16. schôdza

13.3.2013 - 27.3.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.3.2013 o 16:58 hod.

Mgr. art.

Andrej Hrnčiar

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:37

Ján Podmanický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja chcem poďakovať pánovi ministrovi za jeho vystúpenie a obdivujem ho, že má v sebe ešte dosť energie vystupovať proti tým neustálym, neustále opakovaným tvrdeniam a výmyslom našich pravicových kolegov. Ja niekedy už tú energiu nemám, lebo mám niekedy pocit, že môžeme povedať akékoľvek čísla, akékoľvek argumenty, vždy sa nájde nejaký poslanec pravice, ktorý vystúpi a znova si to otočí podľa seba a znova bude pomaly nás viniť za všetko zlé, čo sa deje v galaxii. Hoci je tu celkom jasné, že je svetová hospodárska kríza, že všetky štáty Európy, ale aj iní, iné vyspelé krajiny sveta sa trápia s nezamestnanosťou, že je tu množstvo iných problémov, ktoré tú nezamestnanosť spôsobujú, ale naši pravicoví kolegovia vidia vinníka tejto celosvetovej krízy a vidia ju v strane SMER. To mi je ľúto, lebo myslím si, že aj medzi, aj na tej pravej strane politického spektra sú ľudia, ktorí vedia, že to tak nie je, ale napriek tomu vystúpia a tvrdia, že to tak je.
Ja chcem len vypichnúť ten jeden program, ktorý rozbehlo ministerstvo práce, je to zamestnávanie mladých ľudí do 29 rokov. Je to naozaj úspešný projekt, sám z regiónu vidím, že je o to obrovský záujem. Keď pán minister o tom hovoril, tak zaznelo tu od pani poslankyne Vášáryovej, že samozrejme je o to záujem, keď ste im to zaplatili. Ja chcem len doplniť, že štát platí len časť tých nákladov na vytvorenie nových pracovných miest, ale ďalšieho pol roka musí ten samotný zamestnávateľ vyčleniť finančné prostriedky na všetkých alebo celkové náklady ceny práce, a mnohí dávajú mladým ľuďom zmluvy na dobu neurčitú a dávajú im viac, než je zákonná požiadavka. Takže je to dobrý program.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.3.2013 o 16:37 hod.

JUDr. PhDr.

Ján Podmanický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:39

Monika Gibalová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som predniesla pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Moniky Gibalovej k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.
1. V čl. I sa za bod 149 vkladá nový bod 150, ktorý znie:
"150. V § 56 sa za ods. 9 vkladá nový odsek 10, ktorý znie:
"10. Zamestnávateľ, ktorému bol poskytnutý príspevok v zmysle podmienok § 56 ods. 4 až 9 zákona a ten prestane vykonávať svoju činnosť z dôvodu porušenia týchto podmienok, sa opakovaná žiadosť o príspevok zamieta."."
Doterajšie body sa následne prečíslujú.
Odôvodnenie: Jedným z argumentov ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny k zmene príspevku z obligatórneho na fakultatívny bolo jeho časté zneužívanie. Pri porušení zákonných podmienok pre poskytnutie príspevku už takýto zamestnávateľ o príspevok nebude môcť žiadať, teda zavedie sa pravidlo 1-krát a dosť. Týmto sa výrazne obmedzí zneužívanie príspevku, a teda nie je dôvod meniť jeho status obligatórnosti.
Dovoľte mi, aby som k tomu povedala len pár poznámok a zareagovala aj na vystúpenie pána ministra. Prijatie tohto môjho pozmeňujúceho návrhu má zmysel, by mal, by malo zmysel len vtedy, ak by bol prijatý aj pozmeňujúci návrh, ktorý už som nechcela uplatniť, ale súvisí s tým, a to je ten, ktorý sa týka späť z fakultatívnosti na obligatórny, čo sa týka príspevku na zriadenie chránenej dielne. Ale keďže v lavici som našla, mnohí aj avizovali, že takýto pozmeňujúci návrh podajú, tak som ja tento nepodávala, ale opakujem, že má zmysel môj prijať len vtedy, ak bude prijatý aj návrh mojich kolegov.
Pán minister, nemohla som tento návrh uplatniť na výbore, pretože práve na výbore som sa inšpirovala výpoveďami poslancov aj pána štátneho tajomníka, ktorí hovorili o tom, a sčasti sa s tým dá súhlasiť v mojom prípade aspoň teda, že tento príspevok bol a je veľmi často zneužívaný. Ja si nemyslím, že keď je príspevok zneužívaný, že je rozumné v tomto prípade na zriadenie chránenej dielne tento príspevok kvôli zneužívaniu ho prekvalifikovať na príspevok fakultatívny. Charakter obligatórnosti podľa môjho názoru je treba pre tento príspevok nechať a zvoliť skôr také opatrenia, ktoré zamedzia zneužívaniu toho príspevku až do takej miery, ktorý možno môže byť až tvrdý. Ak ten zamestnávateľ, ktorý o ten príspevok požiadal a ho poruší, isté pravidlá, a dokáže sa, že bol tento príspevok zneužívaný, tak jednoducho opakovane už sa mu tento príspevok zamietne. To by som považovala za lepšie riešenie, ako dostať týchto zamestnávateľov statočných a poctivých do situácie veľkej neistoty. Čiže, prosím, zvážte a prosím vás o podporu tohto môjho pozmeňujúceho návrhu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

19.3.2013 o 16:39 hod.

PhDr. Mgr. PhD.

Monika Gibalová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:44

Andrej Hrnčiar
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, prerokovávame zákon o službách zamestnanosti s mnohými dobrými a naozaj potrebnými zmenami a opatreniami. Má nesporne naozaj niekoľko racionálnych opatrení a vidieť v ňom snahu o obmedzovanie zneužívania rozpočtových prostriedkov.
Samozrejme, nemôžeme súhlasiť so všetkými zmenami, ktoré sú obsiahnuté v tejto novele zákona, a chcem poukázať na slabé alebo negatívne miesta. Určite každý z vás zaregistroval niekedy v médiách reklamu na výrobky z chránených dielní. Prednedávnom som takúto reklamu zaregistroval aj ja a hovorilo sa v nej, že kúpou výrobku alebo služieb od chránených dielní prispievame postihnutým pracujúcim. Prispievame nielen na ich živobytie, ale aj na vnútorný pocit uspokojenia, že nie sú hendikepovaní občania, naničhodní, zbytoční a nepotrební ľudia, ktorí nič nedokážu. Zajtra budeme hlasovať o tomto zákone, ktorý sa v tomto znení existenčne dotýka chránených dielní a chránených pracovísk. Pre krátku rekapituláciu, chránená dielňa a chránené pracovisko sú pracoviská pre zdravotne postihnutých a znevýhodnených uchádzačov, ktorí nie sú schopní nájsť si zamestnanie na otvorenom trhu práce. Na Slovensku je viac ako 6 200 chránených dielní a pracovísk, v ktorých je zamestnaných vyše 11 300 ľudí so zdravotným postihnutím.
Navrhovaná novela vo väčšine parametrov zhoršuje platnú legislatívu. Mnohé existujúce dielne hrozia zánikom, iní hovoria o krutej redukcii počtu pracovných miest. Minulý týždeň ma oslovil drobný podnikateľ, živnostník z Ružomberka, ktorý má malú potravinársku prevádzku, kde zamestnáva 10 ľudí, z toho šiestich z chránenej dielne, zdravotne postihnutých, a poprosil ma, aby som vystúpil k tomuto zákonu práve v oblasti, ktorá sa týka chránených dielní a chránených pracovísk, a povedal mi jeho konkrétnu skúsenosť, že ak bude uvedený zákon prijatý v takejto podobe, tak neostáva mu nič iné, ako v deň účinnosti tohto zákona prepustiť všetkých šiestich zdravotne postihnutých ľudí a bude musieť kúpiť linku z Nemecka, aby ich nahradil. A má to vypočítané, že do dvoch rokov sa mu tie investičné náklady vrátia. Čiže on si kúpi linku v Nemecku a šiesti zdravotne postihnutí zostanú na dlažbe.
Zníženie podpory až o 60 % považujeme za neadekvátne v porovnaní s ostatnými rezortmi. Z hľadiska spoločenského nám prekážajú nové právomoci výborov a komisií pre posudzovanie oprávnenosti príspevkov.
Vážené kolegyne, kolegovia, ak zrušíte nárokovateľnosť aj pri splnení všetkých zákonných podmienok, tak okamžite hrozí klientelizmus a korupcia. Nedá sa zaručiť transparentnosť týchto rozhodnutí. Vraciame sa takto pred rok 2004, keď úradník, nominant skrytý za skupinku vyvolených vo výbore, bude svojvoľne rozhodovať o osude nielen nových, ale aj existujúcich pracovísk v chránených dielňach.
Zhodneme sa na tom, že za 12 rokov existencie zákona si vynachádzaví podnikatelia našli cestičky nielen, ako využívať, ale aj ako zneužívať tento nástroj. Súhlasím, že sú tu rezervy, a čo sa týka nákladov na zriadenie pracovného miesta, má svoju racionalitu aj zákaz kumulácie príspevkov a iné úsporné opatrenia. Pýtam sa však, ak ministerstvo vyhlásilo, že nechce znižovať objem peňazí poskytnutých na tento účel, tak mi vychádzajú z toho len dve veci, buď to, čo ministerstvo ušetrí likvidáciou už existujúcich vybudovaných a zabehnutých pracovísk, chce rozdeliť cestou svojich plánovaných regionálnych úderiek pre svojich verných, alebo sa dopredu plánuje spontánna nevyčerpateľnosť týchto finančných prostriedkov.
Môj kolega Jozef, József Nagy na výbore pre sociálne veci predložil jednoduchý a kompromisný pozmeňovací návrh, kde bez vecných argumentov tento návrh zo strany vládnych poslancov bol zamietnutý. Preto využívam túto príležitosť a dávam na zváženie prijatie pozmeňovacieho návrhu, aby ste do zákona vrátili nárokovateľnosť príspevkov pri splnení zákonných podmienok. Lebo ak podpora chránených pracovísk bývala zneužívaná, tak kde je garancia, že po výbere komisiou zneužívaná nebude? Garancia nie je žiadna.
Čo sa týka úsporných opatrení, súhlasím s tým, že sa musia pomerne zúčastniť všetci účastníci spoločnosti, ale až kým to pre nich nebude likvidačné. Čo sa týka efektívneho využitia prostriedkov, niektoré zrušené a väčšinou intenzívne znížené dávky, niekde až o 65 %, samy osebe zaručia, že sa budú robiť len také činnosti, ktoré budú mať ekonomické opodstatnenie. Veď odteraz významnú časť financií musí svojou činnosťou zabezpečiť práve prevádzkovateľ. Nechajte výber na nich, tak si poradí s tým, čo sa oplatí naozaj podporovať. Chránené pracoviská sú dobrým nástrojom v rukách podnikateľov, starostov a mimovládnych organizácií. Preto vás, vážené kolegyne a kolegovia, žiadam, aby ste zvážili pozmeňovací návrh, ktorý o chvíľu prednesiem. Ja verím, že nikto v tejto snemovni nechce, aby hendikepovaní zostali na okraji spoločnosti, dokonca zatvorení medzi štyrmi stenami.
Preto chcem predložiť v mene 15 poslancov poslanecký pozmeňovací návrh, bez ktorého prijatia nemôže strana MOST - HÍD túto novelu podporiť.
K čl. 1 bodu 147, v § 56 odsek 1 sa slová "Úrad môže poskytnúť príspevok" nahrádzajú slovami "Úrad poskytuje príspevok".
Odôvodnenie: Zmenou príspevku na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska z obligatórneho na fakultatívny sa stráca istota a tým sa aj zníži počet záujemcov o vytváranie pracoviska napriek splneniu všetkých zákonom stanovených podmienok zo strany žiadateľa.
K čl. 1 bodu 150, v § 56a odsek 1 sa slová "Úrad môže poskytnúť príspevok" nahrádzajú slovami "Úrad poskytuje príspevok".
Odôvodnenie: Zmenou príspevku z obligatórneho na fakultatívny sa stráca istota udržania občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní. Návrh v praxi spôsobí finančnú nestabilitu zamestnávateľa a tým aj znížený záujem o udržanie pracovných miest.
V čl. 1 bodu 154, v § 57 odsek 1 sa slová "Úrad môže poskytnúť príspevok" nahrádzajú slovami "Úrad poskytuje príspevok".
Odôvodnenie: Zmenou sa stráca istota pridelenia príspevku občanovi so zdravotným postihnutím na samostatnú zárobkovú činnosť, čo väčšinu občanov so zdravotným postihnutím odradí od samozamestnania.
A čo platí pre všetky tri body, je, že subjektívne posudzovanie žiadostí vytvára priestor na možné zneužívanie, ako i na korupciu a klientelizmus zo strany posudzovateľa, a s tým nemôžeme súhlasiť. Z uvedeného dôvodu navrhujeme ponechanie obligatórnosti poskytovania príspevkov aspoň tu v predložených troch prípadoch, ak žiadateľ splní všetky zákonom stanovené podmienky. Ak prijmete tento, alebo ak prijmeme tento návrh, tak výsledkom nebude armáda frustrovaných hendikepovaných občanov na Slovensku, ale naozaj efektívnejšie využívanie finančných prostriedkov.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

19.3.2013 o 16:44 hod.

Mgr. art.

Andrej Hrnčiar

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:53

Jana Vaľová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega, pán primátor, prv sa chcem spýtať, či si ty v komisii v službách zamestnanosti, lebo ako primátor by si mal byť, to by ma veľmi zaujímalo, a ak áno, či sa zúčastňuješ takýchto stretnutí? Pretože ja sa zúčastňujem práve týchto komisií a nemyslím si, že tí ľudia, ktorí sú v regióne, chcú, aby zanikli tie chránené dielne alebo aby tí ľudia, ktorí skutočne sú hendikepovaní a potrebujú tieto chránené dielne, aby zanikli, to je po prvé.
Po druhé, trošku sa mi nepáčili tie slová úderky, lebo neviem, čo sú to úderky. My sme to nemali, ani to nemáme, možno ste to mali za vašej vlády vy nejaké úderky, ktoré, neviem, čo robili, kde udierali a koho zastupovali, pretože práve v týchto komisiách budú zastúpení primátori, poslanci vyššieho územného celku a vlastne ľudia, ktorí sú aktívni vo verejnom živote, ale aj zamestnanecké zväzy a zamestnanci a zamestnávatelia.
A ešte jednu veci by som chcela podotknúť, že ak je niečo obligatórne, znamená, že ak si vypíšete papiere, dáte žiadosť, je to automaticky vám schválené. Ak niekto porušil a musel vracať peniaze za to, že zle spravoval alebo nerobil v chránenej dielni, vypísal si ďalšie papiere a schválila sa mu ďalšia chránená dielňa. A sú ľudia, ktorí mali aj tri, štyri chránené dielne a ani jedna nebola taká, aká mala byť. A viete prečo, pán kolega primátor, pretože to bolo obligatórne, pretože sa to neposudzovalo, to znamená, kto si vypísal papiere, ten mal nárok na to, aby dostal podporu. Tak si myslím, že to nie je celkom fér, ani celkom účinný nástroj. A my takisto hľadáme nejaké formy, ako ľuďom neubližovať, ale ako zase neplytvať s finančnými prostriedkami, ktorých nie je dosť. A ako vlastne tí najbližší, ktorí pri vás sú, tí poznajú vaše pomery a tí by vám mali najviac chcieť pomôcť. Ja určite ako, keď tam budem sedieť, nebudem chcieť poškodzovať vlastných občanov, pretože by to bol nezmysel.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.3.2013 o 16:53 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:55

Viliam Jasaň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Nebudem sa vyjadrovať ku chráneným dielňam, lebo kolegyňa to povedala veľmi jasne, ale zarazilo ma niečo iné. (Ruch v sále.)
Kľud, nepočujem.
Ale zarazilo ma jedno u vás, že ste povedali, ak vy podporíte náš pozmeňovák, my podporíme váš zákon. Čiže to znamená, ak ho nepodporíte, tak my nepodporíme váš zákon. Čiže zákon je síce dobrý, lebo by sme ho podporili, ale len vtedy, keď vy podporíte náš pozmeňovací návrh. Tak tomuto, tejto filozofii MOST-u ja naozaj nerozumiem. Buď je zákon dobrý a ho podporím a pokúsim sa predložiť taký pozmeňovák, aby som presvedčil aj ostatných, alebo je zlý a nepodporím ho ani vtedy, keď prejde môj pozmeňovák, ktorý zásadným spôsobom ho celý nemení. Nerozumiem tomu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.3.2013 o 16:55 hod.

RSDr.

Viliam Jasaň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:56

Ján Podmanický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, oceňujem pomerne konštruktívny prístup vo vašom vystúpení, avšak, pán poslanec, chcete od nás zmenu, ktorá je v totálnom rozpore s tým, na čom je postavená novela tohto zákona. Čiže chcete opätovné vrátenie obligatórnosti nárokov pri aktívnych opatreniach trhu práce. Práve v tom je podstata predloženej novely zákona, že konštatujeme, že obligatórnosť nepriniesla poriadok a nepriniesla tú účinnosť a tú efektivitu, ktorá sa od aktívnych opatrení očakávala. Naopak, takto nastavený systém, ako bol nastavený počas vašich vlád, znamenal obrovské zneužívanie a neadresnosť príspevkov pre uchádzačov o trh práce. Práve obligatórnosť znamenala obrovské zneužívanie, mnohí, ktorí čerpali tieto prostriedky, tak ich používali, ako mi sami tlmočili, napr. na dovybavenie dielne, to bol zmysel príspevku, ktorý poskytovali úrady práce. Práve novela, ktorú predkladáme, bude znamenať väčšiu adresnosť, pán poslanec, bude znamenať aktívnejšie miestne rozhodovanie, bude znamenať individuálny prístup. To znamená, predpokladáme, že novela zákona, ktorú predkladáme, prinesie tie finančné prostriedky tam, kde majú ísť, teda k vytvoreniu nových pracovných miest.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.3.2013 o 16:56 hod.

JUDr. PhDr.

Ján Podmanický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:58

Andrej Hrnčiar

Vystúpenie v rozprave 17:22

Pavol Zajac
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, pán minister, pani spravodajkyňa, dámy a páni, rokujeme tu o zákone o službách zamestnanosti. Ten sa veľmi úzko, až bytostne dotýka najväčšieho problému, aký máme na Slovensku, a tým je nezamestnanosť. Nezamestnanosť nám medziročne stúpla o 1 %, čo znamená desaťtisíce nezamestnaných, ktorí nám pribudli na Slovensku. Živnostníci, ktorí odovzdali svoje živnosti. Pán minister, chcem vám povedať, pri týchto štatistikách, keď sa tu občas naťahujeme o desatinné miesto, nie sú v tom zahrnutí ľudia, ktorí z dôvodov toho, že prišli o miesto, odišli, alebo majú prísť o miesto, sú na péenkách. A tých nie je málo, tých nie je málo. Je ich takisto niekoľkotisíc na Slovensku. Ale nie o tom som chcel hovoriť.
Chcel som hovoriť o tom, lebo bola tu debata o tom, prečo toľko nezamestnaných na Slovensku máme. Skúsme si to povedať. Kto vytvára pracovné miesta na Slovensku? No, je to podnikateľský sektor. Samozrejme. Čo urobila vláda Roberta Fica hneď po víťazných voľbách? Odkázala celému podnikateľskému sektoru, že dvihne dane, dvihne odvody, dvihne poplatky. V preklade, budeme vám robiť zle. Je hospodárska kríza v Európe a my odkážeme podnikateľskému sektoru, teda vláda Roberta Fica odkázala podnikateľskému sektoru, že budeme vám robiť zle. A potom prišli následne v priebehu roka návrhy zákonov o tých vyšších daniach, odvodoch, poplatkoch, ktoré aj reálne začali robiť podnikateľskému sektoru zle. Na podnikateľský sektor, teda podnikateľský sektor zahŕňa v sebe aj pracovníkov. Mimochodom, tí pracovníci majú svoje rodiny, tie rodiny majú nejakú domácu spotrebu. Ak sme odkázali, ak vláda Roberta Fica odkázala podnikateľskému sektoru, že robí zle, všimli si to aj obyvatelia Slovenska a klesla domáca spotreba. Podnikatelia, ale aj obyvatelia sa začali správať racionálne. Podniky začali svoje výdavky, hľadať všetky možné spôsoby, ako ich okresať čo najviac, a jedným z tých výdavkov sú výdavky na mzdy. Tie tvoria v podnikaní jednu, jednu z najväčších položiek. Mzdy a odvody a dane. A preto prišlo k prepúšťaniu týchto pracovníkov. Mimochodom, aj vplyvom Zákonníka práce. Všetci sme mohli vidieť pred dvoma týždňami graf, ako nám stúpala nezamestnanosť v priebehu jednotlivých mesiacov a po Zákonníku práce v októbri, novembri, decembri táto krivka, ktorá postupne išla hore, samozrejme, ale táto krivka veľmi prudko v priebehu októbra, novembra a decembra stúpala.
Vláda Roberta Fica si napísala hospodársky rast do svojho programového vyhlásenia. Je tam  niekoľkokrát spomínaný tento hospodársky rast. Ako zbožné želanie je tam napísaný, ale on neprichádza sám a automaticky. Tými zlými opatreniami v daniach, odvodoch, poplatkoch, ktoré ste urobili, je to len zbožné prianie. Vláda má určité nástroje na riešenie nezamestnanosti. Áno, jedným z nich je aj zákon o službách zamestnanosti. A mne nedá, aby som na tejto pôde nespomenul napríklad aj to, štát zamestnáva zhruba 250-tisíc zamestnancov. Ak tu moja kolegyňa pani Gibalová aj s ďalšími kolegami na minulej schôdzi navrhovali zákon o nemožnosti súbehu práce v štátnom a verejnom sektore a zároveň poberania starobného a výsluhového dôchodku, skoro nikto zo strany SMER k tomu nevystúpil. Bolo to riešenie čiastočné na zvýšenie zamestnanosti. A bolo to obrovské riešenie na konsolidáciu verejných financií. Boli tu určité príklady, kde až 100 mil. eur ročne sa mohlo usporiť. Nikto zásadne zo SMER-u k tomu nevystúpil. A mne to vadilo tak, že som požiadal vtedy spravodajcu, aby informoval vládu Roberta Fica o takomto návrhu, že KDH predkladá taký návrh, ktorý má za cieľ zvýšiť zamestnanosť a konsolidovať verejné financie. Tie, ktoré minister financií momentálne hľadá po všetkých kútoch ministerstiev. Preto som verejne žiadal spravodajcu, aby informoval Roberta Fica o takomto návrhu zákona. A musím povedať, že asi to nebolo zbytočné, táto moja požiadavka, pretože, pán minister, vy ste tu asi pred polhodinou povedali, že poslanci opozície boli málo aktívni na výboroch. Tak ja vám poviem: Na výbore pre verejnú správu som predložil niekoľko pozmeňujúcich návrhov a dva návrhy boli také, ktoré som navrhoval v septembri a vo februári, ktoré sa dotýkali zákona o službách zamestnanosti. Hoci sa necítim odborníkom na sociálnu oblasť, ale tento problém č. 1 na Slovensku, nezamestnanosť, ma v podstate donútil k tomu, aby som hľadal aj ja možnosti a riešenia, ako napomôcť tomu, aby viacej ľudí sa mohlo zamestnať. V septembri som navrhol zákon o podpore znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Vo februári som navrhol to, aby aktivačné práce mohli prevádzať aj štátne podniky. A pán štátny tajomník na výbore sa najprv tváril, ako keby o nich vôbec nevedel, o týchto návrhoch. Tak som sa pýtal: Vláda Slovenskej republiky nevie o návrhoch zákona, ktoré predkladajú opoziční poslanci, ktoré sa bytostne dotýkajú príslušného ministerstva? A na to mi, samozrejme, pán štátny tajomník, ktorého som tu, mimochodom, pred chvíľou videl, povedal, že existuje stanovisko ministerstva sociálnych vecí a rodiny k týmto predkladaným zákonom. Ja som mu povedal, že ja som ich nevidel. Od poslancov SMER-u som v rozprave o nich nepočul, takže pán štátny tajomník mi povedal, že mi zašle toto stanovisko.
Pán minister, prešiel týždeň a pol, ja som to stanovisko nedostal. Možno ministerstvo nepozná mailovú adresu poslanca Národnej rady. To je ako vtip. (Reakcia z pléna.)
Pán minister, dobre viete, že hovorím o zákonoch, ktoré sa bytostne dotýkajú zamestnanosti, a aj vy ste pripravovali tento zákon o službách zamestnanosti a bolo by vhodné, aby k takémuto opozičnému návrhu v pléne Národnej rady niekto vystúpil a povedal stanovisko, alebo ministerstvo zaslalo svoje stanovisko. Takže na, v tejto rozprave predložím tri pozmeňujúce návrhy. Jeden z nich bude, bude presne ten istý, ktorý som predkladal na minulej schôdzi a bude sa dotýkať aktivačnej práce aj pre štátne podniky.
Dovoľte teraz, aby som teraz najprv okomentoval všetky tri pozmeňujúce návrhy a keďže jeden z nich je dlhý, potom to v kuse prečítam.
Začnem prvým návrhom, v ktorom navrhujem, teda ministerstvo vo svojom návrhu navrhuje, aby absolventská prax, ktorá doteraz bola platená na úrovni životného minima, aby absolventi, ktorí absolvujú túto absolventskú prax, aby dostávali len 65 % zo životného minima. Pre vašu informáciu, tí, ktorí neviete, aké je životné minimum, je to dneska 194 eur. 65 % zo životného minima je, aby som bol presný, 126 eur. Dámy a páni, ja sa pýtam, vysokoškolsky vzdelaný človek na Slovensku alebo stredoškolsky vzdelaný človek, ktorý je absolventom, má odpracovať mesačne 80 hodín za 126 eur? To si robíte srandu z tých ľudí? Vidím hore na balkóne pána prezidenta, odborového bosa pána Machyňu.
Kľud, pani spravodajkyňa!
To odbory sa zúčastňujú na rade solidarity, vyjadrovali sa k tomu zákonu? Oni majú predstavu, že absolvent vysokej alebo strednej školy má odpracovať 80 hodín za 126 eur? To keď si zaplatí cestovné, možno mu ešte zostane na obedy? Robíme z týchto absolventov vysokoškolsky vzdelaných, stredoškolsky vzdelaných, mnohí z nich majú červené diplomy, chceme ich, z nich novodobých otrokov? Ja som za to, aby bola možnosť, aby mladí ľudia sa zúčastňovali na absolventskej praxi, ale musí to byť trošku dôstojné. Nedá sa obhajovať iba tých, čo sú v odboroch, a tí, čo nie sú v odboroch, tak na tých kašleme, tí nech sú novodobí otroci. Veď to je hanba! Povieme, že 194 eur je životné minimum, a potom povieme, tebe stačí 65 %, 126. Je absolútne nedôstojné, aby mladý človek aj za štyri hodiny denne, to znamená za 20 hodín týždenne a za 80 hodín mesačne, robil za 126 eur. To už ani v Číne nerobia za takú mzdu.
Druhý pozmeňujúci návrh, ktorý potom prečítam, sa dotýka aktivačnej činnosti, ktorú navrhujem rozšíriť aj pre štátne podniky. Podrobne som sa k tomu vyjadroval pred mesiacom na minulej schôdzi. Je to to isté, ktorý, predkladám to teraz ako pozmeňujúci návrh. Mimochodom, keď sa médiá zaujímali o môj návrh pred mesiacom, tak sa ma pýtali, že čo vadí poslancom SMER-u na tomto návrhu zákona. Dodneska som to nezistil ani ja. Až prišla jedna redaktorka a povedala, no, vadí im na tom to, že oni zároveň predkladajú služby zamestnanosti ako samostatný zákon. Na to som jej povedal, že za to ja nemôžem, ja som tento návrh dal ešte niekedy v októbri alebo novembri, ale že keď im to tak vadí, ja to predložím ako pozmeňujúci návrh. Teda keď to je jediná výtka k tomuto návrhu zákona.
A čo je meritum toho, čo predkladám spolu s kolegom Hudackým? No to, aby sme našli zmysluplnú prácu pre ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky, aby sa mohli zúčastňovať na aktivačných prácach. Pani spravodajkyňa dneska sa k tomu vyjadrila. Len určité množstvo aktivačných pracovníkov sú schopné pojať mestá a obce. Naozaj, počet ako 150 aktivačných pracovníkov na nejakej obci, alebo ten exemplárny príklad z Jarovníc, 1 180 aktivačných pracovníkov v obci. To je blud! Nie je to možné, aby starosta manažoval toľko ľudí a nemá pre nich dostatok zmysluplnej práce. Preto môj návrh bol v tom, aby štátne podniky, Lesy Slovenskej republiky, povodie, meliorácie, aby mohli týchto pracovníkov zamestnať, aby mohli vyčistiť naše potoky, naše odvodňovacie a závlahové kanály, lesy, divoké skládky. Je tam roboty habadej a je to zmysluplná práca. Povedal som minule, poviem to znova. Niekedy netreba ani vystúpiť z auta, keď niekedy idete, pozrite sa, ako vyzerá naša krajina. Aké, aké sú zarastené potoky, aké sú zarastené odvodňovacie a závlahové kanály. Choďte sa pozrieť ku riekam, ako to tam vyzerá. Kopu práce je tam. My máme 185-tisíc ľudí v hmotnej núdzi a my im nemáme čo dať robiť! Obce a mestá sú schopné pojať len určitý počet týchto pracovníkov. Bol by som rád, ak by ministerstvo dokázalo, možno aj nejakou svojou vyhláškou, nariadiť, koľko percent pracovníkov z obce alebo mesta môže pracovať na aktivačných prácach. Kľudne by to mohlo byť v závislosti od, od výšky nezamestnanosti v príslušnom okrese, ale nie je možné nenájsť tým ďalším ľuďom zmysluplnú prácu. Toto je zmysel druhého pozmeňujúceho návrhu. A je tam, v tomto pozmeňujúcom návrhu aj to, aby aktivačný pracovník, ktorý zoberie 63 eur, aby odpracoval 16 hodín týždenne. Pani kolegyňa, pani primátorka, sama ste to povedali, veď nie je možné, aby niekto nastúpil na aktivačné práce, na druhý deň doniesol péenku a on tento aktivačný príspevok dostane. Samozrejme, preto, preto navrhujeme aj toto. Ale meritum druhého pozmeňujúceho návrhu je to, aby sa našla zmysluplná práca pre ľudí v hmotnej núdzi, ktorí sú ochotní pracovať na aktivačných prácach.
Tretí pozmeňujúci návrh, ktorý predkladám, sa dotýka príspevku na presťahovanie za prácou. Je to § 53. Tento príspevok na presťahovanie za prácou je v zákone, myslím si, že od roku 2008 a keď bol tento, tento paragraf daný do služieb zamestnanosti, počítalo sa, že tento príspevok ročne využije niekoľkotisíc ľudí. Dnes počet ľudí, ktorí dostávajú tento príspevok, je na úrovni 47, 50, 60, myslím v príslušnom roku. Je to veľmi malý počet ľudí, ktorí tento príspevok poberajú. A viem o tom, že ministerstvo uvažovalo nad tým, že úplne zruší tento príspevok. A prečo je problém? Prečo tak málo ľudí dostáva príspevok vtedy, ak si nájde prácu viac ako 80 kilometrov od svojho trvalého bydliska? Prečo tí ľudia nechcú príspevok? Tí ľudia, ktorí sa presťahujú niekedy aj 500 km z východného Slovenska, nájdu si prácu, je to dobré? No, je to dobré, že si nájdu prácu v inom regióne. A štát by im týmto príspevkom mohol prispieť napríklad na nájdenie si bývania alebo podnájmu. Ale je tam jeden veľký problém. A to je ten, že ľudia musia doložiť zmenu trvalého bydliska. A uznajte sami, že trvalé bydlisko v Bratislave znamená mať nemovitosť a to pre ľudí, pre chudobných ľudí, ktorí si nájdu prácu, predsa je skoro nemožné. Preto ten počet ľudí 47, 50 ročne, ktorí tento príspevok len dostanú. Preto v mojom pozmeňujúcom návrhu navrhujem, aby postačovalo, aby dokladovali, ak si nájdu teda túto prácu v inom regióne, aby postačovalo dokladovať prechodný pobyt. A navrhujem, aby výška toho príspevku bola 1 o000 eur. Myslím si, že to by bola vhodná čiastka. Takže to je komentár k mojim pozmeňujúcim návrhom.
A teraz mi dovoľte, aby som prečítal pozmeňujúci návrh. Pozmeňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Pavla Zajaca a Jána Hudackého k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, parlamentná tlač 362.
Prvý pozmeňujúci návrh. Pani spravodajkyňa, budem žiadať samostatne hlasovať o každom bode, o každom pozmeňujúcom návrhu samostatne.
Prvý pozmeňujúci návrh. V článku I, bod 136 sa text "65 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu, 13a," nahrádza textom "65 % úrovne minimálnej mzdy podľa osobitného predpisu, 48a."
Poznámka pod čiarou k odkazu 48 znie: "48a) zákon č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde".
Predsa len ešte niečo poviem k odôvodneniu toho prvého návrhu, že som kritizoval tých 126 eur, za ktoré by mal absolvent absolvovať túto prax. A keďže vy ste tam navrhli 65 % a ja vo svojom návrhu dávam 65 % z minimálnej mzdy, myslím si, že to, čo tí absolventi robia v tých firmách, by malo sa odvíjať nie od životného minima, ale od minimálnej mzdy. Takže myslím si, že tých 65 % z minimálnej mzdy, to je dneska 219,5 eura, si určite zaslúžia.
Druhý pozmeňujúci návrh. Ten bude dlhší. V článku I, bod 140 sa nahrádza novým textom vrátane nadpisu, ktorý znie:
"§ 52 Príspevok na aktivačnú činnosť formou menších služieb pre obec, samosprávny kraj alebo štátny podnik
(1) Aktivačná činnosť formou menších služieb pre obec, samosprávny kraj alebo štátny podnik, 48, na účely tohto zákona je podpora udržiavania pracovných návykov dlhodobo nezamestnaného občana, ktorý je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi.
(2) Menšie obecné služby pre obec organizované obcou alebo rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je obec, na účely tohto zákona je forma aktivačnej činnosti dlhodobo nezamestnaného občana vykonaním prác, ktoré sú určené na zlepšenie ekonomických podmienok, sociálnych podmienok, kultúrnych podmienok, tvorbu, ochranu, udržiavanie a zlepšovanie životného prostredia obyvateľov obce, starostlivosť o ochranu a zachovanie kultúrneho dedičstva, podporu vzdelávania, rozvoj a poskytovanie sociálnych služieb a ďalších činností v sociálnej oblasti, rozvoj a ochrana, ochranu duchovných a kultúrnych hodnôt, doplnkové vzdelávanie detí a mládeže, na rozvoj a podporu komunitnej činnosti a na pomoc pri mimoriadnych udalostiach a odstraňovaní ich následkov.
(3) Menšie služby pre samosprávny kraj organizované samosprávnym krajom alebo rozpočtovou organizáciou, alebo príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom alebo, ktorej zakladateľom alebo zriaďovateľom je samosprávny kraj, na účely tohto zákona je forma aktivačnej činnosti dlhodobo nezamestnaného občana vykonaním prác, ktoré sú určené na tvorbu, ochranu, udržiavanie a zlepšovanie životného prostredia, starostlivosť o ochranu a zachovanie kultúrneho dedičstva, rozvoj a poskytovanie sociálnych služieb a ďalších činností v sociálnej oblasti a na pomoc pri mimoriadnych udalostiach a odstraňovaní ich následkov.
(4) Menšie služby pre štátny podnik organizované štátnym podnikom alebo odštepným závodom, alebo organizáciou, ktorej zakladateľom alebo zriaďovateľom je štátny podnik, na účely tohto zákona je forma aktivačnej činnosti dlhodobo nezamestnaného občana vykonávaním prác, ktoré sú určené na tvorbu, ochranu, udržiavanie a zlepšovanie životného prostredia a na pomoc pri mimoriadnych udalostiach a odstraňovaní ich následkov.
(5) Menšie služby pre obec, samosprávny kraj alebo štátny podnik dlhodobo nezamestnaný občan vykonáva nepretržite v rozsahu minimálne 16 hodín týždenne okrem týždňa, v ktorom sa aktivačná činnosť začala. Počas vykonávania menších obecných služieb pre obec sa uchádzač o zamestnanie nemôže zúčastňovať menších služieb pre samosprávny kraj alebo štátny podnik. Počas vykonávania menších služieb pre samosprávny kraj sa uchádzač o zamestnanie nemôže zúčastňovať menších obecných služieb pre obec alebo štátny podnik. Počas vykonávania menších služieb podľa § 52 sa uchádzač o zamestnanie nemôže zúčastňovať dobrovoľníckej služby podľa § 52a.
(6) Na účely organizovania menších obecných služieb pre obec miestne príslušný úrad poskytne obci raz za mesiac o dlhodobo nezamestnaných občanoch, ktorých vedie v evidencii, tieto údaje:
a) meno, priezvisko a dátum narodenia,
b) ulicu, obec alebo mestskú časť trvalého pobytu,
c) dosiahnutý stupeň vzdelania, získané odborné zručnosti alebo druh doteraz vykonávanej práce,
d) dĺžku vedenia v evidencii uchádzačov o zamestnanie,
e) informáciu o tom, či je poberateľom dávky v hmotnej núdzi.
(7) Na účely organizovania menších služieb pre samosprávny kraj poskytne miestne príslušný úrad samosprávnemu kraju na základe jeho žiadosti údaje o dlhodobo nezamestnaných občanoch, ktorých vedie v evidencii v rozsahu podľa § 6. Miestne príslušný úrad podľa prvej vety je úrad v rámci územného obvodu samosprávneho kraja, na ktorého území má samosprávny kraj záujem organizovať menšie služby.
(8) Na účely organizovania menších služieb pre štátny podnik poskytne miestne príslušný úrad štátnemu podniku na základe jeho žiadosti údaje o dlhodobo nezamestnaných občanoch, ktorých vedie v evidencii v rozsahu podľa ods. 6. Miestne príslušný úrad podľa prvej vety je úrad v rámci územného obvodu štátneho podniku alebo odštepného závodu, na ktorého území má štátny podnik alebo odštepný závod záujem organizovať menšie služby.
(9) Úrad poskytne obci, samosprávnemu kraju alebo štátnemu podniku príspevok, ktorý možno použiť na úhradu časti nákladov, na osobné, ochranné pracovné prostriedky, úrazové poistenie dlhodobo nezamestnaných občanov, časti nákladov na pracovné náradie a časti ďalších nákladov, ktoré súvisia s vykonaním menších obecných služieb pre obec alebo menších služieb pre samosprávny kraj alebo štátny podnik, a na úhradu časti celkovej ceny práce zamestnanca, ktorý organizuje aktivačnú činnosť.
(10) Príspevok podľa ods. 9 sa poskytne na základe uzatvorenej písomnej dohody medzi úradom a obcou, samosprávnym krajom alebo štátnym podnikom na úhradu časti nákladov, ktoré súvisia s vykonaním menších služieb pre obec, samosprávny kraj alebo štátny podnik, mesačne najviac vo výške 7 % počas prvých šiestich kalendárnych mesiacov a najviac vo výške 4 % počas ďalších 12 kalendárnych mesiacov a na úhradu časti celkovej ceny práce zamestnanca, ktorý organizuje menšie služby pre obec, samosprávny kraj alebo štátny podnik, mesačne najviac vo výške 3 % z celkovej ceny práce podľa § 49 ods. 4 vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje na jedného dlhodobo nezamestnaného občana vykonávajúceho menšie obecné služby pre obec alebo menšie služby pre samosprávny kraj alebo štátny podnik.
(11) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode má dlhodobo nezamestnaný občan trvalý pobyt.
(12) Dohoda uzatvorená podľa ods. 10 obsahuje:
a) osobné údaje a identifikačné údaje účastníkov dohody,
b) počet dlhodobo nezamestnaných občanov prijatých na vykonávanie menších obecných služieb pre obec alebo menších služieb pre samosprávny kraj alebo štátny podnik, dĺžku trvania a ich vykonávania jedným dlhodobo nezamestnaným občanom,
c) druh a rozsah vykonávaných menších obecných služieb pre obec alebo menších služieb pre samosprávny kraj alebo štátny podnik,
d) celkovú výšku, termín a dĺžku poskytovania príspevku podľa ods. 10,
e) počet zamestnancov, ktorí organizujú vykonávanie menších obecných služieb pre obec alebo menších služieb pre samosprávny kraj alebo štátny podnik dlhodobo nezamestnanými občanmi a týždenný rozsah odpracovaných hodín jedným zamestnancom, ktorý organizuje vykonávanie menších obecných alebo menších služieb,
f) záväzok úradu, že poskytne príspevok podľa ods. 10 mesačne najneskôr do 30 kalendárnych dní odo dňa predloženia dohodnutých dokladov,
g) záväzok obce, samosprávneho kraja alebo štátneho podniku, že oznámi úradu každé nedodržanie rozsahu hodín vykonávania menších obecných služieb pre obec alebo menších služieb pre samosprávny kraj alebo štátny podnik dlhodobo nezamestnaných občanov,
h) záväzok obce, samosprávneho kraja alebo štátneho podniku, že najneskôr do 15 kalendárnych dní oznámi úradu každé skončenie pracovného pomeru zamestnanca, ktorý organizuje menšie obecné služby pre obec alebo menšie služby pre samosprávny kraj alebo štátny podnik,
i) podmienky poskytovania príspevku,
j) spôsob kontroly plnenia dohodnutých podmienok,
k) spôsob a lehotu vrátane príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,
l) ďalšie dohodnuté náležitosti.
(13) Ak obec, samosprávny kraj alebo štátny podnik porušil dohodu uzatvorenú s úradom podľa ods. 12 a úrad z tohto dôvodu odstúpi od tejto dohody, novú dohodu je možné uzatvoriť najskôr po uplynutí 12 mesiacov od odstúpenia úradu od predchádzajúcej dohody.
(14) Úrad uzatvára s dlhodobo nezamestnaným občanom dohodu o podmienkach vykonávania menších obecných služieb pre obec alebo menších služieb pre samosprávny kraj alebo štátny podnik, ktorá obsahuje:
a) osobné údaje a identifikačné údaje účastníkov dohody,
b) druh vykonávaných menších obecných služieb pre obec alebo menších služieb pre samosprávny kraj alebo štátny podnik,
c) začiatok a dĺžku vykonávania menších obecných služieb pre obec alebo menších služieb pre samosprávny kraj alebo štátny podnik,
d) záväzok úradu zabezpečiť dlhodobo nezamestnanému občanovi vykonávanie menších obecných služieb pre obec alebo menších služieb pre samosprávny kraj alebo štátny podnik,
e) záväzok dlhodobo nezamestnaného občana vykonávať menšie obecné služby pre obec alebo menšie služby pre samosprávny kraj alebo štátny podnik zabezpečené úradom,
f) záväzok dlhodobo nezamestnaného občana dodržiavať vnútorné predpisy a pokyny obce, samosprávneho kraja alebo štátneho podniku a predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri vykonávaní menších obecných služieb pre obec alebo menších služieb pre samosprávny kraj alebo štátny podnik, s ktorými bol preukázateľne oboznámený,
g) ďalšie dohodnuté náležitosti.
(15) Ak sa dlhodobo nezamestnaný občan nemôže zúčastniť menších obecných služieb pre obec alebo menších služieb pre samosprávny kraj alebo štátny podnik z dôvodu jeho dočasnej pracovnej neschopnosti, je povinný túto skutočnosť oznámiť úradu do troch pracovných dní od nástupu na dočasnú pracovnú neschopnosť. Ak dočasná pracovná neschopnosť dlhodobo nezamestnaného občana počas vykonávania menších obecných služieb pre obec alebo menších služieb pre samosprávny kraj alebo štátny podnik trvá viac ako 30 kalendárnych dní, úrad od dohody odstúpi.
Poznámka pod čiarou: 48) Zákon č. 111/1990 Zb. o štátnom podniku, 49) Zákon č. 599/2003 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov."
Tretí pozmeňujúci návrh. Tretí pozmeňujúci návrh. V článku I sa za bod 142 vkladá nový bod 143, ktorý vrátane nadpisu znie:
"§ 53a Príspevok na presťahovanie za prácou
(1) Príspevok na presťahovanie za prácou (ďalej len "príspevok") je náhrada časti preukázaných výdavkov súvisiacich s presťahovaním uchádzača o zamestnanie z miesta jeho trvalého pobytu v súvislosti so získaním zamestnania vo výške najviac 1 000 eur, ak miesto jeho výkonu nového zamestnania je na území Slovenskej republiky a je vzdialené od miesta pôvodného trvalého pobytu najmenej 80 kilometrov.
(2) Výdavky súvisiace s presťahovaním za prácou sú aj preukázané výdavky na cestovanie, nájomné a na prvé platby súvisiace s užívaním bytu.
(3) Úrad poskytuje príspevok občanovi, ktorý bol uchádzačom o zamestnanie vedeným v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace a ktorý bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu podľa § 36 ods. 1 písm. a), ak o tento príspevok písomne požiada. O príspevok môže občan požiadať najneskôr do 12 mesiacov od zmeny miesta trvalého alebo prechodného pobytu v súvislosti so získaním nového zamestnania.
(4) Príspevok poskytuje úrad na základe preukázania zmeny miesta trvalého alebo prechodného pobytu zamestnancom.
(5) Ak o príspevok požiadajú písomne obaja manželia, ktorí spĺňajú podmienky podľa ods. 3, úrad poskytne príspevok len jednému z manželov.
(6) Príspevok poskytuje úrad jednorazovo raz za dva roky."
Nasledujúce body sa primerane prečíslujú.
Dovoľte mi, aby som odovzdal spravodajkyni tento, tieto pozmeňujúce návrhy. Ešte raz žiadam, žiadam hlasovať samostatne.
Dovoľte mi na záver povedať, od pána premiéra Roberta Fica veľmi často opozícia dostáva námietku, aby sme predložili návrhy zákonov alebo riešenia, ktoré pomôžu konsolidovať verejné financie, a ja k tomu dodávam, znižovať nezamestnanosť na Slovensku, ktorá, zopakujem, je problémom č. 1. Takéto návrhy zákonov, ktoré som aj spomínal, aj tie, ktoré som s kolegom Hudackým predkladal, ale aj návrhy k zákonu, kde kolegyňa Gibalová s ďalšími kolegami navrhovali, aby nebolo možné poberať súbeh dôchodku starobného, invalidného a zároveň pracovať aj v štátnej, aj verejnej správe. Toto sú návrhy opozície, ktoré pomáhajú riešiť reálne problémy na Slovensku. Aj tieto tri pozmeňujúce návrhy, ktoré som predkladal, dovolím si ich nazvať, že sú apolitické. Sú veľmi vecné a boli by sme veľmi radi, ak by vládna strana SMER a jej poslanci dokázali aj takéto opozičné návrhy podporiť. Preto sa na vás obraciam s touto prosbou, aby ste ich podporili.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

19.3.2013 o 17:22 hod.

Ing.

Pavol Zajac

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:00

Viera Tomanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, vážená pani predsedajúca, za udelenie slova. Ja len si dovolím pripomenúť pánovi poslancovi, že pokiaľ ide o pozmeňovací návrh pani Gibalovej, ktorou chcela vytvoriť viacej pracovných miest tým, že by sa nezamestnávali dôchodcovia poberajúci dôchodok v rámci štátnej správy a teda v rámci verejnej správy, minimálne ja som upozorňovala na to, že toto je diskriminačné a je to v rozpore s ústavnými právami, s článkom 35 a, samozrejme, s antidiskriminačným zákonom. V tejto súvislosti mi nedá, pán poslanec, skutočne povedať ešte jednu vec, že stále je tu problém zamieňania si aktivačných prác a verejnoprospešných prác a nejaké zamestnanie. V žiadnom prípade nejde o zamestnanie, ide len o udržiavanie pracovných návykov a naviac, samozrejme, že starosta to nedokáže, nedokáže organizovať pre také obrovské množstvo ľudí. Pokiaľ viem, celkovo sú aktivačné práce, pohybuje sa to okolo 62- až 64-tisíc ľudí, ktorí sú do nich zapojení z celkového počtu nezamestnaných. Ja len pripomínam, že na túto činnosť dostáva koordinátor, ktorý koordinuje v rámci obce vlastne tieto, tieto aktivačné práce, dostáva na to príspevok. Takže je tam množstvo ďalších vecí, kde, pán poslanec, treba sa veľmi zamyslieť nad aktivačným príspevkom v rámci pomoci v hmotnej núdzi a v rámci aktivačných príspevkov a príspevkov na aktivačné práce v zmysle zákona o službách zamestnanosti. Ja som to tu už nie raz vysvetľovala.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.3.2013 o 18:00 hod.

Ing. PhD.

Viera Tomanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:02

Mária Janíková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja by som sa chcela dotknúť vášho začiatku vystúpenia, kde ste hovorili o absolventských prácach, absolventoch, mladých ľuďoch, ktorí, podľa vašich slov, nedôstojnosť mladých ľudí zarábať 126 eur za 4 hodiny práce. Takisto by som chcela apelovať ako, čo je dôstojné, nedôstojné, podľa mňa je nedôstojné, keď ľudia nad 50 rokov, keď 20, 30 rokov robia za kruhom a zarábajú minimálnu mzdu, ktorá je teraz 337 eur. Toto je nedôstojné. A keď navrhujete, aby zarábali 240 eur za 4 hodiny práce, tak potom by som od vás čakala návrh, že minimálna mzda bude vyše 500 eur. To by sme vám všetci tlieskali, ale neviem, ako sa pravica s tým vysporiada.
A tak isto chcem apelovať na to, že aktivačné práce, verejnoprospešné práce a tieto, vy si to naozaj zamieňate, je to aktívna politika trhu práce, ktorú naozaj ministerstvo musí riešiť a rieši a nie je to len o tých zametaniach. Ako vy by ste boli radšej, aby sa zdvihla voľajaká dávka v hmotnej núdzi alebo niečo len zato, že budú sa podpisovať na úrade práce a nepôjdu ani do toho terénu. A v tom teréne, keď hovoríte, že sú dediny alebo starostovia, kde je vyše 1 100 aktivačných pracovníkov, sú tam koordinátori. Neviem teraz, či na desať, pätnásť nezamestnaných jeden koordinátor, čiže záleží to naozaj aj od tých koordinátorov, aj od tých starostov. A ja vám môžem ukázať fotky naozaj v mojom okrese, keď ja som bola riaditeľka úradu práce, sa nezametali len ulice, robili sa aj chodníky, robili sme altánky, robili sme detské ihriská. Čiže nie je to len o zametaní a naozaj toto je aktívna politika trhu práce, aspoň niečo aby robili. Ak nechceme si nahovoriť, že napríklad na východe, kde je naozaj veľká nezamestnanosť, že necháme tých ľudí aj bez tohto, bez tej almužny. Neviem, čo by robili. A verejnoprospešné práce, to je, neviem rozdiel. To by som chcela od vás počuť, aký je rozdiel medzi verejnoprospešnými ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.3.2013 o 18:02 hod.

PhDr.

Mária Janíková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video