36. schôdza

24.6.2014 - 11.7.2014
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

26.6.2014 o 18:15 hod.

Mgr.

Viera Šedivcová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Uvádzajúci uvádza bod 17:53

Viliam Jasaň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Kolegyne, kolegovia, tí, ktorí ste vydržali, spolu s kolegom Petrákom predkladáme návrh zákona, ktorý už bol na rokovaní v snemovni v roku 2011, prešiel prvým čítaním, ale zo známych dôvodov sa do druhého čítania nedostal.
Cieľom návrhu je jednorazovým príspevkom odškodniť tie vojnové siroty, ktoré doteraz odškodnené neboli aj napriek tomu, že Národná rada Slovenskej republiky v minulosti prijala dva obdobné zákony, ale ani jeden sa netýkal vojnových sirôt. Za cieľ sme si dali, aby oprávnené osoby, ktorým v protifašistickom boji za oslobodenie padol alebo bol popravený jeden alebo obaja rodičia, dostali jednorazový príspevok v sume, ktorú tam uvádzame. Ja viem, že mnohým sa to zdá a čítal som aj na internete rôzne vyjadrenia, že aby sme už s tým dali pokoj, ale myslím si, že aj po sedemdesiatich rokoch si tí, ktorí stratili jedného alebo oboch rodičov, zaslúžia možno už na konci svojho života akési zadosťučinenie.
A na adresu tých, ktorí mi hovorili alebo kritizovali alebo mali výhrady, že na čo taký zákon, že však už ich je málo: keď len jednému človeku to pomôže, tak myslím si, že tak ja, ako aj môj kolega Petrák, aj tí, ktorí to schvália, budeme radi. Toľko.
V dôvodovej správe je toho viac. Je tam uvedené, že má to vplyv na štátny rozpočet. Áno, má to vplyv, teda negatívny. Ja som rokoval s ministrom financií, ktorý povedal, že tú sumu, ktorá bude nutná na odškodnenie týchto vojnových sirôt, on zabezpečí tak, aby na ministerstve spravodlivosti, ktorý by mal byť vykonávateľom tohto zákona, by nemali byť problémy.
Ešte raz prosím vás o podporu.
Ďakujem pekne, pán predseda.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

26.6.2014 o 17:53 hod.

RSDr.

Viliam Jasaň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 17:56

Zoltán Daniš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, z poverenia Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny predkladám spravodajskú informáciu k poslaneckému návrhu na vydanie zákona o poskytnutí jednorazového finančného príspevku vojnovým sirotám, tlač 1047.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada uzniesla v zmysle § 73 ods. 3 písm. c) zákona o rokovacom poriadku na tom, že návrh prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor, výbor pre financie a rozpočet a výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny ako gestorský výbor v lehote do 4., respektíve 8. septembra 2014.
Pán predseda, skončil som. Otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

26.6.2014 o 17:56 hod.

Ing.

Zoltán Daniš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 17:58

Ľubomír Petrák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážené kolegyne, kolegovia, dovoľte, aby som v krátkosti uviedol novelu zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov.
S cieľom zabezpečenia nápravy nedostatkov, ktoré sú v aktuálnom znení zákona, predkladáme viaceré úpravy, ktoré sú technicko-legislatívneho charakteru a ktoré nemajú vplyv ani na výšku, ani na spôsob platby dane. Upravujú niektoré kľučky, ktoré využívajú daňovníci na to, aby sa zbavili svojej daňovej povinnosti, a tým pádom zvýhodnili seba na úkor iných daňovníkov, ktorí svoju daň riadne platia.
Snažíme sa v tomto návrhu zákona precizovať daň zo stavieb, ktoré nie sú pevne spojené základom so zemou, to znamená, sú to rôzne kontajnerové stavby, sú to teda transformátorové, kioskové stanice, sú to predajné stánky a podobné zariadenia. Snažíme sa ďalej zaviesť vyrubovanie dane pri podzemných stavbách predovšetkým v hromadných garážach, ktoré majú značnú časť alebo takmer celú stavbu pod zemou, a doteraz kritérium pre vyrúbenie dane bola zastavaná plocha vo výške prvého nadzemného podlažia, čo vôbec nezohľadňovalo rozsiahlosť stavby pod povrchom zeme. Novou úpravou bude základom pre daň pôdorys na úrovni najrozsiahlejšej podzemnej časti stavby.
V návrhu zákona upravujeme ustanovenia miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, kde sa vymedzuje okruh poplatníkov, pre ktorých obec môže ustanoviť zníženie poplatku alebo ktorých môže obec od poplatku úplne oslobodiť na základe kritérií, ktoré sú obsiahnuté vo všeobecne záväznom nariadení. Posilňujeme právnu istotu daňovníkov a navrhujeme precíznejšie znenie zákona pri oslobodzovaní z daní z nehnuteľností.
V reakcii na zložitosť vyrubovacieho konania pri niektorých miestnych daniach navrhujeme osobitný režim vyrúbenia týchto daní, ak v priebehu zdaňovacieho obdobia dôjde k zániku daňovej povinnosti alebo vzniku daňovej povinnosti, napríklad vydražením alebo dedičstvom.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, a predmet miestnych daní nie je v úprave Európskej únie, takže nedochádza k žiadnemu konfliktu s právom Európskej únie.
Pán predseda, toľko úvodné slovo, nech sa páči.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

26.6.2014 o 17:58 hod.

Ing. CSc.

Ľubomír Petrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:01

Milan Mojš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. K predloženému návrhu zákona predkladám nasledovnú informáciu: Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
V zmysle § 73 zákona o rokovacom poriadku odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 4. septembra 2014 a gestorský výbor do 8. septembra 2014.
Pán predseda, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

26.6.2014 o 18:01 hod.

Ing.

Milan Mojš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:03

Peter Muránsky
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pána kolegu Mikuša som predbehol, aj keď som prišiel neskôr, no ale sa mu ospravedlním.
V rámci tejto novely chcem povedať toľko, že má teší, že táto novelizácia zákona, kde viac zdola, ako ide zhora a reflektuje na niektoré flexibilné potreby, ktoré sú potrebné pre obce a mestá, teda pre komunál z hľadiska niektorých daní a poplatkov, ktoré sú v mnohých otázkach tak zložité, že potrebujú určité priebežné a časovo priebežné vylaďovanie.
Takisto ma teší, že sme sa vedeli takýmto spôsobom spoločne stretnúť zástupcovia viacerých politických strán, predovšetkým politických strán tých, ktoré sú, nazývame to my, štandardné, ktoré majú dlhodobo aj zastúpenie svojich starostov na území Slovenska, starostov miest a obcí, a teda máme aj povinnosť, aj chceme teda s nimi samozrejme kooperovať a počúvať ich hlas. A k tomuto hlasu patrí aj teda vypočutie, teda tohto hlasu, patrí aj táto novela zákona.
Ja sa dotknem len tej veci, ktorá, ktorej ja teda viac-menej rozumiem a ktorá ma, ktorá ma v tejto novele zaujíma, a to je poplatok za komunálny odpad. A naozaj bolo potrebné upraviť ustanovenia miestneho poplatku za komunálne odpady aj drobné stavebné odpady tak, aby sa jednoznačne vymedzilo, aký druh odpadu môže na svojom území obec zaviesť, či už jednotlivo alebo v kombinácii, a prijať nové splnomocňovacie ustanovenia. A v prospech poplatníkov sa zavádza povinnosť obce vydávať rozhodnutie o vyrúbení poplatku aj pri množstevnom zbere. Veľmi dobre vieme, že v roku 2001, keď bol prijatý zákon o odpadoch, sme rozdelili možnosť uplatnenia vyrúbenia poplatku za komunálny odpad buď za, na hlavu, tzv. na hlavu teda, alebo množstevným zberom, teda na žetóny. A poplatník tak môže uplatniť opravné prostriedky podľa daňového poriadku rovnako ako pri ostatných potom miestnych daniach a tiež zaplatiť poplatok v splátkach.
Teraz sa upravuje to tak, že môže, samozrejme, zaplatiť aj hneď. Ale chcem povedať, že jednu vec, kde mnohokrát obce nevedeli jednoznačne svojim obyvateľom odpovedať, je ten fakt, že keď máte aj trvalý pobyt na území obce v nejakom byte, dome, ale viac ako, čo ja viem, šesť mesiacov sa zdržujete aj tak v inej nehnuteľnosti, ktorú vlastníte inde, a tam platíte poplatok za komunálny odpad, tak vám nejakým celkom jasným spôsobom nevedela vyjsť vaša obec, kde máte trvalý pobyt v ústrety s tým, že by vám buď znížila alebo odpustila poplatok za komunálny odpad. Ja som mnohokrát prichádzal do styku s týmto, hoci ja som to v tom zákone v roku 2001 zavádzal. Asi to nebolo celkom jednoznačné. A moja dikcia je taká, že predsa odpad vytvára nie nehnuteľnosť, ale odpad vytvára človek. To znamená, keď ja budem mať v desiatich mestách desať bytov, tak predsa nebudem platiť desaťkrát poplatok za komunálny odpad, pretože som len jeden, a poplatok, a produkujem odpad iba raz, rovnako ako pri platení za televíziu. Pozerám iba raz televízor, nepozerám televízorov desať. Takže toto sa tu upravuje tak, aby jednoznačne mohla obec vyjsť v ústrety svojim obyvateľom. Takže v tomto, v tomto to považujem ako plus.
Rovnako je jednoznačne možné, aby obec pri niektorých skupinách občanov, ktorí sú či už zdravotne postihnutí, alebo sociálne slabí občania, alebo sú to prestárli občania, teda dôchodcom nad 62 rokov sa tu umožňuje, aby znížila poplatok za komunálny odpad, alebo aby dokonca mohla úplne tento poplatok za komunálny odpad odpustiť.
Takže myslím si, že táto novela flexibilne reaguje na stav, ktorý, s ktorým sa obce a mestá potýkajú, a preto by som poprosil kolegov, aby ju podporili.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.6.2014 o 18:03 hod.

Ing. Mgr.

Peter Muránsky

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:03

Erika Jurinová
Skontrolovaný text
Ďakujem, pán poslanec.
Poprosím pána poslanca Mikuša so svojím príspevkom v rozprave.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.6.2014 o 18:03 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:08

Jozef Mikuš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, kolegyne, kolegovia, ja sa veľmi krátko vyjadrím podporným stanoviskom k tomuto návrhu zákona, pretože som presvedčený o tom, že samospráva od roku 1990, kedy vznikla novodobá samospráva, ukázala vo viacerých smeroch svoju životaschopnosť. Napriek tomu, že, samozrejme, ako vo všetkých sférach života, aj v samosprávach existujú nezodpovedné samosprávy alebo rizikové, hlavne z dôvodu udržateľnosti financovania alebo zadlženosti, čo sa ráta, samozrejme, aj do verejných financií, všeobecne sa dá konštatovať, že samospráva veľmi dobre zvláda prenesený výkon štátnej správy, čo sa ukázalo aj po veľkej reforme verejnej správy na začiatku tohto storočia, respektíve v rokoch po roku 2003.
Častokrát v tejto Národnej rade otvárame zákony, ktoré, ako aj môj predrečník povedal, idú akoby zvrchu, a potom môže to pôsobiť tak, že majú nejaký politický podtext alebo podtón. Teraz, kolega, my prichádzame s návrhom zákona, ktorý ozaj je viac-menej alebo vychádza viac-menej zo skúseností z fungovania samosprávy a mnoho vecí, ktoré zavádza tento zákon, jednotlivé samosprávy už majú zavedené, ale nemajú oporu v zákone. V niektorých veciach zase by to chceli aj riešiť, ale zákon im robí akoby určitú prekážku. Keďže podmienky v živote človeka aj samospráv sa menia a treba flexibilne reagovať na to, som rád, že aj v spolupráci so ZMOS-om a Úniou miest vznikol tento návrh zákona, ktorý jednak zlepšuje postavenie medzi daňovníkom a samosprávou v tom zmysle, že upravuje niektoré skutočnosti. Už tu kolega hovoril a som veľmi rád, že rieši aj komunálny odpad, ale aj definuje ľudí, ktorí môžu požiadať, a samospráva môže dať úľavu na daniach alebo na poplatkoch. Tak isto dáva možnosti riešiť daňovú povinnosť v splátkach. Precizuje niektoré veci alebo precizuje definíciu daňovej povinnosti vznikajúcu dedením, kde vznikali obrovské problémy práve s tým určením kedy. Ale takisto aj precizuje daňovú povinnosť vznikajúcu z ubytovania alebo už spomenuté nadzemné, podzemné garáže a poprípade trafostanice alebo prenosné stánky.
Ja tak isto ako moji predrečníci chcem požiadať ctenú snemovňu o podporu tohto návrhu zákona.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

26.6.2014 o 18:08 hod.

Ing.

Jozef Mikuš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 18:11

Ľubomír Petrák

Uvádzajúci uvádza bod 18:12

Ján Podmanický
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážená pani podpredsedníčka, vážení páni poslanci, pani poslankyne, dovoľte mi predložiť návrh zákona, ktorý je krátky, technický, vecný a rieši problém, ktorý vzniká pri reprezentantoch Slovenskej republiky na paralympijských prípadne deaflympijských hrách.
Podstata problému, ktorý chceme riešiť týmto návrhom zákona, spočíva v tom, že ak úspešní reprezentanti Slovenskej republiky na paralympijských alebo deaflympijských hrách získajú medailu – zlatú, striebornú, bronzovú, prípadne sa umiestnia na inom mieste, štvrtom, piatom, šiestom, získavajú od Slovenskej republiky prostredníctvom svojich organizácií finančnú odmenu, ktorá sa im nasledujúci rok započítava do príjmu, a mnohým vznikajú tie problémy, že prichádzajú o príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Inými slovami, za to, že reprezentujú Slovenskú republiku, sú postihnutí tým, že sa im nasledujúci rok odoberajú príspevky, ktoré nutne potrebujú. Tento návrh zákona rieši tento problém tak, že v prípade úspešnej reprezentácie Slovenska, v prípade získania finančných odmien za reprezentáciu Slovenskej republiky sa im tieto finančné odmeny nebudú započítavať do príjmu na účely posudzovania a poskytovania príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.
Účinnosť tohto zákona navrhujeme od 1. januára 2015. A keďže aj tohtoročné paralympijské hry v Soči sa budú posudzovať až v budúcom kalendárnom roku, respektíve príjem za úspešné reprezentovanie na tohtoročných paralympijských hrách v Soči sa bude posudzovať budúci rok, tak už v budúcom roku bude zohľadnené prípadné finančné odmeny pre týchto našich športovcov a nebudú postihnutí tým, že by sa im odobrali príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.
V prípade záujmu zodpoviem na otázky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

26.6.2014 o 18:12 hod.

JUDr. PhDr. PhD.

Ján Podmanický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 18:15

Viera Šedivcová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bola určená Výborom Národnej rady pre sociálne veci za spravodajkyňu k návrhu zákona, ktorý je uvedený pod tlačou 1057. V menovanom súvise si dovoľujem predložiť informáciu k návrhu zákona. Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajkyňu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali: Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet a Výbor Národnej rady pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre sociálne veci. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali v lehote do 4. septembra 2014 a gestorský výbor v lehote do 8. septembra 2014 po prerokovaní návrhu zákona v prvom čítaní.
Prosím, pani predsedajúca, otvorte všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

26.6.2014 o 18:15 hod.

Mgr.

Viera Šedivcová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video