18. schôdza

17.5.2011 - 2.6.2011
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.5.2011 o 10:16 hod.

Ing.

Ján Slota

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:12

Dušan Švantner
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Pán poslanec, mňa si sklamal, ja ťa poznám ako človeka, ktorý je realista, s ktorým sa dá hovoriť o všetkých záležitostiach. A vidím naozaj tú skutočnosť a okolie okolo seba, naozaj tak, aké je. Hovoríš tu o nás, že stále vyťahujeme maďarskú kartu. No veď, ale zober si tieto dva dni, o čom rokujeme. Tri dni sme rokovali o zákone, ktorý, u ktorého sú na pochybách aj tvoji kolegovia z vládnej koalície, a nebyť niektorých skutočností, tak zrejme by ten zákon nebol ani prešiel. No, a dnes takisto. My prijímame vyhlásenie, také vyhlásenie, že sa divím, že vôbec voľakto mohol takéto vyhlásenie stvoriť.
No a my vyťahujeme maďarskú kartu, ale pritom nehovoríš o tom, kto ako sa vlastne chová. Veď musíme hovoriť o tom, že sem prichádzajú gardy z politickej strany Jobbik, že sem prichádzajú ľudia, mladí ľudia zo 64 žúp. Vy na to nehovoríte, samozrejme, nič.
Takže, kto potom bude o tomto hovoriť? Kto bude vyzývať obyvateľstvo na to, aby naozaj boli v strehu, čo sa bude robiť ďalej?
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.5.2011 o 10:12 hod.

Ing.

Dušan Švantner

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:14

Rafael Rafaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, na dve veci zareagujem. To, čo ste sa snažili spochybniť, že čo platí v Maďarsku, vraj nemá platiť na Slovensku. To si mysleli aj Srbi, do nedávna aj väčšina medzinárodného spoločenstva a tento status bol narušený, naoktrojovaný a Albánci tam získali samostatnosť. Krajanské preukazy boli vydané tiež na základe zákona z roku 2001. A takisto sa realizuje podpora na základe týchto preukazov pre deti, aby sa umiestňovali na maďarské školy, resp. školy s vyučovacím jazykom maďarským, sú motivované sumou 7 000 forintov. Takisto cezhranične. Tie peniaze idú z Budapešti. O štátne občianstvo Maďarskej republiky na základe dvojakého občianstva už takisto požiadali aj Slováci, aj sedemtisíc Ukrajincov, aj dvadsaťsedemtisíc Rumunov. Tak o čom tu rozprávate? Ako zabránite, čo na tých hraniciach sú nejaké siete natiahnuté, aby neplatili zákony? Dobre viete, že to tak nie je, a maďarská politika si brúsi zuby čoraz viac na Slovensko a jeho štátnych občanov. Taká kabinetná politika, ktorú nám tu podsúvate, sa neosvedčila ani v roku 1938 pri Mníchove, ani pri Viedenskej arbitráži a ani pri pakte Molotov - Ribenttrop. A nakoniec ohradím sa v mene SNS. Akéže vykrikovanie, prosím vás, slovenský pes tu len šteká a maďarský pes nás tu hryzie. A vy by ste boli najradšej, keby ten slovenský psík len tichučko kňučal.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.5.2011 o 10:14 hod.

Mgr.

Rafael Rafaj

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:16

Ján Slota
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Také reči o plamenných vyhláseniach a tak ďalej a tak ďalej. My by sme určite takéto vyhlásenia nemuseli mať. Ale, bohužiaľ, ale história, ale aj súčasnosť nám potvrdzuje to, čo sa deje, aj čo sa dialo v minulosti a čo sa deje v prítomnosti. Môžem povedať, napadnutie Slovenska boľševickými Hordami Béla Kunu, obsadenie južných území na základe Viedenskej arbitráže, ktorú podpísali alebo nadiktovali architekti Hitler a Mussolini, ktorým sa doteraz neonacisti z Maďarska chodia klaňať na východné Slovensko. Sú o tom záznamy. A na základe tejto Viedenskej arbitráže bolo tisíce a tisíce Slovákov povraždených na južnom území Slovenska. Vyvraždených, povešaných, deportovaných. Na toto my myslíme. A samozrejme, že by sme mali hovoriť aj trebárs o útoku Horthyovských banditov, kedy sedem dní na to, ako uznali Slovenský štá, ako prvý štát v Európe alebo na svete, tak napadli Slovensko, zákerne a brutálne na východnom Slovensku. A o tomto hovorme. Ale poďme aj do súčastnosti. Napr. z ohlasov čitateľov z Maďarska na návrh brannej povinnosti vyplynulo aj to, že Orbanovi vlastne už nič nebráni, aby sa zmocnil, či zaútočil na vysočinu - Felvidék, nakoľko Maďarsko má vzdušnú prevahu moderných lietadiel Gripen. A ďalší názor. Myslím, že je jasné, že Viktor Fövezir chce vojnu. A to sú občania Maďarska, ktorí majú takéto názory. A sú ďalšie názory, ako napr. europoslanca Csanáda Szegediho, ktorý na svojej webovej stránke hovorí: Je dôležité, že základný princíp, t. j. že hranice štátov sa neustále menia... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.5.2011 o 10:16 hod.

Ing.

Ján Slota

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:18

László Solymos
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Hovorili ste o tom, že sa tu vedie vecná a pragmatická diskusia ohľadne tohto. Tak ja som hovoril o takýchto plamenných rečiach, jak tu reagoval pán predseda SNS na moje vystúpenie. Ja si myslím, že to, čo som povedal, to je aj tak. A čo sa týka toho, že či mám reagovať alebo nemám reagovať na tu Ústavu Maďarskej republiky, ja si myslím, že aj v Rade Európy aj na iných fórach aj čo sa týka vlády Slovenskej republiky bola reakcia, reagovali viacerí na tu ústavu. Neviem, či je ešte iný parlament v Európe, ktorý takýmto vyhlásením cez parlament bude reagovať. Neviem o tom.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.5.2011 o 10:18 hod.

Ing.

László Solymos

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:19

Dušan Čaplovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi hneď úvodom jednu poznámku. Maďarskou kartou, a položím aj otázku, maďarskou kartou hral štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Spolkovej republiky Nemecko? Maďarskou kartou hrala Rada pre ľudské práva pri Organizácii spojených národov? Maďarskou kartou hrali predsedovia frakcií Ľudovej strany a socialistov v Európskom parlamente? To len na dôvažok, že my argumentujeme presne. My sa tu nikomu ničím nevyhrážame, my len konštatujeme daný stav. A dovoľte mi preto hneď na začiatok jedno neveľké, krátke pripomenutie. Nostalgia, ktorá vznikla najmä po rakúsko-maďarskom vyrovnaní, ďalej po roku 1896, teda mileniarnych oslavách, po roku 1918-1920, 1938-1945, 1968. I v súčasnosti nepomôže, veru, nepomôže strednej Európe súčasný maďarský šovinizmus. Lebo dejiny sú dejinami tak aj víťazov, ako aj porazených. A Maďari prehrali dve svetové vojny v 20. storočí. Dôsledkom svojho antisemitizmu, šovinizmu, revizionizmu a iredenty sa tak boľavo zapísali do dejín strednej Európy, tak ako so svojim spojenectvom s rozpadajúcou sa chorou rakúskou monarchiou, nemeckým nacizmom a talianskym fašizmom, až do samotného konca nedokázali povstať proti nacizmu a fašizmu, lebo im priniesol Veľké Maďarsko spred Trianonu. Demokratický a slobodný svet to odmietol. Na to netreba zabudnúť a pripomínať si to aj ako poučenie v 21. storočí, najmä v spojitosti s nástupom autoritatívneho režimu Viktora Orbana, z ktorého je len skok ku totalite. Jediné, čo je pred nami, je spolupráca oboch strán, slovenskej i maďarskej bez šírenia nenávistí vyplývajúcej z tendenčne nastavených dejín a politiky Maďarov, ale aj našich niektorých individuálnych, zbytočných, neadekvátnych reakcií, ktoré by iste nemuseli byť, keby sme sa nehanbili za svoje dejiny a poznali sme dôkladnejšie našu históriu, ktorú nám často musia odhaľovať a pripomínať európski historici, ako o tom svedčí výstava Rimania a barbari - zrodenie nového sveta a jedinečný katalóg s odbornými textami autorít európskej vedy, ktorých som mal možnosť ukázať dvom podpredsedom Národnej rady a mám ho k dispozícii aj tu.
Vážení prítomní, a teraz sa dostávam k samotnému základnému zákonu - ústave Maďarska, ako aj k návrhu vyhlásenia Národnej rady Slovenskej republiky. Lebo k nemu budem podstatne hovoriť. Začnem nadčasovou myšlienkou, ktorú nevyslovil nikto iný ako Albert Camus na medzinárodnom kongrese spisovateľov na obranu kultúry a mieru v Paríži v roku 1935: "Nijaký človek nemá dosť cností, aby sa mu mohla zveriť absolútna moc." To práve dnes patrí adresne Budapešti a Viktorovi Orbanovi. A nezabúdajme ani na vyhlásenia a žiadosti z tridsiatych rokov minulého storočia predstavované predsedom Sudetdeutsche Partai Konradom Henleinom zhodné s volaním súvekej zjednotenej Maďarskej národnej strany, s predsedom Andorom Jarošom a výkonným predsedom Jánosom Esterházym, ktoré vznikli pod tlakom Berlína a Budapešti. V mnohom sú dnešku podobné. S požiadavkami i volaniami, či konkrétnymi krokmi politických strán z Maďarska, najmä Fideszu a Jobbiku, ale aj zo Slovenska, SMK a MOST-u-HÍD. Zopakujem niektoré z nich z tridsiatych rokov 20. storočia. Pamätajte a pamätajme, ako nad nimi mávala časť československej a európskej demokratickej a politickej scény rukou a kam napokon viedli! Pýtam sa teraz, je to zhoda čisto náhodná? Po prvé - nastolenie úplnej rovnoprávnosti sudetonemeckej národnostnej menšiny s českým národom; po druhé - uznanie sudetonemeckej nemeckej národnostnej menšiny ako právnej osoby za účelom zachovania tohto rovnoprávneho postavenia v štáte; po tretie - stanovenie a uznanie sudetonemeckého územného osídlenia; po štvrté - vytvorenie sudetonemeckej samosprávy na územiach osídlených sudetskými Nemcami vo všetkých oblastiach verejného života, ktoré sa týkajú záujmov a záležitostí sudetonemeckej národnostnej skupiny; po piate - ustanovenie zákonných a ochranných opatrení pre tých sudetských Nemcov, ktorí žijú mimo územia súvisle osídlených sudetskými Nemcami; po šieste - odstránenie krívd spáchaných na sudetských Nemcoch od roku 1918 a náhradu škôd, ktoré týmito krivdami vznikli.; po siedme - uznanie a realizácia zásady, podľa ktorej v nemeckých oblastiach mali pracovať nemeckí verejní zamestnanci; po ôsme. - plná sloboda priznania sa k nemeckej národnosti a k nemeckému svetového názoru. Dnes je pre niektorých našich spoluobčanov často výzvou z Budapešti, aby sa priznali, alebo priznali k maďarskému svetovému názoru. A k tomu znejú vyjadrenia Adolfa Hitlera, ktorý stupňoval svoje útoky proti Československu aj výrokmi tohto typu: "Nestrpím, aby desať miliónov Nemcov trpelo!" Nepripomína vám to vyjadrenia dvoch predsedov maďarských vlád - Jozsefa Antala a Viktora Orbana? Aj vtedy, demokraticky nepoučiteľné zahraničie, najmä anglo-francúzske vydalo výzvu, aby československá vláda prijala Henleinove požiadavky, pretože inak ani jeden z týchto štátov neposkytne Československu žiadne záruky pomoci. Pod týmto tlakom vypracovala vtedajšia československá vláda pod vedením Milana Hodžu, ktorý to potom oľutoval v emigrácii, keď bol v Spojených štátoch amerických, tzv. národnostný štatút so značnými ústupkami požiadavkám rozširujúcim práva menšín. A lámanie kolom pokračovalo ďalej. Lebo štatút táto sudetonemecká partai, čiže strana neuznala a prerušila rokovania. A podobne sa to odohrávalo aj na Slovensku s maďarskou národnostnou menšinou a jej reprezentantmi. A z Československej republiky sa ozývali ďalšie výzvy. Napríklad: "Hein ins Reich! Domov, do Ríše!" A stále viac prenikali k nám myšlienky z nacistického Nemecka, s ktorým paktovalo aj Horthyovské Maďarsko. Jeden národ, jedna strana, jeden vodca. Nepripomína vám to v dnešnej situácii vyhlásenia a kroky vrátane novej ústavy v sofistikovanej, podotýkam, podobe maďarských vládnych a parlamentných predstaviteľov? A my dnes pripravíme také bezfarebné a bezvýznamné vyhlásenie. Nielen preto, že kroky maďarských predstaviteľov parlamentu a prezidenta majú exteritoriálny účinok, či budú mať ďalšie, ešte väčšie exteritoriálne účinky, že obhajujú kolektívne, neeurópske práva menšín. Ale predovšetkým preto, že toto všetko bude mať ďalšie pokračovanie. A ja to znovu opakujem, nechcem, aby sa opakovali roky po rokoch 1936-1938 nasmerované aj proti slovenskej suverenite a predovšetkým nasmerované proti európskej demokracii. Spamätajme sa, prosím, a konajme suverénne a odvážne! Veď poznajúc dejiny, ktoré sa mnohokrát v podobenstvách zopakovali, nás k takýmto suverénnym krokom priam vyzývajú. Nebojme sa a prestaňme už opäť hlivieť! Nezabúdajme na to, čo povedal v rozhovore pre Hospodárske noviny podpredseda maďarskej vlády a strany Fidesz, Tibor Navracsics, že, a teraz ho citujem: "Nová ústava volebné právo maďarským menšinám ešte neponúkne. Diskusia o tejto otázke však pokračuje. Budeme mať osobitný volebný zákon, ktorý to zaručí." Odmietam počúvať a čítať o tom, že sme úbohí Slováci, tak, ako to expressis verbis vyjadril o Slovákoch práve tento podpredseda maďarskej vlády. Alebo, že máme provinčné myslenie, opakujem len vyjadrenia Pála Csákyho a Bélu Bugára. Rub a líce jednej mince, len v inom obale zabalené, a cieľ je stále rovnaký. Niekto nás spoza hraníc presviedča o modernej ústave. Dokonca aj u nás sa objavujú také hlasy. Niekto mám stále vtĺka idey, že teraz má Maďarsko veľmi dobré vzťahy s menšinami, a citujem, teraz pána Navracsicsa: "Keďže poznáte históriu, dobre viete, že v roku 1920 sa maďarskej menšiny nikto nespýtal, či chce žiť v Československu alebo v Rumunsku. Veľká časť maďarského národa zostala za hranicami a to je politický problém. Po Parížskych dohodách nemala dokonca ani všetky ľudské práva, čo bol tiež veľký problém. Teraz sú v vzťahy s menšinami už dobre nastavené." Toľko citát.
Tak, ako tvrdí spomínaný podpredseda maďarskej vlády a podpredseda Fideszu Tibor Navracsics, a pripomínam: A kto sa pýtal milióna Slovákov, ktorí boli na druhej strane hranice a ocitli sa v povojnovom, či medzivojnovom Maďarsku a následne boli, až na malé a súčasné skanzenové výnimky, asimilovaní? To sa maďarskej menšine v Československu a v súčasnosti na Slovensku nikdy nestalo! Súčasné politické harašenie na juh od Dunaja svedčí stále viac a viac o silnejúcom nacionalizovaní maďarskej politiky so silnými antidemokratickými skutkami. Ciele šovinistickej politiky sú jasné, cezhranične namierené k svojim susedom. To, čo sa dnes deje v Maďarsku, sa však týka nielen Slovenska, ale celej Európy a, opakujem, pripomína tridsiate roky minulého storočia. Svedčia o skutočných cieľoch veľkomaďarskej politiky v strednej Európe.
Predseda maďarského parlamentu László Kövér vyhlásil, že je to dnes veľká historická chvíľa pre prisahajúcich, ako aj pre dejiny celého Maďarska. Toto už nie je európska, ale protieurópska politika. Len o Maďarsku a Maďaroch a nikom inom. A opäť pripomínam slová predsedu vlády Viktora Orbána o tom, že v roku 1848 sa Maďari vzopreli Viedni a dnes Bruselu, že im Brusel nebude diktovať. A práve toto zaznieva počas polročného predsedníctva Budapešti v Európskej únii. Nebudú sa pýtať ani Viedne, ani Bratislavy, ani Bruselu. A my tu "tancujeme" slovenské rekviem a stávame sa štatistami maďarských krokov doma i za hranicami. Ja viem, že v európskej diplomacii sa čaká na skončenie maďarského predsedníctva. Ja viem, že odíde aj minister zahraničných vecí Maďarskej republiky po skončení maďarského predsedníctva. Čaká sa na ďalšie a ďalšie kroky, vtedy možnože zaznejú, pretože dnes už aj prezident Obama, ktorý išiel do Poľska, nešiel počas predsedníctva do Maďarska, jasne deklaroval to, že v Maďarsku sa dejú veci, s ktorými nemôžu súhlasiť ani Spojené štáty americké.
Možno aj preto, že aj naša v súčasnosti pravicová vláda rozširuje právomoci ministrov a likviduje autonómiu justície, čo sa týka teda ústavy a čo sa týka krokov u nás na Slovensku prostredníctvom zákonov. Možno aj preto, že sa zhodne s obmedzením petičného práva, ktoré sa tam objavuje. Tak, ako sa napr. k petícii zdravotných sestier postavil nehorázne predseda parlamentu na Slovensku. Neskutočná je aj súčasná vládna politika, predovšetkým zahraničná, ktorá ako keby všetko nechápala. Prijatá maďarská ústava má sa stať súčasťou novej doby a tí, čo poznáme maďarskú históriu, vieme, o akú dobu ide. Dobu návratu do vysnívaného času v druhej polovici 19. storočia a začiatku 20. storočia, ako aj rokov 1938 až 1945. Naučme sa čítať aj medzi riadkami. Veď nová ústava už nebude základným zákonom Maďarskej republiky, ale Maďarska a Maďarov. A na to zabúdame. Zabúda sa aj na to. A zabúda sa aj na politiku, preventívnu politiku. Preventívnu politiku, zahraničnú preventívnu politiku. Na politiku zadržiavania, môžem ju aj takto nazvať, lebo taká politika sa v minulosti robila voči expanzii niektorých komunistických ideí. A teda politiku zadržiavania autoritatívnej rozpínavosti a nebezpečia totality. Tak by som to nazval. My len oneskorene a bezzubo reagujeme.
Takými skutkami a ďalšími cieľmi sa prejavuje politika jedného z podpredsedov strany európskych ľudovcov, jedného z podpredsedov strany európskych ľudovcov, Viktora Orbána, ktorú výstižne opísal bývalý veľvyslanec Slovenskej republiky v Budapešti Štefan Markuš v jednej všetko hovoriacej vete: "Tragédiou človeka sa stáva to, ak chce napodobniť Boha." A pre mňa je nadovšetko nepochopiteľné, že takýmto neeurópskym excesom vo vnútri strednej Európy a hroziacim exteritoriálnym účinkom ako aj budúcim aktivitám sa nevieme jasne a zodpovedne za štát, ktorý reprezentujeme, vyjadriť. Nevyjadrí sa, či mlčí vláda Ivety Radičovej, nielen jej predsedníčka, ale aj minister zahraničných vecí, jasným nekompromisným slovom. Sme uznávaná suverénna Slovenská republika v Európskej únií a nemáme sa prečo báť jasne povedať svoje slovo vo vzťahu k politike, ktorá sa dnes deje v Maďarskej republike. Radšej budú obaja zatĺkať a so sklonenou hlavou nezodpovedne čakajú, s čím novým príde vláda Viktora Orbána. A čo im náhodou pri návšteve oznámi minister zahraničných vecí János Mártonyi. A k takémuto mysleniu sa pripája aj toto navrhované, nazvem to sterilné vyhlásenie Národnej rady predložené zahraničným výborom vypracované na ministerstve zahraničných vecí pánom Ježovicom, štátnym tajomníkom. Nová ústava s prívlastkami - veľkonočná ústava jednej strany, či dokonca uhorská ústava - však vyvoláva oveľa väčšie rozhorčenie medzinárodného demokratického spoločenstva. Podobne aj zákon o národnej súdržnosti. Kým to, čo nás netrápi, druhým to už zaváňa prežitou bolestnou minulosťou. V mnohých štátoch Európskej únie sa spoločnosť aj politická reprezentácia pýta: Bude Maďarsko prvým autoritatívnym štátom únie? Aj také otázky zaznievajú, dokonca zo susedného Poľska. A opakujem, žasnem, že sa to deje za maďarského predsedníctva v Európskej únií. Na mlčanie, ani z našej strany, nie je žiaden dôvod, ani na Slovensku, cez všetky snahy mať dobré vzťahy s autoritatívnym režimom Budapešti. Z histórie dobre vieme, ako sa to nevyplatilo medzivojnovej Československej republike, celej Európe a svetu. Ustupovať a mlčať, možno, že kňučať, to nie je kritériom dobrej diplomacie suverénneho štátu v Európskej únií. Ústava vytvára predpoklady uplatňovania kolektívnych práv menšín a možnosti formovania kolektívnych autonómnych samospráv ponad hranice susedných štátov, čo je návrat do minulosti, a už to bolo povedané aj mojimi predrečníkmi, autoritatívneho a fašistického horthyovského režimu. Sme nemými svedkami cesty štátostrany Fideszu od demokratického k autoritatívnemu systému moci, od demokratickej republiky k autoritatívnemu režimu. Politický národ definuje maďarská ústava tak, aby domáce národnostné menšiny vedeli, že ich už jasne asimilačne považuje za súčasť maďarského národa. Na druhej strane, keď ide o národnostné menšiny Maďarov v okolitých suverénnych štátoch, tak je, citujem, "Maďarsko vedené ideou jednotného maďarského národa" a nesie "zodpovednosť za osud Maďarov žijúcich mimo hraníc Maďarska". Je to vyslovene nevyvážený postoj s jedinečným a čitateľným cieľom - revíziou Trianonu, opakujem, revíziou Trianonu.
Zmena volebného zákona, korešpondujúca s novou ústavou a prepojená na dvojaké maďarské občianstvo bez trvalého pobytu, musí byť pre Slovenskú republiku jasne neprijateľná, ale konkrétne, nekompromisne to treba konštatovať, jasne to povedať a urobiť už teraz ďalšie opatrenia na Slovensku, aby sa maďarská strana, maďarská strana si uvedomila, že takéto kroky maďarskej vlády na Slovensku nikde nepochodia. Kým Rumunsko pred vstupom do Schengenu a Srbsko v existujúcom asociovanom procese s Európskou úniou logicky nereagujú, Slovensko ako plnoprávny člen Európskej únie musí na tieto ciele rázne, opakujem, veľmi rázne a zodpovedne k budúcnosti demokracie v strednej Európe reagovať.
Viete si, vážené kolegyne, vážení kolegovia, predstaviť, že by to bolo naopak? Ja vám to poviem, ako keby to malo byť naopak, kolegyne a kolegovia. Predstavte si novú Ústavu Slovenskej republiky, ktorá by bola negatívne nastavená k národnostným menšinám a etnickým skupinám, ohrozovala by a likvidovala by hodnoty demokracie. Nuž, poriadne by sme pocítili, a predovšetkým aj maďarské aktivity od Washingtonu cez Brusel, Štrasburg, Viedeň až po Budapešť! Otvorene povedané, opakujem, nemali by sme hlivieť, ale jasne konať! Nie takýmto návrhom uznesenia, vyhlásenia, aké je predložené zahraničným výborom. Skôr sa prikláňam k tomu vyhláseniu, ktoré vypracovali poslanci za Slovenskú národnú stranu.
Opäť opakujem, konajme hrdo a nebojácne! Jasne, adresne, nie navrhovaným obojakým, nič neriešiacim zahraničným výborom predloženým vyhlásením, ktoré len potvrdzuje, berie na vedomie, vyjadruje, poskytuje, ubezpečuje a aby sa nepovedalo, kostrbato aj odmieta exteritorialitu. Za takéto nič hovoriace vyhlásenie, pripomínajúce politiku kompromisov Československej republiky z rokov 1938, ale aj za bývalého komunistického režimu z roku 1968, nemôžem zahlasovať.
A na samotný záver, od uspatej vlády Ivety Radičovej očakávam jasnú odpoveď. Pani predsedníčka vlády, nebojte sa Bélu Bugára, ako aj hoc novelou konkrétnou, ktorú by sme mali pripraviť, a vedel by som si nájsť zhodu našej ústavy, ktorá by presnejšie zadefinovala územnú celistvosť Slovenskej republiky, o čom sa tu tiež už hovorilo. A urobme to skôr a nečakajme. Dokážme a dokážte, vážené pani poslankyne a páni poslanci, že ste, že sme hrdý národ a že si vieme obhajovať naše národnoštátne záujmy, demokratické hodnoty v Európe a Slovenskú republiku. Pýtate sa, prečo? Preto, na samotný záver, aby sa hranice nestali volebným korzom, hovorím o hraniciach slovensko-maďarských, a násilným, ďalším vyvolávaním národnostných vášní na jednej, aj druhej strane Dunaja a pokračujúcou nestabilitou v strednej Európe a celého nášho starého kontinentu. Verím, že sa na tomto zhodneme a nebojácne sa proti takýmto aktivitám postavíme.
Ďakujem vám za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.5.2011 o 10:19 hod.

doc. PhDr. DrSc.

Dušan Čaplovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:19

Jozef Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predseda. Pán poslanec Čaplovič, ja som počúval váš, citátmi prešpikovaný prejav a zarazili ma asi tri momenty. Odcitovali ste podpredsedu maďarskej vlády, ktorý nás nazval, vadilo vám to, úbohými Slovákmi. Ja by som chcel reagovať v tomto zmysle tak, že očakával by som z hľadiska toho, ako ste začínali ten svoj prejav s historickým diskurzom, že vo väčšine týchto vecí by sa dalo s vami súhlasiť, pretože si myslím, že od rakúsko-maďarského vyrovnania po zánik monarchie toho Maďari veľmi veľa nepredviedli a dopracovali to k tomu, že rozbili vtedy 900-ročnú ríšu a následne celé 20. storočie boli na strane toho, že sa im nedarilo veľmi byť na strane víťazov, tým pádom sa im veľmi nedarila tá politika. Ale to, čo je pre vás typické, že nakoniec to, čo by malo z histórie byť ako poučením, si otočíte na svoju stranu, a hovoríte napr. o tom, že počas horthyovského Maďarska obnovili veľké Uhorsko. Sám musíte vedieť, že to predsa nie je pravda. A ja by som len chcel povedať, že mne v tomto zmysle, by som skôr povedal, že momentálne hovoríme o úbohých Maďaroch, ktorí sa musia pozerať na vlastnú vládu a parlament, ako okliešťujú práva novinárov a prijímajú ústavu, ktorá jazykom pripomína ozdobný a vyčačkaný a prepátosový jazyk 19. storočia. Takže myslím si, že skôr... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.5.2011 o 10:19 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:42

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda. Pán poslanec Čaplovič, chcem sa ti poďakovať aj za exkurz do histórie, aj za všetky tie súvislosti, ktoré si naznačil. Priznám sa, že keď som si to všetko uvedomil, tak ako si to hovoril, tak mi chodili zimomriavky po chrbte. Uvedomiac si situáciu, ktorá môže nastať, a uvedomiac si tie historické súvislosti, ktoré si naznačil. A keďže mne chodili zimomriavky po chrbte, preventívne mám taký pocit, že by bolo dobré, keby aj niektorým poslancom koalície začali chodiť zimomriavky po chrbte, aby si uvedomili, čo všetko sa môže stať takýmto laxným prístupom k jednej krajine, ktorá je veľmi blízko nás. A toto podceňovanie tej situácie sa nám môže tvrdo nevyplatiť, ako sa nám už to nevyplatilo neraz v histórii.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.5.2011 o 10:42 hod.

Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:45

Renáta Zmajkovičová
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, vo svojom vystúpení si nám priblížil niekoľko dôležitých historických udalostí týkajúcich sa slovenského národa. A preto by sme si mali všetci uvedomiť, že národ si musí pamätať a pripomínať históriu, pretože história sa môže zopakovať.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.5.2011 o 10:45 hod.

JUDr.

Renáta Zmajkovičová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:45

Marek Maďarič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, ďakujem ti za kvalifikovaný historický kontext dnešnej témy. Spomenul si aj nič nehovoriace vyhlásenie, ktorým sa tu mimochodom včera veľmi pýšil minister Dzurinda. Ja by som ťa, v tomto zmysle rád doplnil. Keď som bol včera na rokovaní s predstaviteľmi koalície, navrhol som toto vyhlásenia doplniť. A to takýmto spôsobom: Že Národná rada vyjadruje odmietavé stanovisko k tým ustanoveniam Základného zákona Maďarska, ktoré nekorešpondujú s medzinárodným právom, podľa ktorého je za podporu a ochranu národnostnej menšiny zodpovedný štát, v ktorom táto menšina žije, ktorými Maďarsko presadzuje koncepciu kolektívnych práv menšín vrátane vytvárania kolektívnych samospráv, ktoré podporujú koncepciu získavania štátneho občianstva Maďarska neštandardným spôsobom. Takisto som navrhol doplniť, že Národná rada žiada vládu Slovenskej republiky, aby diplomatickou cestou a tiež verejne vyzvala vládu Maďarskej republiky na bilaterálne rokovania na najvyššej úrovni na tému dvojakého štátneho občianstva a najmä prípravy na udelenie volebného práva príslušníkom maďarskej národnostnej menšiny, občanom Slovenskej republiky žijúcim na území Slovenskej republiky. Aby okamžite uskutočnila diplomatické kroky v členských štátoch Európskej únie, aby vypracovala stratégiu postupu Slovenskej republiky voči Maďarskej republike s ohľadom na deklarované zámery súčasnej maďarskej vlády integrovať Maďarov žijúcich v Karpatskej kotline, definovať v nej problémy a ohrozenia a nástroje ochrany slovenských národnoštátnych záujmov. Nič neslušné, nič arogantné. A odpoveď som žiadnu nedostal. Pretože odpoveďou je to, že oni chcú, aby Národná rada zobrala maďarskú ústavu na vedomie. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.5.2011 o 10:45 hod.

Mgr.

Marek Maďarič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:47

Juraj Blanár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Čaplovič, chcem rovnako poďakovať za obsažné a naozaj vyargumentované vystúpenie. Čo je aj odpoveďou na vystúpenie pána Solymosa z MOST-u-HÍD, ktorý hovoril, že tu je diskusia, ktorá nie je vecná a tak ďalej. A zdalo sa, že aj to vystúpenie predsa len ich oslovilo, pretože boli až dvaja za stranu MOST-HÍD, ktorí vás prišli počúvať, a pán Solymos vôbec nebol. Predsa len ste ich oslovili, čo ma teší. Ale chcem niečo ešte upresniť, čo ste hovorili. To vyhlásenie zahraničného výboru, je vyhlásením poslancov koalície zahraničného výboru, ktoré si odsúhlasili pod vedením predsedu za stranu MOST--HÍD, za účasti ministra zahraničných vecí a kolaborácie pána Ježovicu a Dzurindu. Je jalové, servilné, bezzubé, super nič nehovoriace. A dovoľte mi povedať možno niečo, čo aj ja z toho cítim. Takéto vyhlásenie radšej neprijímajme. Pretože ja mám pocit, že maďarská diplomacia, maďarská vláda si ho dokonca dokáže vysvetliť, že je vlastne podporné, a nie kritizujúce. Tým, čo ste tam naozaj uviedli. A podporujem stanovisko a vyhlásenie, ktoré predniesla Slovenská národná strana. My sme ho chceli zmeniť tak, ako ho pán poslanec Maďarič uviedol, aby bolo jasné, a hlavne ukladajúce vláde niečo robiť, konkrétne. Ale takéto vyhlásenie, vážení pani poslanci, ktoré pripravili poslanci za vládnu koalíciu pod vedením predsedu, ktorý je za MOST-HÍD, je absolútne jalové a nič nehovoriace a, priam by som povedal, škodiace.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

26.5.2011 o 10:47 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video