Videokanál poslanca

 
 
This video file cannot be played.(Error Code: 102630)

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

11.9.2024 o 14:34 hod.

Mgr. MBA

Zdenko Svoboda

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie v rozprave 1.10.2024 15:29 - 15:44 hod.

Zdenko Svoboda Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Dnes tu stojíme s neľahkou, ale nevyhnutnou úlohou. Musíme naprávať škody, ktoré nám zanechali vlády, či už Igora Matoviča, Eduarda Hegera, či dočasná vláda pod vedením Ľudovíta Ódora, blízka Progresívnemu Slovensku. Naša krajina je v kritickom a finančnom stave kvôli sérii nezodpovedných rozhodnutí a výstrelkov, ktoré nielenže vyprázdnili štátnu kasu, ale zadlžili celé generácie. Počas pandémie sme boli svedkami vytvárania mobilných odberových miest, tzv. MOM-iek, na ktoré sa bezohľadne nabalili nominanti strany OĽANO a ich spriaznení podnikatelia. Miliardy eur odišli na pochybné tendre, zatiaľ čo bežní ľudia nemali prístup k základnej zdravotnej starostlivosti. Ale keďže to Igorovi Matovičovi nestačilo, prišiel s nápadmi ako očkovacia lotéria a ďalšie nezmyselné výdavky, ktoré len ďalej zaťažovali našu krajinu. Tieto kroky nás zbytočne zadlžili a ich dôsledky budeme pociťovať, alebo pociťujeme ešte dnes. Eduard Heger, ktorý mal šancu napraviť tieto chyby, pokračoval v plytvaní verejnými prostriedkami. Namiesto systematických riešení sa spoliehal na krátkodobé populistické opatrenia, ktoré nás ešte viac zadlžili. Na ich konci ich vlády sme tu mali chaos a rozvrátené verejné financie a dodnes cítime dôsledky z ich nekompetentnosti. Potom prišla vláda pána Ódora, ktorý mal ambíciu prinášať len rady a nie konsolidovať. Jeho návrhy, tzv. Ódorove lego kocky, ktoré boli v objeme až 8 mld. euro, dnes sa bavíme o sume 2,7 miliardy, boli však antisociálne a najviac by zasiahli bežné rodiny a nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Medzi jeho opatrenia patrilo napríklad škrtanie v sociálnych dávkach alebo príspevkoch, čo by výrazne postihlo tých najzraniteľnejších.
Je neakceptovateľné, aby sa vláda, ktorá má na starosti krajinu, sústredila na škrtanie tam, kde sú už teraz ľudia v najväčšej núdzi.
Preto my dnes predkladáme konsolidačný balíček, ktorý je zodpovedný a spravodlivý. Konsolidácia nebude trvať sedem rokov, ako ste predpokladali, ale len štyri roky. Je to obdobie, počas ktorého sa chceme zodpovedne a efektívne dostať na stabilnú fiškálnu trajektóriu.
Chápeme, že situácia je zložitá, no naším cieľom je skrátiť obdobie škrtania opaskov na minimum. Štvorročný plán nám umožní reagovať na nepredvídateľné ekonomické a globálne faktory, ktoré môžu ovplyvniť našu ekonomiku. Opozícia tvrdí, že by stačila konsolidácia na úrovni 1,7 miliardy, no to by ani zďaleka nepostačovala na pokrytie všetkých záväzkov, ktoré nás čakajú. Európska komisia a budúcoročný rozpočet má jasné požiadavky na medziročné znižovanie deficitu, a preto potrebujeme konsolidovať na úrovni 2,7 miliardy. Čelíme rastúcim výdavkom od obrany napríklad z dôvodu vojny na Ukrajine, cez prechod materských škôl pod štát, až po investície, ako je napríklad Volvo vo Valalikoch, ktoré prinesie aj budúci hospodársky rast. Takisto musíme zabezpečiť financovanie pre našich opatrovateľov, vedu a výskum, aby sme zostali konkurencieschopní na globálnej úrovni. Všetky tieto položky budú zahrnuté aj v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Ďalším z opatrení, ktoré zavádzame, je transakčná daň, ktorá sa bude týkať ale len firiem a podnikov. Táto daň prinesie do štátneho rozpočtu významné zdroje, bez toho, aby priamo zasiahla bežných občanov, to znamená nebudú ju platiť občania. Naopak, chránime nízkopríjmové skupiny, napríklad upravujeme valorizáciu platov zdravotníckych pracovníkov, stredný zdravotnícky personál, kde ten valorizačný mechanizmus im garantoval doteraz 9 %. Návrh bol na 3 %, ale po dohode koaličných partnerov to bude viac, okolo 6 %. Aby sme im ukázali, že ich prácu si vážime. Zároveň znižujeme DPH na základné potraviny, knihy, gastrosektor a ďalšie oblasti, aby sme im uľahčili, ľuďom tam, kde to najviac pocítia.
Čo sa týka Matovičovej daňovej atómovky v podobe daňového bonusu na dieťa, my ho nerušíme, ale pristupujeme k nemu zodpovedne a odstupňujeme jeho doručovanie podľa výšky príjmov rodín. Matovič mal pri jeho zavedení jednoduchú úlohu. Nájsť zdroj v štátnej pokladnici na toto opatrenie. Ale na čo, keď to mohol hodiť na rozpočty miest a obcí, ktoré sa už aj tak potýkali a potýkajú s finančnými ťažkosťami. Toto rozhodnutie stálo vlastne rozpočty miest a obcí 750 miliónov eur. Naša vláda sa zaviazala nájsť riešenie, ktoré zabezpečí dostatok financií pre samosprávy, aby mohli naďalej poskytovať kvalitné služby svojim občanom. Konsolidácia sa musí dotknúť aj právnických osôb. Preto zavádzame daň z príjmu vo výške 24 % pre firmy, ktoré majú obrat nad 5 miliónov.
Týmto krokom posilňujeme solidaritu medzi lepšie zarábajúcimi firmami a jednotlivcami a nízkopríjmové skupiny ochraňujeme, aby tieto opatrenia zasiahli čo najmenej. Opozícia doteraz nepredložila žiadne reálne plány na konsolidáciu. Ich návrhy, ak vôbec nejaké existovali, boli tlmočené zo strany KDH a PS, by štátnemu rozpočtu priniesli nepatrný objem finančných prostriedkov, ale ide len o zlomok toho, čo naša konsolidácia potrebuje.
My však prinášame zodpovedné a spravodlivé riešenia, ktoré kombinuje ochranu najzraniteľnejších s požiadavkami na znižovanie deficitu. Na záver chcem zdôrazniť, že konsolidačný balíček je nevyhnutný pre budúcnosť Slovenska. Sme pripravení prijať túto výzvu a viesť našu krajinu k zodpovednému hospodáreniu, aby sme vytvorili stabilné a prosperujúce Slovensko pre budúce generácie.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 26.9.2024 18:15 - 18:30 hod.

Zdenko Svoboda
 

Vystúpenie v rozprave 26.9.2024 18:00 - 18:15 hod.

Zdenko Svoboda Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Dámy a páni, dovoľte aj mne, aby som sa vyjadril k predloženému konsolidačnému balíčku, ktorý pripravila súčasná vláda.
Tento balíček predstavuje nevyhnutný krok smerom k zabezpečeniu dlhodobej finančnej stability našej krajiny. Slovensko v posledných rokoch čelilo viacerým výzvam, od pandémie cez energetickú krízu až po infláciu a z toho plynúce rastúce životné náklady a hlavne nesprávne prijaté rozhodnutia predošlých vlád, či už vlády Igora Matoviča, Hegera a Ľudovíta Ódora. Všetky tieto udalosti si vyžiadali mimoriadne výdavky verejných financií, čím sme sa dostali do situácie, kde musíme prijať zodpovedné rozhodnutia pre stabilizáciu rozpočtu.
Je potrebné si uvedomiť, že nekontrolovateľné zadlžovanie nie je udržateľné. Zadlžovanie krajiny alebo zadlženie krajiny o 24 mld. je neskutočný výkon, tiež deficit verejných financií v tomto roku dosiahne okolo 5,5 %. Verejný dlh blížiaci sa k 60 %, podotýkam, ktoré nespôsobila súčasná vláda, môže viesť k zvýšeniu úrokových sadzieb a naším cieľom je, aby sme v očiach ratingových agentúr pôsobili ako dôveryhodný partner. V opačnom prípade, kedy nám trhy neuveria, môže dôjsť k zvýšeniu financovania nášho štátneho dlhu, keďže si budeme musieť požičiavať za vyššie percentá. To by znamenalo aj menej zdrojov na podporu kľúčových odvetví ako je zdravotníctvo, školstvo, doprava a sociálna oblasť.
Ako som uviedol, konsolidácia je kľúčová aj hľadiska našich záväzkov voči Európskej komisii a Európskej únii. Potrebujeme udržať, zabezpečiť si udržateľné hospodárenie, aby sme si zabezpečili konkurencieschopnosť a pripravili krajinu na budúce výzvy, či už ide o demografický vývoj, digitalizáciu a ďalšie projekty.
Dámy a páni, dovoľte aj mne zdôrazniť, že tento konsolidačný balíček nie je ľahkým krokom pre nás ako koalíciu. Sme si plne vedomí toho, že jeho prijatie nebude bezbolestné a vieme, že zasiahne viaceré oblasti. Uvedomujeme si, že konsolidácia financií bude mať dopad aj na rozpočty samospráv, ktoré už teraz čelia zvýšeným výdavkom v dôsledku inflácie a energetickej krízy. Je to skúška, ktorú musíme spoločne prejsť, aby sme si zabezpečili finančnú stabilitu nielen na úrovni štátu, ale aj na medzinárodnej úrovni. Veríme, že v dlhodobom horizonte táto konsolidácia povedie k tomu, aby aj obce a mestá mali pevnejšie a udržateľný, udržateľnejší finančný základ na poskytovanie lepších služieb pre svojich občanov. Aj keď je to ťažké, musíme sa k tomu zodpovedne postaviť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 25.9.2024 9:15 - 9:18 hod.

Zdenko Svoboda Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som vám predložil návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb v znení neskorších predpisov.
Cieľom návrhu je umožnenie používania skríningových testovacích súprav príslušníkmi Policajného zboru pri výkone dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky v prípadoch, keď má policajt pri kontrole vodiča podozrenie, že je pod vplyvom omamných a psychotropných látok. A zároveň navrhujem vypustenie zastaralej a nevykonateľnej právnej úpravy zriaďovania protialkoholických záchytných izieb.
Novela zákona, ako som uviedol, upravuje zásadne dve oblasti. Ministerstvo vnútra zabezpečilo skríningové testovacie súpravy, sady, na zistenie prítomnosti v organizme, prítomnosti drog v organizme vodiča. V súvislosti s ich zavádzaním do výkonu služby bolo zistené, že súčasné znenie zákona č. 219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov upravuje možnosť, alebo de facto neupravuje možnosť používania týchto predmetných skríningových testovacích súprav policajtami pri výkone dohľadu. Pri vyšetrení vodiča, či nie je pod vplyvom drog, by mal policajt postupovať podľa ustanovenia § 5 ods. 5 citovaného zákona, kde však možnosť vykonania vyšetrenia prostredníctvom tejto testovacej súpravy absentuje. Vzhľadom na to je potrebné novelizovať zákon, ktorým dôjde k zrýchleniu a zjednodušeniu vykonávania orientačného vyšetrenia na prítomnosť omamných a psychotropných látok v organizme vodiča.
Druhou oblasťou, súčasťou tejto novely je vypustenie § 6 až 11 zákona, ktorý upravuje zriaďovanie protialkoholických záchytných izieb, z dôvodu, že tieto ustanovenia sú už zastaralé a v podmienkach Slovenskej republiky sú aj dlhodobo nevykonateľné. Právnou prekážkou vykonateľnosti zákona je fakt, že vychádza z pôvodného zákona z 50. rokov minulého storočia, kedy československé socialistické zdravotníctvo prebralo na seba represívnu úlohu chrániť spoločnosť pred ohrozujúcim správaním ľudí pod vplyvom alkoholu a ich umiestňovaním do protialkoholických záchytných izieb. Z dôvodu, že táto protialkoholická záchytná izba nie je zdravotníckym zariadením a mala by byť zriaďovaná len s cieľom zabezpečenia verejného poriadku v meste alebo v obci, navrhujem vypustenie uvedenej právnej úpravy a po dôkladnej analýze vytvorenie nového modelu prevádzkovania protialkoholických záchytných izieb. Dátum nadobudnutia účinnosti zákona navrhujem na 1. január 2025.
Pán predsedajúci, ďakujem, skončil som.
Skryt prepis
 

19.9.2024 17:14 - 17:14 hod.

Zdenko Svoboda Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, prosím, dajte hlasovať o tom, že Národná rada v súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady prideľuje predložený návrh zákona na prerokovanie výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru a výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj, za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh zákona prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od jeho prerokovania v prvom čítaní na schôdzi Národnej rady.
Prosím, dajte o mojom návrhu hlasovať.
Skryt prepis
 

19.9.2024 15:29 - 15:29 hod.

Zdenko Svoboda
 

11.9.2024 14:47 - 14:48 hod.

Zdenko Svoboda Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán predsedajúci, dovoľte, aby som ako spravodajca predniesol správu výboru Národnej rady o výsledku prerokovania návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Kirgizskou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia v oblasti daní z príjmov a zabránení daňového úniku a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam.
Predseda Národnej rady rozhodnutím č. 395 z 12. júla 2024 pridelil návrh, tlač 277, na prerokovanie tomuto výboru: Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru. Za gestorský výbor určil výbor pre financie a rozpočet. Uvedené výbory prerokovali predmetný návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s uvedeným návrhom v stanovenom termíne.
K predmetnému návrhu zaujali výbory toto stanovisko: Odporúčanie pre Národnú radu Slovenskej republiky podľa čl. 86 písm. d) Ústavy Slovenskej republiky so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Kirgizskou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia v oblasti daní z príjmov a zabránení daňovému úniku a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam, tlač 277, vysloviť súhlas a rozhodnúť o tom, že ide o medzinárodnú zmluvu podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi – Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky. Z uznesenia výboru Národnej rady Slovenskej republiky uvedeným pod bodom II tejto správy nevyplynuli iné návrhy.
Gestorský výbor na základe stanoviska výboru k návrhu na vyslovenie súhlasu, tlač 277, vyjadrených k uzneseniu uvedeného pod bodom II tejto správy odporúča Národnej rade Slovenskej republiky podľa čl. 86 pís. d) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas Národnej rady Slovenskej republiky so Zmluvou medzi Slovenskou republikou a Kirgizskou republikou o zamedzení dvojitého zdanenia v oblasti dane z príjmov a zabránení daňovému úniku a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam a rozhodnúť o tom, že ide o medzinárodnú zmluvu podľa článku 7, podľa čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má prednosť pred zákonmi.
Predmetná správa výboru bola schválená uznesením gestorského výboru č. 119 10. septembra 2024. Výbor určil poslanca Zdenka Svobodu za spravodajcu výboru. Zároveň ho poveril predniesť správu na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky, po druhé, navrhnúť Národnej rade Slovenskej republiky postup pri hlasovaní. Návrh na uznesení Národnej rady Slovenskej republiky je prílohou tejto správy.
Ďakujem, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

11.9.2024 14:34 - 14:34 hod.

Zdenko Svoboda
Navrhujem sedemnástu hodinu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.9.2024 14:05 - 14:21 hod.

Zdenko Svoboda Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Tak ja by som nadviazal na pána Viskupiča. V prvom rade si treba uvedomiť alebo povedať, že táto daň má slúžiť na konsolidáciu verejných financií. Dôvody už tu viackrát zazneli v priebehu dnešného dňa a ja len pripomeniem, že ide o zlé hospodárenie predchádzajúcich troch vlád a toto je výsledok. Ďalej treba uviesť, že ide o negatívnu externalitu, to znamená, že vždy bol zámer sa presunúť k zdaneniu negatívnych externalít. To znamená, že to, čo je zlé, škodí, treba aj zdaniť do určitej miery. Na to nadväzuje aj ten zdravotnícky pohľad alebo hľadisko, v tomto momente však ide o druhoradú záležitosť, v prvom rade sa sleduje konsolidácia.
Čo sa týka aj aplikačnej praxe, tak tá je taká, že aj túto daň poznajú, zavedenie tejto dane aj v krajinách západnej Európy, ako je Spojené kráľovstvo, Nemecko alebo Francúzsko, to znamená, že nejde o žiadne nóvum. Súvisí so zavedením, v súvislosti so zavedením vlastne aj tejto dane si finančná správa nevyžiadala nejaký enormne zvýšený počet administratívnych síl, to znamená, že to určite vie zvládnuť aj s terajším osadenstvom, ktoré je na finančnej správe.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 11.9.2024 11:28 - 11:30 hod.

Zdenko Svoboda Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, dovoľte, aby som ako spravodajca predniesol spoločnú správu výborov Národnej rady o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, tlač 314, vo výboroch Národnej rady v druhom čítaní. Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto spoločnú správu výborov.
Národná rada uznesením č. 367 z 18. júna 2024 pridelila predmetný vládny návrh zákona, tlač 314, týmto výborom: výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru, výboru pre hospodárske záležitosti a výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Národná rada určila zároveň Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet ako gestorský výbor a lehotu na prerokovanie.
Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov Národnej rady, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému vládnemu návrhu zákona.
K predmetnému vládnemu návrhu zákona zaujali výbory tieto stanoviská: Po prvé, odporúčanie pre Národnú radu návrh schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi: výbor pre financie a rozpočet, ústavnoprávny výbor, výbor pre hospodárske záležitosti, výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Z uznesení výborov Národnej rady uvedených pod bodom III tejto spoločnej správy vyplývajú pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré sú uvedené pod bodom IV tejto spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča o návrhoch výborov, ktoré sú uvedené v spoločnej správe pod bodom IV, hlasovať takto: O bodoch spoločnej správy č. 1 až 19 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Spoločná správa výborov o prerokovaní vládneho návrhu zákona o dani zo sladených nealkoholických nápojov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, tlač 314a, bola schválená uznesením gestorského výboru č. 117 z 10. septembra 2024.
Týmto uznesením gestorský výbor zároveň poveril spoločného spravodajcu Zdenka Svobodu, aby na schôdzi Národnej rady informoval o výsledku rokovania výborov Národnej rady a navrhol Národnej rade postup pri hlasovaní.
Ďakujem, skončil som. Otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis