2. schôdza

2.5.2012 - 16.5.2012
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

3.5.2012 o 15:05 hod.

doc. JUDr. PhD.

Lucia Žitňanská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 14:50

Lucia Žitňanská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, pán predseda. Vážený pán predseda Národnej rady, vážený pán predseda vlády, vážené panie poslankyne, páni poslanci, nadviažem na pána poslanca Číža, na to, že vyzval na vecnú diskusiu, no ale vecná diskusia vyžaduje asi aj naozaj vecný materiál, a preto áno, nevyhnem sa miery konkrétnosti, pán premiér, pretože aj o tom je toto programové vyhlásenie vlády. Aj preto, že tá miera konkrétnosti je taká nízka, tak hovorím, už som to niekoľkokrát povedala, že programovým vyhlásením si vláda nastavila latku príliš nízko. Nastavila si ju tak, aby ju mohla pohodlne prekročiť. Pretože tam, kde nie sú merateľné ciele, tak tam nie je možná reálna kontrola, reálny odpočet.
Preto to, o čom dnes rokujeme, ja nazývam bianko šekom pre ministrov, ktorí buď sa príliš nenarobia, aby tú latku prekročili, alebo budú môcť predložiť do parlamentu alebo urobiť prakticky čokoľvek. Ale to, na čo podľa mňa toto programové vyhlásenie odpovedať malo, a síce ako sa zlepší život ľudí na Slovensku, keď sa naplní toto programové vyhlásenie vlády, tak na toto odpoveď sme nedostali. Od momentu volieb, keď bolo jasné, že Slovensko bude mať vládu jednej strany, sledujem to, že táto vláda, pán premiér, znižuje latku očakávaní ľudí na čo najnižšiu úroveň, všetky vyjadrenia, vyhlásenia, a to isté robí aj toto programové vyhlásenie vlády. Sľubovali sa istoty, vzbudzovali sa veľké očakávania, ale myslím si, že táto nazvem to komunikačná stratégia, inak veľmi šikovná, smeruje k tomu, aby naozaj ľudia veľmi rýchlo znížili svoje očakávania, nastavili sa na realitu, aby neboli potom o štyri roky sklamaní a teda aj nespokojní. Aj včera sme si vypočuli, citujem: "Neplnia sa základné funkcie štátu". Vypočuli sme si veľmi zlé číslo, ktoré mimochodom už včera nebolo pravdivé, vypočuli sme si to, že vláda asi nedokáže hospodáriť tento rok tak, ako bolo pôvodne naplánované a keď si toto všetko dávam dokopy s vetou, ktorú ste, pán premiér, povedali pred pár dňami, že budete rád, ak do roku 2016 prestanú klesať reálne mzdy, tak potom naozaj mi z toho vychádza len to, že toľko opakované slová "pokoj a stabilita" sú pri takto nízko nastavenej ambícii naozaj len istotou stagnácie Slovenska, a musím povedať, že toto je pre mňa málo, pretože toto sú jednoducho Slovensko nemôže dovoliť.
Všetci určite oceňujeme a oceníme a kto by sa k tomu neprihlásil, že treba znižovať dlh Slovenska. Samozrejme, všetci sa prihlásime k tomu, že Slovensko potrebuje hospodársky rast. Všetci sa prihlásime k tomu, že chceme urobiť všetko preto, aby sa znížila na Slovensku nezamestnanosť. Veď áno, je to problém na Slovensku je vysoký počet ľudí bez práce, predovšetkým mladých ľudí bez práce, za chvíľu vyjdú mladí ľudia zo škôl stredných a vysokých a majú nárok na to, aby im štát vytvoril podmienky na zamestnanie. Akurát, že v tomto programovom vyhlásení vlády nachádzame ciele, ale nie konkrétne riešenia, ako vláda chce vytvoriť podmienky na zamestnanosť. Inými slovami, to, čo mi chýba, je, aby ste povedali, pán premiér, normálne, po slovensky, zrozumiteľne, ako to budete robiť? Pretože myslím si, že na to sme všetci zvedaví.
Nie čísla, nemyslím si, že chýbajúce čísla sú ten skutočný problém tohto Programového vyhlásenia vlády. Problém je to, že ste predložili zhruba 70-stranový elaborát, encyklopédiu úradníckych fráz a dozvedeli sme sa naozaj plány typu, že plánujete "vyvážené a trhovo konformné posilňovanie a zefektívňovanie úlohy štátu pri uplatňovaní alokačnej, distribučnej, stimulačnej a stabilizačnej funkcie verejných financií", alebo že vyslovujete "politickú podporu strategickému vládnutiu ako základnému predpokladu uplatnenia tohto inštitútu", čo sú nepochybne vznešené ciele, ale nemáme odpovede na otázky ako. A ja teraz neviem, že či to neviete povedať, alebo či to nechcete povedať, neviem, čo je pre mňa horšie, ale viem, že pri takej sile poslancov, o ktorú sa opierate, je to naozaj veľmi málo. Pán premiér, včera ste povedali, že situácia je taká zlá, že treba začať konať hneď. S tým sa dá súhlasiť, myslím si, že treba konať hneď, a ja k tomu zároveň dodávam, že toto nie je vaša prvá vláda, vy aj vaša strana ste v politike už dosť dlho na to, aby okrem zvyšovania daní ste mali nejaké to riešenie už dávno zvážené, prehodnotené alebo zanalyzované.
Pretože som presvedčená o tom, že ľudia očakávali viac, pretože ľudia, ktorí platia dane, musia chodiť do roboty, majú nárok , aby ste im v programovom vyhlásení vlády povedali, čo konkrétne bude vaša vláda robiť. Hovorím o normálnych problémoch, normálnych ľudí, ktorí očakávajú riešenia ich problémov a tuto odpovede nenájdu. Ale hovorím aj o tom, či tento štát bude normálne fungovať a či ľudia budú tomuto štátu a jeho inštitúciám dôverovať. Pretože ako keby sme zabudli a ja s k tomu vrátim, že pred tromi mesiacmi sme mali tisíce ľudí na námestiach, tisíce ľudí na námestiach, ktorí boli pobúrení, a boli na uliciach kvôli tomu, že sa dovolávali spravodlivosti, a preto som presvedčená, že nepokračovať v témach ako je dokončenie odpolitizovania súdov, prokuratúry a polície, tak aby mohli byť dokončené veľké kauzy, je absolútnou nevyhnutnosťou.
Prestaňme sa tváriť, že sme si nevšimli, čo sa dialo naozaj na Slovensku pred tromi mesiacmi. Namiesto toho, aby som čítala o plánoch o odpolitizovaní polície, tak čítam v novinách čudné okolnosti zrušenia trestného stíhania pána Jankoviča a navyše čítam, že možno to bude policajný prezident. Tak to sa naozaj nestavia dôvera v štát a v štátne inštitúcie. Ja som si dala záväzok naozaj na 100 dní, že pokiaľ ide o práve túto oblasť, oblasť justície a spravodlivosti, tak budem čo najviac zdržanlivá, lebo si myslím, že je to na tých 100 dní namieste, ale aj tu musím povedať, že aj v tejto časti je programové vyhlásenie bianko šekom, čiže ono vlastne na hodnotenie je aj priskoro. Ale napriek tomu nemôžem neupozorniť na riziká tohto bianko šeku práve v tejto časti, lebo poviem to takto: Pokoj a stabilita v polícii, na prokuratúre a v justícii, pokiaľ je vykúpená morálnymi kompromismi, kde prvé známky práve takýchto morálnych kompromisov vidím a sledujem, nepovedú k zvýšeniu dôveryhodnosti ani polície, ani prokuratúry, ani súdov. A výsledkom môže byť veľmi rýchlo aj sklamanie ľudí, aj ich strata vieru v spravodlivosť a v demokraciu ako takú a to vidím ako nebezpečné pre budúcnosť Slovenskej republiky.
Hlásite sa, pán premiér, k silnému štátu, k silnej vláde, preto sa pýtam, kde sa stratili témy ako profesionalizácia štátnej správy, politické nominácie, kde sú tieto témy? Ako bude vyzerať tento štát? Pýtam sa, pretože silná vláda potrebuje silnú kontrolu, preto sa pýtam, čo znamená napríklad veta: "Vláda navrhne zmeny v zákone o slobodnom prístupe k informáciám, tak aby pri zachovaní súčasného štandardu práva na informácie sa odstránili nedostatky, ktoré bránia tak efektívnemu získavaniu požadovaných informácií, ako aj efektívnej práci orgánov verejnej správy." Aj to je akýsi bianko šek. Spomínali ste včera, že ste sa zhodli aj s mimovládnymi organizáciami, ja keď čítam tento text, nechce sa mi tomu veriť, že keď toto videli, tak s tým súhlasili. Otvorené vládnutie a jednoznačný ťah na to, aby návšteva ľudí na úrade, polícii, prokuratúre, na súdoch neznamenala pre nich traumu, ale mohli tam ísť naozaj s dôverou, bolo to, čo ľudia podporovali a podporujú a aj očakávali a očakávajú. Ja si myslím, že práve túto podporu ľudí treba využiť, a treba urobiť všetko preto, aby dôvera v štát a v štátne inštitúcie mohla rásť. Žiaľ, s podporou 83 poslancov vnímam v tejto časti programové vyhlásenie vlády ako nevyužitú šancu. Vážený pán premiér, vážené panie poslankyne, poslanci, za seba aj za SDKÚ-DS môžem povedať, že budeme opozíciou, ktorá, samozrejme, všetky rozumné a dobré riešenia v parlamente podporí. Ale zároveň sa bude dôsledne pýtať na to, kde sú riešenia, ktoré naozaj Slovensko a ľudia na Slovensku potrebujú, budeme prinášať vlastné návrhy, pokiaľ vláda takéto nedonesie. Zároveň za poslanecký klub musím povedať, že nemôžeme hlasovať za toto programové vyhlásenie vlády, pretože nemôžeme dať dôveru vláde, ktorá si nedá námahu ani len povedať, čo naozaj bude robiť. Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.5.2012 o 14:50 hod.

doc. JUDr. PhD.

Lucia Žitňanská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:50

Dušan Jarjabek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani poslankyňa , veľmi som očakával, čo poviete v rámci vášho vystúpenia, lebo naozaj to bolo pre mňa veľmi zaujímavé ako pre novú kandidátku na post vašej strany. Vaše vystúpenie by sa dalo zhrnúť do troch slov: Žiarlim, žiarlim a ešte raz žiarlim. Vy žiarlite skutočne na volebný výsledok, ktorý dosiahli iní a nie vy, a namiesto toho, aby ste sa zamýšľali nad tým, prečo ste dosiahli taký volebný výsledok, ako ste dosiahli, zase iba prázdno a úboho dosť útočíte. Hovorili ste o tom, že chcete vedieť, ako budeme vládnuť, no veľmi jednoducho. Určite inak, ako ste vládli vy. A to by vám pre túto chvíľu malo stačiť. Ďalej ste spomenuli, že tisíce ľudí boli pobúrení na uliciach, len zabudli ste dodať, tisíce ľudí boli pobúrení na uliciach, a preto vás nevolili. Takže, pani poslankyňa, trošku sa pozrite na tie otázniky, ktoré ste tuná vyslovili, ale do vlastných radov, začnite pracovať, máte veľa roboty, keď chcete byť predsedkyňou vašej straničky, takže prajem vám všetko najlepšie a menej tej žiarlivosti. Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 14:50 hod.

Mgr. art.

Dušan Jarjabek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:50

Mojmír Mamojka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ale ja som ani veľmi nechcel, ale keď som počul, pani poslankyňa, ten trend odpolitizovania justície a rezortu justície, tak ma trošku predsa len myklo. Viete veľmi dobre, že ja sa snažím naozaj argumentovať maximálne profesionálne, snažím sa rozmýšľať kontinuálne a s prepáčením za výraz, štátnicky, nielen na jedno volebné obdobie, ale odpolitizovanie justície ja naozaj nemôžem nepovedať, že v živote nebola tak spolitizovaná ako za to krátke obdobie vášho ministrovania. Ja len keď spomeniem voľbu generálneho prokurátora, už ma to mrzí omieľať dokola, to bol jeden trapas právny, formálno-právny, obsahový, politický, a to, čo sa deje teraz s neobsadením miesta generálneho prokurátora, to je len dôsledok toho, ako to všetko prebiehalo prepolitizovane. Vo vzťahu k funkcii, ktorá ma byť viac-menej naozaj nepolitická.
Nechcem tu teraz zdržovať, faktická poznámka na to nestačí, vedel by som spomenúť konkrétne okresné a krajské súdy, kde boli kreovaní predsedovia krajských a okresných súdov, okresných, vtedy keď boli kandidáti niektorí práceneschopní, bolo im neumožnené zúčastniť sa voľby predsedu krajského súdu, hoci boli ospravedlnení, pretože tam bol kandidát, ktorý tam mal byť ani nie odborník, ale skôr politicky.
Takže rezort spravodlivosti potrebuje, tak ako máloktorý, pokoj na prácu a na stabilitu a odpolitizovanie, súhlasím, ale to vaše slovo o odpolitizovaní za vašej vlády naozaj delím desiatimi. Ja by som bol tam veľmi opatrný. Ďakujem
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 14:50 hod.

Dr. h. c. prof. JUDr. CSc.

Mojmír Mamojka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:05

Viera Tomanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani poslankyňa, tiež som si nemyslela, že budem reagovať, ale predsa mi to len nedalo, veľmi dobre si spomínam na rok 2009, keď SDKÚ robilo týždenne tlačovky k problematike nezamestnanosti a podávalo recepty, ako to riešiť. Napriek tomu, že ste urobili viac ako 70 tlačoviek, a my sme vo vláde prijali konkrétnych 63 opatrení, a to aj v prospech zamestnancov aj zamestnávateľov, tak chcem povedať, aký je výsledok. Výsledok je taký, že kým my sme vám nechali mieru nezamestnanosti 12,3 % evidovanú, vy ste na 13,69 % a celková na 15,11 % miery nezamestnanosti, a to nehovorím o tom, že vám výrazne narástla miera nezamestnanosti u ľudí dlhodobo nezamestnaných a u mladých ľudí. Čiže myslím si, že by bolo ideálne, keby ste sa najskôr pozreli do vlastnej kuchyne a do vlastnej špajze. A potom niektoré dokumenty, ak viete rozmeniť na drobné, čo obsahuje stratégia Európskej únie do roku 2020, a SMER vo svojom programovom vyhlásení jednoznačne hovorí, že bude pokračovať v realizácii stratégie zamestnanosti, potom musíte poznať, aj aké opatrenia sa za týmto a za týmito slovami skrývajú a stačí len poznať stratégiu Európskej únie do roku 2020, a tak je to s mnohými ďalšími dokumentmi, ktoré sú spomínané a ktoré si je potrebné rozmeniť na drobné. V opačnom prípade, keď by toto všetko malo byť uvedené v programovom vyhlásení vlády, čo ste ani vy nemali, tak by tento materiál mal možno 2000 - 3000 strán.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 15:05 hod.

Ing. PhD.

Viera Tomanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:05

Viliam Jasaň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Ja len také tri krátke poznámky. Pani kolegyňa, v programovom vyhlásení sú ciele jasne zadefinované, kto ich chce vidieť, vidí, kto ich nechce vidieť, tak ich nevidí a konkrétne riešenia týchto cieľov prídu predsa do parlamentu formou legislatívnych návrhov, neviem, čo je na tom nejasné, je to úplne štandardný postup, ktorý bol. Ja tiež čítam noviny a keď ste tu spomínali, že čítate noviny, a prečítal som si množstvo zaujímavých vecí, ktoré urobili vaši nominanti po voľbách v tomto roku. Len tak na ukážku taký TIPOS, to je skutočne morálne. Ak sa takouto morálkou oháňate, tak je mi vás ľúto. A tretia poznámka, nebojte sa, my ľudí nesklameme, nám ľudia po štyroch rokoch vládnutia našich a po vašich osemnástich mesiacoch dali ešte väčšiu dôveru než predtým a vám ju nedali, takže nebojte sa, my ľudí určite nesklameme. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 15:05 hod.

RSDr.

Viliam Jasaň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:05

Vladimír Faič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa len vecne, určite sa zhodneme na tom, že programové vyhlásenie akejkoľvek vlády je politický dokument, a pri jeho analýze je nevyhnutné jednotlivé kategórie alebo pojmy aspoň sa priblížiť k istej objektivite. Vy ste použili strategické vládnutie alebo ste označili strategické vládnutie ako za vznešený cieľ. No je treba povedať celkom na rovinu, že strategická dimenzia vládnutia nie je žiadnym cieľom, ale je prostriedkom. Tak ako je prostriedkom aj v zameraní prípravy nového programovacieho obdobia, myslím tým eurofondov, strategické programovanie, ktoré tiež nie je cieľom, ale je prostriedkom v procese celej prípravy a jej realizácie. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 15:05 hod.

RSDr.

Vladimír Faič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:05

Anton Martvoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dobrý deň. Vážená pani poslankyňa, ja by som chcel reagovať na to vaše nastavenie latky. Ja som osobne toho názoru, že program vlády nemá byť o nereálnych sľuboch, ale o reálnych cieľoch, tieto reálne ciele sú tam jasne zadefinované. Som toho názoru, že lepšie nastaviť si latku reálne, ako ju v kuse podliezať, tak ako sa to stalo pri vašej bývalej vláde, ktorá si nastavila latku tak vysoko, že nedokázala nič z toho splniť. Zdá sa mi veľmi zaujímavé, keď práve vy ako expertka spomínate alebo hovoríte o profesionalizácii štátnej správy. Chcem sa spýtať, nebola to práve vaša vláda, ktorá zrušila Úrad pre štátnu službu, ktorý mal byť práve garantom profesionalizácie štátnej správy? Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 15:05 hod.

Mgr. PhD.

Anton Martvoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

15:05

Lucia Žitňanská
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Na invektívy od pána poslanca Jarjabka som zvyknutá, takže to ma nejak nerozhodí, ale keď poviete, že: "budeme vládnuť inak, to by vám malo stačiť", tak to už ma trošku rozhodí, pretože to nie je odpoveď, minimálne nie v demokracii, pretože dnes prerokovávame Programové vyhlásenie vlády, základný programový dokument tejto vlády, podľa ktorého táto vláda bude štyri roky postupovať. Tak ako dnes, tak celé štyri roky ja za voličov, ktorí mne dali hlas sa budem stále pýtať a dokola pýtať, pretože to je moja povinnosť ako opozičnej poslankyne, čiže s tým musíte rátať že nie, nebude mi to stačiť. Ďakujem.
Skryt prepis

3.5.2012 o 15:05 hod.

doc. JUDr. PhD.

Lucia Žitňanská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:20

Juraj Miškov
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážený pán predseda vlády, vážené dámy, vážení páni, je základným prejavom slušnosti a dobrých mravov v prvom rade poblahoželať začínajúcej vláde strany SMER - sociálna demokracia a jej predsedovi k volebnému výsledku. Dovoľte mi preto aj v mene poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita v prvom rade zaželať nielen tejto vláde, ale celej krajine, nášmu Slovensku, aby v najbližších rokoch zažila čo najviac úspechov a čo najmenej problémov.
Vláda jednej strany je čímsi, na čo sme si už po dvoch desiatkach rokov odvykli. Nesie so sebou bremeno obrovskej zodpovednosti, stratu akejkoľvek možnosti presúvať vinu za možné neúspechy a problémy na kohosi iného, ale aj hrozbu a riziko opojenia mocou, až straty súdnosti.
Nikdy si nedovolím spochybniť silný mandát strany SMER - sociálna demokracia, dostala ho od občanov vo voľbách a získala ho demokratickým spôsobom. Zároveň však musím pripomenúť, že ani dosiahnutý volebný výsledok ešte neznamená, že Slovensko patrí SMER-u. Slovensko patrí jeho občanom. Slovensko si po 20 rokoch opäť zažije vládu jednej strany a opäť, tak ako v nedávnej minulosti, bude to strana, ktorá sa hlási k ľavicovým prúdom, tentokrát nie ku komunizmu, aspoň nie otvorene, ale k sociálnej demokracii. Je to pritom už viac ako 20 rokov, čo Slovensko opustilo socialistickú plánovanú ekonomiku a päťročnice. Nebolo to kvôli tomu, že sme získali demokraciu, ale bolo to preto, že takýto spôsob fungovania ekonomiky jednoducho skolaboval. Napriek všetkým týmto skúsenostiam nám vláda jedinej strany SMER vo svojom programovom vyhlásení opäť ponúka návrat k socializmu. V mene poslaneckého klubu SaS jednoznačne odmietam vyvolávanie akéhosi triedneho boja, vyvolávanie nenávisti voči tzv. bohatým, ktorý medzi riadkami svojho programového vyhlásenia vláda SMER-u podsúva verejnosti.
Vo viacerých vašich vystúpeniach, pán premiér, deklarujete snahu o sociálny zmier, sociálny dialóg. Váš program a rovnako aj predložené Programové vyhlásenie vlády sú však v príkrom rozpore s týmito deklaráciami. Vytváranie obrazu, že za problémy chudoby a sociálnej nerovnováhy spoločnosti sú zodpovední iba tí úspešnejší a majetnejší, vytváranie takéhoto obrazu je nepravdivé, nebezpečné a v prípade tých, ktorí takýto obraz vytvárajú a zároveň užívajú majetok, aj veľmi pokrytecké.
Jednoznačne odmietame zavedenie takejto dane zo závisti, ktorá by napokon len demotivovala ľudí v snahe tvoriť hodnoty pre spoločnosť. Rovnako ako odmietame znovuzavedenie dane zo smrti, o ktorom už nový minister financií verejne uvažuje. Pri snahe o budovanie hospodárskych a sociálnych úspechov krajiny nie je riešením zvyšovanie priamych daní, ako to sľubujete. Rovnako, ako je absolútne neprimerané označovať strednú vrstvu za bohatých a navrhovať ich vyššie zdanenie, ako o tom hovorí vaše programové vyhlásenie.
Vážený pán predseda vlády, viem že ste odborníkom na populizmus, ako ste to kedysi verejne priznali, a viem, že vo svojom okolí máte tiež nemálo expertov na marketing, napriek tomu mi dovoľte pripomenúť vám, že vy a vaša strana ste pred voľbami ľuďom sľubovali istoty, a preto vás ľudia volili. Dnes prezentované programové vyhlásenie vašej vlády jedinej strany o tom, ako si predstavujete riadenie štátu, však žiadne istoty neponúka. Tvrdíte, že vaše zmeny sa dotýkajú len zopár najbohatších, a sám dobre viete, že to nie je pravda. Nový šéf inštitútu finančnej politiky z ministerstva financií síce včera v denníku Pravda s fanfárami ohlásil, že trojizbové byty na perifériách miest vaša daň z luxusu zasiahne iba minimálne. Nuž takto rozmýšľať však v skutočnosti môže len ten, kto sa nás jedného dňa bude snažiť presvedčiť, že luxusom je aj vlastná strecha nad hlavou. Trestať ľudí za to, že sa snažia byť úspešní, že sa snažia postarať o vlastnú budúcnosť, je veľmi zlá cesta.
Vážený pán predseda vlády, povedzme si to otvorene, SMER jednoducho nie je schopný plniť predvolené sľuby. Nedokážete ponúkať istoty a zároveň zabrániť tomu, aby sa štát ďalej zadlžoval. Vedeli ste to aj vy v Smere a napriek tomu ste to pred voľbami voličom sľubovali. Prešlo niekoľko týždňov od volieb a istoty sa menia na rany istoty. Chcete zrušiť rovnú daň, chcete obrať ľudí o budúceho dôchodky, chcete brať peniaze živnostníkom a dohodárom, chcete policajtom a vojakom zobrať výsluhové dôchodky a mladým rodinám siahnuť na rodičovské príspevky a príspevky na dieťa.
Ak sa so svojou vládou naozaj rozhodnete vykročiť týmto smerom, tak absolútne znechutíte každého jedného tvrdo pracujúceho človeka. Ba čo viac, v priebehu pár rokov úplne dorazíte celú strednú vrstvu. Vážený pán predseda vlády, len zdravé podnikateľské prostredie a stredná vrstva sú schopní tvoriť nové pracovné miesta. Hlavným znakom povolebného posolstva vašej strany je však len selektívne zvyšovanie daní, zrušenie rovnej dane, návrat k deštruktívnym zásahom do druhého dôchodkového piliera a návrat k socialistickému plánovaniu vo všetkých sférach ľudského života a národného hospodárstva.
Strana Sloboda a Solidarita v posledných dvoch rokoch pripravila rozsiahle koncepty riešenia opatrení na podporu podnikateľského prostredia a na tvorbu pracovných miest. A práve v tejto oblasti ma teší, že aj vaše programové vyhlásenie predstavuje kontinuitu a preberá takmer všetko, čo sme v minulých rokoch na ministerstve hospodárstva naštartovali, najmä v oblasti znižovania administratívneho zaťaženia a odstraňovania zbytočnej byrokracie. Ale populistické zvyšovanie daní je brzdou ekonomiky a dlhodobo neprinesie žiadne efekty. Štát nevytvára pracovné miesta, jeho úlohou je správne nastavenie podmienok a podporovanie slobodnej spoločnosti. A práve s týmito cieľmi sú všeobecné frázy vo vami predloženom programovom vyhlásení v príkrom rozpore. Vo svojom programovom vyhlásení sa vaša vláda jednoznačne prihlásila nie k budovaniu štátu, ale k budovaniu štátneho molocha, biblického leviatana, ktorý bude trestať úspešných, uvaľovať dane na pracujúcich, kontrolovať, čo robíte vo vlastnej spálni, a neustále ľuďom vyťahovať viac a viac peňazí z peňaženiek. Nie len tých bohatých, ale z peňaženiek všetkých ľudí.
Programové vyhlásenie, ktoré ste nám predložili je nekonkrétne, plné všeobecných fráz. V niektorých oblastiach, akou je napr. reforma verejnej správy, dobre pomenúva problémy, ale opäť neponúka žiadne riešenia. Predvolebné sľuby o istotách sú uvádzané alibistickou formuláciou "v medziach ekonomickej možnosti", čo vzhľadom na vyjadrenia o zlej ekonomickej situácii môže znamenať jediné, žiadne istoty od vlády SMER-u občania čakať nemôžu. Zopár vhodných verejných investícií, na ktoré sa odvolávate a ktoré by mali naštartovať hospodársky rast, absentuje. V skutočnosti totiž neviete, kam by mal štát investovať, aby z toho daňoví poplatníci získali dostatočnú návratnosť. Teda ak nehovoríme o investíciách, akými sú nový jadrový blok v Jaslovských Bohuniciach, ktorý naša vláda plánovala postaviť bez koruny štátnych investícií. Alebo projekt širokorozchodnej železnice, ktorého jedinou istotou je, že je ekonomicky nerentabilný a že pravdepodobne pripraví o prácu stovky ľudí na východe Slovenska.
Vážené dámy, vážení páni, 4. augusta 2010 označil vtedajší poslanec Robert Fico vo svojom vystúpení v rozprave Programové vyhlásenie vlády Ivety Radičovej za nedôveryhodné. Pri obhliadnutí sa cez rameno na posledné dva roky korunované úspechmi v politike transparentnosti, boja proti korupcii, starostlivosti o mladé rodiny, v získavaní investorov do najmenej rozvinutých regiónov Slovenska, musím konštatovať, že ak mal Robert Fico pred dvoma rokmi pravdu, tak potom predložené programové vyhlásenie jeho vlády nespĺňa ani najzákladnejšie požiadavky demokratickej legitimity a je skôr generálnym podrazom na voličoch.
Na základe skúseností s vládou SMER-u v rokoch 2006 - 2010 je dôvod na reálne obavy, že v takých dôležitých otázkach, akými sú očista verejného života, zlepšenie vymožiteľnosti práva, zastavenie zadlžovania, rešpektovanie písaných i nepísaných pravidiel demokratickej správy vecí verejných, strana SMER zlyhá opäť. A to aj napriek tomu, že mnohé z týchto oblastí dokázala vo svojom programovom vyhlásení správne pomenovať. Absencia konkrétnych riešení, ktorých plnenie by bolo možné kontrolovať a za ktoré by vláde bolo možné vystaviť konečný hodnotiaci účet, však optimizmus do žíl naliať nedokáže.
Vyslovujem obavy, že vzhľadom na existujúce skúsenosti a hodnoty pomenované v predloženom programovom vyhlásení bude vláda SMER-u nekritickým prijímateľom rozhodnutí bruselskej byrokracie, ktoré poškodzujú Slovensko z hľadiska udržateľnosti verejného dlhu, jeho daňovej suverenity, ktoré zhoršujú konkurencieschopnosť slovenských podnikateľov na slovenskom trhu, osobitne farmárov a ktoré majú negatívny dopad na ceny produktov na domácom trhu.
O to vypuklejšie ako SMER chýba akákoľvek konkrétna predstava o reálnych úsporách vo verejnej správe, o zefektívnení správy štátu o dôležitých reformách v zdravotníctve, justícii, školstve či vede a ako tento nedostatok v riešení prekrýva preberaním častí volebných programov a koncepcií vytvorených stredopravými stranami, ktorých vládu ešte donedávna nazýval zlepencom.
V mene poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita chcem ubezpečiť všetkých liberálne orientovaných ľudí, že bude fundovanou a zodpovednou opozíciou. Na rozdiel od vlády jedinej strany budeme účinným a dôstojným reprezentantom ľudí, ktorí si ctia slobodu, ľudí, ktorí si ctia trhovú ekonomiku a majú rešpekt k ľudským právam a k právam menšín.
Vláda Roberta Fica od nás získa šancu potvrdiť, že jej vlastné slová o modernej politike, stabilite, ako aj vlastné volebné sľuby myslí vážne. Hneď po schválení programového vyhlásenia získa mašinéria 83 parlamentných hlasov možnosť splniť prvý zo svojich deklarovaných sľubov. Poslanci strany Sloboda a Solidarita predložili na rokovanie parlamentu prvé návrhy zákonov, rovnako, ako v našom referende v roku 2010 sa usilujeme o zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. K tomuto zámeru sa verejne prihlásila aj strana SMER a ja teraz verejne prisľubujem jedenásť hlasov poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita, ktoré spolu s hlasmi poslancov strany SMER predstavujú ústavnú väčšinu.
Vážená pani predsedajúca Národnej rady, vážený pán predseda vlády, vážené dámy, vážení páni, prajem tejto krajine a ľuďom tejto krajiny len to najlepšie a želám si vyššiu kvalitu života pre každého občana tejto krajiny. Nekonkrétne Programové vyhlásenie vlády však nedáva žiadnu nádej, že sa ľudia na Slovensku počas vlády Roberta Fica budú mať lepšie. Preto ho poslanci za stranu Sloboda a Solidarita nepodporia. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

3.5.2012 o 15:20 hod.

PhDr.

Juraj Miškov

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:20

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán kolega, ak prijmeme, podľa mňa, zvrátenú logiku, že výber daní je trestom a že sociálny štát trestá ľudí za to, že sú úspešní, tak potom to platí aj naopak. Váš zbožňovaný trh trestá ľudí za to, že sú neúspešní a chudobní. Problém je v intenzite tohto trestu. Bohatí sú štátom trestaní tým, že im štát zdaní nejakú časť príjmu, no nehladujú, netrú biedu, majú kde bývať, majú aj tak viac, než všetci ostatní. Trestom trhu pre chudobných je, tento trest je ďaleko horší. Ľudí zbavuje dôstojnosti, zbavuje ich základných životných potrieb a uvrháva ich do chudoby. Čiže trošku si skúste, sa zamyslieť aj nad pozíciou nielen tých bohatých, ktorých neustále obhajujete, ale aj nad pozíciou tých chudobnejších, ktorí potrebujú pomoc štátu.
Osobne si myslím a je to podložené viacerými autormi liberálnej tradície, ktorú vy vyznávate, že to, čo vy nazývate slobodou, by nemalo platiť iba pre tých najbohatších, ale pre všetkých. Čiže ak je liberalizmus o slobode, mal by podporovať projekt sociálneho štátu, ktorý predkladá táto vláda. To by ste si mali uvedomiť a možno potom aj programové vyhlásenie vlády podporiť. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2012 o 15:20 hod.

PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video