19. schôdza

14.5.2013 - 5.6.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

21.5.2013 o 16:19 hod.

Dr. h. c. Ing. PhD.

Ján Figeľ

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 15:42

Ján Mičovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dobrý deň prajem. Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky, vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, rešpektujem, vážený pán spravodajca, dobrý deň. Už porozprávali nám tu niečo právnici, porozprávali lekári, nuž možno je čas, aby sme aj my pacienti prehovorili do tohto zákona, ktorý sa podľa všetkého týka vlastne každého občana, lebo každý občan je potenciálnym pacientom. Čo je úplne logické. Hovorí sa také jedno porekadlo, u nás v rodine sa to používalo, stará mama to hovorievala, že koho chce Pán Boh potrestať, tomu na chvíľočku rozum zoberie a potom to už ide. Mne sa bez nejakej zlomyseľnosti zdá, ako keby možno v súvislosti s týmto návrhom, ktorý tu dnes už tretiu či štvrtú hodinu riešime, taký nejaký vyšší zásah do poradenského systému SMER-u zasiahol. Lebo priznám sa, možno to je pravda, možnože nie, dosť často počúval som, že SMER má vynikajúce analytické oddelenie, že vie veľmi presne vystihnúť náladu - napokon pán premiér týmto vyniká - a že hovorí to, čo treba hovoriť, a zamlčuje to, čo by nebolo treba povedať. Výnimka potvrdzuje pravidlo. Ako keby pri tomto návrhu tak trochu ozaj chýbal ten pud sebazáchovy a SMER vypálil niečo, čo mu určite neurobí dobrú službu. Ale tu nejde o to, či by som, ja teda nemám ani právo, ani dôvod hodnotiť analytické systémy SMER-u, ale určite by som potreboval v úvode povedať, že mi vadí ten leitmotív, ktorý to z toho vyplýva a ktorý je odkazom občanom: Pozor, tu je síce sloboda, tu je demokracia, tu môžeme hovoriť, ale, milý občan, pozor, odtiaľ potiaľ. Vieme si predstaviť, že niekedy je toho už priveľa a hovoriť jednoducho tak mierne, taktne neodporučíme. Máme na to svoje nástroje.
Tento odkaz je v spoločnosti, ktorá vyniká strachom hovoriť, hrozivý a z toho pramení moje presvedčenie, že to voľajako z hľadiska politického marketingu a istého smerovania tentokrát SMER nezvládol. Lebo ja tam nachádzam hrozivý odkaz, ktorý predpokladám, že tvorcovia tohto návrhu nemali v úmysle národu vyslať.
No ale dobre. Poďme sa pozrieť na ten pohľad pacientov. Ja pri čítaní zákona, resp. tých paragrafov zo spoločnej správy som mal dva dosť rozporuplné pocity. Ten prvý pocit je taký pocit istého zhrozenia veľmi úprimného, už mám na to svoje roky, aby som to mohol vnímať nielen akademicky, ale realisticky, že sa tu hovorí: Pozor, občan, tu sa jednoducho veľmi rýchlo môže stať to, že sa z pozície potencionálnej obete, potencionálneho rukojemníka, už to tu niekde zaznelo dneska tieto výrazy, ani keby sme si požičali, ale mňa skutočne slovo rukojemník neraz napadlo dnes počas posledných hodín, a že sa tu už pomaličky môže stať to, čo sme zažili nie tak dávno, že ten potenciál v tom rukojemníckom pacientskom postavení sa môže zmeniť na reál a zastavili sme sa len chvíľku od priepasti, za ktorou by už boli nasledovali reálne obete. Veď to tu už niekto dokonca povedal, že nechajme ich zopár zomrieť a uvidíme.
No už len povedať niečo také je strašné a niečo také domýšľať sa mi zdá úplne nenáležité. Viem, že niekedy tu zaznejú slová, ktoré sú tvrdšie, ale rozhodne sa domnievam, že táto reálna hrozba neostala len vo mne ako v jednom z potencionálnych pacientov, ale ostala v národe úplne všeobecne. My sme ozaj boli chvíľku od priepasti. Pozeral som sa na to aj tak, že aha, tak ja ako rukojemník mám slúžiť boju za vyššie platy lekárov? Priznám sa, je to nedôstojný pohľad, ale ani v tomto som opäť nebol pravdepodobne sám a možno časť spoločnosti zdieľala aj takýto pohľad na udalosti, keď sa mali potencionálni rukojemníci meniť na reálne obete.
Hovoril som o dvoch pocitoch. Ten druhý je úplne protikladný k tomu prvému, ktorý som nazval zhrozenie a úľak. Ten druhý je pocit vďačnosti. Veď človek si musí logicky povedať: Dočerta, veď tí naši lekári a zdravotné sestry, veď oni nebojujú len za to, aby mali vyšší plat alebo vôbec možno to nebola tá podstata. Veď oni bojujú za mňa ako pacienta, aby som dostal v prípade, že teda sa dostanem do ich rúk, nie maximálnu starostlivosť, ktorá možno prináleží iba tým, čo sú prezidenti a čo môžu odskočiť do Innsbrucku, keď je s nimi naozaj zle, ale ktorá prináleží na úrovni doby každému, kto by teda mal a mohol dostať to, čo je v tejto súvislosti možné poskytnúť. Takže v tomto prípade si hovorím, ozaj len poďakovať, že vôbec niekto za mňa chce zabojovať a akékoľvek moje pohľady na to, že by som sa mal sťažovať na ich úmysel zdvihnúť hlavu a povedať hop, v zdravotníctve je situácia, ktorú nazvať znepokojivo je len taká láskyplná metafora. Ozaj len také pohladenie, aby som nemusel povedať krutú pravdu. Však už dnes to zaznievalo medzi riadkami, že koľkokrát stoja naši lekári pred voľbou, že toto tu môžem a toto by som mal. Ale, žiaľ, je mnoho dôvodov na to, aby som to, čo by pacient mal dostať na úrovni doby, mu nedal, pretože sú na to rôzne dôvody, ktoré nevyplývajú z toho, že by sa to ozaj nedalo, ale že sa to v tej chvíli akosi nehodí.
Čo navrhnúť ako riešenie tejto schizofrénie, týchto dvoch pohľadov? Toho pobúrenia a tej vďačnosti? Nuž, ak by sme sa chceli vybrať nejakou cestou takou humánnou alebo zdôrazňovať etické prvky, nuž možno by sme mali povedať, že dať každému zodpovednému lekárovi, sestre, ministerke zdravotníctva na stenu portrét slávneho lekára Hippokrata a požiadať, aby si ľudia, ktorí zodpovedajú za naše zdravie, denne pripomínali tie slávne slová prísahy, ktorá má už viac ako 2 500 rokov. No asi by sme s tým nepostačili, aj keď ja si slová lekárskej prísahy vážim. Ono totižto v tom piatom storočí pred naším letopočtom Hippokrates nemal veľa možností uvažovať aj s tým, že budú existovať nejaké hromadné výpovede, alebo že bude existovať možnosť hromadných práceneschopností. Určite toto riešenie by bolo veľmi akademické.
A ja v tejto súvislosti urobím takú prvú malú odbočku, kde by som chcel predsa len pani ministerke Zvolenskej, ktorá nám tu tak dnes chýba, pán minister spravodlivosti ju zastupuje, predsa len istým spôsobom poďakovať za vec, ktorá nesúvisí úplne priamo s touto témou, ale súvisí so zdravotníctvom veľmi úzko. A to je to, že keď som poukázal na to, že práve dnes je tomu rovných 120 rokov a jeden mesiac od chvíle, keď zomrel možno najvýznamnejší lekár, ktorého, alebo jeden z najvýznamnejších, ktorého sme v histórii mali, a keď som ich na to upozornil interpeláciou, tak mi dala za pravdu, že skutočne, rodák zo Štrby Ľudovít Markušovský, zakladateľ zákonov zdravotníckych v 19. storočí a začiatkom 20., v 19. storočí, zomrel v 19., že je to človek, ktorý by ozaj mohol svietiť ako pozitívny bod v histórii, nielen zdravotníctva, ale aj Slovenska, že takéto vzory potrebujeme. A preto tá malá odbočka od Hippokrata, uznávaného v celom svete, k Markušovskému, ktorého tak trocha sme zabudli a môžeme len s istou iróniou pripomenúť, že naši susedia Maďari mu vzdávajú mimoriadne veľkú úctu, má veľa sôch, veľa rôznych akcií je s jeho menom spojených. My sme, našťastie, zmenili aspoň tabuľu na rodnej fare v Štrbe, kde sme teda konečne opravili po desaťročiach, že to teda nebol maďarský lekár, ale lekár slovenský. Ono, samozrejme, južní susedia nemôžu za to, že maďarčina nerozoznáva slovo uhorský a maďarský, ale my môžeme, už je to niekoľko mesiacov tam v poriadku, dobre.
Poďme zase naspäť ozaj k zákonu, ktorý nás tu trápi. Aké reálne riešenie by sme mohli v tejto súvislosti ponúknuť? No, som presvedčený, že je nám potrebné v tejto súvislosti naozaj zdôrazniť to, že ak zákonodarca, ak navrhovateľ mal na mysli to, že lekárov treba zastrašiť, že ich treba uzemniť, že im treba vniesť do ich radov nepokoj, tak predpokladám, že ak by tieto ciele boli, tak sa celkom podaril zámer autora, lebo som presvedčený, že po takto schválenej zákonnej úprave sa naozaj ľahko môže stať, že mnohí, ktorí by cítili aj občiansku, aj lekársku povinnosť v zmysle toho prísažného Hippokrata zabojovať vždy za mňa ako za pacienta, si povedia, ale mám to ja ozaj zapotreby? A vlastne budú pokračovať v duchu toho, čo je tak časté u nás, lepšie byť ticho, lebo keď veľa povieš, nič nevybavíš, ale si to odskáčeš. No ale azda ja ako potencionálny pacient by som mal podporiť tento pohľad. Pre mňa je lekár, ktorý sa bojí vysloviť a zabojovať za to, aby som dostal, čo by som mohol a mal na úrovni doby, to je cieľom niekoho z nás, to si prajú niektorí poslanci, niektorí ministri, to si môže niekto priať? Toto vidím ako hlavnú podstatu, že týmto zákonom, týmto návrhom dávame odkaz: Bojte sa. A to je zlý odkaz. Takýto odkaz by sme ozaj nemali dávať, pretože dneska si tu sedíme celkom elegantne za notebookmi, poslanci Národnej rady, členovia vlády, možno zajtra budeme kdesi na hadičkách a budeme sakra nazlostení na to, že nie sme prezidentom, ktorý by išiel do Innsbrucku, ale že sme len občanom, ktorý bude vyvolávať na všetky možné linky, či mu niekto nepomôže, lebo má dojem, že je s ním zle a že by to voľáko malo byť inakšie. A ten lekár, ktorý možno by vedel - a dneska to už zaznelo, že iné riešenie vieme ponúknuť - ten si povie: No ale ja hovoriť nebudem, pretože sám nič nezmôžem a keď sa dáme dohromady, tak mi ktosi vyhlási núdzový stav. A ja nechcem tu vytvárať umelé barličky a prepojenia, ale ten odkaz je asi taký.
Viackrát tu zaznelo, dobre, pekne hovoríte, všetci sme sa vlastne zhodli v tejto téme, ako keby sme sa dohodli, ja myslím, že to nie je náhoda, že tá rímska trojka nám tak hlboko nepasuje v Trestnom zákone, tak ako nám nepasuje pán minister spravodlivosti Borec a veľmi by sme tu chceli vidieť pani ministerku zdravotníctva, ale no, je to novela Trestného zákona, je to paradox, paradoxy v tejto miestnosti nebývajú až tak výnimočné. Takže byť teda vecný. Aké riešenie, aby sme mohli poslúžiť iným spôsobom, než je ten, ktorý navrhuje vláda?
Úplne na prvom mieste musím povedať, že ten základný spôsob, ktorý by sme mali použiť a ktorý sa tak veľmi núka a ktorý tak už tečie z toho hrnca, ktorý prekypuje nespravodlivosťou v tejto krajine, je otázka tých päťsto miliónov, ktoré tak pri všetkej skromnosti sa odhaduje, že korupcia - a vôbec nemám na mysli len zdravotnícku korupciu - v tejto spoločnosti nás oberá o prostriedky, ktoré by dokázali tým lekárom, keby sme už tak veľmi chceli sa baviť o platoch, zvýšiť každý mesiac mesačný plat o dvetisíc eur, alebo postaviť desať nových nemocníc plne vybavených každý rok. To nie je hranie sa s číslami, to nie je vytváranie si politickej agendy. To nie je otázka, že chceme tu niečo porozprávať, aby sme sa odlíšili od tých, ktorí vládnu. To je otázka pokornej a úprimnej prosby, že tí, čo majú možnosť rozhodovať, poslanci, vláda, by mali siahnuť po tomto zdroji. Tu vidím jednu zo základných odpovedí na to, aby sa tieto veci nediali. Ale ja viem, tých päťsto miliónov vypadá strašne abstraktne, veľmi kdesi, ale veď ony sa dajú rozmeniť na veľa drobných prípadov, ktoré ľudia, ktorí majú moc, majú možnosť veľmi reálne ovplyvniť. Ale my to ovplyvňujeme tak, že keď novinárka poukáže na to, že v nemocnici v Turci jeden prístroj stojí o šesťdesiattisíc viac ako ten vedľajší, a pritom sú to doslova identické mašinky, tak takéhoto novinára v tejto spoločnosti, akých vôbec nemáme veľa a nie sú teda absolútne nadbytkoví, radšej uvoľníme zo služieb, lebo táto verejnosť vo verejnoprávnom médiu takéhoto človeka nepotrebuje. Nie, o tomto ešte bude na tomto, na tejto 19. schôdzi čas rozprávať, takže nechcem byť až taký konkrétny, ale chcel som poukázať na to, že tých päťsto miliónov sa skladá z peňazí, ktoré ľudia, ktorí majú moc, môžu reálne ovplyvniť. Žiaľbohu, moja skúsenosť je taká, že využívajú mnohokrát presne opačné možnosti a snažia sa veci zahmliť. A v tejto súvislosti tento zákon pôsobí presne tak: my zahmlíme a vy budete ticho.
Ale dobre, poďme aj od tohto, od tejto základnej premisy, päťsto miliónov rozflákaných peňazí, ktoré nám chýbajú všade, ku konkrétnym návrhom, ktoré si dovolím povedať ako svoje videnie úplne reálneho a praktického laického. Povedal som, že nie som tu ani za právnikov, ani za lekárov, ale za pacientov v tejto chvíli, ako by som navrhoval, ako pomôcť tomu, že by sme lekárov nestavali do takejto nedôstojnej role ľudí, ktorým treba dopredu povedať: Buďte ticho.
No predovšetkým v bode číslo jedna z mojich troch bodov, ktoré teraz prednesiem, ale nie je to návrh, to sú len rečnícke body, je ten, aby som v tomto prvom bode poprosil všetkých vo vláde, ktorí sa zdá, sa už rozhodli a zaoberajú sa už len realizáciou myšlienky, ako zdravotné poisťovne znárodniť a vytvoriť tu jednu, aby sa tejto myšlienky, ak sa len trocha ešte dá, vzdali. Veď tie stovky miliónov, ktoré majú ísť na takéto systémové riešenie, treba použiť na systémové riešenia v zdravotníctve tak, aby sme tých lekárov a zdravotné sestry nezastrašovali tým, že buďte ticho, ale aby sme im mohli ponúknuť vybavenie na úrovni doby a aby oni s týmto vybavením - nikdy nie v absolútnej spokojnosti, také niečo nie je cieľom - mohli pracovať v zmysle svojej prísahy.
Viete, alebo tomu som stále neporozumel a nerozumiem tomu ani v tejto chvíli, že my máme odvahu vyhodiť stovky miliónov týmto smerom, v tejto dobe a v takejto biede. Nerozumiem ani tomu, že keď dve percentá, ktoré sú určené na zisk a na režijné náklady, či to bude v jednej alebo v desiatich poisťovniach, no stále z toho vyzbieraného poistného kmeňa, tých poplatkov to bude rovnaká čiastka a pre mňa nie je dôležité, koľko bude tých poisťovní, ale aké budú poskytovať služby. Jednoducho potrebujeme, aby sa pacient mohol stať pánom nad touto situáciou a nie tým rukojemníkom. Takže toto by som videl ako taký základný bod.
Veľmi by sa mi tam žiadalo doplniť ešte jednu vec. Ja si teraz poslúžim jednou poznámočkou a to je vec, ktorú neviem, lekári teraz tu nie sú, ale DRG, dí er dží, alebo ako ste to tu dosť často rozprávali a možno teraz, buď, di ár dží, asi sa možno trocha zosmiešnim, že neviem celkom presne, ale predpokladám, že by to mohlo byť nasledovné, že konečne stanovme v tejto krajine nielen tie veľké súpisy diagnóz, ktoré teda existujú, ale k tomu urobme tie logické kroky, že povedzme jasne, vážený občan, vážený pacient, všetky tvoje bolesti, ak sa ti raz stanoví diagnóza číslo XYZ, sa budú riešiť takouto povinnou súvislosťou úkonov, v takejto cene, v takýchto podmienkach. Možno to nebudú podmienky nemocnice v Pensylvánii, ktorá má rating jedna plus plus, ale bude to možno len slovenská úroveň riešenia tejto diagnózy s ratingom, ak si pomôžem takým ekonomickým výrazom, ktorý sa asi v zdravotníctve nepoužíva, dva plus, ale budeš mať istotu, že nikto na teba nemôže použiť dva mínus postup. A tým pádom by sme dali veľmi elegantnú odpoveď na to základné, aby ľudia mali istotu, že môžu dostať zdravotnú starostlivosť, ktorá vyplýva z presne stanoveného postupu, ktorý je daný pre všetky diagnózy, pre všetky zdravotnícke zariadenia, pre všetky poisťovne.
A čo sa teraz stane? Ja viem. Otázka peňazí. Jedna z poisťovní, ktoré som navrhol teda nerušiť, povie: Ale ja na toto nemám vôbec možnosť získať dostatok peňazí, mne to už nepasuje. Tak tu dávam návod aj vláde, no proste, tak v tomto prípade, ak stanovíme, ak raz zhodneme sa na tom, že existuje zákonný nárok na riešenie všetkých diagnóz tak, aby boli presne špecifikované postupy, technologické postupy, takpovediac riešenia ich, ak ich niektorá z poisťovní nebude vedieť z rôznych dôvodov uhradiť, tak potom nech štát povie: Nemáš nárok na existenciu, pretože ty neplníš to, čo od teba očakávame. A môže sa stať to, ja viem, že to veľmi zjednodušujem, ale ja by som videl úplne logickú väzbu, že v takomto prípade taká poisťovňa bude zrušená bez náhrady za to, že si neplní svoje základné zdravotné povinnosti, teda úhradu toho, na čo má občan nárok.
No a som pri závere, pri tom bode číslo tri. Ak sme tak často rozprávali o tom dnes, že čo všetko by mali znášať zdravotníci v prípade, že bude tu núdzový stav a oni sa budú rôznymi, ako je to tam napísané, úskokmi snažiť tomu vyhnúť a ako môžu na to doplatiť, nuž ja by som povedal a odkázal: Vážená vláda, vážení páni v zdravotníckom sektore, toto nie je dobrý postup. Oveľa viac by som si dovolil odporučiť taký postup, aby viete kto bol postihnutý za to tvrdým spôsobom a za čo? Aby lekár, ktorý nedokáže zabezpečiť ten postup, ktorým ukladá to dí er dží, aby ten z toho znášal dôsledky - a to by sa mi zdalo ako absolútne spravodlivé. Úplne jasne vynechať ten strašidelný kolobeh peňazí z hry a nechať lekárov, aby si mohli plniť svoje povinnosti a nezatvárať im pusu takýmito nevhodnými zákonmi.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

21.5.2013 o 15:42 hod.

Ing. CSc.

Ján Mičovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:05

Štefan Kuffa

Vystúpenie v rozprave 16:19

Radoslav Procházka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. V časti upravenej pozmeňovacím návrhom pána poslanca Valockého, nazvime si tú časť pracovne Obušok z vreca von, platí jednoduchá slovenská rovnica: za dobrotu na žobrotu, alebo inak, pomôž susedovi, okaká ti plot.
Dve veci z tohto návrhu presvitajú najvýraznejšie. Po prvé, v tomto štáte už aj parlament považuje slušnosť za slabosť, ktorá si zaslúži trest, a po druhé, vláda pokračuje v tendencii kompenzovať vlastnú neschopnosť priťahovaním uzdy ľuďom, ktorí v tomto štáte naozaj niečo užitočné robia. Hlavnými obeťami navrhovanej zmeny a vlastnej poctivosti sa stanú zdravotné sestry. Ony nevydierali, neutekali od pacientov, rokovali, slušným spôsobom sa domáhali toho, o čom všetci vieme, že si to zaslúžia, a spoliehali sa na to, že štát ich svedomitý a poctivý prístup ocení. Aj ocenil, sú to práve zdravotné sestry, kto zostal stáť nahý na mraze. Zákon, ktorý im mal pomôcť k spravodlivejšej odmene, dnes leží bezvládny na stole Ústavného súdu a žiadne prvé, druhé či tretie navýšenie platov im ani nehrozí a práve ony práve pre toto budú potrebovať to, čo im dnes parlament touto zmenou ide vziať a ide ich vydať napospas ministerstvu zdravotníctva.
Podľa návrhu totiž práve ministerstvo zdravotníctva nebude nijako viazané rozhodnutím súdu o tom, či došlo porušením povinnosti k spáchaniu trestného činu, ale samo môže rozhodnúť o zrušení registrácie. Vláda vyhlási krízovú situáciu, ministerstvo zdravotníctva rozhodne o zrušení registrácie. V skratke, keď si to zoberieme v celom tom rámci, v akom k tomuto došlo, tak štát tým vlastne všetkým vydáva signál, že ak chcú niečo od vlády dosiahnuť, nesmú mať žiadne zábrany. Musia ísť takpovediac na krv, na barikády, čím bezohľadnejšie, tým účinnejšie. Lebo ak urobia všetko tak, ako sa má, zostanú aj bez právnej ochrany, aj bez výsledku, po novom so stratou hrozby práce, s hrozbou straty práce, s hrozbou pokuty a dokonca s hrozbou straty slobody. Tí, ktorí sa na svet nepozerajú spoza okien vládnych bavorákov, tak dostanú od vlády odpoveď: Chcete kolektívne vyjednávanie? Chcete spravodlivejšiu odmenu? Chcete zastanie? Figu borovú, tu máte trestné konanie.
Veľmi úzko to súvisí so sklonom súčasnej vlády kompenzovať zlyhania štátu uťahovaním uzdy a postupným odkrajovaním zo základných práv a slobôd, ukladaním nových a nových bremien ľuďom, ktorí nechcú viac než to, čo im patrí. Začalo to už rozhodnutím konsolidovať verejné financie osemdesiatimi tromi percentami na strane príjmov od ľudí. Nevieme šetriť, tak nech to zaplatia ľudia. Tu nový registračný poplatok, tam vyššia daň, tu nové odvody, hotová lavína.
Keď sa zistilo, že súd nevie predsedovi vlády doručiť predvolanie na pojednávanie opakovane v priebehu dlhého obdobia, a ministerstvo vnútra objavilo jednu zabudnutú ohlasovaciu povinnosť, tak namiesto toho, aby ju slávnostne zrušilo, tak ju zacementovalo. Na úkor ľudí, ktorí sú zvyknutí pravidlá dodržiavať, nie na úkor tých, ktorí na Belize prevádzkujú plážové bary.
Keď sa pred rokom a pol pri lekárskom štrajku zistilo, že štát už ani len núdzový stav nevie vyhlásiť tak, aby mu to na niečo bolo, bác! Trestný obušok práve na tých, ktorých služba verejnému dobru sa s tou našou ani nedá porovnať, o toľko je užitočnejšia.
Kriminalizácia zdravotných sestier znamená, že tí, ktorí dodržiavali pravidlá, dostanú najviac po nose a že štát má pre bežných ľudí v zálohe už iba bič. Ja súhlasím s tým, že v štáte musí byť poriadok, ale treba začať zhora. Tu sa novými a novými reguláciami idú ľudia stavať do poslušných radov, ale pravidelne z tajných služieb vyliezajú na svetlo rôzne akože tajné spisy, dépéháčkari majú, podvodníci s dépéháčkou majú žatvu celý rok, procesné chyby prokurátorov a sudcov už sa berú ako úplná samozrejmosť a mohol by som, mohol by som pokračovať. Jednoducho, čím láskavejšie štát k sebe samému, k svojim úradníkom a politikom, tým viac si dovolí vyšľapnúť na bežných ľudí.
Ja ešte, pán minister, predsa len sa na vás obrátim s niekoľkými odbornými, temer až technickými výhradami. Taká prvá zásadná je tá, že kriminalizácia nejakého konania je v právnom štáte vždy, a teraz prepáčte ten žargón, opatrenie ultima ratio. Niečo, k čomu sa pristupuje až vtedy, keď ostatné nástroje nedokážu splniť rovnaký cieľ. A tu sa dve nové skutkové podstaty trestného činu zavádzajúce výborový pozmeňovací návrh, čo by vám aj ako skúsenému praktikovi predsa len malo aspoň trochu vadiť. Ale nie je to až také podstatné, podstatné je to, že keď už sa nejaké konanie kriminalizuje a nie sú preto splnené dôvody v tomto prípade, tak poriadne a s nejakým poriadkom v pojmoch. A nemáte ho. V tom návrhu poriadok v pojmoch nie je.
Napríklad, a to je možno marginália, ale výpovedná, používate pojem obzvlášť závažný trestný čin, ktorý dnes Trestný zákon už ani nepozná. A používa pojem obzvlášť závažný zločin, ale nie je to, to nie je až také dôležité, dôležité je to, že skutková podstata trestného činu nemôže byť vymedzená vágne. Poznáme v Trestnom zákone falšovanie verejnej listiny, vy tu hovoríte o falšovaní listiny. Opäť, alebo hovoríte o inom úskoku. To je, všetko je to vymedzené príliš vágne na to, aby to spĺňalo základné kritériá predvídateľnosti, a práve pre policajné štáty je typické to, že sa ponecháva široká miera voľnej úvahy pre represívne orgány. A pre právny štát je, naopak, typické to, že ľudia dopredu vedia, čo majú zakázané, a nezisťujú to ex post, následne podľa toho, či si s nimi štát vie dať rady, alebo nevie.
Ale za najvážnejší odborný technický nedostatok toho návrhu považujem fakt, ak má tento nedostatok aj ústavný rozmer, fakt, že ministerstvo zdravotníctva dostáva k dispozícii tú právomoc, o ktorej som už hovoril, a to je právomoc rozhodnúť o tom, či povinnosť, ktorú zákon vymedzuje ako trestný čin, porušenie tej povinnosti, či k tomu porušeniu povinnosti došlo, alebo nie. Idete úplne priamo proti základnej zásade trestného práva, ne bis in idem, nie dvakrát v tej istej veci, a naozaj je to celé v rukách exekutívy. Vláda vyhlási, ministerstvo zdravotníctva môže rozhodnúť o zrušení registrácie, čo je pre ľudí, ktorí celý život nerobia nič iné, než že sa starajú o pacientov, dramatický zásah do ich životov. Ja keď vás opáčim s myšlienkou, že predsa len zaviesť tú hmotnú zodpovednosť verejných funkcionárov, tak o tom ani počuť. Ale zdravotníckym pracovníkom sa dá naložiť čokoľvek a súvisí to s tým, čo som hovoril. Čím viac úľav si dnes dopriava moc, tým prísnejšia je na ľudí. Cukor pre hornú palubu, bič pre tú dolnú. Stačilo.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

21.5.2013 o 16:19 hod.

doc. JUDr. PhD. J.S.D.

Radoslav Procházka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:19

Ján Figeľ
Skontrolovaný text
Ďalším do rozpravy je pán poslanec Alojz Hlina. Nech sa páči. Nech sa páči, pán poslanec.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

21.5.2013 o 16:19 hod.

Dr. h. c. Ing. PhD.

Ján Figeľ

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:28

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, vážení kolegovia, skúsim druhýkrát v tej veci, lebo aj vo svetle nových udalostí, a tu som si aj ceruzku minule zabudol, pokúsim teda niečo zhrnúť, niečo pre istotu zopakovať, niečo doplniť a nakoniec to ukončiť tak, aby to malo, ako sa hovorí, aj význam, teda minimálne pre mňa. Ja viem, že pre vás nie, ale minimálne pre mňa. To znamená, že som urobil, čo som mohol. V tomto tandeme, ktorý sa nám tu vytvoril, treba jednoznačne a úplne... (Rečník zmĺkol.), kľudne dohovorte, aj minule... (Rečník opäť zmĺkol.), kľudne, mňa nemusíte počúvať, si to nedobíjam to právo, len prípadne bokom, a mňa to ruší. Čiže ja len kvôli tomu, že nie aby som, hej, že, takže sa vrátim k tej našej veci.
Treba úplne znova a aj po diskusii skonštatovať, i keď tu nikto hruď nenastavil, hej, zatiaľ, a nehrám sa na Nostradama, plus-mínus viem, pán minister, čo budete hovoriť. To, čo sa hovorilo a už sa to aj píše v novinách, že meníte zákon, aby dostali právnu istotu díleri drog, je pravda. Ono sa to už dokonca aj píše. Najnovší článok v denníku Sme hovorí, že ministerstvo v dôvodovej správe najskôr tvrdilo, že úprava sa nedotkne dílerov, neskôr priznalo, že sa bude týkať aj drobných dílerov. Citujem Sme z dnešného dňa. To som si nevymyslel, to citujem. V zmysle zásady, no jedni majú vždy pravdu, ako ma pán minister dopĺňa, tak som vám zacitoval zdroj. Čiže vidíte, vy viete, či chcete, alebo nechcete, sa toho zúčastniť.
Pán minister, keď som tu prvýkrát vystupoval, hovoril aj niečo v tom zmysle, že on bilbordy nemal o sociálnej istote. Tak potom by som sa prípadne aj spýtal, pán minister, že pod akou vlajkou bojujete? Hej, lebo to je zase tiež korektné priznať, aby sme vedeli, že pod akou vlajkou bojujete, lebo tu napríklad u chlapcov viem, pána Gašparoviča, že poctivo pod vlajkou SMER-u a betón je vyzretý, ale u vás teda som zatiaľ na pochybách, ani sa k tomu nehlásite. Čiže to som sa pýtal, že ako to je vlastne, keď sa k tomu hlásite, nehlásite, lebo kvôli mne, ja by som v tom chcel mať jasno, že pod akou vlajkou bojujete. To je tá... (Reakcia ministra.) V mene práva a spravodlivosti, tak sa k tomu vrátime, výborne, to je v mene toho práva a spravodlivosti, ktorého ste povedali, to vám ušlo, teda to musíte uznať, že (Reakcia ministra.) to ušlo, proste to sa stane a je mojou psou povinnosťou ako opozičného politika vám to nemilosrdne vrátiť. Nemilosrdne vrátiť v tom, že keď vám niečo ujde. Ušlo vám to, že ste dôvodili, že zákon robíte kvôli právnej istote užívateľov, dopĺňam, a dílerov drog.
Čiže to je, to je znova a nechcem sa vracať k tým technickým veciam, ako to je platné teraz, čo môžu využiť tí, útrpný príbeh nešťastníka sme nepočuli, keď pán Lipšic vyzýval, že ak je, nech, treba ho povedať, nejaký bolestný prípad mladého chlapca, ktorý trpí. Nikto ho nedoniesol, ja by som si ho prípadne tiež rád vypočul, to sme sa nedozvedeli, prepotvrdzujeme sa v tom, v tej prapodstate a až sa bojím povedať, že v konečnom dôsledku to vytvorí ten modrý oceán pre niekoho, v ktorom bude pôsobiť a zbierať výnosy.
Keď prejdem k tomu uzavretiu a k tej mojej výzve, ešte doplním aj tú Komenského školu hrou a v zásade aj ja mám rád určitú plastičnosť výrazu, lebo to pôsobí na zapamätanie zo strany pána kolegu. A prísne vzaté, keď by sme mali byť konzistentní, ale viem, že si robím zle, čo robím, lebo ak ste vy vtedy povedali, že čo to je alebo aké malé to je a čo to môže spôsobiť, skôr ako poviem, poviem len jednu vec.
Ono to bolo malé, to je pravda, a čo to môže spôsobiť, je aj taká látka, že trinitroglycerín, alebo niečo také, to je podľa mňa ešte, alebo ešte a ja to nepoznám, ale proste nejaké tie silné jedy, to je podľa mňa ešte menšie. Čiže tento argumentačný suterén, hej, že je to malé, čiže to je, proste to nás núti zamyslieť, že však také malé a taký problém to môže spôsobiť, je argumentačný suterén, lebo sú aj menšie veci, ktoré dokážu urobiť horšie veci.
Pán kolega, a už keď by sme boli prísne vzato, ako ste to tu prezentovali, že ste nakoniec podali čokoládu. A ja vám mám veriť, alebo majú vám veriť tí, čo si myslia, že či ste niečo neporušili? Prísne vzato by ste mali ísť na klystír a zistiť, že či to nebola, to, čo ste vraveli, že to je. Hej? To je presne to, že keď do dôsledkov by sme mali a to by bol krik, to by ste boli hviezdou dňa, čo? Že keby vás niekto na ten klystír zobral. Ale vy by ste na ten klystír mali ísť, lebo vy ste tu hovorili o nejakej hašiši, potom ste povedali, že to je čokoláda. Kto vám má veriť? Viete, vo vašich rečiach, to, čo vy hovoríte a je, aj moju osobnú skúsenosť mám, mám problém, lebo vy hovoríte, čo hovoríte, a pravda je niekde inde. A pravda je dokonca aj na nejakých nosičoch, čo vy ste hovorili alebo respektíve nehovorili, že čo škodí alebo neškodí. Ja nechcem už tajuplne hovoriť, kolega, to nechcem nahrávať do karát, čo vás tu niekto tuná posiela neviem na nejaké súdy a neviem čo. Myslím, že by som im vedel pomôcť s jednou meritórnou skutočnosťou, ktorá dokazuje možno nejakú ich, ich tvrdenie.
Žiaľ teda pre spoločnosť sa účelovo vytvoril tuná tandem, hej, čo je úplne taký zvrátený tandem, ale je.
A budem pomaly končiť, ale ešte poviem, aby som neurobil, nechcem povedať, že povinnú jazdu, ale aby som aj nespomenul to, čo tu ale veľmi silne a významne spomínali kolegovia, to znamená aj ďalšie veci, ktoré sú zakopané v tejto novele, to znamená, že týchto lekárov a zdravotníkov ako teda skúšate a napínate, napínate právo, hej. To bolo, to bol taký v Amerike bol Jimmy Hoffa, tu máme Kollára, myslím sa volá, hej, Jimmy Hoffa dopadol horšie ako Kollár, tak zase, to zase nie je až také zlé, ale áno, sila odboru, využijete možnosti, ktoré máte, a napínate tetivu a používate neštandardno, skúšate, nastavujete parametre, ktoré v zásade z pohľadu nejakej stratégie by sme si mohli povedať, nejaká čínska, hej, že Číňania hovoria, že zabi sliepku, aby si vystrašil opicu. To je v zásade tiež taký systém, že namlátite opozičnému poslancovi, sekundárne to spôsobí aj to, že si aj vaši, aj vaši, dajú pozor, lebo však dneska prišla správa, že nič sa nestalo. Teraz urobíte, že ak niekto by šiel protestovať, tak desať rokov stratí licenciu a neviem čo. To sú všetko preventívne okolnosti, ktoré pripravujú predpolie na prípadné ďalšie nejaké situácie a vy si ich ošetrujete parametricky tak, aby ste vedeli v nich plávať, hej. Zdá sa, že vám to prejde, nikoho to tu bolieť nebude. Zopár lekárov poštrajkuje, ale ideme ďalej.
Ale ja zostanem vecne pri tej mojej téme, to som si urobil odbočku, aby som, nikto nepovedal, že ma to nezaujímalo, zaujímalo ma to, ale myslím, že k tomu lepšie vystupovali kolegovia.
K týmto drogám a aby to malo význam. Pokiaľ sa ujednotíme v tom, že robíte to, čo robíte, to znamená znižujete trestné sadzby dílerom drog, tak potom je potrebné prijať za to zodpovednosť. To je kľúčový moment, lebo, vážení, s politikou a s výkonom politiky je spojená zodpovednosť. Nie taká, že pred voličom mesiac pred voľbami. Nie. Vy preberáte zodpovednosť za krajinu v zásade celkovo, aby sme si to uvedomili. Čiže preberajte ju a ja vám teraz poviem ako. Ja som si pripravil, vážení kolegovia, kto z vás poslancov SMER-u je starostom, lebo to má zmysel. Má zmysel, teraz urobím odkaz pre vašich obyvateľov v tých vašich obciach, že čo vy hlasovaním, to pravdepodobne stihnete, dneska o piatej dokážete. Aby ste im to potom, lebo správy z toho budú nejaké, kratučké, desaťsekundové, ale aby ste vy im potom vedeli pred tým kostolom alebo pred tou krčmou vysvetliť, že ako to vlastne bolo. Lebo ja teraz urobím takú vec, že ja nahrám odkaz pre tých vašich obyvateľov v tých vašich obciach a zabezpečím distribúciu po vašich obciach, aby sa to na nejakom nosiči ku tým vašim občanom dostalo.
Aby vedeli, aká pravda je. To znamená, za čo ste dneska zahlasovali. A pôjdeme postupne.
Začneme pánom Michalom Bagačkom v Hnúšti. V Hnúšti, mesto, kde pôsobil alebo narodil sa Janko Francisci, kde bol aj Matej Hrebenda, som si to spravil, silné to mesto, čiže váš starosta, vážení Hnúšťania, teraz mi dovoľte, aby som hovoril k Hnúšťanom.
Vážení Hnúšťania a Hnúšťanky, mesta krásneho, s takou historickou tradíciou. Váš starosta Michal Bagačka dnes zahlasuje za zákon, ktorý zníži trestné sadzby dílerom drog. To sú, vážení, tí, pokiaľ v Hnúšti máte nejakú diskotéku, čo asi máte, to sú tí, ktorí tam chodia možno na nejakom staršom BMW, majú divné správanie, divné chovanie, možno tmavé okuliare, možno tmavé šípy na autách. To sú tí, o ktorých sa vie, že niečo robia. To sú tí, keby ich náhodou polícia chytila, náhodou keby ich chytila, tak tí dnešným prijatím dnešného zákona sú vonku do 48 hodín alebo do nejakého krátkeho obdobia. Takže váš starosta dneska učiní to, že ak niekomu v Hnúšti, primátor, pardon. Ak niekomu v Hnúšti títo chlapci alebo možno aj dievčatá zničia ľudský život, iného človeka mladého tým, že mu budú ponúkať drogu, ktorý je v tomto prípade obeťou a s tým súhlasím, tak títo chlapci, dneska váš primátor za to zahlasoval.
Vážení, hovorím to preto, aby sa na to nezabudlo a keď stretnete vášho primátora niekde v uliciach, pri kostole, pred šenkom alebo pri nejakej slávnosti, prosím vás, spýtajte sa ho na to, ako to vlastne bolo s tou schvaľovanou novelou a prečo za to zahlasoval.
Pán Dušan Bublavý, starosta obce Častkovce. Maličkej to obce, 1 200 občanov, obyvateľov, tam asi veľa, veľký trh neexistuje na dílovanie, čiže to je pre vás len možno taká okrajová záležitosť, pán starosta, ale poviem to obyvateľom vašej obce, čo znamená, ani to neviem vyskloňovať, že Častkovčanom a Častkovčankám, obyvateľom obce Častkovce.
Vážení obyvatelia, váš starosta Dušan Bublavý dnes zahlasoval za novelu Trestného zákona, ktorá znížila sadzbu dílerom drog. To znamená, ak u vás v obci máte nejakú diskotéku alebo krčmu a chodia tam divní ľudia s divným správaním a predávajú divné veci, možno aj vašim mladým synom, vnukom, tak pre týchto upravil im podmienky smerom nadol. To znamená, ak by ich, teraz sa ospravedlňujem, ja sa budem aj čiastočne opakovať. To znamená, ak by ich polícia náhodou chytila, tak v zmysle toho, za čo váš starosta zahlasoval, ich pustia. Aby ste to, vážení občania, vedeli, za toto zahlasoval váš starosta Dušan Bublavý.
Rastislav Čepák je starostom v Košeckom Podhradí. Košecké Podhradie je obec, ktorá nemá ani kostol, ale sľúbil som Rasťovi Čepákovi, že keď ho budú stavať, tak jeden deň do tej miešačky pôjdem hádzať, stále to platí. Ale musím pre obyvateľov Košeckého Podhradia povedať, že váš starosta dnes zahlasoval za novelu Trestného zákona, ktorá zníži sadzbu dílerom drog. To znamená, vážení obyvatelia, ak u vás v obci máte niekde diskotéku alebo krčmu a pohybujú sa tam divní ľudia na divných autách, s divnými spôsobmi a predávajú divné veci, o ktorých veľa ľudí vie, že sú to drogy, tak verte, že hlasovaním, dnešným hlasovaním váš starosta umožnil to, že ak by ich náhodou polícia chytila, tak sa vám veľmi skoro vrátia. To znamená, žiaľ, musím skonštatovať, že váš starosta Rastislav Čepák zahlasoval za zníženie dílerom drog.
Ospravedlňujem sa, musíte to strpieť, vážení, aj toto je parlamentná práca. Hej, to je, idem prísne vzato podľa rokovacieho poriadku. Uznávam, že sa čiastočne opakujem, ale zmyslom tohto je, že po tomto sa nastrihá to oslovenie konkrétnych obyvateľov tej danej obce, a bude sa to tam distribuovať, aby sa vedelo, za čo tí konkrétni starostovia za danú obec v daný moment zahlasovali.
To je to, aby sme vedeli, že na čo sme tu a akú zodpovednosť preberáme a ja už to potom nechám trebárs na Rastislavovi Čepákovi, nech to tým svojim obyvateľom vysvetľuje, že za čo on tam vlastne v tej Bratislave zahlasoval. No zahlasuje, takže nech sa páči, nech vysvetľuje.
Pán Jaroslav Demian je starostom v Brezne, primátor, pardon. Primátor, Brezno je tiež svojím spôsobom ťažko skúšané mesto aj tým, že jak sa tam dobre darilo niekomu, aj tým, že proste tam je toho, tých problémov ako keby nebolo dosť. A, vážení Brezňania a Brezňanky, musím vám povedať, že váš starosta Jaroslav Demian v parlamente zahlasoval za zákon, za novelu Trestného zákona, ktorá zníži sadzbu dílerom drog. (Reakcia z pléna.) Updatujem najnovšiu informáciu, pardon, Brezňania, ospravedlňujem sa, potom to dokončíme, že budeme hlasovať zajtra, čiže pokračujem v odkaze pre Brezňanov a Brezňanky, váš starosta zahlasoval za túto novelu, ktorá zníži sadzbu dílerom drog. Ak v Brezne máte nejakú diskotéku, čo máte, alebo krčmy, kde chodia divní ľudia na divných autách s divným správaním a predávajú divné veci - a mladí vedia, aké to sú veci a čo spôsobujú - a vy, rodičia, starí rodičia, si možno vlasy trháte, že čo ten syn vyskúšal, tak verte, že váš starosta za to zahlasoval, aby sa týmto divným ľuďom nestávala taká zloba, že pôjdu do basy. Za to váš starosta v parlamente zahlasoval. Keď ho stretnete z kostola alebo pri kostole alebo pred krčmou, prípadne sa ho na to spýtajte, že ako to vlastne si predstavuje, lebo tak to reálne stojí. Vážení Brezňania a Brezňanky, váš primátor zahlasoval za zníženie trestov pre dílerov drog.
Pán Igor Choma je primátorom vo veľkom to meste, Žilina. V Žiline, to je trh, ktorý stojí za to. Tam možno aj prebehol nejaký boj. V Žiline budú dobre vedieť, o čom hovorím, preto im odkazujem: Vážení Žilinčania, vážené Žilinčanky, vedzte, že váš primátor zahlasoval v parlamente za to, aby sa znížili tresty pre dílerov drog. To znamená, pokiaľ u vás, a máte, nejakú diskotéku, nejakú krčmu, kde chodia divní ľudia na divných autách, majú divné správanie a predávajú divné veci, ktoré možno aj vaše deti vyskúšali alebo vnuci a z ktorých ste mali takúto veľkú hlavu, tak verte, že týmto ľuďom sa po prijatí tohto zákona nestane už dokopy nič a váš primátor Igor Choma za to v parlamente zahlasoval. Váš primátor, vážení Žilinčania, vážené Žilinčanky, zahlasoval za to, aby sa znížili tresty dílerom drog.
Pán Milan Panáček je starostom v obci Dohňany. Nenápadná to obec s veľkou rozhľadňou, aby ďaleko videli, že aké úspechy z tejto obce dosiahli. Mali ministra obrany, proste je tam určité čaro v tejto obci. Avšak, vážení občania Dohňan, chcem vám povedať, že váš starosta Milan Panáček zahlasoval v parlamente za to, aby sa znížili tresty dílerom drog. To znamená, ak u vás v obci máte, čo určite máte, nejakú krčmu, nejakú diskotéku a chodia tam divní ľudia, majú divné autá, majú divné správanie, predávajú divné veci vašim deťom, vašim vnukom, z ktorých vy máte takúto hlavu a takéto nešťastie vám to spôsobuje, tak týmto ľuďom aj po hlasovaní vášho starostu sa už nestane dokopy nič. To znamená, vážení Dohňanci, musím vám povedať, že váš starosta zahlasoval za zníženie trestu pre dílerov drog. Keď ho stretnete, sa ho na to spýtajte.
Mimoriadne konzervatívna to obec, kde je starostom pán Ján Podmanický, Stará Bystrica, tam majú aj orloj dokonca. Takže, keď starosta Ján Podmanický bude stáť pred tým orlojom a pôjdu ľudia a budú sa ho pýtať, tak im dávam jednu ďalšiu otázku, ktorú stojí za to sa opýtať. Spýtajte sa ho, prečo váš starosta zahlasoval za zníženie trestu dílerom drog. Pokiaľ v Starej Bystrici máte krčmu, čo určite máte, a máte tam aj diskotéku, som si to na internete pozrel, dokonca na oficiálnej tabuli mesta máte program na mesiac dopredu, čiže pokiaľ na tejto diskotéke sú ľudia na divných autách s divným správaním, predávajúci divné veci vašim deťom, vašim vnukom, ktorí, vy si z toho nešťastia trháte vlasy, tak verte, že po hlasovaní vášho starostu sa už týmto ľuďom nestane dokopy nič, lebo váš starosta zahlasoval za zníženie trestu pre dílerov drog v parlamente. Spýtajte sa ho, keď bude stáť pri slovenskom orloji.
Pani Jana Vaľová. Pani Jana Vaľová je primátorkou v meste Humenné. Mesto Humenné je tiež ťažko skúšané mesto, už aj preto, že má pani primátorku Vaľovú. (Smiech v pléne.) A teraz, vážení Humenčania a Humenčanky, musím vám povedať, že vaša primátorka zahlasovala v parlamente za zníženie trestu pre dílerov drog. Pokiaľ v Humennom máte diskotéku alebo krčmu, čo určite máte, a pokiaľ na tú diskotéku alebo do krčmy chodia divní ľudia na divných autách s divným správaním, ktorí predávajú divné veci vašim deťom a vnukom, z ktorých vy si trháte vlasy a spôsobujú vám nešťastie, tak verte, že vaša primátorka zahlasovala za zníženie trestu pre týchto ľudí, lebo prijatím tejto novely sa týmto ľuďom už dokopy nestane nič. To znamená, vaša primátorka zahlasovala za zníženie trestu pre dílerov drog.
Keď bude stáť na tom vašom veľkom námestí v Humennom a robiť si nejakú kampaň, sa jej na to spýtajte. Už nám veľa nezostáva z výpočtu starostov a primátorov zo strany SMER. A ináč to treba uznať, že ich vôbec majú, ja toto oceňujem, len treba to dopovedať, tú pravdu.
Pán Peter Fitz je starostom v Šenkviciach. Tiež malebná obec, plná viech, pivničiek vínka, ale určite máte aj diskotéku, milí Šenkvičania a Šenkvičanky, alebo nejakú krčmu, kde chodia divní ľudia na divných autách s divným správaním, ktorí predávajú divné veci vašim deťom alebo vnukom, z ktorých vy si potom trháte vlasy, že čo to vlastne užívali. Vážení Šenkvičania, vážené Šenkvičanky, váš starosta v parlamente zahlasoval, že týmto ľuďom sa po prijatí nového Trestného zákona dokopy nestane nič. To znamená, že ak by ich aj náhodou policajti chytili, tak do týždňa ich tam máte znova. Váš starosta za to v parlamente zahlasoval.
Váš starosta, vážení Šenkvičania, Šenkvičanky, zahlasoval za to, aby sa znížili tresty dílerom drog. Keď bude stáť pred nejakou viechou, keď bude stáť pred nejakým kostolom, potravinami, spýtajte sa ho na to.
Poslednú som si nechal mne obľúbenú Oravu. Pani Vieru Mazúrovú, lebo údajne už aj tam sú drogy, na Orave, čo ja som neveril, že aj tam to vylezie, do Lesnej dokonca ešte aj.
Pani Mazúrová je starostka v Oravskej Lesnej, krásnej rázovitej to obci, kde majú vždycky snehu nad okná. Chcem povedať Lesňanom a Lesňankám, veľa z nich aj poznám, by ste nepovedali, za čo vaša starostka zahlasovala. Musím vám to povedať ja. Vážení Lesňania a Lesňanky, vaša starostka zahlasovala v parlamente za to, aby sa znížili tresty dílerom drog. To znamená, a v Lesnej sú diskotéky, tam bývali dobré diskotéky, to si pamätám, pokiaľ pred diskotékou alebo pred krčmou chodia divné autá, sú v nich divní ľudia s divným správaním, predávajú divné veci vašim deťom alebo vnukom, tak verte, že po dnešnom hlasovaní v parlamente sa týmto ľuďom dokopy nič nestane, pretože vaša primátorka, starostka za to zahlasovala. To znamená, zahlasovala za to, že sa znížili tresty dílerom drog. Je to potrebné, vážení Lesňania a Lesňanky, povedať. Keď bude stáť pred kostolom, tým obrovským lesňanským kostolom, spýtajte sa jej na to, lebo je to pravda a nech vám povie, prečo to urobila. Lebo Orava je ťažko skúšaný kraj. Ja Oravu veľmi dobre poznám. Že ešte aj tam to vyliezlo a ešte aj tam sa s tým budeme boriť! Čiže ak to niekomu niekde spôsobilo problémy a ak tam niekto niekde chodí na tých čiernych autách a predvádzajú sa tak, jak sa predvádzajú, tak verte, že ak ich doteraz mohla chytať polícia a nechytila ich, tak odteraz, keď ich aj chytí, tak sa im nič nestane, lebo vaša starostka zahlasovala za to, že sa im nič nestane, dostanú probačný pohľad, či dohľad.
Končím upozorňovanie obyvateľov jednotlivých obcí, kde sú starostovia, respektíve primátori poslancov za SMER. Urobím to, čo som avizoval. Tieto výzvy zostrihneme tak, že bude to konkrétne pre ten, danú oblasť a tie možnosti, ktoré sú, sú také, aké sú. Ja sa nepreceňujem, nejaké sú. Tak v rámci toho vášho regiónu budú distribuované. A vy sa potom konfrontujte s vašimi ľuďmi a môžte povedať, ten Hlina, to je blbec, to si nevšímaj. Môžete to kľudne im povedať. Neviem, koľkých tak odbijete. Niekoľkých možno tak odbijete, ale možno niekto si povie, ja si dám tú prácu a ja si to zistím. A potom si pripravte vašu argumentačnú výbavu a nie takýto kvázi guľomet, jak tu predviedol váš koaličný partner pre veci drogové (Smiech v sále.), ale takú, ktorá sa bude dať skutočne ustáť. A toto nebudete vedieť ustáť, lebo to sa nedá ustáť, vážení. Vy robíte dnešným dňom, ja neviem, či sa bude, alebo nebude, robíte to, čo je veľmi jednoduché. Znižujete tresty pre dílerov drog.
Ďakujem pekne. (Veľký potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

21.5.2013 o 16:28 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:54

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán Hlina, objavili ste výbornú metódu a asi to treba robiť častejšie v tomto parlamente. Treba tých Kolesíkov, ktorí tuná slepo hlasujú za čokoľvek, čo im veľký vodca prikáže, treba ich menovať každého jedného. Treba pomenovať a poukázať na to, za čo všetko možné hlasovali, a potom sa budú musieť možnože doma viacej spovedať. Takže kvitujem túto, tento kreatívny prístup a s vaším súhlasom to možno vyskúšame aj my niekedy.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.5.2013 o 16:54 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:55

Martin Poliačik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Súhlasím s Rišom, že prístup je dobrý, forma zaujímavá, ale výsledok je trápne populistické divadlo, ktoré zneužíva nevedomosť ľudí, ktoré podporuje predsudky, ktoré nie sú založené na pravde. A ja veľmi rád kedykoľvek s tebou, Alojz, pôjdem do diskusie na túto tému a uvidíme, kto má viacej načítané, kto toho viacej o téme vie, kto vie, čo vo svete funguje a čo vo svete nefunguje, a kto dokáže ukázať výsledky toho, čo propaguje. Kedykoľvek, lebo toto, čo si predviedol, je síce veľkolepé, dobre predvedené, ale stále iba trápne divadlo.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.5.2013 o 16:55 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:56

Jana Vaľová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Myslím si, že pán Hlina nás všetkých sa snažil vykresliť, ktorí majú možno iný názor, keď si prečítali tento zákon, ako má on, tak sa nás snažil vykresliť všetkých, ako tých, ktorí tu podporujeme kriminalitu.
Pán Hlina, ja si tento zákon vysvetľujem celkom ináč. Ja si to vysvetľujem tak, že ak by môjmu dieťaťu niekto ponúkol drogu a ono by teda zafajčilo tú cigaretu raz, dvakrát, čo naozaj tie moje deti to viem, že to ani neskúšali, ani to nerobia, ani nikdy nemali potýčku so zákonom. Tak až vtedy by si starí rodičia a rodičia trhali vlasy, lebo to vaše dieťa alebo naše by šlo do väzenia za to, že ako dieťa skúsilo odskúšať drogu. To je prvá vec. (Reakcie z pléna.)
Druhá vec, ktorú chcem povedať. Ja si to vysvetľujem takto, druhú vec, ktorú chcem povedať, poprosím kolegov, aby nekričali, majú možnosť sa prihlásiť. Humenné skúšku, tým, že som primátorka, obstálo. Pretože mesto Humenné je v plusových číslach, milión tristotisíc rezervným fondom, 82 miliónov som zveľadila majetok a mesto Humenné investuje.
Jednoducho chcem povedať, že neviem, či skúškou by prešiel Bratislavský kraj, keby pán Hlina kandidoval na župana a by vyhral. To by bolo možno skúška pre Bratislavský kraj. Ale Humenné je určite v pohode a mesto prosperuje dobre. Samozrejme, že niektorým je to smiešne, lebo niektorí sa ani do volieb nepostavia, lebo tú odvahu nemajú ísť priamo kandidovať, takže sa ani pred občanov nepostavia. Ale ja sa pred nich postavím a poviem, že v dobrej viere, ak zahlasujem za tento zákon v tom, aby deti, ktoré možno raz urobia, dvakrát v živote prešľap, aby tieto deti nešli do väzenia, ani táto mládež aby nešla do väzenia. A myslím si, že aj ostatní kolegovia v tejto dobrej viere takto budú hlasovať.
Takže každý si môžeme vykladať zákon inač. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.5.2013 o 16:56 hod.

PhDr.

Jana Vaľová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:58

Štefan Kuffa
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, aj predrečníkovi (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Figeľ, Ján, podpredseda NR SR
Prosím o kľud, o kľud v sále.

Kuffa, Štefan, poslanec NR SR
Ďakujem za diškurz do našich miest a obcí. Bolo to veľmi poučné. Chcem mu za to poďakovať.
Chcem poukázať na jeden z rozmerov, ktorý je veľmi dobre a dôverne známy. Zle urobená protidrogová prednáška je veľakrát dobrým návodom, ako začať alebo možno ako užívať drogy. Myslím si, že to, čo poukázal tuná kolega Hlina na kolegu Poliačika, ja som to tiež nedopovedal v tej svojej rozprave, ale nemali by sme tu robiť takú reklamu drogám a vôbec nie už v pléne Národnej rady. Nie je to vhodné miesto na to, ani nijaké iné miesto nie je na to vhodné. Ak kohokoľvek z nás, ktorúkoľvek našu rodinu postihne takáto pliaga, tak je tu urputný boj veľakrát o život mladého človeka. Môže to byť, samozrejme, človek aj v stredne dospelom veku. Hocikomu sa to môže stať.
Zaujímavý pohľad je tuná už, ešte návrh zákona je stále len v pléne Národnej rady a každý máme iný pohľad na návrh tohto zákona, Trestného zákona. No ja sa pýtam, ako si ho budú vysvetľovať občania, ako si to budú vysvetľovať potom samotní sudcovia, ako budú v tejto veci konať. A pán kolega keď spomenul tu divných ľudí na divných autách, ktorí distribuujú drogy pred krčmami, na diskotékach a neviem kde všade. Bolo to také inšpiratívne aj pre mňa. Ak o tom vieme a je všeobecne to známe, tak, páni ministri, treba konať. Týchto divných ľudí treba vychytať, zavrieť ich do basy a nech nie sú tuná dílermi drog.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.5.2013 o 16:58 hod.

PhDr.

Štefan Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:00

Juraj Droba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dobre. Pán kolega Hlina, pár poznámok k vášmu vystúpeniu. Myslím si, že ten príklad, ktorý ste uviedli, a pranierovali ste kolegu Poliačika za, dobre, či už to bolo neadekvátne, lebo to bola vyslovene pomôcka, ktorá mala ukázať ako absurdne sa v niektorých prípadoch môže polícia alebo štátna moc správať voči jednotlivým užívateľom. Takže, myslím si, že to nebolo ani korektné, ani férové. Bola to taká podpásovka, ktorú si určite kolega Poliačik nezaslúžil.
Druhá poznámka je, že vypichli ste veľmi plasticky a veľmi komunikačne zručne jeden nedostatok z tohto zákona. Ja si však myslím, že zákon ako celok ide správnym smerom a viem oceniť veľkú časť tohto zákona. Dokonca by som zvažoval hlasovať za tento zákon, nebyť nešťastného pozmeňovacieho zákona kolegu Valockého, ktorý, bolo o ňom povedané už strašne veľa. Ja sa voči výhradám pripájam a opakujem ešte raz, že ak by nebolo pozmeňováku od kolegu Valockého, tak by som dokonca zvažoval hlasovať za tento zákon.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

21.5.2013 o 17:00 hod.

Mgr. MBA M.A.

Juraj Droba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video