Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

9.1.2024 o 10:40 hod.

Mgr.

Martin Šmilňák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.1.2024 17:25 - 17:41 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Pán predseda, pán kolega Bužo, vo svojom vystúpení si spomenul, že, že v rámci tohto zákona sa chystá zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Uviedol si dokonca aj príklad, ktorý špeciálna prokuratúra riešila, a čo sa stane, keď, keď ten úrad bude zrušený a výšky trestov sa zmenia a výšky sadzieb a takisto aj tie finančné limity. My sme teraz v procese, keď sa máme rozhodnúť na konci tejto rozpravy, že či má ísť teda ten zákon v zrýchlenom konaní, alebo nemá ísť, a ja chcem pripomenúť, že keďže ten samotný Trestný zákon a jeho rekodifikácia, lebo toľko veľa zmien, ktoré obsahuje, je sám, sám osebe veľmi rozsiahly a zrušenie špeciálnej prokuratúry je prílepkom, ktorý ledva s týmto súvisí, tak už to je dôvod na to, aby, aby sme nieže nepustili toto do zrýchleného legislatívneho konania, ale aby to zastavil v prípade potreby aj, aj Ústavný súd.
A druhej veci, ktorej si sa, pán kolega, dotkol, bolo, že, že čo, čo to bude znamenať pre chudobnejších ľudí. Problémom je, že, že keďže tento zákon sa zdá byť šitý na mieru pre kamarátov svojich kamarátov, ktorí majú vplyv a dosah na, na túto vládnu garnitúru a keďže samotné znenie zákona pripravovali ľudia, ktorí sú špeciálnou prokuratúrou stíhaní alebo obvinení, ten zákon je našitý tak, že aby sa pomohlo im, ale on veľmi ublíži tým chudobným. Chudobní sa nebudú vedieť brániť, keď ich niekto príde okradnúť a spôsobí im škodu do 35-tisíc, a nebudú sa vedieť domôcť pravdy. Títo, títo vedľa, oni sa ochránia, oni, oni si vedia postaviť veľké múry a kamerové systémy a upra... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

9.1.2024 10:40 - 10:55 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Pani kolegyňa Bihariová, ja si myslím, že to, že sa ozval pán Danko na vašu adresu, to je asi dobrý bod pre vás a asi v istom zmysle pochvala, lebo ste ho vyrušili z letargie a zaujali ste. A my tu, chvíľu sa zdá, že diskutujeme sami so sebou, ale keď sa vám podarí zaujať aj druhú stranu, tak je to fajn podľa mňa.
Spomenuli ste aplikačnú prax. To je ďalší rozmer v tejto debate, lebo ste upozornili na to, že sú tu desiatky, stovky skrivodlivostí, nespravodlivostí a prípadov, ktoré sa nedovolali pravdy, a chystá sa novela Trestného zákona a na toto sa ďalej zabúda, ale horúcou ihlou na mieru sa šije a robia sa zmeny také, aby sa pomohlo svojim ľuďom.
A páči sa mi aj to, že upozorňujete, že my budeme vyspelá humánna spoločnosť vtedy, keď sa práva dovolá každý a keď každý sa tu bude cítiť slobodne, a to je dôležité a ďakujem za tento rozmer. A my sme momentálne v bode, kedy máme sa rozhodnúť, že či budeme o tejto veľkej novele Trestného zákona rozprávať v zrýchlenom konaní, alebo či tomu dáme viacej času a preosejeme túto novelu cez riadne pripomienkové konania a cez všetky, cez všetky teda možné diskusné fóra, kde dosiahneme, aby tento zákon alebo táto novela a jej konečná podoba mala, bola kvalitná a pomohla ostatným. No a z toho, čo tu počúvame aj my, ktorí sme laici a nie sme právnici, nemáme také vzdelanie ako vy, ale nám všetkým je jasné, že toto nemôžme prijať tak narýchlo a v tejto podobe. Preto, preto ďakujem aj za tento rozmer a nebudeme hlasovať za to, aby toto prešlo zrýchleným konaním.
Ďakujem vám.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.1.2024 9:25 - 9:40 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Pán kolega Lackovič, vy ste vyjadrili nesúhlas s tým, že, že tak vážna a tak rozsiahla legislatívna norma sa nemá pripravovať v skrátenom legislatívnom konaní, a hovoríte o tom, že máme tomu venovať dostatok času a majú na tom pracovať tí najlepší odborníci. Ja sa ale obávam, pán kolega, že oni tomu venovali dostatok času a že to pripravovali ich najlepší odborníci. Toho sa najviac obávam. A že to bolo šité na mieru. Lebo viete, keď, keď to čítame do hĺbky a premieňame tie paragrafy na drobné, tak nám z toho nabieha husia koža. Čiže podľa mňa to neodflákli, ani náhodou, je to pripravené veľmi dobre.
Tam ste spomínali výhrady Európskej únie. Ja sa obávam, že Európska únia môže zasahovať do vnútorných záležitostí štátu iba tam, kde má kompetencie. A ja by som tu trval na našej subsidiarite, že veci, ktoré si vieme vyriešiť doma, si máme vyriešiť doma. Ale čo Európska únia, ako ste uviedli, určite bude strážiť, je, ako sa nakladá s prostriedkami Európskej únie. A keď sa tam znižovali tie limi... teda zvyšovali limity, odkedy je sprenevera európskych peňazí trestný čin a odkedy nie je, tak tu Európska únia určite zasiahne a tam budeme mať reálne problémy. Keď, keď to bude vážna vec, tak dopadneme ako Poľsko alebo ako Maďarsko, a tam by som teda vládnej koalícii pripomenul, že nemáme vôbec prostriedky na to, aby sme niečo rozhadzovali. A ešte spomeniem tú skratku ASAP, ktorú ste tu použili viacerí. Treba, treba asi ju vysvetliť, aby ostatní rozumeli. Tá skratka ASAP v zásade znamená to, čo tu predvádzate teraz s tým zrýchleným legislatívnym konaním. Ja by som povedal, že to sa momentálne rovná. ASAP sa rovná zrýchlené legislatívne konanie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.1.2024 16:55 - 17:11 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Vážená pani kolegyňa, ďakujem pekne, že ste nám pripomenuli, že nielen, nie je dôležité len, kto vytvorí toto literárne dielo, alebo teda nie je dôležité len, že čo za literárne dielo sa nám tu predkladá, ale aj kto ho vytváral.
A ja mám, pred očami mám alchymistu alebo chemika, ktorý sa zaoberá výrobami jedov a týmito jedmi otrávil susedov alebo členov svojej rodiny, a potom sa pýtam, že či by som ja šiel k tomu človeku ako k šéfkuchárovi na slávnostnú večeru. Alebo si predstavujem vrcholového športovca, ktorý, ktorý dopuje, ktorý zneužíva chemické látky a, aby vyhrával a darí sa mu istý čas vyhrávať a potom ho odkryjú, že je to podvodník a obžalujú ho a riešia ho. A potom či by som z toho človeka ja urobil povedzme trénera reprezentácie. A to hovorím, to hovorím v súvislosti s tým, čo ste spomínali, a toto považujem za kľúčové vo vašom príhovore, že ľudia, ktorí pripravovali túto, tento legislatívny počin alebo to legislatívne dielo, majú za ušami a sú to ľudia, ktorí otravujú, ktorí boli, ktorí boli obvinení.
A potom ste spomenuli ešte Mečiarove amnestie a tie Ficove amnestie, že to je väčšia zloba alebo väčšia hrozba ako, ako to, čo tu už bolo, a že s jedlom rastie chuť a že tí ľudia nemajú zábrany. Tak ja sa z toho vôbec neteším, ale veľmi vám ďakujem za to, že ste to takto odkryli, že ste to takto pomenovali a že nám nabíjate na to, aby sme takto to ďalej rozprávali ľuďom a otvárali ľuďom oči a nedovolili, aby táto zmena bola prijatá.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis
 

8.1.2024 15:55 - 16:11 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Pán kolega Krúpa, keď som počúval, tak som si spomenul na jednu vtipnú historku, jak som si dal robiť raz v živote oblek na mieru. Dopadlo to nakoniec dobre.
Ale, keď, keď ste rozprávali o tom, že, že advokát bude môcť radiť svojim klientom a navádzať ich na trestné činy a toto nebude trestné, keď sa budú znižovať trestné sadzby a zvyšovať limity, pretože, pre to, čo je trestný čin, keď sa budú takto otvárať dvere organizovanému zločinu, keď sa bude pripravovať v zrýchlenom konaní zákon, ktorý bude amnestovať darebákov, ktorí budú navrhovať a schvaľovať ľudia, ktorí sú v absolútnom konflikte záujmov, tak toto mi príde ako to, ako to, ako ten oblek na mieru, úplne presne, fantasticky, ešte aj s takými chuťovkami a vychytávkami, aby, aby sa mohlo niečo prijať len na krátku dobu, a potom sa to vzťahovať spätne na, na všelijakých ďalších kamarátov. No, trošku je mi z toho... husia koža mi z toho nabehla. A preto sa to asi musí spraviť v zrýchlenom legislatívnom konaní, aby sa veľa toho neodkrylo.
Tak teraz čo je naša úloha? Naša úloha je to povedať jasne. Budeme musieť aj cez novinárov, aj cez ľudí, aj cez tie protesty povedať ľuďom, že to, čo ste povedali, demontáž, to vás citujem, že demontáž demokratického systému, zneužívanie, prekrúcanie, krivenie demokracie a tak ďalej. No ja som si vás síce vypočul so záujmom, pán kolega, ale mám z toho husiu kožu a zdá sa mi to ešte horšie ako, ako sa to na začiatku javilo. A preto je to v zrýchlenom konaním, aby toto ľudia nepochopili, aby sa to rýchlo spláchlo a potom sa to mohlo krásne zneužívať. Tak toto je proste krajčír, ako sa po... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

8.1.2024 14:55 - 15:11 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, aj vám všetko dobré v novom roku. Pán Pročko, vy ste sa pýtali, že, že či títo ľudia majú svedomie, ale to je veľmi ťažká kategória.
Viete, svedomie, my kresťania veríme, že každý má svedomie, len môže byť trošku zahádzané. Mňa skôr zaujíma, že či toto skrátené legislatívne konanie je svedomité. To so svedomím súvisí, že či tam sú tie dôvody, že či buď hospodárska škoda, alebo vážne rozpory so zákonom, alebo s ľudskými právami, alebo, nedajbože, že hrozí vojna, a toto tam nenachádzame.
A potom by som zopakoval tú otázku kolegu neposlanca Donutila, ktorý sa pýta, že „Komu tím prospěješ?“ Lebo keď znižujeme trestné sadzby za isté trestné činy a zvyšujeme finančné limity, odkedy je niečo trestný čin, a keď špeciálna prokuratúra nejakým spôsobom rieši 130 nejakých ľudí, možno by stálo za analýzu, že koľko z tých ľudí sa z tých trestných činov pre... preklasifikuje na, na, len na priestupky. A komu konkrétne, že či tie mená, ktoré ste v tu začali spomínať, že či, či táto legislatívna zmena, teda či vôbec svedomitá, že či a komu konkrétne prospieva, lebo určite neprospieva bežným ľuďom.
A už ste spomínali aj to, že my sa teraz chystáme na námestia. Toto je, tak jednoducho povedzme ľuďom, ako to tým, ako to tým bežným ľuďom bude škodiť a komu konkrétne presne tieto, tieto sfušované legislatívne zmeny majú pomôcť. Toto musíme ľuďom povedať polopatisticky, natvrdo, pozrite sa, komu konkrétne, týmto a týmto to pomáha. A vám, ľudia, vy sa teda bojte, lebo keď vám niečo čórnú, čo nemá hodnotu 35-tisíc, tak to ani nebude trestný čin. Dajme... dajme si na to pozor a jednoducho... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

8.1.2024 10:25 - 10:41 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Pani kolegyňa Plaváková nám znova zopakovala rokovací poriadok a dôvody pre zrýchlené legislatívne konanie.
Ja oceňujem popolušku s štipkou sarkazmu, „jasný pane“, ale čo ma teda zaujalo, bolo, bolo to, tá pripomienka programového vyhlásenia vlády, kde, kde vláda uvádza, že sa chce vrátiť k štandardným legislatívnym procesom, k štandardnému legislatívnemu prostrediu, k participácii verejnosti na tvorbe legislatívnych noriem.
Tak neviem ako vy, kolegyne, kolegovia z jednej aj z druhej strany, ale čo sme zažívali počas vianočných sviatkov, keď sme sa stretávali s ľuďmi v uliciach alebo na námestiach, pred kostolom alebo v rodinách, tak, tak tí, vám poviem, ako vnímajú tú lepšiu participáciu verejnosti na tvorbe legislatívnych noriem, teda skôr ju vnímajú negatívne, a nás a to, čo sa tu deje, vnímajú ako také reality show. Verejnosť už nevníma, že pracujeme v ich prospech. Vníma to ako, ako nejaké divadielko, kde nedochádza k reálnej odbornej diskusii. Aj keď sa my tu na jednej strane snažíme, ale z druhej strany nie je žiadna odozva a úplne v koncovke sa aj tak presadí to, čo si vláda sama napísala. Urobila to rýchlo, pod pokrievkou, bez, bez odbornej diskusie, bez vecnej diskusie, natvrdo, narýchlo.
A tak poviem, pán minister, že, že nakoniec to verejnosť tak vníma, že aj tak prejdú len tie ficoviny a, s prepáčením, v tomto prípade to padá aj na vás, pán minister, takže aj tie suskoviny proste prejdú, a nie je to vôbec pre nás dobré.
Ďakujem pekne, pani Plaváková.
Skryt prepis
 

8.1.2024 9:25 - 9:41 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, kým zareagujem na pána Grendela, tak mi dovoľte, aby som vám, pánovi ministrovi a všetkým kolegom zaželal požehnaný, zdravší, zaujímavejší a zmysluplnejší rok ’24.
A teraz k pánovi Grendelovi. Pán Grendel, mňa okrem iného, okrem vecnej strany zaujala tá výčitka alebo varovný prst Európskej komisie v súvislosti s takým neprezieravým konaním vlády. Všimli sme si, že sa stopli eurofondy, čerpanie eurofondov v Maďarsku alebo v Poľsku, ak, ak vlády neplnili to, k čomu sa zaviazali v rámci Európskej únie. Naša vláda a naša ekonomika nie je dostatočne výkonná, my máme deficitný rozpočet a každý rok minieme o miliardy viacej ako, ako dokážeme vytvoriť, nemáme dostatočne výkonnú ekonomiku a vláda je momentálne v laufe a rozhadzuje peniaze a na tie svoje rozhadzovania si potrebuje požičiavať stále viacej peňazí. A problém sa ešte zvýši, ak by došlo k ohrozeniu čerpania eurofondov, ktoré sú v mnohých prípadoch nastavené tak, aby, aby našej ekonomike pomohli odraziť nepriaznivý stav.
Takže tento varovný prst, pán Grendel, podčiarkujem a vyzývam vládu, aby takýmto spôsobom neohrozovala ďalšie fungovanie našej ekonomiky, aby prehodnotila zbytočné zrýchlené legislatívne konanie, a tam, kde nie sú potrebné, a aby prehodnotila také zámery, ktoré nie sú v súlade s európskym právom, s európskou morálkou, s európskym étosom.
Ďakujem pekne, pán Grendel.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.12.2023 15:25 - 15:40 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Pán Dvořák, vy ste spomenul organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj OECD. Smutné je, že to nie je len tých 38 krajín, ale tam je 52 ďalších pridružených krajín. A keď, keď v tomto kontexte nás merajú a sme podpriemerní, napríklad v PISA výsledkoch sme úplne na chvoste v mnohom, nie len v PISA, ale aj v tých negatívnych javoch, ktoré ste spomínali.
Pani Tina Gažovičová, jasné, to isté, čo pán Pollák povedal. Táto vláda niečo rozpráva a niečo iné robí. Napríklad ako toto zbrojenie. Súhlasím.
Ondrej Dostál, pán kolega, ja mám rád sarkazmus a veľké duše to postrehnú, no ja som sa pokúsil.
Pani kolegyňa Nash, vidno, že ste v téme. Tu ide o to, že, že tie verejné zdroje, či sa využívajú, alebo nevyužívajú efektívne. A či berieme verejné zdroje ako niečo, čo nám bolo len zverené a naša úloha je čo najlepšie, najefektívnejšie to využiť.
Pán Dubéci, samozrejme, udržateľnosť a, a veci, ktoré spomínal v súvislosti s tým, podpisujem.
Pán Hellebrandt spomenul dôležitú vec, ktorá sa volá rezortizmus. O tej téme si pokecáme niekedy v budúcnosti ešte viac.
Pán Pročko, ja, ja zaželám každému pekné Vianoce. Ja to úprimne myslím. A z celej duše sa budem snažiť mať rád každého človeka. Aj keď, ako vravíte, niekedy je to pomerne ťažké.
No a, pani Šrobová, mapa infraštruktúry, toto je niečo, viete, buď vychádzame z dát a, a robíme veci tak, lebo dávajú logiku, preosejeme ich cez sito, povedzme máme ÚHP, Útvar pre hodnotu za peniaze, alebo to robíme tak, že čo sú naši kamaráti, naši priatelia, robíme to od srdca a míňame. No tak táto partia to ide robiť od srdca. Ja by som radšej cez dáta a cez efektivitu a cez dobré nastavenia... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 19.12.2023 14:55 - 15:10 hod.

Martin Šmilňák Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, pán minister, pán spravodajca, najprv ďakujem za túto možnosť, pán predsedajúci, za ústretovosť. Ja vystúpim dnes v rozprave za klub KDH, keďže podobne asi ako pani Nash ja sa tejto téme venujem roky. Okrem toho, že som riaditeľom škôl, tak som aj angličtinár a telocvikár a športovec a pripravoval som aj program školstva, kde pod kapitolou sme sa venovali aj športu. A už na školskom výbore a podobne to zaznelo a aj tu v pléne, sme podobne, ako ste spomenuli, navrhujeme alebo predkladáme, ja to nedám ako pozmeňovací návrh preto, lebo my nebudeme za celý tento balík hlasovať, ale možnože si to osvojí predkladateľ, a to ten názov zo školstva smerom k vzdelávaniu je veľmi moderný a v celom svete sa takto používa. A toto je veľmi jedinečný čas, to je delikátny čas, kedy sa otvára názov ministerstva a ja by som to využil, aby som použil niečo, čo odráža túto dobu. Čiže ak by ste mohli zvážiť na vedení alebo u predstaviteľov, ktorí sa k tomu ešte môžu vyjadriť, napríklad navrhovateľ, tak zmeniť slovo školstvo na vzdelávanie a prípadne ešte aj vývoj, výskum a vývoj na inovácie. Ale toto nechám na zváženie, minimálne vzdelávanie. Ja som očakával, že tu bude sedieť pán predkladateľ, pán minister Susko, ktorý má povesť odborníka alebo človeka, ktorý je v téme a ako minister rozumie legislatívnym zmenám a vie veľmi dobre, čo to je zrýchlené konanie, kedy sa používa, kedy sa to dá zdôvodniť v rokovacom poriadku a kedy je to už nezmysel, keď na jednu vec prilepíme ďalších 21 zmien zákonov, ktoré spolu nesúvisia a on tu sedel dosť dlho a bolo mi ho celkom ľúto, lebo podľa mňa on v tomto musí mať jasno, že to nie je celkom správne.
A napríklad aj vtedy, keď niekto z vládnych poslancov ešte podá pozmeňovací návrh napríklad v súvislosti s protimonopolným úradom a potom dostanem ešte frčku z Európskej únie, že toto teda nie, lebo to je v nesúlade s európskym právom. Ja sa bojím alebo takto, obávam sa, že keby tu niekto z vládnych poslancov navrhol pestovanie kukurice na odvrátenej strane Mesiaca, tak by to musel pán Susko zhltnúť a proste osvojiť si to, pretože dostal takéto zadanie. Čiže trošku mi je ľúto, že ideme novelizovať cez zákon o teda cestovnom ruchu a športe, ideme novelizovať 21 nesúvisiacich zákonov, ktoré sú prílepkami a takto sa to skrátka robiť nedá. Chcem povedať, vážení kolegovia, menej vás je tu z koalície, väčšina z opozície, ja neberiem tú výhovorku, že vy ste to tak minule robili, tak aj my to teraz takto budeme robiť. Toto nemôže byť argument. A ak by sme prijali, že toto je v poriadku, že cez jeden zákon novelizovať 21 iných a ešte aj v zrýchlenom konaní bez toho, aby sa ku každej téme vyjadrili odborníci, ak by sme toto prijali ako normu, tak môžme tento parlament rovno rozpustiť a môžme tu urobiť barbaristan, kde proste pôjdeme, pôjdeme takýmto spôsobom na hulváta.
Čo ma teda zarazilo, že tento zákon sa dotýka aj zbrojárskeho priemyslu. Keď sa dobre pamätáte, tak práve táto partia, táto vládna koalícia hovorili, že my nechceme zbrojiť, my ani už náboj na Ukrajinu, lebo tam chceme, aby bol mier, aby zbrane prestali, maximálne na Ukrajinu pošleme lieky a prikrývky. Pamätáte si to? A teraz v rýchlosti, v zrýchlenom konaní, v tichúčku, pri Jingle Bells pesničkách pred Vianocami ideme novelizovať veci súvisiace so zbrojením, so zbrojárskym priemyslom a ešte to skrývame pod zákon o cestovnom ruchu a športe. Podľa mňa je toto veľmi, veľmi nefér a ak sú tu nejakí novinári, tak sa môžu predstaviteľov vládnej koalície opýtať, či ozaj sú takí mierotvorcovia alebo, naopak, ideme so zbrojárskym priemyslom na bomby, šupy.
Dôvodová správa sa venovala, ako už kolegyňa prečítala, doslova v dôvodovej správe sa spomína, že prečo teda potrebujeme ministerstvo cestovného ruchu a športu. A tam sa hovorí o posilnení značky Slovenska ako o bezpečnej turistickej destinácii, hovorí sa tam o tom, že chceme racionálne, efektívne využívať prostriedky na cestovný ruch, chceme budovať kúpeľný turizmus, chceme budovať teda kongresovú turistiku, budovať cyklotrasy. K tým cyklotrasám napríklad poviem, že to nechajte na vyššie územné celky. Cyklotrasy sa budujú. Choďte sa pozrieť Eurovelo, choďte sa pozrieť do Prešovského kraja. Mali ste plné ústa toho, že prenesiete eurofondy o poschodie nižšie na VÚC-ky, ako to robia povedzme Poliaci. Tí dávajú z celkového balíka eurofondov, myslím, že 44 % na vojevúdstva, čo je obdoba našich vyšších územných celkov. My tam dávame 16 %. Choďte sa pozrieť, ako sa rozvíjajú regióny v Poľsku oproti našim regiónom. My ani nepotrebujeme takto tvoriť ministerstvo cestovného ruchu. My len potrebujeme dať prostriedky tam, kde tomu rozumejú, kde poznajú svoj kraj, kde poznajú svoje bohatstvo a čo všetko môžu ponúknuť turistom a tam to pôjde. Keď pôjdete na to, na ten trojuholník, kde sa spája Ukrajina s Poľskom a so Slovenskom, tam kde my máme svoj krásny národný park a pozriete si, ako to vyzeralo pred vojnou na Ukrajine, že koľko turistov bolo na poľskej strane, koľko bolo na ukrajinskej a koľko bolo na našej, tak prídete k zarážajúcim číslam. To sú rozdiely v desiatkach až v stonásobkoch, ako my využívame turizmus. A stačí, úplne by stačilo dať trošku viacej peňazí do VÚC-iek na regióny a zrazu sa to rozbehne.
A teraz k športu. Ako kolegyňa jedna spomínala, že existujú rôzne, rôzne ministerstvá, kde šport je nejakým spôsobom zastúpený. Existujú aj samostatné ministerstvá športu, ale napríklad taká úspešná Amerika, Spojené štáty vôbec nemajú ministerstvo športu. Niekde dokonca existuje viacero krajín, kde aj ministerstvo cestovného ruchu a športu alebo existuje kultúra a šport. Úplne najčastejšie je ministerstvo športu a mládeže. A ja som vďačný aj kolegovi, že spojil kalokagatiu, teda rovnováhu ducha a tela a načrtol, že možno že by sme to mohli nechať pri tom školstve.
Nám trošku vadilo, priznám sa, že my sme spochybnili teda šport ako prílepok ministerstva školstva, pretože ho zastupoval až tretí tajomník, teda tretí štátny tajomník a dovtedy nebol ani, pred pár rokmi ešte ani nebol jasný rozpočet. Ale za posledné roky sa školstvo dosť, teda šport v rámci školstva upratal. Tam sa prijal úzus, že nebude mať nasledujúci rok kapitola školstva menej peňazí ako aktuálny rok a toto sa dodržiava. A dokonca sa tam vyčistili pravidlá o tom, ako sa napríklad používajú kapitálové peniaze. Ten Fond na podporu športu, s ktorým už pred tým prišiel, prišla SNS mal pred tým oveľa väčšie a nejasné právomoci. Teraz sa to vyčistilo, ale po príchode novej garnitúry sa tam menia, menia sa tam persóny a už sa zase rozšírila pôsobnosť a bude teda možno dávať peniaze kde komu. Teda za KDH poviem, že my sme chceli, aby šport mal dôstojné postavenie v rámci ministerstva alebo aby mal ako ústredný orgán štátnej správy napríklad, ako to majú Česi. Oni majú Národní sportovní agentúru, aby mal také výsostné postavenie, aby predseda tohto ústredného orgánu štátnej správy sa mohol zúčastňovať vlády a podobne. To je jedna vec.
Druhá vec je, čo sa vlastne deje teraz. My sme hovorili, že šport na Slovensku nie je jednotne riadený, nemá koncepciu a zabŕda do toho kdekto. Kto stavia telocvične napríklad? Niekde obce, niekde mestá, niekde vyššie územné celky, niekde získate prostriedky cez práve ten Fond na podporu športu alebo cez nejaké eurofondy. Ale nie je v tom vôbec jasno. My v KDH tvrdíme, že treba urobiť mapu, infraštruktúrnu mapu, teda čo všetko máme a čo všetko nám chýba na Slovensku v rámci infraštruktúry, kde nám chýbajú štadióny, kde nám chýbajú telocvične, klziská a podobne, cyklotrasy a určiť presne, že kto, ktorá zložka či mestá a obce, kraje alebo štát či je za to zodpovedný a kto to dobuduje. Dneska vôbec nemáme šajnu. A nielen v infraštruktúre, ale my ani nemáme šajnu o tom, že kto podporuje aktivity jednotlivé. Keď prídete do mesta, tak máte nejaký futbalový alebo hádzanársky klub, ktorý si pýta peniaze od mesta, od VÚCk-y, od rodičov, z národného zväzu hádzanárskeho a vy nemáte šajnu akým spôsobom. A najlepšie sú financované, viete, ktoré športy alebo viete kto? Ten kto má najlepšie lakte a ten kto niekoho pozná. A ten systém, že kto koho pozná, teraz ideme zavádzať naspäť cez to ministerstvo športu, kde budú nejasné pravidlá, bude tam veľký balík peňazí, ale nebude jasné, že kto za čo zodpovedá a čo ktoré financie kam pôjdu.
A to isté s financovaním. My sme tiež mali v programe KDH, že ak teda chceme posilniť financovanie športu, dajme tie prostriedky, ktoré sa cez šport vyzberajú, to znamená aj Tipos, dajme ich do športu, ale s jasnými pravidlami. S úplne presnými jasnými pravidlami, aby nebol možný únik a nejaká defraudácia každého verejného eura. Lebo my sme tu zodpovední za každé jedno euro ,či ho použijeme správne, alebo nesprávne. A toto tu tento návrh toto proste opomína. Čiže jasné financovanie, jasné pravidlá, pasportizácia všetkých, celej infraštruktúry, čo nám treba dobudovať a potom jasná koncepcia, že odkiaľ kam chceme ísť, koľko mladých ľudí zapojíme a v akej intenzite, aké povedzme športové výsledky chceme dosiahnuť, ktorým športom sa budeme prioritne venovať a tak ďalej a tak ďalej. My nemáme ani šajnu. My nemáme jasné ciele. A toto by bolo dobré spraviť.
Veľa by sa dalo tu rozprávať. Máme to pripravené. My chceme, aby sa šport rozvíjal. Určite chceme, aby sa rozvíjal cestovný ruch. KDH tomu veľmi praje, ale tuto to nevidíme. V tomto kompetenčnom zákone ale dochádza k tomu, že obmedzujeme niektoré ústredné orgány štátnej správy v ich nezávislosti. Ideme natvrdo menovať a odvolávať ľudí tam cez vládu, tam kde to nie je potrebné, dokonca nežiadúce. Už to tu bolo zdôvodnené. Úrad na dohľad pred zdravotnou starostlivosťou alebo štatistický úrad, alebo niektoré ďalšie, alebo urobiť zo SIS-ky ústredný orgán štátnej správy nedáva zmysel. Bolo to šité horúcou ihlou, neboli zodpovedané všetky otázky, dôsledky a takto to teraz dopadáva. Čiže nemôžme my tento, túto legislatívnu zmenu ani podporiť ani jej zatlieskať.
A dovoľte mi na záver zavinšovať tejto legislatívnej zmene, aby nám Slovákom, našej krajine urobila čo najmenej škody. Dovoľte mi vám všetkým, drahí kolegovia, ktorí ste tu, aj vedeniu Národnej rady zaželať, aby tie predvianočné harakiri alebo ako to nazval pán predseda, tá nová kultúra, aby vám neubrali až toľko času, aby sme aspoň trošku času mohli zmysluplne stráviť so svojimi najbližšími a prežiť pekný vianočný čas. To vám zo srdca želá celá KDH a ja.
Všetko dobré prajem! (Potlesk.)
Skryt prepis