Kolegyne, kolegovia, sme v druhom čítaní k zákonu, on tak zľudovel jeho názov, k mafiánskemu balíčku. Ale on je taký príznačný, lebo však už sme si tu o tom niečo porozprávali, že ho napísali obvinení ľudia pre seba a pre iných obvinených, aby teda už neboli obvinení. Ale oni si ho napísali aj tak, aby za tie skutky a činy, za ktoré ešte dnes sú trestne stíhaní, tak aby v budúcnosti už ich mohli páchať beztrestne. A ja si to dovolím tu takto odvážne tvrdiť, pretože vlastne ono to v svojom príspevku v rozprave potvrdil aj spravodajca tohto zákona, jeden z obžalovaných Tibor Gašpar, pretože on v svojom dvojhodinovom prejave pomerne dosť konkrétne menoval dôvody menovite tohto návrhu zákona. Menovite pán Kuruc, Ribár, Bödör, Brhel, Jankovská, Lindtner, Kováčik, Haščák, Molnár, Goga, Zurian, Kažimír, Gašpar, Fico, Kaliňák. Mnohých ďalších nestihol spomenúť, niektorých spomeniem ešte aj ja. A ono táto skupina ľudí má tak ako viacero spoločných menovateľov. Oni nielenže sa tak blízko pohybujú tejto vládnej koalícii a strane SMER, HLAS, ale oni tak sa blízko pohybovali na základe tých skutkov, ktoré sú im kladené mnohým ešte stále za vinu aj okolo korupcie.
A ono okolo korupcie sa točí aj tento návrh zákona, lebo zvyšovaním, znižovaním trestných sadzieb a zvyšovaním hraníc škody pre posudzovanie závažnosti trestných činov sa vytvára pomerne široké pole pre páchanie trestnej činnosti. Napríklad tento zákon prináša aj taký zákonný benefit, že pri prijatí úplatku 350-tisíc eur bude možné dostať podmienku, prípadne vyviaznuť s peňažným trestom, kde ale ako došlo asi k chybe, ktorá ani týmto pozmeňujúcim návrhom nebola napravená, lebo peňažné tresty sa v dôsledku inflácie nezvyšujú. Výška škody sa zvyšuje v dôsledku inflácie, ale peňažné tresty ostávajú na tej hranici pôvodnej, čiže o to viac bude výhodnejšie zaplatiť peňažný trest, lebo on bude pomerne nízky v porovnaní s tým, akú škodu spáchate alebo spáchajú títo páchatelia.
A tento zákon prináša aj skracovanie premlčacích dôb a ono je pravda, že je v istom momente akože spoločensky prospešná. Niektoré činy už sa premlčia, už nie je akože dôvodné ich stíhať, ale zvlášť také trestné činy korupcie sú tak akože podľa mňa celkom akože oprávnené, aj vo verejnom záujme stíhateľné, lebo však chceme vedieť, keď ľudia, ktorým zveríme moc, aby spravovali tento štát a oni spáchajú nejakú trestnú činnosť na tomto štáte, že či teda to urobili, alebo to neurobili, či si zaslúžia ešte niekedy našu dôveru alebo nezaslúžia. A tak týmito skrátenými premlčacími lehotami sa môže stať, že my sa to už nikdy nedozvieme. A ono je to dobré aj pre tých ľudí, lebo ako ja neviem, ale kto bez vin... kto je nevinný, tak ja, ja osobne by som nechcela žiť celý život v podozrení, že som spáchala trestnú činnosť len preto, že niečo sa premlčalo. Ja by som bola radšej, aby o tom rozhodli spravodlivé súdy, nezávislé, nech teda viem povedať, že áno, ja som naozaj nič nepáchala. A tento zákon vlastne aj tým obvineným a obžalovaným berie možnosť sa očistiť, čo je také zvláštne, keď nič neurobili. Ja by som to nechcela.
No a teda, aby sme si pripomenuli tie konkrétne menovité dôvody, ktoré spomenul aj Tibor Gašpar, tak ja by som sa vrátila hneď, hneď v úvode k nemu, lebo on je ten prvý medzi rovnými v tomto prípade ľudí, ktorých sa tento zákon týka. Tak kto je teda Tibor Gašpar?
Tibor Gašpar je bývalý policajný prezident, dnes obžalovaný z viacerých skutkov, stíhaný ako člen zločineckej skupiny, na ktorej čele mal stáť aj s Norbertom Bödörom. V zmysle obžaloby za jeho riadenia Policajného zboru bola polícia zneužívaná na súkromné ciele. Nevyšetrovala zistené podozrenia z páchania trestných činov, ale podozrivých podnikateľov vypaľovala. Podozrivých podnikateľov vypaľovala, to vám môže byť povedomé, to sa tu dialo už niekedy v histórii a asi tá podobnosť nebude úplne náhodná. Polícia za jeho riadenia tiež nezákonne lustrovala občanov a občianky tejto krajiny, novinárov, novinárky, prokurátorov a takto zistené informácie sprostredkovávala ľuďom ako Marián Kočner. Dôsledky týchto činov a týchto informácií už všetci dobre poznáme.
A je zaujímavé, že možno si to, pán minister tu sedí? Nesedí tu zrovna ten, ale vie to veľmi dobre aj súčasný minister školstva pán Tomáš Drucker, lebo v čase, keď bol ministrom vnútra, tak podal demisiu práve pre tieto skutky a práve pre osobu Tibora Gašpara. A potom podal demisiu aj premiér vlády a pred tým ešte podal demisiu aj Robert Kaliňák a vznikla nová vláda. Tak ja sa len tak pýtam, že či vlády padajú pre nič. Lebo mne sa nezdá úplne, že by vlády len tak pre nič za nič padali, aby ministri len pre nič podávali demisie. A dnes tu stojíme a týmto návrhom zákona obhajujeme skutky, ktoré sa vlastne nestali, ale zároveň ich premlčujeme, to, čo sa vlastne nestalo. To je celkom zaujímavé. Tak ja len tak na úvahu, ešte pred hlasovaním sa skúste zamyslieť, či nejaké vlády padajú pre nič, a ak padajú pre nič, či sú to vlastne stabilné a že prečo, hej, prečo takí, takí ľudia majú vládnuť, keď padnú pre nič.
Ja by som sa opýtala Tomáša Druckera, len škoda, že tu nie je, a tak možno si to vypočuje, že čo sa stalo v jeho živote od doby, kedy podal ako minister demisiu kvôli osobe Tibora Gašpara až do momentu, kedy ako minister školstva v ďalšej vláde Roberta Fica podporil návrh zákona, ktorý premlčuje skutky, za ktoré je Tibor Gašpar dnes stále obžalovaný? Ten obrat by mňa naozaj veľmi zaujímal, že čo sa vlastne stalo. A to sa možno ešte dočkáme toho, že ho podporí aj ako nominanta na riaditeľa SIS.
Pri Tiborovi Gašparovi ale musíme zdôrazniť jednu vec. My už sme veľa počuli v tomto pléne argumentov z jeho strany, prečo treba prijať tento návrh zákona. On často argumentuje svojím, na svojom prípade to demonštruje a argumentuje nezákonným rozhodnutím o jeho väzbe. No nezákonné rozhodnutie o väzbe nie je rozhodnutím o nevine. Tu treba povedať, že Tibor Gašpar ani raz nespomenul, alebo že by tu v tomto pléne rozporoval, že skutky, ktoré sú mu kladené za vinu v obžalobe, že sa nestali. To sme tu zatiaľ nepočuli. A on je stále obžalovaný a tie skutky sú vážne, veď môžme si ich na konci zopakovať, že z čoho všetkého je obžalovaný. Lebo prenechať políciu ako policajný prezident živlom, tak to nazvem, ktorí zneužívajú štátny orgán na to, aby vydierali iných ľudí vo svoj prospech, aby získavali nejaké výhody a benefity a už dnes, bohužiaľ, vieme, že to môže niekedy stáť aj ľudské životy. To sú vážne veci, ktoré by nemali byť premlčané. A ak sa nestali, tak je aj dôležité pre Tibora Gašpara, aby o nich rozhodol nezávislý súd, lebo on už nikdy nebude zbavený tieňa podozrenia, že také vážne veci sa za jeho pôsobenia diali a tieto skutky budú premlčané. Ak nič neurobil, tak je v jeho primárnom záujme a v tesnom závese vo verejnom záujme, aby o týchto skutkoch rozhodol súd. Lenže v tomto prípade Tibor Gašpar prevzal na seba, nad sebou samým rolu sudcu a to nie je v poriadku. Skúste sa nad tým, prosím vás, kolegovia a kolegyne z vládnej koalície, zamyslieť, keď budete hlasovať o tomto návrhu zákona, lebo v podstate keď ho schválite, preberáte rolu sudcu nad Tiborom Gašparom vy sami a upriete verejnosti možnosť poznať pravdu. A Tiborovi Gašparovi upriete možnosť sa očistiť. Neviem, zvážte, či je správne hlasovať za taký návrh zákona.
Poďme ďalej. (Rečníčka sa obrátila hľadajúc niekoho.) Už tu nie je. Ďalším dôvodom tohto návrhu zákona je podpredseda Národnej rady Peter Žiga obvinený z korupcie, ktorej sa mal dopustiť tak, že prostredníctvom bývalej sudkyne Moniky Jankovskej mal uplácať sudkyňu Najvyššieho súdu. Toto obvinenie stále trvá a tento skutok bude premlčaný, ak sa tento návrh zákona prijme. A teda ak by sme aj pripustili (povedané s posmeškom), Monika Jankovská pod ťarchou vlastného trestného stíhania by krivo svedčila voči Tiborovi Gašparovi, to môžme pripustiť, len ja neviem nájsť dôvody, prečo by sudkyňa Najvyššieho súdu spolupracovala s políciou v tejto veci, ktorá nie je obvinená, ktorá by týmto vlastne len riskovala svoju dobrú povesť, svoje dobré meno a svoju funkciu, keby dosvedčovala krivé obvinenie inej sudkyne, že prečo by to niekto robil. Aj to sú tak závažné veci, ktoré stoja za to, aby ich vyšetrili nezávislé orgány. A vy im hlasovaním o tomto návrhu zákona túto možnosť upriete a opäť upriete verejnosti poznať pravdu.
Ďalším dôvodom je Miroslav Výboh, blízky človek Roberta Fica a strany SMER. Obžalovaný z korupcie za úplatok 150-tisíc za ovplyvňovanie legislatívneho procesu vo veci zavedenia projektu virtuálnej registračnej pokladnice. Opäť trestný čin korupcie. A takto by sme mohli pokračovať ďalej.
Ja len som na týchto prípadoch chcela demonštrovať jednu vec, že všetky tieto trestné činy, ktoré budú premlčané týmto zákonom, sa jednak týkajú ľudí blízkych tejto vláde, čo samo osebe je citlivé a o to viac by tejto vláde malo záležať na tom, aby to bolo náležite vyšetrené, aby vedela preukázať, že jej blízki ľudia predsa nie sú zločinci a korupčníci. A zároveň sa týkajú trestných činov, ktoré priamo ohrozujú záujmy tohto štátu. Priamo ohrozujú záujmy verejnosti a ja nevidím jeden dôvod, prečo práve v tomto prípade by skrátenie premlčacích dôb malo byť vo verejnom záujme. Komu to prospeje? Komu prospeje, že verejnosť sa nedozvie pravdu, či ľudia, ktorým zverili správu tejto krajiny a zverili im moc, ju zneužívali v prospech oligarchov, nejakých zločincov alebo nejakých blízkych ľudí, alebo konali v ich záujme? Veď to je podstata demokracie, že obyvatelia a obyvateľky vám zveria svoju moc, zveria vám správu krajiny, tak je v ich primárnom záujme, aby vedeli, že či ju teda zneužívame a nezneužívame. Ja som nenašla v dôvodovej správe jediný obhájiteľný dôvod, prečo pre tieto trestné činy a tieto skutky by mali byť skrátené premlčacie doby. Komu inému, okrem tých konkrétnych menovitých dôvodov, to prinesie prospech? No verejnému záujmu určite nie. Skúste aj toto zvažovať, keď budete hlasovať o tomto návrhu zákona.
Rozmýšľam, čo vám na záver tak povedať, nie tak ani, ani odborne, ani, ani, ani právne, skôr tak ľudsky. My sme tu tretí týždeň. Tretí týždeň aj predrečník predo mnou naozaj apeloval na vážne dopady, ktoré táto, návrh, novela prinesie. Predkladáte aj vy pozmeňujúce návrhy, ktoré rozsiahlo pozmeňujú samotný návrh a rozumiem, že sa tvárite, že všetko je v poriadku, ale naozaj je to veľký cirkus, chaos a z cirkusu a z chaosu ešte nikdy nič dobré nevzišlo. Naposledy vás bolo 76, každý hlas má veľkú hodnotu toho, za čo sa podpíšete hlasovaním za tento návrh. Každý jeden z vás, kto zahlasuje za tento návrh po tejto rozprave, s plným vedomím a s plným svedomím odovzdá tento štát a obyvateľov a obyvateľky tohto štátu zločincom. Nechá ich napospas páchaniu trestnej činnosti. Nerobte to. Naozaj to nerobte. Táto vláda evidentne nemá takú silu a títo ľudia vám za to nestoja. Ale ak zahlasujete za mafiánsky balíček, prekročíte hranicu a sami zostanete tým, za čo hlasujete a toto už neodčiníte.
Až prijmeme tento návrh zákona, budete zodpovední za každú jednu škodu spáchanú na právach obyvateľov a obyvateliek tejto krajiny. Za každý jeden ukradnutý bicykel, vykradnutý byt, za každé jedno porušené právo, ktorého sa už poškodení nedomôžu jeho nápravy. Budete za to zodpovední vy len preto, že pár ľudí sa bojí prijať zodpovednosť. Nerobte to, lebo ľudia tejto krajiny vám to neodpustia a my im to budeme pripomínať možno aj tou pieskovcovou doskou, uvidíme. Lebo právny štát a demokracia nám za to stojí.
Ďakujem. (Potlesk.)