27. schôdza

26.11.2013 - 18.12.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2013 o 10:54 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:37

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Přidal, naozaj nechápem, kde sa v tebe berie toľko nenávisti, žlčovitosti až. Až proste sa zadúšaš od tej nenávisti, proste, až nevieš popadnúť dych. Naposledy mal takýto prejav ako ty, súdruh Jakeš, keď vyčítal, koľko zarába pani Zagorová a pán Gott. Uvedom si to! Presne toto si tu ty teraz dneska predviedol, keď si hovoril o splnomocnencoch, keď si hovoril o rôznych ľuďoch, koľko zarábajú, atď., atď.
Jeden môj mladý americký priateľ raz pri jednej debate povedal, že neodpovedá na tri otázky. Prvá bola, koho som volil, aké náboženstvo vyznávam a tretia bola, koľko zarábam. Patrilo to akosi k nejakému slušnému bontónu tej spoločnosti nebaviť sa o istých veciach preto, lebo sú to veci zádrapčivé a sú to veci, často, ktoré sa subjektívne nie celkom vhodne komentujú. Ty hovoríš o dvoch, troch platoch poslancov. Hovorím, nie je to môj prípad, tak sa nechytaj zase. Veď o tom, koľko poslanci zarábajú, koľko majú funkcií, o tom skutočne rozhodujú ľudia. A tí ľudia o tom rozhodli pri niektorých starostoch a primátoroch, niekoľkonásobne, opakovane, viackrát. Vedeli o tom, že sú poslancami Národnej rady. Chceš toto spochybňovať?
Skús si to niekedy, kandidovať, skús niekedy sa uchádzať priamo o dôveru voličov. Ako dopadneš, pán poslanec Přidal? Ako dopadneš? No budeš musieť sa asi skryť za KDH, inak by si tu možno ani nebol. Ale to by som zase ja vstupoval tebe do svedomia, čo samozrejme nechcem.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2013 o 10:37 hod.

doc. Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:39

Viliam Jasaň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja budem taký stručný a dotknem sa len tej časti, kde hovoril o tom, čo sme my zapríčinili. Ja som už vekovo starší, ja si už veľa pamätám, my sme vekove približne rovnakí, takže zrejme si to pamätáte aj vy. Pamätáte si, čo ste urobili s poľnohospodárstvom, keď váš minister bol vo vláde, tam na začiatku, krátko po revolúcii? Kde prišlo o miesta sedemdesiattisíc zamestnancov, čo ste s tým urobili? Pamätáte si, keď váš podpredseda vlády a minister prepustil päťtisícpäťsto zamestnancov železníc s tým, že im povedal: ´Nebojte sa, nikto neskončíte na úrade práce, máme pre vás pripravené miesta.´? Tí sú doma. A to sú tí päťdesiat- a viacroční, to je väčšina z nich takých. Skúste ísť za nimi.
Viete, a už to tu povedal kolega Jarjabek, nebudem to opakovať, že choďte do tých priamych volieb a uvidíte, či vám dajú hlas tí ľudia, či nedajú. Lenže vy sa bojíte. A keď idete ako váš europoslanec, ako váš poslanec Národnej rady do župných, tu asi platí to, čo ste povedali, že si uvedomili, že netreba dva mandáty, tak ľudia im hlas nedali, nedostali sa.
A zle ste počúvali pána ministra Richtera, veľmi zle, lebo on spomínal aj skupinu päťdesiat- a viacročných. Áno, spomínal. A táto vláda pripravuje projekty aj pre týchto ľudí. Ale to, čo ste vy zničili v tom poľnohospodárstve, to sa len ťažko niekoľko rokov bude naprávať.
A posledná taká moja poznámka, to sa skôr týka vášho predrečníka, ale poviem to vám, lebo vy ste hovorili o tom zníženom, o tých platoch. Ak je tu poslanec, ktorý 24 rokov berie poslanecký nadštandardný plat a nás tu bude poučovať o tom, čo je solidarita... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2013 o 10:39 hod.

RSDr.

Viliam Jasaň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:41

Alojz Přidal
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja nebudem reagovať na všetkých, ale dovolím si na majstra Jarjabka, keď mi pripomenul, že sa niekde schovávam na kandidátke KDH. Ja som rád, že som bol zatiaľ len na kandidátke jednej strany. Nechcem ti pripomínať, aká strana ťa vyniesla sem do parlamentu. A čo sa týka teba, toho platu, naozaj ja s tvojím platom nemám problém. Ani s tvojimi príjmami za umeleckú činnosť, lebo si ťa vážim aj ako speváka. A naozaj si myslím, že toto sú výnimky, kedy človek ako môže robiť aj umeleckú činnosť, alebo v oblasti vedy, zdravotníctva, školstva. S tým nemám žiadny problém ako, naozaj, Dušan. Ale mám problém s tými, ktorí sú aj primátormi, aj županmi, aj jednoducho... A jednoducho ja nebudem kandidovať, pretože by sa mi to priečilo. Jednoducho náš princíp je: jeden mandát stačí. Ale ja hovorím, že keď tí chcú mať tri, štyri stoličky a si myslia, že sú nenahraditeľní, nech ich majú, ale len za jeden plat.
A k pánovi kolegovi Kadúcovi. Poslanci KDH sú tu a pán Pollák, ja viem, že ho to trafilo. Ja by som mu to bol povedal rád, keby tu bol, len to, naozaj, on sem príde o trištvrte na jedenásť a o trištvrte na päť, zahlasuje a odíde. No tak je, je to fakt. To, že robí ako splnomocnenec, dobre, ale berie dva platy. Prečo splnomocnenec Galis neberie dva platy? Prečo on neberie? A, bohužiaľ, mne sa nezdajú, že tie výsledky v oblasti minorít, že by boli nejaké excelentné. Nakoniec nám to potvrdili aj posledné regionálne voľby, predpokladám.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2013 o 10:41 hod.

Mgr.

Alojz Přidal

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:43

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pani predsedajúca, pán navrhovateľ, ktorého momentálne nikde nevidím, ale dobre, pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som sa aj ja vyjadril k tomuto návrhu novely, návrhu zákona. Peniaze, no, odkedy ich Feničania vynašli, tak robia nám riadnu paseku v našom živote a, žiaľ, ani súčasnosť není iná. To, že občania raz za štyri roky môžu prísť a povedať, o kom si myslia, že by mohol najlepšie gazdovať s ich peniazmi, je fakt. To znamená, raz za štyri roky, občania, môžte povedať, že títo poslanci gazdujú s vašimi peniazmi tak, ako si ja predstavujem, a dáte, alebo nedáte im svoj hlas.
Súčasná situácia je taká, aká je. Schodok štátu je v ťažkých miliardách stratový. Ja keď si to čítam, tak mne vyslovene triaška. Neviem si tie financie ani predstaviť. A ako hovorili kolegovia, keď ešte budeme kumulovať funkcie, tak mne sa to zdá, že to je neetické, nemorálne. Nič vám nevyčíta svedomie? Nič vám nevyčíta svedomie? Mne vyčíta. Pokiaľ by som mal byť teraz ešte pracovníkom, samozrejme nemôžem, pozemkového úradu alebo ísť do ďalšej funkcie, tak to si neviem predstaviť ten časový harmonogram.
Kolegyňa Vaľová ma ešte v piatom volebnom období okamžite usmernila, čo znamená byť na viacerých funkciách, ako mladého poslanca vtedy ešte, teda funkčne, že: Pán kolega, vy tomu nerozumiete, je to o manažeringu. Dobre, pani kolegyňa, beriem. Ja viem, že niektorí sme lepší manažéri, niektorí horší, ale osobne tiež som za to, aby jeden plat stačil z verejných funkcií. A keď si taký dobrý, tu sa ukáže tvoja statočnosť voči občanom, ktorých zastupuješ, že pôjdeš tam dobrovoľne, bez platu a ukáž, ako budeš všetko stíhať. Potom aj ja sa veľmi pokloním pred tebou a budem veľmi tento. (Ruch a hlasy v sále.) Áno, pán Pollák, páni kolegovia, keď vykrikujete, áno, jeden plat ide na charitu, takže ten plat nekončí v jeho vreckách. Takže to potom dajte priamo otázku jemu, keď mi neveríte, ale tak to je.
Myslím si, že aj návrh, ktorý bol tu predložený kolegami poslancami KDH, myslím, že má svoje ratio. Ja ho nemám problém podporiť. Tiež som za to, aby jedna funkcia stačila. A raz to už aj Igor Matovič raz povedal, on sníva, aby aj mandát poslanca Národnej rady bol čestný. To znamená, iba tie nejaké paušálne náhrady. Ale to je asi iba utópia, takže tam to je veľký problém, takže nebudem to opakovať.
My viac-menej v našom pozmeňujúcom návrhu, ktorý sme už dávali aj pred tým, keď tento zákon bol otvorený, to znamená spolu s kolegami Igorom Matovičom, Erikou Jurinovou a Jozefom Viskupičom, viac-menej tieto zákony budeme recyklovať, tak ako rokovací poriadok hovorí, každý polrok, pretože tento problém není vyriešený. To, že není prijatý zákon, neznamená, že problém sme vyriešili. My sme ho nechali na pleciach niekoho iného, ale problém tu je. Takže možno, že niekomu sa bude zdať identický, ako je predložený vládny návrh, novela vládneho návrhu zmeny, ale my ešte trošku pritvrdzujeme a viažeme zvyšovanie platov aj na gazdovanie štátu, ľudovo povedané. Predsa nemôže byť, aby sme gazdovali so stratou a my si bez mihnutia oka zvyšujeme platy, politici a ústavní činitelia. Mne to svedomie vyčíta. Mne to svedomie vyčíta, ak vám nie, je to o vašom ja. Takže asi tak. A preto, keď dovolíte, my budeme stále za to, aby sa zvyšovali platy ústavných činiteľov vtedy, keď rozpočet bude minimálne nula, nula alebo plusový.
To, že mi tu vykrikujete niektorí, ja nebudem vám vstupovať do svedomia, koľko ste už tu boli, koľko ste už tu neboli, že my sme tí nespôsobilí, my sme neviem čo. My sme tá neštandardná politická strana, ktorej neviete prísť na názov. Dobre, aj to beriem, okej, není problém. Ale myslím si, že problémy treba riešiť a nemôžme ľudí hodiť cez palubu. Ryba smrdí od hlavy a musíme začať u seba. Áno, u seba, kolegovia, a začať pekne od podlahy.
Takže keď dovolíte, prečítam vám návrh doplňujúceho a pozmeňujúceho, teda návrhu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa návrh Národnej rady Slovenskej republiky č.120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony (tlač 781).
Vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony sa mení a dopĺňa takto:
V čl. I úvodná veta znie:
"Za § 29i sa vkladajú § 29j a § 29k, ktoré znejú:
"§ 29j
(1) Poslancovi, prezidentovi, členovi vlády, predsedovi kontrolného úradu, podpredsedovi kontrolného úradu a generálnemu prokurátorovi patrí v období od 1. januára 2014 do posledného dňa kalendárneho roka, v ktorom Európska komisia (Eurostat) uverejní údaje, odkaz na 1a), o tom, že Slovenská republika dosiahla schodok rozpočtu verejnej správy, odkaz na bod 15), plat a paušálne náhrady vo výške určenej v roku 2011 (§ 29g).
(2) Odmena asistenta poslanca a výdavky na prevádzku poslaneckej kancelárie zriadenej podľa § 4a ods. 1 druhej vety sú v období od 1. januára 2014 do posledného dňa kalendárneho roka, v ktorom Európska komisia (Eurostat) uverejní údaje, odkaz na 1a), o tom, že Slovenská republika dosiahla schodok rozpočtu verejnej správy, odkaz na bod 15), rovnaké ako v roku 2011.
(3) Skončenie obdobia uplatňovania zníženého platu podľa odsekov 1 a 2 vyhlási Ministerstvo financií Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym predpisom.
(4) V roku 2014 patrí sudcovi Ústavného sudu plat vo výške určenej v roku 2012.
(5) Priemerný plat sudcu vo výške určenej v roku 2012 podľa tohto zákona je priemerným platom sudcu aj v roku 2014.
(6) Platové pomery sudcov v roku 2014 ustanovuje podľa zásady uvedenej v ods. 5 osobitný predpis.".
"Poznámky pod čiarou k odkazom 1a) a 15 znejú:
"1a) Čl. 14 nariadenia Rady (ES) č. 479/2009 z 25. mája 2009 o uplatňovaní Protokolu o postupe pri nadmernom schodku, ktorý tvorí prílohu Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva (kodifikované znenie) Úradný Vestník Európskej únie L 145, 10. 6. 2009.
Odkaz 15a) § 4 ods. 8 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.".".
§ 29k
(1) Poslancovi, prezidentovi, členovi vlády, predsedovi kontrolného úradu, podpredsedovi kontrolného úradu a generálnemu prokurátorovi patrí po prerušení obdobia podľa § 29j plat a paušálne náhrady vo výške určenej v roku 2011 v prípade, ak za kalendárny rok, ktorý predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa plat poslanca vypočítava, Európska komisia (Eurostat) uverejní údaje, odkaz na 1a), o tom, že Slovenská republika dosiahla schodok rozpočtu verejnej správy, odkaz 15).
(2) Odmena asistenta poslanca a výdavky na prevádzku poslaneckej kancelárie zriadenej podľa § 4a ods. 1 druhej vety sú po prerušení obdobia podľa § 29j rovnaké ako v roku 2011, v prípade ak Európska komisia (Eurostat) uverejní údaje, odkaz 1a), o tom, že Slovenská republika dosiahla schodok rozpočtu verejnej správy, odkaz 15).
(3) Skončenie obdobia uplatňovania zníženého platu podľa odsekov 1 a 2 vyhlási Ministerstvo financií Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym.".".
Ešte na odôvodnenie, aby to bolo zreteľnejšie: Hlavným účelom pozmeňujúceho a doplňujúceho návrhu je stanoviť presné pravidlá pre výpočet platov ústavných činiteľov a zaviesť tak pravidlo, podľa ktorého budú platy politikov zmrazené na úrovni platov z roku 2011 od nasledujúceho roka až do obdobia, kým rozpočet verejnej správy nebude hospodáriť bez straty. V súčasnej ekonomickej situácii by práve ústavní činitelia ako poslanci, či ministri mali mať naviazaný svoj plat na hospodárenia štátu. Ak samotný štát vytvára deficit, čiže hospodári so stratou, je nemysliteľné, aby jeho predstavitelia, politici mali nárok na zvyšovanie svojich platov.
V prípade, ak Európska komisia vydá rozhodnutie o tom, že Slovenská republika nehospodárila so stratou a teda politici sa správali zodpovedne k verejným financiám, t. j. finančným prostriedkom všetkých občanov, budú následne mať nárok na zvýšenie svojich platov.
Navrhujeme okrem zmrazenia platov politikov v tomto období aj určitú poistku do budúcnosti pre prípad, keď by opätovne chceli začať politici míňať viac, ako sú štátne príjmy. V tom prípade by sa im opätovne zmrazili platy na úrovni roka 2011.
Toľko k pozmeňujúcemu návrhu. Predkladám ho pánu spravodajcovi.
Kolegyne a kolegovia, myslím že toto není populistické, to je realita, to je, začíname od seba. Myslím si, že mali by sme si vstúpiť každý do svojho svedomia, a som zvedavý, aké bude hlasovanie, a vyjadriť svoje, by som povedal, presvedčenie, ako to chceme so sebou, ako to myslíme vážne. Nebol by som rád, aby sme sa zase delili na modrých, bielych, fialových, červených, modrých a neviem akých. Malo by to byť naprieč politickým spektrom. Ja viem, že už sa to robí ako klišé, že aj tak vieme, ako sa bude hlasovať. Ale, kolegovia, musím vám to stále pripomínať, pretože je to asi o tom. A nehovorme, že budeme sa tu stále iba politicky nejako naťahovať, opozícia a koalícia, ale poďme robiť pre vec. Pre vec, dobrú vec pre ľudí, pre občanov tohto štátu. A začnime od seba, ako sme už navrhli, zmrazovaním platov.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.12.2013 o 10:43 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:54

Béla Bugár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, ja hneď na začiatku musím povedať, že ja sa nedotknem toho vášho návrhu, konkrétneho. Dotknem sa toho ale, čo ste povedali asi pred šiestimi minútami. Povedali ste jednu vetu, že "ak vám to nevadí, mne vadí", citujem vás, že "zvyšujeme plat". Pán poslanec, rokujeme o návrhu ako zmraziť platy ústavných činiteľov a mne ako Maďarovi je jasné, že zmraziť neznamená zvýšiť alebo zvyšovať. Takže, samozrejme, môžte mať rôzne návrhy, ale, prosím vás, populizmus, viem, že nemá žiadne brehy, je bezbrehý. Ale znovu ste dokázali, kde sa dá a akým spôsobom sa dá populisticky vyťažiť z jednej témy.
Prepáčte, pán poslanec, dnes rokujeme o tom, aby sme už ixtýkrát zmrazili platy ústavných činiteľov. A my to podporíme.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2013 o 10:54 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:55

Ján Senko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Takisto som chcel pripomenúť pánovi poslancovi, že tento návrh nie je o zvyšovaní platov ústavných činiteľov. Ale na druhej strane, keď pán poslanec hovorí o tom, že by sme si mali pripomínať niektoré veci, tak mu aj ja pripomeniem. A síce tú, že keď ste boli vládny poslanec za stranu SaS, tak ste prijali pravidlá v zákone o platových pomeroch ústavných činiteľov a tento zákon v tej podobe je v súčasnom období platný. Sám dobre, pán poslanec, viete, aké zdesenie v spoločnosti v roku 2011 nastalo, keď sa dozvedeli, že podľa tohto platného zákona sa majú vyplácať platy ústavných činiteľov. Takže tam si spytujte svedomie a nie v tom, že v súčasnom období chceme ozaj zmrazovať platy ústavných činiteľov. A ak treba nájsť nejaký návrh, nový návrh zákona o tom, ako budú ústavní činitelia odmeňovaní, tak myslím si, že je potrebné trošku hlbšie sa nad tým zamyslieť aj s celkovými dopadmi, aj nad tým vzorcom, ktorý je v súčasnom období platný, tak, aby bol ozaj reálne vykonateľný. Takže toľko. Ešte raz podotýkam, nezvyšujeme si platy.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2013 o 10:55 hod.

PhDr.

Ján Senko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:57

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne, páni kolegovia. Áno, dal som to všeobecne za to obdobie dvadsiatich rokov, že viac-menej konečne pristupujeme k tomu. Áno, bolo to tak, že dal som to paušálne za to obdobie, ktoré vlastne ja som v politike nebol. To znamená, že tak to vnímajú občania. Takže áno, je to tak, ako ste povedali, zmrazujeme, ale beriem to všeobecne, že viac-menej platy naše neišli dole. Neišli dole a to je problém.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2013 o 10:57 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 10:57

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený parlament, dovolím si vás poprosiť o to, aby sme minútou ticha uctili pamiatku nedávno z tejto časnosti odídevšej Natálie Gorbunovskej. Natália Gorbunovská bola v auguste 1968 mladá mama, mama syna, a ako taká vtedy prišla na Červené námestie protestovať proti spojeneckej okupácii Československa. Vynieslo jej to psychiatrické uzátvory v liečebniach, perzekúciu. A bola to žena, ktorá vtedy ukázala statočnosť s nami, našimi otcami a dedami. A myslím si, že by bolo primerané a pekné, aby sme si jej pamiatku minútou ticha pripomenuli, pretože riskovala z princípu a zo solidarity... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

3.12.2013 o 10:57 hod.

MUDr. PhD.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:59

František Šebej
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Ja sa pripájam k tomu návrhu, len chcem, aby sme si uctili správnu osobu. Ona sa volala Gorbanevská.

(Prestávka.)

(Po prestávke.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.12.2013 o 10:59 hod.

PhDr. CSc.

František Šebej

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:25

Martin Poliačik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pani predsedajúca. Vážený pán minister, pán spravodajca, kolegyne, kolegovia, hostia. Vystúpil som v prvom čítaní k tomuto zákonu a sľúbil som, že to, čo som povedal, prinesiem vo forme pozmeňovacieho návrhu. Takže ho predkladám v druhom čítaní. Ide v ňom presne o to, čo som hovoril takto pred rokom, hovorím to aj tento rok. A síce, že zrejme už sme sa zhodli, že súčasná podoba zákona jednoducho nefunguje. Ani to, čo v ňom bolo napísané predtým, ani to, čo v ňom je napísané dnes, nedokáže získať širokú cezspoločenskú zhodu a tým pádom je namieste celkovo platy poslancov upraviť. A aby sme nemuseli každý rok robiť také divadielko, ako robíme práve teraz, to znamená, najprv nechať verejnosť zareagovať, ježišmária, poslancom sa idú dvihnúť platy a potom my prídeme ako hrdinovia a zase si ich zmrazíme a toto spravíme každý december, tak navrhujem veľmi jednoduchú zmenu, a to jest, že plat poslanca Národnej rady ostane na tej sume, ktorú dostáva dnes. A bude tá suma napevno napísaná v zákone a od roku 2015 sa bude táto suma pravidelne valorizovať len o infláciu.
Takže pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Martina Poliačika k vládnemu návrhu, návrhu na vydanie zákona, ktorým sa dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a ktorým sa dopĺňajú niektoré zákony, tlač 781. (Ruch v sále. Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková Jana, podpredsedníčka NR SR
Páni poslanci, poprosím vás. Páni poslanci! Dobre, ďakujem veľmi pekne.
Nech sa páči, pán poslanec Poliačik.

Poliačik, Martin, poslanec NR SR
"Čl. I
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 374/1994 Z. z., zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 304/1995 Z. z., zákona č. 277/1998 Z. z., zákona č. 57/1999 Z. z., zákona č. 447/2000 Z. z., zákona č. 175/2002 Z. z., zákona č. 668/2002 Z. z., zákona č. 461/2003 Z. z., zákona č. 391/2004 Z. z., zákona č. 81/2005 Z. z., zákona č. 94/2006 Z. z., zákona č. 598/2006 Z. z, zákona č. 460/2008 Z. z., zákona č. 563/2008 Z. z., zákona č. 504/2009 Z. z., zákona č. 500/2010 Z. z., č. 532/2011 Z. z., č. 69/2012 Z. z. a zákona č. 392/2012 Z. z. sa mení takto:
1. V § 2 ods. 1 sa slová "vo výške trojnásobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok znížený podľa odseku 2, zaokrúhlený nahor na celé euro" nahrádzajú slovami: "v sume 1961 eur".
Odsek 2, v § 2 ods. 2 znie:
"(2) Plat poslanca sa upravuje každoročne na obdobie od 1. januára do 31. decembra kalendárneho roka v závislosti od medziročného rastu spotrebiteľských cien vykázaného Štatistickým úradom Slovenskej republiky za prvý polrok kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku."."
3. V § 4 ods. 1 znie:
"(1) Poslancovi patria diéty a náhrady ďalších výdavkov spojených s výkonom jeho funkcie (ďalej len "paušálne náhrady") vo výške 0,71-násobku platu poslanca zaokrúhlené na celé euro nahor, ak má trvalý pobyt v Bratislavskom kraji, a vo výške 0,82-násobku platu poslanca, zaokrúhlené nahor na celé euro, ak nemá trvalý pobyt v Bratislavskom kraji.".
4. Za § 29i sa vkladá § 29j, ktorý znie:
"§29j
Prechodné ustanovenia k úprave účinnej od 1. januára 2014
Ustanovenie § 2 ods. 2 v znení účinnom od 1. januára 2014 sa prvýkrát uplatní v roku 2015.".
Týmto riešením podľa mňa sa vyhýbame riziku, ktoré je spojené s tým riešením, ktoré prezentoval pán kolega Fecko, pretože ja chápem, že naviazať platy ústavných činiteľov na vyrovnaný rozpočet je dobrý nápad, ale pozrime sa na to, že čo by to spôsobilo v realite. V momente, keď bude na Slovensku vyrovnaný rozpočet, tak bude s veľkou pravdepodobnosťou pravicová vláda, ktorá bude musieť robiť výrazne škrty, ktorá bude musieť konsolidovať verejné financie. (Reakcia z pléna.) A to, čo sme mali možnosť vidieť vo vývoji makroekonomických ukazovateľov za vlády Ivety Radičovej, naznačovalo tomu, že sme sa k tomu aspoň blížili, pán kolega, aspoň blížili. Takže keby sme sa raz dostali do momentu, že tu bude vyrovnaný rozpočet, tak to zrejme bude spojené s výraznými škrtmi na viacerých úrovniach štátneho rozpočtu. Spokojnosť obyvateľstva s týmito škrtmi bude otázna, pretože niektoré reformy sú bolestivé. A neviem si predstaviť, že by sme sa dostali do situácie, že okej, štátny rozpočet vykáže vyrovnaný stav, a zrazu, po niekoľkých rokoch, rátam, že by to mohlo byť o päť, sedem rokov najmenej, nám tie rastúce platy podľa zákona budú, že sa nám tie nožnice zatvoria. Lebo dneska máme zmrazené platy na úrovni roku 2009, kdežto to, čo hovorí zákon, že by sme mali dostávať, tak tie platy rastú. Neviem si popravde predstaviť, že by sa tie nožnice zaklapli. To znamená, stalo by sa, že v momente vyrovnaného rozpočtu by platy poslanca, poslancov Národnej rady a na ne naviazané platy mohli stúpnuť niekedy možno až o 100 percent. To je pre mňa nepredstaviteľná vec a myslím si, že je to nezrealizovateľné.
Ten návrh, ktorý podávam ja, tomuto predchádza. Jednak sa vyrovnáva s tou skutočnosťou posledných piatich rokov a tú sumu, ktorú poslanci Národnej rady dostávajú dnes, a tie platy, ktoré sú od týchto platov odvodené, stanovuje pevnou sumou ako niečo, na čom sa zjavne za posledných päť rokov spoločnosť ako-tak zhodla, alebo sa na tom zhodli poslanci Národnej rady, alebo k tomu boli pritlačení, to je jedno. Jednoducho na tejto úrovni už niekoľko rokov poslanci sú platení a myslím si, že to je, že to je úroveň platu, s ktorou netreba zásadne veľa robiť. A tento plat sa tým pádom bude upravovať každoročne len o infláciu, čo rieši napríklad tú, ten paradox, ktorý je spojený s vyplácaním na základe násobku priemerne mzdy v národnom hospodárstve, pretože tá so zvyšujúcou sa nezamestnanosťou tiež rastie, čo pri inflácií neplatí. Kým pri priemernej mzde v národnom hospodárstve, keď sa nám zvyšuje nezamestnanosť, tak nám rastie aj priemerná mzda, lebo prví strácajú prácu, tí, ktorí sú najmenej platení, tak inflácia nekopíruje tak verne zvyšovanie nezamestnanosti a viacej zodpovedá ekonomickému nastaveniu celej krajiny. Dokonca, keď je naozaj vážna kríza, dochádza k deflácii a vďaka tomu by aj platy poslancov Národnej rady potom klesli. To znamená, si myslím, že naviazať platy ústavných činiteľov na infláciu je oveľa lepšie riešenie, ako nechať ich naviazané na priemernú mzdu v národnom hospodárstve, tak ako to bolo doteraz.
Zároveň týmto riešením by sa vyriešil patový stav, ktorý spôsobil Ústavný súd tým, že niektoré časti zákona pozastavil, tým, že by sa nanovo nastavili pravidlá, tak by bolo potrebné, aby sa k tomu Ústavný súd vyjadril znovu. Nešlo by o znižovanie platov sudcov. To znamená, že tá logika, ktorá bola v rozhodnutí Ústavného súdu, už by neplatila a mohli by sme sa konečne dostať do situácie, v ktorej by platy verejných činiteľov boli vyrovnané, a nie, že na základe rozhodnutia Ústavného súdu niekto je platený tak a niekto inak.
Posledná vec. Vyhli by sme sa tomuto každoročnému cirkusu, už by sme ho nemuseli robiť. Bolo by to poctivé riešenie. Dokázali by sme tým pádom už nechať zákon naozaj platiť, lebo tento rok, lebo to, čo robíme posledných päť rokov, je, že my nenechávame zákon platiť, my ho každý rok znásilňujeme, čo nie je dobre nastavený zákon. A v prípade, že neprejde tento pozmeňovák, čo signál mám, že neprejde, beriem vážne to, čo som dostal oznámené zo strany vládnej strany SMER, a síce, že v priebehu nasledujúceho kalendárneho roka bude rozbehnutý dialóg o, jednak o úplne novom zákone o poslancoch a že bude rozbehnutý zákon, dialóg aj o úplne novom znení zákona o platových pomeroch, lebo súčasný stav je jednoducho nevyhovujúci.
Takže myslím si, že keby tento pozmeňovák prešiel, tak by veľa veci riešil. Preto prosím aj kolegov zo SMER-u, aj kolegov z opozície o jeho podporu, ale v prípade, že neprejde, budem v pravidelných intervaloch pripomínať vedeniu parlamentu a vládnej strany, ktorá zvoláva takéto pracovné skupiny na úrovni parlamentu, že je tu prísľub riešenia problematiky aj zákona o poslancoch, aj zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov. A dúfam, že takto o rok už nebudeme opäť v skrátenom legislatívnom konaní zmrazovať platy, ale budeme buď schvaľovať úplne nový zákon, alebo už bude schválený.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.12.2013 o 11:25 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video