Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.1.2024 o 18:10 hod.

Mgr.

Peter Pollák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.1.2024 14:24 - 14:26 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci, a ďakujem aj vám, pán Spišiak, za opis konkrétnej problematickej veci v rámci návrhu zákona.
Takéto veľké zmeny v rámci Trestného zákona rozhodne nepomôžu našej krajine. V rámci tohto návrhu zákona meníme mnoho vecí, ktoré budú znemožňovať vykonávanie práva na Slovensku. A práve vaša rozprava opisuje, ako bude do budúcnosti okrem iného ďaleko problematickejšie rozkladať zločinecké skupiny, pretože aj tým najväčším gaunerom, gaunerom bude hroziť len pár rokov za mrežami.
A to si už potom nižšie postavený člen nejakej zločineckej skupiny veľmi rozmyslí, či sa mu oplatí hovoriť a kriminalizovať jeho nadriadených. Zároveň práve vďaka takto dlhej rozprave prezeráme návrh zákona odhora dole, sprava doľava a vďaka tomu sa dozvedáme stále viac o snahe súčasnej koalície upraviť systém tak, aby im na sto percent vyhovoval. Zrušenie špeciálnej prokuratúry, aby ich nemal kto vyšetrovať, menšie tresty pre kriminálnikov za korupciu, podplácanie či ekonomické trestné činy, aby si ich ľudia neposedeli dlho, premlčacie lehoty, aby sa ich ľudia prestali vyšetrovať. Toto je len špička toho, čo robia. V návrhu zákona je aj v realite skrytých veľmi veľa článkov, ktoré cielia na pomoc úzkej skupine elít blízkych vládnej koalícii. Takto by sa ale zákony robiť nemali.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.1.2024 12:26 - 12:28 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, za slovo a ďakujem aj tebe, pán poslanec Dostál, za tvoje argumenty prečo skrátené legislatívne konanie nie je potrebné.
Tak ako hovoríš, iba malá časť návrhu zákona hovorí o transpozícii toho, čo od nás Európska únia žiada. Podľa mňa daný článok do návrhu zákona pridali len preto, aby mali aspoň jeden argument na to, prečo túto novelu musíme prijať čo najrýchlejšie, a teda musí ísť v skrátenom legislatívnom konaní. Faktom ale ostáva, že Európska únia od nás nežiada skrátené legislatívne konanie, dokonca práve naopak. Hovorí o potrebe normálneho legislatívneho procesu, ktoré by malo prebehnúť. Zároveň hovorí o tom, aby sme prehodnotili tento návrh zákona, pretože jeho prijatím ohrozujeme právny štát na Slovensku. Takže v realite neexistuje žiadny naozajstný dôvod, prečo by sme mali tento návrh zákona prijať. Práve naopak, máme veľmi dôležité zákony, ktoré by sme reálne, ktoré by reálne mali ísť v skrátenom konaní, ako je napríklad zákon o odstránení segregácie vo vzdelávaní rómskych žiakov. Tam by sa skrátené konanie dalo obhájiť, pretože Európska komisia na nás už minulý rok podala v tejto veci žalobu, za ktorú nám hrozí obrovská pokuta. Žiaľ, ale koalíciu to nezaujíma, pretože základom je pomstiť sa Danielovi Lipšicovi a prokurátorom, ktorí si robili svoju prácu. Očividne ich nezaujíma ani to, že prijímanie tohto a podobných návrhov v skrátenom legislatívnom konaní bez verejnej debaty nám do budúcnosti hrozí strata eurofondom, eurofondov, čo negatívne ovplyvní rozvoj celej krajiny vrátane rómskej komunity.
Ešte raz, pán poslanec, veľmi pekne ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.1.2024 11:09 - 11:11 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem vám, pani poslankyňa Kalmárová, za vašu rozpravu. A úplne súhlasím s vami, je až neuveriteľné, keď niektorí predstavitelia vládnej koalície okrem toho, že nerešpektujú základný parlamentný proces, tak ešte kritizujú opozíciu za to, že sa snaží nahradiť, v úvodzovkách, procesy, ktoré oni bez najmenšieho problému ignorujú až niekoľko mesiacov.
Faktom ostáva, že síce nenahradíme medzirezortné pripomienkové konanie, ale celkový parlamentný proces aspoň koalícii pripomíname, kde robia chyby, kde je treba ubrať, čo zrušiť alebo čo zmeniť.
Napriek tomu mnohí predstavitelia koalície predpokladajú, že je úplne v poriadku podať do parlamentu nedokončený návrh a hodiť to do skráteného konania a potom si ho na poslednú chvíľu upravovať, ako je treba, aby sme sa k tomu nestihli ani len vyjadriť alebo si ho čo i len prečítať. To isté platí aj pri, aj pre verejnosť či organizácie, proste ich pozastavia pre, postavia pred hotovú vec a povedia, že takto to teraz bude. No a v parlamente sa k návrhu zákona nevyjadria ani poslanci, ani ministri súčasnej vlády.
Takto sa však parlamentná demokracia nerobí a len to ukazuje, aký veľký rešpekt majú predstavitelia vládnej koalície voči zabehnutým pravidlám, zákonom a legislatívnym pravidlám. Ako nerešpektujú názory verejnosti, organizácií, prezidentky ani opozície. Bez diskusie sa to robiť nedá a ak to takto plánujú robiť aj naďalej, ukazuje to úpadok politickej kultúry, ktorú má hlavne v ústach predseda parlamentu Peter Pellegrini, ktorý kde chodí, rozpráva o politickej kultúre a takto, takýmito návrhami zákonov iba ukazuje, ako bude nová politická kultúra vyzerať. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.1.2024 9:51 - 9:53 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ospravedlňujem sa, pán predsedajúci.
Ďakujem veľmi pekne, pani poslankyňa, za vašu rozpravu a správne ste si kládli tie otázky, že komu má pomôcť tento návrh zákona. Sú to naozaj iba, je to iba pár osôb, ktorí dnes čelia tým závažným trestným činom, alebo teda odsúdeniam, a tento návrh zákona je písaný hlavne pre týchto ľudí. No obyčajní ľudia z toho budú mať problém a nebezpečný návrh tento, tohto zákona bude dôsledok vlastne robenia politiky Roberta Fica, ktorý pred voľbami niečo iné sľuboval a po voľbách niečo iné robí. Táto vládna koalícia počas volieb nasľubovala ľuďom hory-doly, zlacnené potraviny, zlacnené hypotéky a vyššie nejaké sociálne istoty. Bezpečnosť Slovenska bol názov o tom, keď sa predkladal, to keď sa predkladalo programové vyhlásenie vlády, no podľa tohto návrhu zákona to tak vôbec nevyzerá.
A tento návrh zákona, bohužiaľ, oni sa tomu bránia, ale je to tak, že sem budú chodiť najväčší gauneri z celého sveta, aby si tu mohli odpykať tresty za závažnú trestnú činnosť, za korupciu, a takýchto ľudí po svete určite behá veľa. My máme dostatok takýchto ľudí na Slovensku, však sa stačí pozrieť iba do okruhu takého Roberta Fica alebo jeho blízkym, ktorí dnes naozaj čelia tým najväčším trestom za ekonomickú trestnú činnosť. A tento návrh zákona, bohužiaľ, poškodí všetkých obyvateľov Slovenskej republiky. Táto vláda si nemôže viac hovoriť a nemôže hovoriť o tom, že chce pre Slovensko bezpečnosť, ako to tvrdila pri programovom vyhlásení vlády.
Skryt prepis
 

23.1.2024 9:38 - 9:40 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Ďakujem všetkým poslancom a poslankyniam, ktorí na mňa fakticky reagovali. Ja som sa snažil vo svojej rozpravy, rozprave držať skráteného legislatívneho konania, fakticky som chcel vysvetliť vlastne, či je dôvod na skrátené legislatívne konanie, aby vo svojich faktických ste správne poznamenali, že tu nie je žiaden dôvod na to, aby takýto návrh zákona, ktorý sa má týkať či znižovania trestných sadzieb, alebo zrušenia špeciálnej prokuratúry, nie je opodstatnený a nemal by ísť v skrátenom legislatívnom konaní.
Áno, v parlamente prebieha už niekoľko týždňov rozprava a diskusia k tomuto bodu návrhu, bohužiaľ od koaličných poslancov nedostávame odpovede a keď dostaneme nejaké odpovede, tak sú iba cez médiá, kde otravujú občanov Slovenskej republiky svojimi nezmyslami, ktorými nám odkazujú vlastne nejaké veci, ktoré patria sem v parlamente, aby sme dostatočne na to mohli reagovať.
A ja vám chcem ešte prečítať dôsledky skrátenia premlčacích lehôt, zjednodušene: Premlčanie spôsobuje zánik trestnosti. V kontexte návrhu novely Trestného zákona to pri aplikácii na trestné činy, pri ktorých sa navrhuje úprava, poväčšine skrátenie hraníc trestnej sadzby, znamená, že pokiaľ nebolo vznesené obvinenie do určitej doby od vykonania skutku, nebude už možné páchateľa potrestať. Úprava sa týka najmä trestných činov ekonomickej povahy. Navrhovateľ obhajuje skrátenie premlčacej lehoty, resp. jej neskrátenie znížením efektívnosti vyšetrovania v trestnej veci a zároveň naznačuje, že naliehavosť záujmu spoločnosti je pri ekonomických trestných činoch akoby expirovateľným s ohľadom na povahu skutku a jeho dôsledkov. To znamená, že napríklad taká kauza Gorila a ekonomické trestné činy, na ktoré poukazuje, budú po pri... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.1.2024 9:03 - 9:12 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán predsedajúci, pani poslankyne, páni poslanci, vo svojej rozprave by som sa rád dotkol niekoľkých vecí. Prvou je, samozrejme, forma a spôsob podania návrhu Trestného zákona od tejto vlády.
Ako sme už boli za posledné mesiace viackrát svedkami, kvalita a odbornosť vládnych návrhov zákonov sa prepadla. Napriek tomu, že nás predstavitelia súčasnej vlády v minulosti často kritizovali za drobné chyby alebo nedostatky pri návrhoch zákonov, musím skonštatovať, že sú to práve návrhy súčasnej vládnej koalície, ktoré podľa môjho názoru nenapĺňajú kvalitatívnu úroveň, ktorá sa od návrhov zákonov očakáva. Cez nedostatočne odôvodnenie návrhu v dôvodovej správe až po narýchlo napísané paragrafové znenia od vlády, v rámci ktorej pôsobí mnoho politických matadorov, by sa dalo čakať viac.
Zároveň sa nerešpektuje medzirezortné pripomienkové konanie, ktoré má odstrániť chyby a pomôcť k tvorbe kvalitných zákonov, ktoré majú slúžiť ľuďom a krajine. Väčšina návrhov zákonov, ktoré podáva vláda, však MPK-čkom neprešla. To znamená, že v parlamente máme menej kvalitné zákony, ku ktorým sa nemohli vyjadriť inštitúcie, ale ani organizácie, ktorých sa zákony priamo týkajú.
No a nakoniec, počas minulého volebného obdobia sme dostávali od vtedajšej opozície častú kritiku za používanie inštitútu skráteného legislatívneho konania. Napriek tomu, že sme čelili mnohým krízam, ktoré závažne ohrozovali Slovenskú republiku, a teda tieto skrátené konania boli opodstatnené, vtedajšia opozícia bola v kritike veľmi hlasná. Súčasná situácia je ale úplne opačná. Slovensko nečelí žiadnym veľkým krízam, ale napriek tomu máme v parlamente viac ako 80 % návrhov zákonov, ktoré idú v skrátenom legislatívnom konaní. Skrátené legislatívne konanie je však možno uplatniť iba za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody. V realite tento návrh zákona ani iné návrhy, ktoré išli od vlády, však nenapĺňajú ani jednu z týchto podmienok, a teda mali by ísť normálnym parlamentným procesom. Neprijatím tohto návrhu zákona totiž nehrozí porušenie ľudských práv, nenaruší sa bezpečnosť krajiny a nehrozia ani hospodárske škody. A to napriek tomu, že jeden z cieľov návrhov zákona je podľa dôvodovej správy práve posilnenie garancií dodržiavania základných práv.
Určite však nie som jediný, ktorý si pamätá posledné vlády a ich vzťah k dodržiavaniu ľudských práv nielen menšín, napríklad Rómov, kedy sa však, kedy sa každý prípad ťahal dlhé roky a často musel zasiahnuť až Európsky súd pre ľudské práva, ktorý zdvihol voči našim súdom varovný prst a bez ktorého by boli práva mnohých ľudí porušené. Prípadov porušení ľudských a občianskych práv Rómov bolo počas dvanástich rokov vlády súčasnej koalície nespočetne veľa. Napriek tomu sa Trestný zákon nemenil tak, aby tú situáciu riešil. To naozaj treba až politických nominantov či politikov, ktorí hrozia veľ... ktorým hrozia veľké tresty, aby si všimli nedostatky v ochrane ľudských práv? Navyše podľa môjho názoru, práve schválením tohto alebo iných narýchlo spísaných zákonov príde k ohrozeniu ľudských práv či bezpečnosti a rozhodne hrozia značné hospodárske škody.
A teraz k podstate návrhu zákona, o ktorého skrátenom legislatívnom konaní v týchto dňoch diskutujeme. Návrh zákona okrem iného znižuje trestné sadzby za rôzne trestné, za rôzne činy vrátane korupcie, podplácania či ekonomickej trestnej činnosti. Pre viac odsúdených bude možnosť domáceho väzenia či podmienky namiesto basy aj za vážnejšie trestné činy. Rieši sa aj situácia kajúcnikov a aby toho nebolo málo, ruší sa špeciálna prokuratúra. Sústredím sa na dva najhoršie časti tohto zákona.
Po prvé, prijatím tohto návrhu zákona sa budú znižovať trestné sadzby. Ak za korupciu v súčasnom právnom poriadku hrozí sedem až dvanásť rokov, po novom by to malo byť tri až osem rokov. Pri podplácaní sa trestná sadzba mení z päť až dvanásť rokov na dva až osem rokov.
Znižovanie sadzieb zasiahne aj trestný čin legalizácie výnosov z trestnej činnosti. V súčasnosti by za tento čin hrozilo dvanásťročné väzenie, po novom sadzba dvanásť až dvadsať rokov sa mení na tri až desať rokov.
Faktom ostáva, že ak by sme sa opýtali obyvateľov Slovenska na to, či sa majú tresty za korupciu či podplácanie znižovať, väčšina ľudí by túto otázku ani nechápala. Prečo by sme predsa mali chcieť znižovať tresty za korupciu, podplácanie či ekonomickú trestnú činnosť, keď všetky prieskumy – slovenské, ale aj európske – hovoria o celoplošnom rozšírení korupcie? Prečo by sme mali znižovať tresty tým, ktorí si zvolili korupciu ako ich pracovnú metódu?
Ďalšou veľmi problematickou zmenou v rámci návrhu zákona je snaha koalície zrušiť špeciálnu prokuratúru. Dôvodov, ktoré pre tento akt nová vláda opakuje, je hneď niekoľko, reálnych dôvodov však málo. Jedným z nich je aj Úrad špeciálnej prokuratúry, je nenapraviteľný a zlyhal na plnej čiare. Faktom však ostáva, že špeciálna prokuratúra sa posledné roky zaoberala závažnými trestnými činmi, ktoré sa týkali všetkých a to bez rozdielu. Vyše 90 % úspešnosť a desiatky odsúdených ľudí za vážne trestné činy tak hovoria jasnou rečou. Prečo ale tento úrad novej vláde leží v žalúdku? Povedal by som, že preto, lebo robí, čo má. Po voľbách v roku 2020 sa totiž stalo niečo, čo malo na Slovensku, čo bolo na Slovensku takmer nevídané. Vyšetrovania sa konečne začali týkať aj politikov, politických nominantov alebo "našich ľudí". Polícii a iným orgánom činným v trestnom konaní sme rozviazali ruky a oni začali robiť to, čo mali. Od tohto momentu sa podarilo v politicky citlivých kauzách právoplatne odsúdiť vyše štyridsať ľudí a ďalších stotridsať sa vyšetruje alebo súdi.
Z právoplatne odsúdených spomeniem pre krátkosť času len pár. Vladimír Bisták, bývalý policajt, postupne usvedčoval zločineckú skupinu, na ktorej čele podľa obžaloby v kauze Očistec stál podnikateľ Norbert Bödör a policajný exprezident Tibor Gašpar. Bisták uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste, v marci 2022 to odsúhlasil Špecializovaný trestný súd a odsúdil ho na štvorročnú podmienku a trest prepadnutia majetku právoplatne.
Milan Žáčik, Špecializovaný trestný súd odsúdil bývalého príslušníka NAKA na štvorročnú podmienku a trest prepadnutia majetku. Odsúdený bol za to, že pracoval pre zločineckú skupinu, zneužíval právomoci verejného činiteľa, bral tisícové úplatky a maril spravodlivosť. Podieľal sa tiež na sledovaní Igora Matoviča či Daniela Lipšica, súčasného šéfa špeciálnej prokuratúry, právoplatne.
Štefan Ágh, po odsúdení Kočnera a Ruska vyhlásil Špecializovaný trestný súd verdikt aj v prípade tretieho aktéra kauzy zmenky. Kočnerovho komplica, jeho pravú ruku Štefana Ágha odsúdil v októbri 2021 na 13 rokov a peňažný trest 5-tisíc eur.
Mnohé prípady sú ale stále na súde a viacerí ľudia sú aj naďalej vyšetrovaní. Ako napríklad môžem použiť exministra financií a guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra, ktorý je obžalovaný z toho, že ešte ako minister financií opakovane požadoval od vtedajšieho šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, aby okrem iného zabezpečil prednostné vyplatenie tzv. vratiek DPH viacerým firmám v objeme vyše 3 mil. eur. Imreczemu podľa obžaloby odovzdal úplatok 48-tisíc eur.
Toto je len niekoľko príkladov, ktoré ukazujú na existenciu korupcie na najvyšších miestach a na potrebu zachovania jednak vysokých trestov za korupciu, podplácanie či ekonomickú trestnú činnosť, ale tiež na potrebu zachovanie špeciálnej prokuratúry. Vyzývajú nás na to mnohé organizácie, inštitúcie či samotná Európska komisia, ktorá tiež nevidí akýkoľvek dôvod na takéto obrovské zmeny, ktoré menia základ trestného systému na Slovensku.
Ďakujem vám veľmi pekne. (Potlesk.).
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.1.2024 19:01 - 19:03 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci, a ďakujem aj tebe, Lukáš, za tvoju rozpravu.
Je faktom, že absencia klasického legislatívneho procesu pri takejto obrovskej zmene Trestného zákona je nehorázne. Ale nejde len o skrátené konanie, ktoré nespĺňa ani jednu z troch podmienok, ktoré sú potrebné. Úroveň návrhov zákonov od vládnej koalície išla dole, aj keď si to porovnávame s tým, čo predkladali minulé volebné obdobia. Ani vtedy často nevedeli opísať, prečo to podávajú, prečo je dôležité, aby daný návrh zákona prešiel, mali tam mnohé chyby a vlastní poslanci ani nevedeli, čo ich kolegovia predkladajú. V súčasnosti je to však ešte horšie. Blížime sa k deväťdesiatim percentám návrhov v skrátenom legislatívnom konaní, absolútne nerešpektovanie medzirezortného pripomienkového konania, nedostatočné odôvodnenie návrhu v dôvodovej správe až po narýchlo napísané paragrafové znenie. Na rovinu, od vlády, v rámci ktorej pôsobí mnoho politických matadorov, by som čakal viac. V minulých volebných obdobiach za ich vlády sa ešte reálne snažili, do určitej miery rešpektovali aj parlamentný proces a čiastočne rešpektovali opozíciu, inštitúcie či verejnosť. Prišla však nová doba, kedy im je všetko úplne jedno. Dôležité je všetko narýchlo pomeniť, dosadiť správnych ľudí, zastaviť všetky problematické vyšetrovania a nie sú o tom ani len ochotní argumentovať. Toto je tá nová politická kultúra a toto je ich reálna tvár. Lukáš, veľmi pekne ti ďakujem naozaj za tvoju rozpravu, za tvoje zhodnotenie a pokračuj v tom, zdokonaľuj sa, čakám ďalšiu výbornú rozpravu od teba.
Diky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.1.2024 18:10 - 18:12 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem vám za slovo, pán predsedajúci.
A ďakujem aj tebe, Marek, za tvoju rozpravu a súhlasím s tebou. Trestné sadzby, ktoré sa táto vláda snaží zaviesť, sú neuveriteľné. Na Slovensku bola v porovnaní s inými krajinami relatívna bezpečnosť. Ak však koalícia pretlačí tento návrh zákona, Slovensko sa zmení a zmení sa k horšiemu. Okrem pozvánky, ktorú takto pošleme každému zločincovi, zločincovi na celom svete, zločiny za korupciu v podplácaní či ekonomickú trestnú činnosť sa budú diať v obrovskom počte. A mnoho z nich sa, bohužiaľ, ani nebude riešiť.
Je však zaujímavé, ako vládna koalícia pred voľbami hovorila o bezpečnosti, o nastolení poriadku či o tvrdých opatreniach voči Rómom. Napriek tomu jediné, čo zatiaľ vidíme, je naozaj tvrdá ruka proti Rómom, čo sme aj mohli vidieť pri zásahu proti rómskej žene, žene, ktorá urobila škodu za 4,40. Pretláčanie tohto návrhu totiž nenastolí poriadok a skôr zhorší bezpečnosť ľudí v našej krajine. A aby nebolo málo, to, že znižujú trestné sadzby či premlčacie doby, aby sa zločinci dostali medzi nás do spoločnosti, rozhodli sa ešte čo najrýchlejšie zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorá vyšetruje závažné trestné činy. A pomaly sa začína hovoriť už aj o zrušení úradu NAKA.
Veľmi pekne ďakujem, Marek, za tvoju rozpravu. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.1.2024 17:33 - 17:34 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ďakujem aj môjmu kolegovi Michalovi Šipošovi za jeho rozpravu, ktorý rozoberal rôzne paragrafy Trestného zákona. A spomínal tam aj spreneveru a ja budem konkrétnejší a budem hovoriť o § 213 o sprenevere.
Podľa súčasného znenia Trestného zákona, ak si verejný funkcionár prisvojil 500-tisíc eur, ktoré mu boli štátom zverené, potrestá sa odňatím slobody na 10 rokov, na 10 rokov až 15 rokov. To znamená, že v tomto prípade prichádza do úvahy len nepodmienečný trest odňatia slobody. No po prijatí novely Trestného zákona, ak si verejný funkcionár prisvojil 500-tisíc eur, ktoré mu boli štátom zverené, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až osem rokov. V tomto prípade, ak by súd uložil trest odňatia slobody do štyroch rokov, nemusí byť, prinajhoršom bude verejnému funkcionárovi hroziť nepodmienečný trest odňatia slobody. Kľudne môže dostať podmienku, obdobne to je nastavené ako pri krádežiach. Teda aj v ods. 4 pri sprenevere, ak sa spôsobí škoda nad 700-tisíc eur až do nekonečna, tak mu uložia trest od troch do desať rokov, teda aj podmienku.
Príklad, budeš robiť v NBS, dennodenne počítať v pivnici peniaze, balíkovať ich, budeš mať hmotnú zodpovednosť za tie zverené peniaze a spreneveríš ich alebo dajme tomu aj, ak ukradneš, môže to byť aj milión a viac, tak sa finančne zahojíš. Ukryješ ich na neznáme miesto, tak možno na hrane, ale kľudne ti dajú podmienku.
Skôr však bude takýto páchateľ zatĺkať, kde dal peniaze, tak keď sa aj dozná, dohodu s ním nespravia a dostane nepodmienečný trest možno tri roky ako prvotrestaný. A po polovici odsúdeného bude prepustený.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18.1.2024 10:39 - 10:41 hod.

Peter Pollák Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Ja začnem, ďakujem všetkým poslancom a poslankyniam, ktorí reagovali na mňa vo svojich faktických poznámkach. Ja začnem tak obšírne.
V roku ´89 boli Rómovia takisto vyhnaní na námestia, aby vlastne vybojovali demokraciu pre túto krajinu a lepšiu budúcnosť. Lepšiu budúcnosť sme dostali všetci, len nie oni. Dnes Robert Fico sa premáva po Európe a slobodne môže kvákať tie svoje bludy, len, bohužiaľ, kým počas komunistov Rómom zobrali husle, tak demokraciu im zobrala lopatu. A premiér, štvornásobný premiér Robert Fico príde do Davosu a začne tam rozprávať o tom, že je ťažké presviedčať Rómov a Cigánov, aby pracovali. A ja týmto spôsobom chcem poslať odkaz aj Robertovi Ficovi, ale aj do Davosu posielam odkaz, že nie je ťažké presviedčať Rómov, aby pracovali, ale je náročné presviedčať všetkých tých rasistických zamestnávateľov, ktorí dnes dávajú inzeráty, o tom, že Rómovia nereagovať, Rómov neprijímame! V tomto je najväčší problém, priatelia a priateľky. Nieže Rómovia nechcú pracovať. Rómovia nemajú možnosť pracovať, lebo máme tu rasistických podnikateľov, rasistických zamestnávateľov, ktorí dodnes dávajú, alebo teda hovoria o tom, že Rómovia nech sa ani nehlásia o zamestnanie, nech ani nereagujú na tieto inzeráty.
A, kolegyne, kolegovia, my Rómovia naozaj nechceme nič zadarmo. Chceme byť možnosťou, nie príťažou pre túto krajinu. (Potlesk.)
Skryt prepis