24. schôdza

11.10.2011 - 21.10.2011
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.10.2011 o 15:29 hod.

Mgr.

Alojz Přidal

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:08

Martin Poliačik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán predseda, som rád, že aj v tak vypätej situácii sa dostávame k tomu, že hovoríme o číslach a o faktoch, aby sme stále ostávali pri tom, že čo je naozaj v záujme tejto krajiny a čo by sme mali urobiť pre to, aby sme ju čo najlepšie ochránili.
Jedno číslo ešte by som doplnil. Hovorilo sa tu o hlasovaniach, hlasovaní klubu ekonomických analytikov. Počuli sme, že 81 % bolo za navýšenie eurovalu, ale čo sme nepočuli z toho istého hlasovania, bolo, že len 10 % z týchto ľudí spája bankrot Grécka s automatickým krachom eurozóny a len 5 % si z nich myslí, že prípadné nehlasovanie za navýšenie eurovalu Slovenskom by v konečnom dôsledku znamenalo pád eura. To znamená, tie nedozierne dôsledky, o ktorých sa tu rozpráva, zrejme nebudú až také nedozierne, keď aj tí istí ekonomickí experti, ktorí hovoria, že navýšenie eurovalu by mohla byť dobrá vec, zároveň jedným hlasom dodávajú, že dôsledky jeho neschválenia by neboli také katastrofické, ako sme tu počuli.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.10.2011 o 15:08 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:10

Juraj Droba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem za vaše slová. Opätovne poukážem na zásadný rozpor toho, čo je tu predkladané, s programovým vyhlásením vlády. Spojenie hlasovania považujem za nezmyselné a kladiem si otázku, aké motívy asi ženú našich troch koaličných partnerov k tomu, aby tieto hlasovania spájali. SaS bola a je súčasťou tejto koalície, má plnú podporu vláde, plnú podporu pani premiérky. Čo sa týka solidarity, so solidaritou táto pomoc nemá nič spoločné. Solidarita je vtedy, keď sa stanú prírodné katastrofy, povodne, nešťastia, solidarita určite nie je pomoc nezodpovedným politikom v zahraničí, dajme tomu v Grécku, aj v iných krajinách. A solidarita má nič alebo pramálo spoločného s pomocou bankám, ktoré desaťročia profitovali na vysoko úročených úveroch.
Solidarita pre mňa je solidaritou doma. Na dôchodky, na cesty, na sociálne služby. Preto budem hlasovať tak, aby som nepodporil to, čo je tu predkladané, navrhované.
A ešte na záver, Robert Fico nie je bumerang a sám sa nevráti. Vráti sa iba s niekým.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.10.2011 o 15:10 hod.

Mgr. M.A., MBA

Juraj Droba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:11

Gábor Gál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Vážený pán poslanec Sulík, neviem vás presne citovať, ale hovorili ste niečo v tom kontexte, že nevadí, že keď prepadnú trhy, aspoň ľudia budú môcť lacnejšie kupovať akcie. No viete, treba si uvedomiť, že ľudia bežne nekupujú akcie. Sú zamestnaní, žijú z výplaty k výplate. A práve neschválenie eurovalu, možnosti zabráneniu ďalšej recesie, môže doviesť aj Slovensko k tomu, že sem investície neprídu, že nebudeme môcť zabrániť ďalšiemu navýšeniu nezamestnanosti a tým pádom docielime to, čo vlastne aj vy odmietate, ďalší prepad ekonomiky Slovenskej republiky.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.10.2011 o 15:11 hod.

Mgr.

Gábor Gál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:12

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Najprv teda pán Fronc. Veď ja s vami presne súhlasím, ale tak to dnes je. Na tie bežné vlny existuje val. To je to, čo sme schválili pred rokom. A keď dôjde nejaká veľká cunami, nepomôže nám ani toto navýšenie. My ideme navýšiť euroval na vlny, ktoré nie sú. To len aby som teda ostal vo vašej terminológii.
Béla Bugár. Tak solidarita s kým? No máme síce v názve solidaritu, ale to neznamená, že budeme akúkoľvek formu solidarity, aj perverznú solidaritu, podporovať. A zachraňovať francúzske banky s peniazmi slovenských daňovníkov nevidím ako solidárne. Ten návrh, ktorý bol, uplatniť veto, teraz máme právo veta. Snažíme sa ho uplatniť. A pozrime, čo z toho je. Ide vláda padnúť. Chcel by som vidieť, ako to bude do budúcna pri každom jednom uplatnení, hlavne takom, ktoré nebude sa v Bruseli pozdávať, čo by bolo zakaždým aké divadlo. Čiže toto si nemyslím, že je reálny návrh.
Pán poslanec Beblavý, o tom EFSAL--e priznám sa, neviem dostatočne na to, aby som vedel, že vlastne akú časť peňazí sme dostali. Viem teda, že záchrana bánk stála približne 8 percent HDP, neviem koľko z toho bolo EFSAL, predpokladám nejaká šialená čiastka to nebola. Ale aj keď, ja nemám problém, aby EFSAL zachraňoval aj iné banky. Ja mám problém, aby my sme zachraňovali nejaké iné banky vo svete.
A pán poslanec Gál, tie akciové trhy, ja som teda a možnože som sa nedostatočne dobre vyjadril, a preto ďakujem, že ste to otvorili. Nevravím, že keď sa zrútia bez problémov, oni skrátka kolísať budú. To tak býva s akciovými trhmi, že raz sú hore, raz sú dole. Podľa nejakých denných, mesačných výkyvov robiť politiku s takýmito ďalekými následkami, jednoducho nie je správne. Keď akciové trhy reagujú na to, že poklesnú, aby nejako donútili politikov platiť peniaze slovenských... (Prerušenie vystúpenia časomerom.) ...daňovníkov, tak si to treba nevšímať.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.10.2011 o 15:12 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:15

Iveta Radičová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážení poslanci, poslankyne, vážené excelencie hore na balkóne, vážení prítomní, predovšetkým na úvod mi dovoľte, aby som vám všetkým tlmočila poďakovanie dvoch nových premiérov - nového premiéra Írskej republiky a novozvoleného premiéra Portugalska. Nenesú žiadnu zodpovednosť za hospodárenie svojich predchodcov, naopak, prevzali na svoje plecia zodpovednosť za vyriešenie krízy v svojich krajinách, za konsolidáciu verejných financií a vďaka aj zárukám Slovenskej republiky dnes úspešne, úspešne konsolidujú financie a realizujú reformy.
Pán premiér Portugalska mi povedal ešte jednu dôležitú vetu, spôsobujete mi infarktový stav, nemám šancu bez záruk pokračovať a dokončiť konsolidáciu Portugalska.
Nepočúva sa to príjemne a hlavne je situácia, v ktorej spoluúčasť je z môjho pohľadu úplnou nevyhnutnosťou. Tretieho augusta 2010 vláda Slovenskej republiky predložila Národnej rade Slovenskej republiky programové vyhlásenie a žiadala o vyslovenie dôvery. Ako som vtedy uviedla na tomto mieste, bez vzájomnej dôvery nie je možné riešiť problémy, bojovať proti korupcii, pomáhať ľuďom hľadať si prácu, podporovať podnikanie a občiansku spoločnosť, ani tvoriť lepšie pravidlá. Bez dôvery je nemožné rozvíjať spoločnosť a hľadať prienik pre rôzne názory.
Pred vyše rokom sme neprebrali Slovenskú republiku v situácii, komu budeme koľko prerozdeľovať, ale v situácii, kde budeme šetriť. Programové vyhlásenie vlády sme začali napĺňať v situácii, ktorú poprední ekonómovia už hodnotia ako, citujem, "najväčšiu krízu od čias Veľkej hospodárskej krízy". Prezident Európskej centrálnej banky dnes informoval, že súčasná kríza už dosiahla systémovú úroveň. Znamená to, že ohrozených už nie je iba niekoľko malých krajín, ale celý finančný systém eurozóny, celá naša menová únia, naše euro. Musíme konať a to hneď.
Vývoj svetovej a európskej ekonomiky je už od roku 2009 charakteristický turbulentnými zmenami a krízou. Väčšina rozhodujúcich svetových ekonomík v uplynulých mesiacoch podstúpila najhlbšiu a najintenzívnejšiu ekonomickú recesiu v povojnovom období. Vzhľadom na otvorenosť slovenskej ekonomiky a podiel exportu do krajín Európskej únie má vývoj európskej a nepriamo aj globálnej ekonomiky určujúci vplyv na ekonomickú aktivitu v Slovenskej republike. Vývoj ekonomiky Slovenskej republiky a verejných financií za posledné roky potvrdil predpoklad, že ekonomika a príjmy verejných rozpočtov v Slovenskej republike sú mimoriadne citlivé na priebeh a dopady hospodárskych cyklov v svetovej ekonomike a najmä eurozóny.
Uplynulý rok priniesol náročné momenty a doslova ťažké rokovania a rozhodnutia súvisiace s prekonávaním následkov globálnej hospodárskej krízy, dlhovej krízy v Európskej únii, prijímaním úsporných opatrení a škrtov v štátnych rozpočtoch všetkých krajín snahou o zníženie deficitu verejných financií, ale aj úsilím o zabezpečenie hospodárskeho rastu a udržanie ekonomického rastu.
Európa je dnes v zložitej situácii, keď rast verejných dlhov poznamenáva kredibilitu spoločnej európskej meny a ohrozuje tak nielen členské štáty eurozóny, ale aj samotnú úniu.
Opatrenia, ktoré prijímajú vlády, sú veľmi, veľmi nepopulárne a vo väčšine krajín oveľa drastickejšie ako u nás. Ak vyžadujeme zodpovedné hospodárske a politické riadenie v Európskej únii, sme povinní zodpovedne pristupovať k hospodárskemu a politickému riadeniu u nás doma.
Slovenská republika je plnohodnotnou súčasťou Európskej únie. Je a chce byť stabilným a spoľahlivým partnerom v Európskej únii. Musí takým zostať aj naďalej. Je to naša spoločná zodpovednosť. Nie je možné z členstva v Európskej únii brať iba výhody a práva. Nie je možné, aby každoročne 17 % výdavkov štátneho rozpočtu bolo hradené daňovými poplatníkmi členských krajín Európskej únie. Toto členstvo i partnerstvo nás viaže k spolupatričnosti a k zodpovednosti.
Solidarita bola jedným zo základných stavebných kameňov pri vzniku Európskeho spoločenstva a naďalej zostáva jedným zo základných princípov jeho existencie. V situácii, keď prežívame druhú vlnu krízy, predchádzajúca vláda zažívala prvú vlnu krízy, a prežívame ekonomickú, nastupujúcu ekonomickú recesiu, neexistujú riešenia iba na úrovni jednotlivých krajín. Neexistujú. Solidárnosť a spoluzodpovednosť každej jednej krajiny má byť princípom riešenia existenčných problémov aj ostatných krajín. A naopak, jej odmietnutie môže byť v konečnom dôsledku príčinou spätného dopadu existenčných problémov na iné krajiny, vrátane našej Slovenskej republiky. Ak hovoríme o potrebe regulácie veľkých finančných koncernov, tvrdom dozore a kontrole a je najvyšší čas, tak buďme pri tom, keď sa tieto mechanizmy tvoria. Hovoriť, že je to problém a nás sa to netýka, je jednoducho lož a nezodpovednosť.
Dostala som priame otázky a dám na ne priame odpovede. Nemali sme dlhú vlnu krízy v programovom vyhlásení vlády. Situácia sa radikálne každým týždňom mení. Na zmenenú situáciu sú potrebné rýchle, okamžité reakcie. Bolo by tragédiou, keby členské krajiny eurozóny a Európska únia so založenými rukami mali podpísanú pôvodnú zmluvu a nehľadali nové riešenia, nové pravidlá, nové mechanizmy. Hľadajú sa stále. Denne pokračujú rokovania a už o dva týždne budú na stole ďalšie a ďalšie riešenia. Je pravdou, že staré princípy, na ktorých vznikla eurozóna a Európska únia, známy to takzvaný no bail out, či práva Európskej centrálnej banky vo vzťahu k dlhopisom a pravidlá zakotvené k pakte rastu a stability boli mnohými krajinami porušované. Voči týmto pravidlám vznikla nedôvera. A preto je tu čas na hľadanie a definovanie nových pravidiel, nových pravidiel kontroly, nových pravidiel sankcií. Myslím si, že je v záujme Slovenskej republiky a občanov Slovenskej republiky, aby sme pri tvorbe týchto pravidiel boli prítomní, aby sme ich spolu určovali. A to bez ohľadu na to, kto bude premiérom tejto krajiny a aká bude zložená vláda. V tomto máme určite záujem spoločný.
Takže žiadne porušenie programového vyhlásenia vlády, dámy a páni. Vláda, ktorá nevníma zmenu situácie, si nezaslúži vládnuť. (Potlesk.)
Dnešná situácia nás stavia pred zásadnú otázku: Kam kráča Slovensko, aké hodnoty sú pre nás podstatné? Zodpovednosť, solidarita, spolupráca, spomínaná dôvera, alebo politikárčenie vytĺkanie politického kapitálu za každú cenu, útočenie namiesto hľadania riešení pre občanov Slovenskej republiky? Zodpovednú politiku, vždy som tomu verila, naďalej tomu verím, možno robiť len tak, ak má aj morálny rozmer. Lenže popravde v politike, ktorá stavia iba na pragmatickom kalkule, morálka akosi zavadzia.
Viem, že politika bez moci neexistuje. Často som to počúvala. Rozdiel je však v tom, či politik chce moc vlastniť, alebo moc je pre neho skutočne len nástrojom.
Politika dnes prestáva byť otázkou idey a čoraz viac sa stáva nástrojom moci.
Najjednoduchší spôsob politiky moci je vytváranie nepriateľov, či už skutočných alebo vymyslených, živenie napätia v spoločnosti, alebo politický marketing. Vodcovské schopnosti si dnes niektorí zamieňajú s presadzovaním sily či s diktátom, v ktorom neexistuje diskusia ani kompromis vo verejnom záujme. Výsledkom diskusie by nemali byť víťazi a porazení, pretože diskusia nie je boj. Výsledkom by malo byť poznanie, vzájomné pochopenie a zmúdrenie. Ochota vzájomne sa rešpektovať a spolupracovať a hľadať niekedy aj kompromisy pri napĺňaní spoločných cieľov. Áno, prekážajú mi politické hry a neustále politikárčenie. Prekáža mi, že množstvo dobrých krokov prekryjú rôzne stranícke nedohody, partajné malichernosti. A viem, aká je moja miera zodpovednosti. Plne ju na seba preberám.
Obraciam sa na vás v tejto situácii, aby ste zvážili, čo pomôže našim občanom, čo pomôže zlepšiť dôveryhodnosť Slovenskej republiky. A som presvedčená, že jediný spôsob je podporiť riešenia, ktoré sú nadnárodné a ktoré budú nápomocné aj pre Slovenskú republiku.
Preto som spojila tento dodatok s hlasovaním o dôvere vlády a je na vašom posúdení, ako sa rozhodnete.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

11.10.2011 o 15:15 hod.

prof. PhDr. PhD.

Iveta Radičová

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:29

Alojz Přidal
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani premiérka, portugalský premiér nemusí mať infarktové stavy, aj keď mu rozumiem, pretože Národná rada Slovenskej republiky euroval podporí skôr, či neskôr. Určite by bolo lepšie, keby ho podporila dnes, aj pre Slovensko. Dnes vnímam toto hlasovanie, hlavne hlasovanie o tom, či koalícia potvrdí dôveru vašej vlády. Celá tá koalícia, aj tá, ktorá tu mala tie zelené papieriky nedávno, a hovorila, že podporuje vládu Ivety Radičovej.
Táto vláda je stále najlepšia vláda pre Slovensko. Ešte stále je nádej, aj keď malá, že zodpovednosť zvíťazí nad populizmom. Opakujem, euroval na Slovensku prejde. Pýtam sa, vyhovuje niekomu z dnešnej koalície, že táto vláda padne a prečo?
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.10.2011 o 15:29 hod.

Mgr.

Alojz Přidal

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 15:30

Anton Marcinčin
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pani premiérka, som poslanec, ktorý už niečo vyše roka upozorňuje, aby sme sa nenechali viesť lakomstvom a pýchou na naše vlastné úspechy, ale aby sme konali zodpovedne, solidárne a v súlade s našimi kľúčovými partnermi a záujmami Slovenskej republiky. Som veľmi rád, že svojím konaním ste zdôraznili vážnosť situácie. Pred rokom som bol sám, kto hlasoval za pôžičku Grécku. Sám v Národnej rade, ale spolu so všetkými partnermi Slovenska v eurozóne.
Dnes pevne verím, že hlasovať budeme v Národnej rade všetci spoločne s našimi partnermi v Európe.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

11.10.2011 o 15:30 hod.

Ing. Ph. D.

Anton Marcinčin

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:31

Štefan Zelník
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani premiérka, s obľubou používate spojenie, že prišla svetová hospodárska kríza. Ako keby to bolo to obdobie, keď to boli veľké dažde a prišla tisícročná voda, za ktorú nikto nemohol. A tu predsa vieme presne pomenovať, kto túto hospodársku krízu spôsobil. Boli to konkrétni ľudia, boli to americké banky, ktoré klamali, ratingové agentúry, ktoré klamali a podvádzali. Väčšina z týchto ľudí, ktorí klamali, boli bohato nakoniec odmenení.
Gréci takisto klamali pri vstupe do eurozóny. Gréci žili nad pomery, hoci svoje problémy mohli okamžite vyriešiť. Napríklad aj predajom neobývaných ostrovov. Teraz Gréci miesto toho, aby pracovali, aby dobehli ekonomický rast, štrajkujú. Gréci, ktorí dostávajú desaťnásobne vyššie dôchodky ako u nás na Slovensku, Gréci, ktorí majú päťnásobne vyššie platy ako na Slovensku. Ale nie Gréci sú zodpovední za to, čo sa deje, ale vy viníte tento parlament, viníte ľudí na Slovensku a hovoríte, že máme sa zohnúť, máme byť solidárni a máme na toto prispievať.
Nesúhlasím s takýmto postupom.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.10.2011 o 15:31 hod.

MUDr.

Štefan Zelník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 15:32

Martin Chren
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážená pani premiérka, najprv by som chcel povedať, že si vás veľmi vážim, tak ako si vážim vášho predrečníka, ministra financií Ivana Mikloša. Nesúhlasím s tými, ktorí tvrdia, že ten jeden a štvrťroka tejto vlády bol stratený. On nebol stratený. Podarilo sa toho veľmi veľa. Reformy, ktoré sa začali pripravovať, zastavenie zadlžovania, pravidlá transparentnosti, ktoré tu boli zavedené a aj pretrvajú.
Práve preto je mi ľúto toho spojenia hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vlády a nechápem, nerozumiem tomuto kroku. Budem podporovať, či už to budete vy, alebo ktokoľvek iný vo vláde, ktorý bude naozaj presadzovať to, čo ste povedali, zavádzanie a hlavne vymáhanie pravidiel v eurozóne, vymáhanie plnenia pravidiel, ktoré sú platné, dohodnuté a ktoré, keby sa neporušovali, nikdy by sa eurozóna do týchto problémov, v ktorých je dnes, nedostala.
Chcem zdôrazniť, pani premiérka, že vaša vláda mala a má mandát a ešte stále má mandát na správne rozhodnutia a dobré kroky. A to je rozdiel oproti tým európskym politikom, ktorí pripravujú riešenia ako euroval a ktorí mandát na ich presadzovanie stratili práve vtedy, keď pripustili zadlžovanie krajín, ktoré viedli, a pripustili porušovanie pravidiel.
Vy ste tá, ktorá má mandát prijímať správne rozhodnutia. Nie pán Barroso, ktorý bol predsedom vlády Portugalska v čase, keď sa Portugalsko zadlžilo a dostalo sa dnes do problémov. Nie pán Junkers, ktorý nahliadal na celú túto katastrofu, ako vznikala zhora. Uvedomte si to, prosím.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie

11.10.2011 o 15:32 hod.

Ing.

Martin Chren

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 15:34

Vladimír Faič
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo. Vzdávam sa svojho vystúpenia. Nebudem vstupovať do vašej koaličnej rozpravy.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie

11.10.2011 o 15:34 hod.

RSDr.

Vladimír Faič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video