Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.5.2026 o 14:53 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Poslať e-mailom
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.5.2026 16:07 - 16:09 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Myslím si, že, keď povieme, že pán minister Šaško je šaško skutočný, tak to nie je nejaká urážka. Jednoducho je to tak, je to fakt. Nielen, spomínal si Fica, nielen Fico vedel o tomto a urobil vo vláde veľké bububu, ale veď sám veľký národný hrdina, buditeľ, milovník semaforov a iných tekutých kvasených nápojov povedal, že toto je škandál, že poďme toto riešiť, že ideme vlastne národ okradnúť o 800 miliónov. Ale čo sa stalo? Národný buditeľ a milovník semaforov neurobil nič. Len urobil bububu a nič sa nestalo. A Fico? Fico, ten povedal, že toto, čo ste urobili, ale preto, lebo podľa mňa ho hlasáci neinformovali o svojom kšefte. Podľa mňa ho, ako pamätáte si na to video, keď Počiatek povedal Trnkovi, že Slota je kráľ, lebo oholil Fica o polovicu, ešte aj z polovice, o tie dve miliardy, takže podľa mňa tu hlasáci, dobre si to, Marek, popísal, neinformovali Roberta Fica, že idú oholiť národ o 800 miliónov. No a keďže na 800 miliónoch sa dá dobre podeliť, tak Robert Fico síce urobil bububu, ale oni urobili ďalšie veci, o ktorých aj ja v rozprave budem rozprávať, a v tých veciach vlastne pokračujú a ten národ ešte môže prísť o peniaze. Ten národ ešte môže prísť o veľké peniaze. Takže ja sa ešte do rozpravy zapojím, verím, že aj pán Stachura.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.5.2026 15:37 - 15:39 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
No, musel som sa trošku nadýchnuť, pretože som mal pocit, že vystupuje smerák. To fakt. Ja si práveže naopak myslím, že sprísniť podmienky výberových konaní, určiť, definovať, je dobré. Samozrejme, že nezamedzíme, absolútne nezamedzíme tomu, aby sa výberové konania diali tak, ako sa dejú. Jednoducho ideálna spoločnosť neexistuje, neexistuje ideálny ideálny systém. Ale toto uznesenie a tento zákon je, pardon, tento zákon je výborný, pretože som bol v uznesení svojom. A tento zákon je výborný, pretože výberové konania majú byť, naozaj majú byť dôsledne vedené a ak teda niektorí moji kolegovia z opozície prišli do styku s výberovými konaniami, ktoré boli zmanipulované, s výberovými konaniami, ktoré boli ovplyvnené, tak určite, jasné, ako treba to povedať, ja si myslím, že hlavne tí, čo pracovali v polícii, by mali o tom rozprávať a mal by o tom vedieť. Ale ty si tam povedal jednu vec, a to je, že by to malo byť tak. No a presne tak, ako aj sme už počuli, že to nemôže byť, malo by to byť, ale to závisí od toho, kto vládne. To závisí od tých ľudí, ktorí sú pri moci. To závisí od ľudí, ktorí naozaj chcú spravodlivo, čestne pracovať pre túto stranu, republiku a vládu. Nie žiť v socializme, ale žiť v spravodlivom štáte. Toto je, toto je tento návrh. Tak ho ja vnímam.
Ďakujem za ten návrh, je dobrý.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.5.2026 15:16 - 15:25 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
To, čo predkladá Gábor Grendel za nás všetkých z hnutia SLOVENSKO a za vás, občania Slovenska, pretože to je naozaj aj vaša požiadavka, aby výborové konania boli efektívne, aby boli spravodlivé, aby v tých výberových konaniach mal šancu každý, tak toto je to, čo má na Slovensku platiť. Vláda by mala mať záujem na tom, aby výberové konania boli naozaj čestné a spravodlivé, aby sme vybrali toho najlepšieho uchádzača, aby ten najlepší uchádzač, ktorý nám dá efektívne podklady, ktorý nám ukáže odborné podklady, ktorý nám tú prácu, ktorú ide robiť, aby si to urobil naozaj zodpovedne. Je smutné, je smutné, keď naozaj v čase, kedy vládne Robert Fico, sa vyberajú ľudia, ktorí sú blízki strane a vláde Roberta Fica. Je smutné, a začnem príkladom, ktorý je najkrajší. Nie je nič krajšie, ako keď asistent poslanca Barteka si založí občianske združenie, či čo to bola, neziskovka a dostane, dostane 10 miliónov. Rok to združenie funguje na to, aby pomohol vede. Desať miliónov. Bežný človek si nevie predstaviť, čo je to 10 miliónov, ale poslanec Bartek má asistenta, ktorý dostal 10 miliónov. Viete o tom, že teraz sa to občianske združenie ide súdiť, lebo to mali dostať a ide žalovať? To ešte to nechcem tu rozoberať, ale to je, to je fraška. Oni sa ešte idú súdiť, lebo oni dostali tých 10 miliónov preto, lebo sú čestní, spravodliví, zodpovední a pomôžu tejto vede. Veď možno vynájdu vakcínu, ktorou sa nebude treba ani vakcinovať. Na tú vakcínu sa len pozriete a poslanec Bartek vám zabezpečí ľahší život. Strašné. Strašné. Čo iné ako podvody, ktoré urobili s dotáciami, ktoré teraz Takáč označuje, že nič sa nedeje a idú odobrať akreditáciu? Idú odoberať akreditáciu Takáčovej platobnej agentúre, ktorá rozdávala peniaze, eurofondy na základe toho, ako chceli naši ctení vládni činitelia. Myslíte, že tie výberové konania, ktoré sa diali na tie eurofondy, na tie dotácie, boli spravodlivé? Myslíte, že ten Bödör, ktorý dostal sedem miliónov na sedem penziónov, že to bolo spravodlivé? A prečo dostal Bödör sedem miliónov na sedem penziónov? To neexistovali ďalší ľudia, ktorí by dostali takúto, mali takúto možnosť?
A idem ďalej. Idú nám postaviť novú jadrovú elektráreň a Fico bol, pamätáte sa, Fico bol za Trumpom, aby vybudoval, aby teda povedal, že, Donald, prosím vás pekne, postavte nám jadrovú elektráreň. Myslíte si, že sa s niekým radil? Myslíte si, že Fico sa s niekým poradil? Nie, dobrý biznis, dobrý biznis. Ešte si získam aj tých Američanov, ale to je paradox, že tým Američanom, ktorým vliezol do chodby, lebo oni ho nevpustili ani do kuchyne, prijali ho na chodbe, tak tam vliezol a tí si s ním urobili svoje a poslali ho preč. Myslíte, že Taraba, ktorý ide postaviť, teda chce postaviť v Málinci prečerpávačku, teda nad Málincom, nad Čechánkami prečerpávačku, že to ide urobiť naozaj na základe dobrého úmyslu a že tam bolo verejné obstarávanie a že tam pôjdu naozaj, že to budú stavať firmy, ktoré sú zodpovedné? Ja poznám to prostredie veľmi dobre, ja žijem odtiaľ 19 kilometrov vzdušnou čiarou, ja poznám tie krásne Čechánky, poznám Málinec, tú nádhernú pitnú vodu, čo tam je. A Tarabovi je jedno, že ide zničiť pitnú vodu, Tarabovi je jedno, že ide devastovať prírodu. Už Taraba dostal 60 miliónov na projektové dokumentácie. A keď to aj nepostavia, tak už dostal 60 miliónov na projektové dokumentácie a on si bude vyberať svojich ľudí tak, ako on chce, on si bude vyberať firmy, ktoré budú robiť projektové dokumentácie. Myslíš, že tá firma urobí tú projektovú dokumentáciu za 20-tisíc? Nie, 200. Dvesto. A to som ešte povedal slabú čiastku. Veď dám vám krásny príklad toho, ako tu právnici vedia krásne zarobiť. Idem ďalej.
O haciendach som už hovoril, o Takáčovi. Ďalej, výzva pre nemocnice, ktorá je, tak sprevádzajú podozrenia z manipulácie a korupcie. Dvesto miliónov eur z plánu obnovy a odolnosti si rozdelilo sedem zdravotníckych zariadení v okresných mestách, veľké fakultné nemocnice zo súťaže vypadli. Robo Fico nerobí výberové konania, Robo Fico rozdeľuje na základe toho, že či nemocnica v Topoľčanoch je poplatná, či riaditeľ nemocnice v Bánovciach je priateľ, či nemocnica niekde na východe a riaditeľ tej malej nemocnice je straník. Veľké nemocnice nedostali dotácie, ale malé nemocnice áno.
A idem ďalej, mýtny systém. To je krásna ukážka, to je nádherná ukážka zdierania Slovenska. Mýtny systém, priatelia. Viete, kto tam bol do toho zatiahnutý? Náš pán prezident Peťo Pellegrini bol do toho, do mýtneho systému, ale Peťo Pellegrini povedal, že on je v tom čistý ako anjelik. On sa aj každý večer modlí, anjeličku, môj strážničku, opatruj moju bedničku od šampanského. A opatruje mu ju. Peťo je veľmi skvelý človek. Takže za mýtny systém platíme starému dodávateľovi, priatelia. Cez dodatky prichádzame o milióny eur, za vybudovanie systému sme zaplatili 250 miliónov, ale nevlastníme ho, Slováci. My sme teda hospodári. My sme zaplatili 250 miliónov za niečo, čo nevlastníme. Ale Peťo sa zase pomodlí, anjeličku, môj strážničku, opatruj mojich 250 miliónikov. Používať ten systém začneme najskôr v roku 2027. To je len mýtny systém a idem ďalej.
Bojnice, hovoril som o nemocniciach, ale Bojnice získali 18 miliónov, hoci v pláne vôbec neboli. Bojnice. Ale podľa mňa Robo Fico to urobil preto, lebo on má rád deti a deti majú rady zvieratá, no tak deti keď pôjdu do nemocnice v Bojniciach, ktorá dostala 18 miliónov, tak čo, tie deti si môžu pozrieť aj tie medvede. Výborne, Robo.
Vláda koncom roka zmenila zákon o prideľovaní poľnohospodárskych dotácií. Pôvodne boli peniaze nastavené všetkým firmám, ktorých predstavitelia, a pozor, títo predstavitelia, ktorým Fico poslal peniaze, boli obvinení políciou. Opäť Fico, opäť Fico vybral svojich ľudí. Nie ľudí, nie, milí poľnohospodári, ja sa vás spytujem a mám vás veľa kamarátov, Zolo, počúvaj, Zolo, povedz mi, je tento systém dobre nastavený? Mne rozprávaš o tom, že aké to je a tvoji kamaráti stále volia Fica, poľnohospodári. Tak dúfam, že sa vám, poľnohospodári, otvorili oči a vidíte, čo tento, čo táto vláda robí s poľnohospodármi na Slovensku.
No a teraz idem k tomu, ako si viete zarobiť ako dobrý advokát. Tak predstavte si, že máte advokátku, ktorá 20 rokov bojuje za štát, vyhráva 100-miliónové spory, ale príde zrazu, čo urobí Slovenský pozemkový fond pod vedením Matečnej? Tak túto advokátku odstrihne a namiesto nej si posledné dva úkony, dva úkony, priatelia, pochybným spôsobom najme kanceláriu Ecker a Kán. A tá kancelária dostane 1,8 milióna eur za dva úkony. Za dva úkony. A pani Matečná povedala, že ona vždy bola čestná, rozplakala sa, že ona nikdy nespolupracovala so zlými ľuďmi.
Toto, čo tu predkladá Gábor Grendel, je veľmi dobrá vec. Je to vynikajúca vec, milí Slováci a Slovenky, preto, lebo vám zabezpečí, lebo to ide zabezpečiť, aby to výberové konanie bolo spravodlivé a čestné, aby sa nediali tie veci, ktoré som vám prečítal. Takže je len na vás, drahé Slovenky a drahí Slováci, ktorí máte drahý benzín a drahé potraviny, aby ste sa rozhodli, či chcete, aby rozhodovala vláda, ktorá výberové konania robí podľa toho, ako sa Robert Fico vyspí a ako sa stretne niekde na hoteli so svojimi kamarátmi, alebo aby o výberových konaniach rozhodovali tí, ktorí naozaj chcú robiť výberové konania čestne a spravodlivo.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.5.2026 15:11 - 15:12 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
No čo ako verejné obstarávanie by malo štátu a vláde byť na srdci viac, verejné obstarávanie, aby verejne sme obstarávali štátne zákazky, na ktorých, žiaľbohu, táto vládna koalícia robí svoje kšefty. Čo iné, ako aby mali to verejné obstarávanie možnosť absolvovať všetci, ale verejne, nieže, nieže sa vyhlási verejné obstarávanie a už dopredu je daný víťaz. Už dopredu. Ja budem hovoriť konkrétne vo svojej rozprave, ale aj toto, preboha, pred rokom sme to dali a nie ste schopní, aby ste nám umožnili predniesť naše zákony, ktoré každý jeden, a to hovorím o celej opozícii, každý jeden opozičný zákon pomáha. A vy poviete, že no a načo ich tie zákony predkladáte, keď aj tak vám ich neschválime? Vy dopredu viete, že neschválite opozičný zákon, aj keď je dobrý? Ja neverím, že koaliční poslanci, ktorí tu teraz sedia, nechcú, lebo dali tú pravú ruku na ústavu a sľubovali vernosť, sľubovali vernosť tejto republike, sľubovali vernosť spravodlivosti, cti a morálke. Tak ja neverím, že vám nezáleží na tom, aby verejné obstarávania boli len tak prejdené. Veď to ste sľubovali, to máte v programovom vyhlásení. Tak som zvedavý, ako zahlasujete.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.5.2026 14:54 - 14:56 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Samozrejme, že chcem zaujať stanovisko a opätovne chcem povedať, že naozaj akokoľvek, pán predsedajúci, budete rozprávať, ja v tomto pléne som stále, stále sledujem to tu a dnešná situácia ma veľmi mrzí. Pretože boli sme pripravení, sme pripravení a takýmto spôsobom urobiť naozaj ako obštrukciu, obštrukciu, aby sme nemohli vystúpiť. Ako je to niečo, čo ja som tu nezažil, pretože vždy náš predsedajúci, a keď bol Gábor Grendel predsedajúcim v minulom volebnom období, tak ja si pamätám, keď náhodou meškali nejakí poslanci, tak vždy sa urobila prestávočka. A o to je to smutnejšie. Gábor Grendel sedel tu vzadu, čakal na svoje vystúpenie. A ja som povedal, tu je a kým vošiel do miestnosti, tak ste nepovedali, pán Žiga, že počkáme, veď je tu vzadu, ale hneď ste to zrušili. A to je niečo, čo som ja tu nezažil. A keď nám už teda beriete slovo v rozpravách, keď v tom rokovacom poriadku ste nám skrátili, skrátili ste nám čas, keď nám tu beriete slovo, keď niečo rozprávame, ale Tibor Gašpar povie, áno, ja si budem rozprávať, čo chcem, tak my musíme držať pusu a Tibor Gašpar sem povie, Tibor Gašpar tu povie, že si bude robiť, čo chce.
Priatelia, ďakujem veľmi pekne, že podporíte tento zákon, že podporíte toto uznesenie a ja si len želám, aby vláda Slovenskej republiky, pán prezident Pellegrini tie predvolebné sľuby o lacnejších potravinách, o lacnejších energiách čím skôr dodržali.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.5.2026 14:53 - 14:54 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
No áno, je to veľmi smutné, že rok, nielen náš zákon, ale zákony opozície prichádzajú až teraz na radu a je to veľmi smutné, milé, drahé Slovenky a drahí Slováci, lebo nemáme vlastné potraviny, drahí Slováci, ale máme drahý benzín a, drahé Slovenky, nemáme, nemáme lacné potraviny, drahé Slovenky, ale máme drahé potraviny. A to je smutné, pretože táto vláda nepozerá na vás. Nepozerá sa na občanov Slovenskej republiky, ale pozerá sa na svojich ľudí. A dennodenne sa s tým stretávame. Dennodenne. A ako aj moji kolegovia povedali, nie, nie ľudia, ale ich ľudia sú v popredí. Takže takéto uznesenie predkladáme preto, aby, aby sme ukázali, že tie ich predvolebné sľuby, ktoré mali, sú len prázdne slová. A tie prázdne slová počúvame aj teraz na tých mítingoch, počúvame tie prázdne slová na predvolebných akciách, a to je smutné.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.5.2026 14:36 - 14:48 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Ďakujem. Milé kolegyne, milí kolegovia, aj teraz sme boli svedkom toho, ako sa tu rovnako pristupuje k poslancom. Doteraz vždy keď meškal nejaký minister, tak vyhlasovali predsedajúci 5-, 10-, dokonca 15-minútovú prestávku. Nečakali sme, že pani Kolíková nebude vystupovať, ja som sa osobne spytoval, či pani Kolíková bude vystupovať, nikto mi zo SaS-ky nepovedal, že nebude, povedali, že príde. Neprišla a Gábor Grendel sedel vzadu. Gábor Grendel bol vzadu pripravený a čakal, robil si tam vzadu poznámky. Hneď som preňho išiel a videli ste. Takže takto pristupujeme, toto je tá, toto je to rovné správanie sa predsedajúcich k nám. Prípadne keď tu nie je, keď sa dozvieme, že už ide hore po schodoch, tak predsedajúci dá dve minúty alebo tri minúty prestávku. Pán poslanec Gašpar tu povedal, že on si tu bude rozprávať, čo chce, tak ja verím, že budú v rámci toho tolerovať aj mňa, keďže jednoducho pán Gašpar si môže rozprávať, čo chce. A keďže sú spravodliví a pán Žiga je spravodlivý a schôdzu vedie prísne, direktne, keď tu nie je, je len 30 metrov, nie, poďme do toho. Tak som zvedavý, čo bude rozprávať, keď mu zakričím zozadu, lebo inak ja nemôžem povedať, ale, pán Žiga, zase lámete spravodlivosť, pri mojom kolegovi Gáborovi Grendelovi ste to zrušil a teraz čakáme na ministra a vy ste vyhlásil prestávku. Viete, čo povie? Sú rovní a rovnejší, ja som Poseidon a riadim to vidlami, ktoré pichajú len do opozície.
Priatelia, toto uznesenie, ktoré sme predkladali pred rokom, už pred rokom, sa týkalo zhoršenia finančného, sociálneho a životného prostredia, životných a ekonomických vzťahov v rodinách. Táto vláda nám pred voľbami sľubovala lacnejšie potraviny. Táto vláda nám pred voľbami sľubovala lepšie zajtrajšky, lepší život. Táto vláda nám pred voľbami hovorila, že bude lacnejší benzín, že budú lacnejšie energie, že budú lacnejšie potraviny. Oni vám nehovorili, že nebudeme vám dávať lacnejšie potraviny, lebo Matovič, Ódor a Radičová to tu všetko pokazili. Nie, oni rozprávali, že potraviny budú lacnejšie, budú. To znamená, že tie potraviny mali byť lacnejšie. Ale čo sa udialo? Potraviny sú drahšie, benzín je drahší, aj keď tu musím trošku priznať, že naozaj, že to spôsobila naozaj aj tam vojna na Blízkom východe, čo teraz robí Trump s Iránom, ale aj pred vojnou s Iránom ten benzín nebol lacnejší a pred voľbami vám Robert Fico chodil po benzínových pumpách aj s mladým Kaliňákom a tankovali si benzín a rozprávali, že pozrite, čo táto vláda spôsobila, keď sa dostaneme k moci, tak bude všetko lacnejšie. Dostal sa k moci a už ich na benzínových pumpách nevidíte. Ale na benzínových pumpách zaviedli, že cudzinci budú platiť za benzín drahšie a už nás Európska únia aj za toto naťahuje. Už aj za toto dostaneme po nose a riadne po nose. A riadne po nose.
Ale čo sa udialo? Čo sa hneď po voľbách udialo? Nie potraviny lacnejšie, nie benzín lacnejší, nie v prospech ľudí prijať zákony, a vítam pani poslankyňu, ďakujeme, pekne vás vítame tuná. Nie potraviny, nie benzín, viete, čo je, viete, čo je najlacnejšie? Tresty pre nich. Tresty pre nich sú lacnejšie. A čo prvé urobili? No ako prvé si hneď dali amnestiu. Počkám, kým pán... môžete mi zastaviť čas? Pán predsedajúci, aby ste ma počúvali, lebo to môžete ma, viete, že som niekoho urážal prípadne a vy ste taký Poseidon, že s tými vidlami naozaj narábate, aj keď sú teda trošku zhnité a zlomené, ale narábate s nimi vždy dobre, v prospech svojich ľudí. Môžem pokračovať? Už počúvate? Dobre. Vy ste v sále, dobre. Čiže dali si amnestiu pre svojich ľudí. Urobili presne to, presne to, čo nechceli urobiť. To je taká absurdita, to je ad absurdum, to je negácia negácie. Sľubovali vám lacnejšie potraviny a dali si lacnejšie tresty. Hneď amnestie, hneď išli oslobodzovať všetkých. Kde je ten, čo počúva? Tu je krásny, svetlý prípad toho, ako sa dá krásne vyvážiť a odísť z nejakého obvinenia. A lacnejšie potraviny? No, na tie sa zabudlo. Lacnejšie potraviny vôbec nie sú a ani nebudú. Čo spravili ďalšie? No oni trvali na tom, že treba rokovací poriadok prispôsobiť, lebo, myslím, že Jarjabka sa spytovali, že ako pán poslanec Jarjabek pomôže rokovací poriadok občanom. Tak pán poslanec Jarjabek urobil, že uhm. Uhm.
Už pred rokom sme chceli predložiť toto uznesenie a ja verím, že to uznesenie podporí celá opozícia, pretože je to uznesenie o tom, ako klamali, ako klamú a klamať aj budú. Je smutné, že si nazvážajú na výročie osláv 1. mája z celého Slovenska ľudí, dajú tým ľuďom guláš a povedia im: musíme opäť vyhrať voľby, nesmie sem prísť nikto iný ako sme my, pretože my vám zabezpečujeme dopravu na naše mítingy, autobusy. Ja sa vás pýtam, milí dôchodcovia, čo vám naozaj okrem tých autobusov a tých krásnych sľubov na toho 1. mája Robert Fico dal. Čo vám dal? Čo vám, čo vám, čo vám povedal, že bude? Veď nieže lacnejšie potraviny nie sú, ale dostanete aj menej dôchodkov. Oni vám budú, oni vám musia brať. Lacko Kamenický priznal, že konsolidáciu už dokončí ďalší minister. Nie Lacko Kamenický, ale ďalší minister. Už to priznal. Zbabraná konsolidácia. A keď sa spýtame, kde sú tie miliardy, kde sú tie miliardy z konsolidácie? Tak Lacko Kamenický povie, to kvôli vám, to kvôli tejto opozícii, tam kvôli tomu kútu, pretože vy ste to tu všetko zničili. Ale pred voľbami vám nerozprávali, že kvôli nim nebudú lacnejšie potraviny, oni rozprávali, oni tie potraviny dali drahšie a my vám dáme lacnejšie potraviny. A keď si pozriete celé Slovensko krížom-krážom, tak na Slovensku sa zvyšuje chudoba, pretože táto vláda vám dala zvýšenie poplatkov, zvýšenie daní podnikateľom, a to môžem zodpovedne hovoriť, pretože stále som majiteľom zariadenia, ktoré poskytuje turistické služby a reštauračné služby, nám dala zvýšenie odvodov, ale, pozor, vám dali, vám dali vyšší priemerný plat. Vau! Vyšší priemerný plat, ale nie preto, nie preto, aby ste mali peniaze vy, aby ste si mohli kúpiť vašim
===== 26.
Nám dala zvýšenie odvodov, ale, pozor, vám dali, vám dali vyšší priemerný plat. Vau! Vyšší priemerný plat, ale nie preto, nie preto, aby ste mali peniaze vy, aby ste si mohli kúpiť, vašim deťom viac darčekov, prípadne ich pozvali na obed. Nie. Preto, aby tí podnikatelia platili vyššie odvody, aby platili vyššie dane. Lacnejšie potraviny bolo naozaj odporné, hyenistické heslo predvolebné, ktoré dali.
Takže my (rečník si odkašľal), prepáčte, k zhoršeniu životnej úrovne ľudí v dôsledku neustále sa zvyšujúcich cien potravín chceme, aby Národná rada Slovenskej republiky: a) s hlbokým znepokojením berie na vedomie informácie Štatistického úradu Slovenskej republiky o vývoji spotrebiteľských (rečník si odkašľal), donesieš mi, prosím ťa, Lukáško, tam mám dole vodu, tam dole, ďakujem, spotrebiteľských cien a pretrvávajúcom raste cien potravín z júla 2025, podľa ktorých ceny vzrástli hlavne u potravín a nealko nápojov medziročne o 4,4 %, čo je najvyššie od decembra 2023 a patrí medzi najvyššie v Európskej únii; b) dôrazne upozorňuje vládu Slovenskej republiky, že rast cien potravín výrazne zhoršuje životnú úroveň obyvateľov Slovenskej republiky, najmä zraniteľných skupín obyvateľstva. (Rečníkovi priniesli pohár s vodou.) Veľmi pekne ďakujem. Za ďalšie, naďalej pretrvávajú priepastné rozdiely v cenách rovnakých potravín v tom istom obchodnom reťazci, predávaných v tom istom čase v rámci krajín V4. Doterajšie opatrenia ako znížená sadzba DPH na niektoré potraviny z 10 % na 5 % a z 20 % na 19 % sú neúčinné aj s ohľadom na zavedenie 24-percentnej dane z príjmov právnických osôb, zavedenie dane z finančných transakcií a zvýšenie základnej sadzby DPH z 20 % na 23 %; c) pripomína vláde Slovenskej republiky jej predvolebné sľuby a cieľ, ktorým neboli drahšie potraviny, ale lacnejšie tie potraviny; d) vyzýva vládu Slovenskej republiky, aby prijala legislatívne aj nelegislatívne efektívne opatrenia na zvrátenie neustáleho rastu cien potravín, k čomu sa zaviazala aj vo svojom programovom vyhlásení vlády a vo voľbách 2023 oklamala voličov, a aby do 30. septembra 2025, no predlžujeme to do 30. decembra 2026, predložila správu o všetkých prijatých opatreniach Národnej rady Slovenskej republiky.
Julo Jakab nielenže chodí po Európe a hlavne porovnáva potraviny naše a v Poľsku a porovnáva ich spôsobom veľmi konkrétnym. V tom istom, v tom istom nákupnom veľkom hypermarkete nákupy v Poľsku a v tom istom nákupnom hypermarkete nakúpi na Slovensku. A minister Takáč vám bude rozprávať, že aké sú tu lacné potraviny, lebo minister Takáč ide nakupovať. Nie, pozrite si stránku Jula Jakaba, pozrite si, ako Julo Jakab ukazuje, ako táto vláda nedrží slovo, ako táto vláda klame a táto vláda zavádza.
A ešte raz musím povedať, že ja som tu celý čas v tejto sále, čakal som na naše zákony, keby pán, keby pán predsedajúci dal tie tri-štyri minútky čas, tak všetko plynie tak, ako má. Ale aj pre mňa, a naďalej to bude niečo odporné, nechutné, nehnevajte sa, pán Žiga, tak ako ste dali päť minút, keď sme čakali na ministrov, mohli ste dať päť minút čas, aby sem mohli prísť aj spravodajcovia, ktorí nie sú od nás, prípadne sú od nás. Boli sme pripravení, sme pripravení a ja som tu stále, pán Žiga. Stále, vy to dobre viete. A je to, to bolo fakt odporné.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.5.2026 14:36 - 14:48 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Ďakujem. Milé kolegyne, milí kolegovia, aj teraz sme boli svedkom toho, ako sa tu rovnako pristupuje k poslancom. Doteraz vždy keď meškal nejaký minister, tak vyhlasovali predsedajúci 5-, 10-, dokonca 15-minútovú prestávku. Nečakali sme, že pani Kolíková nebude vystupovať, ja som sa osobne spytoval, či pani Kolíková bude vystupovať, nikto mi zo SaS-ky nepovedal, že nebude, povedali, že príde. Neprišla a Gábor Grendel sedel vzadu. Gábor Grendel bol vzadu pripravený a čakal, robil si tam vzadu poznámky. Hneď som preňho išiel a videli ste. Takže takto pristupujeme, toto je tá, toto je to rovné správanie sa predsedajúcich k nám. Prípadne keď tu nie je, keď sa dozvieme, že už ide hore po schodoch, tak predsedajúci dá dve minúty alebo tri minúty prestávku. Pán poslanec Gašpar tu povedal, že on si tu bude rozprávať, čo chce, tak ja verím, že budú v rámci toho tolerovať aj mňa, keďže jednoducho pán Gašpar si môže rozprávať, čo chce. A keďže sú spravodliví a pán Žiga je spravodlivý a schôdzu vedie prísne, direktne, keď tu nie je, je len 30 metrov, nie, poďme do toho. Tak som zvedavý, čo bude rozprávať, keď mu zakričím zozadu, lebo inak ja nemôžem povedať, ale, pán Žiga, zase lámete spravodlivosť, pri mojom kolegovi Gáborovi Grendelovi ste to zrušil a teraz čakáme na ministra a vy ste vyhlásil prestávku. Viete, čo povie? Sú rovní a rovnejší, ja som Poseidon a riadim to vidlami, ktoré pichajú len do opozície.
Priatelia, toto uznesenie, ktoré sme predkladali pred rokom, už pred rokom, sa týkalo zhoršenia finančného, sociálneho a životného prostredia, životných a ekonomických vzťahov v rodinách. Táto vláda nám pred voľbami sľubovala lacnejšie potraviny. Táto vláda nám pred voľbami sľubovala lepšie zajtrajšky, lepší život. Táto vláda nám pred voľbami hovorila, že bude lacnejší benzín, že budú lacnejšie energie, že budú lacnejšie potraviny. Oni vám nehovorili, že nebudeme vám dávať lacnejšie potraviny, lebo Matovič, Ódor a Radičová to tu všetko pokazili. Nie, oni rozprávali, že potraviny budú lacnejšie, budú. To znamená, že tie potraviny mali byť lacnejšie. Ale čo sa udialo? Potraviny sú drahšie, benzín je drahší, aj keď tu musím trošku priznať, že naozaj, že to spôsobila naozaj aj tam vojna na Blízkom východe, čo teraz robí Trump s Iránom, ale aj pred vojnou s Iránom ten benzín nebol lacnejší a pred voľbami vám Robert Fico chodil po benzínových pumpách aj s mladým Kaliňákom a tankovali si benzín a rozprávali, že pozrite, čo táto vláda spôsobila, keď sa dostaneme k moci, tak bude všetko lacnejšie. Dostal sa k moci a už ich na benzínových pumpách nevidíte. Ale na benzínových pumpách zaviedli, že cudzinci budú platiť za benzín drahšie a už nás Európska únia aj za toto naťahuje. Už aj za toto dostaneme po nose a riadne po nose. A riadne po nose.
Ale čo sa udialo? Čo sa hneď po voľbách udialo? Nie potraviny lacnejšie, nie benzín lacnejší, nie v prospech ľudí prijať zákony, a vítam pani poslankyňu, ďakujeme, pekne vás vítame tuná. Nie potraviny, nie benzín, viete, čo je, viete, čo je najlacnejšie? Tresty pre nich. Tresty pre nich sú lacnejšie. A čo prvé urobili? No ako prvé si hneď dali amnestiu. Počkám, kým pán... môžete mi zastaviť čas? Pán predsedajúci, aby ste ma počúvali, lebo to môžete ma, viete, že som niekoho urážal prípadne a vy ste taký Poseidon, že s tými vidlami naozaj narábate, aj keď sú teda trošku zhnité a zlomené, ale narábate s nimi vždy dobre, v prospech svojich ľudí. Môžem pokračovať? Už počúvate? Dobre. Vy ste v sále, dobre. Čiže dali si amnestiu pre svojich ľudí. Urobili presne to, presne to, čo nechceli urobiť. To je taká absurdita, to je ad absurdum, to je negácia negácie. Sľubovali vám lacnejšie potraviny a dali si lacnejšie tresty. Hneď amnestie, hneď išli oslobodzovať všetkých. Kde je ten, čo počúva? Tu je krásny, svetlý prípad toho, ako sa dá krásne vyvážiť a odísť z nejakého obvinenia. A lacnejšie potraviny? No, na tie sa zabudlo. Lacnejšie potraviny vôbec nie sú a ani nebudú. Čo spravili ďalšie? No oni trvali na tom, že treba rokovací poriadok prispôsobiť, lebo, myslím, že Jarjabka sa spytovali, že ako pán poslanec Jarjabek pomôže rokovací poriadok občanom. Tak pán poslanec Jarjabek urobil, že uhm. Uhm.
Už pred rokom sme chceli predložiť toto uznesenie a ja verím, že to uznesenie podporí celá opozícia, pretože je to uznesenie o tom, ako klamali, ako klamú a klamať aj budú. Je smutné, že si nazvážajú na výročie osláv 1. mája z celého Slovenska ľudí, dajú tým ľuďom guláš a povedia im: musíme opäť vyhrať voľby, nesmie sem prísť nikto iný ako sme my, pretože my vám zabezpečujeme dopravu na naše mítingy, autobusy. Ja sa vás pýtam, milí dôchodcovia, čo vám naozaj okrem tých autobusov a tých krásnych sľubov na toho 1. mája Robert Fico dal. Čo vám dal? Čo vám, čo vám, čo vám povedal, že bude? Veď nieže lacnejšie potraviny nie sú, ale dostanete aj menej dôchodkov. Oni vám budú, oni vám musia brať. Lacko Kamenický priznal, že konsolidáciu už dokončí ďalší minister. Nie Lacko Kamenický, ale ďalší minister. Už to priznal. Zbabraná konsolidácia. A keď sa spýtame, kde sú tie miliardy, kde sú tie miliardy z konsolidácie? Tak Lacko Kamenický povie, to kvôli vám, to kvôli tejto opozícii, tam kvôli tomu kútu, pretože vy ste to tu všetko zničili. Ale pred voľbami vám nerozprávali, že kvôli nim nebudú lacnejšie potraviny, oni rozprávali, oni tie potraviny dali drahšie a my vám dáme lacnejšie potraviny. A keď si pozriete celé Slovensko krížom-krážom, tak na Slovensku sa zvyšuje chudoba, pretože táto vláda vám dala zvýšenie poplatkov, zvýšenie daní podnikateľom, a to môžem zodpovedne hovoriť, pretože stále som majiteľom zariadenia, ktoré poskytuje turistické služby a reštauračné služby, nám dala zvýšenie odvodov, ale, pozor, vám dali, vám dali vyšší priemerný plat. Vau! Vyšší priemerný plat, ale nie preto, nie preto, aby ste mali peniaze vy, aby ste si mohli kúpiť vašim
===== 26.
Nám dala zvýšenie odvodov, ale, pozor, vám dali, vám dali vyšší priemerný plat. Vau! Vyšší priemerný plat, ale nie preto, nie preto, aby ste mali peniaze vy, aby ste si mohli kúpiť, vašim deťom viac darčekov, prípadne ich pozvali na obed. Nie. Preto, aby tí podnikatelia platili vyššie odvody, aby platili vyššie dane. Lacnejšie potraviny bolo naozaj odporné, hyenistické heslo predvolebné, ktoré dali.
Takže my (rečník si odkašľal), prepáčte, k zhoršeniu životnej úrovne ľudí v dôsledku neustále sa zvyšujúcich cien potravín chceme, aby Národná rada Slovenskej republiky: a) s hlbokým znepokojením berie na vedomie informácie Štatistického úradu Slovenskej republiky o vývoji spotrebiteľských (rečník si odkašľal), donesieš mi, prosím ťa, Lukáško, tam mám dole vodu, tam dole, ďakujem, spotrebiteľských cien a pretrvávajúcom raste cien potravín z júla 2025, podľa ktorých ceny vzrástli hlavne u potravín a nealko nápojov medziročne o 4,4 %, čo je najvyššie od decembra 2023 a patrí medzi najvyššie v Európskej únii; b) dôrazne upozorňuje vládu Slovenskej republiky, že rast cien potravín výrazne zhoršuje životnú úroveň obyvateľov Slovenskej republiky, najmä zraniteľných skupín obyvateľstva. (Rečníkovi priniesli pohár s vodou.) Veľmi pekne ďakujem. Za ďalšie, naďalej pretrvávajú priepastné rozdiely v cenách rovnakých potravín v tom istom obchodnom reťazci, predávaných v tom istom čase v rámci krajín V4. Doterajšie opatrenia ako znížená sadzba DPH na niektoré potraviny z 10 % na 5 % a z 20 % na 19 % sú neúčinné aj s ohľadom na zavedenie 24-percentnej dane z príjmov právnických osôb, zavedenie dane z finančných transakcií a zvýšenie základnej sadzby DPH z 20 % na 23 %; c) pripomína vláde Slovenskej republiky jej predvolebné sľuby a cieľ, ktorým neboli drahšie potraviny, ale lacnejšie tie potraviny; d) vyzýva vládu Slovenskej republiky, aby prijala legislatívne aj nelegislatívne efektívne opatrenia na zvrátenie neustáleho rastu cien potravín, k čomu sa zaviazala aj vo svojom programovom vyhlásení vlády a vo voľbách 2023 oklamala voličov, a aby do 30. septembra 2025, no predlžujeme to do 30. decembra 2026, predložila správu o všetkých prijatých opatreniach Národnej rady Slovenskej republiky.
Julo Jakab nielenže chodí po Európe a hlavne porovnáva potraviny naše a v Poľsku a porovnáva ich spôsobom veľmi konkrétnym. V tom istom, v tom istom nákupnom veľkom hypermarkete nákupy v Poľsku a v tom istom nákupnom hypermarkete nakúpi na Slovensku. A minister Takáč vám bude rozprávať, že aké sú tu lacné potraviny, lebo minister Takáč ide nakupovať. Nie, pozrite si stránku Jula Jakaba, pozrite si, ako Julo Jakab ukazuje, ako táto vláda nedrží slovo, ako táto vláda klame a táto vláda zavádza.
A ešte raz musím povedať, že ja som tu celý čas v tejto sále, čakal som na naše zákony, keby pán, keby pán predsedajúci dal tie tri-štyri minútky čas, tak všetko plynie tak, ako má. Ale aj pre mňa, a naďalej to bude niečo odporné, nechutné, nehnevajte sa, pán Žiga, tak ako ste dali päť minút, keď sme čakali na ministrov, mohli ste dať päť minút čas, aby sem mohli prísť aj spravodajcovia, ktorí nie sú od nás, prípadne sú od nás. Boli sme pripravení, sme pripravení a ja som tu stále, pán Žiga. Stále, vy to dobre viete. A je to, to bolo fakt odporné.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 4.5.2026 14:34 - 14:34 hod.

Jozef Pročko
Ďakujem veľmi pekne. Predkladáme uznesenie, v ktorom chceme poukázať na to, na sľuby tejto vládnej koalície. Hlásim sa do rozpravy ako prvý.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2026 13:16 - 13:18 hod.

Jozef Pročko Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Pán Macášek, ja neviem, vy ste počuli, že by niekto, že by Šipoš alebo ja, alebo neviem kto, reagoval na pani poslankyňu, že by sme boli povedali, že berieme jej názor? No ale ja som povedal svoj názor na jej názor. Takže keby ste povedali, pán Pročko, super ste povedali svoj názor na jej názor, ale nikto, nikto neobmedzoval pani Cigánikovú v jej názore, pán Macášek. Teraz ju všetci tak ťapkáte po tom odchode zo SaS-ky, keď tu vzadu vidím v bufete, čo sa tam deje, takže poťapkali ste ju dobre a poďme k meritu veci.
Vôbec ste nepovedali nič k tomu, že či to chcete, alebo nechcete, či to podporíte, alebo nepodporíte, či vám vadí ten alkohol, alebo nevadí ten alkohol. Viete, ja som za slobodu. Keď kto chce, nech ide do baru, nech sa tam, nech si tam dá, čo chce, nech sa tam ženy pofackajú, pobijú, nech si tam, nech si robia, čo chcú. Mne to je jedno. Nech si každý robí, čo chce.
Ale toto je téma, ktorej sa venujem dlhé roky ako človek, ako naozaj človek, ktorý vidí tie tragické prípady. Tie tragické prípady tých rodín. Ja neviem, vy ste nepočuli, čo rozprával tuná pán, pán Majerský? Vy ste nepočuli ten jeho príbeh? Vy ste nepočuli, čo sa tu deje? Vy nepoznáte žiadneho takého človeka, ktorý zničil svoju rodinu? Vy tu pochválite pani Cigánikovú, že vyšla za... no tak super, no vyšla s názorom (povedané so smiechom). Ale váš názor som nepočul, pán Macášek.
Môj názor je, že nepatria herne, tak ako pán Majerský povedal, budem na neho reagovať, tisíce životov, desaťtisíce životov zničili herne. Desaťtisíce životov tragicky. A keď mi niekto povie, že to je sloboda rozhodovania, že nech sa ten slobodný človek slobodne rozhodne, lebo ide slobodne zničiť svoju rodinu, to čo je za názor? Slobodne sa môžeš rozhodnúť, že zničíš svoju rodinu? A tej rodiny sa kto spýtal, že či sa ten človek slobodne rozhodol? Ale my to môžeme regulovať. My môžeme tým rodinám pomôcť, pán Macášek. Tak poďte pomôcť. Ale super, ja vás chválim, že oceňujete názor, keď vystúpi niekto s názorom. No ale dajte svoj názor.
Skryt prepis