Ďakujem za slovo, vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážené poslankyne a poslanci, už toho bolo povedané za posledné dni naozaj veľa, moji kolegovia a kolegyne priniesli dôsledne pripravené expertízy, kde vám presne vyargumentovali, prečo je toto skrátené legislatívne konanie nesprávne a prečo je samotný návrh zákona extrémne škodlivý pre našu spoločnosť. Mňa naozaj mrzí, že pán minister len sporadicky sedel v pléne a ak aj sedel, skôr nepočúval a ak aj teda vystúpil, ten jedenkrát, tak čítal test, text, kde sme mali chvíľami pocit, že či sa vôbec bavíme o rovnakom návrhu zákona. Pán predseda parlamentu a nádejný kandidát na prezidenta Peter Pellegrini počas svojej tohtotýždňovej tlačovky prirovnal aktuálnu parlamentnú diskusiu k štandardnému legislatívnemu procesu. Mňa osobne naozaj zarazilo, že predseda parlamentu a kandidát na prezidenta dokáže povedať, že diskusia v parlamente v sklá... v skrátenom legislatívnom koda... konaní je pre neho dostatočná a tým ide ospravedo... ospravedlňovať konanie vládnej koalície. On, ktorý v predvolebnej kampani rozprával o tom, ako treba širokú odbornú diskusiu.
Dovolím si teraz citovať reakciu Via Iuris na vyjadrenie pána Pellegrini: „Päť kilometrov nie je maratón ani keď bežíte štyri hodiny. Sme presvedčení, že predseda NR SR by mal rozumieť tomu, aký je rozdiel medzi skráteným legislatívnym konaním a štandardným procesom prijímania zákonov. Rovnako ako človek, ktorý za štyri hodiny odbehne päť kilometrov, nemôže tvrdiť, že bežal maratón, hoci čas je maratónsky, tak ani Peter Pellegrini nemôže diskusiu v parlamente prirovnávať k medzirezortnému pripomienkovému konaniu." Via Iuris ďalej vysvetľuje, a ja verím, že toto vysvetlenie pomôže aj ľuďom, ktorí nás počúvajú a možno presne nevedia, ako takýto proces má prebiehať, ako vznikajú zákony. „Na to, aby sa nápady vlády či poslancov stali všeobecne záväznými právnymi normami, teda zákonmi, je potrebné, aby prešli riadnym legislatívnym procesom. Ten pozostáva z množstva krokov, ktoré definuje zákon o tvorbe právnych predpisov a ktoré nie je možné len tak preskočiť, ak sa to práve niekomu hodí. Pre fungujúci právny systém je nevyhnutné, aby každý nový zákon či novela boli systémové. Teda aby sa zákony prijímali bez časového tlaku tak, aby si ich vedeli všetky relevantné subjekty od ministerstiev cez orgány štátnej správy až po stavovské organizácie a občanov naštudovať a prípadne sa k nim vyjadriť. Hovorí sa tomu štandardný legislatívny proces. Veľmi dôležitou súčasťou legislatívneho procesu je aj tzv. medzirezortné pripomienkové konanie. Práve to je proces, ktorý dáva odbornej aj laickej verejnosti možnosť plnohodnotne sa zapojiť do diskusie a svojimi názormi ovplyvniť prijímanie zákona. Kým v parlamente diskutujú o novele Trestného poriadku len poslanci a poslankyne, tak do MPK k novele Trestného poriadku by sa mohli oficiálne zapojiť aj stavovské organizácie sudcov, prokurátorov, advokátov, experti a expertky, odborné organizácie, ale aj bežní občania. Ak by ich pripomienky k novele zákona svojím podpisom podporilo aspoň 500 občanov, tak by ich musel predkladať so zástupcom občanov prerokovať. Neexistuje lepší spôsob, ako sa dopracovať ku kvalitným a spravodlivým finálnym zneniam zákonov, než je široká, odborná a najmä transparentná diskusia v MPK."
Pred voľbami sa mnohí politici vládnej koalície vyjadrovali, že oni sú tí skúsení a my v Progresívnom Slovensku sme tí neskúsení. Po mesiaci a pol v parlamente už môže asi každý občan a každá občianka vidieť, kto tu je skúsený, kto odborne pristupuje k diskusii, kto sedí v pléne a kto prináša riešenia.
Ešte sa v krátkosti vyjadrím aj k samotnému zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý chce vládna koalícia teda rušiť. Zákon o par... prokuratúre § 55b ods. 1 hovorí, že Úrad špeciálnej prokuratúry vykonáva dozor nad zachovaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania a v prípravnom konaní trestne stíha osoby podozrivé zo spáchania trestných činov a uplatňuje oprávnenia prokuratúra v konaní pred súdom, a to vo veciach, ktoré patria do právomoci Špecializovaného trestného súdu. Špeciálna prokuratúra od roku 2009, kedy bola založená, stíha zločiny spojené s organizovaným zločinom, hospodárskou kriminalitou a korupciou. Na tomto ma zaujali dve skutočnosti.
Prvá je, že špeciálnu prokuratúru tu máme od roku 2004. Takmer 20 rokov nikomu nevadila. Nikomu okrem tých, na ktorých sa vzťahovala, čiže na zloši... zločincov spojených s organizovaným zločinom, hospodárskou kriminalitou a korupciou. Zaujímavé, že z tých 19 rokov jej existencie sme mali až 12 rokov vlády SMER-u. Dokonca 4 roky, keď mal Robert Fico jednofarebnú vládu. Vtedy s ňou problém nebol. Vtedy nevadila. A možno preto, že korupciu vôbec nestíhala, lebo ste tam mali svojho človeka, ktorý dnes sedí vo väzbe.
Druhá vec, ktorá ma zaujala, je to, kto a prečo ju chce zrušiť. Zopakujem ešte raz, čomu sa venuje. Stíha zločiny spojené s organizovaným zločinom, hospodárskou kriminalitou a korupciou. Zaujímavé, že za jej zrušenie bojujete práve vy. Narýchlo, bez diskusie, proti vôli ľudí a Európskej komisie. Veď predsa, vyhraj voľby a môžeš všetko. Je po voľbách, zvykajme si.
Ďalej nám týmto vaším konaním skutočne hrozí, že budú obmedzené eurofondy. Vaša vláda je naozaj ochotná riskovať zmrazenie eurofondov? Spoločne s Marekom Lackovičom sa venujeme fungovaniu samospráv. Minister Raši nám od nástupu do úradu sľubuje eurofondovú revolúciu. Toto slovné spojenie sme počuli pri každom jeho vystúpení aspoň päťkrát. Ani vo sne by ma však nenapadlo, že pod eurofondovou revolúciou si mám predstaviť to, že budeme tieto eurofondy ohrozovať.
Pán predseda parlamentu sa na jednej z tlačoviek vyjadril, že sa osobne po mene pozná s viac ako tisíckami starostami po celom Slovensku. Ja sa teda pýtam, pôjde im aj osobne vysvetľovať, ak bude čerpanie eurofondov skutočne ohrozené? Prečo je tak potrebné rušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a ohrozovať právny štát? Čo je skutočne za tým? Však my si vlastne vieme odpovedať, my presne vieme, čo je za tým a ja dúfam, že to zistia aj občania a občianky Slovenska a rovnako aj voliči a voličky vládnej koalície.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)