Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.11.2023 o 15:40 hod.

Mgr.

Zuzana Plevíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21.2.2024 18:20 - 18:24 hod.

Zuzana Plevíková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo.
Pani predkladateľka, ak sa nemýlim, o túto právnu úpravu sa snažíte od roku 2021, odkedy ste to navrhovala, a to ste boli v koalícii. Podporu ste nenašla ani od vtedajších vašich koaličných partnerov. Teda vám sa nepodaril tento zákon zaviesť, ani keď ste boli ministerkou spravodlivosti. Vám to, ani keď ste boli v koalícii, teda neprešlo. Následne ste to chceli implementovať do zmeny Trestného zákona, ktorú predkladal pán exminister Karas. Tento návrh ste niekde, sa niekde po ceste vytratil z toho návrhu. Hlavné slovo, ktoré tam figuruje, je bez udelenia súhlasu. Podstata novej úpravy by mala spočívať v tom, že žena musí dať na pohlavný akt výslovný súhlas. Bez toho súhlasu by sa teda každý sexuálny styk považoval za znásilnenie. Takéto pripravené návrhy zákonov by podľa môjho názoru spôsobovali aj veľké problémy v aplikačnej praxi. Viete mi, prosím, odpovedať, ako by ste chceli reálne implementovať tento návrh zákona do praxe? Aký by potreboval muž súhlas so ženou pred aktom? Ako by toto dokazovanie prebiehalo, čo sa týka teda ústneho súhlasu v praxi? Ja sa chcem zrovna opýtať na to implementovanie do tej praxe reálne. Ako by sa dokazovalo udeľovanie súhlasu, respektíve nesúhlasu, v prípade niečoho takého intímneho, ako je pohlavný styk, kde nie sú iné osoby ako svedkovia alebo kamerové či iné záznamy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

15.2.2024 14:59 - 15:03 hod.

Zuzana Plevíková
Ďakujem za odpoveď, pán minister. Som rada, že si pripomenieme 20. výročie vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie a NATO, ale keďže sa tu spomínalo Slovenské národné povstanie, mám doplňujúcu otázku takú, či si Slovenská republika tento rok pripomenie takto oslavne tohtoročné 80. výročie Slovenského národného povstania.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

7.2.2024 16:49 - 16:49 hod.

Zuzana Plevíková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Vážené poslankyne, vážení poslanci, pán minister, nebol tu ešte návrh zákona, ktorý by bol toľko preberaný ako táto novela Trestného zákona. Opozícia si urobila z tejto novely svoju hlavnú a jedinú tému na podporu svojho kandidáta na prezidenta Ivana Korčoka a tému do eurovolieb.
V skratke sa vrátim k prebiehajúcej rozprave v parlamente a na úplný začiatok, pretože niekoľkokrát som počula z opozičných lavíc kritizovať, ako oni nemali dostatok času povedať všetko, čo chceli, a sťažovali sa, aké nástroje na skrátenie rozpravy sa použili, a taktiež kritizovali celkový priebeh rozpravy k tejto novele. Včera dokonca podali ústavnú sťažnosť, že boli porušené ich práva a voči skráteniu lehoty na diskusiu v skrátenom legislatívnom konaní, alebo sme neumožnili klásť otázky na ústavnoprávnom výbore.
Čo sa týka ústavnoprávneho výboru, ten začal o ôsmej ráno. Členovia opozície v tomto výbore sa prestriedali v kladení otázok na pána ministra spravodlivosti. Následne bolo udelené slovo pani poslankyne Zuzane Števulovej z Progresívneho Slovenska, ktorá kritizuje zrovna priebeh tohto výboru, tak tá sa vyslovene zriekla otázok v prospech Márie Kolíkovej. Pani poslankyňa Mária Kolíková začala pokladať otázky, ktoré zodpovedal pán minister Boris Susko. No začali sa opakovať otázky a už prestali byť v bode skráteného legislatívneho konania, ale boli k obsahu. Keď sme mali minulý týždeň v utorok ústavnoprávny výbor, kde sa preberalo druhé čítanie novely Trestného zákona, čo sa týka obsahu, tak výbor trval, dokým neboli zodpovedané všetky otázky, ako poslankyne Márie Kolíkovej, tak všetkých členov ústavnoprávneho výboru.
K skrátenému legislatívnemu konaniu v pléne Národnej rady bolo prihlásených 61 poslancov písomne a 62 ústne. Opäť sa opakovala situácia, že sa opoziční poslanci nevyjadrovali k procesu, teda k skrátenému legislatívnemu konaniu, ale k obsahu. Málokedy sme dokonca počuli tu na pôde Národnej rady vyjadrenie sa k meritu veci. Nakoniec, aby bol zabezpečený plynulý chod parlamentu, tak sa muselo pristúpiť k ukončeniu rokovania o tomto bode. Predsa len to aj z rokovacieho poriadku vyplýva, ak sa robia takého obštrukcie. Aj susedné Česko by nám dalo teraz za pravdu, keďže sa im v parlamente stala obdobná situácia a aj Ústavný súd Českej republiky dal za pravdu českej koalícii pri takomto umelom naťahovaní zo strany opozície.
V prvom čítaní bola skrátená rozprava na 20 hodín, kde sa mali možnosť politické strany z opozície vyjadriť opätovne, prízvukujem opätovne, tak, aby nebol umelo blokovaný parlament. Vám on nič iné totižto nejde, len o obštrukcie. Ako sa pamätáme, už sme to zažili zo strany progresívno-liberálno-oľanáckej opozície, nezmyselné čítanie sedemhodinových pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov pri rozpočte, ktorý bol naozaj dôležitý pre štát a občanov, alebo sa dookola zneužíval inštitút procedurálneho návrhu, len aby sa umele naťahoval čas, aj keď išlo iba o jednu minútu. Richard Sulík v pléne parlamentu aj minulý týždeň priznal počas rozpravy k skrátenému legislatívnemu konaniu k Trestnému zákonu, že im ide iba o to robiť obštrukcie a naťahovať umelo čas. A teda nielen on to opakovane hovoril. Tu v pléne to zaznelo tak nespočetnekrát zo strany opozície ako jej priznanie.
Aktuálne máme opäť skrátenú rozpravu na 62 hodín. Je to z dôvodu, aby sme mohli pristúpiť k rokovaniu o ďalších dôležitých návrhoch zákona, ktoré sú na rade. Mnohí opoziční politici sa iba tvária, že chcú diskusiu k tomuto návrhu zákona. Z opozičných lavíc tu padlo niekoľko výziev, aby sme s nim začali diskutovať, lebo si myslia, že tu prebieha iba monológ. Ale ak sa aj niekto prihlásil čo i len faktickou poznámkou z našich radou, padali tu rôzne invektívy proti poslancom a aj vládnych činiteľov. A teda ničoho konštruktívneho sme sa nedočkali. Dokonca pani poslankyňa Zuzana Mesterová z Progresívneho Slovenska, keď pán minister vystúpil v pléne v prvom čítaní, tak mu povedala, že radšej ani nemal vystupovať. To sa mňa osobne zdá naozaj dosť drzé a nemiestne. Tak si kladiem túto rečnícku otázku, chceli ste vôbec, aby sme s vami komunikovali? Je zrejmé, že nie. Vy ste chceli robiť iba obštrukcie a z parlamentu ste si urobili opozičný kabaret.
Počúvame z opozičných radov, že opozícii ide o záchranu právneho štátu. Zaujímavé je, že keď sa tu najviac deštruoval právnych štát za posledné roky, tak ani jeden z vás, ani jedného z vás nebolo počuť a niektorí z vás boli dokonca osobne toho súčasťou. Schválne pozerám aj po pravej strane a s k sebe dopredu, i keď sú tu nie sú, i keď tu nie sú teraz títo poslanci. Každý z vás minulý piatok ráno obdržal brožúrku, ktorá poukazuje na 140 stranách obsahujúcich 140 konkrétnych prípadov, ktoré predstavujú len časť nezákonných a úmyselných konaní a príkladov zneužívania vtedajšej vládnej moci, ktorú ste mali v rukách vy, terajší opozičníci, aj s pani prezidentkou na čele. Vymenujem tieto nezákonnosti. Milan Lučanský, Tibor Gašpar, Monika Jankovská, Kajetán Kičura, David Lindtner a ďalší toto všetko zažili, keď ste boli vo vládnej koalícii.
Začali ste organizovať protesty, na ktorých podnecujete verejnosť k nenávisti voči lídrom v súčasnej koalície. Bývalý minister školstva za stranou Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling dokonca zašiel tak ďaleko, že premiéra Róberta Fica označil ako šéfa slovenských mafiánov, ktorý by mal byť do konca života vo väzení. Nakoniec skandovali tí ľudia: Fico do basy! Ako môžete tak ľudí burcovať? O tom, že vôbec nie je Robert Fico trestne stíhaný a v každom prípade by mala fungovať prezumpcia neviny, ani nehovorím. Takto želáte na verejnosti druhým nešťastie a teda ste sa znížili na úroveň Igora Matoviča, keďže toto isté kričali pred rokmi. Mám pocit, že či ste boli v koalícii alebo ste v opozícii, inú tému nemáte len kriminalizovať stranu SMER, HLAS, teda svojich politických oponentov, a robiť takúto šou a tváriť sa ako ochrancovia štátu, ktorí bojujú proti korupcii.
Chcem sa vyjadriť aj k toľko spomínanému pozmeňovaciemu návrhu poslanca kolegu Tibora Gašpara, ktorý sme schválili na ústavnoprávnom výbore. Mnohí sa vyjadrujete, že keďže sa dáva tento pozmeňujúci návrh, tak by sme mali stiahnuť návrh novely zákona na dopracovanie. Alebo hovoríte, že to poukazuje na chybovosť predmetného návrhu a jeho preklepov, ako to spomenul minulý týždeň Juraj Krúpa, tiež kedy si OĽANO a teraz za SaS-ku. Ja len na pripomenutie a opakujeme to stále, druhé čítanie slúži na to, aby sa podávali pozmeňujúce či doplňujúce návrhy k návrhom zákonov, ak je to vhodné a potrebné. Po komunikácii s Európskou komisiou, Európskou prokuratúrou a Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky boli zapracované aj body, ktoré navrhovali. Takže aj vaše slová, že sa vôbec nevedú rozhovory s európskymi inštitúciami, sú absolútne nezmyselné.
Teraz prejdem k obsahu schvaľovanej novely. Pripravované legislatívne zmeny reagujú na programové vyhlásenie vlády, v ktorom sa vláda zaviazala priblížiť slovenské trestné právo k európskym štandardom a k aktuálnym trendom trestnoprávnej politike najvyspelejších krajín Európskej únie, ako aj Európskej únie ako takej. Potreba novelizácie vznikla v reakcii na rozhodnutia Ústavného súdu a Európskeho súdu pre ľudské práva a odporúčania Európskej komisie vyplývajúce zo Správy o právnom štáte za rok 2023, ktoré definovali porušovanie princípov právneho štátu, ku ktorému na Slovensku dochádzalo od volieb v roku 2020. Hlavným cieľom prijatia legislatívnych zmien, ako to navrhujeme, je potreba prijať nevyhnutné legislatívne opatrenia v oblasti trestného práva nadväzujúce na konania o porušení povinnosti vyplývajúcich z práva Európskej únie. Vychádza sa z porovnávania s trestnými zákonmi iných členských štátov Európskej únie. Taktiež novela posudzuje primeranosť trestov odňatia sloboty, slobody za jednotlivé trestné činy s ohľadom na ich spoločenskú závažnosť v aktuálnych podmienkach a potreby zosúladenia trestných sadzieb, pričom ide najmä o majetkové a hospodárske trestné činy.
Poviem to tak, že za predchádzajúcich vlád, aj za ministrovania Márie Kolíkovej nebolo právo Európskej únie transponované vôbec, alebo keď bolo, tak nesprávne. A teda aby nedošlo k akýmkoľvek postihom zo strany toľko spomínanej Európskej únie, tak to musíme čo najskôr napraviť. V podstate robíme to, čo mala robiť predchádzajúca vláda, respektíve ministerka spravodlivosti. Je vyslovene potrebné pristúpiť k okamžitému riešeniu výhrad Európskej komisie, v opačnom prípade sa Slovenská republika vystavuje riziku súdneho konania, s ktorými sú bezprostredne späté finančné sankcie.
Spomeniem tu napríklad tieto konania o porušení práve Európskej únie. Konanie o porušení pre nesprávnu transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady o práve na prístup obhajcovi v trestnom konaní a v konaní o európskom zatykači a o práve na informovania tretej osoby po pozbavení osobnej slobody a na komunikáciu s tretími osobami a s konzulár... s konzulárnymi úradmi po pozbavení osobnej slobody. Konanie o porušení pre nelupnú transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady o procesných zárukách pre deti, ktoré sú podozrivými alebo obvinenými osobami v trestnom konaní. Ale je toho omnoho viac. Ja tu spomeniem, nielenže schválením tejto novely Trestného zákona predídeme finančným sankciám, ktoré by postihli Slovenskú republiku súdnymi konaniami, ale reakciou na aj uvedené konania o porušení dala Európska komisia nasledovné návrhy.
Poskytnutie záruky pre osoby vo väzbe, ktoré boli odovzdané na základe rozsudku vydaného v neprítomnosti a ktorým rozhodnutie nebolo osobne doručené obmedzenie dôvodov odmietnutia vykonať európsky zatýkací rozkaz. Jednoznačnejšie vyjadrenie povinnosti dodržania lehôt na rozhodnutie o vykonaní európskeho zatykač... zatýkacieho rozkazu aj pri podaní sťažnosti s odkladným účinkom. Zosúladenie trestných sadzieb v rámci skutkových podstát trestného činu subvenčného podvodu podľa § 225 Trestného zákona a trestného činu poškodzovanie finančných záujmov Európskej únie podľa § 261 Trestného zákona. Úprava trestných činov korupcie tak, aby pasívna aj aktívna korupcia verejného činiteľa nebola viazaná na porušenie povinnosti. Odstránenie v súčasnej možnosti vypočuť zadržanú podozrivú osobu aj bez prítomnosti obhajcu v prípadoch, v ktorých bol zvolený obhajca nedostupný a to aj napriek tomu, že zadržaný, teda podozrivý, trval na prítomnosti obhajcu. Zavedenie povinnosti poučovať o právach dieťaťa, voči ktorému je vedené trestné konanie, aj nositeľa rodičovských práv. Zavedenie oprávnenia mladistvého obvineného určiť si osobu, ktorá bude poučená o jeho právach v prípadoch, v ktorých zákonný zástupca zo zákonom stanovených dôvodov nemôže vykonávať svoje práva stanovené v § 35 Trestného poriadku. Zavedenie povinnosti zohľadňovať výsledky lekárskej prehliadky pri rozhodovaní o tom, či je dieťa schopné podrobiť sa výsluchu, iným vyšetrovacím úkonom alebo úkonom obstarávania dôkazov alebo akýmkoľvek opatreniam prijatým, alebo plánovaným vo vzťahu k dieťaťu. Zavedenie vyvrátiteľnej právnej domnienky, v zmysle ktorej, ak nie je isté, či osoba dosiahla vek 18 rokov, považuje sa táto osoba za dieťa.
Ešte raz opakujem, že tieto návrhy pre Slovenskú republiku pochádzajú z Európskej komisie ako reakciou na konania o porušenie povinnosti vyplývajúcich z práva Európskej únie a zapracovali sme ich do návrhu zákona. Novelizáciou trestných kódexov tak budú odstránené nedostatky, ktoré boli odhalené aplikačnou praxou.
Keď už som začala spomínať európske inštitúcie, nedá mi to nespomenúť aj europoslancov súčasnej parlamentnej opozície zo Slovenska, ktorí sa rozhodli robiť opozičnú politiku v Európskom parlamente, pretože sa nezmierili s výsledkom demokratických parlamentných volieb a zobrali ste si celá opozícia Slovensko ako rukojemníka medzi Bruselom a vládou. Títo europoslanci začali pobehovať po inštitúciách, aby zaradili na rokovanie Európskeho parlamentu bod pod zámienkou ochrany právneho štátu na Slovensku v súvislosti s touto novelou. Jediný cieľ bolo poškodiť Slovensko a jej dobré meno. Miesto toho, aby títo europoslanci hájili záujmy Slovenskej republiky, snažia sa spustiť mechanizmy, burcujú európske inštitúcie a tlačia na to, len aby sa priškrtili finančné prostriedky určené pre, prízvukujem, ich vlastnú vlasť, čo by malo dopady na občanov, ktorými tam boli priamo zvolení. Čo pochádza z ich pera, je aj rezolúcia, v ktorej sú totálne nezmysly a myslím, že tomuto sa budeme podrobnejšie venovať pri schvaľovaní návrhu uznesenia, ktoré podal pán podpredseda Ľuboš Blaha a pán predseda zahraničného výboru Marián Kéry na schválenie Národnej rade.
Vrátiac sa ale k druhému čítaniu predmetného návrhu zákona, dámy a páni, ide o návrh, ktorý má moju podporu, pretože obsahuje okrem iného zracionalizovanie trestov na úroveň veľmi podobnú susedným štátom a odstraňuje nefunkčný a prehnitý mechanizmus z Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý je potrebné nanovo prebudovať. Očakávam že pani prezidentka použije právo veta a vráti novelu naspäť do parlamentu. Chcem jej len pripomenúť, že predchádzajúce Matovičovo-Hegerove koalície schválili vyše sto skrátených legislatívnych konaní a ona vrátila maximálne 10 % z toho. Pritom to boli zákony, ktoré buď poškodzovali Slovenskú republiku, alebo šikanovali občanov na Slovensku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2024 14:38 - 14:38 hod.

Zuzana Plevíková Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Mala som podotázku pre pána ministra zahraničných vecí, napríklad ako vidí ďalšie humanitárne zásobovanie pre palestínsky ľud, alebo či má pán minister informácie o aktuálnom stave civilistov, ktorí sú mimo domovov.
Avšak, pani ministerka, viem, že zastupujete pána ministra zahraničných vecí a nebudete mi vedieť teda odpovedať na túto moju podotázku, ale verím, že aj o tomto bude diskusia na výbore pre európske záležitosti niekedy nabudúce za účasti pána ministra.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.2.2024 14:13 - 14:13 hod.

Zuzana Plevíková
Pán minister, môžete, samozrejme, pokračovať vo svojej odpovedi, budete mať ešte päť minút, ale chcem sa ešte aj opýtať, že kritizovali ste zmluvy, ktoré uzatvorila predchádzajúca vláda napríklad s Ukrajinou na výrobu húfnic, a chcem sa spýtať, že akých ďalších, nazvem to kostlivcov, ste ešte vytiahli zo skrine, aké ďalšie nezrovnalosti ste po minulej vláde ešte našli na svojom rezorte? Ďakujem.
Skryt prepis
 

11.1.2024 14:10 - 14:25 hod.

Zuzana Plevíková
Ďakujem za odpoveď, pán predseda vlády. Už ste to spomenuli, ale chcem sa uistiť, mali by mať podľa vás hokejisti právo reprezentovať, hokejisti KHL, reprezentovať Slovensko na majstrovstvách sveta? Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.11.2023 15:40 - 15:55 hod.

Zuzana Plevíková Zobrazit prepis
Podľa mňa opozícia nepočítala s tým, že sa táto schôdza otvorí, a spoliehali sa na to, ako budú dnes vyplakávať na tlačovkách a v médiách, ako ste nechceli pred nich prísť, lebo sa ich, nebodaj, bojíte. Samotné médiá kritizovali v politických reláciách, že sú slabá opozícia a nie sú aktívni. A čudujme sa svetu, hneď v ten deň vyhlásil ako na povel pán poslanec z Progresívneho Slovenska v jednej z relácií, že idú podať hneď návrh na vaše odvolanie. Asi sa veľmi nezamýšľali nad tým, že vyslovovať nedôveru ministrovi sa nedá, ak mu ešte nebola parlamentom vyslovená dôvera. Darmo, sú to experti.
Ďakujem vám, pán minister, za vaše vystúpenie a za rekapituláciu toho, ako tu nefungoval právny štát pod vedením tých, ktorých tu dnes tak oduševnene obhajujú.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.11.2023 15:40 - 15:55 hod.

Zuzana Plevíková
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán minister, so všetkým, čo ste tu hovorili, súhlasím, a nuž, podľa mňa opozícia nepočítala s... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis