Vážené kolegyne, vážení kolegovia, komunikujeme o zákone, o ktorom ani by nemala sa viesť žiadna politická diskusia, pretože je to zákon, ktorý urgentne rieši problémy miest a obcí na Slovensku. Mestá a obce sú základom spoločnosti, všade to čítame v poučkách, ale keď príde k lámaniu chleba, tak vtedy sa tu strhávajú politické diskusie, ako bolo pred chvíľou povedané. Som počul desaťkrát v jednom príspevku ´My z Progresívneho Slovenska´....
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, komunikujeme o zákone, o ktorom ani by nemala sa viesť žiadna politická diskusia, pretože je to zákon, ktorý urgentne rieši problémy miest a obcí na Slovensku. Mestá a obce sú základom spoločnosti, všade to čítame v poučkách, ale keď príde k lámaniu chleba, tak vtedy sa tu strhávajú politické diskusie, ako bolo pred chvíľou povedané. Som počul desaťkrát v jednom príspevku ´My z Progresívneho Slovenska´. Doteraz tu neboli, už tu sú.
Takže uvedeným zákonom sa rieši urgentná situácia miest a obcí spôsobený nedostatkom hotovosti, aby som zdôraznil. To nie je, že mestá a obce tento rok nemajú v rozpočtoch vyčlenené zdroje. Problém nastal v tom, že nemajú hotovosť, aby zaplatili faktúry, aby zaplatili svoj bežný chod teraz. Pretože v máji, do mája sa ráta, že na základe ako dôsledok zvýšenia daňového bonusu v zákone o dani z príjmov a uplatnenia si tohto bonusu nebude poukázané pre mestá a obce toľko dostatok zdrojov, aby vykryli tieto svoje potreby. Je to nutná vec, aby sme preklenuli v rámci miest a obcí tento problém.
Druhý problém, ktorý tu je a sa rieši, je poskytnutie rezervného fondu, aby mohli byť poskytnuté tieto prostriedky na bežný chod. Sú aj mestá a obce, ktoré ešte majú rezervný fond a potrebujú si vykryť nedostatok hotovosti na bežných účtoch, aby prekryli túto činnosť.
Čo je dôsledok a treba možno opäť tu aj zdôrazňovať, čo by hrozilo, no veľa problémov. Spomínali ste od svietenia, keď bola zima, vám poviem aj kúrenie, by sa vypínalo, ale hlavne hovoríme o neplnení si základných povinností voči občanom, pretože štát si objednáva služby, ktoré dlhodobo, podotýkam dlhodobo, nie sú plnohodnotne uhrádzané v takom rozsahu, v akom sú objednávky. To znamená, samospráva musí tieto zdroje z vlastných zdrojov financovať a platiť aj tých pracovníkov a tak ďalej. Ale hovoríme aj o bezpečnosti v mestách, hovoríme o zbere a zhodnocovaní odpadu a množstvo ďalších vecí, ktoré sa týkajú. V mestách a obciach to nie sú entity, ktoré sa objavili a nemajú svoj, svoju príslušnosť. V mestách a obciach žijú občania a musím povedať, že každý jeden aj poslanec, ktorí tu sedí, žije v nejakej obci a žije v nejakom meste. Takže hovorme o mestách a obciach ako o prostredí, v ktorom my žijeme, odchádzame za prácou, ale sa do nich vraciame a celý svoj život prežívame v týchto komunitách a vrátane aj služieb od školy, škôlky, sociálne služby, kultúrne zázemie, športové zázemie a tak ďalej, sú to priestory, kde náš život väčšiny je trávený.
Samotné mestá a obce prevádzkujú viac ako 2 700 materských škôl, 1 800 základných škôl, 700 pobytových zariadení sociálnych, kultúrne domy, 2 500 samospráv. A keď spočítame vyššie územné celky, hovoríme o zhruba 10-tisíc budovách, kde sa zabezpečujú verejné, verejné služby. To, že dlhodobo samospráva je podfinancovaná, svedčí aj to, keď to porovnáme aj s inými krajinami v Čechách, je to na úrovni financovaní v českých samosprávach, na úrovni 180 % slovenských. Hej, 200 % v podielových daniach a so Švédskom je to až 8-násobok, kde tá samospráva je financovaná ináč. A teraz poďme k takej realite.
Tento zákon nie je o politike. Je o tom, aby sme prežili. Tu nepatrí sa spomínať možno ani politickú príslušnosť. Tu môžme hovoriť, že 150 poslancov Národnej rady má záujem, aby mestá a obce fungovali. Ale tento problém nevznikol náhodou. Veď sme tu mali 3,5 roka takú zodpovednú vládu Matoviča, Hegera ale aj Ódora, ktorá pripravila také podmienky pre samosprávu, že viac nás ani zdecimovať nemohli. Do roku 2020, tak ako bolo povedané, v rámci samospráv sme dokázali tvoriť rezervné fondy. Tieto rezervné fondy sme vedeli používať na zveľaďovanie obcí a miest, pretože sa mali používať na kapitálové výdavky. Po roku 2020, akoby uťalo, sme sa stali nepriateľom "hegerovsko-matovičovskej vlády". Pár príkladov vám len uvediem.
V septembri ´22 dostali sme povinnosť vyplatiť odmeny zamestnancom vo verejnej službe vo výške 500 eur bez náhrady. Proste máte, vy to zaplaťte. Vláda rozhodla v tomto roku o zvyšovaní miezd zamestnancov školstva, zabudla na nepedagogických zamestnancov, ktorých museli financovať kto? No, samozrejme, mestá a obce. Veď vláda rozhodla, však vy plaťte. To sú peniaze, ktoré nám boli zobrané, mestám a obciam na rozvoj. Tak keď hovoríme o rozvoji, vráťme sa späť aj do tejto 3,5-ročnej histórie, čo tu bolo napáchané, aké škody pre samosprávu. Od 1. 1. 2022 sa zaviedla povinnosť poskytovať príspevok na prevádzku neverejným poskytovateľom sociálnej služby. Tak ako verejným, tak aj neverejným, všetkým súkromným, aby boli financované miesta, mestami, obcami, ale aj vyššími územnými celkami. Samosprávy museli financovať od roku 2022 v rovnakej výške súkromných zriaďovateľov škôl a školských zariadení ako verejných zriaďovateľov v stopercentnom, v 100 percentách, tak ako bolo poukázané na ministerstve financií, ako je poukázané aj na ministerstve školstva, bez toho, aby mali dosah, ako budú tieto prostriedky použité a pre koho použité. To sú veci, ktoré jednoducho boli schválené predchádzajúcou vládou.
Od 1. januára 2023 samosprávy museli financovať žiakov základných umeleckých škôl od veku 15 až do 25 rokov bez ohľadu na to, či sú zamestnaní a tak ďalej a tak ďalej. V roku 2023 dvakrát sa zvýšili platy vo verejnej správe, všetko z prostriedkov miest a obcí. Tie kompenzácie tam neboli.
Tak keď sa spýtate, kde sú rezervné fondy? No tam. Presne všetky tieto rezervné fondy skončili na základe rozhodnutí vlády a skončili. Nič nemám proti zvyšovaniu miezd, ale štát, ak sa takto vláda, predchádzajúca, rozhodla, mala ich kompenzovať, ale mala kompenzovať inými prostriedkami, ako to malo byť dofinancované. A nie povedať, my si zmyslíme, my sa budeme hrať za tých krásnych a múdrych, pretože zvyšujeme platy, ale vy to zaplaťte. A tak to spravili presne v týchto prechádzajúcich obdobiach. V rámci, a tu keď toto tak zrátam, tak sme zhruba 800 miliónov eur. Tieto zdroje nám chýbajú v tejto samospráve.
Energetická kríza. Vo februári už sme mali napočítaných už v roku 2022 zhruba, napočítaný nárast na úrovni 160 miliónov mínus. To znamená, tak energetická kríza, všetko sa prejavilo v samospráve, samospráva tiež nie je existujúca, nie je odtrhnutá od života spoločnosti a musela hradiť tieto zvýšené náklady. A teraz poďme ďalej.
Rodičovský bonus. On sa nevyplácal v 2022 ale ´23, ´24, čiže minulý a tento rok. Čiže teraz bude prvý rok a tento rok ďalší pocítime ako samosprávy tieto výpadky, 750 miliónov mínus, nie plus, mínus, bez kompenzácie akejkoľvek. Tam sa potom schválilo, že 1 % DPPO, čiže z právnických osôb, čo momentálne, keď pozeráte na tieto sumy, je 220 miliónov tento rok, tak isto aj minulý rok niečo bolo. Ale keď to porovnáte, tie výdavky, ako som vám spomínal, oproti tomu, čo je prínos, tak sa pýtate, kde sú tie rezervné fondy a kde je všetko.
A teraz môžem povedať, ´našťastie´ množstvo hlúpostí týchto "matovičovsko-hegerovských aj ódorovských" sa neschválili.
Voľnočasové poukazy. Samotná prezidentka to dala na Ústavný súd a našťastie to nebolo schválené. Pretože ak by toto bolo schválené, tak dnes ani o samospráve už nehovoríme a skôr rozmýšľame, či vôbec nejaké mesto alebo obec ešte žije na Slovensku.
V rámci covidu len keď spomeniem, pretože nás neobišla ani zdravotnícka kríza, takisto aj tu bol covid, mali sme energetickú, mali sme finančnú, všetky krízy prešli, len niekde sa s tým vedeli vysporiadať lepšie, niekde horšie. Nechcem spomínať tých 20-tisíc obetí, jak tí géniovia, čo tu stáli, SNP robili, špárovali, to proste čistá hrôza, čo tu stvárali a toto stvárali s nami so samosprávou. Tak napríklad v Česku alebo v Rakúsku dostali jednorazové nenávratné, nenávratné financovanie zhruba vo výške 100 eur. Na Slovensku vymysleli, že nám dajú 20-eurové pô-žič-ky! To znamená, že nieže nám kompenzovali, oni nás zaviazali - pôžičkovanie. Všetci si to, samozrejme, zobrali lebo sa báli zadlženia a nie všetci v plnej výške. Takže tam bol celý ten problém, kde tie zdroje chýbajú v rámci samosprávy.
No a poďme teraz k tej Ódorovej slávnej vláde, ktorá tu prišla zachrániť Slovensko tiež v poslednej, pár mesiacov. Nakoniec z toho vzišla krásna vláda Progresívneho Slovenska, pretože teraz pán Ódor sa jednoznačne prihlásil, že pani Čaputová ho zvolila, a je vaša, a je líder na eurokandidátke. Takže neboli to nezávislí odborníci, ktorí prišli zachrániť a popísať tú knihu, bielu, nie, to boli politickí nominanti Progresívneho Slovenska, treba to už jasne povedať. A sám som tu stál a tejto vláde som vyčítal, že v celom programovom vyhlásení až dvakrát, dvakrát uviedla mestá a obec, dvakrát. Tiež nezobrali si príklad a nezobrali si na pomoc samosprávu ako základ spoločnosti a základ budovania tohto štátu. A to som im vyčítal, že mali prví po tom siahnuť, keď sa tvárili za nezávislých, a prví mali sa oprieť o týchto, o mestá a obce a vyššie územné celky. No a, žiaľ, ako sa stalo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis