27. schôdza

26.11.2013 - 18.12.2013
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.12.2013 o 10:55 hod.

Mgr.

Helena Mezenská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10:39

Ivan Mikloš

Vystúpenie v rozprave 10:41

Ľudovít Kaník
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážení predkladatelia, je zaujímavé, že téma, ktorá môže pre Slovensko znamenať takmer existenčnú záležitosť, absolútne nebudí záujem u poslancov, aby sa nad tým zamysleli. Otázka daní a otázka suverenity Slovenska je pritom naozaj principiálna a kľúčová. Možno si to neuvedomujete vďaka tomu, že sa nevenujete ekonomike, alebo nevenujete sa mnohí týmto otázkam. Ale to, ako nakoniec, aké manévrovacie možnosti bude mať tá ktorá krajina a slobodu pri stanovovaní si svojich podmienok, ktorými výrazne ovplyvňuje ekonomiku, od toho bude závisieť mnohokrát osud, ekonomický osud tej krajiny. Slovensko v tomto smere bolo tou krajinou, ktorá od istého času, od zavedenia rovnej dane a reforiem, ktoré v tom čase boli prijímané, bola lídrom v nových prístupoch. V prístupoch, ktoré ukázali v praxi a potvrdili, že dobrá jednoduchá, prehľadná a nízka, nízko nastavená daňová sústava môže byť veľmi významným akcelerátorom hospodárskeho rastu, že keď sa k tomu pristúpi takýmto spôsobom, tak ekonomika expanduje.
Potvrdením tohto tvrdenia je porovnanie vývoja ekonomík v Európe práve v tom čase. Viackrát som o tom hovoril, naposledy pri štátnom rozpočte, takže to veľmi stručne len zopakujem, že je veľmi dobre vidieť, keď si pozriete, ako sa vyvíjali ekonomiky iných krajín v eurozóne alebo aj mimo eurozóny, ale v Európe, alebo aj vo svete a pozriete sa na ich daňové systémy, tak z toho jasne vidieť, že za vedenie jednoduchého zdaňovania a zníženie daní znamenalo významný hospodársky rast v prvom kroku a okamžite znamenalo veľmi rýchle znižovanie nezamestnanosti. To bolo tým najdôležitejším a najpozitívnejším prvkom dobrého zdaňovania. No a samozrejme znamenalo to veľký nárast príjmov štátneho rozpočtu. To na margo ľavicovo vidiacich pánov poslancov a pani poslankýň, aby si uvedomili, že nízke dane neznamená nízke príjmy do rozpočtu. Naopak. Vysoké dane znamenajú nízke príjmy do rozpočtu, ako ukazuje súčasná prax. Súčasná prax na Slovensku, ale nielen na Slovensku.
A teraz k tým európskym súvislostiam a nebezpečenstvu, ktoré nám hrozí a dôležitosti prijatia takejto deklarácie. Sú tu vždy veľké lákadlá najmä pre socialistickú časť politického spektra, že zjednocovaním, zoradením sa do jedného šíku sa dosiahne strašné, pozitívne efekty pre krajinu. Socialisti sa vždy pokúšajú stanoviť presné pravidlá, direktívy, mantinely. Preto nám stále prichádza viac a viac a do zákonodarstva preniká stále viac príkazov, obmedzení, nariadení, ktoré komplikujú bežným občanom, ale predovšetkým zamestnávateľom, od ktorých závisí potom, či máme nezamestnanosť vysokú alebo nízku, každodenné fungovanie, každodenný život. A prinášajú ďalšie a ďalšie náklady. A tlak na to, aby sa dane harmonizovali, je jedným z takýchto nebezpečenstiev. Harmonizácia daní je len skryté a pod taký pláštik takého milého slova schovaná snaha o obmedzenie daňovej konkurencie a zastavenie možností nových členských krajín Európskej únie, aby zrýchleným ekonomických rastom dohonili zaostávanie, ktoré sa historicky vytvorilo vďaka tomu, že sme patrili do komunistickej časti Európy.
Jednoducho vznikli tu veľké ekonomické rozdiely a my nemáme inú šancu ako dostať životnú úroveň našich občanov na podstatne vyššiu úroveň ako rýchlejší hospodársky rast a všetky pozitíva s tým spojené, ako má zvyšná časť Európy. A to sa nedá dosiahnuť nijako ináč, len lepšími podmienkami na podnikanie, lepšími podmienkami na zamestnávanie a medzi tieto lepšie podmienky patria lepší a kvalitnejší aj odvodový, ale v tomto prípade hovoríme o daňovom systéme. Zhoršovaním tohto systému a prispôsobovaním sa vysokým daniam, ktoré prevažne vládnu v Európe, logicky strácame túto výhodu, tým pádom nemôžeme dosahovať rýchlejší rast. Naopak brzdíme ho a samozrejme nikdy v živote nemôžme dosiahnuť potom znižovanie zaostávania. To je tá podstata veci.
My si preto musíme strážiť túto výhodu a nesmieme sa nechať zlákať akýmikoľvek sľubmi, ako to cez harmonizáciu bude dobré. Jeden z takých falošných sľubov alebo motívov, alebo tvrdení je, že keď budú dane harmonizované, že sa zúži možnosť na daňové podvody. Nezmysel. Ničím neopodstatnené tvrdenie. Opäť len falošné lákadlo, falošná návnada, na ktorú sa, lebo to dobre znie. Áno, kto by chcel podporovať daňové podvody? No, nikto. Tak sa predhodí návnada, že keď budeme mať harmonizované dane, tak sa zúži možnosť daňových podvodov. Nijaký efekt to nemá v tejto oblasti. Je to len falošná návnada.
Druhé lákadlo je, že harmonizovaním daní to bude spravodlivejšie. Nikto nebude mať nezaslúženú výhodu. Ale aká nezaslúžená výhoda? Veď každá krajina môže urobiť to, že v záujme toho, aby sa lepšie fungovalo v danej krajine, aby občania mali viac prostriedkov, viac finančných zdrojov sami pre seba, aby zamestnávatelia mohli investovať peniaze do rozvoja výroby, do tvorby nových pracovných miest. Každá krajina môže znižovať priame dane. Nikto to nebráni žiadnej krajine. Tak aká nezaslúžená výhoda? Navyše, keď nielen na slovenskom príklade, ale aj na mnohých iných príkladoch sa ukazuje, že je to veľmi dobrý nástroj na prekonanie problémov vyplývajúcich z krízy. Všetky krajiny, ktoré išli cestou zníženia daní a zjednodušenia daňovej sústavy, dosiahli vyšší výber daní a dosiahli rýchlejší hospodársky rast. Aj dnes v Európe vidíme, že Pobaltské krajiny napríklad, ktoré sa touto cestou vydali, pretože veľmi rýchlo zistili, že klasická reakcia väčšinová, žiaľbohu, dnes zvýšenia daní priniesla veľmi veľa negatív, zmenili tento kurz, znížili dane, išli cestou liberalizácie, znižovania zásahov štátu a výsledok sa dostavil v rekordne krátkom čase. Už v priebehu roka - dvoch dosiahli dramatický pokles nezamestnanosti, v Estónsku o viac než 6 % a dosahujú vysoký hospodársky rast. Ale takouto cestou dnes ide aj Veľká Británia napríklad a, žiaľbohu, mnoho iných krajín, ale aj Nemecko napríklad, aby som nebol, úplne nezabudol, aj keď tam sa tá cesta realizuje hlavne cez reformy, ktoré boli prijaté na trhu práce. No, ale máme tu iné krajiny, ktoré samozrejme pretože nemajú vôľu a ochotu, veľmi podobne so súčasnými alebo slovenskými socialistami, nemajú vôľu a ochotu šetriť na vládnych výdavkoch neproduktívnych, zdôrazňujem, nie kapitálových, ale tých, kde sa financuje byrokratické aparáty, kde sa financujú nezmyselné sociálne dávky, tam vôľa chýba a preto sa funguje na dlh a preto potrebujú stále žmýkať viac a viac ľudí. Tak tieto krajiny samozrejme, že sa s nevôľou pozerajú na to, keď krajina, ako je Slovensko, je dostatočne odvážna a dostatočne novátorská v prístupe k daniam a hľadá a našla v časoch, ktoré by som vymedzil rokmi 2002 - 2006, cestu podpory hospodárskeho rastu, cestu znižovania nezamestnanosti, cestu prilákania investícií cez dobré podmienky pre podnikanie a pre investovanie a cestu rastu zamestnanosti.
Preto prijatie takejto deklarácie je veľmi dôležité aj pre budúcnosť a vymedzuje a ochraňuje záujmy slovenských občanov. Záujmy slovenských občanov, ktoré spočívajú v tom, že my máme, mali by sme mať predovšetkým na pamäti to, aby sme im vytvárali čo najlepšie podmienky na fungovanie a aby sme, tak ako som to už povedal, dosiahli čo najrýchlejšie znižovanie ekonomického zaostávania za krajinami starej Európy, ktoré sa vytvorilo historicky. A preto musíme byť lepší jednoducho povedané. Preto nesmieme pristúpiť nikdy na to, aby sme daňové podmienky zjednotili s tými krajinami, ktoré sa rozvíjajú pomaly. Pretože, keď pôjdeme rovnakou rýchlosťou, jednoducho logicky ich nikdy nedobehneme. A my ten záujem máme.
Vážené dámy, vážení páni, považoval som za potrebné aj takýmto spôsobom, možno jednoduchým, ale zrozumiteľným, zdôrazniť, že nebezpečie daňovej harmonizácie na nás číha stále. S ním číha strata slobody občanov jednotlivých krajín a je to veľmi dôležitá vec, ktorú si musíme strážiť a ktorú v žiadnom prípade nesmieme pustiť zo zreteľa a nesmieme pod akýmikoľvek zámienkami sa nechať zlákať na túto falošnú cestu, pretože z nej, z nej sa už nedá zísť. Keď my si tu v parlamente odhlasujeme zákon, podľa toho, kto má väčšinu, ktorý nie je dobrý v daňovej oblasti alebo aj v inej, môže sa to napraviť, či už revidovaním, či už revidovaním tohto zákona alebo zmenou vládnej garnitúry. Ale ak raz na európskej úrovni predáme za misu šošovice, za prísľub eurofondov alebo za hoci čo iné to, že stratíme možnosť rozhodovania suverénne o týchto veciach, už budeme zviazaní a už aj pri akomkoľvek zmene názoru nebudeme mať kompetenciu a silu nastaviť tie podmienky tak, aby boli pre Slovensko dobré, správne a pozitívne. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

12.12.2013 o 10:41 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:54

Zsolt Simon
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega, ako aj predkladatelia, ja s touto deklaráciou súhlasím, aj moji kolegovia, keďže Slovenská republika môže mať jedinú výhodu v európskom priestore v daňovom systéme. Keď sa toho Slovenská republika vzdá, tak nebudeme mať žiadnu výhodu, prečo by zahraniční investori mali prísť a investovať na územie Slovenskej republiky, vytvárať pracovné miesta. Snáď si nikto z nás nemyslí, že za našu právnu istotu, za vymožiteľnosť práva garantované takým gestorom, akým je predseda Najvyššieho súdu Harabin, to nebude. Takže práve z tohto dôvodu podporujem túto deklaráciu, aby vláda sa nevzdala tejto, jedinečného fenoménu, ktorým môžme vplývať na to, aby prišli zahraniční investori a vytvárali pracovné miesta aj na území Slovenska. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.12.2013 o 10:54 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:55

Helena Mezenská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dovolím si aj ja krátko zareagovať. No, určite ani mne, pán poslanec Štefanec, nie je ľahostajný tento predložený iniciatívny návrh. Považujem ho naozaj, tak ako to povedal aj poslanec Kaník, za veľmi dôležitú a kľúčovú otázku daňovej reformy aj rozprúdenia hospodárskeho, aj ekonomického rastu. Samozrejme, že rozloženie politických síl a situácia v parlamente ukazuje, že pre takéto závažné otázky, ktoré potom samozrejme negatívne dopadajú na občanov, tu nie je vytvorený dostatočný ani adekvátny priestor pre to, aby sa diskutovalo a aby sa takéto otázky docenili.
Prečo ale ja podporím tento poslanecký návrh, je to, že som za suverenitu, samostatnosť a slobodu rozhodovania našej krajiny v takýchto kľúčových otázkach. Ja si myslím, že naozaj našu politiku aj daňovú reformu nemôžme nastavovať podľa formálnych a štandardných parametrov Európskej únie, ale podľa potrieb zdola. A faktom je, že dnes na takto uskutočňované daňové, zásahy do daňovej reformy, do daňovej politiky dnes malé, stredné podniky, bežní občania veľmi ťažko doplácajú. Život sa im čoraz viac zhoršuje a podmienky sú nastavené tak, že nie sú motivovaní. Ľudia sú naozaj, sú zaťažení tým, ako tento daňový režim funguje. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.12.2013 o 10:55 hod.

Mgr.

Helena Mezenská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:57

Magdaléna Vášáryová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Nie je to prvý raz, čo svojím spôsobom sa snažíme vyvolať diskusiu o daňovej suverenite tu v parlamente, o veľmi dôležitej téme, časti európskej politiky. A preto je mi ľúto, že vlastne nepoznáme názor poslancov, 83 poslancov na druhej strane, ako sedíme tu, v pléne, pretože by sme to potrebovali vedieť, ale zrejme ešte nedostali inštrukcie, ako budú hlasovať. A je mi to aj ľúto preto, lebo sme o tomto mohli debatovať dnes ráno o deviatej, keď sme mali debatovať o našej zahraničnej a európskej politike na rok 2014. Určite by bolo dobré za tejto situácie otvoriť túto tému, ale, bohužiaľ, sme sa k tomu nedostali. Vraj sa k tomu dostaneme až v januári. Je to škoda, lebo sme mohli hovoriť aj o situácii v Ukrajine, pretože naša vláda mlčí, nevieme, aké má stanovisko, ako sa pozerá na situáciu na Ukrajine, pretože ak zostane slovenská pozícia len v tom, že ako povedal náš pán premiér, že, citujem: "Treba sa pozrieť na to, kto dal akú ponuku.", tak to predsa nemôžeme takýmto spôsobom zostať s naším komentárom o situácii v našej susednej krajine.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.12.2013 o 10:57 hod.

Mgr.

Magdaléna Vášáryová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:58

Martin Fronc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Veľmi krátko. Otázka harmonizácie daní, ako v Európe je diskutovaná už dlho, ale vnímam, že silnie, silnie úsilie o harmonizáciu v podstate všetkých typov daní. A tu nejdeme prijať zákon. Tu ideme prejaviť istú suverenitu a presvedčenie, že to nie je dobré, pretože čo zostane Slovensku v rukách na ovplyvňovanie hospodárskej politiky, ak sa vzdá aj tohto významného nástroja? A ja si myslím, že tu by malo dojsť k zhode, politickej zhode, o istom postoji k otázkam daňovej suverenity. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.12.2013 o 10:58 hod.

doc. Mgr. PhD.

Martin Fronc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:59

Ivan Mikloš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. K vystúpeniu kolegu Kaníka chcem dodať len to, že ja, ja sa v záverečnom slove vyjadrím obsiahlejšie a podrobnejšie, prečo je daňová suverenita dôležitá. Teraz chcem len vyjadriť prekvapenie, pretože Magda Vášáryová síce povedala, že nevieme, aký je postoj poslancov SMER-u, ale my to vieme, my to vieme z výborov, v ktorých neprešla táto deklarácia. Neprešla preto, že poslanci SMER-u boli proti, alebo sa zdržali.
Musím povedať, že ma to veľmi, veľmi prekvapilo, pretože pri tejto veci som predpokladal, že sa podarí nájsť širokú zhodu celého parlamentu, pretože tu sú argumenty tak jasné a je tak silno v záujme Slovenskej republiky a úspešnej budúcnosti Slovenska, aby sme presadili daňovú suverenitu, že ma postoj poslancov SMER-u vo výboroch zarazil a prekvapil.
Ak nepodporí, ak poslanci SMER-u, čo je pravdepodobné podľa hlasovania vo výboroch, nepodporia Deklaráciu o daňovej suverenite, pôjdu proti, jednoznačne proti záujmu Slovenskej republiky a ja sa pokúsim to vysvetliť a na argumentoch, ale aj číslach podložiť vo svojom záverečnom slove. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.12.2013 o 10:59 hod.

Dr. h. c. Ing.

Ivan Mikloš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:01

Ľudovít Kaník
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým kolegom za faktické poznámky, ktoré predniesli a len sa pripojím k tomu, že tu nejde o to, aby sme odhlasovali, či majú byť dane vysoké alebo nízke. Ide tu o to, aby sme povedali, že my, poslanci slovenského parlamentu, chceme, aby zostala suverenita v rozhodovaní o týchto otázkach v rukách slovenského parlamentu. A keď poslanci SMER-u sa chcú vzdať tejto suverenity a budú hlasovať proti tomu, jednoznačne, jednoznačne konajú v neprospech záujmov Slovenskej republiky, aj v neprospech záujmov ich voličov. A jednoznačne odkrývajú to, že buď hajá iné záujmy alebo jednoducho svojou pasivitou vedome, vedome škodia občanom Slovenskej republiky.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.12.2013 o 11:01 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:03

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Vážený pán predseda, poslanci prišli na hlasovanie v zmysle toho, čo ste tu včera skúšali, aby neutrpelo vaše ego, sa chcem pýtať teda, že dáte hlasovať, že teraz, čiže o jedenástej nebudeme hlasovať? Lebo tak ste to včera avizovali.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

12.12.2013 o 11:03 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 11:06

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Nie, nie, nie. Joj, vtipný ste. (Reakcia predsedu.) Dajte hlasovať o tom, že nebudeme hlasovať. To ste včera avizovali.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

12.12.2013 o 11:06 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video