémy vzniknú.
V prvom rade vzniknú problémy v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke. Je tu aj, mám tú česť, že je tu aj pán minister financií, ktorého, ktorého rezort má pod gesciou SZRB. Slovenská záručná a rozvojová banka bude môcť poľnohospodárom, ktorí majú problémy s financovaním, poskytnúť nejakú záver... nazvime to, že zálohu na, na financovanie, na svoje financovanie, svojej poľnohospodárskej činnosti. Problém je, že sa to bude podľa našich informácií týkať len šiestich alebo maximálne siedmich percent poľnohospodárov kvôli tomu, že mnohí z týchto poľnohospodárov už svoju úrodu, resp. tú platbu založili v banke, resp. svoje traktory alebo techniku založili lízingovkám. To znamená, že toto riešenie sa nebude týkať všetkých tých, ktorí nedostanú platbu, ale bude sa to len týkať tých, čo majú šťastie, že nemajú založený všetok svoj majetok.
Po druhé, podľa našich informácií SZRB nemá dostatočné kapacity tieto platby sprostredkovávať, alebo teda tieto úvery sprostredkovávať kvôli tomu, že je to v zásade malá štátna banka, a týmto pádom sa trošičku vylúčil úverový sektor, súkromný úverový sektor, s ktorým sa podľa mojich informácií rokovalo, ale Slovenská banková asociácia na ponuku vlády nepristúpila. Teda zatiaľ. Možno pristúpia. Ja sa im teda úplne nečudujem, lebo pred šiestimi mesiacmi pre túto vládu bol, boli banky nepriatelia. Hovorili, hovorilo sa o nich, akí sú ako kebyže nenásytní a tak ďalej, a v zásade sa im vyrubovala dodatočná daň.
Táto, táto platba, ktorú SZRB môže, alebo teda táto pôžička, čo SZRB môže poskytnúť pôdohospodárom, bude síce bezúročná, a v zásade to budeme my ako občania znášať, čo mi až tak nevadí, alebo Progresívnemu Slovensku to až tak nevadí, problém je ale znova na strane pôdohospodárov, chudákov, ktorí tým, že im neprišla platba, tak tým pádom tie pôžičky, ktoré si zobrali na tú platbu, budú musieť normálnym komerčným bankám predĺžene platiť o šesť až sedem mesiacov dlhšie. To znamená, že na v zásade každú platbu, na ktorú mali nárok zo štátu, preplatia súkromnej banke. A na toto sa nemyslelo. To znamená, že by ma zaujímalo, že čo pán minister jeden alebo druhý vymyslí, ako preplatiť pôdohospodárom tie úroky, ktoré zaplatia bankám za to, že dostali omeškanú platbu.
Zároveň sme navrhli na výbore, že by sme chceli spraviť poslanecký prieskum, akým spôsobom ministerstvo pôdohospodárstva tieto platby bude procesovať do budúcnosti. Vieme, že tam boli nejaké problémy s infar... i... informatikmi, alebo teda s informačným systémom. Vieme, že tam boli nejaké problémy, ako som povedal na úvode, s počtom ľudských zdrojov. Dostali sme takú odpoveď, neformálne aj formálne, že by to nechceli robiť počas európs... teda kampane do európskych volieb, lebo že by v zásade konfliktná opozícia urobila z toho nejaký PR invent, a tým pádom to nechcú robiť. A ja by som to, kvôli tom, kvôli tým európskym voľbám nerobil. Nie je to môj štýl a dokonca ani náš štýl v rámci európskeho, teda Progresívneho Slovenska, ale veľmi by som si požiadal a berem pána ministra za slovo, ktorý to povedal vo výbore, že po európskych voľbách by sme sa radi prisli, prišli pozreť, že akým spôsobom sa budú tieto priame platby distribuovať a ako je ministerstvo pôdohospodárstva na to pripravené.
No a na záver, nechám si aj nejaké veci do druhého čítania, viem, že tu prídu aj nejaké pozmeňujúce návrhy, by som chcel podotknúť jednu vec, že včera som zachytil premiéra Fica hovoriť o znova o dvojitej kvalite potravín. Tak už sa to hovorilo pri zákone, ktorý bol na to určený. Náš zákon o dvojitej kvalite potravín je v skutočnosti ak... aproximovaný tak, že je najjemnejší zo všetkých zákonov v rámci Európskej únie. To znamená, že 2017 pred voľbami do Európskeho parlamentu to vytiahla, vytiahla strana SMER, dlhé obdobie s tým nič nerobila, Európska únia sa tým zaoberala, urobila reguláciu, všetky krajiny, ktoré nerobili hon na zajace, proste si tú re... reguláciu aplikovalo do svojho práva a najm... najjemnejší zákon má Slovenská republika, ktorého premiér buší na, na pos... na, na stole počas samitu a vlastne kvázi dáva to do záverečnej správy.
Ja si myslím, že najlepšie sa vyrieši dvojitá kvalita potravín, alebo kvalita potravín tak, že slovenský producenti budú mať transparentné prostredie. Budú dostávať platby na čas. Budú dostávať aj inovatívne riešenia štátu, budú mať možnosť sa dopytovať agentúry, že aké sú tie podmienky, ak, čo agentúra plánadu... plánuje do budúcnosti, a zároveň že bude každý poľnohospodár a poľnohospodárka partnerom pre vládu, nielen veľký poľnohospodári, nielen Babiš, nielen veľké finančné skupiny, ktoré v skutočnosti si vedia predplatiť tie platby z iných zdrojov, ktoré, ktorých, ktoré, ktoré chýbajú ostatným poľnohospodárom. Skúste sa naozaj správať ako sociálnodemokratická vláda, teda vláda, ktorá ma akože dve sociálno-demokratiské strany, a venujte sa tým, ktorí sú ohrození a nie tým, ktorí majú viac, ako im treba.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.4.2024 9:11 - 9:18 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Vážené dámy, vážení páni, vážený pán minister, pán predsedajúci, ďakujem veľmi pekne, že ste si našli čas takto skoro ráno debatovať o veľmi dôležitej a pálčivej situácii, ktorá, ktorej čelíme.
Momentálne sa ideme rozprávať o tom, že či v skrátenom legislatívnom konaní máme prerokovávať zákon, ktorý predloží pán... predložil pán minister. V Progresívnom Slovensku sme veľmi, veľmi citliví na to, čo sa v skrátenom legislatívnom konaní má prerokovávať a čo nie. Sú na to v zásade nejaké tri kritériá. Vy ste ich zatiaľ už predložili 23 alebo 24, ak sa nemýlim, a... a myslím si, že tento zákon, možno vás prekvapím, spĺňa tieto kritériá, lebo hrozia vážne hospodárske školy... škody.
Vážne hospodárske škody hrozia preto, lebo podľa nášho názoru je dnes pol roka vlády SMER-u, HLAS-u a SNS, a napriek tomu, že sme upozorňovali ako opozícia, pôdohospodári, médiá, občianski aktivisti, že v tejto oblasti hrozí veľká katastrofa, tak táto katastrofa momentálne nastala. Ja viem, že budú pravdepodobne debaty o tom, že kto za to môže, ako sme zvyknutí, Radičová a neviem aká vláda a tak ďalej. Dokonca už sa spomína aj tá, tá Ódorova, ktorá tu bola šesť mesiacov, presne toľko, koľko ste tu vy, s tým, že Ódor nemal väčšinu v parlamente a vy máte väčšinu v parlamente, ktorá tu chodí jak na klavír hlasovať všetky vaše zákony bez toho, aby to spochybňovala, ale dobre. Mali ste šesť mesiacov na to, aby ste vyriešili pálčivý problém nielen života slovenských pôdohospodárov, ale aj potravinovej bezpečnosti, o ktorej stále rozprávate, o krajinotvorbe a mnohých iných záležitostiach. Momentálne ste prišli na výbor a teraz aj do tohto pléna žiadať o podporu aj nás opozície. Normálne je opozícia na to, aby povedala nie a aby vám to kazila, lebo proste nemá mať záujem na tom, aby ste mali nejaký úspech. My ako Progresívne Slovensko, zatiaľ hovorím za Progresívne Slovensko, ale tvrdíme, že pôdohospodári, vidiek a ľudia, ktorí žijú zo svojej vlastnej práce, nemôžu pykať za neschopnosť, ktorá sa udiala za posledných šesť mesiacov na ministerstve za to, že sa štyrikrát menil riaditeľa PPA-čky, za to, že neboli poriadne alokované zdroje či už ľudské, alebo iné na administrovanie platieb. Ohľadom, ohľadom tejto témy existuje strašne veľa, veľa fám. Väčšinou sa k tomu vyjadrujú pôdohospodári. Aj na výbore si nadávajú ľudia medzi sebou, vy tomu nerozumiete, vy klamete a tak ďalej a tak ďalej. No, čo je na tom rozumieť? Lebo v skutočnosti to nie je pôdohospodárska téma. Toto je téma hospodárska, finančná a administratívna. To je o tom, že či štát funguje, alebo nefunguje, či ten štát dostatočne predvída, že sa niečo môže udiať. My sme hovorili naposledy, ja som prvýkrát stretol pána ministra naživo pred dvoma mesiaci v TA3 v tej takej relácii, kde sa skoro ako v aréne gladiátori bijú medzi sebou a proste im tam tlieskajú svoji podporovatelia, a už vtedy si pamätám, že som hovoril, že situácia je vážna, začnite to riešiť. Vtedy ste, pán minister, hovorili, že to riešite a že všetko bude v pohode, že v zásade už sú to len nejaké technické detaily a poviete, dokedy sa vyplatia tie priame platby poľnohospodárom. Sme dva mesiace po tom, uznávam, a teraz ma počúvajte dobre, uznávam, že ste tam spravili nejaký pokrok, viem, že ste presunuli zamestnancov, viem, že ste zvýšili ten pomer tých platieb z nejakých 40 % na momentálne na 80 %, ak, ak ma, ak ma pamäť neklame, zo včera, ale 80 % mali Čechy a Maďarsko minulý rok o takomto čase, minulý rok. To je ten problém, že v zásade napriek tomu, že ste tam šesť mesiacov, sa to nepohlo, lebo očividne to nebola priorita. Ale blížia sa európske voľby, blížia sa voľby, kde chce premiér Fico zničiť progresívcov, vyťahuje veci, ktoré proste s tým absolútne nič nesúvisia, tak, samozrejme, že musia urobiť konečne po šiestich mesiacov z pôdohospodárstva, z vidieka, z ľudí, čo žijú zo svojej práce, prioritu. Takže áno, zamakali ste, posunuli ste to dopredu, ale priznávame alebo priznajte si, že dosť neskoro, a ak by ste mali byť féroví aj voči nám, nehovorte, že vám s tým nepomáhate, nepomáhame, lebo momentálne ideme podporiť SLK-čko, hovorím to už druhýkrát napriek tomu, že ľudia, poslanci na výbore to nechceli počuť a stále hovorili, že by sme uškodili pôdohospodárstvu. Chceme umožniť, aby sa to prerokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. Oveľa viacej v rozprave poviem potom, ale to, že vaše priority sa častokrát ako keby hýbu podľa toho, aký je volebný cyklus, to môže mať vážne hospodárske následky dlhodobo na ten sektor.
Problém je napríklad v tom, že vy v tom zákone navrhuje... a hovorím, že poviem aj trošku neskôr poobede, ak sa to schváli, ale vlastne vy navrhujete riešenia, ktoré sa mohli navrhnúť predtým. To znamená, že nemuselo byť to SLK-čko a mohli sme sa konštruktívne baviť tri mesiace aj za účasti pôdohospodárov, nielen tých vašich, nielen tých veľkých, nielen toho od Babiša, toho, ktorý tu koncentruje celú moc od hnojív cez pesticídy, cez výrobu mlieka, hydiny a tak ďalej a tak ďalej, ale mohli ste sa baviť s pôdohospodármi, ktorí naozaj majú ten problém, ktorí nevedia, že či zasejú, alebo nezasejú, lebo nemajú peniaze, ešte majú aj kontrolu z roku 2011 a tak ďalej a tak ďalej, takže to je ten problém.
Tretíkrát opakujem, podporíme SLK, pomôžeme vám s tým, len, prosím vás, nerobte si z toho volebnú kampaň, lebo hasíme problém, ktorý tu nemusel byť, ale hasíme problém pre ľudí, ktorí žijú z pôdy.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2024 14:38 - 14:40 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. No, mal by som reagovať na, na pána Hargaša, ale tam len takú ako kebyže malú poznámku na môjho kolegu Michala.
Ja by som tomu dal šancu. A dal by som tomu šancu preto, lebo to, čo navrhol Jano Hargaš, vlastne umožní lepšiemu implement... lepšej implementácii toho zákona o verejnom obstarávaní, ktoré sme tu mali pred chvíľou, pred dvoma hodinami. To znamená, že, že bude oveľa viacej obstarávania, oveľa rýchlejšieho a tí lokálni starostovia a primátori, ktorí sú aj z HLAS-u, aj zo SMER-u, aj, aj nezávislí, aj možno z PS-ka, budú mať oveľa lepšiu prácu pri posudzovaní všetkých tých ako kebyže registrov, ktoré proste musia, musia sa dokladať pri verejných obstarávaniach, musia mať rôzne aj, aj proste ako kebyže napríklad musia doložiť, že či majú financovanie z banky na to, aby to vedeli realizovať, to verejné obstarávanie. To znamená, že v zásade tento Janov návrh pomôže tomu návrhu, čo ste vlastne chceli doobedu pretlačiť. To znamená, že ja byť koalíciou, ja by som ten akože zaujímavý návrh prijal a podľa mňa sa to zlepší či už len, či už podnikateľské prostredie, ale takisto aj život samospráv.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.4.2024 11:53 - 12:00 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Dobrý deň, vážená pani ministerka, podpredsedníčka vlády, vážený pán predsedajúci, verím, že už máte lepšiu náladu ako predtým pri tom predchádzajúcom zákone, lebo budem vás trošičku aj ja, sa vás pýtať na niektoré veci. A začnem tým, že pán poslanec Hajko išiel veľmi do detailov, oceňujem, také veci som si pripravoval na výbor, a teda urobím to tak pekne, nazvem to moje vystúpenie tak pekne po slovensky, takže big picture. Keď si zoberieme, že vlastne čo táto vláda a strany, ktoré, z ktorých sa skladá, sľubovala pred voľbami a sľubovala pred voľbami, že majú byť lacnejšie energie, lacnejšie potraviny. Áno, je to pravda, je to úplne legitímny politický cieľ a vôbec nenamietam. Zároveň ale mám trošičku obavu, že to dávate na tú Matovičovu vládu, ktorú stále kritizujete, oni tu síce nie sú, ale v niečom ste stále rovnakí, ako to bol, ako boli aj oni, že vlastne zbierate politické body na niečom, čo má byť ako keby dlhodobé.
Znova sme pri ekonomickom, hospodárskom zákone, ktorý má byť na dlhšie obdobie a nie proste si ho prispôsobiť každé štyri roky počas toho, podľa toho, kto je pri kormidle. Vlastne dostali ste takú moc a ja by som očakával, že budete takí frajeri alebo frajerky, že proste postavíte, postavíte regulačný zákon na nejakých dlhodobých pilieroch, na pilieroch 21. storočia a budete brať do úvahy trendy v zahraničí, ale aj trendy, ktoré sa týkajú nášho spoločenstva, či už slovenského, európskeho, alebo globálneho.
Aby sme si uvedomili, energie budú stále drahé a budú stále drahšie a drahšie, lebo svet prečerpáva svoje energetické zásoby v podobe uhľovodíkov a tak ďalej a musíme investovať strašne veľa do toho, aby sme vyvinuli konkurencieschopné obnoviteľné zdroje. A takto by som očakával, že sa nový zákon o regulácii sieťových odvetví bude uberať a že tento zákon bude nejakým spôsobom adresovať aj tieto problémy. Skôr z kuloárov znie, že nový predseda ÚRSO v zásade obnoviteľné zdroje nepovažuje za dôležité, dokonca na rôznych stretnutiach so záujmovými združeniami povedal, že dokým on tam bude, tak batériové úložiská nebudú, stopol sa zákon a tak ďalej. To znamená, že trošku máme s tým problém, svojím spôsobom zaňho trošičku zodpovedáte aj vy, tak preto sa na vás obraciam, keby tu bol, tak proste by som sa obracal naňho, obracal naňho.
Vidíme vplyv strašnej koncentrácie moci, a to vlastne už hovoril aj pán Hajko, že vlastne úrad má byť na to, aby zamedzoval monopolnému postaveniu alebo ako keby reguloval trh, aby vytváral pravidlá a nie aby išiel do konkrétnych detailov. A v zásade tá koncentrácia moci nie je, samozrejme, pri ÚRSO ničím nová, vlastne sa deje pri iných inštitúciách aj pri zákone, ktorý sme dnes vlastne aj preberali, pri zákone, zákone o verejnom obstarávaní.
Zároveň v zásade, ja už som vás za to kritizoval pri plošnej dotácii cien energií, táto koncentrácia moci pri ÚRSO vám bude môcť umožňovať znova nejakým spôsobom robiť veci nehospodárne, ktoré vám vyčíta aj Európska únia, aj pri tejto novej regulácii, lebo ÚRSO vám pri tom bude môcť napomáhať.
Pre krátkosť času budem ja viac vystupovať pri druhom čítaní a vo výboroch, chcem len povedať jednu vec, že pán Hajko si všimol, že tu nie je žiadny vplyv alebo teda vymenovaný žiadny vplyv na rôzne, na rôzne... alebo že nie je tam žiadna doložka vplyvov, tak ja som si urobil robotu za vás. Bude to mať určite negatívny vplyv na dodávateľov energií, bude to, bude to mať vplyv na konkurenciu medzi nimi aj kvôli tomu, že budú mať väčšie administratívne náklady, nižšie marže, nižšie zisky. Z toho vyplýva aj to, že bude, budú odvádzať nižšie dane do štátneho rozpočtu, to znamená, že to bude mať negatívny vplyv na štátny rozpočet, ale napríklad to môže mať pozitívny vplyv na sociálny kontext, povedzme na rodinu, lebo môžete dočasne znížiť ceny energií, ale z dlhodobého hľadiska to náš energetický systém nezvládne.
Teda chcem povedať, že myslím si, že pri tomto zákone ste si spravili relatívne slabú robotu. Neviem, že či je to kvôli krátkosti času, alebo kvôli tomu, že toto má byť záverečný cieľ tejto hry, ale mám pocit, že to tak, vyzerá to ako tá hra s tým krtkom, neviem, či to poznáte, že vlastne triafate krtka proste kladivom a buchnete ho niekde a on sa niekde inde vynorí, a pri týchto cenách energií sa to bude diať častejšie. To znamená, že ja verím, verím, fakt verím, že sa budeme môcť baviť vo výbore, očakávam, že pán predseda Puci alebo, alebo pán Šimko vytvoria väčší priestor na výbore, aby sme na to mali čas, verím, že si aj vy nájdete čas, aby sme išli po detailoch, nechcem nudiť toto plénum v prvom čítaní, ale chystám sa na druhé čítanie a očakávam, samozrejme, aj veľmi veľa zmien, ktoré od vás prídu, ako to vždycky býva, že vždycky vlastne medzi prvým, druhým čítaním prídu poslanecké zmeny, takže teším sa na túto debatu. Ale summa summarum sme pripravení o tomto diskutovať, chceme vylepšiť tento zákon a chceme vytvoriť väčší priestor pre obnoviteľné zdroje v tomto regulačnom rámci.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2024 11:28 - 11:29 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Zuzana, ďakujem veľmi pekne, že si na toto upozornila. Akurát sa čudujem, že sa čuduješ, že SMER a teda predseda vlády Fico na niečo upozorní a v zásade to ani neberie vážne, lebo naposledy, ako si povedala, na to upozornil v roku 2017, odvtedy jeho vláda s tým teda nič nerobila, Európsky parlament prebral iniciatívu. Teraz na Rade to znova predložil predseda vlády, lebo sa blížia európske voľby, partneri v Európskej únii sa chytajú za bruchá, lebo majú pocit, že to je dávno vyriešené a že vlastne všetky ostatné krajiny to majú transformované. To znamená, že asi je veľmi dobrá tá otázka, ktorú si položila. Ja budem teda veľmi zvedavý na to, čo partneri SMER-u HLAS na toto povedia, a som zvedavý teda, že akým spôsobom možno medzi prvým a druhým čítaním, ako to býva, zlepšia ten zákon a stvrdnia teda tie podmienky na kontrolu kvality potravín.
Ďakujem veľmi pekne, aby sme konečne mali také isté chutné pomazánky na chleba, ako majú v Bergu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.4.2024 10:07 - 10:09 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, Jano, že si takto široko a v kontexte uviedol tento zákon alebo to, ako ho vnímame my, v zásade nemusím už vystúpiť, tak to skúsim urobiť v faktickej poznámke. Veľmi správne si ocenil otvorenosť pána ministra Rašiho a osobne prijímam túto výzvu aj ja a budeme veľmi konštruktívne pripomienkovať tento zákon. A znovu, chcem ťa rozšíriť alebo doplniť, lebo si uviedol kontext, v akom prijímame tento zákon, a keby to bolo úplne izolované, tak by sme sa tým až tak netrápili a vôbec by sme nejaké bočné úmysly tomuto zákonu neprisudzovali.
A skúsim teda ešte rozšíriť tie tvoje argumenty. V zásade vy ste povedali, pán Raši, že vlastne tento zákon bude aj kontrolovaný, ako ste povedali, tretím sektorom alebo mimovládnymi organizáciami, ale momentálne máme na stole zákon o obmedzovaní funkcií tretieho sektora respektíve NVO. Zároveň ste povedali, že vlastne bude ten úrad na, pre verejné obstarávanie to kontrolovať, no ale máme zákon, ktorý v zásade má aj cez iné zákony obmedzenú, obmedzovanie funkciu alebo kontroly verejného obstarávania. Ste hovorili, že bude to kontrolované médiami, ale vaši kamaráti z SNS predkladajú zákon o obmedzovaní právomoci médií alebo ich nezávislosti. Ste povedali, že to bude aj OČTK kontrolovať, no ale vlastne sme šesť mesiacov riešili to, ako náš zákon prijatý touto Národnou radou vlastne vytvára prostredie pre kvitnutie krimiscény na Slovensku. To znamená, že to je ten problém, že ten kontext je problém.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.4.2024 16:59 - 17:00 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Ďakujem za veľmi, verím, že úprimné pripomienky ku môjmu prejavu, špeciálne zo strany našich priateľov či už zo SaS, alebo tuto, čo počúvam v laviciach. Ja si myslím, že realizmus v politike je v zásade zdanie sa možnosti navrhovať veci, ktoré sú nové. Skrátka nejaký idealizmus tu musí byť, lebo keby neboli ideály, tak by sme si naozaj mohli tou umelou inteligenciou nechať diktovať, že čo máme robiť. Tuto by the way vôbec ani žiadny idealizmus nie je. Ja si, ja naozaj pevne verím, že pán minister Ráž to chce mať nielen z krku, ale chce to mať z krku so cťou a som presvedčený o tom, že nám bez problémov do utorka dá naštudovať tú záležitosť. Mne je ľúto, že aj opoziční, teda koaliční poslanci sa musia dostaviť na hlasovanie a nebude hlasovanie, alebo možno nebude na hlasovanie, ale to je proste robota poslancov, že ktorí by mali z času na čas proste si aj vypočuť argumenty a naozaj cúvnuť, špeciálne keď, znova opakujem, a to budú moje posledné slová, že tento zákon je najdôležitejší hospodársky zákon podľa mňa tohto parlamentného obdobia. A myslím si, že veľmi, veľmi málo času sme tomu venovali nato, ako to môže ovplyvniť životy ľudí po celom Slovensku.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.4.2024 16:38 - 16:38 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Takže, vážené dámy a vážený páni, si myslím, že som tu tento týždeň asi piatykrát, ak to správne rátam. Bol som trikrát vo výbore a musím vyjadriť trošku sklamanie nad, aj nad týmto plénom. Priznám sa, že tento zákon, a myslím, že pán minister Ráž si to uvedomuje, je najväčší hospodársky zákon, ktorý prišiel do tohto pléna v tomto volebnom období. To je reálny zákon, ktorý môže ovplyvniť životy ľudí na tom východnom Slovensku, na tom južnom Slovensku, na tom Slovensku, kde ste v zásade, máte svojich voličov, respektíve ste tam v jemnej väčšine. A takýto dôležitý zákon proste tu skoro nikto nepripomienkuje, sorry, SaS-ka, ale že strana ekonómov, vás tu proste supluje Ondro Dostál, technológ parlamentu. Ja som myslel, že proste sa naozaj vyjadríte k niečomu, čo naozaj na cezvolebne ovplyvní Slovenskú republiku ekonomicky.
Preto som takisto nahnevaný, lebo za posledné dva dni sme tu mali legislatívu, ktorá prišla v jednej forme a za 24 hodín sa vlastne doplnila o niekoľko strán, možno desiatok strán, nerátal som to, lebo to bolo vytlačené ekologicky, oceňujem. A my sme si ako opozícia, ktorá sme to dostali 10.23 h do emailu, mali naštudovať 31 pozmeňujúcich návrhov. Myslím si, že to extrémne nefér nielen voči nám, chápem, že nás ako keby beriete, že povinná, povinné zlo, ale aj voči občanom, ktorých zastupujeme. Špeciálne keď sme, ako hovorím, k tejto veci chceli a vystupujeme veľmi konštruktívne, nevyťahujeme tam žiadnu ideológiu, žiadne proste nejaké veci koalícia-opozícia, ale chceme, aby tento zákon slúžil Slovensku najbližších 20-30 rokov, aby sme konečne prekonali tú brázdu, ktorá nás proste delí od tej vyspelej západnej Európy, lebo v skutočnosti sa nám rozširuje a nie skracuje.
Prečo sme takí upodozrievaví voči tomu, čo predkladáte? Znova som vám to povedal na výbore, aj teraz, ja nemám nejaké ako keby že podozrenia, že vy to budete nejak zásadne zneužívať, ale viem, že čo ste za partia, teda viem, že proste viete, proste celok hodnotíte podľa jeho najslabšieho článku, v tomto prípade podľa jeho najslabšieho morálneho článku, a nemusím ísť ani do detailu, koho tým myslím, a keď vy si budete rozhadovať, že ktorý 50-miliónový projektík dáte, tak každý predseda, okresný predseda SNS sa prihlási a povie, však aj nám daj, lebo ti nepodporíme tento zákon, tento zákon. Však to vládnite 79 poslancov ako keby že väčšina, však to je najmenšia väčšina v parlamente od vzniku Slovenskej republiky. Dovolím si tvrdiť, väčšina s najmenšou legitimitou. A vy tu teraz si budete schvaľovať, vláda podporená 79 poslancami, zákonodarstvo, ktoré má ovplyvňovať túto krajinu najbližších 20 rokov, do najbližších 20 rokov, kedy nieže už nebudeme doháňať, ale kde sa budeme snažiť, aby sme sa nevzďaľovali od tej úspešnej nielen západnej Európy, pozrite sa, čo robia v Poľsku. Ja som z Popradu a niekedy v Poľsku, teda v Poprade sa hovorilo, pozerali sme tak ako kebyže zvysoka na tých Poliakov, že á, Poliaci, šme... a neviem čo, teraz vlastne Poliaci nám utekajú no míľovými krokmi.
Znova spomeniem v tomto pléne takú jednu průpovídku, keďže ja si pamätám, aj Ondro si pamätá, viacerí sledujeme tú politiku dosť dlho, Vladimír Mečiar povedal normálne v relácii ako neskúsený ešte v tom období v medzinárodných vzťahoch, povedal, že keď sa nám ten náš plán podarí, tak budeme ako Švajčiarsko a keď sa nám nepodarí, tak budeme ako Rumunsko. Vtedy mu Milan Kňažko pripomenul ako minister zahraničných vecí ešte vtedy nesamostatného Slovenska, že Rumunsko je krajina a nie nadávka. Momentálne sa stalo to, že tento rok to Rumusko predbehlo Slovensko aj v životnej úrovni, aj v raste HDP a tak ďalej. Prečo? Lebo na strategických veciach si opozícia aj koalícia v tej krajine, socialisti aj konzervatívci, Maďari aj Turci, aj všetkých, ktorých tam majú, si povedali, že na tomto sa ideme zhodnúť a na tomto my budeme proste stavať krajinu pre naše deti. A vy toto zase beriete ako opportunitu, proste si niečo ušolíchať, porozdeľovať Dankovi, tomu, onamu, ja neviem, aké to máte platformy z tých vašich stranách, aby každý bol spokojný na štyri roky a tým pádom, sorry, ale ja to, môj kolega Števo Kišš hovorí o dôchodkoch, ja to hovorím o tomto, prežierate budúcnosť východu, juhu Slovenska tým, že proste idete narýchlo rozhodovať, čo sú strategické investície.
A ja vám napríklad, pán Vážny, naozaj, úprimne vám neprisudzujem zlý úmysel, naozaj si to myslím, že proste že chcete, ako sa hovorí na východe, keď už o tom východe hovoríme, zrobiť tak, žeby dobre bolo. Lenže to sa proste nedá urobiť za dva dni, choďte sa pozrieť do Japonska, akú tam majú infraštruktúru. Proste oni 80 % rozmýšľajú, 20 % času robia. My na Slovensku 20 % rozmýšľame a 80 % robíme, ako táto koalícia má zákon, 12-krát ho prerába, aj ten, čo má v skrátenom legislatívnom konaní ešte prerobí za 48 hodín. Ja by som sa, priznám sa, a teraz apelujem na vašu, ako by som to povedal, česť a (reakcia z pléna), ale ja som kľudný, ja nemám problémy so srdcom naozaj, ja som úplne, ja to beriem ako pred bicyklom, ja som taký vždy, len ma slabo poznáš. Takže, takže, kde som to bol, pripomenieš mi? (Reakcie z pléna.)
Takže apelujem na česť a na zodpovednosť voči krajine, viacerí ste tu už aj dedkovia aj, aj možno babky a tak ďalej, máte vnúčatá, ktoré chcete, aby žili v tejto krajine, to znamená, že budujte infraštruktúru premyslene, bez koaličných nejakých dohôd, bez tých, ktorí tu vlastne ani nie sú, ktorí, ktorým musíte rozdávať projekty, hej, že to je to, pozrite si, kto je v tejto sále. PS-ko, normálne, že tí, ktorí proste neviete, ako my fungujeme, že vlastne s kým sme dohodnutí a tak ďalej, každému z týchto žien, mužov záleží na tejto krajine, preto tu sedia, aj keď sa nezaujímajú o ekonomiku, aj keď sa nezaujímajú o, ja neviem, diaľnicu alebo o dopravný úrad a podobné veci, ktorým sa akože nudný zákon zaoberá. Je to veľmi dôležitý zákon a je naozaj že do veľkej miery hanba, že takým dôležitým zákonom sa zaoberáme 48 hodín a tým Trestným zákonom, ktorý sme to už tisíckrát povedali a kde majster slova Robert Kaliňák nás poučoval, ako by sme sa my mali poučiť, že proste zbytočne sme brzdili ekonomiku tejto krajiny, lebo by, už dávno by to bolo, keby sme my vlastne ten Trestný zákon, ktorý už aj teraz sa naučili, Česi ho prijímali, prijímali ju tak, že proste mohli sme robiť nejaké iné veci.
Takže, prosím vás, urobte, urobte si proste poriadok v prioritách aj politickej strany, aj vládnej, aj opozičnej časti sály a poďme sa baviť a dajte nám aspoň ten víkend, ja si myslím, ja si myslím, že my sme sa zachovali férovo, keby sme chceli, tak pán Ráž to nemá schválené dnes, naozaj. Boli by ste smutný cez víkend a tak ďalej, ale urobme to tak, že ja vám dám, ja vám dám takú džentlmenskú výzvu, že spravte to tak, vystúpte proste normálne v debate, dajme si víkend, ja si preštudujem tých 31 návrhov, porozprávame sa so Sorošom a so všetkými, že či nám to bude schvaľovať a proste v pondelok alebo v utorok si normálne že v kľude povieme, že či ten zákon je dobrý, alebo nie, a ja vám sľubujem, že PS-ko sa k tomu postaví tak, že sa kľudne nemusí hlasovať proti. Džentlmenská výzva, ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.4.2024 15:22 - 15:27 hod.

Ivan Štefunko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci.
Vážený pán minister, vážený pán spravodajca, milé dámy, milí páni, nemám ten komfort ako pán minister zopakovať tú istú správu alebo teda ten istý prejav, ktorý robí aj pri prvom čítaní, aj pri druhom, kvôli tomu, že vlastne jeho pozícia sa až tak nemení, ale nás ako docilných a presných poslancov a poslankyne máme ten, tú situáciu trošku inú. Lebo vlastne ten zákon, ktorý nám bol predložený v skrátenom legislatívnom konaní, sa vyvíja. Ako ste počuli, vážené dámy, vážení páni, dostali sme 31 pozmeňujúcich návrhov, o ktorých sa bude hlasovať spoločne, tak dovoľte mi vám len vybrať niektoré z nich, ktoré sú veľmi špecifické a na ktoré by som chcel upozorniť.
Jeden z poslaneckých, alebo teda pozmeňovacích návrhov je, že doteraz sa mohla ponúknuť, alebo teda považoval sa za strategickú investíciu prijímateľ, ktorý mal 100 % vlastníctva štátu. Momentálne sa to zmení na 50 %. Dostali sme na výbore nejaké vysvetlenie, kvôli čomu to je, špeciálne pravdepodobne sa to bude týkať energetických podnikov, ktoré majú zmiešanú vlastnícku štruktúru. Tým ale sa deje to, že sa vlastne zvyšuje počet prijímateľov, ako bolo predpokladané zo začiatku, a to ešte aj sa znásobuje tým, že v tomto pozmeňujúcom návrhu z poslaneckého klubu HLAS-u sa takisto znižuje zo 100 mil. na 50 mil. hranica, minimálna hranica podpory. To znamená, že sa čisto matematicky zdvojnásobuje počet projektov, ktoré môžu byť podporené. Samozrejme, aj na to je nejaká, nejaké vysvetlenie, ak nechcem povedať výhovorka, lebo verím, že je to akože vysvetlenie, ktoré si ministerstvo dopravy, ktoré za to ručí, zatiaľ premyslelo, len chcel by som povedať, že v krajine, kde je všetko prioritou, nič nie je prioritou. Keď je stratégia, že sa ideme sústrediť na všetko, tak nakoniec sa nebudeme sústrediť na nič.
A my ako Progresívne Slovensko vo všetkých našich programových dokumentov, odkedy sme vznikli až doteraz, tvrdíme, že Slovensko má pred sebou veľké, veľmi veľké výzvy, digitálna transformácia, zelená transformácia, umelá inteligencia, respektíve infraštruktúra a dobiehanie chudobnejších regiónov. Preto sme presvedčení, že treba dobudovať infraštruktúru na Slovensku a máme obavu, že napríklad tento pozmeňujúci návrh môže defokusovať ministerstvo dopravy, respektíve aj mnohé iné ministerstvá s realizáciou týchto strategických cieľov Slovenskej republiky.
Zároveň sa udialo to, že prišiel nový návrh, v tomto prípade od pána kolegu Vážneho, alebo teda z ich poslaneckého klubu, že predseda územného úradu sa už nebude vyberať Národnou radou, ale bude menovaný ministrom dopravy. Samozrejme, oni povedia, že to tak bolo pred tým, ako prišla Matovičova vláda, a v zásade oni to len napravujú, ale je to jasný signál toho, že tento establishment sa snaží si dostať pod seba, pod svoju kuratelu veľmi veľa rozhodnutí a možno pri niektorých ministerstvách nám to menej vadí, pri niektorých viac, ale mám pocit, že inštitúcie a regulácia v rámci inštitúcie by sa nemali nejakým spôsobom posudzovať podľa toho, kto ju momentálne riadi, ale mala by byť regulácia, respektíve legislatíva nastavená aj na najhorší scenár.
Nebudem teda hovoriť dlhšie. Pravdepodobne vás neprekvapí, že poslanecký klub PS predloží pozmeňujúci návrh k tomuto druhému čítaniu, ktoré predloží môj kolega z poslaneckého klubu, kde adresujeme tri základné veci, a nechám to na kolegov, aby to povedali, ale zopakujem, vadí nám nie úplne adresnosť, nie úplne fokusovanie a nie úplne jasné kritériá, ako sa to bude rozhodovať.
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis