Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

20.9.2024 o 10:59 hod.

Ing.

Roman Mikulec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.10.2024 12:58 - 13:00 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán podpredseda Gašpar, vy ste chceli fakty a konkrétnosti a tu ste hovorili o pani bývalej ministerke, že, resp. ste spomenuli nejaké odposluchy a hovoríte o bývalých vyšetrovateľoch nie celkom slušným spôsobom. No, ale ako keby ste zabúdali, čo povedal váš syn na chate v Čifároch, pán Gašpar. To bol on, ktorý hovoril o tom, že zabije Lipšica, že zabije Kaliňáka, že ho zhodí z motorky, že najradšej by mu pichol vidličku do čela, aj keď nepočúvate teraz, ale ja verím, že vám to rezonuje v ušiach, ste to počuli už ixkrát, tak keď chcete konkrétnosti, tak sa zaoberajte konkrétnosťami.
Spomenuli ste štatistiky, len trošku by ste mali do tých štatistík zahrnúť aj to, pán Gašpar, že, že tým, že ste zdvihli minimálnu škodu, tak mnohé z tých krádeží napríklad alebo teda lúpežných krádeží sú neni hlásené, pretože už sa tým policajti ani nezapodievajú, keďže tie škody už sú také, aké sú. A to dosiahla vaša novela Trestného zákona.
Hovoríte o tom, že prokurátori sa boja rozhodnúť. No, tak neviem, že či sa báli rozhodnúť napríklad aj na Ústavnom súde vo veci... vo veci kauzy Súmrak, kde bol obvinený pán Fico a pán Kaliňák, kde Ústavný súd zamietol ich sťažnosť. Nemyslím, si, že sa báli. A rovnako tak sa neboja ani mnohí iní prokurátori.
A keď ste im chceli vyslať nejaký signál, že by sa mali báť, no ja verím a dúfam, že tí čestní policajti a prokurátori sa tohoto nezľaknú.
Pán Gašpar, existuje súdne rozhodnutie, ktoré hovorí o tom, že pod vaším vedením v roku 2012/13 Policajný zbor bol zneužitý na účelové konanie proti konkrétnym ľuďom, za vás, pán Gašpar.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.10.2024 14:14 - 14:29 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Igor, ty si spomínal vo svojom vystúpení, akým spôsobom sa v rámci konsolidácie zachovali, alebo chcú zachovať voči zdravotníkom, voči tým ľuďom, ktorí tento rok zachraňovali premiéra Roberta Fica po atentáte a už vidíme, akým spôsobom samotní zdravotníci na to reagujú, nielen zdravotné sestry, ktoré hovoria o tom, že mnohé z tých zdravotných sestier, ktoré sú po päťdesiat, teda po päťdesiatke, tak môžu okamžite odísť. V podstate tie nadčasy, ktoré teraz slúžia v nemocniciach, tak nebudú a bude to obrovský problém. Ale hovoria o tom aj lekári.
Ty si spomínal, ako v januári zrušili benefit, ktorý mal byť pre pacientov, ktorí si mohli v prípade, že nemocnica nebude vedieť zabezpečiť lekársky úkon, vybrať takýto úkon v zahraničí. A oni im to, táto vláda okamžite zobrala.
A dnes tí samotní zdravotníci včera na tlačovej konferencii hovorili o tom, že k tomu krachu tu už došlo de facto aj napriek, aj bez tej konsolidácie, ktorú tu chcú ešte predstaviť, pretože už dnes podľa lekárov dochádza k zbytočným úmrtiam. Oni tu idú obviňovať niekoho, že počas pandémie sme sa snažili zachraňovať životy, a áno, bohužiaľ, niektorí ľudia pri tom prišli o to najcennejšie, ale oni svojou neschopnosťou a absolútnym diletantizmom v každom jednom odbore, v každom jednom rezorte teda zabezpečili to, že už dneska napríklad v zdravotníctve podľa lekárov, nie podľa mňa, dochádza k zbytočným úmrtiam.
Hovoril si o tom, ako klamú ľudí. Dali si na bilbordy lacnejšie energie, lacnejšie potraviny, nič z toho nie je realita, ale veď sme zistili aj minulý týždeň, oni ani nevedia, koľko stojí jeden rožok, koľko stojí mlieko. Podľa poslancov rožok stojí 50 centov a mlieko 4 eurá. Preto to je absolútne chrapúnstvo, čo títo ľudia tu predvádzajú. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.9.2024 10:27 - 10:29 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis

16.

Ďakujem pekne za slovo.

Igor, ja myslím, že tie fakty, ktoré si hovoril a ktorých teraz hovoril aj Julo Jakab, sú naozaj dáta, ktoré si každý rozumný človek aj na pravej strane tohto pléna môže prečítať. Tu nie sú výmysly, to nie sú, že jedna babka povedala, ale naozaj tvrdé dáta Eurostatu a štatistického úradu. A ja to spomeniem len z pohľadu toho, čo si spomínal, že keď sme prišli v roku 2020, aká bola štátna kasa. To isté ja môžem potvrdiť v rámci rezortu ministerstva vnútra, keď jednoducho v rozpočte neboli peniaze ani za nákladné fungovanie rezortu. A dobre si všetci pamätajú, a nielen v tomto pléne, ale aj občania Slovenskej republiky, tú tlačovú konferenciu Denisy Sakovej so súčasným prezidentom Pellegrinim, vtedajším premiérom, myslím, že to bolo niekde na letisku, alebo na úrade vlády, keď povedali, si mysleli, že ich nepočuje nikto a povedali, však čo nás po tom, veď oni si na to budú hľadať peniaze. Lebo jednoducho oni už vtedy vedeli, že tie peniaze prežrali, s prepáčením, a nenechali tam nič. Tak, prosím vás pekne, všetci si pozrite tie dáta.

Nehovorte teraz pojmy a dojmy a tuto nejaký pán, so všetkou úctou, tu ide hovoriť o niekom ako o masovom vrahovi. Ja by som si toto vyprosil od vás, pretože vy vôbec neviete, o čom to je a ja by som vás chcel vidieť, vážený pán, neviem, ako sa voláte, Ľupták, či Lipták, Ľupták bol iný niekto, čo by ste robili vy v tej, počas tej pandémie covidu a ako by ste sa chovali vy. A je mi smutno, že takýto človek vôbec v parlamente sedí, ako ste vy. (Potlesk.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2024 15:03 - 15:05 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pani poslankyňa, ďakujem za vystúpenie aj za to, že ste ocenili tú správu. Rovnako chcem aj ja povedať za náš poslanecký klub, si myslím, že môžem povedať, že my budeme rovnako tak súhlasiť s touto správou, lebo takto si myslím, že by mala vyzerať správa inštitúcie, ktorá predkladá svoju správu v Národnej rade Slovenskej republiky.
Ja chcem poďakovať aj vám, pani predsedníčka, vašim ľuďom za prácu, ktorú ste odviedla. Ja si pamätám na našu spoluprácu aj na tie konštruktívne veci, ktoré ste sa snažili nastavovať vo vzťahu k činnosti jednotlivých ústredných orgánov štátnej správy alebo ministerstiev vo vzťahu k vášmu úradu, a mrzí ma, že minulý rok ste sa stali terčom aj vy, aj váš úrad postupu niektorých z týchto ministerstiev, kedy jednoducho zákon na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti nebol dodržiavaný vo vzťahu k chráneným osobám, resp. k tým, ktorým ste vy udelili ten štatút oznamovateľov.
Ja si myslím, že v tej správe boli konkrétne veci, ktoré ste tam aj uviedli, a mňa zaujal jeden údaj, ktorý ste povedali, že v prvom roku činnosti úradu sa postupne zvýšila tá poznateľnosť až na 40 %. A ja si myslím, že po tých krokoch, ktoré ste zažili najmä zo strany vládnej koalície súčasnej, tak sa obávam, že postupne toto bude klesať, pretože jednoducho sa stretávame s tým aj my, že ľudia sú, ľudia stratili záujem oznamovať protispoločenskú činnosť po tom, čo zistili, akým spôsobom sa dokáže voči nim postupovať a najmä napríklad aj voči príslušníkom Policajného zboru, ktorí mali od vás štatút chránených oznamovateľov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 25.9.2024 11:59 - 11:59 hod.

Roman Mikulec
Ďakujem pekne. Len chcem pripomenúť členom výboru na kontrolu činnosti NBÚ, že okamžite teraz budeme mať rokovanie výboru. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 20.9.2024 11:41 - 11:43 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi uviesť Správu Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu k žiadosti Úradu inšpekčnej služby o oslobodenie od povinnosti mlčanlivosti riaditeľa Národného bezpečnostného úradu, evidovanej pod tlačou 381.
Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 420 zo dňa 20. augusta 2024 pridelil predmetnú žiadosť na prerokovanie Osobitnému kontrolnému výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu s tým, že v určenej lehote ako gestorský výbor podá Národnej rade Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania uvedenej žiadosti vo výbore a návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Osobitný kontrolný výbor Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti NBÚ o vyššie uvedenej žiadosti rokoval dňa 9. septembra 2024 a prijal k nej uznesenie č. 19, v ktorom odporučil Národnej rade Slovenskej republiky oslobodiť od povinnosti mlčanlivosti riaditeľa Národného bezpečnostného úradu v zmysle žiadosti Úradu inšpekčnej služby, tlač 381.
Poveril mňa ako predsedu výboru spracovať výsledky rokovania výboru do písomnej správy výboru a predložiť návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky. V predmetnom uznesení ma výbor zároveň poveril, aby som ako spravodajca výboru vystúpil na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky a informoval o výsledku prerokovania uvedeného materiálu vo výbore.
Pán predsedajúci, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.9.2024 10:59 - 11:01 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Gábor, ďakujem pekne za tvoje vystúpenie aj za to, že si spomenul prokurátorov, všetkých poctivých, čestných prokurátorov na naozaj či okresných, krajských prokuratúrach, ale aj na tej špeciálnej, ktorá bola zrušená, a, samozrejme, aj na Generálnej prokuratúre. Treba týmto ľuďom poďakovať, takisto ako každému čestnému, poctivému policajtovi, sudcovi. A, bohužiaľ, aj mňa mrzí, že došlo k zmene legislatívy a k zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry takým spôsobom, akým k tomu došlo, bez možnosti alebo bez vôbec prijímania argumentov z našej strany, ktorí sme to snažili sa nejakým spôsobom naozaj, myslím si, že poctivo argumentovať.
A ty si spomenul, že každá normálna krajina prijíma takú legislatívu, aby chránila najmä občanov a chránila tých poškodených, a v našom prípade sa začína pomaličky ukazovať, že tie zmeny v trestnej novele spôsobujú opak. Páchatelia sa vysmievajú podnikateľom, vysmievajú sa v obchodoch, pretože však oni môžu kradnúť a vedia, že nič sa im nestane, lebo aj ten paragraf, ktorý hovoril o tom, že keď niekto spácha niečo možno viackrát, tak potom sa to bude považovať za trestný čin, tak aj toto sa zmenilo. Jednoducho naozaj tých príkladov, kedy poškodené osoby sa nevedia domôcť nejakým spôsobom nápravy, pribúda. A toto je dôsledok trestnej novely, ktorá všetci, myslím si, že aj na Slovensku mnohí ľudia to chápu tak, že jediným cieľom toho bolo zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, pomstiť sa tým prokurátorom a prostredníctvom toho aj policajtom, ktorí si dovolili vyšetrovať korupciu na najvyšších miestach.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 20.9.2024 10:39 - 10:39 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Ja sa chcem vrátiť k tej správe a mňa zaujala tam, takisto ako pani poslankyňa vo svojom vystúpení podotkla, stať o krádežiach, o tom, akým spôsobom majú krádeže významné miesto v tých štatistikách, ktoré sme tu mali možnosť počuť. Bohužiaľ, z tých štatistík občania Slovenskej republiky si veľa nezoberú, ale občania cítia, že po zmene legislatívy, po zmene teda novely Trestného zákona sa rapídne tie krádeže teraz zvyšujú. Ako naozaj tých príkladov od podnikateľov, obchodov, obchodníkov, reťazcov je nesmierne veľa, pán generálny prokurátor. Tak ja by som len chcel možno dať do pozornosti, aby sa aj takáto štatistika objavila postupne a možno nielen vo vašej správe výročnej, na ktorú si budeme čakať ďalší rok, ale aby ste sa tomuto venovali, pretože toto je jasný výsledok zmeny legislatívy, toho, na čom ste participovali aj vy, keď sa zmenila novela Trestného zákona.
Čo sa týka tej prokuratúry, ako pani poslankyňa zmienila, a zmien na hlavne na Úrade špeciálnej prokuratúry, tam mňa najviac mrzí, že v správe sa absolútne neobjavilo nič o tom, že celá verejnosť na Slovensku počúvala z úst pána generálneho prokurátora, ako po zmene Úradu špeciálnej prokuratúry a premiestnení špeciálnych prokurátorov na krajské prokuratúry im zostanú tie spisy, ktoré mali v dozore. No ale vieme realitu, že to tak nebolo. A toto sa žiadnym spôsobom v správe neobjavilo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17.9.2024 14:39 - 14:41 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Pán poslanec, ty si spomínal na záver, že postupne ľudia na to budú prichádzať. Ja si myslím, že oni každým dňom na to prichádzajú viac a viac, aká je situácia reálne a najmä na to prichádzajú samotní policajti, hasiči, horskí záchranári, ktorí sa cítia byť podvedení, oklamaní, pretože to vnímajú, že tie opatrenia, ktoré sú tu navrhované na to, aby boli vôbec stabilizovaní, tak nič neriešia. A myslím si, že ak si vypočuli dnešnú tlačovú konferenciu premiéra a s koaličnými partnermi o konsolidačnom balíčku, kde sa dozvedeli, že pôjde DPH hore, tak aj tí, ktorí možno ešte premýšľali do poslednej chvíle, či sa majú rozhodnúť zobrať valorizáciu 14,5 % alebo nie, tak po dnešnom dni sú rozhodnutí a tú valorizáciu zoberú a odídu. A ja stále hovorím a mám to potvrdené aj z posledných dní, že častokrát dôvodom nespokojnosti tých policajtov, hasičov, horských záchranárov, ľudí vo všeobecnosti pracujúcich v rezorte ministerstva vnútra, lebo to nie sú len ozbrojené zložky, tak nie sú ani tak tie peniaze ako situácia vo všeobecnosti. My počúvame každý deň o rôznych zlyhaniach kindermanažmentu na vnútre. Ty si sa pýtal, či niekto na ministerstve vnútra chystá nejaký koncepčný materiál. No kto by ho chystal? Kto by ho písal? Veď tam nie sú ľudia, ktorí by dokázali takýto materiál stvoriť. Dozvedáme sa o katastrofálnej situácii na Akadémii Policajného zboru, odkiaľ odchádzajú skúsení prorektori, učitelia, pedagógovia dlhoroční, pretože sa nemôžu viac pozerať na to, akým spôsobom sa súčasný rektor, bývalý blízky spolupracovník pani Kurilovskej, súčasnej štátnej tajomníčky, správa k študentom. Im to je absolútne jedno.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.9.2024 16:08 - 16:10 hod.

Roman Mikulec Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo.
Pán poslanec Majerský, vy ste spomenuli, že asi sa tá situácia v Policajnom zbore, ktorá je dnes, nedá vyriešiť inak ako navýšením tarifných platov, ja s tým absolútne súhlasím a myslím, že tí policajti už dlhodobo, a to naozaj nielen teraz za posledné mesiace, ale dlho hovoria o tom, že by chceli, aby tarifné platy boli navýšené. A práve preto sme my v uplynulom období prichystali koncepčný materiál navýšenie, resp. zmenu vôbec celého odmeňovania príslušníkov Policajného zboru a nielen nich v rámci ministerstva vnútra, tento materiál bol pripravený, tento materiál zohľadňoval aj novú organizačnú štruktúru, ktorá už, áno, dneska je, bohužiaľ, iná, ale hlavne zohľadňoval možnosti rozpočtovej kapitoly ministerstva vnútra, kde sa rátalo s pomerne vysokým znížením riadiacich funkcií, ktoré by dokázali usporiť značnú časť finančných prostriedkov práve na tie funkcie, ktoré sú na základných útvaroch, a pre policajtov, tak ako ste vy spomenuli, tých, ktorí sú v tých uliciach, tých, ktorí dennodenne sa stretávajú s občanmi, ktorí zabezpečujú tú bezpečnosť, tí, ktorí sú vnímaní občanmi, že to sú tí anjeli, ktorí keď niečo je treba urobiť, tak ich vedia zavolať. Takže ja s vami súhlasím a ja som to aj vo svojom vystúpení včera takisto zdôrazňoval a tiež som žiadal pána ministra a snažil sa naňho apelovať a preto to robím aj teraz, aby možno tie finančné prostriedky, ktoré sú teraz naplánované na tieto nesystémové opatrenia, sa snažil pretransformovať do tých systémových, ktoré možno nebudú úplne zo začiatku úplne ideálne, ale treba ísť tou cestou.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis