Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

3.5.2024 o 10:56 hod.

Mgr.

Veronika Veslárová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.6.2024 15:45 - 15:45 hod.

Veronika Veslárová
Ďakujem obom poslancom, aj pani Gažovičovej, aj pánovi Ledeckému, a prosím o podporu tohto návrhu zákona. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 21.6.2024 15:37 - 15:42 hod.

Veronika Veslárová Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, vážené kolegyne a kolegovia, už desať rokov sa venujem bezplatnému sociálnemu poradenstvu najmä pre seniorov a zdravotne znevýhodnených aj v otázkach týkajúcich sa sociálnych služieb. Za toto obdobie som sa stretla s rôznymi prípadmi rodín či jednotlivcov, ktoré pre nedostatok informácií nevedeli, na aké výhody majú nárok, alebo pokiaľ sme sa aj spoločne dopracovali k výhodnému cieľu, narazili sme na administratívne prekážky, ktoré túto tzv. plynulú plavbu nijako neuľahčovali. Táto práca mi ukázala, aké medzery majú rôzne formy pomoci pre osoby so zdravotným znevýhodnením, ale zároveň mi bola častokrát motiváciou pre inšpiráciu a túžbu po zmene tohto systému, pretože všetci si zaslúžime adekvátnu pomoc.
Odľahčovacia služba je na Slovensku poddimenzovanou oblasťou, ktorej sa legislatívne nevenuje dostatočná pozornosť a nie je nastavená plne efektívne.
Z tohto dôvodu vznikol aj tento návrh zákona, ktorého cieľ je jasný: chceme rozšíriť poskytovanie odľahčovacej služby aj pre iné osoby, konkrétne pre blízke osoby fyzickej osoby s ťažkým zdravotným znevýhodnením alebo teda postihnutím, ktoré sa o túto osobu starajú. V súčasnosti má totižto nárok na odľahčovaciu službu fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím v zmysle zákona o sociálnych službách. Táto služba sa v súčasnosti poskytuje len tejto úzkej skupine fyzických osôb. Odľahčovaciu službu však potrebujú aj osoby, ktoré sa starajú o ťažko zdravotne postihnutého a nepoberajú peňažný príspevok na opatrovanie. Aj oni potrebujú odľahčovaciu službu na zotavenie, potrebujú ísť k lekárovi a podobne.
Som si viac ako istá, že vo svojom okolí každý z nás pozná niekoho, kto sa nachádza v náročnej situácii kvôli zdravotnému znevýhodneniu. Tieto osoby čelia dennodenným výzvam, ktoré si vyžadujú neustálu starostlivosť a podporu. Spoločnosť má zákonnú povinnosť poskytnúť im čo najviac pomoci, aby mohli žiť dôstojný a plnohodnotný život a aby napríklad za pomoci efektívnej odľahčovacej služby mohli načerpať nové sily vďaka odpočinku.

-----------------------------------------

Je to neuveriteľne vyčerpávajúce. Odľahčovacia služba má byť pomocou, no naozaj je to tak aj v realite? My navrhujeme, aby sa odľahčovacia služba rozšírila aj na blízke osoby, ktoré opatrujú ťažko zdravotne postihnutú osobu. Sú to napríklad rodičia, manžel, manželka, druh či družka. Táto skupina nemá nárok na odľahčovaciu službu, aj napriek tomu sú to ľudia, ktorí opatrujú zdravotne znevýhodnených v domácnosti. Aj komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím odporúča vo svojej aktuálnej správe rozšíriť poskytovanie odľahčovacej služby aj na iné osoby.
V dohovore o právach osôb so zdravotným postihnutím v čl. 28 – primeraná životná úroveň a sociálna ochrana – zaväzuje zmluvné strany poskytovať sociálnu pomoc rodinám starajúcim sa o osoby so zdravotným postihnutím. Zmluvné strany uznávajú právo osôb so zdravotným postihnutím na sociálnu ochranu a na využívanie tohto práva bez diskriminácie na základe zdravotného znevýhodnenia. Podniknú príslušné kroky, ktorými zaručia a presadia uplatňovanie tohto práva vrátane opatrení, ako zabezpečiť osobám so zdravotným znevýhodnením rovnaký prístup k vhodným a cenovo dostupným službám. Niekto by povedal, že ide len o malú zmenu v znení legislatívy, ale skutočne ide o veľkú pomoc pre rodiny zdravotne znevýhodnených. Je dôležité, aby sme si uvedomili, že pomoc týmto rodinám a jednotlivcom nie je len morálnou povinnosťou, ale aj prejavom solidarity a humanity v našej spoločnosti. Buďme spoločne pozitívnou zmenou a meňme slovenskú spoločnosť na ohľaduplnú a pomáhajúcu.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 21.6.2024 15:34 - 15:35 hod.

Veronika Veslárová
Ďakujem pekne za slovo.
S poslankyňou Janou Hanuliakovou navrhujeme zmenu zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Z. z. o živnostenskom podnikaní a predkladáme tento návrh zákona na rozšírenie odľahčovacej služby aj pre blízke osoby.
Jedná sa o zmenu § 54 ods. 1 a bližšie poviem v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvá.
Skryt prepis
 

19.6.2024 14:08 - 14:08 hod.

Veronika Veslárová Zobrazit prepis
Ja by som to mala z miesta prečítať. Ďakujem za slovo.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 241. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanoviská Ministerstva financií Slovenskej republiky a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 256 zo 4. apríla 2024 v znení rozhodnutia predsedu Národnej rady č. 358 z 5. júna 2024 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor a výbor pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 6. septembra a v gestorskom výbore do 9. septembra 2024.
Prosím, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2024 12:28 - 12:29 hod.

Veronika Veslárová
Áno, ďakujem za slovo.
Ja súhlasím s pani poslankyňou Turčanovou a ešte by som doplnila, že týmto ľuďom, ktorí opatrujú zdravotne znevýhodnené osoby, by pomohla naozaj funkčná odľahčovacia služba a opatrovateľská služba. A najmä teda tá odľahčovacia je v súčasnosti len v zákone, ale veľakrát sa neposkytuje v praxi.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2024 12:22 - 12:22 hod.

Veronika Veslárová Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Ja mám faktickú poznámku v podobnom duchu ako kolegyňa Simona Petrík. Teda určite podporujeme tento návrh v rámci Progresívneho Slovenska, aj ho vítame, pretože je nevyhnutné, aby boli ľudia čo najviac v domácom prostredí, aby neboli v ústavnej starostlivosti. O tom hovorí teda aj Európska únia, ktorá hlása deinštitucionalizáciu. Ale tiež by ma zaujímalo, akým spôsobom bude zabezpečená tá opatera pre ľudí, pokiaľ budú tí opatrovatelia pracovať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2024 11:08 - 11:20 hod.

Veronika Veslárová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
My zdravotne znevýhodnení nie sme len poberatelia sociálnych dávok, chceme chodiť do škôl, pracovať a zúčastňovať sa na verejnom živote na rovnakom základe ako ostatní, ktorí nemajú zdravotné znevýhodnenie. Sociálna izolácia osôb so zdravotným znevýhodnením je závažným celospoločenským problémom. My zdravotne znevýhodnení sa vo svojom živote stretávame s rôznymi prekážkami a tiež mnohokrát riešime odlišné problémy týkajúce sa bežného života ako ľudia bez zdravotného znevýhodnenia. Hľadáme odpovede na mnohé otázky týkajúce sa bežnej existencie, často sme stavaní spočiatku aj do zdanlivo neriešiteľných situácií, ktoré môžu viesť k beznádeji a tým k sociálnemu vylúčeniu. Ja ako osoba so zdravotným znevýhodnením tiež ocením, ak mám všetky informácie dostupné. Sociálna integrácia osôb so zdravotným znevýhodnením je závislá od mnohých faktorov ako napríklad bezbariérovosť, prístup k stavbám občianskeho vybavenia, dostupnosť sociálnych služieb, pomôcok od druhu zdravotného znevýhodnenia, sociálneho prostredia, rodinného prostredia, osobnosti, prístupu k životu, postojov a rôznych ďalších faktorov.
S novovzniknutou situáciou u osôb so zdravotným znevýhodnením ide predovšetkým o prijatie nového statusu a hľadania osôb riešenia zo sociálneho hľadiska, ktoré by malo vychádzať z pomoci a podpory, ktorá prichádza od sociálnych pracovníkov. O aktívnych stratégiách riešenia problému sa hovorí vtedy, ak si tieto osoby vlastnou iniciatívou hľadajú riešenia a dobrovoľne žiadajú sociálne poradenstvo, ktoré v tomto štádiu poskytuje v prvom rade neziskový sektor a občianske zduženia pro bono. V dôsledku tohto dochádza k zníženiu životného štandardu, pretože nemajú vždy dostupné sociálne poradenstvo zdravotne znevýhodnení, čo sa dotýka, samozrejme, aj celej rodiny. Dôsledky zdravotného znevýhodnenia sprevádzajú osobu do konca jej života, čo prináša negatívne dôsledky na kvalitu jej života, ale aj kvalitu života osôb, ktoré sú v jej blízkom a bezprostrednom vzťahu.
Vznik tejto právnej úpravy je prínosom pre život zdravotne znevýhodnených a ich blízkych. V zmysle novely zákona o sociálnych službách sa už sociálne poradenstvo poskytuje, ale nie v otázke, ktoré trápia zdravotne znevýhodnených. Obce sú tie, ktoré by mali poskytovať sociálne poradenstvo práve pre zdravotne znevýhodnených. Obce sú pre nich najdostupnejšie a najbližšie. Výzva sociálnej integrácie pre osoby so zdravotným znevýhodnením nespočíva len v odstránení fyzických bariér, ale aj v podpore a poradenstve pri hľadaní riešení ich individuálnych potrieb. Zlepšenie prístupu k sociálnemu poradenstvu vo veciach konkrétne pre nich relevantných je kľúčové pre zabezpečenie plnohodnotného a aktívneho zapojenia sa do spoločnosti. Zároveň je nevyhnutné, aby tieto služby boli poskytované na úrovni obcí, ktoré sú pre nich najdostupnejšie a najbližšie, čím sa prispeje k posilneniu ich životnej perspektívy a kvality.
Dovoľte mi k tejto problematike poskytnúť aj osobný náhľad, vychádzajúci z mojej profesionálnej praxe. Pätnásť rokov som sa venujem sociálnemu poradenstvu pro bono pre ľudí so zdravotným znevýhodnením a seniorov. Títo ľudia sú častokrát zúfalí, nevedia, na koho sa majú obrátiť a pokiaľ potrebujú kompenzácie či sociálne služby, častokrát nenachádzajú odpovede na otázky. Toto poradenstvo v plnej miere supluje neziskový sektor a nahrádza tak službu, ktorú by mal robiť štát. V rámci môjho poradenstva som sa stretla práve so zdravotnými znevýhodneniami, ktoré boli veľmi vážne. Ľudia boli naozaj zúfalí. Predstavím vám príbeh 37-ročného zdravotne znevýhodneného, ktorý je od narodenia na vozíku a nevedel napríklad ani len to, že má nárok na kúpeľnú starostlivosť. Keď je niekto 365 dní v roku na vozíku bez kúpeľnej liečby, jeho kvalita života sa často znehodnocuje.
Rada by som sa posunula aj do európskeho priestoru. S veľkým nadšením som ešte v roku 2017 sledovala prijatie návrhu agendy Európskej komisie ohľadom Európskeho piliera sociálnych práv. Je to iniciatíva vychádzajúca z dopytu občanov Európskej únie túžiacich po sociálnejšom európskom priestore, v ktorom budú dodržiavané spravodlivé podmienky, rovnosť príležitostí a prístupu na trh práce a v neposlednom rade sociálna ochrana a začleňovanie. A to ešte s väčšou radosťou som sledovala vyčlenenie z jedného z princípov tohto piliera pre začleňovanie ľudí so zdravotným znevýhodnením a vytvorenie stratégie v oblasti práv osôb so zdravotným znevýhodnením na roky 2021 až 2030.
V systémoch sociálneho poradenstva pre osoby so zdravotným znevýhodnením sa v rôznych členských štátoch Európskej únie často vyskytujú rozdiely. Zatiaľ čo niektoré štáty majú vyvinuté komplexné programy a služby, ktoré poskytujú osobám so zdravotným postihnutím podporu a asistenciu v rôznych oblastiach života, iné štáty sa môžu stretávať s nedostatkom zdrojov a efektívnych opatrení, ako napríklad Slovensko. Je dôležité, aby sa členské štáty inšpirovali osvedčenými postupmi a vzájomne si vymieňali skúsenosti, aby sa zlepšil stav sociálneho poradenstva a podpory pre osoby so zdravotným znevýhodnením v celej Európe.
Na záver by som rada spomenula iniciatívu Aj my, ktorú sme v rámci Progresívneho Slovenska uviedli do života s kolegyňou Janou Hanuliakovou. Je to o rešpekte, pomoci a začleňovaní. Bez ohľadu na politické tričká, každému by malo ísť o zlepšenie kvality života zdravotne znevýhodneným, preto prosím o podporu tohto zákona.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.5.2024 10:56 - 10:57 hod.

Veronika Veslárová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené poslankyne, vážení poslanci, predkladáme s kolegyňou Janou Hanuliakovou zákon na zmenu o zákone o sociálnych službách, a zmena spočíva v tom, aby mohli aj zdravotne znevýhodnení dostať sociálne poradenstvo v rámci obcí. Obce už sociálne poradenstvo poskytujú, ale neposkytujú informácie, ktoré zaujímajú zdravotne znevýhodnených na to, aby mohli žiť kvalitný život, napríklad v oblasti kompenzácií, v oblasti zdravotnej starostlivosti, sociálnych služieb a podobne. Takže nevidíme dôvod, prečo by obce nemohli odpovedať v rámci sociálneho poradenstva aj na otázky, ktoré sa týkajú zdravotne znevýhodnených.
Viac informácií poviem v rozprave, do ktorej sa hlásim ako prvá.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 3.5.2024 9:51 - 9:53 hod.

Veronika Veslárová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 159. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 156 zo 16. januára 2024 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 3.5.2024 9:04 - 9:06 hod.

Veronika Veslárová Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola výborom určená za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 65. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií a Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. V zmysle oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady č. 63 z 21. novembra 2023 navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci a odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis