Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

15.11.2023 o 17:54 hod.

Ing.

Roman Mikulec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

23.11.2023 16:55 - 17:10 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán poslanec Gašpar, sme tu kvôli odvolaniu ministra vnútra Šutaja Eštoka za to, že dva nezávislé súdy sa vyjadrili, že porušil zákon, alebo sme tu na nejakom súdnom pojednávaní, kde majú prebiehať obhajobné reči? Ja si myslím, že to a je správne a nemyslím si, že ktorýkoľvek obvinený alebo obžalovaný v tejto krajine má šancu prísť do Národnej rady a prečítať svoje argumenty, ak tomu tak je, tak zavolajme aj tú druhú stranu, nech prídu a nech majú tú možnosť povedať alebo prečítať niektoré veci zo svojho pohľadu. Akokoľvek sa stala skrivodlivosť, je to smutné a určite to treba napraviť, s tým súhlasím, ale vytrhávať vety, vety z kontextu alebo niektoré záležitosti, myslím, že to nie je to správne.
Vieme veľmi dobre, že aj tie samotné odposluchy boli podľa tých správ, ktoré sa objavili v médiách, v podstate nezákonne získané. Nikto nevie, kto ich de facto urobil, vy možno áno, vy viete, odkiaľ ich máte, ale verejnosť nie, tak neviem, kto ich robil keď nie Úrad inšpekčnej služby, a takto sa vyjadril samotný Úrad inšpekčnej služby, že tie nahrávky nenasadzovali, resp. tie ITP-ká nenasadzoval Úrad inšpekčnej služby, tak kto ich nasadzoval, odkiaľ sú tieto nahrávky, ak ich v celistvosti ešte nemajú ani samotní teda vyšetrovatelia alebo tá druhá strana? Ak áno, tak nech ich pustia alebo vy ich pustite celé. Ale nemyslím si, že teraz toto je fórum na to, aby sme sa tu bavili o týchto veciach. Na to sú prebiehajúce trestné konania, ale my sme tu preto, aby sme sa vyjadrili, či pán minister porušil, alebo neporušil zákon a či teda je dôvod na jeho odvolanie.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

23.11.2023 14:55 - 15:10 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán minister, mne tá, to vaše vystúpenie pripadalo ako scénka z jednej ľudovej rozprávky Já, Kazisvět šestý, z Boží vůle král, určite budete si môcť ju pozrieť, vy sa na naňho aj podobáte dokonca. Ten tiež došiel ako frajer a nakoniec utekal jak zbitý pes. Ale neskĺznem na vašu úroveň. Ja vám len odcitujem z rozhodnutia súdu, pán minister, a teraz počúvajte a nepozerajte si do telefónu. Súd konštatuje, že na základe výpovede svedka ten informoval o osobe zo Slovenskej informačnej služby, ktorá ho informovala o snahe diskreditovať tím Očistec z dôvodu, že riaditeľ SIS Pčolinský mal informácie, že činnosť skupiny smeruje proti jeho osobe. Toto je z rozhodnutia súdu, pán minister, to sú neni výmysly, tak ako ste ich vydávali. A ešte vám odcitujem to, čo zaznelo na chate, okrem tej vidličky a tam sa čudujem, že vám nevadí sedieť vedľa človeka, ktorý, ktorého syn sa vyjadroval, jak by zhodil z motorky ďalšieho z ich tímu a jak by mu pichol vidličku do čela. Ale na tej chate odznelo aj nasledovné: Poviem jednu vec, keď padne Očistec, ten Očistec, ktorý viedol, viedli čurillovci, keď sa priznajú Hraško, Krajmer, tvoj otec (Gašpar), Noro, keď títo štyria kapitulujú, on sa bojí o to, že odsúdia Kováčika a už každý stratí tú nádej. O toto išlo, pán minister, a o toto vám ide, aby ste dokonali to, tú pomstu, ktorú zahájil váš líder pán, pán Fico, aby sa už tieto veci ďalej nevyšetrovali. Ale ja vám, použijem teda to vaše slovo, garantujem, že tie veci sa už zastaviť nedajú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.11.2023 15:10 - 15:25 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Môžem? Dobre. Ďakujem pekne za slovo.
Jožo, ja si myslím, že si to pomenoval veľmi presne, lebo jedna vec je, že tie sľuby, ktoré tu boli a padali pred voľbami v predvolebných kampaniach, tak samozrejmé, že teraz majú problémy ich naplniť. Ale ak sa teda bavíme o skrátenom legislatívnom konaní, tak je pravdou naozaj, že v tom odôvodnení a v dôvodovej správe vládneho návrhu zákona nič nie je o tom, prečo by to malo byť skrátené legislatívne konanie. Je faktom aj to, že počas pandémie sme naozaj boli veľmi kritizovaní od už spomínaného pána Suska, súčasného ministra spravodlivosti, ktorý tvrdil, že znásilňujeme legislatívny proces. No a dnes teda to videnie a asi aj jeho videnie je úplne iné napriek tomu, že žiadna mimoriadna situácia, a neviem o tom, že by bola mimoriadna situácia vôbec nejaká vyhlásená na Slovensku, vtedy v tom čase bola mimoriadna situácia, dokonca, ak si dobre pamätám, tak bol aj núdzový stav. Ale dnes nemáme žiadnu mimoriadnu situáciu a neviem o tom, že by hrozili hospodárske škody Slovenskej republike, ani že by bola ohrozená bezpečnosť alebo by boli porušované ľudské práva. Tak naozaj sa pýtam aj ja z tohto miesta, aký je dôvod na skrátené legislatívne konanie v tomto zmysle? No žiadny. A porušovať zákon o rokovacom poriadku, porušovať zákony už počas prvého rokovania po schválení alebo po vyslovení dôvery vláde napriek tomu, že my sme jej tú dôveru nedali, si myslím, že nie je správna cesta.
Takže, páni legislatívci a všetci triezvo uvažujúci poslanci, prosím vás, uvedomte si, že naozaj nie je dôvod v tomto zmysle na skrátené legislatívne konanie.
Skryt prepis
 

21.11.2023 10:40 - 10:55 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pani poslankyňa spomenula rozhovor pani Kotekovej a ja len chcem podotknúť, že jednak je smutné, že vôbec sa táto udalosť udiala, lebo myslím, že každý normálny človek na Slovensku vie pochopiť, že ak teda naozaj niekto používa služobné vozidlo v nejakom rozpore s nejakou smernicou, tak stačilo počkať na toho človeka, kým príde v pondelok do práce a mohli to vyriešiť v práci. Ale čo je ešte závažnejšie, že pri tej trápnej akcii, ktorá naozaj nemala iný cieľ, iba zastrašiť slušných policajtov a v tomto prípade konkrétne jedného, ktorý sa podieľal na akcii v byte pána Zuriana, nového riaditeľa Úradu inšpekčnej služby, tak pri tom sa zúčastnil aj pán prokurátor krajskej prokuratúry, ktorý sa skrýval v kríkoch ráno niekde od šiestej hodiny. A to je zhodou okolností ten prokurátor Chylo, ktorý už dva roky drží obvinenie vyšetrovateľov a nič s tým neurobil. Zhodou okolností ten istý prokurátor, už voči ktorému sa chystá vyvodzovať nejaké dôsledky, či personálne, alebo disciplinárne, aj generálny prokurátor. Tak toto je obraz vnímania novej politickej kultúry novej vlády a naozaj asi sa máme na čo tešiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 21.11.2023 9:10 - 9:25 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Vážení predstavitelia vlády, vážený pán predsedajúci, vážené dámy poslankyne, páni poslanci, k rozprave k programovému vyhláseniu vlády som už vystupoval, ale ešte mi nedá nevrátiť sa k jednej zo statí, a to posilnenie úlohy demokratického štátu, kde si vláda napísala nasledovné: "Uvedené hodnoty predstavujú hodnotový základ pôsobenia tejto vlády, čo značí, že vláda bude dbať, aby tak ona sama, ako aj všetky ostatné orgány verejnej moci konali len na základe ústavy a zákonov, svoju moc uplatňovali s rešpektom k uvedeným hodnotám, túto moc nezneužívali." To je napísané v programovom vyhlásení vlády a teraz mi dovoľte, aby som citoval uznesenie súdu, teda nie je to niečo, čo som si ja napísal sám, vymyslel, nie je to moja domnienka, nie je to ani môj názor, ale toto všetko budem citovať z uznesenia súdu, z uznesenia mestského súdu, ktorý rozhodol a nariadil neodkladné opatrenie v nasledovnom znení. V tom neodkladnom opatrení sa hovorí, že žalovaný, a v tomto prípade ministerstvo vnútra, je povinný zdržať sa uplatňovania a výkonu personálneho rozkazu ministra vnútra Slovenskej republiky. Toto neodkladné opatrenie je jedno z tých, ktoré vydali súdy vo vzťahu k vyšetrovateľom, respektíve k viceprezidentovi Policajného zboru. Toto konkrétne sa týka vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry.
Základnou podmienkou nariadenia neodkladného opatrenia je existencia zákonného dôvodu, vedúceho k jeho nariadeniu. Neodkladné opatrenie je inštitút, ktorý je na mieste použiť vtedy, keď je potrebné neodkladne upraviť pomery, alebo keď je obava, že exekúcia bude ohrozená. Neodkladné opatrenie je procesným nástrojom poskytujúcim neodkladnú procesnú ochranu, ktorým sa bezodkladne upravujú pomery sporových strán.
Ďalej sa v tomto uznesení hovorí, že zohľadňujúc všetky uvedené východiská po oboznámení sa s obsahom súdneho spisu, a toto zdôrazňujem, po zoznámení s obsahom súdneho spisu a s obsahom samotného návrhu na nariadení neodkladného opatrenia, dospel súd k záveru, že návrh žalobcu, v tomto prípade samotného poškodeného, na nariadení neodkladného opatrenia bol dôvodný v časti, v ktorej sa žalobca domáhal uloženia povinnosti žalovanému zdržať sa uplatňovania výkonu personálneho rozkazu ministra.
Čo sa týka tej diskutovanej kompetencie konajúceho súdu, tak tu len dovoľte, aby som teda upresnil alebo odcitoval rovnako z uznesenia, že z ustálenej rozhodovacej praxe kompetenčného senátu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky vyplýva, že o návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia má právomoc rozhodovať vždy civilný súd v civilnom sporovom konaní. Rozhodujúce je, že neodkladné opatrenie je procesný inštitút upravený civilným sporovým poriadkom, v ktorom rozhoduje vždy okresný súd.
No a teraz mi dovoľte sa dostať k tým najdôležitejším veciam, ktoré v tom uznesení sú uvedené, a to, že konajúci súd konštatuje, že personálny rozkaz ministra vnútra o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby do právoplatného ukončenia trestného stíhania nespĺňa ani základné požiadavky na odôvodnenie rozhodnutia. V odôvodnení takéhoto rozhodnutia totiž musí byť konštatované a konkretizované, prečo nemožno policajta ponechať vo výkone štátnej služby, to je, aký dôležitý záujem štátnej služby by jeho ponechaním v službe bol ohrozený, respektíve ako by policajt mohol ohrozovať priebeh objasňovania jeho konania, ak by nebol dočasne pozbavený výkonu štátnej služby. V predmetnom personálnom rozkaze ministra vnútra zo dňa 27. 10. 2023 tieto skutočnosti nie sú vôbec konkretizované.
Z predložených listinných dôkazov mal súd osvedčené, že žalobca je vyšetrovateľom, ktorý spolu s ďalšími sa podieľal na vyšetrovaní viacerých politicky exponovaných káuz. Medzi tieto kauzy patrí napríklad prípad Očistec, v ktorom bol obvinený poslanec politickej strany SMER Tibor Gašpar a Norbert Bödör, prípad Súmrak, v ktorom bolo vznesené obvinenie predstaviteľom politickej strany SMER Robertovi Ficovi, Robertovi Kaliňákovi, ktoré bolo neskôr zrušené generálnym prokurátorom, prípad Ezechiel 7, v ktorom bol obvinený poslanec politickej strany SMER Tibor Gašpar a Norbert Bödör a prípad Rozuzlenie, v ktorom bolo vznesené obvinenie bývalým riaditeľom SIS pánovi Aláčovi, pánovi Pčolinskému, ďalej Petrovi Koščovi a Jánovi Kaľavskému. Žalobca spolu s ďalšími oznamovateľmi podali trestné oznámenie na Úrad špeciálnej prokuratúry, v ktorom obvinili okrem iných aj čelných predstaviteľov politickej strany SMER zo snahy odstaviť vyšetrovateľov a operatívnych pracovníkov od vyšetrovania tzv. politicky exponovaných káuz a dosiahnuť zmenu výpovedí kľúčových svedkov.
V súvislosti s vyššie uvedenými vyšetrovaniami, ktoré sa týkali predstaviteľov politickej strany SMER, dochádzalo k verejným vyjadreniam politicky exponovaných osôb vo vzťahu k žalobcovi a iným policajtom, členom pracovnej skupiny Očistec v tom zmysle, že v prípade získania politickej moci po parlamentných voľbách budú žalobca a iní policajti postavení mimo službu, resp. prepustení z práce a bude im odňatý výsluhový dôchodok.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý sa predtým negatívne vyjadroval na adresu žalobcu a ostatných vyšetrovateľov, následne len dva dni po vymenovaní do funkcie ministra vydal personálne rozkazy, ktorým dočasne pozbavil výkonu štátnej služby žalobcu a ďalších a ukončil poverenie žalobcu výkonom poverenej funkcie. Urobil tak bez toho, aby požiadal o predbežný súhlas úrad na ochranu oznamovateľov a to napriek tomu, že žalovaný mal vedomosť o tom, teda minister, že žalobcovi bola prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry poskytnutá ochrana. Toto je v priamom rozpore nielen so zákonom, ale aj s usmernením, teda usmernením ministerstva vnútra.
Dámy, páni, súd konštatoval, že minister vnútra porušil zákon. A nielen jeden súd, ale už dva nezávislé súdy. Toto vám nevadí? Nevadí vám, že programové vyhlásenie vlády jasne hovorí o tom a zaväzuje sa vláda, že budú dodržiavať ústavu a že budú dodržiavať zákony? A potom máme ministra vnútra, ktorý podľa výroku súdu, podľa uznesenia, ktoré je právoplatné, hovorí, že minister porušil zákon? Prepáčte, aj z tohoto je vidieť, akým spôsobom vláda pristupovala k tvorbe programového vyhlásenia vlády a že je to len zdrap papiera.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.11.2023 16:24 - 16:40 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Dovoľte, aby som reagoval. Vy ste spomenul vo svojom vystúpení migráciu a teda to, akým spôsobom je táto téma rozoberaná v programovom vyhlásení vlády. A máte pravdu, že tie otázky, ako ste ich položili, či vláda bude teda žiadať v Bruseli alebo navrhovať nejaké iné opatrenia, no nebude, lebo v Bruseli, samozrejme, môže niečo povedať, ale rozhoduje sa potom konsenzuálne. A môžu síce hovoriť o tom, jak budú oni tu klamať občanov Slovenskej republiky, jak zavrú hermetickú hranicu, ale to sme videli na tom biednom, na tej biednej akcii s vodným delom, akým spôsobom k tomu pristupujú. Máte pravdu, že už v roku 2015 Kaliňák, a teda nielen on, ale aj vtedajšia vláda zabezpečila prísun migrantov, kde sa im pomáhalo. Boli to sýrski kresťania, ak sa nemýlim. Ale čo je ešte dôležitejšie, tam bolo, samozrejme, rozhodnutie, že sem prišli aj nejakí väzni z Guantánama, ktorí síce, a otázka je, čo za to dostal Robert Fico alebo Robert Kaliňák vtedy. No a to určite občania Slovenskej republiky neschválili, ani o tom určite nikto nedal hlasovať, ani nikto o tom nerozhodoval. Migrácia je téma, ktorá tu bola dlhé roky, je a určite bude, a v žiadnom prípade tie sľuby, ktoré tu dávali ľuďom a klamali ľudí pred voľbami, že zabezpečia, aby sem nevkročila ani noha, no ťažko sa to bude presadzovať, ak naozaj sme členom Európskej únie, schengenu a, samozrejme, aj Severoatlantickej aliancie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.11.2023 18:09 - 18:25 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Ľubo, ty si spomenul to dnešné vyjadrenie o tom, že tie nahrávky, ktoré boli používané pomaly 2,5 roka na tlačových konferenciách, boli zmanipulované, teraz si to už nikto nevymýšľa, teda alebo nemôže nikto tvrdiť, že si to niekto vymýšľa, lebo to povedal kriminalisticko-expertízny ústav, takže to je naozaj inštitúcia, ktorá, ktorú treba brať vážne. No a tie nahrávky, vieme veľmi dobre všetci, že boli manipulované, v mnohých prípadoch vieme konkrétne povedať a mohli by sme to tu citovať, ale ja verím, že k tomu ešte sa vrátime, takže áno, niekto by za to mal niesť zodpovednosť, kto tie nahrávky manipuloval a s tými nahrávkami sa snažil oklamať ľudí a to sa mu aj zjavne podarilo.
Hovoril si aj o policajtoch a dnes bolo aj ďalšie závažné vyjadrenie a v tomto prípade nezávislého súdu, ktorý už druhýkrát rozhodol, že pán minister vnútra Šutaj Eštok porušuje zákon. A teraz zaujímavá fotečka, pán Šutaj Eštok v rozhovore s pánom premiérom, a ja by som vyzval pána premiéra, aby splnil svoj sľub a povedal, že keď jeho ministri budú čokoľvek konať v rozpore so zákonom, tak využije a urobí všetko pre to, aby ich z úradu vyhodil. Tak, pán Fico, urobte to a vyhoďte toho premotivovaného ministra vnútra, ktorý porušuje zákon, a toto hovoria súdy, aby zmizol z tej funkcie, lebo len škodí Policajnému zboru a celému ministerstvu vnútra.
Spomenul si aj médiá, ktoré sa snažili opierať Pellegriniho v Perwolle a myslíš tým, mal si na mysli tie médiá, ktoré chce Pellegrini zajtra vyhodiť z Národnej rady Slovenskej republiky? No tak nech sa páči, to je presne tá realita v podaní SMER-u a SMER-u 2, teda HLAS-u.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

15.11.2023 17:54 - 18:10 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Gábor, ďakujem za tvoje vystúpenie. Myslím, že si to, nevyrušujte, prosím vás pekne, myslím, že si to zhrnul úplne presne a faktograficky. Tejto vláde naozaj nejde o to, aby bojovala s korupciou. A to, čo si napísali do toho vágneho programového vyhlásenia vlády, to je len také klišé pre ich voličov, lebo si asi myslia, že tí ľudia to vôbec nebudú čítať. Bojovať s korupciou, keď to napíšu ľudia, ktorých kamaráti, spolustraníci alebo ľudia, ktorých oni dali do funkcií ... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Danko, Andrej, podpredseda NR SR
Poprosím vás, nebeží čas pána Mikulcu.

Mikulec, Roman, poslanec NR SR
A, ďakujem pekne. Ľudia, ktorí naozaj dnes alebo za uplynulé tri roky sme sa dozvedeli, ktorí boli zapletení v systéme "našich ľudí" a sú dnes viac ako 40 z nich právoplatne odsúdení. Mnohí z nich sa priznali ku rôznym skutkom, najviac ku korupcii, tak je to naozaj až úsmevné a smiešne, keď títo ľudia dnes idú hovoriť a písať do programového vyhlásenia vlády, že chcú bojovať s korupciou. Dokonca je tam uvedené, že táto vláda si uvedomuje, čo to korupcia je a akým spôsobom korupcia zasahuje do rôznych oblastí štátu. No toto je absolútny výsmech, výsmech všetkým normálnym ľuďom, keď to píšu ľudia, ktorí sa na korupcii priamo podieľali, alebo ich ľudia sa na korupcia priamo podieľali. Takže, Gábor, myslím, že si to povedal absolútne jasne a je to vidieť aj na tom, že sa im to ťažko počúva, keď odchádzajú zo sály, lebo už to nedokážu počúvať ďalej.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 14.11.2023 16:55 - 17:10 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Aha, dobre. Ďakujem pekne.
Vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, veľa tu už bolo povedané k programovému vyhláseniu vlády a za mňa tento dokument má viacero významov. Ten prvý význam je, samozrejme, politický. Je to nejakým spôsobom zosúladenie koaličných predstáv, je to o koaličnej dohode a predpokladám, že v prípade, že budú nejaké problémy, tak koaliční partneri sa vrátia k programovému vyhláseniu vlády a budú hľadať v ňom, čo si tam napísali a nejaké spoločné prieniky. Ťažko si ja osobne teraz predstavím, čo vôbec tam budú hľadať, pretože to programové vyhlásenie vlády je z môjho pohľadu veľmi vágne, nemá žiadny obsah, nemá plán, nemá žiadnu ambíciu, ako pomôcť ľuďom, a toto malo byť presne o tom, aby občanom ukázali v programovom vyhlásení vlády, čo sľubovali pred voľbami a akým spôsobom to zhmotnili do programového vyhlásenia vlády.
Ja si myslím, že rátali s tým, že občania, a teraz nechcem, samozrejme, nikoho ani uraziť, ani dehonestovať, ale rátali s tým, že asi občania a najmä ich voliči to programové vyhlásenie vlády čítať nebudú. Samotný obsah totiž nemá v mnohých oblastiach so sľubmi, ktoré sme počúvali pred voľbami, absolútne nič spoločné.
Už tu ix-krát odznelo, že nie je tam obsiahnutý 13. dôchodok, nie je tam obsiahnuté zníženie cien potravín, nie je tam nič obsiahnuté ohľadom hypoték, nie je tam obsiahnuté nič o tom, ako pomôcť ľuďom v mnohých oblastiach.
Toto programové vyhlásenie vlády mňa sklamalo, predkladá ho Robert Fico, štvrtý, a mysleli sme si, že teda po tých skúsenostiach, ktoré už mal, to bude programové vyhlásenie vlády, ktoré bude mať aj svoju kvalitu, aj obsah, ani jedno z toho, bohužiaľ, to nemá. Ale veď Robert Fico, ktorý sem prišiel, jasne povedal, že nepotrebuje ani žiadny papier napísaný na to, aby programové vyhlásenie vlády predstavil, veď, samozrejme, voličov už oklamal pred voľbami pomocou rôznych dezinformácií, pomocou konšpirácií, pomocou klamstiev a na čo by teraz potreboval nejaké programové vyhlásenie vlády, ktoré by rozumne a pragmaticky vysvetlil svojim voličom. To isté mnohí ministri, vidíte aj teraz tu, česť výnimkám, ale väčšina vlády tu absolútne nesedí, nemajú potrebu vysvetľovať programové vyhlásenie vlády za svoje rezorty, veď načo, jasne je už dohodnuté, že si to aj tak schvália.
Čo je veľmi dôležité, a mne z toho vyplýva, celé programové vyhlásenie vlády, a nesie, nesie sa to rôznymi kapitolami, je o pomste, chuti ovládnuť každú jednu oblasť a normalizácia. Musím to povedať, naozaj normalizácia, pretože nič iné z toho programového vyhlásenia nevyplýva.
Dovoľte, aby som sa venoval pár oblastiam. Začnem na strane 62, posilnenie úlohy demokratického štátu. Je tam napísané, že vláda sa hlási k ústavnej definícii, podľa ktorej je Slovenská republika zvrchovaný, demokratický a právny štát. No s tým asi všetci súhlasíme a boli by sme radi, keby to tak aj bolo v realite. Pokračuje sa v druhom odstavci, kde je uvedené, napísané teda, že uvedené hodnoty predstavujú hodnoty, hodnotový základ pôsobenia tejto vlády. Vláda bude dbať na to, aby všetky orgány verejnej moci konali len na základe ústavy a zákonov, svoju moc uplatňovali s rešpektom k uvedeným hodnotám. No a ja sa pýtam, nesedí tu teraz, ale kde je pán minister Šutaj Eštok? Lebo ten od prvého momentu, kedy nastúpil, aha, tu je, okej, dobre, už ho vidím, od prvého momentu, kedy nastúpil do svojho úradu, tak toto, čo si dali do programového vyhlásenia vlády, porušuje. Je zjavné, a rozhodol o tom mestský súd, že pán Šutaj Eštok porušil zákon. Je zjavné, že nedodržiava žiadne zásady ani etiky, ani ničoho, keď uplatnil právomoci a zjavne v rozpore so zákonom proti vyšetrovateľom a za to sa musel dokonca aj ospravedlniť sudcovi, pretože sa neváhal aj sudcom alebo sudcovi vyhrážať.
Budem pokračovať, kde v programovom vyhlásení je uvedené, že v demokratickom právnom štáte mocenské orgány rešpektujú pravidlá hry. Prosím vás pekne, to je čo? Aké pravidlá hry? Ja som žil v tom, že mocenské orgány majú v prvom rade rešpektovať ústavu, rešpektovať zákony a pravidlá, ktoré sú týmito zákonmi dané. Aké pravidlá hry? To je aká hra? Lebo ja teda neviem, koho je to hra, ale zjavne to len odzrkadľuje to, akým spôsobom písali celé toto programové vyhlásenie vlády, lebo pre nich je to hra. A oni majú asi svoje pravidlá hry, ktoré tu ukazovali už aj pred voľbami, kedy manipulovali rôzne nahrávky, kedy vystupovali na tlačovkách, zavádzali ľudí, kedy neváhali klamať, kedy neváhali sľubovať občanom, že keď budú oni pri moci, tak to alebo iné naplnia, to alebo iné im dajú. Dnes vidíme, že jednoducho všetko toto boli plané sľuby a len klamstvá. Tak toto sú tie pravidlá hry? Tak občania Slovenskej republiky, prosím vás pekne, buďte, buďte pozorní a sami sebe odpovedzte na otázku, či chcete byť súčasťou takýchto hier.
V stati o spravodlivosti a materiálnom právnom štáte sa hovorí, že vláda bude usilovať o obnovu dôvery, bude pracovať na posilnení a udržaní dôvery v orgány presadzovania práva v súdnej moci, prokuratúry, polície, verejnej správy. Pri tejto príležitosti by som rád dal do pozornosti spracovateľom toho programového vyhlásenia a všetkým prítomným, že dôvera konkrétne v Policajný zbor za uplynulé tri roky stúpla o viac ako 100 % na výsledných 66,4 %. Tento prieskum sme si nerobili my, tento prieskum robila jedna z mediálnych alebo teda z televízií na vzorke občanov Slovenskej republiky. Takto vnímali občania Slovenskej republiky dôvery, dôveru v Policajný zbor. Oveľa viac dôverovalo polícii pod vedením Štefana Hamrana a jeho kolegov ako predtým pod vedením Tibora Gašpara. Ešte raz zopakujem, dôvera sa zvýšila za uplynulé tri roky o viac ako 100 %.
Ďalej tu je uvedené, že uplynulé tri roky z hľadiska deficitu spravodlivosti charakterizovali najmä zlyhávanie ochrany základných práv a slobôd a excesy trestnej politiky. Ja sa chcem opýtať, či tými excesmi v trestnej politike myslia tých 40 odsúdených ľudí blízkych SMER-u. Lebo ak toto je ten exces trestnej politiky, no tak potom zjavne dávajú v programovom vyhlásení vlády najavo občanom, o čom to ich vládnutie bude. A ja sa k tým 40 ľuďom ešte dostanem v ďalšom mojom vystúpení a môžem ich kľudne vymenovať všetkých a, samozrejme, som si to ja nevymyslel, ale to sú verejne dostupné informácie, ktoré si môže každý občan Slovenskej republiky aj v médiách prečítať.
Ďalej sa tu uvádza, že politické proklamácie porušujúce princíp prezumpcie neviny spolu s absenciou efektívnej a zákonnej kontroly nad policajnými zložkami, tak neviem teda, či sme žili alebo žijeme v rovnakej krajine, pretože, ak sa nemýlim, tak zákon o Policajnom zbore platil a platí, kde sú jasne definované aj kontrolné mechanizmy, kde je jasne definované, a, samozrejme, platí aj ústava, ktorá jasne hovorí o tom, akým spôsobom je Policajný zbor kontrolovaný. Takže neviem, o akej absencii efektívnej a zákonnej kontroly sa hovorí v programovom vyhlásení vlády, ale, samozrejme, tak ako v mnohých iných oblastiach nedočítame sa tu ďalej nič, nedočítame sa o tom, čo teda navrhujú, to je len konštatovanie ľudí, ktorí písali, a samozrejme, ktorí to písali v atmosfére, kedy celé to programové vyhlásenie nie je o ničom inom, len o chuti sa niekomu pomstiť.
Ďalej sa tu píše, že súčasná vláda nebude vládou revanšu v obrátenom garde. No tak je to naozaj realita? Pretože naozaj tie prvé kroky, ktoré sme mali možnosť za uplynulé týždne od nástupu novej vlády vidieť najmä v rezorte ministerstva vnútra, hovoria o opaku. Spomeniem len zásah voči policajtovi Kotekovi z úradu inšpekčnej služby pod gesciou prokurátora krajskej prokuratúry. Toho prokurátora, ktorého mimochodom teraz Maroš Žilinka údajne chce nejakým spôsobom disciplinárne riešiť práve preto, že tento prokurátor dva roky prehliadal to, že niekto upozorňoval na zaujatosť vyšetrovateľa. Tak keď sa tu hovorí v programovom vyhlásení vlády, že vláda, toto nebude vláda revanšu, tak myslím si, že opak je pravdou.
Ak dovolíte, ja preskočím stať o justícii a, pretože tomu sa venovali už aj kolegovia predo mnou, napriek tomu, že by bolo veľa čo hovoriť aj v tejto oblasti a, samozrejme, tou najzávažnejšou je, že je tu snaha o zmenu na poste špeciálneho prokurátora alebo teda organizačná zmena na Úrade špeciálnej prokuratúry. Na to sme upozorňovali už pred voľbami a, samozrejme, sa to objavilo aj v programovom vyhlásení vlády. Pretože nič, o nič iné týmto ľuďom, ktorí to tvorili, nejde, len aby zastavili trestné stíhania, ktoré sú rozbehnuté práve pod gesciou Úradu špeciálnej prokuratúry. Spomeniem len jednu vec, ktorá je tu napísaná na strane 66 a ´7, kde sa uvádza, že vláda vyjadruje nesúhlas s pokračovaním konfliktov medzi Generálnou prokuratúrou a Úradom špeciálnej prokuratúry, ktorý je jej organizačnou súčasťou a tieto konflikty vyvoláva. Tieto rozpory ohrozujú podľa programového vyhlásenia vlády meno prokuratúry a nemôžu pokračovať. Tak ja sa pýtam, akým spôsobom ohrozovalo meno prokuratúry pán špeciálny prokurátor Kováčik, ktorému sa hovorilo 61 : 0 a ktorý, bohužiaľ, bol odsúdený za korupciu a za iné trestné činy a je dnes, myslím, vo výkone trestu. Tak toto nejakým spôsobom neohrozovalo dobré meno prokuratúry, ale to, že Úrad špeciálnej prokuratúry poukazuje, legitímne poukazuje na niektoré možno pochybenia Generálnej prokuratúry, tak to ohrozuje dobré meno prokuratúry. To sme kde, prosím vás pekne? V päťdesiatych rokoch?
A dostanem sa plynule k oblasti prevencie boja proti korupcii, alebo teda prevencii proti korupcii a integrity verejného sektora a transparentnosti. Sú to také vzletné názvy, ale naozaj ten obsah vôbec o tom nehovorí. A tu si vláda napísala nasledovné: "Vláda si uvedomuje, že korupcia predstavuje riziko pre stabilitu a bezpečnosť spoločnosti, podkopáva dôveryhodnosť inštitúcií a hodnoty demokracie, etické hodnoty a výkon spravodlivosti a ohrozuje ekonomický rozvoj a právny štát." Prosím vás pekne, toto napísali ľudia, ktorých, ktorých priami nominanti, priatelia, blízki ľudia boli odsúdení za korupciu. Mne sa to zdá ako, buď žijem na nejakej inej planéte, alebo títo ľudia naozaj nemajú chrbtovú kosť vôbec napísať do programového vyhlásenia vlády, že, opakujem: "Vláda si uvedomuje, že korupcia predstavuje riziko." Tak jak dovolíte, ja len veľmi v krátkosti prečítam mená ľudí, ktorí boli odsúdení za korupciu: Dušan Kováčik, Norbert Paksi, Jozef Rehák, Bernard Slobodník, Pavol Vorobjov, Vladimír Bisťák (správne Bisták, pozn. red.). Títo mnohí hovoria a dokonca je tu, priznali sa a usvedčujú zločineckú skupinu pod vedením Norberta Bödöra a bývalého prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara, ktorý tu sedí za mnou. Tam sedí, nech sa páči. Títo ľudia hovoria o tom, že brali úplatky alebo platili mnohým iným ľuďom a podieľali sa na korupcii. Toto sme si my nevysvetlili. Tí ľudia sa k tomu priznali. Dohodli sa s prokurátormi na vine a treste, popriznávali sa k tomu a oni si teraz do programového vyhlásenia vlády napíšu, že si to uvedomujú? Tak ja by som bol veľmi rád, keby si táto vláda pod vedením Roberta Fica to nielen napísala do programového vyhlásenia vlády, ale naozaj aby ľuďom na Slovensku povedali, akým spôsobom chcú z toho vyvodiť dôsledky. Nie proti tým, ktorí tieto skutky vyšetrovali, tak ako to robia dnes od začiatku nástupu do svojich funkcií, ale voči sebe. Zjavne aj v programovom vyhlásení vlády je uvedené len to, aby si zachránili svoje zadky pred ďalšími vyšetrovaniami a pred zodpovednosťou.
Je tu ďalej napísané, že vláda vníma prevenciu korupcie ako priestor pre vytváranie a zdokonalenie systémovej, systémových protikorupčných opatrení. Tak ja sa pýtam, ak teda vláda naozaj toto vníma, ako mohli dať do pozícií ľudí, ako bol napríklad pán Kuruc, ktorý je obvinený z korupcie, ale je na ministerstve financií. Tak ja naozaj nerozumiem tomu vnímaniu. Ja sa pýtam aj občanov Slovenskej republiky: Je toto normálne? Toto je vnímanie, keď si niekto napíše na papier, že vníma boj proti korupcii alebo prevenciu korupcie ako priestor pre vytváranie systémových protikorupčných opatrení a dá si na jednu z kľúčových pozícií ministerstva financií a, samozrejme, aj iných, v iných štátnych úradoch ľudí, ktorí sú obvinení alebo obžalovaní priamo z korupcie. Pre mňa nonsens.
Hovorí sa tu, že vláda prijme pravidlá na zabezpečenie etiky a integrity najvyšších štátnych funkcionárov v okruhu svojej pôsobnosti formou kódexu správania sa. Bol by som veľmi rád, keby sme sa dozvedeli od vlády, čo si pod tým predstavujú. Kódex správania sa má byť to, čo predviedol Robert Kaliňák pred voľbami, že sa bil, že napadol druhého poslanca Národnej rady? Alebo jeho kolega Glück, ktorý, ktorý neváhal naozaj päsťami si vybavovať účty? Tak toto má byť tým etalónom správania sa alebo etalón kódexu, ktorý chcú vytvoriť? Komu chcú oni hovoriť, že sa má slušne správať, keď oni sami sa nevedia slušne správať?
Ak dovolíte, budem pokračovať a dostanem sa teda, samozrejme, k tej najdôležitejšej oblasti, ešte mi zostalo trochu času, vnútorný poriadok a bezpečnosť. Keď si prečítate túto stať, tak je tu napísané, že celková situácia, bezpečnostná, v Slovenskej republike je dnes verejnosťou vnímaná ako relatívne dobrá aj vďaka kvalitnej práci polície v rokoch 2006 až 2020. A čo robila polícia v roku 2020 až ´23? Nebola tu prítomná? Nie náhodou občania Slovenskej republiky dali vizitku polícii za roky 2020 až ´23, že bola oveľa dôveryhodnejšou inštitúciou, že občania jej veria oveľa viac ako tej polícii pod vedením Tibora Gašpara pred rokom 2020? Alebo tí, čo to písali, na niečom fičia, lebo opäť im pripomeniem, že 66,4 % ľudí dôverovalo polícii pod vedením Štefana Hamrana.
Keď čítate ďalej, tak je tu spomínané, samozrejme, hlavné výzvy, je migrácia, že bude vláda sledovať konflikt na Ukrajine. Samozrejmé, že bude záujmom vlády chrániť bezpečnosť občanov a brániť zasahovaniu do suverenity cez ekonomické, vojenské, diplo... iné, iné veci. V skratke, pretože nemám veľa času, v podstate celá táto stať je iba o tom a zhrnul by som to do troch vecí: migrácia, Ukrajina, hybridné hrozby. To je zaujímavé, že hybridné hrozby, už to tu niekto predo mnou spomenul. Hybridné hrozby, boj s hybridom, ako vláda sľubuje ľuďom, že bude bojovať s hybridnými hrozbami, ale v inej stati, konkrétne v kultúre napíšu na strane 51, že vláda vytvorí podmienky pre rovnoprávne fungovanie všetkých médií a zamedzí, podotýkam, zamedzí, aby sa naša, aby sa nezasahovalo, pardon, do práce na šírenie informácií. To znamená, aj na sociálnych sieťach. Tak na jednej strane chcú bojovať s hybridom, na druhej strane chcú zamedziť alebo teda zabezpečiť, aby aj dezinfo, rôzne weby, portály, ktoré tu fungujú a ktoré tu vyrástli ako huby po daždi, mohli šíriť ten svoj škodlivý obsah. Tak ja tomu celkom nerozumiem, že teda čo chcú robiť. Ale však, samozrejme, toto celé vychádza z programového vyhlásenia vlády.
Nemám veľa času, ale dovoľte, dámy a páni, to zhrnúť. Premiér sa chválil, že nepotrebuje ani papier, keď sem prišiel, na predstavenie programového vyhlásenia vlády, pretože osobne dohliadal na jeho tvorbu. No a pre mňa to buď znamená, že tomu veľa teda času nevenoval, alebo to znamená, že absolútne rezignoval na kvalitu a riešenia ponúkané pre občanov Slovenskej republiky. Jediným cieľom celého programového vyhlásenia je, a hlavne v oblasti polície a vnútornej bezpečnosti, upratať, "upratať" tak, aby korupčné kauzy SMER-u neboli ďalej vyšetrované, aby sa stratili, aby zmizli z povrchu zemského a aby voliči SMER-u a HLAS-u si pritom mysleli, že sú stále pre nich dôležití. Ja vám hovorím, občania Slovenskej republiky, aj tí, ktorí ste ich volili, že nie, nie ste pre nich dôležití a nikdy ste pre nich dôležití neboli.
Ďakujem pekne za... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

25.10.2023 20:40 - 20:55 hod.

Roman Mikulec
Ďakujem pekne za slovo. Ďakujem za dôveru a zvolávam členov výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu ihneď po skončení zasadnutia. Ďakujem. A miestnosť, pardon, miestnosť 71.
Skryt prepis