25. schôdza

15.10.2013 - 30.10.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.10.2013 o 11:11 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:09

Martin Poliačik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pani podpredsedníčka. Ja k tejto rozprave poviem iba jednu vec a to je jedna vec, ktorá ma mrzí. Niekoľkokrát do roka máme na rôznych typoch tlačených aj iných médií tie také série, že ktorý poslanec na čom jazdí, ktorý poslanec má aké auto, ktorý kde býva, za čo to postavil. A čo ma mrzí, je, že pri zákone, ktorý je podľa mňa v tomto najdôležitejší zákon, najdôležitejšou novelou za posledných minimálne desať rokov, médiá v zásade absentujú. Ja viem, že v kukaňách tí agentúrni spravodajci sú a minimálne niečo z tejto rozpravy von odíde. Ale bol by som po pravde radšej, keby zo strany strážcov demokracie, to jest zo strany médií, bol o túto tému väčší záujem. Pretože myslím, že aj pre kultiváciu slovenskej spoločnosti ako takej by bolo lepšie, keby o tom, kto má aké auto a kto aký dom za čo postavil, mali možnosť informovať priamo verejní funkcionári, a nie že by to museli každý rok robiť náhodným výberom zástupcovia médií.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

30.10.2013 o 10:09 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 10:11

Viliam Novotný

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:28

Branislav Škripek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca, v prvom čítaní k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Viliama Novotného na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, vážení prítomní, v súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo za spravodajcu k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Viliama Novotného na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Na základe uvedeného podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona. Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa po formálnoprávnej stránke všetky náležitosti uvedené v § 67 a § 68 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, ako i náležitosti uvedené v legislatívnych pravidlách. Ako sa uvádza v dôvodovej správe, návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ostatnými zákonmi a s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, a s právnymi predpismi Európskej únie. Vplyv návrhu zákona na rozpočet verejnej správy a na podnikateľské prostredie je uvedený v doložke vybraných vplyvov. Návrh zákona nemá sociálne vplyvy, vplyvy na životné prostredie a ani na informatizáciu spoločnosti.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla v zmysle § 73 ods. 3 písm. c) rokovacieho poriadku na tom, že po rozprave odporučí uvedený návrh zákona prerokovať v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky č. 712 z 27. septembra 2013 a podľa § 71 rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali, výbory prerokovali do 30 dní a gestorský výbor do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pani predsedajúca, skončil som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

30.10.2013 o 10:28 hod.

Mgr.

Branislav Škripek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:31

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, kolegovia, vážení občania, ešte takú drobnú poznámku na začiatok. Nerozumiem celkom tej prísnosti, pani predsedajúca, lebo už to druhé, keď som stratil poradie, ja som už bol v sále. Tak neviem celkom, keď nemáte vôľu mi nechať hovoriť, tak to skúste nejak možno cez rokovací poriadok zabezpečiť, to tam vyznačte. Ale ja som tu už bol, takže ja si myslím, že som neoprávnene stratil poradie a mal som, mal som vystúpiť k majetkovým priznaniam a chcel som vystúpiť k majetkovým priznaniam. Ešte celkom, poviem tak, nerozumiem celkom tejto hre, týchto prekladaní programov a neviem čo, lebo zas tu hráme, poviem to pre občanov, zas tu hráme hru na skončenie. Dneska je úlohou skončiť o tretej. Čo sa nepreberie, dáme na november, na december, čo tam koho čo trápi. To je zmyslom dnešného dňa: skončiť o tretej. To je jedno, či nejaký zákon nepreberieme, nevadí, však počká. A to chcem upozorniť, že môj minimálne - ten o Exekučnom poriadku - je tak dôležitý, že nepočká, takže ja ho chcem, aby sa prebral na tejto schôdzi. A podľa mňa tam všetky body sú dôležité, všetky body sú dôležité tak, aby boli prebraté na tejto schôdzi. Čiže keď si chcete obhájiť medzi ľuďmi, že presuniete body len kvôli tomu, že chcete ísť domov a nechcete sa vrátiť, tak nech sa páči, len tak to uveďte, prosím vás, lebo ja to takto budem komunikovať, lebo celé je to o tom. Chcete dneska skončiť a už sa nechcete vrátiť. Chcete prísť len na konci novembra. To je celé, dosť úbohé. Dosť úbohé.
K predkladanému návrhu, ja poviem aj tak, keby som povedal, že z celkom relatívne čerstvej skúsenosti, ja som, zaklopem si, nevyužíval alebo nestál zdravotné poisťovne za obdobie 20 rokov, alebo neviem, dokopy nič. Hej, ale teraz už jak človek starne, tak už predsa len niekde musí ísť, a bol som zhrozený. Kde som, na jedno vyšetrenie ma napísali, že už až na Nový rok. Či teda vlastne po Novom roku, potom mi volali, že dobre, že niekde ku koncu decembra by sa dalo, cirka 3 mesiace. Ja nehovorím, že je to nejaké akútne, ale je to také zarážajúce a to je aj zarážajúce, ten systém, ja tomu systému naozaj nerozumiem a prípadne si to rád nechám vysvetliť, že čo je to za systém, ktorý, keď je trh, to znamená, je záujem o tie vyšetrenia, nevytvorí podmienky, aby sa tie vyšetrenia realizovali rýchlejšie. Lebo komu to vyhovuje?
A teraz sa pokúsim spraviť takú analýzu, lebo som si narýchlo pozrel, za 2012 mali zdravotné poisťovne 75 miliónov eur zisk. Vážení občania, to je celé cirka 2,2 miliardy korún ešte v starých korunách, mali zisk. Dôvera mala miliardu, to nejak si podelili. Čiže oni mali zisk z toho, čo zaplatili ľudia, teda my na poistnom, ale teraz poďme spolu rozmýšľať. Nemocnica je úplne iná entita, nemocnica má, je záujem o vyšetrenia, nie záujem, je potreba. To neni, že mám záujem si kúpiť tablet a teraz ten podnikateľ teda zvýši dodávky tabletov, alebo otvorí ešte jednu predajňu. Tuná je to potreba ísť na to vyšetrenie, to nie je tak, že si spomeniem, že si spomeniem, že si chcem dať hadicu do úst. Však to nikto nechce nejako že z radosti, z pasie, ale teda cíti potrebu, hej, čiže, a tieto nemocnice sa tomu dopytu alebo tej potrebe neprispôsobia preto, lebo asi existujú nejaké zvieracie mechanizmy, ktoré im to neumožnia. To je tá absurdita, ja tomu zdravotníctvu v tomto prípade naozaj nerozumiem. Lebo keby tá nemocnica vytvorila ešte jednu gastroenterologickú ambulanciu, kde by vám teda pchali tie hadice do úst, viete, rad za radom, že by ste čakali možno dva dni. Tak možno by, ale sekundárne by ste dávali preplatiť tým dvom, tak možno by nedosiahli ten zisk, však, tých 70 miliónov eur. Nemusí to platiť absolútne, ale, ale niečo na tom je a tomu ja nerozumiem. Prípadne mi to objasnite, že na čo je toto dobré. Ak je niekde potreba a záujem a naozaj odôvodnený, odôvodnená potreba potvrdená lekárom - či všeobecným, alebo, alebo tým už odborníkom na to vyšetrenie -, tak prečo sa nevytvoria podmienky, aby to bolo realizovateľné, keď tu je niekto, kto to prepláca a vytvára zisk. Tomu nechápem. Podľa mňa je to absurdita.
Čiže z tohto môžme usúdiť, že to, že čakáte dlho niekde, je preto, lebo je to tak zle nastavené, že zdravotné poisťovne vytvárajú zisk a keby ste nečakali, to znamená, by tých úkonov bolo spravené, za to nejaké obdobie zúčtovacie roku by bolo viac, tak ten zisk by bol menší, čo by sa zase nemuselo páčiť. No rozumie tomu niekto? Veď tu už nehovorím o tom, že, to je tiež vec, ktorá by ma tiež mimoriadne zaujímala, keď sa na tom poistnom vybralo 3,8 miliárd a z toho len 3,5 miliárd sa vrátilo do tej zdravotnej starostlivosti, tam je 300 miliónov rozdiel, 9 miliárd je rozdiel. Neviem, do čoho to šlo, to šlo na čo, na tlačiarne, na tonery alebo, alebo neviem. No však prípadne mi povedzte. A to sú tie absurdity toho nášho zdravotníctva a chcem na ne upozorniť, že mi to nesedí. Ja som naozaj z prostredia, kde sme optimalizovali náklady, kde sme robili efektívne, kde keď bol záujem, tak sme tomu záujmu sa podriadili. Nebolo to, že potreba, hej, čiže, ale aj pekár, keď zistí, že má veľa ľudí, ktorí chcú, tak napečie viacej chleba, hej. Možno na konci viacej zarobí, ale tuná nemôžte obslúžiť viacej ľudí na gastroenterologickej ambulancii, lebo keď ich viacej obslúžite za to zúčtovacie obdobie, tak znížite zisk tým zdravotným poisťovniam. Tak tí pacienti sú rukojemníkmi zisku zdravotných poisťovní? Alebo viete, že, voľne pokračujem v tej úvahe a v tej absurdite, ktorá tu je. Podľa mňa je to úplne zle, celé je to zlé, ale rukojemníkom je občan, ten, čo naozaj proste je chorý, je, je, má nejaké problémy a chce sa liečiť. Na to, čo ste, jak bolo to zdravotníctvo a povedzme teda otvorene, ja som posledný, ktorý by tu vzýval ducha spred osemdesiateho deviateho, ale ako štartovacia pozícia nebola zlá. Ale ak sa to celé, napadá ma expresívnejší výraz, ale ak sa to celé pokazilo, na to treba už schopnosti pomaly, lebo to sa tak pokaziť, tak, a to dolievanie, to, že koľko peňazí sa vyberie a koľko ešte štát oddlžuje a oddlžuje, oddlžuje.
Prosím vás, tie hadice mali za vami chodiť domov! Normálne mali chodiť povedať vám alebo vás pozývať. Nechcete ísť, viete, že máme voľno. Viete, tie bedráky, mali, to mali chodiť vám ponúkať domov, že chcete či nechcete nový bedrový kĺb, nie že musíte teraz čakať. Naozaj, že na to ohromné množstvo, jak sa to, koľko tam išlo peňazí, koľko tam ešte pôjde peňazí, koľko, kde sú? Kde sú? Tu by sa mali začať ľudia pýtať, lebo niekto si spravil biznis so zdravím a rukojemníkom sa stal občan - pacient. Dokázateľne a teraz môžme uvažovať, keď niekoho dáte na čakačku, u bedráku to možno tak nevadí, hej, že ten bedrák už tak škrípe, škrípe, ale dajme tomu u kolonoskopie, keď ho dáte o pol roka, o rok, viete, tam sa to môže zvrátiť, hej, a kto si to zoberie na zodpovednosť? Kto si to zoberie na zodpovednosť? Kvôli tomu, že teda, aby Dôvera zarobila alebo Union alebo Všeobecná, tak čakaj rok a medzitým sa ti to celé tam pokazí a už, už, už je neskoro! Potom kde sa treba sťažovať? Viete, to dorozmýšľal niekto? Naozaj skončím s tým, že tak, ako sme do toho liali peniaze, čo len z počutia, čo som počul, že koľko oddlžujú a zase oddlžuju, ja neviem čo, mali s tými hadicami chodiť za vami domov. Mali s tými hadicami chodiť za vami domov. Nie že človek príde na to vyšetrenie a povedia mu, že za pol roka.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.10.2013 o 10:31 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 10:40

Viliam Novotný
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som mohol pánovi poslancovi Hlinovi odpovedať aj faktickou poznámkou, ale bál som sa, že do dvoch minút to nestihnem. Tak ale pokúsim sa naozaj len veľmi vecne odpovedať.
Pán poslanec Hlina to popísal veľmi dobre, ako to funguje v slovenskom zdravotníctve, len potom mal už na záver len takú rýchlu prešmyčku, že teda za všetko je vinný zisk zdravotných poisťovní. To by som bol opatrnejší s týmto vyjadrením, pretože to nie je pravda. Všade v Európe, hovorme o Európe, lebo tú poznáme, tu žijeme, tak nebudem sa porovnávať s novozélandským modelom alebo americkým. Všade v Európe, kde poskytujeme zdravotnú starostlivosť na základe verejného zdravotného poistenia, sa na plánované výkony čaká. Je úplne jedno, či je jedna zdravotná poisťovňa, či je ich viacej, či je národná zdravotná služba ako vo Veľkej Británii. Čakanie vo Veľkej Británii na plánovanú zdravotnú starostlivosť je legendárne. Každá britská rodina má príbeh o tom, ako čaká, ako príde najprv do jednej ambulancie na pohotovosť, akútny výkon, kde si zoberie lístok, aby po 8 hodinách prenikla do druhej čakárne, kde si tiež zoberie lístok, kde čaká ďalších 12 hodín. To sú už legendárne príbehy z britského zdravotníctva. O bulharskom nebudem hovoriť, kde je realita taká, že aj keď máte nárok na plánovanú zdravotnú starostlivosť v nemocnici, v podstate polovicu si musíte zaplatiť v hotovosti, ináč vám to nemocnica reálne nevie poskytnúť, lebo vás privítajú s tým, že nič nemajú. Hovoril zástupca pacientov minule na konferencii v Prahe, počul som ho hovoriť, majú veľmi silnú pacientsku organizáciu v Bulharsku.
Ale vrátim sa k meritu veci. Všade z verejného zdravotného poistenia sa na plánovanú zdravotnú starostlivosť čaká a viete prečo? Lebo sa hospodári s uzavretým koncom. To znamená, my vieme vopred, o chvíľu máme výbor pre zdravotníctvo a budeme sa pýtať pani ministerky, že prečo len toľko. Ale vieme vopred, koľko peňazí zhruba z disponibilných zdrojov majú zdravotné poisťovne na budúci rok na zdravotnú starostlivosť, čiže vieme, s akým hospodárime objemom. A tu prichádza prvý, prvá moja iná poznámka, možno ako povedal pán poslanec Hlina, že ono zdravotníctvo je čarovné v tom, že v niečom tam trhové mechanizmy, áno, platia, veď netvárme sa, že lekárne, distribučné spoločnosti nefungujú na základe trhových pravidiel, to by sme si klamali. Nie je to Červený kríž ani charitatívna organizácia. Ale v niečom neplatia. Viete v čom? Že existuje niečo, čomu sa hovorí informačná asymetria medzi vami a mnou, vy ste pacient, prídete ku mne, pán poslanec, ja som váš lekár a ja vám poviem: Ojoj, nie dobre vyzerá tá krčná chrbtica. Bude treba magnetickú rezonanciu. Pán Hlina, vy neviete, či treba magnetickú rezonanciu, vy ste v mojich rukách. Ja poviem, že treba, a vy mi veríte, prečo by ste mi neverili. Problém je, že my máme tzv. indukovanú spotrebu zdravotnej starostlivosti, tak to volajú v odbornej literatúre. To znamená, dokážeme umelo zvyšovať spotrebu vyšetrení, laboratórnych vyšetrení, diagnostických vyšetrení, kontrolná ambulancia, lebo ja ako lekár, keď vás budem opakovane pozývať na kontrolu každé štyri týždne, vy ešte budete aj šťastný, lebo poviete, aký starostlivý, dobrý pán doktor. Ja to vždy vykážem do zdravotnej poisťovne.
Rozumiete, to je ďalší problém. Preto to v praxi funguje tak a toto je dilema, s tým sme sa sporili veľmi s kolegami lekármi, že kto má byť ten dôležitý moment, ktorý riadi pohyb pacienta v systéme. Kto to má byť? Dnes podľa platnej legislatívy je to zdravotná poisťovňa. Problém je, že ale nedostala všetky kompetencie. To, čo navrhujem napríklad ja v tomto návrhu zákona, je aj posilnenie jej kompetencií, aj jej kompetencií riadiť pohyb svojho poistenca v systéme. Čiže zdravotná poisťovňa vám má nakúpiť zdravotnú starostlivosť doslova a do písmena, má. Možno sa to niekomu nepáči, kto je tak akože citlivejší na tieto etické výrazy, ale na každom generálnom riaditeľstve zdravotnej poisťovne je námestník pre nákup. Doslova tak sa volá, nakupuje zdravotnú poisť..., zdravotnú starostlivosť. A zhruba vie, na základe minuloročnej spotreby, koľko, a toho, aké sú výkony v jednotlivých nemocniciach na základe rokovaní, koľko plánovanej starostlivosti treba nakúpiť. On ju nakúpi, túto plánovanú zdravotnú starostlivosť. To je ten limit, to je to, čo je to zlé. To vám povie každý lekár, že keby tie limity neboli. Mohli by nebyť, keby sme vedeli, že nemáme uzavretý koniec.
Čiže pán minister Kažimír by tu prišiel a povedal: Drahí doktori, liečte, ľudia si to zaslúžia, ja to zaplatím. Potom mi pošlite faktúru na konci roka, ja zaplatím všetko. No lenže to tak nefunguje, my vieme, koľko máme peňazí, preto sú limity, preto musíme objednávať určitý objem výkonov, ktoré sa zazmluvňujú, a preto sa čaká, logicky.
Teraz k tomu zisku. Vy ste hovorili o tom, že teda je príliš vysoký alebo nízky, alebo bol vysoký, no my sme mali roky, keď sme v roku 2010 vytvorili vládu Ivety Radičovej a prebrali sme Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, a nechcem byť politický, ale prvá vláda Roberta Fica nám ju nechala pred cross defaultom, my sme v júni mali stratu 65 miliónov euro a na konci roku 2010 120 miliónov euro. Pán Hlina, mínus 120 miliónov, nie plus tri, sedem..., mínus 120. To je aj odpoveď, že prečo sme v roku 2011, keď som to isté chcel: rozšíriť čakacie zoznamy na celú plánovanú zdravotnú starostlivosť, urobili toto rozšírenie len o ďalšie tri diagnózy. Predtým sa viedli čakacie zoznamy len na kĺby, šošovky a operácie srdca a my sme rozšírili o mamografiu, liečbu rádioaktívnym jódom a liečby rázštepov. Otázka, prečo ste to neurobili vtedy, vecná. Čakal som, kto sa ma opýta: Nuž taký ste múdry, pán poslanec, prečo ste to vtedy neurobili? Lebo Všeobecná zdravotná si to nemohla dovoliť, by nemala finančné prostriedky, keby na ďalšie výkony mala odkladať technické rezervy, je hotová. Keby sme ju chceli; a ešte jednu poznámku poviem, že keď tu všetci rozprávajú o tom, ako sme chceli zničiť Všeobecnú zdravotnú poisťovňu; keby sme ju boli chceli zničiť, zlá vláda SDKÚ, KDH, keby sme ju boli chceli zničiť, stačilo len čakať. Nič viac, len tak si zložiť ruky a nechať Všeobecnú zdravotnú na pokoji, bola by v cross defaulte v 2011. My sme ju zachránili a dnes je v kladných číslach, a to je pozitívna správa.
Ďalšia moja poznámka. No, dámy a páni, platíte zdravotnú poistku, za koho platí štát, nech sa páči, ale keď platíte vy zdravotnú poistku, sú to vaše peniaze na zdravotnú poist..., zdravotné poistenie. Vaše peniaze, ktoré si odkladáte na zdravotnú starostlivosť, vy by ste v akej inštitúcii chceli mať uložené vaše peniaze? V tej, ktorá krachuje, alebo v tej, ktorá hospodári v kladných číslach? Do ktorej banky si odnesiete svoje úspory, do stratovej alebo do ziskovej? A odpoveď máte na stole. Čiže to, že sú v kladnom hospodárskom výsledku, je dobrá správa pre slovenské zdravotníctvo, a preto som tu s týmto návrhom zákona teraz, už druhýkrát. Sú v kladnom hospodárskom výsledku a využime tento kladný hospodársky výsledok pre pacientov. Nedémonizujme ho, že teda ako zlí sú, vyťahujú, znárodniť, zoštátniť, zakázať, to k ničomu nevedie, len k prehratým arbitrážam. Využime tento pozitívny potenciál v prospech pacientov, lebo problém v tej argumentácii, čo ste povedali, pán poslanec, je v tom, že vy ste povedali: Pacienti dlho čakajú a keby tí nemali taký veľký zisk, tak by čakali kratšie. Áno, máte pravdu, len to treba napísať do zákona, pretože zdravotná poisťovňa robí len to, čo jej určuje zákon. Keď sme znovu na základe rozhodnutia Ústavného súdu povolili zisk zdravotných poisťovní, zaviedli sme podmienky. Dnes sú v zákone podmienky, dámy a páni, to nie je že bezbrehý zisk, ako hovoria niektorí ľavicoví populisti.
1) Zdravotná poisťovňa musí zaplatiť celú akútnu zdravotnú starostlivosť hneď.
2) Zdravotná poisťovňa musí zabezpečiť plánovanú zdravotnú starostlivosť, ktorú objednáva u poskytovateľov, na ktorú sa ale môže čakať.
3) Musí viesť technické rezervy na všetkých pacientov, ktorí čakajú na čakacích listinách dlhšie ako jeden rok.
A potom sú tam ďalšie fiškálne opatrenia, ktoré teraz pre pacientov nie sú dôležité, že 20 percent základného imania musí mať tiež odložené, to teraz nie je pre pacienta dôležité. Toto je dôležité pre pacienta a ja hovorím, no poďme ďalej, dajme ďalšiu podmienku. Musí viesť čakacie zoznamy na celú plánovanú zdravotnú starostlivosť a tvoriť na ňu technické rezervy, nielen na šesť okruhov diagnóz a výkonov. O tom je tento návrh zákona, a hneď bude menší zisk. Len môžte si to dovoliť len vo chvíli, keď na to zdravotné poisťovne v kondícii majú.
Poviem úprimne, bol som teraz na jednej konferencii minulý týždeň, predstavoval som tento svoj návrh zákona, bol tam zástupca zdravotnej poisťovne Dôvera a zdravotnej poisťovne Union a povedali, že nemajú žiaden problém s týmto návrhom zákona. Oni svojim pacientom to vedia do 12 mesiacov ľahučko zabezpečiť. Ani dnes ich poistenci dlhšie nečakajú. Neviem, nepoznám reakciu Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ale podľa mňa toto je riešenie, súhlasím s vaším názorom pacienta, pán poslanec, že ak máme zisk, využime ho na kratšie čakanie a na lepšiu starostlivosť o pacientov a tu je nástroj, ktorý som predložil, aby sme im znížili zisk a aby pacienti dostali skôr kvalitnú zdravotnú starostlivosť.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

30.10.2013 o 10:40 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 10:52

Viliam Novotný
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážené dámy, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som teda uviedol tento môj poslanecký návrh zákona. Zákon 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách, tzv. cestný zákon, tak ho budem aj ďalej volať, v otázke merania nápravových tlakov a rozmerov ustanovil Policajný zbor Slovenskej republiky ako jediný orgán, v súčinnosti s ktorým je možné vykonávať meranie nápravových tlakov a rozmerov na všetkých pozemných komunikáciách v Slovenskej republike. V súčasnom období ale dochádza vzhľadom na častú prepravu nákladov nerešpektujúcich ustanovenia o maximálnych povolených hmotnostiach vozidiel, súprav vozidiel či nápravových tlakov k poškodzovaniu ciest a komunikácií v správe samosprávnych krajov, obcí a miest. Tento stav je možný aj preto, že vzhľadom na veľkú vyťaženosť príslušníkov Policajného zboru Slovenskej republiky nie je možné vždy v požadovanom čase a na potrebnom mieste zabezpečiť súčinnosť príslušníkov Policajného zboru Slovenskej republiky pri meraní nápravových tlakov. Stáva sa tak často aj preto, že prepravca doslova čaká, kým príslušník Policajného zboru Slovenskej republiky neodíde preč, a potom naloží náklad a s týmto nákladom odíde. Treba si pritom uvedomiť, že sú to často práve samosprávne kraje či obce a mestá, ktoré zabezpečujú údržbu komunikácie a na ich pleciach spočívajú náklady na rekonštrukcie a opravy ciest poškodených práve vďaka preprave ťažkých, limity prekračujúcich nákladov. Z tohto hľadiska považujem preto za správne, aby takéto kontroly mohli prebiehať v súčinnosti s obecnou políciou, ktorá ako orgán samosprávy má záujem, ale rovnako tak povinnosť zabezpečovať ochranu majetku samosprávy. Toľko teda všeobecná časť dôvodovej správy, ktorú som si v zmysle rokovacieho poriadku vám dovolil takto predniesť.
Znovu niekoľko normálnou ľudskou rečou povedaných poznámok k tomuto návrhu zákona. Pozrite sa, cesty 2. a 3. triedy sú v správe samosprávnych krajov, miest a obcí, blížia sa regionálne voľby, ja som tento návrh nepredkladal preto, lebo sa blížia regionálne voľby, ale preto, lebo pred pol rokom som ho predkladal a neprešiel do druhého čítania, čiže použil som lehotu, ktorú mi rokovací poriadok umožňuje. A znovu chcem upozorniť na problém, ktorý tu máme.
Ktorí sa pohybujete na úrovni samosprávnych krajov alebo chcete sa v budúcnosti pohybovať, veľmi dobre viete, že cesty 2. a 3. triedy sú obrovský problém. V kraji, v ktorom žijem ja, v Košickom kraji, sme si zobrali veľký úver, dostali sme pôžičku, zrekonštruovali sme zhruba tretinu ciest 2. a 3. triedy, ktoré máme v zriaďovateľskej pôsobnosti v správe, stálo nás to obrovské množstvo peňazí, za chvíľu naša dlhová služba bude v situácii, že musíme začať už splácať ten úver, lebo mali sme určitý odklad. No dobre. A čo bude so zvyšnými dvoma tretinami ciest a čo bude už s tými opravenými, ktoré nám stále rozbíjajú preťažené nákladné autá? Samosprávne kraje sú v tejto situácii, ale aj mestá, obce, vo veľmi, aj tie majú cesty 3. triedy mnohé, veľmi ťažkej situácii, pretože jediná možnosť, ako chrániť svoju cestu, je kúpiť si aparatúru na váženie hmotnosti vozidiel, to už mnohé kraje majú - aj mobilnú, aj vbudovanú, ale hlavne mobilné, lebo tie sú omnoho praktickejšie -, ale musíte zavolať podľa cestného zákona vždy príslušníka Policajného zboru, aby prišiel vážiť.
On príde, prídu, prídu, prídu na to miesto, vážia, sú tam dve hodiny, štyri hodiny, vyberú pokuty, dajú pokuty, povedia, ty nemôžeš pokračovať; zákon to upravuje. Potom odídu a medzi tým si všetci v Gelnickej, teda Hnileckej doline dajú vedieť, všetci, ktorí nosia preťažené náklaďáky plné dreva, že "teraz nechoď, za Gelnicou merajú". Tak nejde. Ide, až jak odídu, po tých dvoch hodinách alebo štyroch hodinách. Čiže problém je v kapacite toho, že Policajný zbor má mnoho iných úloh a proste nestíha stáť pri tej vážiacej aparatúre, aby mohli vážiť príslušní na to odborne vyškolení pracovníci preťaženie nákladných áut.
Prichádzam s úplne jednoduchým riešením, konzultoval som to aj s bývalým ministrom vnútra pánom Padom, ktorý pripravoval detaily tohto návrhu, aby to mohla robiť aj obecná polícia. My nič neberieme Policajnému zboru Slovenskej republiky, na svete nič, môže naďalej merať na cestách 1. alebo, respektíve v jeho súčinnosti môže byť vykonané meranie na cestách 1., 2. aj 3. triedy. My len hovoríme, že na cestách 2. a 3. triedy by sa to mohlo robiť aj v súčinnosti s obecnou políciou. Obecná polícia je orgán samosprávy, má chrániť majetok samosprávy a cesty 2. a 3. triedy sú väčšinou majetkom samosprávy. Čiže to je celé, celý návrh, ktorý dávam, proste dajme možnosť merať tie nápravové tlaky, to preťaženie nákladných áut častejšie a pokúsme sa trochu chrániť tie cesty 2. a 3. triedy, ktoré sú v správe samosprávnych krajov, miest a obcí. O tom je celý tento návrh zákona, preto si myslím, že je nepolitický, je v prospech tak ľavicových ako pravicových županov, je v prospech tak ľavicových ako pravicových zastupiteľstiev, tak Prešovského samosprávneho kraja ako Trenčianskeho samosprávneho kraja. Takže myslím si, že je to naozaj návrh, ktorý ponúka len určité rozšírenie možností a posilnenie možností pri ochrane ciest 2. a 3. triedy v prospech samosprávy.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

30.10.2013 o 10:52 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:58

Jozef Mikuš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážené kolegyne, kolegovia, pán predkladateľ, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma uznesením č. 220 určil za spravodajcu k návrhu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Viliama Novotného na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách, tzv. cestný zákon, v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov, ktorý máme pod tlačou 737. Podľa § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa po formálnoprávnej stránke náležitosti uvedené v § 67 a 68 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady v znení neskorších predpisov, ako i náležitosti určené v legislatívnych pravidlách. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy. Všeobecná časť dôvodovej správy obsahuje informáciu o cieli predloženého návrhu zákona, o súlade s Ústavou Slovenskej republiky a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, zákonmi a súčasne je v súlade s právom Európskej únie. Osobitná časť dôvodovej správy obsahuje odôvodnenie jednotlivých ustanovení návrhu. Súčasťou je doložka vybraných vplyvov a doložka zlučiteľnosti s právom Európskej únie.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada Slovenskej republiky uzniesla v zmysle § 73 ods. 3 písm. c) rokovacieho poriadku na tom, že po rozprave odporučí uvedený návrh zákona prerokovať v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky z 27. septembra 2013 č. 711 a podľa § 71 rokovacieho poriadku Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti a odporúčam, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali v druhom čítaní vo výboroch do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pani predsedajúca, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

30.10.2013 o 10:58 hod.

Ing.

Jozef Mikuš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:01

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, kolegovia, vážení občania. Pán Novotný, ešte že tu nie je pán Blaha, lebo by vám to naložil, že čo ste to za Truhlíka, tu zdravotníctvo a teraz cestný zákon, rozumie všetkému, viete. A to povie človek, ktorý nerozumie ničomu, no ale to je tá komunikačná stratégia, ktorú oni nastavujú, hej, že ako nás nejakým spôsobom dehonestovať, ľudí, ktorí chránia verejný záujem, lebo o tom to je. Politika je o verejnom záujme, keď ho niekto chráni, aj cez oblasti, tak za Truhlíka, posmievať sa, vysmievať sa a najpovolanejší z povolaných to teda zvyknú zobrať na seba tú úlohu, že oni to zabezpečia, tú, neviem, možno bude aj politickou zákazkou, hej, že teda niekoho zdehonestovať.
Ja si myslím, že schopnosťou politika, lebo my sme politici, je schopnosť syntetizovať, byť senzitívny, byť empatický, vyhodnocovať a ponúkať aj riešenia, návrhy na riešenia, nemusíte byť fakt odborník na jadrové ponorky, ale musíte mať odborníkov okolo seba na jadrové ponorky, ktorí vám pripravia tak podklady, že vy prídete s niečím, čo má hlavu a pätu. Aj to tam kolegovia vôbec tomu nerozumejú, ale vedia, vedia teda pichnúť, vedia prepichnúť slovom a ešte si myslia, akí sú chytrí.
Prosím vás pekne, áno, presne toto je ten návrh, ktorý chráni verejný záujem. Ale čo urobil náš SMER, keď, lebo my sme tu mali aj na tejto schôdzi, sme mali pána Počiatka, kde prišiel s geniálnym riešením, že mýto budú vyberať už pomaly aj pred obecným úradom, všade. To ani pán Blanár nevedel, viete, oni sa tak tešia, že na čo geniálne prišli, a nevedel, že ten zákon hovorí o tom, že oni keď dajú tie rampy a budú vyberať tie mýta, tak tí kamionisti radšej pôjdu po diaľnici, keď už platia aj tam, aj tam, no tak pôjde radšej po diaľnici, nepôjde po tej ceste druhej triedy, ale prevádzkovateľovi toho mýta vznikajú náklady s činnosťou z toho mýtneho systému, tak to bude platiť župa. Nedočítali, nedorozmýšľali, ale tu budú mudrovať na všetkých, viete, to je celé, je to úplne sofistikovaný, krásny proces, ako sa dostať k ďalším peniazom. A tu sa to schváli, zatlieskajú a ešte budú, že, ešte to tu predajú ľuďom, že ako ochránili obce, aby im nechodili kamióny, no celé zlé. Ja sa teším na druhé čítanie, ja si tam spravím takú lepšiu prípravu.
Toto je tiež jeden zo spôsobov, ako uchrániť tie obce bez toho, aby ste museli napchať gágory J&T, bez toho, aby ste im to museli napchať, bez toho, aby župa musela platiť prevádzkovateľovi mýtneho systému peniaze za to, že to vôbec tam stojí nejaká rampa cez ich cestu, cez ktorú kamión už neprejde, však prečo by šiel, keď môže ísť po diaľnici, keď to platí aj tam, aj tam. Župa stratí peniaze, lebo ich bude dávať SkyTollu, SkyToll má peňazí dosť a ešte bude mať viac, župa nebude mať peniaze na strednú, neviem, nejakú drevársku školu, do nemocnice nebude mať, no celé zlé, celé zlé. Ale vy máte pocit, že ako dobre robíte. No nerobíte, nerobíte, zle robíte.
Tu si napravte svoje renomé tým, že podporíte toto, toto je, je jeden z návrhov, ktorý to môže riešiť, treba to cizelovať, môže to riešiť. Prečo by mestskí policajti nemohli kontrolovať zaťaženie náprav, ja nechápem, prečo by nemohli? Prečo mesto, keď vlastne je v jeho správe, spravuje, prečo jeho obecná polícia, prečo, nechápem, prečo nie? A s tým zveziete aj druhé, nielen tlaky na náprave, ale zistíte aj iné veci, že, len to by niekoho, niekomu na tom muselo záležať, že vy chcete ochrániť nejaké obce, že im kamióny chodia, že obchádzajú mýto. Prosím vás, to keby boli tu, ale to vedia vojaci, to vedia spravodajci, že si vyberiete nejaké kľúčové body, tie seknete, zavriete ich, hej, cez značky ich zavriete, cez výkon kontroly, keď seknete kľúčové body, tak neprejde, neprejde tade nikto, lebo už po tých uličkách sa mu neoplatí, ale to by niekomu na tom muselo záležať, ale zadanie bolo iné.
Zadanie bolo, ako sa dostať k ďalším peniazom pre SkyToll, Počiatek dostal zadanie, vypracoval návrh zákona a SMER zahlasuje. Úplne iné zadanie, keby bolo skutočne zadanie, že chcete obmedziť to, že tie autá tade, tie kamióny tade nejazdia, tak ináč sa k tomu pristupuje, a jeden z dielčích návrhov je aj toto. Len to by sme museli úplne inú politiku, to by sme museli presadzovať úplne iný, verejný záujem, nie J&T záujem, nie oligarchický záujem, nie, viete, to je to nepochopenie toho, že prečo tu vlastne sedíte a už tu vlastne ani nechcete sedieť, už chcete ísť domov.
Dneska je úlohou ísť domov o tretej, domov, domov, domov a nevracať sa. Všetky body, ktoré neprerokujú, nevadí, na november, na december, čo tam správa o poľnohospodárstve, čo tam správa o lesníctve, načo, však už lesy pomaly nie sú, možno dožijem v tomto, už ani nebudú, načo; hyperbolizujem mierne. Veď celé vaše zadanie, prosím vás, tuná máte návrh, ktorý môže čiastočne riešiť to, s čím majú naozaj obce problémy, ale aj iní majú problémy.
Majú problémy, ja som bol na jednom výjazde, kde sme boli ako z výboru pre obranu a bezpečnosť, kde nám policajti hovorili, že na tú váhu zarobia za deň, alebo za dva, myslím, to hovorili. Len proste je to obmedzené tak, že sami sa čudujú, že prečo proste to nemôžu, že nemajú ich, nevedia ich nakúpiť, lebo nie sú na to zdroje, lebo tie zdroje, ktoré vyberú na pokutách, nemôžu ísť, ale že za deň, za dva na ňu zarobia. Ja nepoznám situáciu na juhu Slovenska, ale zo severu Slovenska vám môžem povedať, chodia preťažené dodávky poľských obchodníkov, ktorý sedí čapato ako Tatrovka preťažená, ktorá, by nameral hneď každý, lebo však on nebude platiť mýto, on nemá kasu, on nemá nič, on proste nerešpektuje nič, lebo toto zákonodarstvo vytvorilo podmienky nie na to, aby boli férové podmienky pre podnikateľov, ktorí podnikajú tu a platia dane tu. Ale mne to niekedy tak príde absurdné, že sme vytvorili podmienky pre poľských a maďarských a ukrajinských obchodníkov, ktorí sem prídu na tých dodávkach, aby sa im nič nestalo, aby to tu rýchlo predali, aby rýchlo išli preč a nikto ich nenašiel. Na týchto, presne tí policajti vraveli, že na týchto za deň zarobia na tú váhu. A to nie je, že chcete byť protivní, vy chcete len dodržiavať zákony a ochraňovať aj našich obchodníkov, lebo tým, že niekto sem príde s preťaženou dodávkou plnou mäsa, tak zničí navôkol, spálenú zem nechá. Nechá spálenú zem, lebo však ten chudák v kamennom obchode nemá šancu. Áno, aj to je zmysel váženia zaťaženia náprav, ale aj celkovej hmotnosti u týchto malých vozidiel, aj to, a prečo by to nemohla robiť obecná polícia, nechápem. Prosím vás, ale to by ste sa museli na nejakom vašom klube, na nejakej vašej miestnosti o tom rozprávať, to by ste museli o tom niečo vedieť a tam sa nerozprávate, tam to nie je, tam máte jasné noty zadané, prosím vás, a to je tá, tá cena, ktorú vy, vy požívate.
A ešte, nechcem takto, už niektoré veci tak aj zopakujete, ale budem apelovať na tú vašu, na to vaše sebavedomie aj sebaúctu, áno, sebaúctu, svoju vlastnú sebaúctu, že príde, síce príde za mnou Počiatek s nagelovanými vlasmi, sa usmeje, že chichichi, chachacha, tam treba dať chlapcom na hotely, tam treba pre mýtny systém, ale prídem a povie: Nie! Šuca príde a povie, nie, Hanbálek povie, nie, koniec, už ma to nebaví, aj pán Halúz povie, nie, koniec, odtiaľ, potiaľ, už je toho veľa. Kedy to poviete? Prosím vás.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

30.10.2013 o 11:01 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:09

Viliam Novotný
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ďakujem pekne aj pánovi poslancovi Hlinovi, že vystúpil k tomuto návrhu zákona, budem sa držať len naozaj merita môjho návrhu. Ale najprv jedna poznámka k tomu, čo povedal, že možno by mi niekto namietal, že po zdravotníctve riešim aj cesty druhej a tretej triedy. Tak len na dovysvetlenie, bol som poslancom Košického samosprávneho kraja tri funkčné obdobia, takže túto problematiku veľmi detailne ako poslanec košickej VÚC-ky poznám, a teraz už nekandidujem, takže nerobím si predvolebnú kampaň, keď ma chce niekto obviniť z toho.
Pripravil som to naozaj v spolupráci s odborníkom, aj v spolupráci s bývalým ministrom vnútra Martinom Padom, takisto poslancom Košického samosprávneho kraja, ktorý sa v tom vyzná omnoho lepšie ako ja. A považujem to - a to by som chcel podčiarknuť vo vašom vystúpení - za veľmi jednoduché riešenie, ktoré nestojí veľa peňazí, dokonca myslím si, že obecná polícia v rámci svojich kompetencií by to mohla ľahučko vykonávať. Narážame trošku na problém, nie je to dokonalé, súhlasím s vami, pretože my nemáme regionálnu, krajskú políciu nemáme, čiže je otázne, že obecná polícia mimo kataster svojej obce, mesta to nemôže vykonávať, čiže nie je to dokonalý návrh, ale je to vždy lepšie ako to, čo máme teraz, že to necháme na pleciach Policajného zboru a Policajný zbor jednoducho nemá na to kapacity, nestíha to.
Tá moja druhá poznámka k tomu je to, že obecná polícia ako orgán samosprávy predsa má chrániť majetok samosprávy a hovoríme o majetku samosprávy, preto aj v dopadoch tohto poslaneckého návrhu zákona konštatujem, že to bude mať vysoko pozitívny dopad na verejné zdroje, predovšetkým na hospodárenie samosprávnych krajov, miest a obcí. Čiže za malé peniaze dokážeme ochrániť aspoň čiastočne tieto cesty, čo si myslím, že je veľmi elegantný návrh.
Takže ďakujem za podporu.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.10.2013 o 11:09 hod.

MUDr.

Viliam Novotný

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:11

Marián Kéry
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Hlina, vy tvrdíte, že keď sa zavedie mýto na cestách druhej a tretej triedy, to znamená cestách, ktoré spravujú samosprávne kraje, že to bude neekonomické a vlastne nákladná doprava, kamióny prestanú mať záujem o tieto cesty a využívanie. Ale veď práve o to nám ide na tých VÚC-kach, aby sme tie kamióny a nákladné autá vyhnali odtiaľ. A viete prečo? Lebo keď ich vyženieme, tak nebudeme musieť dávať zbytočné peniaze do opráv ciest druhej a tretej triedy. Poviem vám konkrétny prípad, ktorý vy tak radi používate, napr. Skýcov, cesta smerom k Trenčínu, veď toto sú neni cesty, ktoré sú uspôsobené na to, aby tam jazdila kamiónová nákladná doprava. Vy ste obvinili ministra Počiatka z toho, že kde sa zase zrodila tá myšlienka. Práve naopak, tá myšlienka sa zrodila dole, prišli s tým župani, ktorí tlačili na ministra. Ja som rád, že minister pochopil, a vy tu hovoríte o tom, že ideme naháňať peniaze pre nejaký SkyToll a neviem čo, absolútne nezmysly.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.10.2013 o 11:11 hod.

Mgr.

Marián Kéry

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video