3. schôdza

19.6.2012 - 3.7.2012
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.6.2012 o 9:36 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:02

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Brocka, na to, na čo reagovali ostatní, už reagovať nebudem.
Len úplne na samý záver ste povedali, že mali by sme v prvom rade vytvárať podmienky na to, aby sa manželstvá nerozvádzali. Ja si myslím, že v každom štáte a takisto aj na Slovensku práve členovia zákonodarného zboru sú tí, ktorí pravdepodobne tak vytvárajú nejaké podmienky na život rodín, na možno fungovanie manželstiev. A myslím, keď sa nemýlim, tak vy ste najstarší funkčný poslanec v tomto parlamente, možno ste ním druhý, tretí, ale jednoducho určite ste tu jeden z najstarších. A chcem teda dať takú rečnícku otázku: Čo ste za tých dvadsať rokov, čo ste v parlamente, urobili pre to, aby sa manželstvá na Slovensku nerozvádzali?
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.6.2012 o 19:02 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:03

Július Brocka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne.
Najprv by som chcel povedať pani Nicholsonovej, že ja som sa nechcel dotknúť rozvedených ľudí. Ja som dokonca ani nespochybňoval rozvody. To je fakt, 40 % ľudí sa na Slovensku rozvádza. Ja som diskutoval o rozvodoch dohodou, o tom vašom návrhu. A myslím si, že dokonca teda rozvodom nemôžeme zabrániť, to sa nedá, ale môžeme zabrániť rozvodom dohodou, lebo by to bola podpora nežiaduceho spoločenského správania. Proste manželstvo je vážna vec. A myslím si, že ten spôsob, ktorý v spoločnosti existuje, tak je dostačujúci.
K pánovi kolegovi Galkovi. Možnože ste tolerantný človek, ale na mňa ste reagovali dosť hlúpo a primitívne.
A pánu Matovičovi poviem neskôr, čo sme urobili pre rodiny. V tejto chvíli v reakcii na tú faktickú poznámku už nebudem ďalej pokračovať.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.6.2012 o 19:03 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
3. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia
 

Vystúpenie v rozprave 9:02

Dušan Bublavý
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, kolegovia, chcel by som skôr, než sa dostanem k meritu veci, požiadať pána predkladateľa, alebo aj kolegov, ktorí obhajujú jeho stanovisko a jeho návrh, aby sa nesršala takým spôsobom na ľudí, ktorí majú iný názor, aby sa nesršala síra, tak ako včera som mal taký pocit ako keby bol jeden kolega triednym nepriateľom, lebo má iný názor.
Ja si myslím, že táto debata a parlament by mal byť o niečom inom. A aj keď má niekto iný názor, život ide ďalej a treba, keď sa možno stretneme, pozdraviť alebo naďalej rozvíjať kolegiálne vzťahy.
Rodina je základným prvkom spoločnosti, a preto by sme mali tento rodinný zväzok chrániť. S touto novelou prichádza riziko zvýšenej rozvodovosti. A možno najmä u mladých ľudí.
Chcel by som uviesť príklady. Dvaja mladí ľudia sa vezmú z lásky, plánujú potomstvo. No prídu prvé ťažkosti, nezhody, možno finančné problémy, možno problémy s bytovou otázkou, nezamestnanosť a podobne. A manželia si povedia, nezvládame situáciu, nebude nám to fungovať, poďme na notársky úrad a tam nás na počkanie rozvedú. A pôjdeme si každý svojou cestou, môžeme si budovať svoju kariéru. Tým sa manželstvo stane akoby podobným spotrebnému tovaru. Keď sa opotrebuje, alebo prestane sa nám páčiť, šup k notárovi a za pár minút sme znova voľní a slobodní. A keďže je to také jednoduché a rýchle, na Slovensku sa hovorí, príležitosť robí zlodeja, a ak by bol v platnosti predkladaný zákon, tak i dlhoročné manželstvá pri krízovom období možno stratia trpezlivosť a využijú zákonnú možnosť a v ten istý deň sa rozvedú. A na ďalší deň, keď vychladnú obom manželom hlavy, riešili by situáciu tým známym, my čo sme dlhšie roky v manželstve, poznáme to, že na ďalší deň môže prichádzať k manželskému udobrovaniu. A niekedy je to také najkrajšie, čo v manželstvách sa môže vyskytovať. A prichádzajú na to, že spravili včera chybu, že sa rozviedli, ale možno to udobrovanie už by bolo vlastne v rozvedenom manželstve. A tu je potom otázka, kde sú naše ľudské hodnoty, hodnoty rodiny a ako aj isté hodnoty spoločnosti? A kde je tá zodpovednosť? Samozrejme, zvyšovanie populácie a demografický vývoj spoločnosti, je pre nás veľmi dôležitý, a preto sa skôr zamyslíme nad tým, ako zlepšíme mladým ľuďom podmienky na ich rodinný život či spomenuté bytové problémy. Treba tu podporiť výstavbu obecných nájomných bytov alebo mestských. Ako vieme, že s bytovou otázkou sú stále problémy, a je problém, aby mladí ľudia mali možnosť samostatne bývať. Tu je naozaj potreba, aby štát podporoval výstavbu nájomných bytov. Alebo otázka nástupných miest pre mladých ľudí. Alebo im hľadať a dávať príležitosti, čo najviac pracovnej príležitosti, aby mohli byť zamestnaní.
V tejto našej rýchlej komerčnej počítačovej dobe nikto nenúti mladých, aby sa rýchlo sobášili, ako to bolo kedysi. Teraz žijú v spoločnej domácnosti niekedy aj dva, tri roky a skúšajú ako to v manželstve, ako by im to mohlo fungovať. A majú čas, si myslím, aby sa spoznali a aby si založili rodinu, alebo založili rodiny, a aby boli pripravení a pripravenejší na manželstvo. A tu si myslím, že by bola chyba, aby sme im takýmto spôsobom dali návod alebo aj dali možnosť k rýchlemu rozchodu a k rýchlemu rozvodu.
Návrh, ako ho vnímam ja, je dehonestácia rodiny a jej postavenia v spoločnosti. Táto novela sleduje len určitú skupinu ľudí, ktorí môžu, môžu, hovorím, znevažovať dôstojnosť a poslanie inštitúcie manželstva. Tí možno vnímajú rodinu ako akúsi záťaž a možno prekážku v pracovnom nasadení a v kariérnom raste. Keď to prestane fungovať, jednoducho prídu k notárovi a je to rýchle a bezbolestné. Táto skupina to možno zvládne bez väčších problémov. Ale existujú a existuje veľká skupina ľudí, ktorí vyznávajú hodnoty rodiny, no možno niektorí by sa nechali zviesť myšlienkou rýchleho rozvodu. To mi vlastne naštrbila viera, bola by naštrbená viera k rodine, k výchove potomstva, k zodpovednosti, k sebe samému, ako i k spoločnosti.
Taktiež tým vznikajú rôzne riziká z takého urýchleného jednania a rýchleho rozvodu, najmä ak si mladí ľudia a manželia vezmú pôžičky, úvery, hypotéky a skrátka sa zadlžia. Vtedy možno s určitosťou povedať, že zaťažia rodiny oboch mladých manželov. Hrozia sankcie pri splácaní, exekútori. Skrátka, finančné a ekonomické, ba aj existenčné problémy. Taktiež sociálne napätie medzi rodinami. Tomuto všetkému je lepšie sa dopredu vyhnúť, ako potom riešiť takéto obrovské dopady a problémy tejto rodiny.
Návrh uvedeného zákona zamieňa poradie priorít a dôležitosti tak pre jednotlivca, ako aj pre štát. Prvoradý záujem štátu je posilňovať fungovanie rodiny, teda aj tam by mala byť zameraná legislatívna aktivita.
Novela vychádza zo štatistík v roku 2010, keď bolo rozvedených dvanásťtisíc pätnásť, čo je asi 40 % z uzavretých manželstiev. A tento fakt svedčí o tom, aké veľké percento vstupuje do manželstva, ktoré je slobodné, dobrovoľné, aké veľké percento je nepripravených ľudí vstúpiť do manželstva.
Novela argumentuje slobodou a súkromím aj pri rozchode. Tak ako nemuseli byť vždy okolnosti domyslené pri vstupe do manželstva, takto môžu byť aj pri rozchode. A preto je namieste, aby uvedený krok pomohol riešiť aj niekto tretí. A ten niekto tretí je štát. Zvlášť, keď rozpad manželstva má vplyv aj na deti. Keďže je pre štát životne dôležité, aby fungovala normálna rodina, lebo vytvára najlepšie zázemie pre rast a vývoj detí a tým aj reprodukcie spoločnosti, musí mať nástroje na určité vyžadovanie zodpovednosti od manželov. Tak voči sebe navzájom, voči deťom ako aj voči ostatnej spoločnosti. Považujem za dôležité skôr sa zamerať na zlepšenie prípravy vstupu do manželstva, presnejšie, vyjadrenie povinnosti a postupov v súdnom rozvodovom konaní tak, aby veci nekomplikovali, ale vyžadovali určitú zodpovednosť od manželov.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

28.6.2012 o 9:02 hod.

Bc.

Dušan Bublavý

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:12

Milan Géci
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, kolegyne, kolegovia. Musím vás podporiť pán kolega Bublavý. Mnohé veci preciťujeme omnoho intenzívnejšie, ak ich prežívame osobne a sa nás úzko dotýkajú. No a keď spojíme osobnú skúsenosť s dávkou politiky a populizmu, novela je na svete.
Inštitút manželstva od ústavy cez zákon, ktorý chcete zmeniť, má dôležité miesto v historickom vývoji rodinného práva, než aby sme ho, aby sme jeho zánik len tak ukončili u notára. Predkladateľ tvrdí, že súd zasahuje do najintímnejších oblastí života. Škoda, že si nepozrel štatistiky, že pri rozvodovom konaní 80 % prípadov uvádza rozdielnosť pováh, názorov a záujmov. Nie neveru, domáce násilie a či závislosť niektorého z manželov. Súd má za úlohu manželstvo zmierovať, má zmierovaciu úlohu. Do manželstva už teraz, bez vašej novely, vstupujú niektorí mladí ľudia často neuvážene. Vidíme to v percente rozvodovosti. Prijatím navrhovanej novely môže dôjsť k situácii, že si mladí povedia, zoberieme sa, a keď nám to nevyjde, skončíme u notára. No a analogicky takto by sme otvorili aj klondajk zahraničných účelových manželstiev, ktoré by vznikali za úplatu, a to nielen vo vzťahu k Slovensku, ale aj k Európskej únii pre inú nenáležitú výhodu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.6.2012 o 9:12 hod.

Mgr.

Milan Géci

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:13

Juraj Droba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Škoda, že nemôžem reagovať aj na predchádzajúcu faktickú, lebo zdá sa mi, že vy ste absolútne neporozumeli tomu, čo predkladáme, ale budem reagovať na kolegu Dušana. Dušan, ja si ťa veľmi vážim osobne a to, čo si povedal tuná, tak ja s tým jednoducho nemôžem nesúhlasiť. Väčšinu vecí, ako hodnotu a význam rodiny a podobne, ja absolútne nespochybňujem. Ja som na tej istej strane barikády. Rodina je pre mňa priam posvätná by som povedal. Ale to, čo my predkladáme naozaj, a mal si pravdu aj v tom, že včera sa to možno trošku, trošku zvrhlo a boli sme asi až príliš emotívni a hádzalo sa tu bahno z jednej strany na druhú, čo by nemalo byť cieľom tej diskusie. Takže ja sa za seba, hovorím, budem snažiť byť už iba vecný dnes. Mám naozaj pocit, že nie, nie celkom je pochopené, o čo sa snažíme. Takisto nemám problém súhlasiť s niektorými zmenami, ktoré by sa urobili vo forme pozmeňovacích návrhov, napríklad odklad nadobudnutia účinku. Ako áno, je tam to riziko, že ak by náhodou sa dvaja rozhodli a pohádali a v daný deň sa rozviedli, tak asi by to nemalo platiť a malo by, malo by tam byť nejaké obdobie týždňov až mesiacov, kedy by to až vstúpilo do platnosti.
Ja mám, mám dojem, že tu sme také dve skupiny ľudí, na jednej strane je svetonázor, ktorý, ktorý je konzervatívny, a na druhej je svetonázor, ktorý je liberálny. Ja mám jeden problém s tým, že, že vy, ktorí zastupujete ten konzervatívny svetonázor, sa ho snažíte nanútiť aj nám, ktorí ho zastupovať nechceme, kdežto my, čo zastupujeme liberálny svetonázor, tak my vám nevnucujeme, aby ste vy žili podľa liberálnych hodnôt. Len, preboha, nechajte tých ľudí, ktorí chcú žiť podľa liberálnych hodnôt, aby mohli podľa nich žiť.
Takže toľko z moje strany, ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.6.2012 o 9:13 hod.

Mgr. MBA M.A.

Juraj Droba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:15

Peter Pollák

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:17

Dušan Bublavý
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem kolegom za reakcie.
Pán Géci, ďakujem za podporné stanovisko, dokonca ste ma niekedy aj doplnili.
Pán Droba, ja som veľmi rád, Juraj, že si pochopil, o čo mi išlo a v čom vidím daný problém v predkladanom zákone. Pevne verím, že budeme i naďalej spolupracovať, i keď som oponent, a budeme si ctiť kolega kolegu. Aj to som rád, že si pochopil, že sa to včera prestrelilo.
A na pána Polláka, viete, ja som vo svojej rozprave spomenul, že mladí ľudia žijú v neformálnom zväzku niekoľko rokov a nikto im v tom nebráni. Kedysi, nejakých 20 - 30 rokov naspäť, ak si spomenieme na tú dobu, keď sme sa zopárkrát poprechádzali po dedine a niekto nás videl držať sa za ruky, tak už starí rodičia v podstate apelovali na našu morálku a upozorňovali, či už nie je potrebné za pár mesiacov pripravovať svadbu. Tá doba je dávno preč. Majú možnosti mladí ľudia naozaj žiť spolu a nikto im teraz nebráni, a skúšať, či by im to v manželstve fungovalo. A majú na to aj niekoľko rokov niekedy.
Čiže tu si myslím, že je priestoru habadej. A keď nadobudnú, nadobudnú istotu, tak sa formálne vezmú. Takže tu vidím oveľa viacej priestoru, aby sa tí mladí ľudia spoznali a aby vstúpili do manželstva pripravení. Ale, samozrejme, v manželstvách bývajú aj krízy, aj problémy, ale tie treba spoločne riešiť a až potom to posledné je to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.).
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.6.2012 o 9:17 hod.

Bc.

Dušan Bublavý

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:20

Lucia Nicholsonová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Ja som si to tu včera odsedela a ja som pozorne sledovala tú rozpravu, aj to, kam sa uberá tá rozprava. A musím povedať, že pri mnohých vystúpeniach som znechutená tým, čo tu odznieva v tejto sieni. Dochádza tu k absurdným vyhláseniam o tom, že manželstvo je nejaká súkromno - verejná vec. Ja by som teda chcela všetkým povedať, že ja osobne si veľmi ctím inštitút manželstva, ale chcela by som vás poprosiť, že aby sme z toho nerobili nejaké PPP projekty alebo proste verejnoprospešné aktivity. Manželstvo, tak ako ho vidím ja a tak ako si ho ctím ja, je výsostne intímna záležitosť každého z nás.
Možnože zopár aj právnych argumentov, pán kolega, lebo na vás narážam, manželstvo sa spravuje zákonom o rodine, čo je považované za časť občianskeho práva. Teda ide čisto o súkromno-právnu úpravu. Navyše, a jeho majetková substancia má čisto súkromno- právny charakter, takže aby sme nehovorili len o pocitoch, ale aby sme to mali podložené nejakou právnou argumentáciou. V tej rozprave včera odzneli reči typu, ja radšej dvadsať rokov starú vec opravím, ako by som ju mal vyhodiť. No chcem povedať, že rozvody sú podľa mňa natoľko odpornou záležitosťou, natoľko emocionálne vyčerpávajúcou záležitosťou, že si podľa mňa každý jeden, kto v konečnom dôsledku podstúpi takúto tortúru, predtým stokrát rozmyslí, či do toho pôjde, alebo nepôjde. A ja som si stopercentne istá, že všetci tí, ktorí za sebou nakoniec museli zavrieť tie pomyselné dvere a museli vycúvať zo stavu manželského, sa predtým pokúšali tú dvadsať rokov starú vec opraviť. Pán Hrušovský, kývete hlavou, podľa mňa budete mať možnosť na mňa reagovať.
Ja považujem tie vyjadrenia typu rozvody sú možno negatívny, negatívny jav, áno, za, za svojím spôsobom racionálne, ale povedzme si na druhej strane, ony sú negatívnym javom každej spoločnosti a nikomu z nás asi nelahodí, keď si číta štatistiky o tom, ako stúpa rozvodovosť nielen na Slovensku, to je celosvetový trend, ale sú reálnym javom a ako takým musíme čeliť. Nielen tí, ktorých sa to dotýka, ale aj vy všetci, ktorí hovoríte o usporiadaných rodinách ako o jedinom funkčnom modeli, a ako keby všetci tí ostatní, ktorí sú rozvedení alebo rozvádzajúci sa, by mali byť perzekvovaní, vyhnaní z tejto krajiny, ako keby to boli občania nejakej druhej kategórie.
Ja vám chcem pripomenúť čísla, za posledných päť rokov súdy rozviedli viac ako 60 000 manželstiev, to je stodvadsať tisíc nešťastníkov, keď nerátam ich deti. Ja mám pocit, že to, čo odznievalo v tejto, v tejto sieni, skoro som povedala, že súdnej, lebo taký som z toho mala pocit, tak ja mám pocit, že ste sa dotkli pocitov tých stodvadsať tisíc jednotlivcov, ktorí boli nútení sa rozviesť.
Nie ten návrh je dehonestáciou rodiny, ale mám pocit, že vystúpenia niektorých pánov poslancov sú dehonestáciou tých, ktorí boli nútení z manželstva vycúvať. Ja osobne, a pán kolega Droba tu hovoril o tom, ako by sme to mali vrátiť na tú racionálnu pôdu, áno, aj ja si budem pomáhať niektorými veľmi dobrými a racionálnymi argumentami v tej ďalšej časti. Ale odznelo tu aj od pána kolegu Vašečku, že áno, keď sa povie manželstvo, tak to v nás vo všetkých vzbudzuje city a pocity, takže ja sa pokúsim, aby to bolo také vyvážené. A preto si dovolím povedať, že ja som z niektorých vystúpení mala včera pocit, že boli naozaj inkvizičné a spiatočnícke. Ale nie to mi prekáža najviac. Mne je dnes už jasné, ako sa píše aj v dnešnej tlači, že rozvody bez súdu narazia zrejme v parlamente na odpor, pretože aj pani podpredsedníčka poslaneckého klubu SMER-u, pani Jana Laššáková sa vyjadrila, že na zjednodušovanie rozvodov nevidí dôvody. Mne nevadí ani tak to vaše spiatočníctvo a ani tak ten inkvizičný postoj, ako to, že medzi vami je strašne veľa pokrytcov, pretože v roku 2005 to bol návrh skupiny poslancov z vtedajšej strany ANO a zo SMER-u a medzi nimi bola napríklad aj pani podpredsedníčka, ktorú si inak veľmi vážim, ale boli ste medzi predkladateľmi návrhu novely zákona o rodine, v ktorom, v ktorom ste išli ďaleko za tie hranice, kam sa snažíme dopracovať my.
Ja vám to prečítam, ako sa snažili upraviť v tom čase v § 23 zákon o rodine: "Ak obaja manželia s návrhom na rozvod manželstva súhlasia a predložia súdu dohodu podľa ods. 2 a ods. 3, má sa za to, že sú splnené podmienky podľa § 22 ods. 1 a súd ich manželstvo rozvedie bez zisťovania príčin rozvratu medzi manželmi." To isté chceme my.
Ďalej: "Manželia, ktorí súhlasia s rozvodom, predložia súdu dohodu s úradne overenými podpismi o tom, ako si vysporiadali BSM, bezpodielové vlastníctvo na čas po rozvode a o tom, kto bude bývať v ich spoločnom byte." Išli ste oveľa ďalej, ako ideme my. My neriešime BSM. "Ak z manželstva pochádzajú maloleté deti, manželia okrem dohody podľa ods. 2 zároveň predložia aj písomnú dohodu o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností k maloletým deťom na čas po rozvode v rozsahu podľa § 24 ods. 1. Dohoda musí byť v súlade so záujmom maloletých detí." Kde sme? Z nás robíte, z nás liberálov, nás tu dehonestujete za to, že sme sa pokúsili vôbec predložiť takýto návrh zákona, na ktorý máme plné právo. A vy ste v roku 2005 išli oveľa ďalej, keď ste dohodou chceli riešiť aj BSM-ko, aj porozvodovú starostlivosť o maloleté deti.
Ja len pripomeniem, že tento podľa mňa veľmi dobrý návrh novely zákona o rodine, ja vám k tomu tlieskam a som veľmi rada, že máte tiež liberálne vnímanie sveta a ja teda dúfam, že sa to odzrkadlí aj pri dnešnom hlasovaní, tento návrh o rodine neprešiel o jeden jediný hlas. V tom čase zaň hlasoval úplne celý SMER. Len niektoré mená. Pán Baška Jaroslav, pani Gabániová Darina. Pán Róbert Madej, ktorý bol jeden z predkladateľov, on viackrát predložil tento návrh novely. Pán Burian Jozef, Jarjabek Dušan, Paška Pavol, pani Zmajkovičová Renáta, pán Federič Igor, pán Fico Robert, pán Kaliňák Robert, pani Laššáková Jana, pán Murgaš Milan. Bolo ich oveľa viacej, tých, ktorí zdvihli v roku 2005 ruku za takúto liberálnu novelu zákona o rodine. Ja sa pýtam, čo sa stalo? Čo sa stalo od toho roku 2005, že dnes z nás robíte pomaly vydedencov spoločnosti za to, o čo sa tu snažíme?!
Prečítam vám, čo povedal pán Madej potom, ako mu neprešla o jeden hlas, o jeden hlas ten návrh novely. Napriek už dvojnásobnému neúspechu sa Madej nevzdáva. V tejto iniciatíve budem pokračovať, odkazuje kritikom. Podľa jeho návrhu, ktorý poslanci odmietli, súd už nemal zisťovať príčiny rozvratu manželstva a mal ho rozviesť, ak manželia s rozvodom súhlasia a dohodnú sa na vyrovnaní spoločného majetku. Nemám viac čo k tomuto dodať.
Ale v tom mojom diskusnom príspevku ešte budem pokračovať, ak dovolíte. Čoraz viacej mladých ľudí, a ja sa pohybujem medzi mladými ľuďmi, sa rozhoduje vôbec nevstupovať do stavu manželského. Nie preto, že by si nectili tento inštitút, to vôbec nie, ale čoraz viacej počúvam tie názory typu, že no nejdeme sa brať, máme sa strašne radi a budeme mať spolu aj deti, ale nejdeme sa brať, lebo keby náhodou to nevyšlo, ako nám trend ukazuje, že to, žiaľbohu, nevychádza, myslite si o tom, čo chcete, nebudem do toho vstupovať, lebo nebudem potom, nechcem proste prechádzať tou tortúrou rozvodu manželstva. Je fakt, že k uzavretiu manželstva nám stačí partner a občiansky preukaz a k rozvodu musia mať všetci pevné nervy na to, aby sme zvládli tortúru toho, ako štát atomizuje tie najintímnejšie časti nášho života a ako nám vstupuje do osobnej slobody s cieľom diktovať, ako a s kým budeme žiť. To je fakt. Ja sa veľmi hlásim ku klasickému liberalizmu a k tomu, že osobná sloboda moja sa končí tam, kde sa začína napríklad tvoja, Štefan. A na to všetko by mal dohliadať štát. Ale ten štát by mal zasahovať len vtedy, ak dôjde k obmedzeniu takejto osobnej slobody a nie byť sám nástrojom a strojcom toho, ako do tej osobnej slobody a do najintímnejších častí nášho života zasahovať.
Ten návrh novely, ktorú predkladajú moji kolegovia, sleduje predovšetkým zjednodušovanie procesu rozvodového konania. Myslím, že to nie všetci z vás pochopili. Ja mám pocit, že vy z nás robíte niekoho, kto je proste proti rodine ako takej. Ste na obrovskom omyle. Ja sa teda k rodine ako takej veľmi, veľmi hlásim a viem, o čom hovorím. Štát by nemal zasahovať do osobných vzťahov jednotlivcov. Mal by tak robiť len vo výnimočných prípadoch. Pokiaľ manželia nechcú žiť v manželstve, mal by im právny poriadok umožniť, aby si vzájomné intímne vzťahy vyriešili podľa možnosti bez zásahu štátu. Ja vám skutočne môžem povedať aj z vlastnej skúsenosti, že to, že sa dvaja racionálne uvažujúci dospelí ľudia dokážu dohodnúť na tom, ako najlepšie vycúvať zo stavu manželského, predpokladá, že sa rovnako racionálne budú stavať napríklad aj k dohode o vysporiadaní BSM-ka alebo k dohode o tom, kto a ako, v akom časovom rozsahu sa bude starať o deti, ktoré asi najviac trpia tým rozvodom. Takže je to dobré, aj pokiaľ hovoríme o striedavej starostlivosti. Aj keď si viem predstaviť, že ak toto je pre vás kontroverzná téma, tak striedavá starostlivosť ani nehovoriac.
Predmetný návrh nemá za cieľ narušiť princíp, na základe ktorého dohody rodičov o úprave práv a povinností k maloletým deťom musia byť schválené súdom. Na druhej strane však nevidíme dôvod, aby v prípade súhlasu oboch manželov s rozvodom manželstva, súd zisťoval príčiny rozvratu ich vzájomných vzťahov a zasahoval do ich súkromnej sféry, pokiaľ to nie je nevyhnutné, a to hlavne s ohľadom na maloleté deti. Aby bolo všetkým jasné, že o akých počtoch ľudí a občanov, ktorých tu zastupujem, asi hovoríme, tak zopár čísel. Na okresné súdy v Slovenskej republike došlo v roku 2011 spolu 14 957 návrhov na rozvod manželstva. Je to o 15 návrhov menej ako v roku 2010, ale tomu by som veľkú váhu neprikladala. Súdy rozviedli 11 102 manželstiev, čo predstavuje až 94,35 % z počtu vybavených 11 767 vecí, pritom počet rozvedených manželstiev je po roku 2005 prvýkrát pod hranicou 12 000 rozvodov za rok. Celkovo v predchádzajúcich piatich rokoch bolo v Slovenskej republike rozvedených 60 637 manželstiev. Z rozvedených manželstiev v roku 2011 bolo 7 012 s maloletými deťmi. Priemerná dĺžka konania z povolených rozvodov v roku 2011 predstavovala v celosvetovom meradle 6,0 mesiaca.
Zopár príkladov o tom, ako to riešia krajiny celkom relevantné, aj keď niekto tu namietal voči tomu, že či sa môžeme porovnávať s Estónskom. Tak, keď sme raz ako v EÚ, v dvadsaťsedmičke, a to Estónsko zase nie je až tak ďaleko a niekto tu hovoril, že nevie kde je na mape, tak mu to ukážem potom. A ja tu mám Českú republiku. Česká republika, pokiaľ manželia splnia podmienky pre dohodu, súd schváli dohodu o rozvode manželov. To je dostatočne relevantná krajina. Susedná krajina, s ktorou sa podľa mňa môžeme porovnávať. Portugalsko, v Portugalsku sa možno rozviesť na základe vzájomnej dohody alebo súdnou cestou. Rozvod na základe vzájomnej dohody je podmienený súhlasom oboch manželov vo veciach manželského zväzku, ako je poskytovanie výživného partnerovi, ktorý ho potrebuje, rodičovských práv voči maloletým deťom, používanie domu, v ktorom má rodina trvalé bydlisko, a tak ďalej a tak ďalej. Oni sú naozaj oveľa ďalej. A Portugalsko je katolícka krajina, tradične katolícka krajina. Luxembursko, luxemburské právo rozoznáva dve kategórie rozvodu, a to rozvod na základe vzájomnej dohody a rozvod na základe určenej príčiny. O rozvod na základe vzájomnej dohody možno požiadať až po dvoch rokoch manželstva. Obaja manželia, to je jediná podmienka, musia mať dvadsaťtri rokov. Francúzsko, existujú až tri druhy rozvodu. Jedným z nich je aj rozvod na základe vzájomnej dohody. Rozvod na základe vzájomnej dohody môže mať dve rôzne podoby. Rozvod na základe spoločne podanej žiadosti, čo už predpokladá, že sa teda vedia dohodnúť, alebo rozvod na základe žiadosti niektorého z manželov, s ktorou druhý s manželov musí súhlasiť. Belgicko, existujú dve formy rozvodu. Rozvod na základe zistenej príčiny a rozvod na základe vzájomnej dohody. Rozvod na základe vzájomnej dohody sa vykonáva trvalým vyhlásením vôle obidvoch manželov ukončiť ich zväzok. Každý z manželov musí mať najmenej dvadsať rokov. Vzájomná dohoda je prípustná, iba ak manželstvo bolo uzavreté najmenej dva roky pred predložením žiadosti. Estónsko, žiadosť o rozvod sa môže podať na matrike alebo na súde. Matrika môže povoliť rozvod na základe dohody manželov, pokiaľ je dohoda spísaná písomne a manželia sa dohodli na všetkých záležitostiach týkajúcich sa rozvodu. Rumunsko, dokonca Rumunsko, rozvod možno dosiahnuť súdnou cestou, ale aj dohodou. Podmienkou dosiahnutia rozvodu dohodou je, aby v deň podania žiadosti manželstvo trvalo minimálne rok a aby bolo manželstvo bezdetné, čo vlastne sleduje aj naša novela.
Z toho krátkeho výpočtu krajín, v ktorých je možné ukončiť manželstvo vzájomnou dohodou, je zrejmé, že aj v európskom práve existuje niekoľko foriem ukončenia manželstva. Pokiaľ viem, my sa k európskemu právu hlásime. V právnom systéme Slovenskej republiky je zatiaľ možné ukončiť platne uzavreté manželstvo iba jednou formou. V súčasnosti je podľa nášho názoru zasahovanie štátu a súdov do osobnej a intímnej sféry jednotlivca v rodinnoprávnych veciach neprimerané. Je podľa nášho názoru nemožné, aby sudca, ktorý vidí manželov pri rozvode manželstva často po prvý raz v živote, vedel lepšie posúdiť, či vzťahy medzi nimi sú natoľko rozvrátené, že je daný dôvod na rozvod, a to v rámci jedného pojednávania. Myslíme si, sme o tom presvedčení, že dospelí jednotlivci vedia o svojom živote. Nielen o tom, že s kým ho budú žiť, ale aj ako kvalitne ho budú žiť. Lebo aj na to máme právo, okrem rôznych iných vecí. Na to máme právo si povedať, ako kvalitne budeme žiť. A nikto nemá právo podľa mňa rozhodnúť o opaku. Ani súd. A ani štát.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

28.6.2012 o 9:20 hod.

Lucia Nicholsonová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:36

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Lucia, chcem ťa pochváliť za rétoricky pekné a pútavé vystúpenie, čo sa týka formy. Čo sa týka obsahu toho tvojho vystúpenia, tak začala si podľa mňa veľmi nešťastne, a to tým, že si na začiatku veľmi zdôraznila jednu podľa mňa vyslovenú lož. A povedala si to, že manželstvo je výsostne, výsostne intímna vec. A ja ti chcem podať, že sa hlboko, hlboko mýliš. Lebo manželstvo nie je výsostne, výsostne intímna vec. Vzťah dvoch ľudí je výsostne, výsostne intímna vec. Avšak manželstvo je inštitút, ktorý vzťah dvoch ľudí formalizuje, a na základe tohto inštitútu títo dvaja ľudia v manželskom zväzku získavajú od cirkvi, či na druhej strane od štátu, práva, ale tak isto sa zaväzujú aj k nejakým svojim povinnostiam.
Čiže ešte raz ti opakujem, manželstvo nie je výsostne, výsostne intímna vec, ale vzťah dvoch ľudí je výsostne intímna vec.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.6.2012 o 9:36 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:37

Július Brocka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno, aj ja by som chcel práve na toto konštatovanie reagovať, ale ja si na rozdiel od môjho predrečníka nemyslím, že pani Nicholsonová použila lož, ale, že to je omyl. To je obyčajný omyl. Naozaj, manželstvo nie je len intímna vec. Samozrejme má aj svoje intímne stránky, ale o tých nemám teraz potrebu tu pri tomto ich návrhu zákona diskutovať. Práve preto, že manželstvo nie je intímnou vecou, tak pri jeho uzatvorení sa vyžaduje prítomnosť zástupcu spoločnosti či štátu. Alebo dokonca, keď sme zrovnoprávnili manželstvo, formu manželstva cirkevnú so štátnou, tak môže to byť aj zástupca cirkvi. Nikto nikoho nenúti, každý si môže slobodne vybrať. A práve preto to nie je intímna vec, že s manželstvom sú spojené mnohé povinnosti a práva. A to tak isto je na dlhšie.
Ale čo my máme naozaj medzi sebou spor, tí, ktorí predkladajú tento návrh, a ostatní, ktorí im oponujeme, že vy chcete, ako ste povedali aj vy, pani Nicholsonová, zjednodušiť, uľahčiť rozvody. No a my to nechceme. My to nechceme práve preto, že tých rozvodov je strašne veľa. Štyridsať percent rozvádzajúcich sa manželstiev, to je veľmi vysoké číslo. A každá moderná krajina pri demografických štatistikách okrem pôrodnosti, úmrtnosti, meria aj rozvodovosť, počet rozvodov. A vysoké číslo pri rozvodovosti je spoločensky negatívny jav. Spoločensky negatívny jav. To, že to je negatívny jav aj pre jednotlivca, to ja nespochybňujem, že to je trauma pre mnohých, ktorí sa rozvádzajú. Veď preto hovorím, mali by sme im pomáhať. A vy tu zlievate všetko dokopy. Vy z toho robíte guláš. Ako keby som ja bol proti tým, ktorí sa rozviedli.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

28.6.2012 o 9:37 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video