25. schôdza

15.10.2013 - 30.10.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.10.2013 o 16:36 hod.

Ing.

Jozef Mikuš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:18

Igor Hraško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Lojzo Hlina je jeden z poslancov, ktorý vie presne pomenovať veci a vie v tom nájsť aj tie zádrhele alebo tie zákutia, pre koho sú veci prichystané. A ja len poviem alebo ho doplním, že áno, toto všetko sú chystané financie pre svojich. Ja už som tu niekoľkokrát v rozpravách povedal k podobným zákonom, že je treba urobiť systémový krok na podporu úplne všetkých obyvateľov Slovenska. Všetkým občanom dať možnosť, aby si mohli niečo ušetriť, to znamená, že poďme ich podporiť v rámci energetickej politiky, aby používali efektívnejšie zariadenia, aby používali biomasu na kúrenie, aby si postavili solárne kolektory, termočlánky, prípadne ďalšie, ďalšie veci. Ale tuná sa nič také nedeje, toto sú všetko podpory, ktoré podporujú tých veľkých, tých veľkých, ktorí sa niekedy na niečom nabalili, mohli si postaviť, aby sme im to ešte uľahčili, aby náhodou neboli škodní, tak im ideme ešte aj garantovať výkup. To je ohromné riešenie, ale opäť len pre skupinu vyvolených, čo mňa neskutočným spôsobom hnevá. Určite nie som sám, ale, žiaľ, 83 poslancov tu za to zahlasuje a my naozaj nemôžeme urobiť absolútne nič. A podobným systémom sa idú robiť aj, ide aj robiť aj podpora z ďalších energetických zdrojov a to sú malé vodné elektrárne. Ideme si zahltiť Hron, ideme si zahltiť Malý Dunaj len preto, že niekto potrebuje popredať betón, niekto tam potrebuje postaviť elektrárne, z ktorých bude mať garantovanú cenu. To nič, že zhumpľujeme prírodu, že si zhumpľujeme prostredia pre cestovný ruch, ktoré by nám mohli pomáhať aj v zamestnanosti, aj v rozvoji ďalších aktivít tohto celého, nie, my ideme napchať do gágora peniaze tým, ktorí sú pre nás tí vyvolení.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.10.2013 o 16:18 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:20

Jozef Mikuš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, pán kolega, súhlasím, že účelovosť konania a hlavne vysvetľovať účelové konanie je také príznačné pre túto vládu. Istí ľudia alebo istý človek podporí neprimerane jeden druh obnoviteľného zdroja energie s odôvodnením, že treba podporovať obnoviteľné zdroje energie, je to v súlade s európskym postupom a následne ten istý človek povie a hovoria to aj druhí, že táto podpora zapríčinila neprimerane vysoké ceny energie na Slovensku. Potom potrebujú účelovo zase podporiť niektoré skupiny výrobcov, tak sa vymyslí G-komponent alebo sa vymyslí memorandum, alebo sa vymyslí skrátená legislatíva podpory obnoviteľných zdrojov a tak ďalej.
Ale za toto nemôžu obnoviteľné zdroje energie a už vôbec nie biomasa, za to môže absolútne zlá regulácia a veľmi zlý zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Napríklad aj tým, čo ste správne povedali, že podporuje veľké hltače, zdroje, ktoré žerú napr. štiepku. Je veľmi zlé, že vyvážame drevo ako surovinu a nevieme ho spracovať na Slovensku a potom nemôže vzniknúť ani nejaký väčší spracovateľský podnik, ale je až smiešne, že začína štiepka, to znamená veľmi malá pridaná hodnota k obyčajnej guľatine byť výhodnejšia ako akékoľvek iné spracovanie. To, že, že spaľovanie štiepky na teplo je barbarstvo, som sa dozvedel v Burgenlande, to je región v Rakúsku, ktorý je asi najďalej s podporou a hlavne s reálnym životom podpory obnoviteľných zdrojov energie snáď na svete. Slovenská republika potrebuje výhodný energetický mix, ale potrebuje aj energetický mix obnoviteľných zdrojov energie a to všetko zakomponovať do energetickej politiky a zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie, o ktorom rokujeme dnes. Bohužiaľ, nedeje sa tak. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.10.2013 o 16:20 hod.

Ing.

Jozef Mikuš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:22

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, dobre, pán kolega, pán Mikuš, a to, to sa zhodneme, že aby to nebolo pochopené, ja som hovoril, že na začiatku bol dobrý úmysel aj Európskej komisie, a verím, že aj ľudí u nás, že teda podporujeme obnoviteľné zdroje energie, ale znova sme to dopracovali tak typicky našsky, tak typicky slovensky, že, že, pardon, ja som povedal, že buničina, vláknina. No ono, oni normálne do tých gágorov tam sypú už vlákninu. Ja vám, keby to niekoho zaujímalo, však spojte sa s pánom Lukáčom, však on týmto veciam sa venuje, on to aj fotí, že čo všetko pred tými elektrárňami majú naskladané a čo všetko tam do tých gágorov sypú, viete, to je presne to, že to nestačí rásť, čo tam treba nahádzať, tak ste poslali Žigu, teraz pána ministra, ja neviem, čo ešte vymyslíte. Už aj tuje z Baumaxu tam nahádžete, potom neviem, čo budete ešte robiť, budeme zvedaví na tvorivosť tých vašich aparátov a tých poschodí, tak to aj ja som prekvapený, že čo ešte budete schopní vymyslieť. Ale hovorím..., to, na to som chcel upozorniť a chcel som upozorniť ľudí, že aby si, keď sa pozrú na ten účet, hej, keď vám tú konečnú sumu, ktorú tam majú, tak keď im niekto povie, že platia za elektrinu, platia aj za elektriku, ale nielen za elektriku. Poviem tak mierne, teda mi to prináleží, som v tejto chvíli politik, platia aj za náklady na vrtuľník pre niektorých ľudí, platia aj za náklady za veci, ktoré by ani nevedeli, že dotujú, lebo to, ako sa zúčastňujú platby energií, už nielenže nepokrýva náklady priamo na ten energetický projekt, ale sanuje aj chyby a častokrát projekty, iné projekty, ktoré s energetikou vôbec nesúvisia. To znamená, ich drahý účet za elektrinu, keď trošku preženiem, tak pokrýva aj náklady na prevádzku vrtuľníka.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.10.2013 o 16:22 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:24

Jozef Mikuš

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:34

Mikuláš Huba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Musím začať takým všeobecným konštatovaním, že na Slovensku sme čím ďalej, tým viac svedkami toho, že aj v zásade dobré zámery, medzi ktoré patrí nepochybne aj rozumná podpora využívania obnoviteľných zdrojov energie, sa realizujú často tým najhorším možným spôsobom. A týka sa to prakticky všetkých dostupných druhov obnoviteľných zdrojov.
Prvý veterný park sme vybudovali na záhorskej strane Malých Karpát tak, že výrazne narušil charakter a ráz miestnej krajiny.
Vieme, čo sprevádza ten boom výstavby fotovoltických zariadení z čias prvej Ficovej vlády. Vieme, koľko kvalitných pôd nám zabrali, vieme, čo všetko spôsobili, aké niekedy veľmi diskutabilné podpory požívajú a tak ďalej a tak ďalej. Nechcem ísť do detailov.
Energia z vody. Sme svedkami veľmi paušálneho prístupu, ktorý vyplýva z nedávno schválenej koncepcie využívania hydroenergetického potenciálu. Opäť niet pochýb o tom, že energia z vody sa dá využívať aj prírode blízkym spôsobom. Mali sme tu tisíce zariadení na vodný pohon ešte do konca druhej svetovej vojny, takže je sa čím inšpirovať. My ideme na to tým najhorším, a to priečnym prehradením tokov, s likvidáciou teda brehových porastov a pod.
Takisto fotovoltika sa dá realizovať veľmi efektívnym a prakticky neškodným spôsobom, ale nejdeme tým smerom, ideme, ideme smerom iným.
Biomasa takisto sa dá realizovať podstatne lepšie, ako sme... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.10.2013 o 16:34 hod.

prof. RNDr. CSc.

Mikuláš Huba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:36

Jozef Mikuš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za faktickú poznámku. Musím povedať, že vrelo súhlasím s tým, čo hovorí pán Huba, to je možno ešte tak aj odpoveď na predrečníka Alojza Hlinu, kedy som sa snažil vo faktickej hovoriť o tom, že, že za to nemôžu obnoviteľné zdroje, ale zlá regulácia a zlý prístup.
Áno, úplne súhlasím, že podpora fotovoltiky v tom roku 2008 vlastne spôsobila medvediu službu tomuto do budúcna veľmi potenciálnemu zdroju, ale nie jej využívaním na poľnohospodárskej pôde, ale na strechách budov, resp. v rámci konštrukcie, konštrukcie budov.
Takisto biomasa, jednoducho bolo zlé, že v rámci regulácie a podpory sa podporovali veľké zdroje na, na štiepku kvôli opäť inej politike ako energetike, kvôli politike záchrany veľkých zariadení, ktoré boli a sú nerentabilné, neefektívne. Bohužiaľ, musím povedať, že podpora zelenej hmoty je dnes absolútne nevyužívaná, preto máme strašne veľa nepokosených plôch na Slovensku a tá krajina vyzerá veľmi zle, to znamená, že aj z hľadiska efektívnosti, z hľadiska udržateľnosti, z hľadiska krajinotvorby by sa mala z hľadiska možností vytvárania nových pracovných miest hlavne tam, kde ich nevieme vytvoriť, na vidieku, by sa mala podporiť výroba elektrickej energie z biometánu, ktorý je náhradou prakticky zemného plynu. Samozrejme, opäť v regulačnom mantineli v takom, aby nebola narušená poľnohospodárska výroba potravín a, samozrejme, aj potravín pre poľnohospodárske zvieratá.
A takisto podpora bioplynu, ktorý je tak predpolím výroby biometánu, bola opäť podporovaná v minulosti bez využiteľnosti tepla, čo sa momentálne trošku napravilo, ale evidentne potrebujeme jasne si stanoviť v rámci mixu obnoviteľných zdrojov energie podporu... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.10.2013 o 16:36 hod.

Ing.

Jozef Mikuš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:38

Helena Mezenská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážení prítomní poslanci, vážená pani predsedajúca, vážení prítomní občania, znova raz je tu zákon, sporný zákon o obnoviteľných zdrojoch a znova ja musím povedať, že v takomto znení a s takýmto podvratným obsahom do parlamentu takýto zákon vôbec nepatrí. Z perspektívy vznesených morálnych apelov počas minulého mesiaca je aj dnes pre mňa tento zákon absolútne neprijateľný, nestráviteľný a nepriechodný.
Opäť hneď v úvode chcem opätovne zdôrazniť a vyzvať, aby všetci tí, ktorí sa pripravujú tento zákon schvaľovať a ktorí ho tu predložili, aby takéto svoje zradné a nevedomé konanie v prospech lobistov zastavili. Opätovne žiadam, aby sa v prerokovaní zákona ďalej nepokračovalo, lebo je zjavné a je preukázateľné, že tento zákon nie je šitý na ekonomické záujmy štátu ani na ekonomické záujmy našich ľudí, ale je šitý na ekonomiku lobistickej nadnárodnej skupiny, skupiny U. S. Steel. Je pritom paradoxné, že v ťaživej sociálno-ekonomickej situácii, keď denne ľudia prichádzajú o prácu a sťažujú sa, že sú nútení v týchto podmienkach utekať za prácou do zahraničia, že sociálna vláda, ktorá týmto ľuďom a nám všetkým pred voľbami sľubovala istoty, šije dnes zákony pre lobistov. Na základe týchto účelových zákonov spoločnosti, ktorá sa topí v 27-miliónovom zisku, táto dnešná amorálna, nedôveryhodná a skorumpovaná vláda naďalej prihráva z napätého štátneho rozpočtu spoločnosti U. S. Steel veľkoryso ďalšie milióny. Prosím vás pekne, čo má toto spoločné so solidarizáciou spoločnosti, ktorú táto sociálna vláda sľubovala? Čo toto má spoločné zo solidarizáciou spoločnosti?
A vy, milí poslanci zo SMER-u schovaní za tlačítkom, poplatní mocenským štruktúram a kúpenej vládnej moci, sa na tom lumpovaní slovenského rozpočtu a zbedačovaní slovenských ľudí dnes už vedome a cielene spolupodieľate. Som veľmi zvedavá, ako potom v svojich regiónoch týmto zbedačeným ľuďom, čo naleteli na vaše prvoplánové klamné sľuby, ako im chcete vysvetliť to, čo sa tu deje. Ako im, milí regionálni poslanci SMER-u, chcete vysvetliť, ako chcete týmto ľudom, ktorí bojujú o holé prežitie, aj malým, stredným podnikom, ktoré krachujú, že pre nich podporné stimuly tak ako pre spoločnosť U. S. Steel nemáte? Nemáte, lebo sa podieľate a nesiete priamu a plnú zodpovednosť za to, že balíky ohromných finančných zdrojov rozdávate kadejakým finančným skupinám a nadnárodným spoločnostiam topiacim sa v miliónoch. Prosím vás pekne, ako im chcete na vašich konkrétnych podlých a zradných skutkoch, ako ich chcete presvedčiť, že ste solidárni a empatickí? Ako ich o tom a čím chcete konkrétne presvedčiť? Dnes budete znova hlasovať o zákone s plným vedomím toho, že zákon, ekonomiku a záujmy štátu pre protekcionistické prideľovanie zdrojov zbohatlíkom poškodí, výrazne poškodí. Tie peniaze v krajine budú chýbať. Predkladatelia, tí aj dnes ticho sedia ako bezprizorní najatí žoldnieri v červeni a potupe vlastného morálneho úpadku, prežijú si svoje minúty, hodiny hanby, otrasú sa bez viny a svedomia a pôjdu ďalej v ústrety ďalším politickým, potupným a vlastizradným obchodom. A toto sa v parlamente robí celé roky. Zbedačenie ľudí je toho výrečným a nespochybniteľným dôkazom. Čím viac korupcie, tým viac stagnácie a biedy. A vy sa na tomto zbedačovaní a na tejto korupcii priamo svojím konaním a svojím hlasovaním podieľate. Parlament, ktorý má výsostne zastávať široké záujmy ľudí, je zašpinený a pošliapaný veľkou nečistotou. Je naďalej aj vami zneuctievaný. Spravili ste z neho trhovište, spravili ste z neho obchodnú komoru. To, čo kedy vyjednáte, účelovo vpasujete opakovane do predkladaného zákona. Politickým obchodom, a nie vôľi ľudu, ľudí nastavujete a podriaďujete celý legislatívny proces a celú činnosť parlamentu. Z korupcie a protekcionizmu ste spravili spoločenskú a parlamentnú normu, štandardnú pracovnú metódu, štandardný pracovný nástroj. Ale mýlite sa! To pracovná norma nie je a nie je to ani pracovná metóda slušných a čestných politikov, poslancov oddaných pomoci ľuďom. Korupcia a lobizmus vo vašom podaní do parlamentu vôbec nepatria. A pokým to nepochopíte, ja s tichým prehliadaním vaše konanie legitimizovať nebudem.
Vážený minister, pán spravodajca, vážení poslanci, predovšetkým poslanci SMER-u, nezastavili ste sa ani pred poslaneckými, ani pred občianskymi protestmi, apelmi a výzvami. Nespamätali ste sa ani pod ťarchou výziev na vaše odstúpenie. Ste hluchí a slepí. Svoje duše ste zapredali moci a mocenskému profitu. Avšak ste mimo. Budúcnosť aj história vaše skutky preverí a za vaše konanie vás aj odsúdi. Parlament nie je trhovište. Vláda nesmie byť slúžkou moci a vplyvu finančných skupín. Korupcia nie je parlamentnou normou a nie je to klasická pracovná metóda. Politika nie je obchod, politika je nástrojom pomoci ľuďom.
Opätovne chcem všetkých ľudí v tejto krajine, ktorí s takýmto prístupom vládnej moci a vládnej strany, ktorá sa spreneverila svojim sľubom, opäť chcem všetkých občanov vyzvať, aby opätovne podporili petíciu na vyslovenie nedôvery vlády. Budem rada, ak zotrvajú spolu so mnou v presvedčení a v zjednotení toho, že politika nie je obchod a že korupcia na túto pôdu nepatrí. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.10.2013 o 16:38 hod.

Mgr.

Helena Mezenská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:47

Vladimír Jánoš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani poslankyňa, ja by som sa chcel spýtať, či ste hovorili k veci, alebo k čomu ste hovorili, lebo nepochopil som absolútne pointu. Vy ste sa ani náznakom nevyjadrili k predkladanému zákonu ministerstva hospodárstva, ktorý je témou týchto okamihov. Váš prejav bol teda emotívny, menej emotívny, ako sme zvyknutí na vaše prejavy. Ale spomenuli ste VSŽ Košice v takej podivnej súvislosti. Ja by som sa vás chcel spýtať, pani poslankyňa, máte vy vôbec predstavu o tom, koľko taká VSŽ Košice zamestnáva ľudí? Môžem vám upresniť tento dátum, toto číslo, je to zhruba 12 000 zamestnancov, ktorí fungujú v tejto obrovskej spoločnosti, ktorí dostávajú za svoju prácu aj odmenu a, samozrejme, majú vytvorenú tým pádom aj nejakú životnú úroveň. Ak k tomu použijeme aj štandardný koeficient Európskej únie, zhruba 2,5; číslo 2,5; tak nám z toho vyjde zhruba 35-tisíc pracovných miest, ktoré sú vytvorené nielen v Košickom kraji, ale aj v ďalších priľahlých regiónoch. Toto je pre vás spochybňujúce číslo? Toto je pre vás čo? Toto je pre vás slabý údaj? Skúste sa nabudúce zamerať na nejaké konkrétne veci, konkrétnosti, ktoré by ste mohli vytknúť predkladaným zákonom, a nielen emotívne tu, nechcem sa neslušne vyjadriť, emotívne tu využívať váš prejav a myslieť si, že na tomto zabodujete.
Toto bol veľmi, ale veľmi slabý prejav, pani poslankyňa. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.10.2013 o 16:47 hod.

PaedDr.

Vladimír Jánoš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:49

Helena Mezenská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ešteže, pán poslanec Jánoš, nie som odkázaná na vaše hodnotenie. Keby ste čítali pohľady a postoje ľudí, ktorí na toto vystúpenie a vôbec na to, čo tu stvárate, reagujú, asi by ste sa spamätali a prešli by ste sebareflexiou.
Som schopná posudzovať veci v kontexte širších súvislostí a určite pre mňa to číslo, ktoré ste spomenuli, nie je zanedbateľné. Ale nie je to ich jediný ukazovateľ, tých 12-tisíc zamestnaných ľudí. Ako som povedala v mojom príspevku, spoločnosť U. S. Steel mala v roku 2012 27-miliónový zisk. Ak by táto vláda hrala na bránky verejného záujmu pri plnení záväzku solidarizácie spoločnosti, by určite zástupcov a reprezentantov spoločnosti U. S. Steel presvedčila, že túto finančnú injekciu odložia.
Ak chcete čísla, tak ja vám poskytnem inú bilanciu. Ak by tých 500 mil., ktoré sa ide použiť na spoločnosť U. S. Steel, bolo investovaných do malých a stredných podnikov, takto by sme mohli po 33-tisíc eur podporiť 15-tisíc malých a stredných podnikateľov. Určite ďaleko by to bolo perspektívnejšia a stabilnejšia pomoc ako to, čo tu v podobe lobistického a korupčného zákona predkladáte.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

22.10.2013 o 16:49 hod.

Mgr.

Helena Mezenská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 16:49

Tomáš Malatinský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, vážené poslankyne, poslanci, chcel by som krátko reagovať na tie faktické veci, ktoré boli spomenuté. Pravdou je, že problematika podpory obnoviteľných zdrojov nie je jednoduchá téma. Zaoberajú sa s ňou aj okolité krajiny a menia legislatívu v tom, pretože sa v aplikačnej praxi učíme a niektoré veci je nutné, samozrejme, korigovať.
Kto sa podieľa na platení týchto nákladov, pretože s nasadzovaním obnoviteľných zdrojov a s ich podporou vznikajú náklady, sú to energetické náročné podniky bezpochyby a je možno nutné niekedy tým energeticky náročným podnikom znižovať ich náklady. V Nemecku celková čiastka na podporu obnoviteľných zdrojov vystúpala na čiastku 20 mld. eur a z toho 17 mld. znášajú občania, len 3 mld. znáša priemysel. To znamená, že oni majú legislatívu, ktorá jednoducho pomáha neprenášať tento náklad na priemysel iným spôsobom. Myslím si, že ak spĺňa predbežne zdroj, ktorý vznikne po jeho rekonštrukcii a podobne v oblasti U. S. Steelu, a bude môcť byť podporený a bolo to nakoniec kritérium, ktoré zavážilo, a dôležité je, že pri tých diskusiách, či už dneska sme niekde na hrane možného, čo sme mohli vyrokovať alebo, alebo dostať do memoranda, docielili to, že U. S. Steel na Slovensku zostal, U. S. Steel vymenil aj čelného predstaviteľa, vrátil sa staronový prezident s misiou, ako ďalej budovať fungovanie U. S. Steelu v dlhodobejšom kontexte. Takže musíme povedať, že toto memorandum bolo úspešné.
Ak dôjde k rekonštrukcii, ak dôjde k splneniu všetkých podmienok a bude dostávať táto spoločnosť 15-miliónovú podporu euro ročne, tak keď sme tu spomínali tých 6-tisíc ľudí, ktorí boli ohrození, keby bol tento akcionár odišiel, tak ja to vidím na podporu 208 eur na pracovníka pri 6-tisícke, teda dobre počítam, mesačne, čož si myslím, že je nič proti tomu, keby sme týchto ľudí mali jednoducho na ulici, nemali by kúpyschopnosť, negenerovali by ďalšie pracovné miesta a tak ďalej a tak ďalej. Táto matematika je podľa mňa jednoznačná. To, že boli tu spomínané kritiky jednotlivých zdrojov. Áno, učíme sa všetci a ešte ako predstaviteľ zamestnávateľských zväzov som sa napríklad zúčastnil snemu SDKÚ, kde kritika vtedajšieho - pri prvej Ficovej vláde - zavedenia podpory fotovoltaiky, bola navrhovaná liečba absolútnej podpory biomasy, že to je energetická krava, treba do toho ísť. Váš niekdajší kolega to tam vehementne presadzoval. Treba povedať, aj tu sme sa poučili, že tá, ten dopad tej biomasy má, samozrejme, dopad na životné prostredie, na poľnohospodárstvo. Dneska nám stúpajú vstupné ceny. Takže všetky tie riešenia, ktoré sme kedysi mali, vyžadujú korekciu. Ale napriek tomu chcem povedať, že aj táto novela je koncipovaná tak, že podmienky, ktoré máme predpísané Európskou úniou do roku 2020, budú prekročené, a my sa dneska hlásime k číslu 15,3 % podielu obnoviteľných zdrojov namiesto 14, ktoré nám predpisuje Európska únia.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

22.10.2013 o 16:49 hod.

Ing.

Tomáš Malatinský

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video