Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

23.11.2023 o 19:25 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 18.4.2024 14:14 - 14:18 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Platí niekoľko dobrých slovenských prísloví akože Lož má krátke nohy, a to bolo aj v tomto prípade, krásne sa to ukázalo, že všetko to, čo narozprávali, proste nebola pravda. Ja rozumiem, a to je to umenie tej politiky, že skúste používať argumenty, ktoré pretrvajú veky, kedy aj o päť, aj desať rokov budete, vážená, ctená opozícia, konfrontovaní so svojimi výrokmi a nebudete sa musieť červenať. Nebudete musieť meniť názory, nebudete to musieť vidieť inak. Mnohí, a poznám mnohých z vás, ste odchovaní, samozrejme, na článkoch Denníka N alebo Aktualít, bez kritického myslenia, čo je na tom najzaujímavejšie, lebo to by som čakal, že vám pôjde, že budete schopní konfrontovať tie veci s realitou. A v zásade aj v tom Trestnom zákone platí, že vy ste ani nekritizovali Trestný zákon, vy ste proste skočili na tú opätovne hlúpu radu, že keď potiahneme diskusiu o Trestnom zákone až k prezidentským voľbám, veď to ste povedali v reláciách, však nemusíte točiť hlavou, pani poslankyňa, normálne ste to vyhlásili, že my to chceme dostať k prezidentským voľbám, tak sa ukázalo, že to nebola téma, lebo vám ľudia opäť neuverili. Chápete? A mali by ste si z tohto zobrať poučenie.
Bola taká knižka kedysi – Poučenie z krízového vývoja, ja si myslím, že v mnohom môže byť inšpiratívna, že keď raz urobím chybu, skúsim sa z tej chyby poučiť a skúsil by som nepoužívať ľudí ako naozaj rukojemníkov. Ja som presvedčený, že u vás je silný intelektuálny potenciál byť naozaj veľmi kvalitnou opozíciou ľuďom, ktorí v politike odslúžili už dlhé roky. A keď aj chceme argumentami sa hádať, kde aj my máme mladú krv, ktorá predkladá dobré argumenty, aj vy máte mladú krv, ktorá predkladá dobré argumenty, ja si myslím, že z toho vie byť kvalitný parlament. Ja tomu naozaj verím. Môžete ma vyhlásiť za naivného, ale myslím si, že vie z toho byť kvalitný parlament, predovšetkým ak chýba tá horná lavica, tak to bude úplne v poriadku.
Ale v zásade, v zásade platí, že Česká republika, tak ako všetky ďalšie rozsudky poukazujú, že to, čo sme hovorili, je proste fakt a je pravda. Ja som veľmi rád, a my máme trpezlivosť a roky sme tú trpezlivosť mali, aj som presvedčený, že mnohé z tých vecí, ktoré radi používate ako to obrovské zločinné konanie nás, kedy my sme vykreslení, ja konkrétne už mám aj tú prezývku, ktorú často ma označujú, ako Robert II. Voldemort, že pochopíte, že to nebola cesta. Že v skutočnosti konštruktívna diskusia spočíva na tom, že áno, myslím si, že mám lepší nápad ako má ten člen vlády, ktorý ho robí, a prídem s ním. Ale tie súboje, sami ste nespali, boli ste tu dlho, proste naťahovali ste, sami ste sa aj podporovali, hecovali, bolo to super, je to dobrá skúsenosť na úvod parlamentu. Ale nič produktívne sa z toho nestalo.
Viete, koľko za ten čas tohto protestu, ktorý ste mali, aby ste to dotiahli k prezidentským voľbám, sa mohlo prijať kvalitných zákonov v prospech občanov? Viete, koľko času ste mohli radšej plodným diskusiám venovať, aby sa zlepšil život občanov? Aby potom ste dostali určité výchovné odporúčania aj z Českej republiky, že áno, cesta, ktorú zvolila Slovenská republika, je hodná nasledovania, pretože idú tým istým, tou istou cestou. Viete, politikárčiť je iné, ako robiť politiku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 18.4.2024 14:10 - 14:14 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážený pán predsedajúci. Každý sa učí aj na svojich chybách, v tomto prípade došlo jednoznačne k zisteniu, že to je chybný postoj. Jednak si možno niekto prehodnotil, akým spôsobom skladal sľub poslanca, akým spôsobom skladal sľub ako iný ústavný alebo politický činiteľ, že má mať vernosť predovšetkým k Slovenskej republike a nie k svojim percentám. Všetci tí politickí poradcovia, ktorí radia slovenskej opozícii, že využite všetky nástroje, čím horšie bude Slovensku, tým slabší bude Fico, sa jednoducho strašne pomýlili. Tak ako bolo kardinálnym omylom reakcia opozície v súvislosti s prejednávaním Trestného zákona.
Jednoducho nikto od vás nevyžaduje, aby ste boli skromní, ale tá pokora k tomu, čo sa tu dialo tri a pol roka, k rozhodnutiam Ústavného súdu, ktoré každý deň pribúdajú, ktoré jasne konštatujú, že to, čo tu vyvádzal Úrad špeciálnej prokuratúry, proste bolo absolútne mimo nášho ústavného rámca. A vy ste sa prihlásili vlastne k týmto zverstvám, ktoré sa tu páchali. Ja chápem, že to mohlo byť z nevedomosti, môže byť, ale je dobré, že ste si uvedomili, že ste urobili chybu, a nechcem to nazývať, že ste sa zľakli, ale pravda je taká, že aj ľudia začali pociťovať, že vy chcete využiť každý nástroj na to, aby ste porazili SMER, HLAS, SNS, ale nefunguje to tak v politike. V skutočnosti treba, aby opozícia prinášala riešenia, kritizovala naozaj kroky, ktoré ale relevantne sú problém, len dostali sme sa do situácie, že posledných desať rokov boli dávané samé klamstvá. Nielen teda opozíciou, ale, samozrejme, v tých časoch opozíciou, ale, samozrejme, aj médiami. Tieto tri a pol roka takisto, ale tie rozhodnutia Ústavného súdu, Európskeho súdu pre ľudské práva alebo Súdneho dvora v Luxemburgu sa nedajú vymazať. Tie hovoria úplne jasne, akým spôsobom sa tu predtým konalo.
A preto vlastne aj ten útok, a to si myslím, že je najzbabelejšie, že urobiť si trip po európskych inštitúciách, kamarátoch, ktorí mi vybavili, že som sa stal podpredsedom Európskeho parlamentu, že to by bolo super, keby ste zastavili Slovensku eurofondy, lebo nám by stúpli percentá, lebo to by ste potrestali Fica. A potom si naozaj človek môže uvedomiť, že to nie je potrestanie Fica, ani SMER-u. To sa, samozrejme, nejakým spôsobom dá prežiť a dá sa s tým bojovať a my sme čelili mnohým nástrahám za obdobie, ktoré za posledných 25 rokov v politike sme, ale uškodili by ste ľuďom. A tu dovolím si oceniť, že ste, aj keď v poslednej chvíli, zistili, že by to predovšetkým ublížilo aj vašim voličom, aj mestám, aj obciam. Nijakým spôsobom by ste nepotrestali pre vás ten obrázok, ten terč, ktorý máte v každej kancelárii nakreslený, predsedu vlády Roberta Fica.
Čiže z môjho pohľadu je veľmi dôležité, že sa poďme vrátiť k tým výzvam, ktoré ste hovorili, o štandardnej konštruktívnej opozícii a vláde, ja som takisto pripravený, tiež mám rezort, za ktorý zodpovedám, a som pripravený, aby ste nás kedykoľvek navštívili, hĺbkovo kontrolovali, vytýkali nám akékoľvek chyby a diskusie, len, prosím, neberte si za rukojemníkov občanov Slovenskej republiky, lebo toto bolo presne v tomto prípade tak.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 18.4.2024 14:07 - 14:09 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Super, vždy som bol mimoriadnym obdivovateľom modernej techniky, vždy zrýchľuje život.
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som z poverenia predsedu vlády podľa § 131 ods. 7 rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky ospravedlnil z dnešnej hodiny otázok neprítomných členov vlády a oznámil ministrov poverených ich zastupovaním.
Ako už uviedol pán predsedajúci, pán predseda vlády sa zúčastňuje samitu Európskej únie v Bruseli, potom neprítomní ďalej sú ministerka kultúry pani Martina Šimkovičová, zastupuje ju podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba, ministerka zdravotníctva pani Zuzana Dolinková, zastupuje ju podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec, minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, zastupuje ho podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov pán Peter Kmec, a takisto nie je prítomný pán minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker, zastupuje ho pán minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár. Minister spravodlivosti Boris Susko je takisto mimo dnes pracovne a takisto ho zastupuje pán minister zahraničných vecí a európskych záležitostí pán minister Juraj Blanár.
Neprítomní sú aj členovia vlády, na ktorých neboli položené otázky, a to podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč, minister dopravy Jozef Ráž, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš, minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi a minister financií Ladislav Kamenický.
Skončil som, pán predsedajúci.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.2.2024 14:13 - 14:18 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pani poslankyňa, skončil som teda pri tom, že dávame do polohy naozaj nie to, aký super technický vynález chceme mať v našich ozbrojených silách oproti tomu, že čo musíme a čo chceme chrániť. Ja som zásadne proti tomu, aby naša protivzdušná ochrana bola orientovaná len na strategické ciele, ktoré má chrániť, to iste, je to jedna z dôležitých úloh, ale občania si platia protivzdušnú ochranu. My musíme chrániť aj civilné ciele. Preto vlastne protivzdušná ochrana má byť proste čo najmasívnejšia a možno až nadštandardná, keď poviem to a použijem to slovíčko. To je pre mňa rozhodujúce. A teda musíme začať diskutovať, lebo ja neviem, či to možné je, pretože tu bývalá vláda hovorila, že sme dostali zľavu. Tak ja si myslím, že i keď platí staré české klasické nechci slevu zadarmo, tak v podstate platí, že tá zľava by mala byť predsa prenosná. Ak my zistíme v rámci rokovaní, že sa vlastne o žiadnu zľavu nejednalo, že teda vlastne je to iba nejaká vec, že týka sa len Viperov, no tak s tým toho veľa neurobím, ale som presvedčený, že podľa toho, čo predchádzajúca vláda hovorila, máme, mali sme dostať 700 miliónov za MIG-29 a za S-300, 500 miliónov z Európskej únie. Dnes už vieme, že Európska únia nám žiadnych 500 miliónov nepošle. Zatiaľ sa nehovorí dokonca ani o desiatkach miliónov, je to nejakých pár miliónov na tento rok, možno päť alebo šesť za nejaké predchádzajúcej vojenskej pomoci, čiže naozaj došlo tu vlastne k odstráneniu spôsobilosti vojenských, ktoré nie sú nahradené ani príjmami, ani peniazmi, ani novými zbraňovými systémami.
Čiže ideme rokovať so Spojenými štátmi na tému, či je možné, aby táto zľava, o ktorej hovorili, sa buď rozložila, alebo preniesla na systém napríklad Patriot, ktorý je dlhého doletu, ktorý bez pochyby má pre nás význam ako súčasť celého komplexu vzdušnej ochrany Slovenskej republiky, ktorý má byť najzákladnejší. To je veľmi dôležité. Čiže otázka, či vôbec budeme vám vedieť odpovedať, keď položíte túto otázku možno o dva, tri mesiace, kedy už budú tieto rokovania na takej fáze a takej úrovni, že budeme vás môcť podrobnejšie informovať.
Keď sa bavíme o kostlivcoch, v zásade určite budeme o tom podrobne informovať, pretože mnoho vecí je v zásade v štádiu šetrenia, prebiehajú kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý už dal nejaké závery, budeme o nich informovať. Ďalšie sa otvárajú a prebiehajú v tejto súvislosti, ale môžem zodpovedne povedať, že situácia napríklad vo firme, ktorá je známa, KONŠTRUKTA - Defence, je mimoriadne kritická, pretože záväzky, ktorými sa zaviazali, vlastne sú jednak neplnené a ani ich nedokážeme v tejto chvíli podľa situácie, ktorá tam bola, splniť. Nikto v tejto chvíli z ozbrojených síl nemá záujem o využívanie služieb tejto spoločnosti v oblasti servisu, pretože sa technika vracia pokazenejšia, ako tam odišla, čiže je tu nejaký problém, že tu sa nejak nafukoval nejaký balík peňazí, ktorý sa investoval do tej spoločnosti. Je určité množstvo peňazí, ktoré ešte neviem presne kvantifikovať, ktoré nevie nikto nájsť, kde sú. Investovalo sa do projektov úplne zbytočných, čiže toto bude asi takým, by som povedal, veľkým problémom, aj rizikom zahraničnej reputácie a ohrozenia zahraničnej reputácie, pretože práve KONŠTRUKTA je tá, ktorá mala vystupovať intenzívne aj v zmluve pri osem krát osem aj pri zmluve na pásové transportéry, samozrejme na húfnice Zuzana, ktoré sú financované zahraničnými partnermi, kde je už dnes jasné, že termín nedodržíme, a máme tam ešte ďalšie problémy, ktoré musíme v tejto chvíli riešiť, čiže je to mimoriadne komplikovaná situácia.
Ostatné spoločnosti, tam sa zameriavame predovšetkým na to, aby sme zvýšili ich kapacitu. Či už to budeme riešiť spoločnými nejakými ´Joint venture´ alebo akýmkoľvek spôsobom, je nevyhnutné, aby sme zvýšili kapacitu výroby, pretože nestíha počtu objednávok, ktoré sú kladené nielen zo strany Ministerstva obrany Slovenskej republiky, ale aj zo strany zahraničných partnerov. Pretože keď niekto minule komentoval, že naša výroba, napríklad alebo objednávka necelých 17 000 alebo 18 000 kusov munície, bola tá veľká, tak, samozrejme, to je 10 % napríklad z objednávky Poľska, ktorá, ktoré bolo doručené do slovenskej spoločnosti na výrobu munície, ktorú napríklad ministerstvo obrany vlastní 50 % a druhých 50 % spoločnosť MSM. Čiže z tohto uhlu pohľadu bojujeme s tým, aby sme vedeli navýšiť kapacity, a s tým, že namiesto výroby sa skôr naše obranné podniky prezentovali realitnou činnosťou, teda predajom majetku, aby nahrádzali svoje zlé príjmy zo samotnej činnosti. Verím, že sa to podarí vylepšiť a že v budúcnosti už nebudeme konfrontovaní s tým, že nestíhame vlastne dodávky, ktoré po...(Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.2.2024 14:07 - 14:12 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ja by som v tejto otázke zahlásil konflikt záujmov (povedané so smiechom).

Šimečka, Michal, podpredseda NR SR
Skúste odpovedať, ako by odpovedal Robert Fico.

Kaliňák, Robert, podpredseda vlády SR a minister obrany SR
Áno. Ja by som mu pripravil nasledovný materiál. (Smiech v sále.) V zásade treba, treba povedať, že pred chvíľkou skončil Výbor Národnej rady pre kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, kde som mal možnosť o tomto rozprávať. V zúženej forme môžem informovať aj vás.
Každé stavanie obrannej stratégie a obranného mechanizmu pre konkrétny štát vyplýva z jeho skúseností a momentálne máme možnosť z pohľadu konfliktu na východe od našich hraníc vidieť množstvo nových informácií, ktoré tu pred niekoľkými rokmi neplatili. Pred desiatimi rokmi by ste sa dočítali v odbornej literatúre, ktorú produkovalo ministerstvo obrany bez ohľadu na politické obsadenie, že už nebudeme nikdy potrebovať delostrelectvo, že nebude potrebné tankové vojsko. Aj z toho dôvodu došlo k redukcii slovenského tankového vojska, ktoré boli na úrovni zhruba 500 kusov tankov pri vstupe do NATO k tým sedemnástim funkčným, ktoré vlastne sme mali teraz. A teraz už je ich trochu viacej, pretože medzičasom prišli prvé nemecké Leopardy.
V každom prípade platí, že tá doktrína sa otáča na základe skúseností, ktoré prichá... pri... privážajú nové konflikty. A dôvod, pre ktorý dnes to všetci vidíme, aj niekto, kto sa nevenuje pravidelne obrane, že ten dôraz na pozemnú, pozemnú silu je evidentný v rámci konfliktu, ktorý sa odohráva na Ukrajine. A prečo to tak hlavne je? Tá otázka je, že žiadna, žiadny z účastníkov, ani Rusko, ani Ukrajina nezískali tzv. nadvládu, vzdušnú nadvládu nad daným územím. Preto vlastne hlavná tá časť je sústredená na pozemné vojsko.
Z toho nám vyplýva, že ak chceme niekedy ochrániť Slovensko spôsobom, ktorý by zodpovedal článku 3 Severoatlantickej aliancie, to znamená, musíme najprv byť schopní chrániť vlastné územie sami, a mali by sme sa pohybovať na nejakej formule 30 + 30, čiže 30 plus 30 dní aj so zásobami, aj s výbavou, aj so všetkým, aby sme boli schopní nejakým spôsobom odolávať, je potom evidentné, že musíme teda ísť taktikou nevpustenia nepriateľa na naše územie, ktoré najprv je potrebné zabezpečiť tým, že mu nedovolíme, aby mohol mať vzdušnú prevahu na našom území. Ani štrnásť F16-iek a ani osemnásť, ani dvadsať štyri nemusí byť schopné toto zabezpečiť. Preto vlastne najväčšou ochranou je vždy protivzdušná ochrana.
Bývalá vláda vyrokovala, myslím, jeden začiatok nejakého nákupu s izraelskou firmou, systém sa volá BARAK a tento systém je systém stredného dosahu. Zároveň spustila diskusie s poľskou stranou pre systémy krátkeho dosahu, to je ale priamo, by som povedal, na bojisku, nie je to protiraketová ochrana. A my prehodnocujeme ešte ďalšie dve ponuky, ktoré prišli z Nemecka a ešte je otázka kórejskej ponuky, ale na konci dňa sa veľmi rýchlo rozhodneme. Ale našou prioritou vlády, o ktorej presviedčam aj pána predsedu vlády, je, ak má mať Slovensko niečo masívne, musí to byť protivzdušná obrana. Len vtedy dokážeme sa spoľahnúť na geografický reliéf Slovenska, na pripravenosť našich pozemných síl a ďalších možností, ktoré ukazujú na Ukrajine, aké dôležité to je, aby súper nemal túto vzdušnú nadvládu. A práve ten systém má byť pokrytý minimálne šiestimi batériami stredného doletu, ale dvoma, troma aj dlhého doletu, ktoré reprezentujú systémy, ako je napríklad Patriot alebo IRIS-T. A preto vlastne vznikla tá diskusia, ktorá hovorí o tom, že ideme cestou bojových vrtuľníkov, ktoré boli pravicovou vládou vrátane strany Sloboda a Solidarita odstránené z výzbroje a boli uzemnené s odôvodnením, že už nie je treba bojové vrtuľníky, a keď sme varovali vtedy, že odstránenie bojových vrtuľníkov je vždy lacná záležitosť, ale navrátenie spôsobilosti, ktorá je raz stratená, je extrémne drahé. A dnes presne stojíme pred touto otázkou.
A preto my dávame na váhu, že bez pochyby vrtuľníky Viper sú dobré vojenské vrtuľníky predovšetkým určené v rámci útočných operácií, ale bez pochyby v šikovných slovenských rukách, je to dobrá aj obranná zbraň. Ale je to čerešňa na torte, na torte, ktorú upečenú jednoducho nemáme.
Preto, keď hovorím, že tým základom našej obrany má byť tá klasická aj dnes všeobecne na tom uznávaná taktika nespustenia súpera do priestoru, tak to je kryté práve veľmi masívnym systémom protivzdušnej obrany. My sme o všetko prišli... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 1.2.2024 14:04 - 14:07 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán podpredseda parlamentu, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, dehumanizácia prichádza vtedy, keď dochádzajú argumenty. Je častokrát potvrdením charakteru človeka a preukázania zbraní, ktorými sa rozhodol bojovať. Pán kandidát na prezidenta pán Korčok týmto iba potvrdil úroveň jeho predstavy o tom, ako by chcel spravovať Slovenskú republiku, kedy zaútočil na svojho súpera spôsobom, ktorý určite do 21. storočia nepatrí. Zvykli sme si za posledných tri a pol roka na tieto formy útokov, ktoré opozícia predstavovala, ale tak trochu sme očakávali, že noví podporovatelia Ivana Korčoka, či už Progresívne Slovensko, alebo ďalší, ktorí vlastne neboli úplne priamo súčasťou predchádzajúcich tri a pol roka temnoty, že sa budú dištancovať. Ale neurobili tak. Ja im ešte dávam príležitosť, že môžu sa od takýchto vyjadrení dištancovať, vždy boli zástancami novej kultúry a preto v zásade by mali nenápadne pokarhať svojho kandidáta aspoň týmto spôsobom.
Treba si uvedomiť, že prečo dochádza k takýmto komunikáciám, prečo dochádza k takýmto útokom ešte na začiatku samotnej prezidentskej kampane? Nuž predovšetkým preto, že sa dá porovnávať, volič má možnosť porovnať, akým spôsobom sa zhostil Peter Pellegrini samotnej, samotnej covidovej problematiky v úvode, kedy jeho vystúpenia v čase ukľudňovali národ. Netrvali hodinu, neboli sprevádzané hysterickými výkrikmi a plačmi, proste bolo tu riešenie kľudu a nachádzanie riešení. To bolo rozhodujúce.
Hneď na to prišla vláda, ktorá rozbila Slovensko úplne na kašu a jej súčasťou bol pán Korčok, ktorý za všetky obmedzenia v rámci covidu, v rámci obmedzenia slobody pohybu, v rámci prenasledovania ľudí, zatvárania do karantény, násilných pokusov o očkovanie a všetkých týchto vecí, na ktoré budú spomínať generácie, bol súčasťou. Podporoval a hlasoval za ne.
Ak sa teda pýtate, že aký je rozdiel medzi Petrom Pellegrinim a Ivanom Korčokom, tak napríklad v tom. Ľudia si vedia nastrihnúť tieto dva obrázky, vystúpenia, ktoré boli na začiatku, kedy ešte končila vláda Petra Pellegriniho a potom, keď vlastne začala vláda Igora Matoviča, ktorej súčasťou Ivan Korčok jednoznačne bol. A keďže ten rozdiel je taký markantný a neuveriteľne viditeľný, potom, samozrejme, dochádzajú argumenty a jediné, čo vám ostáva, je dehumana... dehumiz... to som si vybral, dehumanizácia súpera a teda vlastne prirovnávanie k rôznym veciam len preto, lebo mám pocit, že ja si to môžem dovoliť, lebo ja som nad vecou, lebo ja som ten lepší. Obrázok, ktorý však bol vytvorený za uplynulé obdobie, ukazuje absolútny opak.
Takže keď teda odpoviem na vašu otázku ešte jednou vetou, v zásade kto bol lepší ako člen vlády (povedané s pobavením), no tak je úplne evidentné, že ďaleko ďalej to, samozrejme, dotiahol Peter Pellegrini a človek, ktorý potrebuje len, aby bol v nejakej funkcii, sa dať do služieb Igora Matoviča, to je samo o sebe veľkou výpovednou vetou.
Ďakujem pekne. Skončil som. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 1.2.2024 14:01 - 14:03 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Dobre. (Rečník reaguje na spustenie zvukového zariadenia.) Ďakujem pekne.
Vážený pán podpredseda, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, drahí členovia vlády, dovoľte mi, aby som z poverenia predsedu vlády podľa § 131 ods. 7 rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky ospravedlnil z dnešnej hodiny otázok neprítomných členov vlády a oznámil ministrov poverených ich zastupovaním.
Neprítomný je minister financií Slovenskej republiky Ladislav Kamenický, zastupuje ho podpredseda vlády pre plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec, minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky pán Tomáš Drucker, zastupuje ho podpredseda vlády pre plán obnovy a odolnosti s využitím eurofondov pán Peter Kmec, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár, zastupuje ho podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva pani Denisa Saková. Neprítomní sú aj členovia vlády, ktorým neboli položené otázky, pán minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč, minister dopravy Jozef Ráž, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši, minister spravodlivosti Boris Susko a minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi.
Skončil som, pán podpredseda.
Skryt prepis
 

23.11.2023 19:25 - 19:40 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Problém toho, že tak veľa reagujete na ministrov, že si vás ten človek úplne nepamätá, aj keď si poznámky robím, je to tým vekom. V každom prípade platí, že pán poslanec Dubéci, no je už druhé rozhodnutie. Je už rozhodnutie, ktoré popiera, to je tretie. Čiže to výrazne znižuje kvalitu toho návrhu nie preto, že by ste ho nemohli urobiť, ale toto bolo presne rozhodnutie, kde ste mali zavolať pána ministra na Výbor Národnej rady pre obranu a bezpečnosť a prediskutovať ten postup. Ale odvolávanie vtedy, keď naozaj urobí niečo vážne, on postupoval podľa zákona, preto je to slabý návrh, preto hovoríme, že je slabý. Vy ho môžte podať, to vám zakázať nemôžeme, ja len hovorím, že proste to nemá tú istú úroveň.
Áno, pán poslanec Krúpa, času je proste málo, mal som len 20 minút. Bolo by to dlhšie a práve o to bojujem, že ja si myslím, že môžem vystupovať stále, ale aj sa teda hlásim, pretože píše sa v rokovacom poriadku, že kedykoľvek.
Mne je proste, pani poslankyňa, ľúto, Kolíková, že vám to nie je ľúto. To je celý problém, to vaše správanie počas toho, čo sa stalo, nenasvedčovalo tomu, že by vám to bolo ľúto, mohli ste kedykoľvek zasiahnuť do väzobného zákona, nám nešlo o príslušníkov ZVJS, tí tú robotu robia v ťažkých podmienkach. Nám išlo o to, čo urobil Úrad špeciálnej prokuratúry, že napríklad premiestnil Milana Lučanského toho, kde to mal vykonávať, práve do toho Prešova, tak ako Tibora Gašpara. To sú tie veci, ktoré my hovoríme, že sú problém.
Pán poslanec Grendel, bol som na dôchodku, všimol som si len toľko, že ste sa snažili vyhýbať neuznášaniaschopnosťou vlády, tak to som komentoval, môžem sa ti za to rád za to ospravedlniť, ale fakt to asi nie je dôležité.
Pán Dostál, ja som nečítal v ústave, že by SME RODINA vymenovávala šéfa SIS, také tam nič napísané nie je. Tam je napísané, kto navrhuje pani prezidentke šéfa SIS, a to ste vy ako vláda. Takže sa z toho nedištancujte vy, od tých vašich kamarátov, s ktorými ste boli v koalícii.
A Samo Migaľ má pravdu.
Skryt prepis
 

23.11.2023 18:40 - 18:55 hod.

Robert Kaliňák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, vážení navrhovatelia, spravodajcovia, toto miesto má zvláštne čaro. A tí, o ktorých dnes sa tak strašne veľa hovorí, ma v podstate pozvali sem naspäť, aby sme sa tu mohli porozprávať, i keď som si myslel, že už o nich hovoriť nebudeme. Dnes sa tu však ale stretávame kvôli veľmi zvláštnemu návrhu, ktorý asi nevznikol ani v tomto parlamente. Kedysi existoval denník, ktorý mal v záhlaví napísané, že tlačovým orgánom ústredného výboru. Dovolil som si povedať v rámci politického súboja počas volebnej kampane, že po dlhých 30 rokoch od revolúcie tiež máme stranu, ktorá má svoj vlastný tlačový orgán. A že tlačovým orgánom Progresívneho Slovenska je Denník N. Bola to taká hyperbola, myslím, že celkom trefná, ale s odstupom času musím zistiť, že teda som sa mýlil. Pretože to nie je úplne pravda a ten posledný víkend, ktorý tu bol viackrát citovaný, kedy bolo vyčítané Progresívnemu Slovensku, že je nečinné alebo nefunguje a potom vlastne na povel zareagovalo, tak sa ukazuje, že v skutočnosti má Denník N politický orgán, ktorým je Progresívne Slovensko. (Potlesk.)
A teda dnes tu sedíme vlastne na mimoriadnej schôdzi politického orgánu Denníka N, ktorý ho zvolal teda, a tak aj vyzerá ten návrh. V zásade odhliadnem od toho, pretože to sa naozaj môže stať, že podáte návrh, ktorý, samozrejme, ešte nemá svoju elevanciu alebo teda hovoríte, že podáte, lebo ešte nemal dôveru. To je vec, ktorá ma nevyrušuje, pretože naozaj v zásade iniciatíva je vždy dobrá vec a na konci dňa o tom tá demokracia je. Vy to právo máte, počkali ste si, dokiaľ nastane právny stav, kedy už môžete, a vtedy ste ho podali. Je to všetko úplne v poriadku a nijakým spôsobom si vám to nedovolím vyčítať. Čo je však problém, je, že v tom samotnom návrhu bolo naozaj množstvo balastu. Vyžadujete od ostatných poslancov, aby vám hovorili, teda obhajujte pána ministra vnútra, dajte nejaké konkrétne veci alebo niečo podobné, alebo zaznieva, že nikto ho neobhajoval na účet niektorých vystupujúcich. Ale v skutočnosti v tom návrhu nie je nič, pretože popierate skutočnosti, ktoré hovoria naozaj zákony.
Zákon hovorí, že minister má konať. Nepýta sa ho napravo, naľavo, hovorí mu, že má konať, ak niekto jednoducho je obvinený. Nehovorím už ani o tom, a bol tu taký ten pokus v tom návrhu, pán podpredseda Šimečka, že možno ja by som to robil inak. Máte svätú pravdu. Pán minister Eštok zvolil tú najjemnejšiu verziu, ktorá sa zvoliť dala. Pretože vám viem skutočne vymenovať a nechcem míňať váš drahocenný čas tým, akým spôsobom by to vyzeralo, keby sa vládna koalícia rozhodla do, zveriť ešte do iných rúk ako pánovi ministrovi Šutajovi Eštokovi. Pretože tých možností, ktoré mal na výber v tom zákone, je obrovské množstvo. Tí ľudia zlyhali. Tí ľudia zaviedli režim, ktorý tu nebol 70 rokov. To sú neakceptovateľné veci.
Ak chceme dneska zatvárať oči nad tým, že sa tu niekto vytešuje z cudzej smrti, keby to hovoril zo žartu, v detskej izbe, na chate, len tak svojmu kamarátovi, tak sa to proste nesmie. Ale tí ľudia to nehovorili zo žartu, pretože tí ľudia konali. Tí ľudia nielenže zničili ľudské životy, že ľudia zomierali bez akejkoľvek reakcie strán, ktoré tu dnes sedia. Áno, vlastne čo je to pár ľudí vo väznici oproti 20-tisícom mŕtvych v covide, dá sa povedať, hej? Však už sa tu stalo masovým popraviskom Slovensko, tak čo už tých pár ľudí, čo zomreli kvôli nefungovaniu právneho štátu? A to sa nedá akceptovať. Zneužili úplne každú situáciu, ktorú mohli, aby sa ochránili. Dokonca zaútočili.
Všimnite si, že to je naozaj, to sú naozaj 50. roky, že všetko, čo oni povedia, je proste pravda. Na nich sa urobil obrovský komplot. Celá Slovenská informačná služba, kde ľudia, ktorí tam pracujú, slúžia 10, 15, 16 rokov mimo SMER-u, ktorí napísali túto správu. To neboli nominanti SMER-u. Navyše na čele Slovenskej informačnej služby v tom čase stál koaličný nominant. Tak čo iné ako pravda tu bola v tej správe? A ako začali tie veci okamžite fungovať. Vždy boli podozriví tí, ktorí si dovolili na to upozorniť.
Tá slepota, hluchota, ktorá je vlastne v tom návrhu, je do neba volajúca. Obvinili šéfa SIS jedného, druhého. Rozumiete tým brutálnym škodám, ktoré to spáchalo v zahraničí? A prečo? Lebo oni urobili návrh, že dovolila si iná bezpečnostná zložka poukázať na naše chyby, tak ju potrestáme. Tak sa na nej dohodneme, tak ju obviníme, tak ju zničíme, zničíme im život. To sa dialo. Popravili bývalého šéfa Policajného zboru, ktorý povedal jasne, že sa politizuje polícia. A to sa ešte budeme veľmi čudovať, čo v súvislosti so smrťou generála Lučanského vyjde na povrch. Veľmi. A vážne sa bavím, že to je všetko v poriadku. Keď im začal vadiť šéf NBÚ, popravili šéfa NBÚ. A aký je dôvod jeho obvinenia? Korupcia? Alebo nejaké rozkrádanie štátneho majetku? Nie. Že si dovolili pracovať na nich. Že ich kontrolovali.
A ja rozumiem strachu mnohých poslancov aj, dnes opozície, že nemôžeme na to poukázať, čo keby aj proti nám to urobili, lebo to nie sú už korupčné trestné činy. To sú veci, kde sa proste pomstili na tom, že robil si na mne? Ja ťa obviním. Spolčenie, zločinecká skupina za účelom poškodenia dobrého mena vyšetrovateľov. To sa dnes vyšetruje. Rozumiete? Existuje snáď komunistickejší trestný čin? Že on chcel mne zle, preto je zločinecká skupina, preto ho obviním. Veď si to prečítajte, dajte si aspoň tú prácu, aspoň raz si to celé prečítajte. Môžte mnohí krútiť hlavami, samozrejme, tu pani kolegyňa, som to počítal, keď 77-krát zakrútila hlavou, keď vystupoval pán minister, som to prestal počítať. Ja som nevedel, či to odsudzuje tým krútením, alebo nesúhlasí. Ale to v tejto chvíli proste nie je podstatné. Podstatné je, že si šliapete po svojich vlastných vyhláseniach. Je to malý príklad. Nie je nejak dôležitý, ale svedčí o tom, že tá integrita, ktorú sa snažíte reprezentovať, ja to oceňujem, má svoje chyby.
Dovolávali ste sa toho, aby s vami diskutovali poslanci. Iste. Dôvod, prečo to vládne vyhlásenie nie je predmetom úplnej diskusie, je práve preto, ako sa volá. Je to proste manifest vlády, je to deklarácia toho, čo sa ide robiť. A výsledky a počas toho roku môžte ich hodnotiť a budeme o nich tisíckrát diskutovať, keď príde k zákonom. Ale v poriadku, brali sme to ako relevantnú výhradu a vy to máte, samozrejme, právo to máte absolútne hovoriť a ja s tým môžem do určitej miery súhlasiť, že proste chceli ste veľa debatovať. Prečo potom, keď vystúpil pán minister a hovoril, prvé, čo sa prestalo pozdávať vášmu šéfovi klubu pánovi Dubécimu, že hovorí dlho. Pretože hovoril veci veľmi vážne a možno vašim ušiam nepríjemné.
Dokonca natoľko ho vyrušilo, že ešte stále rozpráva, že išiel za predsedom parlamentu alebo teda predsedajúcim sa opýtať, že nehovorí dlho? Veď ja som tu sedel, veď ste sa ho to pýtali, že mu nejde čas. Je to tak pán Dubéci? Čiže vadilo vám, že dlho hovorí. Na čo vám a tak prečo, vysvetlite mi to. Ja s vami rád budem diskutovať, mám ešte 11 minút, hej? (Reakcia z pléna.) Hej, hej, samozrejme, jasné. Preto sa vás na to potom aj kolegyňa Hanuliaková opýtala, nie? Že nehovorí nejak dlho? Lebo hovoril zlé veci. Veď teda keď chcete tú demokraciu presadzovať, chcete diskutovať, tak ich nechajte hovoriť. To je proste celý fakt.
Čiže keď chcem byť, mať nejakú integritu, tak nerobím takéto naozaj veľmi fatálne chyby. Ale dovolali ste sa toho, že súd mu povedal, že konal nezákonne. Samozrejme, to je predbežné opatrenie, také súd nehovorí. Hovorí, že v súvislosti s ohrozením a s tým, že sa má o tom rozhodovať, tak zatiaľ sa zdržte ďalšieho konania. Ale dobre, ak je to tak, v mojom prípade napríklad povedali dva súdy, Najvyšší a Ústavný, že Úrad špeciálnej prokuratúry a vyšetrovateľ NAKA, ktorý je tiež obvinený, pochopiteľne, konal nezákonne. Dokonca právoplatne o tom rozhodli, že to bolo nezákonné aj stíhanie, aj väzobné stíhanie. Navrhli ste odvolať pána Lipšica? Urobili ste čo i len tlačovku, že by tam nemal sedieť, pretože súd právoplatne rozhodol, že konal v rozpore so zákonom? Nie. To znamená dvojitý kilometer, ktorý chcete zaviesť? Ja verím, že nie. Ja verím, že tú šancu máte prvýkrát. Denník N povedal, treba ísť, treba odvolávať, odvolávate. Okej, fajn, je to možnosť. Ale ak chcete naozaj na tú integritu poukazovať, tak potom to robte spôsobom, že budete dôslední u každého rovnako.
Padni, komu padni, tisíckrát tu bolo povedané toto klišé. Tak keď padni, komu padni a rozhodne Najvyšší súd, aj Ústavný súd, že ÚŠP a NAKA porušili zákon, potom majú byť vyvodené dôsledky a už tam nemali byť a nič iné neurobil minister vnútra, len to, že ich postavil mimo výkon služby, nevyhodil ich. Neurobil rozhodnutie finálne, ale do vyšetrenia, do rozhodnutia súdu, o čom tak strašne tiež voláte. Veď nech rozhodnú súdy. Okej, aj o mne rozhodli súdy, aj o Tiborovi Gašparovi rozhodli súdy, že bol nezákonne vo väzbe a nikto nenesie následky? Tak potom postavenie mimo služby, ktoré mu priamo káže zákon, považujete za dôvod na odvolanie? To je naozaj veľmi, veľmi slabé a to je práve dôkazom, že je to politická objednávka.
Ale v podstate nezabúdajme na tých ďalších tridsať rozhodnutí Ústavného súdu, ktoré povedali jasne, čo sa tu dialo, to je svedectvom toho, čo sa tu dialo a pán minister chce len najprv urobiť kontrolu. Teda urobiť nápravu. To nie je pomsta. Pomsta by bola, keby vlastne o tretej ráno už médiá čakali u Čurillov doma a Lynx Commando by mu vyvalilo dvere aj so všetkými nabitými guľometmi, ktoré majú. To by bola pomsta, oko za oko, zub za zub. Ale to my nerobíme, nerobili sme to ani predtým.
Čudujete sa, že ako je to možné? Ja vám poradím, pán poslanec Spišiak, on to veľmi dobre pozná, v roku 2010 dokonca to vyhodnotila mimovládna organizácia, ktorá povedala, že najväčší počet v najkratšom čase zrušených funkcionárov Policajného zboru bolo práve vtedy, keď sa stal prezidentom Policajného zboru. Stojedna za prvé týždne, 101 ľudí v roku 2010. Tak keď chcete súdiť pána ministra, tak sa opýtajte na to pána poslanca, že ako sa to robí. Prečo to vtedy bolo v poriadku a dnes to zrazu v poriadku nie je? To je, to ináč hovoril aj pán premiér. Samozrejmé, že tak buď sa tu bavíme o tom, že má mať svoj tím a má byť zodpovedný za fungovanie polície, alebo potom nemá byť, fungovať, fungovať za, teda nemá byť zodpovedný za fungovanie polície a potom ho nemôžete odvolávať. Treba si vybrať, ktorú hru z toho chcem. Lebo to, čo vyčítate, robili vaši poslanci, a vy sa tej minulosti nemôžete zbaviť, akože vtedy som bol v iných rukách, vtedy som bol v inom politickom tábore. Proste to tak je.
Už sa nebudem baviť, samozrejme, o tom, čo dnes predviedla pani poslankyňa Kolíková, ktorá sa dožadovala kontextu.
Pani Kolíková, kontext toho, čo ste predviedli, je, že vám ombudsman vydal rozhodnutie, že ste porušili zákon a kvôli tomu zomrel Krivočenko. To je jediné rozhodnutie, kde, ktoré priamo poukazuje, že SaS-ka je zodpovedná za smrť človeka. To rozhodnutie je jasné. O vás povedali, že ste zabili 20-tisíc ľudí, takže naozaj kút hanby by som dnes nechal tak, nechal tak. (Potlesk.) Vy si tento svoj biľag ponesiete aj bez toho, aby sme ho komentovali. Ja sa chcem venovať tým, ktorí majú relevantnú pozíciu na politickom trhu a sú relevantnou opozíciou, ako takú ju musíme rešpektovať. A ja ju chcem rešpektovať.
Pán Dostál ešte dneska sa viackrát snažil, páni, viete, sú výborní v tej SaS-ke, takí srandovní, že odkiaľ to máte, pán Gašpar, odkiaľ máte tie prepisy. A potom z nelegálneho, dokonca trestným činom získanou nahrávkou, čo už je potvrdenie rozhodnutia súdu, cituje pán Dostál. Tak sa dohodnite u seba v klube, že čo jak sa to má a či si to má, alebo či sa to nemá.
Ale poviem vám niečo, pán Dostál, ja sa k tej vidličke hrdo hlásim. Hrdo. A viete prečo? Pretože to je svedectvom celej tej doby. Tibor Gašpar nebol zavretý preto, lebo mali pocit, že niečo urobil. Tibor Gašpar mal byť nástrojom k tomu a pretože na tých prepisoch hovorí Čurilla, to by bolo, keby sa Tibor Gašpar zlomil, keby niečo povedal na tých smerákov. O to v skutočnosti išlo, a preto syn, ktorý dobre pozná svojho otca, sa správnym spôsobom hneval na tých, kvôli ktorým tam Tibor bol. Tibor Gašpar bol vo väzbe hlavne kvôli mne a kvôli Robertovi Ficovi, lebo dúfala táto banda zločincov, že z neho niečo vytrieskajú. Chápete? Páči sa vám ešte stále? Nebudem komentovať hentoho lúzra, ktorý, ktorý proste nemôže pochopiť nič, ale to je vedľajšie. (Reakcia z pléna.) Hej, hej, však to je v pohode, však on musí skackať, lebo ináč nedokáže nič povedať a nič vyprodukovať, ale to je vedľajšie, však teda myslím si, že mu to ľudia už povedali viackrát. To je, platí také staré porekadlo, že čo sa hovorí tomu, čo má dva monokle, no nič, už mu to povedali dvakrát. (Smiech.)
Čiže ja by som chcel povedať, že pani poslankyňa Holečková tu hovorila o tom, že, že teda nemali šancu ešte vystúpiť, no ľahká matematika hovorí jasne, na pána ministra bolo 50, 50 faktických poznámok, 43, dobre, ľahká matematika 86 minút, to je jeden a pol hodiny. Všetci opoziční mohli vystupovať. Ako my máme 20 minút, mne to za chvíľu končí, ale oni mali vlastne jeden a pol hodiny mala opozícia k dispozícii, takže ten pomer, keby ste počítali toho času, tak ho rozhodne máte viacej.
No ale to som vám chcel povedať, že v rámci tej kultúry, bol tu veľmi častokrát spomínaný pán Mikulec, ja ho dnes spomínať nebudem, lebo naozaj on odvolávaný nie je, ale faktom je, že celý ten kút hanby vlastne bol zbabelý celé štyri roky, pretože ani raz nedovolili jeho odvolávanie, lebo sa báli, aby takáto schôdza vôbec bola. Tak my sme sa vlastne akože postavili k tomu, že proste tak je schôdza, tak poďme o tom diskutovať. Sme tu, hovoríme s vami, tak sme pripravení diskutovať a myslím si, že je to diskusia stále vecná s výnimkou teda klubu hanby, ale stále je to vecné.
Rád by som sa pristavil ešte narýchlo teda pri tých čurillovcoch a spomeniem veci, ktoré tu neboli povedané. Viete, bola taká jedna z tých nahrávok aj prepisov, ktoré tiež nikto nespochybnil, že treba robiť Paru a Kaliňáka, lebo kade chodia, robia zlobu. A keď potom som išiel v rámci jednej eskorty na Špecializovaný trestný súd, jeden maskovaný policajt, ktorý sa bál odhaliť svoju identitu, hovorí, a ste rád, že ste o mne hovorili na tlačovke? Tak asi som hovoril málo, keď tam ešte stále sedel. Viete, oni sa snažili pomstiť. Oni sa snažili využiť ten zákon, aby každému, kto otvorí ústa, ich zavreli. SIS-ke, NBÚ, Generálnej prokuratúre, každému, kto sa ozval. Nám, ktorí sme chodili na tlačovky, pretože len kvôli tomu sme tam samozrejme boli, a myslím si, že práve to nám dávalo tú silu v tom súboji. A práve preto tá náprava musí nastať a tí, ktorí dnes najviac kričia, sa najviac boja, ale do toho my už zasahovať pochopiteľne nebudeme. Ale boli ľudia ako Marek Para, ktorý za svoju prácu bol vo väzení, ale bol, samozrejme, prepustený, lebo bol nezákonne držaný vo väzbe. Boli ľudia, ako bol Dávid Lindtner, ktorému sedem mesiacov nedovolili telefonovať so ženou, pani poslankyňa Kolíková. Prečo mu nedovolili telefonovať s manželkou? Bolo to ohrozením nejakého vyšetrovania? Veď to bolo týranie ľudí priamo v priamom prenose, chápete?
Preto sa to dnes deje, že títo ľudia museli byť postavení mimo výkon služby, pretože vážnym spôsobom páchali trestnú činnosť, za ktorú sú obvinení ďaleko skôr, ako si vymysleli tie svoje smiešne podania o tom, že oni ohlasujú nejakú protispoločenskú činnosť ani nie na svojho nadriadeného, len tak všeobecne. Mnohí z nich ani neoznamovali, lebo len tvrdili, že oni sú svedkami, a preto majú byť chránení.
Čiže veľmi rýchlo sa dá povedať, že tých vecí, keď o tretej ráno vypisovali novinári, ako si idú zobrať Tibora a Lynx sa prihlásil aj s celým Hamranom, že to si musí ísť urobiť on, protiteroristické komando, ktoré stojí desaťtisíce eur a má slúžiť na ochranu tejto krajiny pred teroristami, ide zatvárať generála, pretože on si to chce ukázať, lebo on má gigantické ego. A na druhej strane sem púšťa bez absolútnej kontroly, tvrdí, že on na to nemá sily a prostriedky, aby chránil pred migráciou a tou vlnou nám sem prišlo niekoľko teroristov. Niekoľko hľadaných teroristov, ktorých Slovensko má dnes problém vyriešiť, vyriešiť. To sú vážne ohrozenia, tak sa nečudujte, keď sa niečo stane a my vieme presne, kto je na vine a sedia tam hore.
Čiže z tohto pohľadu treba reagovať a preto to opatrenie, ktoré urobil minister v migrácii, bolo absolútne správne a smeje sa len ten, ktorý tomu hrubo nerozumie, o čom je nelegálna migrácia a ako sa správajú toky migrantov a ako si odovzdávajú správu a čomu sa prispôsobujú. Presne tomu, že oni zaplatia 5-tisíc eur nie za to, aby sedeli v base na Slovensku za nelegálnu migráciu šesť mesiacov, ale za to, aby sa čo najrýchlejšie dostali do Nemecka. Práve takáto demonštrácia sily ich odradí a keď vám to nie je jasné, poďte, ja vám rád urobím k tomu prednášku a môžeme sa o tom porozprávať aj v diskusii hlboko. Študovali sme to dlho a vždy sme mali pravdu aj v Európe, aj s povinnými kvótami, vždy sa potvrdilo, že slovenský prístup bol správny. Preto sme na rozdiel od dajme tomu Maďarov alebo Čechov neboli žalovaní, lebo sme to robili vždy dobre a nie preto, že ja som to vymyslel. Ja som sa nechal poučiť tými, ktorí to robia roky, a iba sme nasledovali ich rady, ktorí na migračnom úrade na rozdiel od pána Orlovského presedeli 20 rokov a funkciu, ako funguje táto nelegálna migrácia, vedia veľmi, veľmi dobre.
Preto sa chcem poďakovať, vážený pán minister, za vašu prácu a vyjadrujem vám dôveru. (Potlesk.)
Skryt prepis