Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.1.2024 o 12:25 hod.

JUDr. PhD.

Lucia Plaváková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.1.2024 16:25 - 16:40 hod.

Lucia Plaváková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo a ďakujem aj poslancovi Dostálovi, že otvoril viaceré dôležité témy, Jednou z nich bola aj voľba ústavného sudcu, respektíve ústavnej sudkyne, ktorá sa už v podstate mala byť dávno vyhlásená, pretože naozaj bezodkladne určite neznamená niekoľko mesiacov. A je aspoň dobrou správou, že predseda parlamentu už avizoval, že túto voľbu vyhlási, ale sa obávam, že práve tie dôvody, ktoré boli spomenuté, viedli k tomu, že sa to takýmto spôsobom odďaľovalo, a to jest, že konečné slovo bude mať už novozvolený prezident, ktorým by teda rád bol aj práve predseda parlamentu. Ale zaujímavé na tom je to, že tuto v prípade, keď zákon vyslovene určuje povinnosť bezodkladne niečo vykonať, tak to predstaviteľ koalície nerobí, ale keď ide o ich vlastné záujmy, tak skrátených legislatívnych konaní tu máme ako na bežiacom páse. Pripomeniem, že je to už pätnásť z tých dvadsať jedna vládnych návrhov zákonov, ktoré nám boli do parlamentu predložené. Takže je to veľmi zaujímavý paradox a bolo by naozaj dobré, keby predseda parlamentu naozaj aj so svojou autoritou rešpektoval svoje zákonné povinnosti a vykonával ich v súlade s tým, ako mu to ukladá ústava a súvisiace zákony. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.1.2024 11:25 - 11:41 hod.

Lucia Plaváková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, aj pánovi poslancovi Hargašovi za jeho príspevok. Ja by som sa opätovne chcela pridať k tým výzvam na zapojenie sa koaličných poslancov a poslankýň, ale aj pána ministra, ktorý ale už tu nie je, do rozpravy, pretože nám chýbajú odpovede na mnohé otázky a v podstate tých otázok iba pribúda a odpovedí akosi nieto. Škoda tiež, že pán poslanec Gašpar tu už nie je, pretože on včera na ústavnoprávnom výbore hovoril, že on je teda pripravený na konštruktívnu diskusiu, rád sa zapojí do konštruktívnej diskusie a zároveň tak hovoril, že my vlastne sa tu nesnažíme diskutovať vecne, ale len tu čítame nejaké bodky a čiarky, ale ja som nič také tu za tie tri dni nepočula. Ja som tu počula veľa vecných faktických argumentov a otázok, na ktoré nedostávame odpovede.
Kolegovia, kolegyne, ja už mám taký pocit, že koalícia tu vlastne hrá takú nejakú hru bobríka mlčanlivosti a kto poruší tú mlčanlivosť, tak ho stihne asi nejaký trest. Lebo mali sme tu teda jednu faktickú poznámku pána poslanca Muňka, jemu sa zhodou okolností stala taká vec, že predal svoj byt o pár sto tisíc eur lacnejšie ako jeho trhová cena premiérovi Robertovi Ficovi. Môže to byť náhoda, ale možno to je trest za porušenie bobríka mlčanlivosti, a tak možno je to pochopiteľné, že teda sa tak boja zapojiť do tej rozpravy, ale predsa ich vyzývam a dúfam, že takýto trest už nikoho nepostihne. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.1.2024 10:25 - 10:41 hod.

Lucia Plaváková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, aj ďakujem pánovi poslancovi Prostredníkovi za výborný príspevok do rozpravy.
Som rada, že si sa vrátil opätovne k téme infringementov a teda konaní o porušení, na ktorý sa, na ktoré sa odvoláva práve to skrátené legislatívne konanie a ktorým sa obhajuje. Opätovne teda si aj poukázal na ten paradox, že ide o ako keby opravu niečoho, čo samotná smerácka vláda v minulosti transponovala a máme tu teda stále na stole aj ten paradox, že obhajujú skrátené legislatívne konanie konaniami o porušení a teda že nám hrozí zo strany Európskej komisie sankcia, ale pritom samotná Európska komisia žiada vládu, aby zastavila tento proces a nepredkladala tento návrh v skrátenom legislatívnom konaní. A my sme stále nepočuli teda vysvetlenie toho paradoxu. Ja by som opätovne chcela pána ministra spravodlivosti požiadať, či by nám to vedel vysvetliť, alebo prípadne pán poslanec Gašpar možno by sa mohol zapojiť a vysvetliť tento paradox, na ktorý sme ešte nepočuli žiadnu reakciu.
Ale čo mňa teda mimoriadne mrzí, je, že pomoc ľuďom blízkym SMER-u na zabezpečenie ich beztrestnosti schovávate za takú zásadnú smernicu, ktorá sa týka sexuálne zneužívaných a sexuálne vykorisťovaných detí. To mi príde mimoriadne smutné. A mimochodom v materiáli chýba aj tabuľka zhody, ktorá by popisovala teda, akým spôsobom je táto smernica transponovaná, tak by som tiež chcela poprosiť, aby bola doplnená.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.1.2024 9:25 - 9:41 hod.

Lucia Plaváková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Mňa teda fascinuje fakt, že už tretí deň tu diskutujeme o skrátenom legislatívnom konaní a naozaj poctivo sme bod po bode vyvrátili to, že nie sú naplnené zákonné podmienky pre jeho realizáciu. A jediný nový argument, ktorý sme počuli od ministra spravodlivosti včera, bol, že návrh prediskutovalo aj kolégium ministra. Ja normálne od včera nad tým rozmýšľam, že toto použiť ako argument, ja pevne verím, že pán minister spravodlivosti pozná rozdiel medzi riadnym legislatívnym procesom vrátane verejných konzultácií a poradou ministra s ľuďmi, ktorých si on sám vyberá. Naozaj by som očakávala, že takýto argument nikdy v živote z úst ministra spravodlivosti nebudem počuť. Ten rozdiel je naozaj zásadný a kolégium ministra nemá nič spoločné s riadnym legislatívnym procesom, ktoré je potrebné dodržať, a nie je to vôbec argument preto, že toto skrátené legislatívne konanie je v súlade so zákonom. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.1.2024 12:40 - 12:55 hod.

Lucia Plaváková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Pán minister, som rada, že ste pripomenuli princípy ukladania trestov, a teda primeranosť trestov aj individualizácia trestu, len teda by ma zaujímalo, prečo to v tejto novely riešite len v súvislosti s niektorými trestnými činmi, lebo to mi nedáva zmysel, ide o princípy, ktoré sa všeobecne uplatňujú.
Ďalej by som teda chcela povedať, že oceňujem váš nejaký objavený zápal pre ochranu ľudských práv a rada by som v tejto súvislosti pripomenula aj prípady, ktoré sa týkajú porušovania ľudských práv na Slovensku. Odvolávali ste sa napríklad na prípad proti Rumunsku, ale máme tu rozhodnutia od Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý v šiestich prípadoch konštatoval, že absencia právnej úpravy pre páry rovnakého pohlavia je porušením základných práv a slobôd. A mňa teda zaujíma, ja sa vás pýtam, kedy, kedy konkrétne toto porušenie chystáte odstrániť, pretože v legislatívnom pláne úloh na celé štyri roky som to nenašla. Zároveň by som pripomenula tiež rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie C-490/20, ktorý konštatoval, že je porušením práv dieťaťa, keď nie je zabezpečené, zabezpečený právny vzťah k obidvom jeho rodičom v prípade, ak ide o pár rovnakého pohlavia. A ja sa vás opätovne pýtam, kedy, kedy toto porušenie chcete odstrániť. Pretože ani toto som nenašla v pláne na celé štyri roky.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.1.2024 12:25 - 12:41 hod.

Lucia Plaváková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja som rada, že sa tu otvorila aj téma, že pani poslankyňa Kolíková teda priniesla tú tému rozhodnutí Ústavného súdu o porušovaní ľudských práv, ktorých majú byť teda desiatky, a snáď sa teda dočkáme celého toho zoznamu, aby sme si to dopredu mohli naštudovať, možno by nám to mohli doručiť spoločne s pánom ministrom spravodlivosti aj s tým rešeršom a s tou analýzou porovnania úprav v jednotlivých európskych krajinách, na ktoré teda tiež čakáme.
A ja som si teda robila také, taký prehľad rozhodnutí Ústavného súdu za obdobné obdobie, o ktorom koalícia hovorí, a tých rozhodnutí bolo okolo tisíc. Tisíc rozhodnutí Ústavného súdu, v ktorom Ústavný súd konštatoval porušenie základných práv a slobôd. Väčšina sa týkala porušení v podstate spôsobených súdmi v prieťahoch a veľká časť potom samotnej prokuratúry a možno nejaké zlomky sa týkajú veľmi okrajovo špeciálnej prokuratúry. V každom prípade to gro spočíva v porušovaní spôsobených v podstate súdmi tým, že sú prieťahy v súdnych konaniach.
A teda ja už som sa tu tak viackrát aj koaličných poslancov a poslankýň, ale aj ministrov pýtala, že či teda budeme aj súdy rušiť, keď tu máme stovky rozhodnutí Ústavného súdu, ktorý konštatoval zásahy do základných práv a slobôd, teda to isté, čím odôvodňujú celé toto skrátené legislatívne konanie a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

8.1.2024 11:25 - 11:41 hod.

Lucia Plaváková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za všetky faktické poznámky, postupne prejdem pár z nich.
Tami Stohlová, ďakujem, že si pripomenula aj konkrétne prípady teda ľudí, ktorým tento návrh zákona pomáha. Ešte sa musíme pozrieť aj na to, ako zmena premlčacej doby pomôže zabezpečiť beztrestnosť úplnú, úplnú stratu trestnosti viacerým ľuďom a pozrieme sa na to určite podrobne.
Ale čo sa týka tej malej škody, a ako pán Hlina upozornil, že by teda rád videl, kde je to takto definované v inej krajine, tak to mi pripomenulo, že som sa pána ministra spravodlivosti, som od neho prosila, či nám môže poskytnúť rešerš úprav jednotlivých európskych krajín, keďže často odôvodňujú tento návrh tým, že sa potrebujeme zosúladiť s tým, ako to majú upravené v iných európskych krajinách, a teda doposiaľ som ten rešerš a takéto, takúto analýzu nedostala, tak, pán minister, by som vás chcel opätovne poprosiť, či nám ju viete poskytnúť, pretože predpokladám, že pred tým, než sa nejaká novela navrhuje, tak máte k tomu aj odborné podklady, takže určite to máte niekde k dispozícii.
Čo sa týka toho paradoxu vo vzťahu k infringementom, odznelo to od viacerých z vás, či už pán poslanec Dostál, alebo pani poslankyňa Jurík, alebo pani poslankyňa Kolíková, a bol tu aj taký opakovaný apel na pána ministra, aby nám to teda vysvetlil, pretože je to naozaj nesmierne paradoxná situácia, že vy sa odvolávate ako odôvodnenie toho skráteného legislatívneho konania na infringementy, ktoré nám hrozia, a pritom Európska komisia, naopak, nás upozorňuje, aby sme tento návrh, a obzvlášť v skrátenom legislatívnom konaní , nepri... nepríjmali a takýmto spôsobom to nerealizovali.
Tak by som vás chcela, pán minister, poprosiť, či by ste naozaj nemohli vystúpiť v rozprave, a tento paradox nám vysvetliť, keď už teda nie ste na tej dovolenke.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.1.2024 9:55 - 10:11 hod.

Lucia Plaváková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predsedajúci. Je mi trochu smutno, že tu vidím opäť len tie isté tváre z radov koalície (povedané so smiechom), tak som čakala, že nastane nejaký vianočný zázrak a že vás tu bude viac, ale tak ďakujem, že ste tu aspoň vy. (Reakcia z pléna.) On ma upozornil, že odbehne na toaletu, tak... (Povedané so smiechom.)
Vážené dámy, vážení páni, na úvod si zopakujme základné fakty o skrátenom legislatívnom konaní, o ktorom tu vedieme túto rozpravu a ktorá je teda predmetom našej rozpravy.
Podľa § 89 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody, Národná rada sa môže na návrh vlády uzniesť na skrátenom legislatívnom konaní o návrhu zákona. (Reakcie z pléna.) To znamená, že zákonnými dôvodmi pre skrátené legislatívne konanie sú:
1. ohrozenie základných ľudských práv a slobôd,
2. ohrozenie bezpečnosti alebo
3. hrozba značných hospodárskych škôd.
Ide teda o absolútne mimoriadne prípady, kedy má byť skrátené legislatívne konanie použité. Ak dobre počítam, súčasná vláda predložila do parlamentu doposiaľ 21 vládnych návrhov zákonov, z toho 15 predložila v skrátenom legislatívnom konaní, to je krásnych 71 %. Robert Fico si tak z mimoriadneho spôsobu prijímania legislatívy spravil štandardný, čo je, samozrejme, jedným z dôvodov, prečo by mal Ústavný súd vládne návrhy preskúmať. A my mu priestor pre realizáciu tejto jeho právomoci určite vytvoríme.
Súčasná vládna koalícia sa pritom minimálne vo svojom programovom vyhlásení tvárila, že zlú prax skráteného legislatívneho konania z minulosti chce napraviť. Dovoľte mi opätovne zopakovať konkrétne záväzky vládnej koalície z jej programového vyhlásenia, citujem: „Vláda presadí návrat k štandardnému politickému prostrediu demokratickej spoločnosti.“ Na vami predkladanom skrátenom legislatívnom konaní nie je štandardné a demokratické absolútne nič.
Ďalej citujem: „Uskutočňovaniu kľúčových rozhodnutí bude predchádzať konkrétna forma verejných konzultácií.“ Toto je obzvlášť zaujímavé, koalícia opakovane argumentovala, že minister spravodlivosti sa predsa len tak ráno nezobudil a nenapísal túto novelu, ale vzišla s nejakého záhadného odborného tímu. Konkrétnejšie sme sa dozvedeli iba to, že dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda dal ministrovi spravodlivosti svoje osobné ústne stanovisko, okrem toho sme sa dozvedeli, že na príprave tejto novely sa podieľal obžalovaný advokát David Lintner z kauzy Víchrica či syn Tibora Gašpara. Nádhera. Ešte raz opakujem, uskutočňovaniu kľúčových rozhodnutí bude predchádzať konkrétna forma verejných konzultácií. Ve-rej-né konzultácie. A nič. Verejnosť vrátane tej odbornej s výnimkou trestnoprávnych priateľov vládnej koalície sa o znení diskutovaného návrhu dozvedela až po jeho schválení vládou.
Ďalej z programového vyhlásenia vlády citujem: „Vláda zvýši participáciu verejnosti pri prijímaní zákonov a iných právnych predpisov.“ K tomu už asi nemá zmysel nič špeciálne dodávať. Zopakujem, že ste participáciu chceli zvyšovať, nie znižovať. Ale možno to bol preklep v programovom vyhlásení vlády.
Nielenže neplníte programové vyhlásenie vlády, vaše vlastné programové vyhlásenie, ktoré ste si tu v tejto sále aj schválili, ale napríklad predseda parlamentu a predseda jednej z koaličných strán - strany HLAS - Peter Pellegrini sa v minulosti viackrát negatívne vyjadril ku skrátenému legislatívnemu konaniu. Citujem z článku agentúry TASR z portálu TERAZ.sk zo 14. júla 2020: „Peter Pellegrini chce apelovať aj na prezidentku, aby zvážila, kedy parlamentu vráti niektorý zo zákonov v skrátenom legislatívnom konaní s tým, že zrýchlený režim nebol opodstatnený. To, čo sa dnes deje, to už nie je zdravé, podotkol. Kým zo začiatku sa to ešte dalo nejakým spôsobom chápať vzhľadom na COVID-19, dnes mám pocit, že si vládna koalícia a ministri zvykli, že čo im v pondelok napadne, to vo štvrtok majú v NR SR schválené, poznamenal Pellegrini.“
O pol roka, 3. februára 2021 priniesol portál Startitup.sk ďalšie vyjadrenie Petra Pellegriniho, v ktorom kritizoval spôsob prijímania viacerých zákonov, skrátené legislatívne konanie a schvaľovanie tzv. prílepkov k zákonom.
A na konci roka 2021, 27. decembra priniesol portál spravodajskej televízie TA3 ďalšiu kritiku skráteného legislatívneho konania zo strany Petra Pellegriniho, citujem: „Je to krivenie celého legislatívneho procesu a hlavne jeho predvídateľnosti.“
Čudujem sa teda, že teraz zrazu lídrovi jednej z koaličných strán tá záplava, dovolím si použiť obľúbené slová pána ministra spravodlivosti – nadužívanie skráteného legislatívneho konania – nevadia. Vláde zjavne nevadí, že celá zmena je pripravená narýchlo, bez akejkoľvek odbornej a verejnej diskusie, pretože žiadnu verejnú diskusiu nepotrebujú. Zmena je šitá na mieru pre ľudí, ktorí majú, diplomaticky povedané, problémy so súčasným znením trestnoprávnej úpravy a potrebujú zabezpečiť beztrestnosť.
Vám, vládni poslanci a vládne poslankyne, nestačí valcovať právny štát skráteným legislatívnym konaním, pripomeniem, že nám bolo na ústavnoprávnom výbore znemožnené aj riadne klásť otázky ministrovi spravodlivosti, na čo máme zo zákona právo. Kolegyni Zuzane Števulovej dokonca nebolo umožnené položiť ani jednu otázku. A predseda výboru, ktorý je členom vládnej koalície, rozpravu jednoducho ukončil.
A ako vláda odôvodnila skrátené legislatívne konanie? Novelu Trestného zákona, predmetom, predmetom ktorej je aj znižovanie trestných sadzieb za ekonomickú trestnú činnosť, s ktorou majú zhodou okolností práve problémy ľudia blízki koalícii, odôvodňuje vláda takto: „Naliehavosť prijatia návrhu zákona v skrátenom legislatívnom konaní vyplýva z nevyhnutnosti prijať legislatívne opatrenia v oblasti trestného práva nadväzujúce na konania o porušení povinností vyplývajúcich v správach Európskej únie.“
Vláda sa konkrétne odvoláva na tieto konania o porušení práva Európskej únie:
– Konanie o porušení pre nesprávnu transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady 2011/93/EÚ z 13. decembra 2011 o boji proti sexuálnemu zneužívaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu detí a proti detskej pornografii, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2004/68/SVV, konanie začaté 15. februára 2023. Ako napovedá identifikácia predmetného konania, toto nemá nič spoločné s trestnými sadzbami za ekonomickú trestnú činnosť.
– Ďalším je konanie o porušení pre neúplnú a nesprávnu transpozíciu rámcového rozhodnutia Rady 2002/584/SVV z 13. júna 2002 o Európskom zatykači a postupoch odovzdávania osôb medzi členskými štátmi, konanie začaté 14. júla 2023. (Krátka pauza.)
Ako napovedá identifikácia druhého konania, na ktoré sa odkazuje vláda, toto nemá nič spoločné s trestnými sadzbami za ekonomickú trestnú činnosť. Predmetom tohto konania sú najmä otázky jednoznačnej úpravy ustanovenia o povolení prevozu zo strany Slovenskej republiky, vyjasnenie ustanovenia o opravnom prostriedku vo vzťahu k výkonu európskeho zatýkacieho rozkazu z hľadiska dodržania lehoty stanovenej v rámcovom rozhodnutí Rady, zmena klasifikácie niektorých dôvodov na odmietnutie vykonania európskeho zatýkacieho rozkazu z povinných na nepovinné a rovnako aj nová úprava dôsledkov, ktoré nastanú po vykonaní európskeho zatýkacieho rozkazu v prípade osôb, ktoré boli odsúdené v Slovenskej republike v neprítomnosti.
A rovnako sa to týka troch ďalších konaní, na ktoré sa odvoláva vláda a ktoré nemajú nič spoločné s navrhovaným znižovaním trestnosti korupcie a iných trestných činov:
– a to konanie o porušení pre nesprávnu transpozíciu niektorých ustanovení smernice Európskeho parlamentu a Rady z 5. júla 2017 o boji proti podvodom, ktoré poškodzujú finančné záujmy Únie prostredníctvom trestného práva a súvisiace porušenia čl. 325 ods. 2 základnej zmluvy EÚ, konanie začaté 9. februára 2022,
– ďalej je to konanie o porušení pre nesprávnu transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/48/EÚ z 22. októbra 2013 o práve na prístup k obhajcovi v trestnom konaní a v konaní o európskom zatykači a o práve na informovanie tretej osoby po pozbavení osobnej slobody a na komunikáciu s tretími osobami a s konzulárnymi úradmi po pozbavení osobnej slobody,
– konanie o porušení – ako piate, na ktoré sa odvoláva vláda – pre neúplnú transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady 2016/800 z 11. mája 2016 o procesných zárukách pre deti, ktoré sú podozrivými alebo obvinenými osobami v trestnom konaní.
Okrem faktu, že ani jedno z týchto konaní o porušení zmlúv Európskej únie, ktorými odôvodňuje vláda skrátené legislatívne konanie, sa netýka potreby znižovania trestných sadzieb za korupciu a inú ekonomickú trestnú činnosť, konanie o porušení, ako všetci dobre vieme, je dialóg medzi Európskou úniou a členskou krajinou. Neviem si celkom predstaviť, že by Európska únia podávala žalobu na Slovensko, pre porušenie ktorého odstránenie už vláda iniciovala riadnym legislatívnym konaním, a Európskej komisii to vláda preukázala. Čiže argument pre skrátené legislatívne konanie, mi toto skutočne nevychádza.
V odôvodnení skráteného legislatívneho konania sa ďalej špecificky uvádza, že ak by vláda tento návrh zrýchlene neprijala, tak by Slovensku hrozilo súdne konanie pre porušenie zmlúv Európskej únie. Konkrétne citujem: „Je preto dôležité, aby zákonodarca pristúpil k okamžitému riešeniu výhrad Európskej komisie. V opačnom prípade sa Slovenská republika vystavuje riziku súdneho konania, s ktorými sú bezprostredne späté finančné sankcie z dôvodu absentujúcej, prípadne nesprávnej transpozície práva Európskej únie. Pokiaľ ide o možné následky v konaní o porušení, ktoré vedie Európska únia proti Slovensku, je potrebné uviesť, že v prípade pokračovania týchto konaní bez zabezpečenia nápravy vytýkaných porušení najneskôr v lehote na odpoveď na odôvodnené stanovisko Európskej komisie by sa táto následne mohla obrátiť so žalobou na Súdny dvor Európskej únie podľa čl. 258 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.“
Áno, tak určite, ako som už uviedla, porušenia na ktoré sa predkladateľ odvoláva, nemajú nič spoločné so zabezpečovaním beztrestnosti smeráckych ľudí, inými slovami so znižovaním trestnosti týkajúce sa korupcie a iného ekonomicky škodlivého konania, inými slovami s predmetom predkladanej novely. Práve naopak, z vyjadrení zástupcov Európskej únie je zrejmé, že práve prijatie tejto novely v skrátenom legislatívnom konaní môže viesť k aktivovaniu sankčných krokov voči slovenskej vláde.
Zaujalo ma tiež odôvodnenie zmeny hraníc škody. Konkrétne predkladateľ uvádza: „V neposlednom rade je potrebné urýchlene reagovať aj na vývoj inflácie, vďaka ktorej sú kritériá, na základe ktorých sa škoda na majetku kvalifikuje ako trestný čin, už neaktuálne a dochádza ku kriminalizácii osôb bez reálneho nebezpečenstva pre spoločnosť.“ Toto je úplne super: „Kvôli inflácii treba v skrátenom legislatívnom konaní riešiť zmeny hraníc škody, podľa ktorých sa uplatňujú jednotlivé skutkové podstaty a trestné sadzby.“ Jeden by sa aj zasmial, keby to nebolo do plaču, obzvlášť keď sa pozrieme na to, ako sa jednotlivé hranice menia:
– Malá škoda z dnešných 266 eur na 700 eur, škoda väčšia z dnešného desaťnásobku malej škody, t. j. 2 660 eur, nie na desaťnásobok novej hranice malej škody, čo by bolo 7 000 eur, ale na 35 000 eur. No neviem, nejako exponenciálne tá inflácia narastá pri väčšej škode.
– Alebo je to jednoducho tak, že bolo potrebné čo najviac poposúvať limity značnej škody, a to konkrétne z 26 600 eur na 350 000 eur a
– škody veľkého rozsahu zo 133 000 na 700 000 eur, aby sa dalo čo najbezbolestnejšie obohacovať na úkor štátu, lebo pre nejaké drobné sa to nikomu neoplatí, však.
Len teda zopakujem, že odôvodnenie skráteného konania pre zmenu úpravy hraníc škody je úplne absurdné. Chápem, že bolo treba nejaký argument nájsť, „ale inflácia to není, jasný pane.“
A prečo je podľa koalície potrebné rušiť Úrad špeciálnej prokuratúry v skrátenom legislatívnom konaní? Podľa vlády sú Generálna prokuratúra a Úrad špeciálnej prokuratúry v de facto v inštitucionálnej vojne, pretože presadzujú dva odlišné koncepty trestnej politiky štátu. No áno, Úrad špeciálnej prokuratúry presadzuje koncept stíhania a odsúdenia ľudí, ktorí spách... páchajú korupčnú a inú ekonomickú trestnú činnosť, a to bez ohľadu na to, či ide o ľudí blízkych vláde, alebo samotných politikov, a generálny prokurátor Maroš Žilinka presadzuje koncept zabezpečovania beztrestnosti smeráckych ľudí cez § 363, známy paragraf. Áno, dva odlišné koncepty. Jeden Robertovi Ficovi vyhovuje, a druhý ho ohrozuje, tak ho treba rýchlo zlikvidovať. Až na to, že zabezpečenie beztrestnosti smeráckych ľudí medzi dôvody umožňujúce skrátené legislatívne konanie nepatrí.
Na výbore som sa pána ministra spravodlivosti Borisa Suska pýtala, akým konkrétnym spôsobom je ohrozená bezpečnosť existenciou Úradu špeciálnej prokuratúry. Ten existuje už dvadsať rokov a ja teda skutočne neviem, ako bola za týchto dvadsať rokov jeho existenciou bezpečnosť Slovenska ohrozená. Odpoveď som veľmi nedostala. A argumentom - odlišným výkladom právnych noriem - ako dôvod urýchleného zrušenia ÚŠP je už úplne absurdný.
Páni a dámy, z vládnej koalície, to budete každý orgán, ktorý vykladá právne normy spôsobom, ktorý vám nevyhovuje, rušiť, a to ešte k tomu skráteným legislatívnym konaním? Absolútne nič z odôvodnenia vlády nesmeruje k naplneniu podmienok pre skrátené legislatívne konanie, a preto je našou povinnosťou spraviť maximum pre zastavenie tohto návrhu, ktorým sa hrubým a agresívnym spôsobom zasahuje do základov právneho štátu, či tu v pléne parlamentu, alebo aj na Ústavnom súde. Ústavný súd už vo svojom predchádzajúcom rozhodnutí, v ktorom vyslovil nesúlad prijatej právnej normy s ústavou, poukázal na kritiku Benátskej komisie pri využívaní skráteného legislatívneho konania v prípade zákona o systémových zmenách s cieľom vyhnúť sa za iných okolností nevyhnutnej zmysluplnej diskusii. To považuje za zásah do právneho štátu s ohľadom na zásady transparentnosti, inkluzívnosti, demokratickej legitimity a zodpovednosti.
Ako vyplýva aj zo Správy o právnom štáte z roku 2022, nedostatok diskusie a konzultácie pri zásadných legislatívnych zmenách vníma ako pretrvávajúci problém vo vzťahu k Slovenskej republike aj Európska komisia.
Proti skrátenému legislatívnemu konaniu pri novele Trestného zákona a zrušení ÚŠP sa kriticky vyjadrila aj Rada prokurátorov, Európska komisia či predseda Špecializovaného trestného súdu. Ale ani to vás, samozrejme, nijako nevyrušuje, hlavne že vám to poslušne schvaľuje váš generálny prokurátor. Ten generálny prokurátor, ktorý zároveň poslušne uplatňuje § 363, aby pomohol vašim ľuďom. Nádhera, happyend ako z rozprávky, tej mafiánskej.
Úplným majsterštukom je, že v tomto skráteným... v skrátenom legislatívnom konaní Úrad špeciálnej prokuratúry rušíte prílepkom k absolútne nesúvisiacemu zákonu. Podľa § 6 ods. 3 zákona o tvorbe právnych predpisov návrh zákona nemôže obsahovať novelizáciu iného zákona, ktorá obsahovo nesúvisí s návrhom zákona. A zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry skutočne nijako nesúvisí s predloženou novelou Trestného zákona ani zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry nijako neovplyvňuje znenie Trestného zákona. Jedine, čo novelu Trestného zákona a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry spája, je snaha zabezpečiť beztrestnosť smeráckym ľuďom.
A, pán minister, skutočne sa to nesnažte obhajovať tým, že to robila aj minulá vláda. Ja aj celé PS-ko sme to kritizovali aj vtedy, takže tento argument ma absolútne nezaujíma. Vy ako minister spravodlivosti by ste mali porušovanie legislatívneho procesu naprávať, nieto opakovať.
Dôvod, prečo sa zákony nemajú novelizovať prílepkami, dokonale demonštroval váš koaličný poslanec Ján Mažgút, ktorého tu nevidím, na rokovaní ústavnoprávneho výboru, keď ani sám nevedel, že k novele Trestného zákona je prilepené aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Odporúčam si to všetkým pozrieť v zázname ústavnoprávneho výboru. Vaši vlastní koaliční poslanci nevedia, čo ste si tam všetko prilepili a čo chcete v skrátenom legislatívnom konaní násilne pretlačiť. Snáď si to aspoň cez sviatky doštudovali. Naivne verím vo vianočný zázrak.
Proti rýchlemu zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry bez odbornej diskusie boli pritom aj samotní členovia dnešnej vládnej koalície. Strany vládnej koalície síce hovorili o potrebe odbornej a vecnej diskusie, ale veľmi skoro na tento svoj záväzok zabudli. Zmeny, ktoré sa chystáte prijať, sú navrhované bez odbornej diskusie.
Rada prokurátorov, ktorá združuje všetky krajské prokuratúry, sa to, sa ostro voči vami navrhovanej zmeny ohradzuje. Ako tu už zaznelo, odcitujem tiež časť z ich stanoviska: „Rada prokurátorov Slovenskej republiky zásadne nesúhlasí so zvoleným legislatívnym postupom zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a presunúť jeho agendu na krajské prokuratúry. Sme presvedčení, že zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry by viedlo k oslabeniu boja proti závažnej organizovanej kriminalite a korupcii. Eventuálne prenesenie výkonu dozoru na krajské prokuratúry bez materiálnej, logistickej, personálnej podpory a náležitej prípravy bude mať negatívny vplyv na kvalitu výkonu dozoru prokurátormi krajských prokuratúr a na rýchlosť konania v predmetných trestných veciach. Bez ohľadu na vysoké odborné štandardy prokurátorov krajských prokuratúr tieto nie sú aktuálne pripravené prebrať agendu Úradu špeciálnej prokuratúry bez náležitej prípravy a podpory.“
Opäť to pre vás, vážení páni vládni poslanci a vládne poslankyne, zhrniem. Prokurátori a prokurátorky, ktorí a ktoré majú rozhodovať po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry, považujú vaše rozhodnutie za vážne ohrozenie boja proti korupcii, ktoré môže vážne ohroziť rôzne trestnoprávne procesy.
Za zmienku stojí aj zvrat na strane generálneho prokurátora ohľadom zmien, ktoré sa týkajú prokuratúry. Ešte pred dvomi rokmi hovoril, ako mu prekáža, ak sa zmeny týkajúce sa prokuratúry prijímajú bez poctivej odbornej diskusie. 29. augusta 2021 som tiež povedal, že nie som žiadny štatista, ktorý podpíše všetko, čo si niekto požiada. Tá nečakaná zmena názoru! Nedávno mu expresné zmeny vadili, napríklad kvôli § 363, a dnes prekopanie a zničenie celého 20 rokov fungujúceho systému či zásadné zmeny Trestného zákona bez akejkoľvek diskusie mu neprekážajú.
Proti zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry sa jasne vyjadrila aj Európska komisia, to už tiež dnes odznelo. Požiadala Slovensko, aby nepokračovalo v novelách Trestného zákona a v zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry s tým, že tieto návrhy treba dôkladne zvážiť. Eurokomisia v liste podpísanom eurokomisárom pre spravodlivosť a eurokomisárkou pre vnútorné záležitosti požiadala ministra spravodlivosti Borisa Suska, aby Slovenská vláda zatiaľ nepokračovala v zamýšľaných novelách, a najmä sa neuchýlila k zrýchlenému postupu bez riadnej a dôkladnej konzultácie so zainteresovanými stranami na vnútroštátnej a európskej úrovni.
Horovca... hovorca Európskej komisie spresnil, že Eurokomisia je pripravená na ďalšie politické a technické diskusie so slovenskou vládou s cieľom podrobnejšie preskúmať tieto otázky, pričom zamýšľané otázky zmeny a doplnenia zákona odporúča konzultovať aj s Benátskou komisiou Rady Európy. A slovenská vláda nič – ide ďalej svojou promafiánsku jazdu.
Čo nám môže hroziť, ak novela v skrátenom legislatívnom konaní prejde, ale nebude spĺňať podmienky právneho štátu a obíde ide o európske pravidlá? To je vyjadrené aj v samotnom odôvodnení skráteného legislatívneho konania až na to, že sa tým odôvodňuje predloženie tohto skráteného legislatívneho konania, a pritom to samotné pomenováva tie hrozby, ktoré toto skrátené legislatívne konanie prináša.
Medzitým, ako sa tu, vládni poslanci a vládne poslankyne, snažíte všetko prevalcovať, tisíce ľudí vyšli do ulíc. Ani oni nesúhlasia so zmenami, ktoré ste pôvodne chceli prijať rýchlo pred Vianocami, bez diskusie, bez oponentov, a to vám našťastie nevyšlo. A ľudia to vidia. Vy sami ste najlepšou chodiacou reklamou lákajúcou ľudí vyjsť v zime do ulíc. Viac ako 70-tisíc ľudí zároveň podpísalo petíciu, kde vás žiadajú dodržiavať demokratické princípy. A toto všetko nezostalo aj bez povšimnutia iných krajín. Spôsobili a spôsobujete nám medzinárodnú hanbu. Hlavné mienkotvorné denníky zo zahraničia informujú o zámere vlády Roberta Fica zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, o verejných protestoch s tým spojených a ohrození právneho štátu na Slovensku.
Dámy a páni z vládnej koalície, robíte Slovensku hanbu nielen na politickej úrovni medzi našimi spojencami či na pôde európskych inštitúcií, vaše mocenské chúťky, ktoré nemajú nič spoločné s demokratickými princípmi, vidia aj ľudia tu na Slovensku, ako aj tí v zahraničí.
My urobíme všetko preto, aby vám skrátené legislatívne konanie, zničenie roky fungujúcej inštitúcie a zabezpečenie amnestie pre smeráckych ľudí nevyšlo. Využijeme všetky nástroji... nástroje parlamentnej opozície, budeme chodiť s ľuďmi na námestia, kde im budeme tlmočiť to, čo v parlamente robíte a ako nedemokraticky sa správate.
A keď vás nič z toho nezastaví, podáme aj návrh na Ústavný súd, aby mohol využiť svoju právomoc v ochrane ústavných demokratických princípov.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.12.2023 14:27 - 14:43 hod.

Lucia Plaváková Zobrazit prepis
Trošku sa tu zmiešali dve veci nesúvisiace, ale ja mám teda doplňujúcu otázku k tomu, že potrebujete odbornú diskusiu.
Redefinícia znásilnenia už bola v medzirezortnom pripomienkovacom konaní. Tá diskusia prebiehala dlhé, dlhé mesiace medzi všetkými zúčastnenými rezortmi. Ja som sa tiež zúčastňovala aj rozporových konaní, takže veľmi dobre viem, že tá debata už prebehla, takže by som sa zaujímala, akú ďalšiu odbornú diskusiu ešte potrebujete, keď už prebehla a výsledkom tej diskusie bol návrh novej formulácie trestného činu znásilnenia, to po prvé. A po druhé, vy sa tu často odvolávate na potrebu zosúladenia našej trestnoprávnej úpravy s nejakým európskym štandardom, tak väčšina krajín už prijíma redefiníciu znásilnenia presne na absencii súhlasu, a či teda v tomto prípade nie je potrebné toto zosúladenie s európskym štandardom čo najskôr dosiahnuť.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.12.2023 19:40 - 19:55 hod.

Lucia Plaváková Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Martin, ja som rada, že si opäť pripomenul tú tému chýbajúceho zdôvodnenia zaradenia niektorých inštitúcií medzi ústredné orgány štátnej správy a ja by som teda pripomenula aj mnou vyhlásené pátranie po osobe, ktoré, ktorá nám to vysvetlí. Ale ja som si vedomá, že ja som možno spravila chybu, že možno som tam mala dať nejakú cenu, že pre tú osobu, ktorá sa prihlási, tak ja neviem, možno nejaká medaila? Alebo taký nejaký športový pohár, alebo také niečo by sme mohli vymyslieť, lebo naozaj tie odpovede nemáme. Ani prečo to tam bolo zaradené, ani prečo pán poslanec Malatinec potom navrhol to zmeniť. A naozaj by nás to zaujímalo a myslím, že aj všetkých ľudí, ktorí nás sledujú už tu dlhé dni, tak bola by som fakt rada a opätovne vyzývam, keby sa našiel jeden koaličný poslanec alebo poslankyňa, ktorí by sa zapojili a vysvetlili to.
A ešte by som sa vrátila aj k tej doložke vplyvov. Tam ma veľmi zaujalo teda naozaj, že to nemá žiadne vplyvy na nič, čo je teda zaujímavý návrh zákona, ktorý v podstate nič neovplyvňuje. A ešte je tam veľmi zaujímavá tiež aj položka ´zdroje´, kde teda sa uvádza: uveďte zdroje, štatistiky, prieskumy, spoluprácu s odborníkmi a iné, z ktorých ste pri príprave materiálu a vypracovávaním doložky analýz vplyvov vychádzali. V prípade nedostupnosti potrebných dát potrebných pre spracovanie relevantných analýz vybraných vplyvov uveďte danú skutočnosť. No a nič, nič tam nie je. Tak neviem.
Ďakujem.
Skryt prepis