21. schôdza

18.6.2013 - 2.7.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 16:05 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:02

Juraj Blanár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec, naozaj vaše vystúpenie je veľkou snahou upútať a byť naozaj ten najspravodlivejší medzi spravodlivými. My by sme rovnako mohli otvárať tému, ale nemám na to dôkazy, tak ako vy nemáte, pretože taký pamflet si môže hocikto vyrobiť po tzv. biznise za 20 miliónov na ministerstve počas Lipšicovho pôsobenia. A lietajú tam rôzne veci. Môžete si prečítať napríklad jeden časopis alebo presnejšie týždenník Extra plus alebo iné, ale toto by sme mohli rozoberať zoširša. Ale to nerobíme, pán poslanec! My to nerobíme. Namiesto toho, aby ste vy povedali niečo, komentár k tomu, čo pán Sulík povedal, keď sa zo stretnutia, s pánom Kočnerom stretol, to ste vôbec nepovedali. Alebo že by ste okomentovali to, čo povedala vaša pani premiérka, ktorej ste predtým slúžili. Nepovedali ste to. Jedine, čo ste robili, ste útočili na stranu SMER, na nášho predsedu. A všetko to, čo tu robí, je absolútne najhoršie, čo môže. Toto je niečo, čo ste si zobrali z vašej predchádzajúcej strany. Bohužiaľ, pán Lipšic, vás to bude asi prenasledovať neustále, to farizejstvo, ešte aj teraz. A neviem, či sa dokážete z toho vyvliecť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 16:02 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:03

Ľubomír Petrák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega Lipšic, my sme nejakú dobu sedeli spolu v ústavnoprávnom výbore, čiže sa jeden druhého aj spôsob argumentácie relatívne dobre poznáme. Ja som bol vo vašom prípade zvyknutý, že vaša argumentácia sa vždy zakladala na odborných faktoch, pokiaľ tieto fakty existovali. Dnes ste nepredložili žiaden odborný fakt, prečo by voľba generálneho prokurátora nemala dnes prebehnúť. Vy ste sa uchýlili len k obyčajnému politikárčeniu a určitým teóriám, fikciám, ktoré ste tu prezentovali.
Moja prvá otázka znie: Prečo ste z pozície ministra vnútra všetky tieto fakty nevyriešili? Mali ste na to všetky možnosti. Prečo ste si nezvolili svojho generálneho prokurátora, keď ste mali 79 hlasov jeden a pol roka? Mali ste na to dostatočný počet hlasov a mali ste aj dostatočný priestor na to. Mohli ste to urobiť bez škandálov a na prvý pokus a bez rôznych pochybností.
Ak sa zakrývate odbornými faktami, tak sa vás chcem spýtať, prečo ste nikdy nenapadli spôsob voľby Jozefa Čentéša za kandidáta na generálneho prokurátora, keď dobre viete, že bolo vydané predbežné opatrenie Ústavného súdu a vy ste toto opatrenie predbežného súdu obišli tým, že ste posunuli voľbu pred zverejnenie vo Vestníku. Ako pri človeku, ktorý má jasné morálne zásady, ktorý celý život vystupuje v jednej línii, mi tu niečo nesedí. Takže dneska nehovoríte pravdu, ja by som priam povedal, dneska to nie ste vy, ten Lipšic, ktorého presného, právne jasného a zásadového poznám. Dneska iba fabulujete.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 16:03 hod.

Ing. CSc.

Ľubomír Petrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:05

Daniel Lipšic
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
No, som naozaj veľmi prekvapený, ako je tu polemika o konkrétnom dôkaze, to nie je fabulácia, ktorý som v origináli predložil. Na Slovensku aj vo svete sú znalecké skúmania, ak hovoríte, že ide o podvrh, pán poslanec Podmanický, ktoré vedia potvrdiť, či podpisy, sú na obidvoch stranách pri každom článku, sú pravé alebo falošné. Ja si pamätám pred pár rokmi, keď ma tuná obviňovali poslanci, možno aj vy, pán poslanec Podmanický, že prepis rozhovoru Harabin - Sadiki je podvrh, až kým ho nepotvrdila prokuratúra. Ja nezvyknem fabulovať. A predložil som ešte raz, žiadnu kópiu, žiadnu fotku, originál, originálne podpisy, ktoré znalecké dokazovanie môže potvrdiť alebo vyvrátiť, či to je pamflet, alebo to je realita. Ale poviem vám jednu vec. Prokuratúra to stopla. A poviem vám jednu vec, pán poslanec Jarjabek, aj preto dnes máte väčšinu v tomto parlamente, lebo prokuratúra takéto kauzy viaceré stopla a nič sa s nimi neudialo, aj preto máte väčšinu dnes v parlamente.
A ešte k voľbe pána Čentéša vám poviem druhú vec. Áno, voľba bola zmanipulovaná, ale v prospech pána Čentéša? Nie. V prospech pána Trnku. Šesť poslancov vtedajšej koalície hlasovalo za pána Trnku v tajnom hlasovaní, aj keď hrozil pád vlády. Prečo? Lebo sa im viac páčil pán Trnka, že mal dobré záhorácke vtipy, tak položíme vládu? Nie. V tom mohli byť len peniaze alebo vydieranie. Ak sa k tomuto kandidátovi, pán poslanec Podmanický, hlásite ešte verejne dnes, že aké to bolo, stálo by to za to, máte ďalších sedem rokov pre Slovensko, tak mi je to veľmi, veľmi ľúto.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 16:05 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:07

Martin Poliačik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Vážené dámy, vážení páni, vážení hostia, počuli sme od právnikov dôvody, prečo dnes generálny prokurátor nemá byť volený. Počuli sme celú genézu toho príbehu, počuli sme jasné pomenovanie tých bodov, kedy niekto zlyhal, počuli sme, ako sa pomaly a plíživo mení podstata právneho štátu na Slovensku.
A keď som tu dnes videl študentov a deti na balkóne, rozmýšľal som, akým obrazom, čím by sme mohli reálne zobraziť to, čo sa na Slovensku deje. A pozrel som sa na ten obrovský znak za nami, čo by na ňom malo byť po novom a napadol ma jeden tvor. Ten tvor by mal obrovské množstvo chápadiel, chápadlá, ktoré možno dočiahli až na pána poslanca Janiša, keď prišiel s Trnkom do parlamentu, možno dočiahli na pána poslanca vtedajšieho Sidora, ktorý neskôr vypovedal, že nemohol pri generálnom prokurátorovi hlasovať tak, ako chcel. Možno na ďalších poslancov, ktorí zahlasovali za pána Trnku napriek tomu, že verejne deklarovali niečo iné. Chápadlá, ktoré sa pomaly rozliezli do všetkých mocenských štruktúr tohto štátu. NKÚ, NBÚ, ešte nie sú, budú, Generálna prokuratúra, Najvyšší súd, Ústavný súd, vláda, polícia, všade. Hrubšie, tenšie, niektoré šteklia, niektoré škrtia, niektoré len držia za nohu, aby sa niekto nemohol pohnúť, ale rozlezené sú všade.
Ten tvor by mal mať krídla. Krídla, pod ktoré niektoré svoje chápadielka prikryje, aby sa stali nedotknuteľné, nepotrestateľné, nevystopovateľné. Ten tvor by mal byť slepý, ale nie tak ako spravodlivosť, ktorá má rozhodovať len podľa toho, čo je správne. On je slepý kvôli tomu, že on nepozerá, či je niekto dobrý, alebo zlý. Pozerá len na to, či niekto sa dotýka jedného z jeho chápadielok, alebo nie. Tento tvor, hydra okrídlená a slepá, by mala byť na tom znaku, lebo to je tvor, ktorý bude oddnes symbolizovať právny štát na Slovensku. Tento tvor bude ovládať životy všetkých občanov tohto štátu. Už nepôjde o to, či je niekto v práve, alebo nie, pretože rovnako ako v prípade, o ktorom hovoril pred chvíľkou pán kolega Lipšic, alebo v prípadoch, o ktorých svedčia Biele vrany, už nepôjde o to, či je niekto v práve, alebo nie, už pôjde iba o to, či je uviazaný na jednom z tých chápadielok, alebo nie.
Prezident tohto štátu sa stal jedným z tých chápadiel. Človek, ktorý má symbolizovať všetkých občanov a reprezentovať ich, sa stal jedným z chápadiel tejto hydry, okrídlenej a slepej. Prezident pošliapal to, na čo sme my všetci poslanci prisahali, sľubovali. Pošliapal najvyšší zákon tohto štátu a vy, páni kolegovia zo SMER-u, ste nedali možnosť Ústavnému súdu rozhodnúť o tom, či sa tak stalo, alebo nie. Preto môžem naďalej tvrdiť, že podľa mňa to tak bolo. Lebo vy ste jedinému orgánu, ktorý mohol povedať, či to tak bolo, alebo nie, znemožnili o tom rozhodnúť, keď ste neposunuli žalobu na prezidenta štátu na Ústavný súd.
Na Ústavný súd boli podávané účelové podania niekoľko mesiacov po udalostiach, ktoré mali šetriť len preto, aby sa o Čentéšovi rozhodlo čo najneskôr. A potom boli podávané účelové námietky proti jednotlivým sudcom, aby bol Ústavný súd zablokovaný. A účelovo sa nerozhodovalo o niektorých veciach len preto, aby sa mohol generálny prokurátor nakoniec nasilu ísť voliť v Národnej rade Slovenskej republiky.
Celá slovenská spoločnosť je prelezená touto hnilou hydrou s krídlami, a slepou, pri ktorej už nepôjde o to, čo je právo, pri ktorej najvyšším kritériom rozhodnutia bude len moc. Osemdesiaty deviaty rok znovu ostáva nepovšimnutý. Znovu zabúdame na to, prečo naši rodičia a starí rodičia a možno aj mnohí z vás stáli na námestiach. Stará komunistická klika sa dostáva naspäť k moci a definícia demokracie ako síce vlády väčšiny, ale tá, ktorá vždy má rešpektovať svoju vlastnú opozíciu a menšinu vo svojom štáte, je pošliapavaná. Je možné, že kolegovia zo SMER-u dnes nebudú musieť roztrhnúť jeden z týchto dvoch papierov, lebo ich predseda parlamentu vpustí do svojho traktu zadnými dverami. Je možné, že sa to stane, že si nakoniec generálneho prokurátora zvolia a budú si mädliť ručičky, ako to tomu Matovičovi ukázali, že obišli jeho transparenty. Ale to, že ostane znásilnený právny štát a že pre mnohých občanov tohto štátu sa symbolom stane slepá, okrídlená, mnohovrstevnatá hydra, ktorá škrtí právo v tomto štáte, ostane nezmeneným faktom.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

18.6.2013 o 16:07 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:14

Jozef Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, ten obraz sedí, slepá, okrídlená, chobotnicami rozvetvená hydra, ktorá, ktorá sa nám udomácni ešte lepšie, ak prebehne táto voľba. Ja by som chcel tým, že sme, Martin, obaja skrutátori a dozeráme na priebeh volieb, takisto aj môj kolega Janko Mičovský a myslím aj ostatní kolegovia z iných opozičných klubov, ktorí dohliadajú na proces volieb, na protest proti tejto voľbe sa odmietame zúčastniť dozerania na ohnutie demokracie, pošliapanie ústavy. A to môže, táto voľba predbieha dobu, kedy nedovolili, tak ako si spomínal, rozhodnúť Ústavnému súdu o veci, či prezident, tak významná ústavná funkcia, ktorá v našom štáte je, konal svojvoľne, alebo svojvoľne nekonal. Je to protest, aby si túto voľbu strana SMER urobila až do dôsledku sama.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 16:14 hod.

Mgr.

Jozef Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:15

Ján Mičovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, vážený pán podpredseda Národnej rady. Pán poslanec Poliačik, hovorili ste o symbole a ja mám symboly rád. Dovolím si doplniť do tvojho symbolu takú päťstupňovú pyramídu a nájdeme tam aj isté prepojenie. Ten základný stupeň, to je demokracia. A ja chcem povedať, že nebojím sa, že by aj po dnešnom dni tento základný stupeň sa nám potopil kdesi pod hladinou. Priznajme našim kolegom zo SMER-u, že zrejme to nebude úplne nedemokratické, keď si zvolia svojho generálneho prokurátora. Avšak na tom ďalšom stupienku nachádzam etiku politickej reprezentácie, a tá sa dnes dostane do agónie.
Na treťom stupni by som si dovolil porovnať tie dve hlavné postavy tohto smutného príbehu, čo ich spája. Spoločné začiatočné písmená, áno, možno aj ľudská, aj odborná kvalita, ale rozdiel je tu v pozadí, ktorý sem prináša do tohto zaujímavého dramatu. Jeden síce prichádza zo zbabranej, ale právne čistej voľby, druhý má pozadie právne neisté.
Nuž, na štvrtom stupni nachádzam vetu z rímskeho práva, že v prípade pochybností v prospech obvineného, dovolím si to pretransformovať, v prípade pochybností v tomto prípade v prospech človeka, ktorého pozadie právne je zbabrané, ale čisté.
A na tom vrchole party nájdeme prepojenie spoločné. Tam vidím aj ja tú chobotnicu, ktorá má v jednom chápadle nástenku, v druhom daňové riaditeľstvo, v treťom nejaké podobné hlasy. A vieme, že tých chobotov je ohromne veľa, a bojím sa, že to je symbol, ktorý je a naše dve vystúpenia smutne spája.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 16:15 hod.

Ing. CSc.

Ján Mičovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:17

Jozef Mikloško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, už mám zvuk, dobre. Ja by som doplnil tuná kolegu v súvislosti s pánom naším prezidentom. Samozrejme, si ho, našu hymnu, zástavu, jeho, prezidenta si treba ctiť, ale už náš prezident prekročil svoje limity. A práve na Generálnu prokuratúru má dlhodobú smolu. Bol ním, generálnym prokurátorom, do 2. marca ´92, keď bol neslávne odvolaný, pretože veci nechal ležať, nekonal, nevyšetroval. Sedel vo federálnej vláde, ale vždy mlčal, nepovedal ani jedno proslovenské slovo. Ako povedal vtedajší prezident, nereflektoval volania doby po silnejšom ťahu proti vyšetrovaniu komunizmu.
Po víťazstve Mečiara v ´94, keď tu bola noc dlhých nožov, keď vyhodili všetkých funkcionárov opozície, Slovensko malo prvýkrát možnosť zaniesť pápežovi vianočný stromček a tam predseda Národnej rady Gašparovič 17. decembra ´94 pri sadení slovenskej lipky vo Vatikáne povedal také zaujímavé vety, že "tu kedysi krutovládcovia Ríma mučili kresťanov. Umučený kresťan nemal nenávisť v srdci, pretože mučeník je ten, ktorý miluje pravdu, za ktorú zomiera, miluje aj svojho nepriateľa. Nech je slovenská lipka symbolom tolerancie a lásky. Tak ako hovorí evanjelium sv. Matúša, milujte svojich nepriateľov, čiňte dobre tým, ktorí vás nenávidia" a tak ďalej, a tak ďalej.
Poviem, tých škandálov bolo strašne veľa. Nechcem ich spomínať, neústavné zákony - bolo ich 23, divoká privatizácia, odoberanie mandátu poslanca a tak ďalej. Prezidentovi dva roky nezáležalo na funkčnosti Generálnej prokuratúry, paralyzoval ju a nekonaním porušil a porušuje ustanovenie ústavy, ktoré mu ukladá, aby zabezpečil riadny chod ústavných orgánov. Moja skromná rečnícka otázka je, prečo sa nepočkalo a nepočkal na výrok pani Macejkovej, prezidentovej pravej ruky, ktorá vlastne vždy urobí, čo sa od nej očakáva, a vtedy... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 16:17 hod.

Doc. RNDr. DrSc.

Jozef Mikloško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:19

Martin Poliačik
Skontrolovaný text
Ďakujem, ďakujem kolegom za podporné stanoviská. Áno, pridávam sa k tomu, čo povedal pán kolega Viskupič. Skrutátori by mali byť v parlamente na to, aby dohliadali na legitímne voľby. Tým, že túto voľbu za legitímnu nepovažujeme, nemá zmysel na ňu dohliadať. Ona sa nemá diať. Ale tá voľba nemá byť. A preto ani ja ako skrutátor sa tejto voľby nezúčastním a chápem kolegov z opozície, že nebudú spolupracovať na takom niečom, ako sa tu ide páchať.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 16:19 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:21

Richard Sulík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Dovoľte aj mne pár slov pridať k tejto voľbe. Predtým, ako k tomu dôjdem, rád by som reagoval na pána Podmanického, ktorý teda pánovi Lipšicovi vyčítal, že ako mohol spolupracovať so mnou, keď ja som sa stretával s mojím priateľom podnikateľom z mafiánskych zoznamov. Pán Podmanický, pán Kočner nie je môj priateľ. Vidieť to aj na tom, že priatelia sa navzájom nenahrávajú potajomky a potom to nezverejňujú. Pán Kočner bol zdrojom a možnosťou pre mňa zistiť, kto boli tí zradcovia, ktorí boli kúpení alebo vydieraní v koalícii. No ale, keď už o tom hovoríte, tak možno by stálo za to sa zamyslieť, že vaša kandidátka na bratislavskú županku je veľmi dobrou priateľkou, 30-ročnou, podľa jej vlastných slov, možnože to by stálo viac za úvahu.
No ale späť k voľbe generálneho prokurátora. Áno, bola to fraška. Tam to bolo divadlo, ktoré koalícia predvádzala, a bolo to aj sprevádzané rôznymi mocenskými bojmi a intrigami a tak ďalej, veď začalo to tým, že poslanec koalície, pán poslanec Janiš dal návrh na, na pána Trnku. S týmto jednoducho musíme súhlasiť, vtedajšia koalícia tam robila veľmi zlú figúru pri tom celom. No ale nemení to nič na veci predsa, že nakoniec bol pán docent Čentéš riadne zvolený a v tajnej voľbe. V tejto súvislosti som sa, som tu, neviem presne od koho, počul, možno ste to boli vy, pán Podmanický, že veď to je ten Sulíkov paradox, že nepočkali sme, teda respektíve, že sme sa ponáhľali preto, lebo Ústavný súd chcel vydať predbežné opatrenia, aby, sme sa rýchlo ponáhľali, aby sme ten Ústavný súd predbehli. Dovoľte mi, prosím vás, vysvetliť, že ako k tomu došlo. Koalícia vtedy chcela spraviť, chcela zmeniť voľbu z tajnej na verejnú a chcela voliť prokurátora verejne. Tu bolo, tu bola podaná sťažnosť alebo návrh na Ústavný súd, aby vydal predbežné opatrenie a Ústavný súd to predbežné opatrenie chcel vydať v zmysle, že parlament musí voliť tajne preto, lebo už raz tajne voliť začal. No a čo som spravil ja ako vtedajší predseda Národnej rady, že som vyhlásil tajnú voľbu? Veď ja som spravil presne to, čo po nás Ústavný súd chcel, a nie v rozpore s jeho rozhodnutím. Čiže vyčítať vládnej koalícii, že vy ste sa ponáhľali, to je nepodstatné. Podstatné je, že sme zvolili tajne.
A ako vravel dnes už Paľo Hrušovský, najväčšie zlyhanie je u prezidenta. A, ctení poslanci SMER-u, vy podporujete toto nesprávne konanie prezidenta, ktorý je teda všetkým iným než morálnou autoritou, sme to tu práve počuli, či už noc dlhých nožov, alebo nekonanie, keď on sám bol generálnym prokurátorom a tak ďalej, a hráte túto hru spolu s ním. Chápem, že to možno vyhovuje, ale oveľa viac chápem argumenty, ktoré uviedol Daniel Lipšic, že jednoducho keby tam náhodou zasadol prokurátor, ktorý začne vyšetrovať, tak viacerí ľudia, ktorí používajú vlastnú hlavu na obstarávanie peňazí, by sa možno zapotili, aj z opozície, pani Vitteková, presne tak.
No keď sa zamyslíme nad tým - viackrát to tu dnes odznelo -, že veď čo chcete, my máme 83 hlasov a jednoducho si zvolíme, koho my chceme. Tak bol by som veľmi opatrný, aby pri tvrdení, že veď pokiaľ je niečo demokratické, je to správne a jednoducho musíme na všetko uplatniť demokratické princípy. Preto, lebo čo sa stane, keď necháme dvoch vlkov a jednu ovcu úplne demokraticky rozhodnúť, čo bude na večeru? A práve preto existuje, existuje množstvo ustanovení v našej legislatíve, ktoré obmedzujú demokratické princípy. Napríklad základné práva a slobody. Tie má každý, jedno, čo väčšina rozhodne. To je obmedzenie demokratického princípu. Takisto máme Ústavný súd, ktorý rozhodne, že nejaký zákon, ktorý bol demokraticky prijatý, čiže väčšinou, nie je v súlade s ústavou a tým pádom nie je platný; opäť je to narušenie toho princípu demokracie. A tieto obmedzenia sú veľmi dôležité a bol by som veľmi opatrný pri argumentácii, že čo, veď nás je 83 a my si môžme robiť, čo chceme. No nemôžte si robiť, čo chcete, obzvlášť vtedy nie, keď tých 83 poslancov vzniklo na základe klamstva. Boli sľúbené ľuďom istoty, ľudia v domnení, že dostanú nejaké istoty, dali hlasy, ale nakoniec istoty budú len pre vybraných.
No a preto je táto situácia veľmi ošemetná. Aj preto, že máme tu nejakú nahrávku, kde hlas podobný Robertovi Ficovi zháňa hlavou vlastnou 40 miliónov korún. Nejaká zmluva, ktorá existuje ako originál, ktorá nebola posúdená, že teda či je, či tie podpisy sú, alebo nie sú pravé, bola jednoducho len tak zametená pod koberec. Toto sú zlyhania právneho štátu! O to viac by sme mali byť opatrní povedať, že demokracia alebo demokratický princíp je nadovšetko. Chcel by som pripomenúť, že aj Adolf Hitler bol zvolený čiste demokraticky. Väčšina jeho krokov bola demokratická a vieme, ako to dopadlo. Preto osvietený štátnik by konal veľmi opatrne, toto možno nemôžme chcieť od Roberta Fica, ale chcem veriť, že aj jemu hovorí niečo ako deľba moci v štáte.
Dnes vám tu Igor Matovič ukázal plagát, kde systematicky strana SMER obsadzuje všetko. Tento, tento postup v zmysle víťaz berie všetko - a toto sme my nerobili vo vládnej koalícii. Napriek všetkým možným problémom, ktoré tá koalícia mala, v tomto konala o triedu štátnickejšie, ako konáte vy teraz. Tak chcem teda veriť, že docentovi práv Robertovi Ficovi hovorí niečo deľba moci v štáte. Tento princíp má stovky rokov a ľudstvo pochopilo, spoločnosti pochopili, že jeho uplatňovanie je dlhodobo, z dlhodobého hľadiska lepšie ako neuplatňovanie. No chcem teda dúfať, že aj vás by mohlo niečo ešte osvietiť v posledných minútach pred samotnou voľbou.
K samotnému kandidátovi pánovi Čižnárovi sa neviem vyjadriť. Viem iba toľko, že má pomerne dobrú alebo dobrú povesť a veľmi som uznal, keď, uznával, keď povedal, ja sa nechám zvoliť, alebo ja budem kandidovať, keď bude všetko jasné. Keď nebudem zvolený za pochybných okolností. A, bohužiaľ, teraz zmenil názor, to o to väčšie sklamanie preto, lebo ako často zmení názor, keď pôjde do tuhého? Keď pôjde napríklad o to, že má vyšetrovať ilegálne financovanie politických strán? Robert Fico sa vyjadril, že pán Čižnár často nepozná zľutovania. No to bohate stačí na to, aby, aby zľutovanie poznal v pár vybraných prípadoch a inak nemusí. Toto je to veľké zlo.
Ja by som na záver môjho krátkeho prejavu ešte rád povedal pár slov k tej našej sovietskej prokuratúre. Ja si nemyslím, že toto je nejaký veľký problém. Koniec koncov, môžme zrušiť možno nejaké jedno-dve pravidlá, že nadriadený prokurátor nesmie odobrať spis, ale pokiaľ by tam bol zvolený človek, ktorý bude mimo pochybností, tak na to, aby sa ten systém celkovo vylepšil, to môže byť, to môže byť kľudne aj výhoda.
Veľmi pekne vám ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

18.6.2013 o 16:21 hod.

Ing.

Richard Sulík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:30

Ján Podmanický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, potešilo nás, že Marián Kočner už nie je váš priateľ, len ste zabudli použiť slovíčko už. Povedali ste, pán Kočner nie je môj priateľ, mali ste správne povedať, pán Kočner už nie je môj priateľ za to, čo mi urobil, že ma nafilmoval. No ale v čase, keď bol u vás na raňajkách, tak zrejme bol vaším, respektíve vy ste boli u neho na raňajkách, tak zrejme bol vaším priateľom, pretože k nejakým neznámym, len sporadicky stretávaným ľuďom sa nechodieva na raňajky a nerozoberajú sa najdôležitejšie politické otázky štátu. Takže či sa vám to páči, alebo nie, ako povedal pán poslanec Lipšic, priateľ podnikateľa z mafiánskych zoznamov ste vy, pán Sulík, respektíve boli ste v tom čase.
Ja vám osviežim pamäť. Marián Kočner vo videozázname, otázka je: Prečo zradili? Richard Sulík odpovedá: Hovorí sa, že za peniaze. Tristotisíc eur, taká suma chodila po parlamente včera. A tak ďalej. Takže, ale to nie je váš najväčší problém, pán poslanec, oveľa väčší problém je, že ste verejne vyhlásili, že ste zabezpečili vodotesný systém, aby bol zvolený nový kandidát na generálneho prokurátora, tak ste to doslova povedali. Taký, povedal by som, priťažujúca okolnosť pre vás je skartovanie hlasovacích lístkov, ktoré by mohli definitívne potvrdiť takzvanej Radičovej kód, ktorý ste použili. Skrátka, pán poslanec, ako predseda parlamentu ste hrubo zneužívali svoju funkciu, stretávali ste sa s pochybnými ľuďmi na raňajkách a vy nám dnes chcete rozprá... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

18.6.2013 o 16:30 hod.

JUDr. PhDr.

Ján Podmanický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video