Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

6.12.2024 o 13:49 hod.

Mgr.

Ján Horecký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 6.12.2024 13:49 - 14:04 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Dobrý deň. Dobrý deň. (Smiech.) Ďakujem pekne za slovo. Išiel okolo poslanec, tak som ho pozdravil.
Pán rektor Habánik, ďakujem za toto, rád to počujem. Zároveň však pripomínam, že tá zmena, o ktorej hovorím, vyžaduje aj zmenu iných zákonov, napríklad zákona o duševného vlastníctva, patentových zákonov a tak ďalej. Preto hovorím o veľkej novele, nemôžeme sa spoľahnúť iba na mechanizmus CVTI a na to, že si niekto vyšliape úzku cestičku, aby mohol realizovať to, o čom som hovoril, o potrebnom vstupe súkromného kapitálu a ďalších zdrojov do vedy, výskumu na prepojenie tohto rezortu. Tak budem to sledovať a ako som povedal v spolupráci s partnermi a s Kresťanskodemokratickým hnutím sa dá počítať ako s konštruktívnou opozíciou, ktorá vie rozpoznať, čo je celoštátny a celonárodný záujem.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 6.12.2024 13:49 - 14:04 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Vážený pán minister, pani predsedníčka nášho výboru, dámy, páni a študenti tam hore na balkóne, zákon o vysokých školách je veľmi dôležitý zákon, pretože nastavuje potrebnú zmenu v budúcnosti, šancu pre lepšiu budúcnosť v našej krajine.
Vysoké školy a vysokoškolsky vzdelaní odborníci sú nádejou pre túto krajinu, že sa nám podarí prechod k hospodárstvu s vyššou pridanou hodnotou, ktorá dnes vyžaduje špičkovo pripravených kvalifikovaných ľudí. V tejto podobe, ako vláda predkladá, pán minister školstva, tento návrh zákona, tak ho vnímam aj na základe toho, že som bol trošku prítomný pri tom procese, ako menšie zmeny, ktoré reflektujú nejaký dialóg konsenzuálny medzi aktérmi vo vysokoškolskom vzdelávaní, to znamená Slovenskou rektorskou konferenciou, Konzorciom U10+, reprezentáciami vysokých škôl, Radou vysokých škôl, Študentskou radou vysokých škôl a tak ďalej.
Vnímam, že naše vysoké školy sú dlhodobo povedzme, trošku to tak poviem, ako štát v štáte. My sme im roky dozadu dali autonómiu, ktorú vysoké školy potrebujú, ale bolo to v čase, kedy ešte neboli nastavené lepšie princípy fungovania vysokých škôl. Oveľa ťažšie sa nastavujú už v rozbehnutom procese. Pokúšame sa to urobiť prostriedkami, ktoré sú vo svete vyskúšané, ako je hodnotenie zahraničnými hodnotiteľmi, ako prebehlo v roku 2022, keď som bol minister školstva, VER 2022. Pokúšame sa to urobiť prostredníctvom výkonnostných zmlúv. Pokúšame sa to urobiť na základe konsenzuálneho dohodu, nejakej objednávky štátu voči vysokým školám a potom garantovania, že štát doručí vysokým školám to, čo potrebujú na splnenie tejto objednávky.
Toto sú všetko veci, ktoré však presahujú rámec tejto vládnej novely. Ja som počul, dúfam, že som to pochopil správne, pán minister, že touto, nazvem to, menšou novelou vysokoškolského zákona nekončíme, že je treba pripraviť vysokoškolský zákon, ktorý zásadne bude upravovať tieto podmienky. Tú dnešnú novelu vnímam ako určité zjednodušenie procesov, ako nejaké prvé reflexie na to, čo som hovoril. Ale to, čo táto krajina naozaj potrebuje, je, aby, poviem len príklad, aby sa umožnilo prepojenie vysokoškolského akademického výskumného sektora s biznisom, s podnikaním, so súkromným sektorom a zároveň aby tu boli nastavené jasné pravidlá aj zo strany štátu, ktorý nie nejakým etatizmom alebo dirigizmom bude riadiť vysoké školy ako regionálne školstvo, ale ktorý tú autonómiu obnoví na dobre fungujúcich princípoch.
A toto bude predmetom aj môjho záujmu ako poslanca za Kresťanskodemokratické hnutie, ktorý sa tomuto už mal príležitosť venovať. Tu sme pripravení pozorne sledovať vývoj v tejto veci legislatívny a keď bude záujem, tak aj, samozrejme, ako konštruktívna opozícia pri tom participovať.
Ukážem jeden príklad. Keď dnes máme na vysokých, na vysokej škole predstavte si nejakého talentovaného človeka, ktorý sa rozhodol žiť radšej na Slovensku, nejsť na nejakú prestížnu univerzitu, kde si môže pripísať k platu jednu nulu, na konci ale, pred desatinou čiarkou, a tento človek, ktorý je schopný produkovať až na úroveň objavu, až na úroveň patentu, často to robí iba vďaka tomu, že má aj nejaký zahraničný grant. Ak však prinesie nejaký objav, patent, vynález, nejaký produkt svojej tvorivej a vedeckej, výskumnej činnosti až do roviny aplikačnej praxe, tak tento produkt je majetkom univerzity. Nie každé vedenie univerzity je natoľko osvietené, seriózne, nie sú pravidlá tak nastavené, aby bola záruka, že tento tvorivý vedec, tento výskumník a vysokoškolský pedagóg povedzme, je, potom benefituje, profituje z tohto svojho, svojho plodu práce. Vysoká škola môže kapitalizovať tento jeho produkt, môže ho predať a on z toho nemusí mať nič. Môže dostať nejakú koncoročnú odmenu. Toto nie je obvinenie vedeniu vysokých škôl, len ukazujem, aké pravidlá sú a ako sa dajú zle použiť.
Zároveň si predstavte, že by súkromný sektor, tak ako to poznáme v iných univerzitách, Massachussettský technický inštitút, Stanford University, Brown University, Aalto University vo Fínsku, celý, tá šnúra sa dá vymenovať, kde sú otvorené vstupu súkromného kapitálu investorom, ktorí za férových podmienok potom majú podiel na kapitalizácii takýchto produktov a oplatí sa im to investovať. V prípade Slovenska by museli investovať do vysokoškolského prostredia a do výskumu jednoducho už raz zdanené peniaze a nemajú z toho nič len dobrý pocit, že sú donori alebo teda altruisti, filantropi, ktorí toto podporujú. My potrebujeme, ak chceme rozhýbať ekonomiku Slovenska, naozaj s tým, čo deklarujeme ako politici naskrz celého politického spektra, s vyššou pridanou hodnotou v rámci hospodárstva, s vyššou efektivitou, čo povedie k razantne vyššej životnej úrovni obyvateľov Slovenska, tak potrebujeme pripraviť priestor, aby sa takéto veci dali s napojením na medzinárodnú sieť vysokých škôl a výskumu, aby sa dali aj v podmienkach slovenského školstva robiť. Nato potrebujeme vysoké školy otvoriť tejto spolupráci aj s inými zdrojmi, s iným kapitálom. Potrebujeme využiť to, že sme sa dostali s našou SAAVŠ do EQAR-u, že sme prešli procesom a plošné akreditácie vysokých škôl, kedy si už ony samy budú akreditovať svoje študijné programy, kedy môžu obsadzovať pozície profesorov tak, ako sme hovorili, funkčné pozície docentov, profesorov.
Viete, tiež aj k tomuto, keďže je to len ústna rozprava, som len tak prišiel pre zmenený program bez aj pozmeňujúceho návrhu v tejto chvíli, tak poviem ešte jeden príklad. Bol som svedkom toho, ako jeden muž, nebudem ho menovať, pracovník na univerzite, ktorý je veľmi uznávaný v svojom odbore, veľká, malá vedecká rada ho navrhla na profesúru, má funkčné miesto profesora, tak automaticky bola posunutá jeho nominácia na SAAVŠ, kde voči dvom vedeckým radám, odporúčaniu rektorky, dekanky, dekana, tak prišlo k tomu, že jeden anonymný pracovník na SAAVŠ posúdil, že tento muž sa ide inaugurovať v oblasti, v ktorej, v inej, než v ktorej publikuje. Toto posúdenie bolo veľmi subjektívne. Preto ja vítam, že musíme sa venovať aj týmto mechanizmom, nemôže to byť také nevyvážené, že jeden pracovník SAAVŠ verzus malá a veľká vedecká rada.
Zároveň chcem pri tejto príležitosti poďakovať za to, že bol vo výbore prijatý pozmeňujúci návrh z Kresťanskodemokratického hnutia, ktorý sa týka toho, aby financie povedzme z európskych, z Európskej únie mohli byť použité aj na podporu činnosti konzorcií. V pláne obnovy a odolnosti bol podľa mňa napísaný príliš ambiciózny a neprediskutovaný cieľ, v pôvodnom pláne, tvrdé spájanie vysokých škôl pod jednu strechu, pod jedno IČO. Toto neprijali vysoké školy. Podarilo sa vyrokovať ešte za mňa, aby sme mohli zmeniť toto na mäkké spájanie, tvorbu konzorcií, jednokonzorcie už máme U10+ a ďalšie štyri idú vzniknúť. Nebuďme krajina večných začiatkov, že niečo podporíme len na začiatku a potom už poručeno Pánu Bohu, nech si to nejak žije. Preto som rád, že bol prijatý pozmeňovák, aby sa z týchto peňazí dala, dali použiť na priamu dotáciu aj na činnosť týchto konzorcií, pretože tá má zmysel. My ich nezakladáme predsa preto, aby sme si odfajkli míľnik POO, ale preto, aby tieto konzorciá robili užitočnú činnosť pre univerzity, pre vysokoškolákov, tak aby títo nemali dôvody odísť z tejto republiky a stratíme to veľmi vzácne a najcennejšie ľudské zdroje, ale aby mohli žiť, pracovať, vzdelávať sa a produkovať tu v prospech občanov a celého Slovenska.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.12.2024 17:14 - 17:29 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem, kolegovia, za vyjadrenia aj vám, prítomným, za vypočutie. Naozaj sa nádejam, že to, čo je v prospech státisícov ľudí na Slovensku, to, čo veľmi potrebujeme, nájsť niečo, na čom sa zhodneme, to, čo osoží mentálnemu, fyzickému zdraviu, domácemu cestovnému ruchu a uprataniu podmienok a vzťahov tak, že s tým všetky dotknuté osoby pri prerokovaní tohto zákona súhlasili. Skutočne pre nikoho z nich to nebolo maximalizované, že by to bolo nejak vylobované len pre jednu stranu, každý si vedel predstaviť ešte povedzme viac kontroly nad tým procesom, ale zákon v podobe, ako vám bol predložený, tak jednoducho je harmonizáciou záujmu všetkých a konsenzom všetkých zúčastnených. Dúfam, že sa niečoho podobného dožijeme aj v našom pléne.
Ďakujem vám všetkým.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 2.12.2024 16:59 - 17:14 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Predpokladám, že každý z nás alebo určite veľká väčšina považuje priam za samozrejmosť, keď sa pohybujeme po prírode so svojím, so svojou rodinou, s priateľmi, že stretávame turistické značky a máme to za niečo, čo ani nevnímame, ani sa nezamýšľame nad tým, kde sa to tu vzalo, ako dlho to tu je a či to tu ešte bude.
Turistické značené trasy sú naozaj unikátnym pokladom a významným kultúrnym dedičstvom Slovenska. Turistika, už som spomínal, je najmasovejšia rekreačno-športová aktivita na Slovensku. Netreba vás presviedčať, že pozitívne prispieva k mentálnemu a fyzickému zdraviu obyvateľstva, k podstatnému rozvoju domáceho cestovného ruchu, k prežívaniu a posilňovaniu vzťahu detí, mládež a všetkých aspoň príležitostných turistov v našej vlasti. Turistické trasy sú prostriedkom na zachovanie, zveľaďovanie a odovzdávanie tradícií kultúrnych hodnôt spojených s našou krajinou, lesmi a vidiekom. Preto je značkovanie turistických trás zapísané do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a zaslúži si ochranu a podporu zo strany štátu.
Nie je to samozrejmosť. Je to skutočné rodinné striebro Slovenska a jeden zo zdrojov posilnenia cestovného ruchu a konkurencieschopných služieb Slovenska. Poliaci, ktorých, Rakúšania, ktorých často obdivujeme, ako majú infraštruktúru pre cestovný ruch vybudovanú v svojej krajine, prichádzajú aj na územie našej krajiny práve pre toto rodinné striebro. V Poľsku sa už nedostanete do voľnej prírody hocikde. Narážajú často na ohraničené ploty a my chceme aj týmto zákonom takémuto čomusi predísť.
Turistika, ako ju dnes poznáme, existuje na svete, v Európe iba od prvej polovice 19. storočia. Vtedy vznikali prvé značkované chodníky v Uhorsku. Bolo to presne pred 150 rokmi. Bolo to na území Slovenska ku jazeru Počúvadlo vďaka miestnym turistickým spolkom, ktoré budovali chodníky, útulné chatky a značkovali trasy. Tradícia sa rýchlo ujala a pred sto rokmi sme mali na území Československej republiky okolo 25-tisíc kilometrov značkovaných chodníkov. Pred rozdelením Československa v roku 1938 dokonca 40-tisíc km značkovaných trás, čo nemalo žiadnu obdobu v inej krajine na svete.
V súčasnosti máme na území Slovenska približne 30-tisíc km značkovaných turistických a náučných chodníkov a značkovaných cykloturistických trás. Slovenskí značkári, Klub slovenských turistov a slovenský cykloklub, viaceré samosprávy, miestne kluby dobrovoľníkov udržujú turistické trasy podľa svojich možností. Výsledkom je stav turistického značkovania trás, ktorý predčí väčšinu európskych štátov s viac rozvinutým cestovným ruchom a službami. Na Slovensku sa tak deje bez právnej ochrany a jasných pravidiel zo strany štátu napriek tomu, že spolu s Českou republikou majú naši značkári ako jediní v Európe k dispozícii štátnu normu, konkrétne STN 01 8025, ktorá okrem iného presne určuje druhy značiek, ich tvar a veľkosť, farbu, technické vyhotovenie a spôsob ich umiestňovania, ako aj tvar a rozmer, rozmery turistických informačných objektov. Ani v susednom vyspelom Rakúsku nenájdete po celej krajine takúto ucelenú sieť turistických trás a značiek.
Prečo teda potrebujeme zákon o turistických trasách? Ich registráciu a podmienky na udržiavanie? Pretože Slovensko sa nemôže donekonečna spoliehať na dobrovoľnícku aktivitu turistických klubov, na dobrú vôľu vlastníkov lesov a ďalších pozemkov, cez ktoré vedú turistické trasy, na ohľaduplnosť turistov, ktorí budú rešpektovať turistické značenie. Doteraz riešime problém ohrozovania ľudských životov a majetku medveďmi. Okrem odstrelu nebezpečných jedincov medveďov a súvisiacich opatrení apelujeme aj na správanie ľudí, aby nenarúšali nekontrolovaným pohybom v prírode prirodzené útočištia medveďov a iných chránených živočíchov. Štát argumentuje existenciou turistických trás. Vyzývame ľudí, aby sa v mene ochrany prírody a v záujme svojho života a zdravia nepohybovali v chránených alebo exponovaných oblastiach mimo značkovaných trás a chodníkov. Tento zákon harmonizuje záujmy turistov, občanov, vlastníkov lesov a iných pozemkov samospráv, turistických klubov, samotnej prírody a Slovenskej republiky. Zabezpečuje udržateľnosť a ďalší rozvoj turistických trás a najrozšírenejšieho rekreačného športu na Slovensku, turistiky a domáceho cestovného ruchu. Odstraňuje nedostatky, ktoré sa prirodzene v neregulovaných podmienkach vyskytujú, napríklad neudržiavané značenie, niekedy zmätočné miešanie turistických a náučných chodníkov, čo môže viesť k dezorientácii a k zablúdeniu turistov, v tom horšom prípade s deťmi alebo seniormi. Nerešpektovanie vlastníckych práv, narúšanie prírody, poškodzovanie samotných trás. Najmä však tento zákon za minimálne finančné náklady, kalkulovaná finančná kompenzácia je maximálne 70-tisíc eur. Predložil som, predložili sme ju v zákone ministerstvu športu a cestovného ruchu ako návrh na výpočet konkrétnej kompenzácie pre každého vlastníka okrem štátu a samos... okrem štátu a vrátane samospráv.
Zákon dokáže zachovať unikátne kultúrne dedičstvo a kultúru užívania pohybu v prírode v dlhodobej perspektíve vo všeobecnom verejnom záujme a v záujme všetkých zúčastnených a dotknutých. Doteraz platná účinná právna úprava na danom úseku chýbala a problematika turistických trás bola upravená nedostatočne, len parciálne v osobitných právnych predpisoch. Návrh zákona o turistických trasách upravuje turistické značkované trasy, proces a zodpovedné osoby na označkovanie turistických trás, ako aj ich práva a povinnosti, ktoré vyplývajú zo znenia samotného zákona.
Predkladaný návrh zákona upravuje aj práva a povinnosti osôb pohybujúcich sa po turistických trasách. V prípade porušenia povinnosti zákon predpokladá uloženie primeraných sankcií s ohľadom na závažnosť, spôsob a rozsah protiprávneho konania. Predmetom navrhovanej zákonnej úpravy je aj vymedzenie základných pojmov, ktoré sú v tejto oblasti používané. Keďže takáto právna úprava na danom úseku chýbala, návrh zákona definuje nové exaktné pojmy a druhy turistických trás s cieľom správnej interpretácie jednotlivých ustanovení zákona v aplikačnej praxi.
Návrh zákona uvádza štátny register, zavádza, pardon, štátny register turistických informačných miest, smerovníkov a trás, ďalej len turistický register, ktorý bude novým informačným systémom verejnej správy, ktorého správcom a prevádzkovateľom bude ministerstvo cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky. Rozsah informácií, ktoré budú do turistického registra povinne zapisované, zabezpečí, aby boli všetky relevantné údaje o turistických trasách zverejnené na jednom mieste a zároveň, aby boli prístupné verejnosti. Právna úprava zavádza aj inovatívne informatické nástroje ako možnosti, ako napríklad QR kódy, ktoré uľahčia používanie turistických trás verejnosti a budú obsahovať aktuálne dostupné informácie pre ich bezpečie. Na zabezpečenie bezpečnosti bude turistický register obsahovať aj informácie o trasách, na ktorých je sprevádzanie povolené iba osobám podľa osobitných predpisov. Rieši aj také detaily ako je ťažba dreva, ako je zosúladenie vlastníkov pozemkov, osobitne lesných pozemkov.
Návrh zákona okrem už zmienených zámerov a cieľov zabezpečuje na danom úseku zvýšenie bezpečnosti osôb, ochranu ich života, zdravia, majetku. Okrem toho je dôležitou zložkou aj ochrana životného prostredia, ktorú tento zákon zabezpečí svojim obsahovým znením. Zároveň je týmto návrhom zákona zabezpečovaná aktívna ochrana osôb vykonávajúcich turistiku na území Slovenskej republiky v súlade s ochranou verejného záujmu.
K záveru zhrniem. Predložený návrh zákona upravuje základné pojmy, značenie turistických trás, práva a povinnosti turistov, správcov turistickej trasy, vlastníka, nájomcu a správcu pozemku, cez ktorý vedie turistická trasa. Turistický register a konanie o zápise do turistického registra a turistické trasy vo verejnom záujme. Pôsobnosť orgánov verejnej moci na úseku turistických trás a priestupky a správne delikty na úseku turistických trás.
Verím, že to, čo sme ako deti až po dospelosť mohli užívať spolu s našimi rodinami, budeme schopní zachovať aj pre ďalšie generácie a že sa, že vieme rozpoznať to, čo máme skoro zadarmo a čo dokážeme, s čím dokážeme vyniknúť nielen v Európe, ale aj vo svete. Tento zákon neobsahuje ani nie je z podstaty nejak politicky horúci alebo citlivý, nie je kontroverzný a myslím si, že turisti, deti, mladí ľudia, starší ľudia, seniori, jednoducho všetci tí, ktorým osoží na mentálnom aj fyzickom zdraví pohyb v prírode v bezpečných a kultivovaných podmienkach, si neobliekajú stranícke tričká. Preto vás všetkých prosím o podporu a, teda podporu tohto zákona.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som.
Skryt prepis
 

2.12.2024 16:59 - 17:14 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo.
Vážené kolegyne a kolegovia, predkladám návrh zákona o turistických trasách. O čo ide?
V súčasnosti neexistuje jednotný právny rámec pre turistické trasy a značenia na Slovensku. Tento nedostatok vedie k rôznym problémom, ako je nedostatočná ochrana turistických trás, dezorientácia turistov alebo nerešpektovanie vlastníckych práv majiteľov pozemkov. Erózia džentlmenských, ale nepísaných pravidiel, nevyjasnenosť princípov užívania prírody a vzťahov medzi všetkými zúčastnenými môže viesť a vedie k negatívnym javom, ako je zneprístupňovanie mnohých pozemkov voľnej prírody pre turistov, ohrozenie bezpečnosti a záujmov všetkých dotknutých vrátane prírody samotnej.
Čo je naším cieľom a aký bude výsledný stav? Prijatím zákona bude na Slovensku existovať jednotný právny rámec pre turistické trasy a značenie, ktorý zabezpečí lepšiu ochranu a údržbu. Všetky turistické trasy budú evidované v štátnom registri, čo umožní jednoduchší prístup k informáciám pre verejnosť a efektívnejšiu správu trás. Cieľom má byť tiež zvýšenie bezpečnosti turistov vďaka jasne definovaným pravidlám a sankciám za ich porušovanie. Zároveň sa dosiahne lepšia ochrana životného prostredia a zosúladenie záujmov vlastníkov pozemkov, turistických organizácií, jednotlivcov a štátu, pričom jednotlivci sa čítajú na státisíce, pretože turizmus je najmasovejší rekreač... najmasovejšia rekreačno-športová aktivita na Slovensku.
Návrh zákona predpokladá pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie, sociálne vplyvy, vplyv na životné prostredie, vplyvy na služby verejnej správy, pre občana, vplyv na informatizáciu spoločnosti, manželstvo, rodičovstvo, rodinu a deti. Nemá žiaden vplyv na rozpočet obcí a vyšších územných celkov. Má minimálny negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy vo výške 70 745 eur ročne.
S predchodcom tohto návrhu zákona som sa stretol v roku 2023 ako minister školstva, keď ho v Národnej rade predkladala pani poslankyňa Anna Zemanová. V tom čase sme tento zákon ani na ministerstve, ani v Národnej rade nemohli schváliť, napriek skvelému úmyslu mal v sebe nedostatky, ktoré tomuto bránili. Napríklad ukladal ministerstvu školstva úlohy, na ktoré ministerstvo nemá kompetencie, ako je úprava vlastníckych práv vo vzťahu ku konkrétnym pozemkom, a to až na úroveň vkladov do katastra nehnuteľností. Ďalej tam prekážala duplicita vo vzťahu k STN a o značkách a značení turistických trás, nepatričné zahrnutie vodných trás do tohto zákona, ktoré sa riadia osobitným zákonom, chýbajúca kalkulácia finančnej kompenzácie pre vlastníkov pozemkov a ďalšie. Zámer zákona však bol a je správny a predkladaný návrh zákona je veľmi aktuálny. Dnes predkladáme návrh zákona, ktorý je očistený od spomenutých a ďalších nedostatkov v novom znení, po riadnom prerokovaní s dotknutými subjektami, najmä s Klubom slovenských turistov, Slovenským cykloklubom a s ministerstvom športu a cestovného ruchu.
Na úvod toľko, pán predsedajúci, do rozpravy sa chcem prihlásiť ako prvý.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 2.12.2024 16:29 - 16:44 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Veľmi podporujem tento zákon a ďakujem ti, pán kolega Maroš Čaučík, že si ho takto predložil a predniesol, zdôvodnil. Prihováram sa za jeho podporu z jedného veľmi dôležitého aspektu, z aspektu vzdelávania osobnostného rozvoja mladých ľudí. Dnes sa z každej strany na človeka tlačí obľúbená lož, že veci môžeme mať hneď, okamžite, bezpracne a odkladať splácanie na neskôr. Mladí ľudia, ktorí ešte nie sú zrelí a dospelí, osobitne deti, vidia v dnešnom svete veľké sociálne rozdiely a veľmi potrebujú, majú túžbu sa dotiahnuť medzi tých, ktorí sa nazývajú inflluencermi, ktorí sú prezentovaní ako celebrity alebo bohatí ľudia, ktorí si môžu veci dovoliť. Nedokážu vyhodnotiť a nerozumejú riziku, potenciálnemu vzniku závislosti, ale my dokážeme, my, tým myslím učitelia, rodičia, vychovávatelia, odborníci na pedagogiku a psychológiu, vieme veľmi presne, čo sa deje so závislosťou, ako vzniká táto závislosť na princípe dopamínu, na princípe očakávania, na princípe ušlo mi to len o vlások. A reklamy ich o tomto presviedčajú. Tu nejde len o to, že niektorí z nich spadnú do pasce závislosti a dokážu sa dostať do situácie, ktoré som ako riaditeľ školy riešil. Že prídu exekútori, zoberú ponižujúco majetok, televízor, odevy, nábytok. Toto by som nedoprial žiadnemu dieťaťu. Ide aj o to, že sa nebuduje zdravý princíp pracuj a budeš mať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2024 17:58 - 18:00 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Kolegovia, ďakujem pekne za vaše reakcie. Jednoducho treba o vážnych aj citlivých veciach rokovať tak, aké sú, čiže citlivo a seriózne. Ľutujem, že predkladatelia hociktorého z tých pozmeňovákov zo strany vládnych poslancov alebo poslancov vládnej koalície neprišli a nerokovali naprieč touto Národnou radou, pretože všetky strany, ktoré sme tu, zastupujeme legitímne svojich voličov. Keby ste tak urobili, bol by som odporučil, tak ako som to hovoril naozaj konkrétne tým predkladateľom niektorým, aby sme, keď už chcete explicitne zdôrazniť nejaký princíp vo výchove a vzdelávaní, hovorili teda o nezávislosti škôl vo výchove a vzdelávaní od akejkoľvek ideológie a zákaze propagácie ideológií a o náboženskej slobode. 107-2
Nie o neutralite, čo je proste veľmi ohybný výraz, ktorý sa dá zle použiť, zneužiť aj bez zlého úmyslu predkladateľov. Rovnako aj o takejto vážnej veci, ako sú nejaké rámce pre výchovu a vzdelávanie, je dôležité hľadať nejaký konsenzus, nejaké odborne správne riešenie, ktoré by bolo akceptovateľné aj praxou, školami, zriaďovateľmi a ktoré vieme uchopiť a budovať to od strechy, od ústavy až po školský zákon.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.11.2024 17:58 - 18:00 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Kolegovia, ďakujem pekne za vaše reakcie. Jednoducho treba o vážnych aj citlivých veciach rokovať tak, aké sú, čiže citlivo a seriózne. Ľutujem, že predkladatelia hociktorého z tých pozmeňovákov zo strany vládnych poslancov alebo poslancov vládnej koalície neprišli a nerokovali naprieč touto Národnou radou, pretože všetky strany, ktoré sme tu, zastupujeme legitímne svojich voličov. Keby ste tak urobili, bol by som odporučil, tak ako som to hovoril naozaj konkrétne tým predkladateľom niektorým, aby sme, keď už chcete explicitne zdôrazniť nejaký princíp vo výchove a vzdelávaní, hovorili teda o nezávislosti škôl vo výchove a vzdelávaní od akejkoľvek ideológie a zákaze propagácie ideológií a o náboženskej slobode. 107-2
Nie o neutralite, čo je proste veľmi ohybný výraz, ktorý sa dá zle použiť, zneužiť aj bez zlého úmyslu predkladateľov. Rovnako aj o takejto vážnej veci, ako sú nejaké rámce pre výchovu a vzdelávanie, je dôležité hľadať nejaký konsenzus, nejaké odborne správne riešenie, ktoré by bolo akceptovateľné aj praxou, školami, zriaďovateľmi a ktoré vieme uchopiť a budovať to od strechy, od ústavy až po školský zákon.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.11.2024 17:45 - 17:55 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo.
Vážené dámy a páni, máme pred sebou návrh zákona poslanecký, ktorý predkladajú poslanci vládnej koalície zo strany SNS. Nie je to vládny návrh zákona a týka sa veľmi citlivej veci. A bezprostredne, takmer bezprostredne predtým sme rokovali o vládnom návrhu zákona o tomto istom školskom zákone a tiež sme sa dotkli tejto citlivej témy. Títo istí poslanci, ktorí predkladajú tento návrh zákona, hlasovali za vládny návrh novely školského zákona, ktorý danú problematiku rieši nedostatočne a nesprávne.
V nej sa vyžaduje alebo v tomto vládnom návrhu, tak ako bol schválený, sa vyžaduje informovaný súhlas rodičov na výchovu a vzdelávanie iba nad rámec školského vzdelávacieho programu a katalógu inovácií vo vzdelávaní, ale zato pre všetky oblasti výchovy a vzdelávania, teda aj pre prírodné vedy, pre spoločenské vedy, pre ďalšie oblasti. Títo istí poslanci nehlasovali za pozmeňujúci návrh KDH, ktorým sme jasne nastavili spôsob, akým rodičia žiakov môžu presadiť svoju výsostnú kompetenciu. Aby boli vždy informovaní o výchove a vzdelávaní aj v rámci školského vzdelávacieho programu v oblasti formovania intímneho života detí a mládeže a sexuálneho správania. Toto vám nepredkladám ako nejaký môj osobný názor, aj keď to je aj moje pedagogické a osobné presvedčenie, aj rodiča, aj starého rodiča, aj učiteľa, že intimita, formovanie intimity detí patrí pod správu a pod zodpovednosť rodiča, nie niekoho iného. Pretože jednoducho škola vzdeláva, rodič to podporuje, rodič vychováva a škola mu v tom pomáha.
KDH svojím pozmeňujúcim návrhom chcelo chirurgicky presne tieto kompetencie vyznačiť, tak aby sme v tejto veci urobili raz jasno a nebola táto téma predmetom politického zápasu a niekedy až takého cynického zneužívania témy. Aby pri, a týmto sme chceli dosiahnuť, aby pri vzdelávaní teda v rámci školského vzdelávacieho programu bol uplatnený princíp alebo nástroj informovaného súhlasu, tak aby to minimálne obťažovalo, zaťažovalo školy a rodičov, to znamená, stačil na posledné slovo rodičov vyjadriť nesúhlas obvyklým spôsobom napríklad cez EduPage. Pri vzdelávaní nad rámec školského vzdelávacieho programu a nad rámec katalógu inovácie vo vzdelávaní sme sa verne držiac zákona o rodine, charty ľudských práv Európskej únie držali textácie, že tu treba informovaný súhlas rodičov v oblasti, znovu, formovania intímneho života detí a mládeže, vierovyznania, resp. filozofického presvedčenia.
Potom nasledoval zo strany vládnej koalície pozmeňujúci návrh zo strany poslancov v školskom výbore doplniť do § 3 školského zákona do princípov výchovy a vzdelávania princíp politickej, náboženskej a ideologickej neutrality. Pozrime sa na to bližšie, čo to je, doplniť tam ustanovenie o politickej neutralite. Jednoducho je to redundantné ustanovenie. Veď v paragrafe, myslím, 151 školského zákona máme v druhom odseku úpravu, že v školách sa zakazuje činnosť politických strán a politických hnutí a ich propagácia.
Pozrime sa teraz na ustanovenie o náboženskej neutralite, čo to znamená. Veď toto je upravené v Ústave Slovenskej republiky, znovu, v zákone o rodine, v charte ľudských práv Európskej únie, v medzinárodnej zmluve s Vatikánom a v dohode Slovenskej republiky s registrovanými cirkvami na Slovensku. A čo cirkevné školy? Vari tie musia zachovávať náboženskú neutralitu? Katolícke, evanjelické, cirkev bratská a tak podobne?
Pozrime sa na ďalší bod. Ideologická neutralita. Čo to znamená? Veď my máme aj v Trestnom zákone, aj inde niektoré ideológie explicitne označené za zločinné, napríklad fašizmus. Ak vás niekto na škole pozdraví, odpustite, nepoviem ten fašistický pozdrav, poznáte ho, tak škola má zachovať ideologickú neutralitu? Nemá zaujať postoj k prejavom propagujúcim extrémizmus alebo zločinné ideológie? Veď Ústava Slovenskej republiky opäť jednoznačne upravuje túto oblasť v čl. 1 ods. 1: "Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát, neviaže sa na nijakú ideológiu ani na náboženstvo."
Potom prišla ďalšia nedostatočná oprava zo strany poslancov vládnej koalície, kde sa do § 3 školského zákona k tomu princípu politickej, náboženskej a ideologickej neutrality dopĺňa, že toto sa netýka § 15 školského zákona, a teda vyučovania náboženstva alebo náboženskej výchovy a činnosti cirkevných škôl. Vari tam na cirkevných školách už môžeme presadzovať nejakú ideológiu alebo nemusíme zachovávať politickú neutralitu? Ja nepodsúvam autorom zlý úmysel, ale moje vystúpenie dnes je o tom, že aj ten najlepší úmysel treba vedieť vykonať správne. A tento pokus je, prepáčte, amatérsky.
KDH hovorí jasne a otvorene, so všetkou úctou v zmysle Ústavy Slovenskej republiky o nezávislosti škôl od akejkoľvek ideológie, zákaze ich propagácie vrátane LGBTI ideológie a o princípe náboženskej slobody pre všetkých, rovnako pre ľudí bez alebo s náboženským presvedčením. Preto KDH predložilo niekoľko pozmeňujúcich návrhov, ktoré túto vec riešia na úrovni školských zákonov a pripravujeme návrh ústavnej úpravy princípov, o ktorých sme pri vzniku Slovenskej republiky ani neuvažovali ako o potrebných, mali sme ich za samozrejmé. Napríklad, že existujú iba dve pohlavia, mužské a ženské. A že biologická podstata človeka, pohlavie, nie je predmetom ľudskej ľubovôle alebo túžby. Táto skutočnosť sa nedá oklamať pojmom rodová identita. Tu je veda po našej strane a KDH je na strane vedy.
Keďže sme v prvom čítaní, tak len stručne k samotnému predloženému návrhu zákona. Jedna otázka, komu sa to vlastne zakazuje aj nepriame šírenie a podpora myšlienok a názorov? Naozaj chceme kontrolovať aj myšlienky a názory? Čo ak nejaký žiak alebo jeden zo 75-tisíc učiteľov stúpi vedľa a urobí niečo, čo je v rozpore so školským vzdelávacím alebo štátnym vzdelávacím programom, alebo úmyslom zriaďovateľa? Naozaj bude sankcionovaný likvidačne zriaďovateľ napríklad rímskokatolícka cirkev tridsaťtisíceurovou pokutou? Pretože bude na veľmi efemérnom vyhodnotení toho, či nejaký názor, alebo myšlienka je už propagáciou alebo šírením nejakej ideológie. Je to veľmi nebezpečná úprava, ktorá v prípade, že by sa zmenila politická konštelácia, vláda, ostala by takto zachovaná s takýmto až totalitným nastavením, môže poslúžiť presne opačnému úmyslu nedemokraticky a nesprávne.
Zopakujem, čo som povedal, ako je stanovisko KDH. Otvorene som povedal, že sme proti šíreniu ideológií vrátane LGBTI. Že rozpoznávame iba dve pohlavia, mužské a ženské. Že sú veci, ktoré nepatria do kompetencie človeka, hoc ako vzdelaného, hoc ako túžbou motivovaného. Sú veci, ktoré tam nepatria. Školy musia byť zdravo konzervatívne a tým nenarážam na politiku KDH, ale na to, že v školách sú stovky ľudí, stovky detí, za nimi stovky rodičov a desiatky učiteľov a je veľmi náročné nájsť konsenzus, preto sa nepúšťajme do žiadnych extrémnych polôh, ani do žiadnych nekonsenzuálnych nastavení.
Ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.10.2024 18:20 - 18:28 hod.

Ján Horecký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Kolegyňa Gažovičová hovorila o, najmä o kompenzačnom príspevku a o platových pomeroch. Pripomínam, že samotní učitelia ani tento vládny návrh zákona nerieši túto, túto vec v tejto chvíli, ale ak ju nevyrieši, ak ju nebudeme riešiť konštruktívne a budeme čakať až na štrajk učiteľov alebo niečo podobné, tak sa kríza v tom školstve bude len prehlbovať. Naozaj tí učitelia dostali ďalšie a ďalšie úlohy, a dokonca som zdôraznil vo svojom príspevku, že ich aj prijali, lebo si uvedomujú, že so školstvom treba pohnúť a s touto krajinou treba pohnúť, ale ak nedostanú masívnu podporu napríklad v tom, ako to máme aj v programe KDH, aby sa napríklad ich platy naviazali na povedzme priemer vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov alebo na nejaký podobný iný automat, tak sa môžeme rozlúčiť s tým, že prestanú robiť pedagogické fakulty miesto výberu nábor, že budú hľadať toho, kto chce byť učiteľom. Naozaj ohrozujeme samotnú udržateľnosť školského systému, a pritom deklarujeme, že chceme zlepšiť ten systém vzdelávací.
Tu v opozícii nesedia len nejakí bezočiví kritici všetkého, čo vláda prinesie. Sú tu ľudia, ktorí sú ochotní hľadať tie najlepšie riešenia pre túto krajinu a pre školstvo. Bol by som veľmi rád, keby tieto hlasy boli počuť a keby boli zapracované do riešení, pretože odborníkov a ľudí, ktorí tomu rozumejú a myslia to so školstvom vážne, nemáme až tak veľa.
Skryt prepis