Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2023 o 12:40 hod.

Mgr.

Ján Horecký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.12.2023 10:55 - 11:11 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Hneď na začiatku príspevku kolegu Dostála ma zaujal dôraz na fakt, že zákon predkladá prirodzene minister spravodlivosti. Skutočná spravodlivosť je najťažšie dosiahnuteľná čnosť či stav akejkoľvek spoločnosti. Preto je právny systém v štáte mimoriadne citlivou civilizačnou úlohou vyžadujúcou maximálnu odbornosť a spoločenský konsenzus. Preto napríklad pre sudcov a ústavných činiteľov platí, že nielenže ich naše konanie má byť, samozrejme, v súlade so zákonom, princípmi právneho štátu, ale sa tak má aj javiť. A ako sa javí tento vládny návrh zákona? Sám porušuje skráteným legislatívnym konaním zákon o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky, v skutočnosti ruší nezávislosť kľúčových inštitúcií, politizuje kontrolné a regulačné úrady, koncentruje politickú moc. Ako sa to javí vám?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.12.2023 23:10 - 23:25 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem.
Pán kolega Dvořák, ďakujem za detailné vysvetlenie a genézu fungovania či nefungovania Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v minulosti, keď bolo z peňazí zdravotného poistenia vytunelovaných 400 mil. eur pre spoločnosť Penta.
Naozaj sa chceme vrátiť s úradom do stavu, kedy sa takéto veci diali? Prečo musíme dnes v noci rokovať a meniť úrad, ktorý funguje lepšie než v minulosti? Prečo sa máme rokovaniami do 24.00 hod. venovať zlepencu legislatívnych opatrení, ktoré siahajú na piliere nezávislých kľúčových úradov, menia kompetencie niektorých ústredných štátnych orgánov, čo, samozrejme, vyžaduje pokoj, priestor, riadne rokovanie, medzirezortné pripomiekovacie konanie, riadny legislatívny proces?
Pýtam sa vás, kolegovia z koalície, kam sa ponáhľate a prečo, z akých dôvodov. Určite nie z dôvodov uvedených v § 89 zákona o rokovacom poriadku Národnej rady. Oveľa radšej by sme všetci, čo sme tu prítomní a cítime spoluzodpovednosť za vývoj v tejto krajine, rokovali o kľúčovom zákone roka, o rozpočte, aby sme mohli fungovať v tejto na Slovensku aj od roku 2024 čo najlepšie.
Chcel by som vám povedať, že Vianoce a Nový rok nie sú žiaden armagedon. Tam nekončí svet, nemusíme sa ponáhľať, nie sme vo vojnovom stave, aby sme prerokovávali takéto vážne zákony v takomto šprinte valca, ktorý nám tu predvádzate. Je mi to úprimne ľúto.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.12.2023 20:55 - 21:10 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Pani kolegyňa Tina Gažovičová, ďakujem ti pekne za zhrnutie a za tvoj príspevok.
Kolegovia a kolegyne, ja rešpektujem, že vládu zostavili strany, ktoré o sebe deklarujú, že sú sociálne, sociálne cítiace, národne cítiace a chcú silný sociálny štát. Ale, prosím vás, zamyslime sa nad tým, čo to je silný sociálny štát.
Sila sociálneho štátu by mala spočívať v tom, že ten štát má silnú kompetenciu rozoznať, kde sú slabí ľudia, ktorí potrebujú pomoc. A tu chcem upozorniť na jeden paradox. Už sme spomínali, že poplatky vychádzajú, zvýšenie poplatkov vychádza na 250 euro na človeka. Kto platí poplatky? Najčastejšie sú to ľudia, ktorí sú v nejakej náročnej životnej situácii a potrebujú niečo riešiť. Takže sme v silnom sociálnom štáte adresní smerom k tomu, od koho si berieme peniaze a berieme si ich podstatne viac? Ale tam, kde pomoc rozdávame, to znamená energokríza alebo plošné dôchodky, si nedáme ani tú námahu, aby sme si poriadne vypočuli skutočné zlepšujúce návrhy opozície, ktorá by dokázala ušetriť, keby ste ich akceptovali, peniaze pre tých, ktorí to potrebujú oveľa viac, ako keď ich míňate aj tam, kde ich netreba.
Tina spomínala aj výdavky na školstvo, že v kapitole sme našli stovky, 600 mil. eur zhruba viac. Na prvé počutie by vás to všetkých malo potešiť, že bude posilnené školstvo. Ja chcem ale upozorniť na to, že tieto výdavky sú naviazané na opäť nové, náročné a dôležité úlohy, ktoré sú školstvu dávané, čiže nejde o navýšenie prostriedkov na to, čo už školstvo robí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.12.2023 17:10 - 17:25 hod.

Ján Horecký
Pán predseda, ďakujem za slovo. Žiadam vás, aby ste v zmysle rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky dali ro... dali hlasovať o mojom procedurálnom návrhu, ktorý som riadne písomne podal včera ešte pred vaším návrhom na hlasovanie, ktoré nemalo chronologicky predísť môjmu procedurálnemu návrhu. Bol v znení takom, ako ho predniesla pani poslankyňa Remišová, a verím, že ho tam máte písomne na stole. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.12.2023 15:55 - 16:10 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Ďakujem kolegovi Dostálovi za – ako vždy – vecný príspevok a dovolím si komentovať niekoľko jeho aspektov.
Prvý bol, že tento zákon, lex konsolidácia – v úvodzovkách –, nie je jediný, ktorý zároveň v skrátenom legislatívnom konaní sprevádzajú hneď aj pozmeňovacie vládne návrhy. Aj týka sa to napríklad aj nasledujúceho zákona, ktorý, o ktorom budeme rokovať, kompetenčného, ale aj tohto, kedy sa ukazuje, že to neprofesionálne, zbesilé, nezodpovedné tempo predkladania zákonov v skrátenom legislatívnom konaní generuje chyby. Generuje chyby, ktorým by sme sa vyhli, keby sme boli v riadnom legislatívnom procese a mohli by sme prispieť aj my z opozície, ale najmä aj odborná verejnosť k tomu, aby zákony z tejto snemovne vychádzali v potrebnej kvalite, aby nekomplikovali, ale zefektívňovali, zjednodušovali život a procesy v tejto krajine.
Dotknem sa aj tiež už spomínaného pozmeňujúceho návrhu Martiny Holečkovej, Jozefa Hajka a Riša Vašečku. Samozrejme, že tento zákon, pozmeňovák k tomuto zákonu nerieši úplne všetko. Opiera sa o platnú legislatívu, tak ako ju dnes máme, a je to aspoň nejaká snaha, podobne ako ďalšie pozmeňujúce návrhy k tomuto zákonu nepreniesť bremeno tzv. konsolidácie na občanov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.12.2023 23:55 - 0:04 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán predsedajúci, žiadam vás, teda prednášam procedurálny návrh v tom zmysle, aby bolo zabezpečené podľa zákona o rokovacom poriadku Národnej rady riadne fungovanie Národnej rady. To znamená možnosť podať počas rokovania pozmeňujúci návrh poslancom. A keďže zároveň nechcem, aby sa toto dialo na úkor zamestnancov, ktorí nemajú pozíciu ako my poslanci, ale sú riadnymi zamestnancami a neberiem si ich na svedomie, aby tu museli s nami byť kvôli vám do polnoci každý deň, tak žiadam, aby sme rokovali v riadnych rokovacích hodinách.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.12.2023 22:55 - 23:10 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Marek Krajčí, ďakujem ti veľmi pekne za tvoje vystúpenie. Nemohol som tu z pracovných dôvodov byť od začiatku toho inšpiratívneho výpočtu poplatkov a preto ti ďakujem, že si to spočítal na tú 1,3 miliardu od ľudí. Zároveň ma šokuje a viackrát oslovilo vystúpenie ctených kolegov, ktorí poukazovali na obslúženie sa vlády z II. piliera. Prečo rovno neznárodniť časť úspor tých ľudí, ktorí si zodpovedne odkladajú peniaze na horšie krízové časy alebo sporia pre svoje deti či svojich vnukov.
Zdá sa, že vláda chce odučiť ľudí zodpovednosti za svoj život a stav a chce nás naučiť alebo naviesť na závislosť od štátu a vládnej moci. Silný štát v tejto verzii mi pripomína skôr najsilnejšieho výpalníka v rajóne, ktorý kasíruje všetko, na čo dosiahne. Takýto štát nemyslí na budúcnosť. Žije len v krátkozrakej prítomnosti a volí najjednoduchšie aritmetické opatrenia na úrovni počtových operácií základnej školy plus a mínus. Tipu zoberieme si od ľudí toľko, koľko potrebujeme, veď nakoniec my im potom rozdáme, keď budeme za dobrých, keď budeme chcieť ukázať, ako sú ľudia od štátu závislí. Oveľa radšej by som bol, keby vláda prijímala aj konštruktívne návrhy z opozície na nejaké systémové a premyslené riešenia.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2023 12:40 - 12:55 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Ďakujem aj kolegovi Hlinovi za postreh o zmysluplnosti v niektorých momentoch rokovania v Národnej rade. Ja sa stále nádejám, že tie slová nezneli v prakticky prázdnej sále nadarmo. Dámy a páni, ja beriem svoj mandát vážne. Kým otvorím ústa, tak sa niekedy hodiny, niekedy dni pripravujem. Túto problematiku som si naštudoval s cieľom zabrániť tomu, aby desaťtisíce ľudí, úradníkov, ale aj vlastníkov ČOV-iek museli v najbližších rokoch administrovať papiere namiesto toho, aby sa zaoberali odbornou činnosťou.
Naozaj fandím vládnemu návrhu zákona o vodách, ktorý predložil pán minister Taraba, a po dôkladnom štúdiu a komunikácii ako so zástupcami ČOV-iek, tak s úradmi príslušnými som prišiel s návrhom, ktorý tú situáciu môže vylepšiť tak, aby sme mali viac síl, viac energie, viac priestoru na ochranu životného prostredia. Veľmi dúfam, že tie slová nezneli nadarmo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.12.2023 12:10 - 12:25 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, pán podpredseda vlády, dámy a páni, pozorne som počúval rozpravu k tomuto zákonu, k návrhu vládneho zákona v prvom čítaní aj teda krátku rozpravu ku skrátenému legislatívnemu konaniu a vnímal som, že táto problematika nie je dostatočne pochopená, ani sa tomu nečudujem, lebo je veľmi špecifická.
Hovoril som o tomto vládnom návrhu zákona aj s pánom ministrom Tarabom a informoval som ho o svojom úmysle predniesť pozmeňujúci návrh. Na konci tohto svojho príspevku tak aj učiním, ale vzhľadom na to, že ten pozmeňujúci návrh je potrebné vysvetliť, pretože posunutie nejakej lehoty budí skôr podozrenie, že sa niečo zlaxňuje, zvoľňuje, že sme menej prísni, ale opak je pravdou. Chcem dôvodiť, že tento pozmeňujúci návrh, naopak, zaručí dôslednejšiu kontrolu, dôslednejšiu starostlivosť o čistotu našich podzemných a povrchových vôd, ako aj funkčnosti čistiarní odpadových vôd.
Príbeh návrhu zákona, ktorý teraz prerokuvávame, sa začal 1. januára 2022, keď bol novelizovaný vodný zákon, a to tak, že doňho bola vložená definícia malej čistiarne odpadových vôd do 50 ekvivalentných obyvateľov. Ide o malé čistiarne odpadových vôd, ktoré poznáme aj ako domové čistiarne odpadových vôd. Domová čistiareň odpadových vôd je malá čistiareň, ktorá slúži na individuálne čistenie splaškových odpadových vôd z jednotlivých nehnuteľností, rodinných domov, menších penziónov, chát, chalúp a podobne s kapacitou vypúšťaných odpadových vôd do desať metrov kubických za deň. Tam, to je dôležité, kde nie je vybudovaná verejná kanalizácia.
Príbeh dnešnej novely pokračoval koncom roka 2022, keď 15. novembra nariadením vlády č. 359 z toho roku bolo novelizované nariadenie vlády č. 269/2010, ktoré uvádza podrobnosti o kategóriách a prevádzke malých čistiarní odpadových vôd, limitných hodnotách ukazovateľov znečistenia vypúšťaných odpadových vôd a, čo je opäť veľmi dôležité, revíznom technikovi.
Je to určite uži-toč-né precizovanie podmienok používania domových čistiarní na základe dlhoročných skúseností, pretože malé čistiarne odpadových vôd prostredníctvom dovtedy iba nariadení vlády naša legislatíva reguluje už desiatky rokov. Limitné hodnoty ukazovateľov pre odpadové vody z malých čistiarní boli stanovené nariadením vlády Slovenskej republiky už pred naším vstupom do Európskej únie a zdôrazňujem, boli rovnaké, ako sú aj dnes. Vlastníkom malých čistiarní odpadových vôd boli povolenia na ich používanie vydávané podľa nariadenia vlády č. 269/2010 rovnako náročným procesom ako aj dnes. Bolo a aj teraz je potrebné podať, taxatívne som si to pripravil, aby to boli presné údaje, žiadosť okresnému úradu o vydanie vodoprávneho rozhodnutia o výstavbe malej ČOV-ky. Okresný úrad má kompetenciu pre ochranu podzemných a povrchových vôd a rozhoduje o tom, aké individuálne podmienky musia byť splnené pre výstavbu a prevádzku každej jednotlivej malej čistiarne odpadových vôd.
Ďalej bolo treba podať žiadosť obci o územnoprávne rozhodnutie. Súčasťou žiadosti musí byť i projektová dokumentácia a ak má byť odtok odpadu do podzemia, teda do studne, potrubia, tak je potrebný aj hydrogeologický posudok. Ďalšou prílohou povinnou je projektová dokumentácia, musí byť od projektanta s oprávneným zameraním na projektovanie vodných stavieb. Je nevyhnutné, aby obsahovala technický popis čistiarne priamo od výrobcu. Technickú správu, pozdĺžny profil, návrh, akým spôsobom bude riešené odvádzanie vyčistenej vody, informácie o uložení kanalizačných rúr a prípadnej akumulačnej nádrži, ktorá môže, no nemusí byť súčasťou malej ČOV-ky.
Štvrtou prílohou je hydrogeologický posudok, ktorý musí zahŕňať charakteristiku stavebného miesta objektov, hydrogeologické a inžinierske geologické pomery pozemku, posúdenie parametrov skúmaného územia a vplyvu vyčistenej vody na kvalitu okolitých podzemných i povrchových vôd, ako aj návrh spôsobu kontroly stavu čistiarne spolu s prílohami obsahujúcimi detailné nákresy jám a podrobný opis územia plánovanej výstavby malej ČOV-ky. Piatou prílohou je žiadosť o povolenie správcovi dotknutého toku, ak sa bude voda odvádzať do povrchového toku. Súčasťou žiadosti je opäť detailná charakteristika malej ČOV-ky, veľkosť, kapacita, dodávateľ, garantované hodnoty zostatkového znečistenia a predpokladané kvantum vyčistenej vody, nákres miesta umiestnenia čistiarne a zjednotenie, zhodnotenie, pardon, vplyvu odvádzanej vody na vodný tok. Návrh podmienok a rozsahu povolenia na vypúšťanie vody do toku podľa vodného zákona, certifikáty všetkých zariadení, ktoré sa plánujú využiť pri stavbe malej ČOV-ky.
A napokon, šiestou povinnou prílohou je kolaudačné rozhodnutie, po dokončení výstavby je potrebné podať žiadosť okresnému úradu, okresný úrad rozhodne o tom, či malú ČOV-ku môže vlastník používať a taktiež zadefinuje povinnosť, za akých podmienok sa smie čistiareň prevádzkovať. Ukazovateľ v nariadení vlády sú limitné, maximálne možné, individuálne povolenia bývajú prísnejšie. Čiže na každom jednom individuálnom povolení pre vlastníka malej čistiarne odpadových vôd sú zohľadnené všetky tieto prílohy a individuálne podmienky prevádzky takejto ČOV-ky.
Takto sa to robilo celé roky a robí sa to tak aj dnes pre zabezpečenie prevádzky malých čistiarní odpadových vôd. Ich problémom však je, že, žiaľ, často viac nefungujú, ako fungujú, a to súčasné znenie vodného zákona rieši pravidelnou kontrolou malých ČOV bez ohľadu na to, či vlastník má povolenie nové alebo staré a či v zákone ponecháme povinnosť každé povolenie administratívne zosúladiť s dnešným znením zákona alebo nie, lebo práve o tom je vládny návrh zákona.
Nedostatočná kontrola prevádzky a technického stavu malých čistiarní odpadových vôd bola aj obsahom infringementu zo strany Európskej komisie voči Slovenskej republike, a to z dôvodu nesplnenia povinnosti z určitých článkov smernice Rady 91/271/ EHS z 21. mája 1991 o čistení komunálnych odpadových vôd týkajúcich sa individuálnych a iných primeraných systémov, medzi ktoré patria teda aj tieto malé čistiarne odpadových vôd do 50 ekvivalentov obyvateľov.
Z hľadiska ochrany životného prostredia by súčasné znenie vodného zákona malo byť významnou podporou pre správnu prevádzku malých čistiarní, pretože od 1. januára 2022 je vo vodnom zákone ods. 2 ustanovení § 53, ktorý ukladá povinnosť, to je kľúčová vec, ktorá sa objavila vo vodnom zákone, povinnosť pre vlastníkov malých čistiarní odpadových vôd zabezpečiť vykonávanie technickej revízie malej čistiarne odpadových vôd a výsledky technickej revízie odovzdávať do 30. januára nasledujúceho roka orgánu štátnej vodnej správy. Toto musia robiť bez ohľadu na to, ako mali vydané povolenie, pretože jednoducho zákon je nad týmto administratívnym konaním.
Technickú revíziu vlastník malej ČOV musí uskutočniť prostredníctvom revízneho technika, pričom osvedčenie pre revízneho technika vydáva osoba poverená ministerstvom. Vykonať technickú revíziu musí vlastník malej ČOV-ky raz za rok bez diaľkového monitoringu a v prípade, že má takáto ČOV-ka diaľkový monitoring, tak dvakrát, ehm, raz za dva roky. Nedostatky je povinný odstrániť v lehote do 60 dní od vykonanej technickej revízie.
O ďalšej novele vodného zákona dnes rokujeme preto, lebo 1. januára 2022 sa do vodného zákona doplnilo aj ustanovenie § 80f ods. 2, a to je pointa, ktoré zaväzuje vlastníkov povolených malých čistiarní do dvoch rokov, teda do 1. januára 2024, zosúladiť administratívne ich platné príslušné povolenie s aktuálnym znením všeobecne záväzného predpisu.
Som si overoval na príslušných úradoch, že ku dnešnému dňu za celý rok 2023 nebola podaná ani jedna jediná žiadosť o takéto zosúladenie od vlastníka malej čistiarne odpadových vôd.
Dnešný návrh zákona vlastníkom malých ČOV teda posúva lehotu, vládny návrh zákona posúva lehotu, ktorú pred dvoma rokmi dostali na zosúladenie príslušného povolenia, posúvajú o ďalšie štyri roky, o toto celé volebné obdobie. Podľa navrhovateľa zákona vlastník malej ČOV-ky povolenej podľa predpisov platných do 15. novembra 2022 je povinný požiadať orgán štátnej vodnej správy o zosúladenie svojho povolenia podľa nových predpisov do 31. decembra 2028.
Tu je potrebné zdôrazniť, že vo všetkých prípadoch ide iba o dočasné povolenia a do navrhovaného konca roka 2028 skončí platnosť všetkých povolení pre vypúšťanie do podzemných vôd, lebo tie sa jednoducho vydávajú maximálne na štyri roky. Po roku 2028 zostanú v platnosti iba povolenia pre vypúšťanie do povrchových vôd, a to na maximálne ďalšie štyri roky, lebo tieto sa vydávajú v dĺžke šesť až desať rokov, a bude ich stále desaťtisíce.
So zameraním pozornosti na ochranu životného prostredia je pritom potrebné upozorniť na skutočnosť, že úrady zohľadňovali konkrétne podmienky prevádzky malej čistiarne a povolenia v potrebnej miere uvádzali prísnejšie hodnoty ukazovateľov znečistenia, než hovoril dovtedy vodný zákon. To som vám ilustroval na povinných prílohách takejto žiadosti o povolenie.
Nová legislatíva je efektívnejšia v tom, že povoľujúci úrad môže malé čistiarne diferencovať podľa viacerých parametrov, a teda prísnejšie podmienky povolenia nemusí detailne zdôvodňovať. Vítam to, že chceme odbremeniť úradníkov príslušných úradov od toho, aby v prílohách hľadali dôvody na prísnejšie limity udelené z povolení, než sú maximálne limity uvedené vo vodnom zákone.
Takže kategorizáciou do troch veľkých kategórií a dvoch podkategórií sa zjednoduší táto administrácia, ale za akú cenu? Za tú cenu, že desaťtisíce vlastníkov platných povolení, ktoré spĺňajú limity ku dnešnému dňu, tak ako ich spĺňali v deň, kedy boli vydané, budú musieť požiadať a zaťažiť úrady o zosúladenie administratívneho znenia toho povolenia s aktuálnym znením zákona, nie s nejakým sprísnením podmienok funkčnosti činnosti týchto ČOV-iek. No ani staré dočasné povolenia však nie sú nepriateľské k životnému prostrediu a dokonca spĺňajú limitné hodnoty ukazovateľov vyžadované súčasnou platnou legislatívou, a to aj pre oveľa väčšie čistiarne odpadových vôd, a to dokonca pre čistiarne až do veľkosti 2 000 ekvivalentov obyvateľov. Samozrejme, vždy je priestor pre zvyšovanie ochrany životného prostredia, ale v tomto prípade bola predmetným ustanovením vodného zákona uložená neprimeraná záťaž na vlastníkov domácich ČOV, ktorí majú platné povolenia, a rovnako aj na okresné úrady, ktoré ich vydali. Odporúčam a nalieham, že treba tieto sily okresných úradov investovať do kontrol, aby vlastníci malých ČOV plnili povinnosti, ktoré majú v platných povoleniach uložené, a nie aby administrovali desaťtisíce povolení a ich zosúladenie aktualizácia znenia podľa kategórií.
V tejto súvislosti dávame do pozornosti skutočnosť, že z hľadiska sankcií je pre občana dokonca výhodnejšie prevádzkovať malú čistiareň bez povolenia ako s povolením. Konkrétne, podľa ustanovenia § 77 ods. 1 písm. t) vodného zákona sa priestupku dopustí ten, kto ako vlastník malej čistiarne odpadových vôd do 50 ekvivalentných obyvateľov nevykoná prostredníctvom odborne spôsobilej osoby poverenej ministerstvom technickú revíziu spôsobom podľa tohto zákona a výsledky tejto revízie neodovzdá do 30. januára nasledujúceho roka orgánu štátnej vodnej správy a neodstráni nedostatky v lehote do 60 dní od vykonanej technickej revízie alebo nepožiada v určitej lehote orgán štátnej vodnej správy o zosúladenie povolenia na osobitné užívanie vôd.
Predstavte si, že za tento priestupok možno uložiť pokutu do 165 eur, ale podľa iného písmena ustanovenia § 77 ods. 1, podľa písm. b) sa priestupku dopustí ten, kto vypúšťa odpadové vody do povrchových vôd alebo do podzemných vôd bez povolenia orgánu štátnej vodnej správy alebo v rozpore s ním, a za tento priestupok možno uložiť pokutu len do 100 eur. Inak povedané, ten, kto vypúšťa odpadové vody bez akéhokoľvek povolenia, môže dostať pokutu do 100 eur, a ten, kto vypúšťa odpadové vody podľa povolenia, ktoré nemá administratívne vysporiadané, môže dostať pokutu do 165 eur. Priamo z toho vyplýva, že sa viac vyplatí netrápiť sa so žiadnym povolením.
Predmetom toho môjho pozmeňovacieho návrhu nebude úprava sankcií, pretože tá si vyžaduje systematický, systematickú prácu a prehodnotenie všetkých parametrov. Budem sa vyjadrovať v pozmeňováku iba k stanovenej lehote. Navrhujeme preto v budúcnosti ale upraviť aj ustanovenia o sankciách a o priestupkoch vo vodnom zákone tak, aby bolo od-ra-dzu-jú-ce vypúšťať odpadové vody do povrchových vôd alebo do podzemných vôd bez povolenia orgánu štátnej vodnej správy. V tomto skrátenom legislatívnom konaní sa však dá zabezpečiť, aby všetky dočasné povolenia, ktoré spĺňali limity tak, ako v deň kedy boli vydané, tak aj dnes, zostali v platnosti tak, ako boli vydané, teda aby sa vyplatilo mať povolenie.
Podľa dôvodovej správy sa počet vydaných rozhodnutí na malé ČOV pohybuje len za rok 2020 v desiatkach tisíc. Keďže všetky tieto povolenia majú dobu platnosti maximálne desať rokov, a teda dotknuté povolenia majú platnosť maximálne do roka 2032, navrhujeme, aby platné povolenia zostali v účinnosti po celú dobu ich platnosti tak, ako boli vydané. Ak sa podarí pánovi ministrovi Tarabovi tak, ako to deklaroval, splniť jeho plán, zaviesť do každej obce kanalizáciu, žiadosti o povolenia budú rádovo v menšom počte, pretože je možné požiadať o povolenie iba v takej obci, kde kanalizácia nie je.
Zrušením povinnosti zosúlaďovať platné povolenia významne odbremeníme orgány štátnej správy, ktoré v ušetrenom čase môžu vlastníkom malých čistiarní odpadových vôd pomáhať odbornými radami aj pri konaniach o nových povoleniach a najmä kontrolovať dôsledné dodržiavanie zákona. Preto prednesiem pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona, a to v jedinom bode. Budeme navrhovať predĺžiť lehotu pre vlastníkov platných čistiarní odpadových vôd, malých čistiarní odpadových vôd do 50 ekvivalentných obyvateľov ku termínu skončenia platnosti všetkých dočasných povolení.
Krátke resumé. Vládny návrh zákona rieši túto potrebu čiastočne, posúva tú lehotu o štyri roky, avšak vtedy ešte stále budú v platnosti desaťtisíce povolení, ktoré splňujú normy, tak ako vtedy, keď boli vydané, tak aj dnes, neprispejú teda ku skvalitneniu ochrany odpadových vôd alebo teda životného prostredia vypúšťaním vyčistených odpadových vôd, naopak, neúmerne zaťažia vlastníkov desaťtisícov čistiarní odpadových vôd a taktiež pracovníkov Slovenského vodohospodárskeho podniku, ako aj inšpektorov príslušných úradov, ktorí namiesto toho, aby kontrolovali dôslednú funkčnosť a plnenie si povinností v zmysle zákona, tak budú administrovať desaťtisíce žiadostí, ktoré budú jednoducho retroaktívne len harmonizované so súčasným znením zákona.
Týmto by som ukončil tento príspevok v rozprave a prešiel by som k predneseniu pozmeňujúceho návrhu. Čiže prednášam pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 364/2004 Z. z. o vodách a zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon) v znení neskorších predpisov, tlač 50. Pozmeňujúci návrh znie:
V čl. I sa slová "do 31. decembra 2028" nahrádzajú slovami "do 31. decembra 2032".
Odôvodnenie: Cieľom predloženého poslaneckého pozmeňujúceho návrhu je predĺžiť lehotu pre vlastníkov malých čistiarní odpadových vôd do 50 ekvivalentných obyvateľov tak, aby všetky dočasné povolenia zostali v platnosti, a vyhnúť sa tak zbytočným administratívnym konaniam, ktoré zaťažia vlastníkov malých čistiarní odpadových vôd, ako aj príslušné okresné úrady a limitujú ich kapacitu na dôsledné plnenie povinností vlastníkov čistiarní odpadových vôd.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

8.12.2023 9:25 - 9:40 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem pekne pani kolegyni Tine Gažovičovej a tiež chcem zdôrazniť, že to, že dnes vyslovujeme jednomyseľnú podporu tomuto návrhu vládneho zákona, neznamená, že nás táto téma pustila a prestala zaujímať. Naozaj nechceme zaťažovať túto váženú snemovňu detailami tohto, tejto problematiky, ale tie detaily budú rozhodujúce pre úspešnú implementáciu aj tohto zákona a ďalšieho pokračovania v starostlivosti o deti, pôjde o uplatnenie štandardov, pôjde o zabezpečenie dostatku kvalifikovaných odborných zamestnancov, pôjde o nastavenie koeficientov vo vládnom nariadení 630, pôjde o vyhodnocovanie, zber dát z informačného systému EVUPP, do ktorého vstúpili všetky tieto zariadenia prevencie a poradenstva, niektoré prvýkrát, takže je tam ešte veľmi veľa práce, ktorú budeme sledovať, a pričom chceme konštruktívne pomáhať a upozorňovať na prípadné nedostatky.
Ďakujem.
Skryt prepis