40. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2014 o 16:41 hod.
Alojz Hlina
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Aspoň je na čo reagovať na rozdiel od predchádzajúceho rečníka, čo pred pánom ministrom, pokúsim sa v rozprave. Je na čo reagovať, len teraz takú technickú poznámku, ma zaujalo ten váš hrdinský boj, že 60 – 40, to znamená, že ľuďom exekútori brali 40 % zo životného minima. Viete čo, ja držím zásadu, že ak sa nedohodne ináč a povedalo sa to medzi štyrma očami, tak to má zostať medzi štyrma očami. Členovia vlády niektorí nevedeli, že je to tak. Ja neviem, ako či ste to vy členovia vlády niektorí nevedeli, že 40 % je možné zobrať zo životného minima, a ja som na to upozorňoval iks-krát, nie raz, nie dvakrát, nie trikrát, spali sme kvôli tomu pred ministerstvom spravodlivosti, nakoniec sme vás k tomu dokopali. Nakoniec sme vás k tomu dokopali, trvalo to dlho, dali ste tam iba dôchodcom, my sme chceli všetkých, dali ste tam iba dôchodcov, začalo to v júni, dali ste účinnosť, myslím, od novembra alebo odkedy, ešte tu sme to avizovali, že komu to pomôže, že tak dlho to trvá, hej? Vyhovárali ste sa na medzirezortné. Dalo sa to skrátiť, samozrejme, bolo to v záujme niekoho, ten systém bol funkčný, dlhodobo funkčný, bol dobrý, tak ešte kým sa dá, kým sa dá to politicky, tak ste to naťahovali. Čiže to je len drobná poznámka.
A ak dovolíte, potom sa vyjadrím k tomu, čo ste vy povedali, lebo v zásade je na čo reagovať.
Autorizovaný
Vystúpenia
15:42
Vystúpenie v rozprave 15:42
Ján RichterVeľmi si vážim túto snemovňu na to, aby som tu rozoberal stranícke veci, a myslím si, že aj vy. Nepamätám si, kedy sa tu rozoberali vnútorné veci KDH ani SDKÚ a už vôbec nie tej vašej strany, lebo však ešte asi nebola šanca a príležitosť. Ale s plnou zodpovednosťou môžem povedať, že bolo, je a bude na rozhodnutí mesta, obce, či a ktorú agentúru, poradenskú službu si vyberie. Je to ich slobodné rozhodnutie, ale logicky aj zodpovednosť, tak ako je zodpovedný príslušný riadiaci orgán, to znamená ministerstvo, za činnosť a postup pri hodnotení jednotlivých žiadostí, projektov, prípadne výberových konaní, tak takúto istú zodpovednosť má aj zadávateľ. Naším prirodzeným cieľom je a bude napomáhať a využiť možnosti pri čerpaní finančných prostriedkov z európskych štrukturálnych fondov, o ktoré sa môže príslušná obec alebo mesto jednoducho uchádzať. Je preto nezmyselné akékoľvek obvinenie na akéhokoľvek straníckeho funkcionára ohľadom zodpovednosti za činnosť jednotlivých operačných programov. Za tie nesú plnú zodpovednosť funkcionári ministerstiev. Máme objektívny záujem, aby čerpanie eurofondov bolo efektívne, transparentné, a záujem na plnení cieľa, na ktorý sme sa voči Európskej únii zaviazali. Ja prehlasujem z tohto miesta, že beriem plnú zodpovednosť za operačný program, ktorý prináleží môjmu ministerstvu z hľadiska čerpania jednotlivých postupov, ale bol by som rád, aby ste túto zodpovednosť, a to sa obraciam smerom k opozícii, brali aj vy.
Priatelia, vy ste boli dva roky vo vláde. Vy ste dva roky mali možnosť robiť vnútorné, vonkajšie kontroly, audity. Vy ste mohli nechať za porušenie zákona ľudí zatvárať. Pýtam sa, prečo ste to neurobili.
Ešte raz, absolútne sa hlásim k plnej zodpovednosti a budem konkrétne hovoriť, čo sa týka Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia, pretože cítim sa byť zodpovedný a beriem zodpovednosť za tento operačný program. Samozrejme, od čias, keď som zobral funkciu ministra, a to, čo bolo predtým, som si tiež mal možnosť preveriť a viem, do akej miery mám niesť zodpovednosť aj za to predchádzajúce obdobie, pretože to programové obdobie je jednoducho dlhšie.
Teraz, ak dovolíte, k meritu veci. Zvládnutie, respektíve nezvládnutie agendy ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. No nielen vzhľadom na charakter zdôvodnenia návrhu na moje odvolanie, ale vzhľadom aj na mediálne vystúpenia tých, ktorý sa pod návrh podpísali, by som teraz rád sa dotkol celkového pôsobenia na čele ministerstva. Z hľadiska kompetencií naše ministerstvo zodpovedá za politiku zamestnanosti, sociálnu politiku, rodinnú politiku, sociálne poistenie a dôchodkové sporenie, bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, inšpekciu práce, ako aj sociálno-právnu ochranu detí a rodovú rovnosť a rovnosť príležitostí. Dôležitou oblasťou, na ktorú zameriavam svoju pozornosť, je celkom prirodzene politika zamestnanosti a kľúčovým cieľom je znižovanie miery, ale aj počtu nezamestnaných na Slovensku. V tejto oblasti sú výsledky najpozitívnejšie za posledné štyri roky.
Áno, výsledkami sme sa dostali do prvej vlády Roberta Fica a prekonali sme všetky neduhy, zlé rozhodnutia – či už legislatívne, alebo projektové – predchádzajúcej vlády pani Radičovej. Miera evidovanej nezamestnanosti je na úrovni 12,44 %, v podstate najnižšia od decembra roku 2010, ale čo je najdôležitejšie, a to je celková miera nezamestnanosti, je ešte aktuálnejšia a dostávame sa až do novembra 2010 s výškou v nezamestnanosti.
No a keby páni, ja neviem, Kaník, možno pán Beblavý, ako to majú veľmi radi, chceli zasa argumentovať, a v konečnej miere vystúpila v tomto smere aj pani poslankyňa Nicholsonová, nejakou zmenou metodiky, tak upozorňujem, že aj celkový počet nezamestnaných je najnižší za posledné 4 roky a klesol na 378-tisíc ľudí, čo sa týka disponibilných, tých je 335-tisíc. Tento trend popritom potvrdzujú aj ďalšie údaje inštitúcií, ako je Národná banka Slovenska, Štatistický úrad alebo Eurostat. Osobitne upozorňujem, že sa nám podarilo prvýkrát od roku 2006, čo sa týka tohto mesiaca, respektíve minulého znižovať nezamestnanosť aj v septembri – teda v mesiaci, keď tradične nezamestnanosť stúpa. A opäť to nie je len hra s číslami, lebo sme to dosiahli nie administratívnym vyraďovaním z evidencie, ale tým, že do riadiacej práce nastúpilo vyše 20-tisíc ľudí a čo je, by som povedal, podstatné a vyplýva to z údajov Sociálnej poisťovne, vytvorilo sa 20-tisíc nových pracovných miest. Osobitne ma teší, že pozitívne výsledky, ktoré sme dosiahli v oblasti nezamestnanosti mladých ľudí do 29 rokov, kde evidujeme o 15-tisíc menej evidovaných nezamestnaných ako za vlády pani Radičovej.
Toto je úplne iný prístup, aký zvolil môj predchodca na prelome rokov 2011 a 2012, keď v čase predvolebnej kampane, kedy zúfalo potreboval prezentovať aspoň nejaké pozitívne výsledky, keďže nárastom počtu pracovných miest sa veľmi pochváliť nemohol, tak dal pokyn na vykonanie celoslovenskej akcie Očista. Pani poslankyňa Nicholsonová, boli ste tam ako štátna tajomníčka. Očista, písomne podpísaná pánom vtedajším ministrom, zdokladovaná. V rámci tejto Očisty za necelé 3 mesiace bolo nahnaných na úrady práce vyše 78-tisíc nezamestnaných, z ktorých napokon vyše 2 600 dali narýchlo vyradiť z evidencie, samozrejme bez toho, aby im úrady pomohli do zamestnania. Môžem to doložiť príslušnými materiálmi, ktoré sa tejto problematiky týkajú.
Naopak, dôkazom súčasného pozitívneho vývoja sú aj údaje o raste zamestnanosti. Podľa Národnej banky Slovenska prekročil medziročný rast zamestnanosti 2 percentá. Údaje Slovenskej poisťovne, ktorá má z tohto hľadiska najpresnejšie štatistiky, ukazujú nárast počtu zamestnancov o vyše 40-tisíc od začiatku tohto roka a ak by som mal pomenovať, od 1. januára 2013 je to 76-tisíc nových pracovných miest.
Viem, páni a dámy z opozície, čo na to budete hovoriť – nie je to len moja zásluha, a to v tomto smere úplne súhlasím aj s pánom premiérom, je to istým spôsobom aj vďaka hospodárskemu rastu, jednoducho vývoju ekonomiky. Lenže predtým si uvedomte, že dnes nemáme ani taký hospodársky rast, aký zaznamenala vláda Ivety Radičovej, ktorý dokonca prekročil hranicu 3 %, a predsa sa v oblasti zamestnanosti nedarilo tak ako dnes. Neostáva iné, len priznať, že popri hospodárskom raste sa na týchto výsledkoch podieľajú aj kroky nášho rezortu. Väčšia flexibilita a efektivita služieb zamestnanosti po vlaňajšej novele zákona, ktorú ste toľko kritizovali. Lepšia spolupráca so sociálnymi partnermi a samosprávami pri riadení výdavkov na podporu zamestnanosti. Modernejší a európskejší Zákonník práce, ako aj stále vysoká úroveň sociálneho dialógu, ktorú na Slovensku udržiavame. To všetko vyúsťuje do lepšieho podnikateľského prostredia, ktoré vy tak často spochybňujete a v ktorom sa firmy neboja rozširovať produkciu a prijímať nových zamestnancov. Ale aj presne cielené opatrenia, akými bol projekt na podporu zamestnávania mladých do 29 rokov, ktorým sme v priebehu uplynulých dvoch rokov pomohli s nákladom 70 mil. eur nájsť si prácu takmer 12-tisíc mladým nezamestnaným.
Upozorňujem, že keď som prišiel na ministerstvo v apríli 2012, na stole som našiel návrh, ktorý mal za 39 mil. eur zamestnať 2 000 ľudí, a to len v troch krajoch a polovica z nich mala byť mladí do 29 rokov. Aj to je dôkaz, že sme tento projekt, ktorým sme jednak pomohli mladým, jednak pre Slovensko sme zachránili 70 mil. z eurofondov, ktoré by boli inak jednoducho sa nevyčerpali, sme skutočne zvládli. A pripravili sme to za pár týždňov aj so sociálnymi partnermi, vrátane ťažkých rokovaní v Bruseli. A práve tieto rokovania stanovili podmienky, ktoré sme neskôr už nemohli ovplyvňovať a nesmeli sme ich jednoducho porušovať. Pokladám za potrebné, nechcem vás unavovať, tie podmienky pomenovať, lebo sa týkajú aj pána exekútora Krutého.
Po prvé, nediskriminácia žiadateľa podľa sektora výroby či služieb, v ktorom pôsobí. Prvá podmienka Bruselu.
Druhá, rovnaký prístup k žiadateľom bez ohľadu na veľkosť podniku, či je to mikro, malý, stredný alebo veľký podnik alebo jednoducho podľa európskych kritérií, samozrejme, vrátane občianskych združení a neziskových organizácií.
Po tretie, predloženie dokladov o začatí činnosti minimálne 12 mesiacov pred podaním žiadosti.
Po štvrté, doklad o vykonávaní činnosti v dĺžke najmenej 12 mesiacov vo forme účtovnej závierky alebo výročnej správy.
Po piate, doklady potvrdzujúce, že žiadateľ má splnené daňové a odvodové povinnosti.
Po šieste, čestné prehlásenie o uspokojených nárokoch zamestnancov, o neexistencii záväzkov voči úradom práce, sociálnych vecí a rodiny a o tom, že žiadateľ nie je v konkurze, likvidácii či súdom určenej správe.
Pán navrhovateľ, ani som nechcel veriť, kto všetko podpísal váš návrh aj s jeho odôvodnením. Lebo ak vám prekáža podpora zamestnávania u exekútorov, tak sa láskavo v prvom rade obráťte na svojich kolegov, bývalých pánov ministrov Kaníka, Mihála, Radičovú, ako aj štátnych tajomníkov Beblavého a Nicholsonovú. Za pôsobenia pána Kaníka a pána Beblavého ako štátneho tajomníka totiž úrady práce podporili a financovali prácu na päťdesiatich exekútorských úradoch pre celkove 72 mladých nezamestnaných: Budem konkrétnejší:
Úrad práce v Bardejove, podporený exekútor pán Voloch, aby sme nehovorili len o Krutom alebo najkrutejšom, päť pracovných miest v rokoch 2004 - 2005.
Úrad práce Martin, podporený pán Milan Somík, osem pracovných miest v rokoch 2004 - 2005.
Úrad práce Prievidza, podporený doktor Klinec, desať pracovných miest v rokoch 2003 - 2004.
Úrad práce Zvolen, jedným súdnym exekútorom, ktorým bol pán Kubinec, dostal podporu na päť nových pracovných miest v roku 2003 - 2004.
Súdny exekútor doktor Zachar dostal štyri pracovné miesta alebo podporu na štyri pracovné miesta v sledovanom období, a to celkom zaujímavé, v mestách Dolný Kubín, Námestovo a Ružomberok.
Súdny exekútor pán doktor Kabáč vytvoril a dostal podporu na tri pracovné miesta, a to v okresoch Považská Bystrica, Námestovo.
Mohol by som pokračovať, ale tu si treba uvedomiť, že povinnosť zverejňovať uzatvorenie dohody na Centrálnom registri zmlúv bola až od 1. 1. 2011. To znamená, toto mám z podkladov konkrétnych úradov práce.
A keďže pán Mihál aj s pani Nicholsonovou na ministerstve pôsobili kratšie, rezort pod ich vedením stihol financovať len 46 exekútorov a podporiť 52 mladých, ktorí u nich jednoducho pracovali. Znova môžem čítať konkrétne mená (potlesk), konkrétnych, zhodou okolností som tam našiel aj dvoch menovcov pána Mihála. Samozrejme, tým nič netvrdím ani nehovorím. Jednoducho zdokladované veci.
Pýtam sa vás, priatelia, po tom, čo ste, pán predkladateľ, tu povedali, čo tu zaznelo, trváte stále na tom, čo ste povedali smerom... No dobre a potom ideme hodnotiť exekútorov, či je krutý, najkrutejší alebo aký? Jednoducho podporujú sa nové pracovné miesta, podporovali sa v minulosti, podporujú sa teraz a pokiaľ k tomu budú adekvátne projekty, budú sa podporovať aj ďalej.
A tu chcem povedať jednu dôležitú vec. Minuli na to moji predchodcovia peniaze zo štátneho rozpočtu a z eurofondov. Ale v ani jednom z týchto prípadov nešlo o osobitný projekt, ktorého podmienky schvaľoval Brusel. V mojom prípade to tak bolo. Ja som ich presne prečítal. To znamená, že to bolo na plnom rozhodnutí vzhľadom na nastavenie jednotlivých nástrojov aktívnej politiky trhu práce. Preto jednoducho, ak ani toto vyčíslenie pre vás, pán Hlina, nepoodkryje istý priestor a možno iné rozmýšľanie, no tak vzhľadom na to, že ten návrh na odvolanie podpísali aj páni Kaník a Mihál, prepáčte, ale musím povedať, vnímam to ako farizejstvo. Poznamenávam, že najskôr pred svojím opozičným prahom si pozametajte a potom vylievajte špinu na vládu!
Ešte raz pripomínam, že som rovnako ako predchádzajúci ministri musel rešpektovať zásadu nediskriminácie vo vzťahu ku všetkým zamestnávateľom. Myslím, že to je celkom logické. Navyše v podpore zamestnávania mladých u každého jedného zamestnávateľa v rámci spomínaného projektu rozhodol tripartitný výbor, kde bolo zastúpenie odborárov, zamestnávateľov, obcí a miest, vúciek a v menšine len troch predstaviteľov úradu práce. V týchto prípadoch rozhodovali len úradníci.
Viacerí poslanci sa v predchádzajúcom období rozplývali tým, aká je alebo bude veľká korupcia v súvislosti so zmenou charakteru fungovania týchto výborov. Naopak, transparentnosť, a to potvrdil život, pretože čo sa týka vlaňajška, rozhodovali vyše 4 000 prípadov a len 232 žiadostí nepodporili z objektívnych dôvodov, pretože nespĺňali najzákladnejšie podmienky pre to, aby mohli byť udelené.
Dôrazne si tiež vyprosím obvinenia, že čerpanie eurofondov riadim neefektívne a nehospodárne. Áno, Slovensko má isté problémy, ale my financujeme národné projekty z operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia priebežne aj v súčasnosti, platby pozastavené jednoducho nemáme. Od apríla 2012 sme celkovo odštartovali 227 nových projektov za vyše 310 mil. eur. Čerpanie financií z operačného programu sme zvýšili o 350 mil. eur, inak povedané zo 40 % na 72 % celkových zdrojov, teda za 32 mesiacov, a to už povedal aj pán premiér, sme vyčerpali približne taký istý objem prostriedkov ako za predchádzajúcich 63 mesiacov.
Tu je treba si spomenúť a možno pomenovať aj posledné fungovanie pani ministerky Radičovej, kedy boli pozastavené platby tohto operáku a až pot om, čo pani ministerka Tomanová prijala opatrenia a v apríli dvetisícsiedmeho roku boli opätovne tieto veci spustené. Možno aj to by malo byť z hľadiska zodpovednosti tých, ktorí sa často pýtajú prečo.
Áno, prečo boli pozastavené? Pretože sa zle čerpali, netransparentne, audit zistil problémy a bolo potrebné odstraňovať problémy. Odstraňovali ich ministri za prvej vlády Roberta Fica.
Čo sa týka istých problémov, áno, pokiaľ ide o korekcie či výdavky, ktoré Európska komisia nechce uznať a mám ich doteraz tieto, to je cirka 16 % celkového objemu, to sú dopytové projekty, a to najmä z rokov 2011 a 2012, pán Mihál. 2011 a 2012. Ale treba povedať, že máme záujem, ale problém nebol na ministerstve. Problém bol hlavne v súvislosti s verejným obstarávaním u mimovládnych organizácií. Ale objektívne problém je, samozrejme, v operačnom programe, za ktorý nesieme zodpovednosť. Zdá sa, že tie korekcie dokážeme v priebehu tohto mesiaca vysporiadať. Predpokladám, že môžu byť okolo 8 miliónov. V našom operáku je však výhoda, že ich chcem operatívne použiť pre aktívnu politiku trhu práce v roku 2015 a v žiadnom prípade nedopadneme tak, že by akékoľvek finančné prostriedky prepadli.
Celkovo sme za môjho pôsobenia podporili vytvorenie takmer 60-tisíc pracovných miest s investíciou 223 miliónov. A to si vyžaduje maximálnu operatívnosť a efektívnosť, lebo keď som prišiel na ministerstvo, zdedil som po pánovi Mihálovi rozpočet, v ktorom sa na strane 4 uvádzalo: "Znamená to, že na opatrenia aktívnej politiky trhu práce nemá ministerstvo vo svojom rozpočte zabezpečené žiadne zdroje štátneho rozpočtu." (Potlesk.) Operatívne bolo potrebné tieto veci riešiť.
Toto je štátnická zodpovednosť vo vašom podaní, vážená opozícia?
A keď si už dovolíte vyčítať mi efektivitu, no tak v roku 2011 pán Mihál a pani Nicholsonová minuli na aktívnu politiku zamestnanosti vyše 162 mil., za ktoré dokázali umiestniť na trhu práce 121 100 nezamestnaných. Richter vlani použil necelých 127 mil., ale na trhu práce sme dostali vyše 200-tisíc nezamestnaných. To je efektívnosť. (Potlesk.)
Ale ako ste ukázali v zdôvodnení návrhu na moje odvolanie, vy máte radi konkrétne príklady, tak ešte jeden prípad. Ide o dva projekty. Jeden z dielne môjho predchodcu, ktorý ma teraz chce odvolať, a druhý z mojej dielne. V prvom prípade boli projekty financované z Európskeho sociálneho fondu. Pán Mihál cez inak užitočné protipovodňové opatrenia podporil zamestnanie ľudí na šesť mesiacov za 513 eur na mesiac za osobu. Ja som na nezamestnaných mladých na 18 mesiacov minul 365 eur na mesiac a osobu. Z ľudí, ktorí robili na protipovodňových opatreniach, sa 89 % vrátilo do evidencie úradov práce. Ale z mladých, ktorí už ukončili môj projekt, cirka 7-tisíc, až 80 %, zostalo naďalej pracovať. Samozrejmá vec, že už bez akejkoľvek podpory štátu. Jednoducho získali podporu zamestnávateľov a dostali zmluvu na dobu neurčitú. Takže drahšie, na kratšiu dobu a neúspešnejšie z hľadiska udržateľnosti – to je podľa vás pozitívny výsledok. Ale lacnejšie, na dlhšiu dobu a udržateľne aj po vyčerpaní podpory – to je podľa vás zlyhanie. Nuž, nečudujte sa, že vás občania posielajú preč z tohto parlamentu, priatelia.
A hoci sa usilujete moju prácu vykresliť v čiernych farbách a nepochybujem, že dnes si tu vypočujem na svoju adresu veľa populistických útokov, tvrdo pokračujem v začatej práci aj naďalej. Boli sme medzi prvými krajinami, ktoré Európskej komisii predložili návrh realizácie záruk pre mladých. Od 1. januára uzrie svetlo sveta prvá z nich, a to je príspevok na zamestnávanie pre mladých ľudí, ktorí doteraz nikdy nepracovali. Veľmi intenzívne s ministrom školstva pánom Pellegrinim presadzujeme a pracujeme na zmene zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorá posilnením prvku duálneho vzdelávania celkom iste a systémove zlepší prepojenie odborného školstva a reálnych potrieb trhu práce. Máme zároveň pripravený projekt Prácou k zamestnaniu, ktorým chceme umožniť mladým získať nezamestnaneckú skutkovú pracovnú prax v reálnych podmienkach v konkrétnych podnikoch. A odbornú kvalifikáciu najmä v nedostatkových remeslách a robotníckych profesiách poskytujeme mladým nezamestnaným so základným vzdelaním. Je ich 112-tisíc na úradoch práce, z nich je 22-tisíc bez ukončenia základnej školy. V rámci tohto projektu možnosť Späť do školy a získať si tzv. malý učňovský list.
Nerád by som však zostal len v rovine politiky zamestnanosti, lebo pôsobenie môjho rezortu je oveľa širšie. Nebudem opakovať, čo som tu už raz hovoril v oblasti pracovného práva, vrátili sme pracujúcim ľuďom dôstojnosť a silu pri ochrane svojich prirodzených záujmov a potrieb. Bojujeme proti ich zneužívaniu zo strany nepoctivých zamestnávateľov. Chápem, že to nie je niečo, čo vy nemôžete prehltnúť, ale kritizovať nás za novú modernú reguláciu agentúrneho zamestnávania je výsmechom desaťtisícom ľudí, ktorí teraz pracujú v nedôstojných podmienkach. Na tomto mieste chcem jasne deklarovať, že trpezlivo o tom komunikujeme aj so zamestnávateľmi. Uvedomujeme si citlivosť tohto problému, ale nepodľahneme žiadnym lobistickým tlakom, aby nepoctivé agentúry naďalej zarábali státisíce eur na úkor svojich zamestnancov. (Potlesk.)
Keď už ste, pán Kaník, podpísali návrh na moje odvolanie, pozrite sa láskavo, ako fungujú v tejto oblasti agentúrneho zamestnávania vaši okresní funkcionári. Možno aj bývalí poslanci Národnej rady Slovenskej republiky. Oberanie ľudí o zárobky, falošné cesťáky, prepúšťanie ľudí zo dňa na deň bez akejkoľvek kompenzácie alebo dočasné zamestnávanie trvajúce celé roky – to všetko sa skončí. Vážené dámy a páni z opozície, aj ja toto považujem za dôležitý výsledok svojho pôsobenia na ministerstve.
Zamestnávanie načierno je tiež zneužívaním ľudí, preto som vytvoril špecializovaný útvar inšpektorov práce na kontrolu nelegálneho zamestnávania, tzv. Kobru. Výsledok: Rok predtým sme skontrolovali 11-tisíc firiem a našli sme 779 nelegálne zamestnaných. A v prvom roku fungovania Kobry to už bolo takmer 20-tisíc firiem a bezmála 2-tisíc nelegálne zamestnaných. To je veľmi slušná fabrika.
Pochopiteľne, že narástol aj objem udelených pokút, lebo sme dôslední a efektívni. Avšak mojím cieľom nie je za každú cenu zarábať na pokutách, ale vyčistiť podnikateľské prostredie, zvýšiť jeho kvalitu, chrániť korektnú hospodársku súťaž a posilniť konkurencieschopnosť poctivých podnikateľov. Nelegálna práca totiž ľudí okráda o mnohé pracovné a sociálne práva zabezpečené zákonom, medzi ktoré patrí aj garantovaná mzda. A tu treba povedať, že výsledky našej práce sa aj v tejto oblasti každopádne pozitívne menia.
Ministerstvo ani vláda nevedia priamo ovplyvňovať zamestnávateľov, ako majú svojich zamestnancov platiť, ale vieme ovplyvniť, koľko najmenej musí každý zamestnanec dostať. A keďže stále považujem platy na Slovensku za nízke a často nezodpovedajúce našej vysokej produktivite práce, dôsledne sa každý rok venujeme určeniu výšky minimálnej mzdy. Výsledkom je, že v roku 2015 porastie čistý príjem z minimálnej mzdy historicky o najvyššiu sumu doteraz v podmienkach novej Slovenskej republiky. Najhoršie zarábajúcim ľuďom pridáme 32 eur mesačne, čím získajú vlastne trinásty plat. Samozrejmá vec, nechceme pritom zaťažiť ani podniky vyššími nákladmi, a preto tieto veci budú realizované prostredníctvom odpočítateľných poistných odvodov. Zvýši to príjem pracujúcich rodín, a teda sa zlepší ich sociálna situácia, prostredníctvom spotreby to môže hospodárstvu jednoducho zvýšiť atraktivitu práce oproti sociálnym dávkam a prirodzene očakávam z tohto titulu aj vzhľadom na ďalšie nástroje vyššiu zamestnanosť. Zdôrazňujem to preto, aby bolo jasné, že nejde o žiadny ľavicový populizmus, ale o systematické opatrenie, ktoré zapadá do rámca podpory pracujúcich a podpory práce ako takej.
Presne do tohto rámca patria aj zmeny v oblasti hmotnej núdze. Novelou zákona sme zabezpečili, že aj poberatelia získavajú pracovné návyky, aby mali väčšie šance vrátiť sa naspäť do práce. Vyslúžili sme si za to veľa kritiky, ale dnes môžem povedať, že bezmála 99 % poberateľov dávky v hmotnej núdzi, ktorých sa táto zmena týka, lebo treba povedať, že tam nejde o dôchodcov a ďalších, sa do aktivačných činností zapojili. Aby to nebolo len formálne, vyčlenili sme na túto činnosť a organizáciu a kontrolu 847 ľudí z úradov práce po celom Slovensku a na spoluprácu sme presvedčili 2 936 obcí a miest a 909 ďalších poväčšine mimovládnych organizácií, ktoré vytvárajú pracovné príležitosti v rámci tohto opatrenia. Je to obrovský kus roboty, ktorého pozitívne výsledky sa prejavujú aj v tom, že medziročne poklesol počet poberateľov dávky v hmotnej núdzi o vyše 33-tisíc ľudí a výdavky na túto dávku poklesli o vyše 16 mil. eur. Sociálne odkázaní zvyšujú svoje šance zamestnať sa. Vniesli sme väčšiu spravodlivosť do sociálneho systému, v obciach, mestách sa robí kus užitočnej práce a to všetko bez toho, aby vzniklo sociálne napätie či dokonca nepokoje a rabovačky, ako sme boli toho svedkom za pôsobenia pána ministra Kaníka. Naopak, na cestách po Slovensku sa stretávame s mnohými pozitívnymi ohlasmi. Nepochybne je to aj preto, lebo popri zmene zákona projektovo podporujeme aj 200 pracovníkov v komunitných centrách a ďalších takmer 900 terénnych sociálnych pracovníkov, ktorí rôznym spôsobom pomáhajú vyše 74-tisíc ľuďom. A toto všetko robíme preto, aby sme bojovali proti chudobe, aby sme sociálne odkázaných ľudí pozdvihli na vyššiu úroveň.
A bez ohľadu na to, koľko bude opozícia naprázdno bez argumentov hovoriť, je to výsledok systematickej práce, dámy a páni z opozície. Svedčí o tom zmena spôsobu zvyšovania dôchodkov o pevnú sumu, aby sme viac pomáhali penzistom s nízkymi dôchodkami, a svedčí o tom aj zmena vzorca na výpočet vianočného príspevku tak, aby sme dosiahli vyššiu solidárnosť s nízkopríjmovými penzistami. Hornú hranicu príspevku sme tak zvýšili na 88 eur a čo sa týka ďalšieho príspevku, ten sa pohybuje až do výšky 100 eur pre najnižšie príjmové skupiny dôchodcov. Celkove sme sumu na vianočné dôchodky zvýšili tento rok na 81 mil. a nezabúdame ani na tých, ktorí sa o seba už postarať jednoducho nedokážu.
Už ste zabudli, že krátko po nástupe do funkcie som musel zachraňovať aj spolu s poslancami vládneho SMER-u odkázaných klientov domovov sociálnych služieb, lebo pán Mihál z nich urobil takmer bezdomovcov, keď im naordinoval radikálne zvýšenie poplatkov až na 50 % nákladov alebo ekonomicky oprávnených nákladov. Ja som na rozdiel od vás novelou zákona zaviedol nové druhy sociálnych služieb, sprísnil podmienky registrácie a finančnej podpory z verejných zdrojov a zvýšil ochranu príjmov týchto ľudí. Zmenou zákona som presadil, že exekútori, pán poslanec Hlina, nemôžu siahať dôchodcom na ich peniaze do výšky 100 % životného minima, čo je bezmála 200 eur mesačne, zatiaľ čo v predchádzajúcom období to bolo len 60 percent. A nerobím z toho politickú reklamu, nerobím z toho politickú reklamu, ako vy, pán Hlina, ale reálne pomáham a konám týmto ľuďom, ktorí sú jednoducho na to odkázaní. Celkom budeme mať v roku 2015 k dispozícii už 22-tisíc lôžok pre odkázaných ľudí, čo je za môjho pôsobenia nárast takmer o 10-tisíc lôžok, čiže takmer 100-percentné zvýšenie. Samozrejme, je to prostredníctvom osobitného projektu, na ktorý sme vyčlenili 28 mil. eur a ktorý dnes financuje prácu aj vyše 1 300 opatrovateľov, ktorí sa starajú o vyše 1 600 odkázaných ľudí a ďalší pribúdajú.
A keď už hovorím o dôchodcoch, musím vám, vážení opoziční politici, pripomenúť, že to bola práve vaša vláda, ktorá zlikvidovala samostatný poradný orgán pre problematiku seniorov a urobili ste z nej len jeden z pracovných výborov rady vlády pre ľudské práva. Ja som však presadil návrat vzťahu k seniorom na najvyššiu možnú úroveň a obnovili sme samostatnú radu vlády Slovenskej republiky pre seniorov.
Veľmi dôsledne však myslím nielen na terajších, ale aj na budúcich dôchodcov. Je pre mňa priam neuveriteľné, že návrh na moje odvolanie pokojne podpísali ľudia, ktorých chyby som musel so svojím kolektívom spolupracovníkov naprávať hneď po nástupe do funkcie. Uskutočnili sme významné, ale veľmi dôležité zmeny v dôchodkovom systéme, aby sme zabezpečili jeho udržateľnosť. Bez našej tzv. anuitnej novely by sa ani len nedali vyplácať dôchodky z druhého piliera. Inak povedané, v čase, keď sa prihlasovali sporitelia do druhého dôchodkového piliera, nevedeli, za akých okolností a podmienok budú dôchodky čerpať, pretože ten zákon bol nedokonalý a hlavne nevykonateľný. Samozrejmá vec, je tu istý problém, a to je otázka nízkej sumy, za ktorú si nedokážu zakúpiť doživotný dôchodok, ale to je už problém úplne iný. Znížili sme administratívnu záťaž a vytvorili transparentné a konkurenčné prostredie, aby ľudia mali čo najviac informácií. Otvorene hovorím, že sa obávam sklamaní, ktoré mnohí ľudia zažijú, keď uvidia svoj dôchodok z druhého piliera, ale my sme po desiatich rokoch už nemohli urobiť viac, než odstrániť aspoň tie najhoršie nástražné míny tohto systému, ktorý je dielom pravicovej vlády. O mojej zodpovednosti z hľadiska riadenia rezortu, vážená opozícia, vydávajú svedectvo nie vaše neodôvodnené útoky a obvinenia, ale zníženie poplatkov v treťom dôchodkovom pilieri a zvýšenie ochrany ľudí, ktorí v ňom majú svoje peniaze, ale aj zavedenie daňovej úľavy do výšky 180 eur.
V mojej práci však nezabúdam ani na tých najbezbrannejších. Do roka po mojom nástupe do funkcie sme na ministerstve zriadili hlavné kontaktné miesto pre problematiku vykonávania dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Už dlho sa hovorilo o tzv. ombudsmanovi pre zdravotne postihnutých, ale až za môjho pôsobenia dostanete za chvíľku do rúk návrh zákona, ktorým sa inštitút tzv. komisára pre osoby so zdravotným postihnutím reálne vytvorí. A financovať ho budeme zo štátneho rozpočtu.
Po novele zákona o službách zamestnanosti sme zvýšili aj podporu pracovného uplatnenia zdravotne postihnutých. Napríklad vlani sme oproti roku 2012 podporili o 163 pracovných asistentov viac, bolo ich predtým 764, a to sumou skoro 4 mil. eur, ktorá medziročne vzrástla o vyše milión eur. Výdavky na prevádzku chránených dielní sme zvýšili o vyše 1,5 mil. eur na takmer 18 mil. eur ročne, čím sme podporili vytvorenie 6 800 pracovných miest pre zdravotne postihnutých, čo predstavuje medziročný nárast o 800 ľudí.
Vážené dámy, vážení páni, už aj na základe tohto vecného výpočtu je zrejmé, že zo strany opozície je tento návrh iba chabým pokusom zakryť úpadok volebných preferencií, ale aj vlastné chyby a zlyhania v predchádzajúcom období. Nepochybne k nim patrí aj činnosť Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Pani, áno, poslankyňa Nicholsonová predviedla porádnu dávku farizejstva, keď sa mediálne predvádzala na týchto citlivých témach, za ktoré však nesú plnú zodpovednosť, lebo ako štátna tajomníčka ich totálne ignorovala a nevenovala sa im.
Pani Nicholsonová, nie vy, bol som to ja, kto okamžite reagoval na informácie, ktoré vám osobne boli dobre známe už aj v minulosti. Bol som to ja, kto vyzval na rokovanie svojho britského partnera, a bol som to ja, kto na otočku letel do Londýna, aby sme pomohli slovenským deťom a ich rodičom, zatiaľ čo vy ste sa v tom čase v Bratislave producírovali pred médiami, hoci ste predtým varovné informácie ignorovali, ja som okamžite naštartoval procesy, ktoré za vášho pôsobenia na ministerstve spali alebo nefungovali vôbec. Výsledkom boli dôsledné zmeny, ktoré zefektívnili činnosť centra, zriadili sme komisiu pre medzištátne osvojenie s tímom odborníkov, v roku 2013 sme na výživnom zo zahraničia pre naše deti vymohli bezmála pol milióna eur a ďalších cirka 100-tisíc predstavujú priame platby. Centrum vedie vyše 70 konaní vo vzťahu k našim deťom v zahraničí, najviac, prirodzene, vo Veľkej Británii a v Českej republike. Výsledkom zmien, ktoré som v centre uskutočnil, je zvýšený záujem ľudí o jeho služby, a preto aj zvýšená úroveň jeho činnosti pri ochrane slovenských detí v zahraničí. Navyše v budúcom roku zriadime aj úrad komisára pre deti, čiže tzv. detského ombudsmana, ktorého Slovensko nemá, hoci je signatárom dohovoru o právach detí. A to už dlhé roky.
A keďže som na začiatku tohto výpočtu spomenul medzi kompetenciami môjho ministerstva aj oblasť rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí, musím na tomto mieste uviesť aj aktivitu výboru pre oblasť, v ktorej dávame rovnaký priestor pre zástancov všetkých názorov a pohľadov. Verím, že k rozvoju modernej slovenskej spoločnosti na Slovensku prispeje aj celoštátna stratégia rodovej rovnosti, akčný plán rodovej rovnosti na roky 2014 až 2019, ktoré sme schválili na zasadnutí hospodárskej a sociálnej rady práve v tomto týždni. Hlavným cieľom dokumentov je zabezpečiť rovnaké postavenie žien v našej spoločnosti vrátane ich platového ohodnotenia v zamestnaní.
Vážené dámy a páni z opozície, keď ste sa už v predvolebnom ošiali rozhodli dať návrh na moje odvolanie, považoval som za prejav korektnosti voči verejnosti predstaviť v celej šírke moje pôsobenie vo funkcii ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Namiesto vašich žlčových útokov a ničím nepodložených obvinení som ponúkol vecný výpočet toho, čo som za vyše dva roky dosiahol, ale aj porovnaní s výsledkami mojich predchodcov. Držal som sa iba konkrétnych faktov, ponúkol som iba verejne dostupné údaje. Zákerné údery pod pás nechávam teraz na vás. Mojou filozofiou je seriózny prístup k plneniu predvolebných prísľubov i programu vlády, seriózny partnerský dialóg pri hľadaní riešení, otvorený postoj k verejnosti a pocit zodpovednosti za sociálny rozvoj Slovenska. Hoci viem, že ani ja nie som bez chýb, hoci sa neuspokojujem s dosiahnutým znižovaním nezamestnanosti a zvyšovaním zamestnanosti, zlepšením sociálnej starostlivosti v oblasti sociálnych služieb, potieraním chudoby a sociálneho vylúčenia či zlepšením úrovne ochrany pracujúcich, uprednostňujem konkrétnu prácu pred prázdnymi rečami.
Je mi preto úprimne ľúto, že namiesto toho, aby som sa mohol venovať svojej práci, musím tu dnes robiť štatistu v trápnom divadelnom predstavení z dielne upadajúcich opozičných politikov. Moje vysvedčenie, vážení opoziční predstavitelia, nebudete vystavovať vy, ale slovenskí voliči, ktorým sa kedykoľvek pozriem do očí. Táto schôdza je smutnou vizitkou a dôkazom vašej zúfalej bezradnosti.
Ďakujem pekne, že ste si ma vypočuli. (Potlesk.)
Ďakujem za slovo. Vážená pani podpredsedníčka Národnej rady, vážení páni poslanci, vážené poslankyne, pán predkladateľ, nemám veľmi možnosť a často byť v takejto zostave, skôr býva opačne. Ak dovolíte, možno budem hovoriť trošku dlhšie, ale myslím si, že je právom každého obvineného – a ja som tu dneska v takejto pozícii – povedať si svoj názor na argumenty, ktoré tu zazneli. Priznám sa, že som čakal v tom úvodnom vystúpení, že sa dozviem niečo konkrétneho, prečo a z akých dôvodov mám byť odvolaný, ale minimálne pokladám za potrebné rozviesť tú stať, ktorá hovorí o tom, že Richter nezvládol agendu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, preto sa pokúsim tie veci veľmi rozmeniť na drobné.
Veľmi si vážim túto snemovňu na to, aby som tu rozoberal stranícke veci, a myslím si, že aj vy. Nepamätám si, kedy sa tu rozoberali vnútorné veci KDH ani SDKÚ a už vôbec nie tej vašej strany, lebo však ešte asi nebola šanca a príležitosť. Ale s plnou zodpovednosťou môžem povedať, že bolo, je a bude na rozhodnutí mesta, obce, či a ktorú agentúru, poradenskú službu si vyberie. Je to ich slobodné rozhodnutie, ale logicky aj zodpovednosť, tak ako je zodpovedný príslušný riadiaci orgán, to znamená ministerstvo, za činnosť a postup pri hodnotení jednotlivých žiadostí, projektov, prípadne výberových konaní, tak takúto istú zodpovednosť má aj zadávateľ. Naším prirodzeným cieľom je a bude napomáhať a využiť možnosti pri čerpaní finančných prostriedkov z európskych štrukturálnych fondov, o ktoré sa môže príslušná obec alebo mesto jednoducho uchádzať. Je preto nezmyselné akékoľvek obvinenie na akéhokoľvek straníckeho funkcionára ohľadom zodpovednosti za činnosť jednotlivých operačných programov. Za tie nesú plnú zodpovednosť funkcionári ministerstiev. Máme objektívny záujem, aby čerpanie eurofondov bolo efektívne, transparentné, a záujem na plnení cieľa, na ktorý sme sa voči Európskej únii zaviazali. Ja prehlasujem z tohto miesta, že beriem plnú zodpovednosť za operačný program, ktorý prináleží môjmu ministerstvu z hľadiska čerpania jednotlivých postupov, ale bol by som rád, aby ste túto zodpovednosť, a to sa obraciam smerom k opozícii, brali aj vy.
Priatelia, vy ste boli dva roky vo vláde. Vy ste dva roky mali možnosť robiť vnútorné, vonkajšie kontroly, audity. Vy ste mohli nechať za porušenie zákona ľudí zatvárať. Pýtam sa, prečo ste to neurobili.
Ešte raz, absolútne sa hlásim k plnej zodpovednosti a budem konkrétne hovoriť, čo sa týka Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia, pretože cítim sa byť zodpovedný a beriem zodpovednosť za tento operačný program. Samozrejme, od čias, keď som zobral funkciu ministra, a to, čo bolo predtým, som si tiež mal možnosť preveriť a viem, do akej miery mám niesť zodpovednosť aj za to predchádzajúce obdobie, pretože to programové obdobie je jednoducho dlhšie.
Teraz, ak dovolíte, k meritu veci. Zvládnutie, respektíve nezvládnutie agendy ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. No nielen vzhľadom na charakter zdôvodnenia návrhu na moje odvolanie, ale vzhľadom aj na mediálne vystúpenia tých, ktorý sa pod návrh podpísali, by som teraz rád sa dotkol celkového pôsobenia na čele ministerstva. Z hľadiska kompetencií naše ministerstvo zodpovedá za politiku zamestnanosti, sociálnu politiku, rodinnú politiku, sociálne poistenie a dôchodkové sporenie, bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, inšpekciu práce, ako aj sociálno-právnu ochranu detí a rodovú rovnosť a rovnosť príležitostí. Dôležitou oblasťou, na ktorú zameriavam svoju pozornosť, je celkom prirodzene politika zamestnanosti a kľúčovým cieľom je znižovanie miery, ale aj počtu nezamestnaných na Slovensku. V tejto oblasti sú výsledky najpozitívnejšie za posledné štyri roky.
Áno, výsledkami sme sa dostali do prvej vlády Roberta Fica a prekonali sme všetky neduhy, zlé rozhodnutia – či už legislatívne, alebo projektové – predchádzajúcej vlády pani Radičovej. Miera evidovanej nezamestnanosti je na úrovni 12,44 %, v podstate najnižšia od decembra roku 2010, ale čo je najdôležitejšie, a to je celková miera nezamestnanosti, je ešte aktuálnejšia a dostávame sa až do novembra 2010 s výškou v nezamestnanosti.
No a keby páni, ja neviem, Kaník, možno pán Beblavý, ako to majú veľmi radi, chceli zasa argumentovať, a v konečnej miere vystúpila v tomto smere aj pani poslankyňa Nicholsonová, nejakou zmenou metodiky, tak upozorňujem, že aj celkový počet nezamestnaných je najnižší za posledné 4 roky a klesol na 378-tisíc ľudí, čo sa týka disponibilných, tých je 335-tisíc. Tento trend popritom potvrdzujú aj ďalšie údaje inštitúcií, ako je Národná banka Slovenska, Štatistický úrad alebo Eurostat. Osobitne upozorňujem, že sa nám podarilo prvýkrát od roku 2006, čo sa týka tohto mesiaca, respektíve minulého znižovať nezamestnanosť aj v septembri – teda v mesiaci, keď tradične nezamestnanosť stúpa. A opäť to nie je len hra s číslami, lebo sme to dosiahli nie administratívnym vyraďovaním z evidencie, ale tým, že do riadiacej práce nastúpilo vyše 20-tisíc ľudí a čo je, by som povedal, podstatné a vyplýva to z údajov Sociálnej poisťovne, vytvorilo sa 20-tisíc nových pracovných miest. Osobitne ma teší, že pozitívne výsledky, ktoré sme dosiahli v oblasti nezamestnanosti mladých ľudí do 29 rokov, kde evidujeme o 15-tisíc menej evidovaných nezamestnaných ako za vlády pani Radičovej.
Toto je úplne iný prístup, aký zvolil môj predchodca na prelome rokov 2011 a 2012, keď v čase predvolebnej kampane, kedy zúfalo potreboval prezentovať aspoň nejaké pozitívne výsledky, keďže nárastom počtu pracovných miest sa veľmi pochváliť nemohol, tak dal pokyn na vykonanie celoslovenskej akcie Očista. Pani poslankyňa Nicholsonová, boli ste tam ako štátna tajomníčka. Očista, písomne podpísaná pánom vtedajším ministrom, zdokladovaná. V rámci tejto Očisty za necelé 3 mesiace bolo nahnaných na úrady práce vyše 78-tisíc nezamestnaných, z ktorých napokon vyše 2 600 dali narýchlo vyradiť z evidencie, samozrejme bez toho, aby im úrady pomohli do zamestnania. Môžem to doložiť príslušnými materiálmi, ktoré sa tejto problematiky týkajú.
Naopak, dôkazom súčasného pozitívneho vývoja sú aj údaje o raste zamestnanosti. Podľa Národnej banky Slovenska prekročil medziročný rast zamestnanosti 2 percentá. Údaje Slovenskej poisťovne, ktorá má z tohto hľadiska najpresnejšie štatistiky, ukazujú nárast počtu zamestnancov o vyše 40-tisíc od začiatku tohto roka a ak by som mal pomenovať, od 1. januára 2013 je to 76-tisíc nových pracovných miest.
Viem, páni a dámy z opozície, čo na to budete hovoriť – nie je to len moja zásluha, a to v tomto smere úplne súhlasím aj s pánom premiérom, je to istým spôsobom aj vďaka hospodárskemu rastu, jednoducho vývoju ekonomiky. Lenže predtým si uvedomte, že dnes nemáme ani taký hospodársky rast, aký zaznamenala vláda Ivety Radičovej, ktorý dokonca prekročil hranicu 3 %, a predsa sa v oblasti zamestnanosti nedarilo tak ako dnes. Neostáva iné, len priznať, že popri hospodárskom raste sa na týchto výsledkoch podieľajú aj kroky nášho rezortu. Väčšia flexibilita a efektivita služieb zamestnanosti po vlaňajšej novele zákona, ktorú ste toľko kritizovali. Lepšia spolupráca so sociálnymi partnermi a samosprávami pri riadení výdavkov na podporu zamestnanosti. Modernejší a európskejší Zákonník práce, ako aj stále vysoká úroveň sociálneho dialógu, ktorú na Slovensku udržiavame. To všetko vyúsťuje do lepšieho podnikateľského prostredia, ktoré vy tak často spochybňujete a v ktorom sa firmy neboja rozširovať produkciu a prijímať nových zamestnancov. Ale aj presne cielené opatrenia, akými bol projekt na podporu zamestnávania mladých do 29 rokov, ktorým sme v priebehu uplynulých dvoch rokov pomohli s nákladom 70 mil. eur nájsť si prácu takmer 12-tisíc mladým nezamestnaným.
Upozorňujem, že keď som prišiel na ministerstvo v apríli 2012, na stole som našiel návrh, ktorý mal za 39 mil. eur zamestnať 2 000 ľudí, a to len v troch krajoch a polovica z nich mala byť mladí do 29 rokov. Aj to je dôkaz, že sme tento projekt, ktorým sme jednak pomohli mladým, jednak pre Slovensko sme zachránili 70 mil. z eurofondov, ktoré by boli inak jednoducho sa nevyčerpali, sme skutočne zvládli. A pripravili sme to za pár týždňov aj so sociálnymi partnermi, vrátane ťažkých rokovaní v Bruseli. A práve tieto rokovania stanovili podmienky, ktoré sme neskôr už nemohli ovplyvňovať a nesmeli sme ich jednoducho porušovať. Pokladám za potrebné, nechcem vás unavovať, tie podmienky pomenovať, lebo sa týkajú aj pána exekútora Krutého.
Po prvé, nediskriminácia žiadateľa podľa sektora výroby či služieb, v ktorom pôsobí. Prvá podmienka Bruselu.
Druhá, rovnaký prístup k žiadateľom bez ohľadu na veľkosť podniku, či je to mikro, malý, stredný alebo veľký podnik alebo jednoducho podľa európskych kritérií, samozrejme, vrátane občianskych združení a neziskových organizácií.
Po tretie, predloženie dokladov o začatí činnosti minimálne 12 mesiacov pred podaním žiadosti.
Po štvrté, doklad o vykonávaní činnosti v dĺžke najmenej 12 mesiacov vo forme účtovnej závierky alebo výročnej správy.
Po piate, doklady potvrdzujúce, že žiadateľ má splnené daňové a odvodové povinnosti.
Po šieste, čestné prehlásenie o uspokojených nárokoch zamestnancov, o neexistencii záväzkov voči úradom práce, sociálnych vecí a rodiny a o tom, že žiadateľ nie je v konkurze, likvidácii či súdom určenej správe.
Pán navrhovateľ, ani som nechcel veriť, kto všetko podpísal váš návrh aj s jeho odôvodnením. Lebo ak vám prekáža podpora zamestnávania u exekútorov, tak sa láskavo v prvom rade obráťte na svojich kolegov, bývalých pánov ministrov Kaníka, Mihála, Radičovú, ako aj štátnych tajomníkov Beblavého a Nicholsonovú. Za pôsobenia pána Kaníka a pána Beblavého ako štátneho tajomníka totiž úrady práce podporili a financovali prácu na päťdesiatich exekútorských úradoch pre celkove 72 mladých nezamestnaných: Budem konkrétnejší:
Úrad práce v Bardejove, podporený exekútor pán Voloch, aby sme nehovorili len o Krutom alebo najkrutejšom, päť pracovných miest v rokoch 2004 - 2005.
Úrad práce Martin, podporený pán Milan Somík, osem pracovných miest v rokoch 2004 - 2005.
Úrad práce Prievidza, podporený doktor Klinec, desať pracovných miest v rokoch 2003 - 2004.
Úrad práce Zvolen, jedným súdnym exekútorom, ktorým bol pán Kubinec, dostal podporu na päť nových pracovných miest v roku 2003 - 2004.
Súdny exekútor doktor Zachar dostal štyri pracovné miesta alebo podporu na štyri pracovné miesta v sledovanom období, a to celkom zaujímavé, v mestách Dolný Kubín, Námestovo a Ružomberok.
Súdny exekútor pán doktor Kabáč vytvoril a dostal podporu na tri pracovné miesta, a to v okresoch Považská Bystrica, Námestovo.
Mohol by som pokračovať, ale tu si treba uvedomiť, že povinnosť zverejňovať uzatvorenie dohody na Centrálnom registri zmlúv bola až od 1. 1. 2011. To znamená, toto mám z podkladov konkrétnych úradov práce.
A keďže pán Mihál aj s pani Nicholsonovou na ministerstve pôsobili kratšie, rezort pod ich vedením stihol financovať len 46 exekútorov a podporiť 52 mladých, ktorí u nich jednoducho pracovali. Znova môžem čítať konkrétne mená (potlesk), konkrétnych, zhodou okolností som tam našiel aj dvoch menovcov pána Mihála. Samozrejme, tým nič netvrdím ani nehovorím. Jednoducho zdokladované veci.
Pýtam sa vás, priatelia, po tom, čo ste, pán predkladateľ, tu povedali, čo tu zaznelo, trváte stále na tom, čo ste povedali smerom... No dobre a potom ideme hodnotiť exekútorov, či je krutý, najkrutejší alebo aký? Jednoducho podporujú sa nové pracovné miesta, podporovali sa v minulosti, podporujú sa teraz a pokiaľ k tomu budú adekvátne projekty, budú sa podporovať aj ďalej.
A tu chcem povedať jednu dôležitú vec. Minuli na to moji predchodcovia peniaze zo štátneho rozpočtu a z eurofondov. Ale v ani jednom z týchto prípadov nešlo o osobitný projekt, ktorého podmienky schvaľoval Brusel. V mojom prípade to tak bolo. Ja som ich presne prečítal. To znamená, že to bolo na plnom rozhodnutí vzhľadom na nastavenie jednotlivých nástrojov aktívnej politiky trhu práce. Preto jednoducho, ak ani toto vyčíslenie pre vás, pán Hlina, nepoodkryje istý priestor a možno iné rozmýšľanie, no tak vzhľadom na to, že ten návrh na odvolanie podpísali aj páni Kaník a Mihál, prepáčte, ale musím povedať, vnímam to ako farizejstvo. Poznamenávam, že najskôr pred svojím opozičným prahom si pozametajte a potom vylievajte špinu na vládu!
Ešte raz pripomínam, že som rovnako ako predchádzajúci ministri musel rešpektovať zásadu nediskriminácie vo vzťahu ku všetkým zamestnávateľom. Myslím, že to je celkom logické. Navyše v podpore zamestnávania mladých u každého jedného zamestnávateľa v rámci spomínaného projektu rozhodol tripartitný výbor, kde bolo zastúpenie odborárov, zamestnávateľov, obcí a miest, vúciek a v menšine len troch predstaviteľov úradu práce. V týchto prípadoch rozhodovali len úradníci.
Viacerí poslanci sa v predchádzajúcom období rozplývali tým, aká je alebo bude veľká korupcia v súvislosti so zmenou charakteru fungovania týchto výborov. Naopak, transparentnosť, a to potvrdil život, pretože čo sa týka vlaňajška, rozhodovali vyše 4 000 prípadov a len 232 žiadostí nepodporili z objektívnych dôvodov, pretože nespĺňali najzákladnejšie podmienky pre to, aby mohli byť udelené.
Dôrazne si tiež vyprosím obvinenia, že čerpanie eurofondov riadim neefektívne a nehospodárne. Áno, Slovensko má isté problémy, ale my financujeme národné projekty z operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia priebežne aj v súčasnosti, platby pozastavené jednoducho nemáme. Od apríla 2012 sme celkovo odštartovali 227 nových projektov za vyše 310 mil. eur. Čerpanie financií z operačného programu sme zvýšili o 350 mil. eur, inak povedané zo 40 % na 72 % celkových zdrojov, teda za 32 mesiacov, a to už povedal aj pán premiér, sme vyčerpali približne taký istý objem prostriedkov ako za predchádzajúcich 63 mesiacov.
Tu je treba si spomenúť a možno pomenovať aj posledné fungovanie pani ministerky Radičovej, kedy boli pozastavené platby tohto operáku a až pot om, čo pani ministerka Tomanová prijala opatrenia a v apríli dvetisícsiedmeho roku boli opätovne tieto veci spustené. Možno aj to by malo byť z hľadiska zodpovednosti tých, ktorí sa často pýtajú prečo.
Áno, prečo boli pozastavené? Pretože sa zle čerpali, netransparentne, audit zistil problémy a bolo potrebné odstraňovať problémy. Odstraňovali ich ministri za prvej vlády Roberta Fica.
Čo sa týka istých problémov, áno, pokiaľ ide o korekcie či výdavky, ktoré Európska komisia nechce uznať a mám ich doteraz tieto, to je cirka 16 % celkového objemu, to sú dopytové projekty, a to najmä z rokov 2011 a 2012, pán Mihál. 2011 a 2012. Ale treba povedať, že máme záujem, ale problém nebol na ministerstve. Problém bol hlavne v súvislosti s verejným obstarávaním u mimovládnych organizácií. Ale objektívne problém je, samozrejme, v operačnom programe, za ktorý nesieme zodpovednosť. Zdá sa, že tie korekcie dokážeme v priebehu tohto mesiaca vysporiadať. Predpokladám, že môžu byť okolo 8 miliónov. V našom operáku je však výhoda, že ich chcem operatívne použiť pre aktívnu politiku trhu práce v roku 2015 a v žiadnom prípade nedopadneme tak, že by akékoľvek finančné prostriedky prepadli.
Celkovo sme za môjho pôsobenia podporili vytvorenie takmer 60-tisíc pracovných miest s investíciou 223 miliónov. A to si vyžaduje maximálnu operatívnosť a efektívnosť, lebo keď som prišiel na ministerstvo, zdedil som po pánovi Mihálovi rozpočet, v ktorom sa na strane 4 uvádzalo: "Znamená to, že na opatrenia aktívnej politiky trhu práce nemá ministerstvo vo svojom rozpočte zabezpečené žiadne zdroje štátneho rozpočtu." (Potlesk.) Operatívne bolo potrebné tieto veci riešiť.
Toto je štátnická zodpovednosť vo vašom podaní, vážená opozícia?
A keď si už dovolíte vyčítať mi efektivitu, no tak v roku 2011 pán Mihál a pani Nicholsonová minuli na aktívnu politiku zamestnanosti vyše 162 mil., za ktoré dokázali umiestniť na trhu práce 121 100 nezamestnaných. Richter vlani použil necelých 127 mil., ale na trhu práce sme dostali vyše 200-tisíc nezamestnaných. To je efektívnosť. (Potlesk.)
Ale ako ste ukázali v zdôvodnení návrhu na moje odvolanie, vy máte radi konkrétne príklady, tak ešte jeden prípad. Ide o dva projekty. Jeden z dielne môjho predchodcu, ktorý ma teraz chce odvolať, a druhý z mojej dielne. V prvom prípade boli projekty financované z Európskeho sociálneho fondu. Pán Mihál cez inak užitočné protipovodňové opatrenia podporil zamestnanie ľudí na šesť mesiacov za 513 eur na mesiac za osobu. Ja som na nezamestnaných mladých na 18 mesiacov minul 365 eur na mesiac a osobu. Z ľudí, ktorí robili na protipovodňových opatreniach, sa 89 % vrátilo do evidencie úradov práce. Ale z mladých, ktorí už ukončili môj projekt, cirka 7-tisíc, až 80 %, zostalo naďalej pracovať. Samozrejmá vec, že už bez akejkoľvek podpory štátu. Jednoducho získali podporu zamestnávateľov a dostali zmluvu na dobu neurčitú. Takže drahšie, na kratšiu dobu a neúspešnejšie z hľadiska udržateľnosti – to je podľa vás pozitívny výsledok. Ale lacnejšie, na dlhšiu dobu a udržateľne aj po vyčerpaní podpory – to je podľa vás zlyhanie. Nuž, nečudujte sa, že vás občania posielajú preč z tohto parlamentu, priatelia.
A hoci sa usilujete moju prácu vykresliť v čiernych farbách a nepochybujem, že dnes si tu vypočujem na svoju adresu veľa populistických útokov, tvrdo pokračujem v začatej práci aj naďalej. Boli sme medzi prvými krajinami, ktoré Európskej komisii predložili návrh realizácie záruk pre mladých. Od 1. januára uzrie svetlo sveta prvá z nich, a to je príspevok na zamestnávanie pre mladých ľudí, ktorí doteraz nikdy nepracovali. Veľmi intenzívne s ministrom školstva pánom Pellegrinim presadzujeme a pracujeme na zmene zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorá posilnením prvku duálneho vzdelávania celkom iste a systémove zlepší prepojenie odborného školstva a reálnych potrieb trhu práce. Máme zároveň pripravený projekt Prácou k zamestnaniu, ktorým chceme umožniť mladým získať nezamestnaneckú skutkovú pracovnú prax v reálnych podmienkach v konkrétnych podnikoch. A odbornú kvalifikáciu najmä v nedostatkových remeslách a robotníckych profesiách poskytujeme mladým nezamestnaným so základným vzdelaním. Je ich 112-tisíc na úradoch práce, z nich je 22-tisíc bez ukončenia základnej školy. V rámci tohto projektu možnosť Späť do školy a získať si tzv. malý učňovský list.
Nerád by som však zostal len v rovine politiky zamestnanosti, lebo pôsobenie môjho rezortu je oveľa širšie. Nebudem opakovať, čo som tu už raz hovoril v oblasti pracovného práva, vrátili sme pracujúcim ľuďom dôstojnosť a silu pri ochrane svojich prirodzených záujmov a potrieb. Bojujeme proti ich zneužívaniu zo strany nepoctivých zamestnávateľov. Chápem, že to nie je niečo, čo vy nemôžete prehltnúť, ale kritizovať nás za novú modernú reguláciu agentúrneho zamestnávania je výsmechom desaťtisícom ľudí, ktorí teraz pracujú v nedôstojných podmienkach. Na tomto mieste chcem jasne deklarovať, že trpezlivo o tom komunikujeme aj so zamestnávateľmi. Uvedomujeme si citlivosť tohto problému, ale nepodľahneme žiadnym lobistickým tlakom, aby nepoctivé agentúry naďalej zarábali státisíce eur na úkor svojich zamestnancov. (Potlesk.)
Keď už ste, pán Kaník, podpísali návrh na moje odvolanie, pozrite sa láskavo, ako fungujú v tejto oblasti agentúrneho zamestnávania vaši okresní funkcionári. Možno aj bývalí poslanci Národnej rady Slovenskej republiky. Oberanie ľudí o zárobky, falošné cesťáky, prepúšťanie ľudí zo dňa na deň bez akejkoľvek kompenzácie alebo dočasné zamestnávanie trvajúce celé roky – to všetko sa skončí. Vážené dámy a páni z opozície, aj ja toto považujem za dôležitý výsledok svojho pôsobenia na ministerstve.
Zamestnávanie načierno je tiež zneužívaním ľudí, preto som vytvoril špecializovaný útvar inšpektorov práce na kontrolu nelegálneho zamestnávania, tzv. Kobru. Výsledok: Rok predtým sme skontrolovali 11-tisíc firiem a našli sme 779 nelegálne zamestnaných. A v prvom roku fungovania Kobry to už bolo takmer 20-tisíc firiem a bezmála 2-tisíc nelegálne zamestnaných. To je veľmi slušná fabrika.
Pochopiteľne, že narástol aj objem udelených pokút, lebo sme dôslední a efektívni. Avšak mojím cieľom nie je za každú cenu zarábať na pokutách, ale vyčistiť podnikateľské prostredie, zvýšiť jeho kvalitu, chrániť korektnú hospodársku súťaž a posilniť konkurencieschopnosť poctivých podnikateľov. Nelegálna práca totiž ľudí okráda o mnohé pracovné a sociálne práva zabezpečené zákonom, medzi ktoré patrí aj garantovaná mzda. A tu treba povedať, že výsledky našej práce sa aj v tejto oblasti každopádne pozitívne menia.
Ministerstvo ani vláda nevedia priamo ovplyvňovať zamestnávateľov, ako majú svojich zamestnancov platiť, ale vieme ovplyvniť, koľko najmenej musí každý zamestnanec dostať. A keďže stále považujem platy na Slovensku za nízke a často nezodpovedajúce našej vysokej produktivite práce, dôsledne sa každý rok venujeme určeniu výšky minimálnej mzdy. Výsledkom je, že v roku 2015 porastie čistý príjem z minimálnej mzdy historicky o najvyššiu sumu doteraz v podmienkach novej Slovenskej republiky. Najhoršie zarábajúcim ľuďom pridáme 32 eur mesačne, čím získajú vlastne trinásty plat. Samozrejmá vec, nechceme pritom zaťažiť ani podniky vyššími nákladmi, a preto tieto veci budú realizované prostredníctvom odpočítateľných poistných odvodov. Zvýši to príjem pracujúcich rodín, a teda sa zlepší ich sociálna situácia, prostredníctvom spotreby to môže hospodárstvu jednoducho zvýšiť atraktivitu práce oproti sociálnym dávkam a prirodzene očakávam z tohto titulu aj vzhľadom na ďalšie nástroje vyššiu zamestnanosť. Zdôrazňujem to preto, aby bolo jasné, že nejde o žiadny ľavicový populizmus, ale o systematické opatrenie, ktoré zapadá do rámca podpory pracujúcich a podpory práce ako takej.
Presne do tohto rámca patria aj zmeny v oblasti hmotnej núdze. Novelou zákona sme zabezpečili, že aj poberatelia získavajú pracovné návyky, aby mali väčšie šance vrátiť sa naspäť do práce. Vyslúžili sme si za to veľa kritiky, ale dnes môžem povedať, že bezmála 99 % poberateľov dávky v hmotnej núdzi, ktorých sa táto zmena týka, lebo treba povedať, že tam nejde o dôchodcov a ďalších, sa do aktivačných činností zapojili. Aby to nebolo len formálne, vyčlenili sme na túto činnosť a organizáciu a kontrolu 847 ľudí z úradov práce po celom Slovensku a na spoluprácu sme presvedčili 2 936 obcí a miest a 909 ďalších poväčšine mimovládnych organizácií, ktoré vytvárajú pracovné príležitosti v rámci tohto opatrenia. Je to obrovský kus roboty, ktorého pozitívne výsledky sa prejavujú aj v tom, že medziročne poklesol počet poberateľov dávky v hmotnej núdzi o vyše 33-tisíc ľudí a výdavky na túto dávku poklesli o vyše 16 mil. eur. Sociálne odkázaní zvyšujú svoje šance zamestnať sa. Vniesli sme väčšiu spravodlivosť do sociálneho systému, v obciach, mestách sa robí kus užitočnej práce a to všetko bez toho, aby vzniklo sociálne napätie či dokonca nepokoje a rabovačky, ako sme boli toho svedkom za pôsobenia pána ministra Kaníka. Naopak, na cestách po Slovensku sa stretávame s mnohými pozitívnymi ohlasmi. Nepochybne je to aj preto, lebo popri zmene zákona projektovo podporujeme aj 200 pracovníkov v komunitných centrách a ďalších takmer 900 terénnych sociálnych pracovníkov, ktorí rôznym spôsobom pomáhajú vyše 74-tisíc ľuďom. A toto všetko robíme preto, aby sme bojovali proti chudobe, aby sme sociálne odkázaných ľudí pozdvihli na vyššiu úroveň.
A bez ohľadu na to, koľko bude opozícia naprázdno bez argumentov hovoriť, je to výsledok systematickej práce, dámy a páni z opozície. Svedčí o tom zmena spôsobu zvyšovania dôchodkov o pevnú sumu, aby sme viac pomáhali penzistom s nízkymi dôchodkami, a svedčí o tom aj zmena vzorca na výpočet vianočného príspevku tak, aby sme dosiahli vyššiu solidárnosť s nízkopríjmovými penzistami. Hornú hranicu príspevku sme tak zvýšili na 88 eur a čo sa týka ďalšieho príspevku, ten sa pohybuje až do výšky 100 eur pre najnižšie príjmové skupiny dôchodcov. Celkove sme sumu na vianočné dôchodky zvýšili tento rok na 81 mil. a nezabúdame ani na tých, ktorí sa o seba už postarať jednoducho nedokážu.
Už ste zabudli, že krátko po nástupe do funkcie som musel zachraňovať aj spolu s poslancami vládneho SMER-u odkázaných klientov domovov sociálnych služieb, lebo pán Mihál z nich urobil takmer bezdomovcov, keď im naordinoval radikálne zvýšenie poplatkov až na 50 % nákladov alebo ekonomicky oprávnených nákladov. Ja som na rozdiel od vás novelou zákona zaviedol nové druhy sociálnych služieb, sprísnil podmienky registrácie a finančnej podpory z verejných zdrojov a zvýšil ochranu príjmov týchto ľudí. Zmenou zákona som presadil, že exekútori, pán poslanec Hlina, nemôžu siahať dôchodcom na ich peniaze do výšky 100 % životného minima, čo je bezmála 200 eur mesačne, zatiaľ čo v predchádzajúcom období to bolo len 60 percent. A nerobím z toho politickú reklamu, nerobím z toho politickú reklamu, ako vy, pán Hlina, ale reálne pomáham a konám týmto ľuďom, ktorí sú jednoducho na to odkázaní. Celkom budeme mať v roku 2015 k dispozícii už 22-tisíc lôžok pre odkázaných ľudí, čo je za môjho pôsobenia nárast takmer o 10-tisíc lôžok, čiže takmer 100-percentné zvýšenie. Samozrejme, je to prostredníctvom osobitného projektu, na ktorý sme vyčlenili 28 mil. eur a ktorý dnes financuje prácu aj vyše 1 300 opatrovateľov, ktorí sa starajú o vyše 1 600 odkázaných ľudí a ďalší pribúdajú.
A keď už hovorím o dôchodcoch, musím vám, vážení opoziční politici, pripomenúť, že to bola práve vaša vláda, ktorá zlikvidovala samostatný poradný orgán pre problematiku seniorov a urobili ste z nej len jeden z pracovných výborov rady vlády pre ľudské práva. Ja som však presadil návrat vzťahu k seniorom na najvyššiu možnú úroveň a obnovili sme samostatnú radu vlády Slovenskej republiky pre seniorov.
Veľmi dôsledne však myslím nielen na terajších, ale aj na budúcich dôchodcov. Je pre mňa priam neuveriteľné, že návrh na moje odvolanie pokojne podpísali ľudia, ktorých chyby som musel so svojím kolektívom spolupracovníkov naprávať hneď po nástupe do funkcie. Uskutočnili sme významné, ale veľmi dôležité zmeny v dôchodkovom systéme, aby sme zabezpečili jeho udržateľnosť. Bez našej tzv. anuitnej novely by sa ani len nedali vyplácať dôchodky z druhého piliera. Inak povedané, v čase, keď sa prihlasovali sporitelia do druhého dôchodkového piliera, nevedeli, za akých okolností a podmienok budú dôchodky čerpať, pretože ten zákon bol nedokonalý a hlavne nevykonateľný. Samozrejmá vec, je tu istý problém, a to je otázka nízkej sumy, za ktorú si nedokážu zakúpiť doživotný dôchodok, ale to je už problém úplne iný. Znížili sme administratívnu záťaž a vytvorili transparentné a konkurenčné prostredie, aby ľudia mali čo najviac informácií. Otvorene hovorím, že sa obávam sklamaní, ktoré mnohí ľudia zažijú, keď uvidia svoj dôchodok z druhého piliera, ale my sme po desiatich rokoch už nemohli urobiť viac, než odstrániť aspoň tie najhoršie nástražné míny tohto systému, ktorý je dielom pravicovej vlády. O mojej zodpovednosti z hľadiska riadenia rezortu, vážená opozícia, vydávajú svedectvo nie vaše neodôvodnené útoky a obvinenia, ale zníženie poplatkov v treťom dôchodkovom pilieri a zvýšenie ochrany ľudí, ktorí v ňom majú svoje peniaze, ale aj zavedenie daňovej úľavy do výšky 180 eur.
V mojej práci však nezabúdam ani na tých najbezbrannejších. Do roka po mojom nástupe do funkcie sme na ministerstve zriadili hlavné kontaktné miesto pre problematiku vykonávania dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Už dlho sa hovorilo o tzv. ombudsmanovi pre zdravotne postihnutých, ale až za môjho pôsobenia dostanete za chvíľku do rúk návrh zákona, ktorým sa inštitút tzv. komisára pre osoby so zdravotným postihnutím reálne vytvorí. A financovať ho budeme zo štátneho rozpočtu.
Po novele zákona o službách zamestnanosti sme zvýšili aj podporu pracovného uplatnenia zdravotne postihnutých. Napríklad vlani sme oproti roku 2012 podporili o 163 pracovných asistentov viac, bolo ich predtým 764, a to sumou skoro 4 mil. eur, ktorá medziročne vzrástla o vyše milión eur. Výdavky na prevádzku chránených dielní sme zvýšili o vyše 1,5 mil. eur na takmer 18 mil. eur ročne, čím sme podporili vytvorenie 6 800 pracovných miest pre zdravotne postihnutých, čo predstavuje medziročný nárast o 800 ľudí.
Vážené dámy, vážení páni, už aj na základe tohto vecného výpočtu je zrejmé, že zo strany opozície je tento návrh iba chabým pokusom zakryť úpadok volebných preferencií, ale aj vlastné chyby a zlyhania v predchádzajúcom období. Nepochybne k nim patrí aj činnosť Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Pani, áno, poslankyňa Nicholsonová predviedla porádnu dávku farizejstva, keď sa mediálne predvádzala na týchto citlivých témach, za ktoré však nesú plnú zodpovednosť, lebo ako štátna tajomníčka ich totálne ignorovala a nevenovala sa im.
Pani Nicholsonová, nie vy, bol som to ja, kto okamžite reagoval na informácie, ktoré vám osobne boli dobre známe už aj v minulosti. Bol som to ja, kto vyzval na rokovanie svojho britského partnera, a bol som to ja, kto na otočku letel do Londýna, aby sme pomohli slovenským deťom a ich rodičom, zatiaľ čo vy ste sa v tom čase v Bratislave producírovali pred médiami, hoci ste predtým varovné informácie ignorovali, ja som okamžite naštartoval procesy, ktoré za vášho pôsobenia na ministerstve spali alebo nefungovali vôbec. Výsledkom boli dôsledné zmeny, ktoré zefektívnili činnosť centra, zriadili sme komisiu pre medzištátne osvojenie s tímom odborníkov, v roku 2013 sme na výživnom zo zahraničia pre naše deti vymohli bezmála pol milióna eur a ďalších cirka 100-tisíc predstavujú priame platby. Centrum vedie vyše 70 konaní vo vzťahu k našim deťom v zahraničí, najviac, prirodzene, vo Veľkej Británii a v Českej republike. Výsledkom zmien, ktoré som v centre uskutočnil, je zvýšený záujem ľudí o jeho služby, a preto aj zvýšená úroveň jeho činnosti pri ochrane slovenských detí v zahraničí. Navyše v budúcom roku zriadime aj úrad komisára pre deti, čiže tzv. detského ombudsmana, ktorého Slovensko nemá, hoci je signatárom dohovoru o právach detí. A to už dlhé roky.
A keďže som na začiatku tohto výpočtu spomenul medzi kompetenciami môjho ministerstva aj oblasť rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí, musím na tomto mieste uviesť aj aktivitu výboru pre oblasť, v ktorej dávame rovnaký priestor pre zástancov všetkých názorov a pohľadov. Verím, že k rozvoju modernej slovenskej spoločnosti na Slovensku prispeje aj celoštátna stratégia rodovej rovnosti, akčný plán rodovej rovnosti na roky 2014 až 2019, ktoré sme schválili na zasadnutí hospodárskej a sociálnej rady práve v tomto týždni. Hlavným cieľom dokumentov je zabezpečiť rovnaké postavenie žien v našej spoločnosti vrátane ich platového ohodnotenia v zamestnaní.
Vážené dámy a páni z opozície, keď ste sa už v predvolebnom ošiali rozhodli dať návrh na moje odvolanie, považoval som za prejav korektnosti voči verejnosti predstaviť v celej šírke moje pôsobenie vo funkcii ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Namiesto vašich žlčových útokov a ničím nepodložených obvinení som ponúkol vecný výpočet toho, čo som za vyše dva roky dosiahol, ale aj porovnaní s výsledkami mojich predchodcov. Držal som sa iba konkrétnych faktov, ponúkol som iba verejne dostupné údaje. Zákerné údery pod pás nechávam teraz na vás. Mojou filozofiou je seriózny prístup k plneniu predvolebných prísľubov i programu vlády, seriózny partnerský dialóg pri hľadaní riešení, otvorený postoj k verejnosti a pocit zodpovednosti za sociálny rozvoj Slovenska. Hoci viem, že ani ja nie som bez chýb, hoci sa neuspokojujem s dosiahnutým znižovaním nezamestnanosti a zvyšovaním zamestnanosti, zlepšením sociálnej starostlivosti v oblasti sociálnych služieb, potieraním chudoby a sociálneho vylúčenia či zlepšením úrovne ochrany pracujúcich, uprednostňujem konkrétnu prácu pred prázdnymi rečami.
Je mi preto úprimne ľúto, že namiesto toho, aby som sa mohol venovať svojej práci, musím tu dnes robiť štatistu v trápnom divadelnom predstavení z dielne upadajúcich opozičných politikov. Moje vysvedčenie, vážení opoziční predstavitelia, nebudete vystavovať vy, ale slovenskí voliči, ktorým sa kedykoľvek pozriem do očí. Táto schôdza je smutnou vizitkou a dôkazom vašej zúfalej bezradnosti.
Ďakujem pekne, že ste si ma vypočuli. (Potlesk.)
Autorizovaný
16:26
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:26
Jozef MihálAle k veci. Keď sme...
Ale k veci. Keď sme sa stretli v tej televíznej relácii, viete, o ktorej hovorím, tak keď som vytiahol tú kauzu exekútora Krutého, veľmi ste ma prekvapili vašou reakciou, lebo ja som očakával vtedy v tej telke, že vy poviete, že sa za to ospravedlňujete, že sa to stalo bez vášho vedomia, že je vám to ľúto a že tých ľudí, ktorí sa pod to podpísali, reálne na tom výbore bratislavskom zamestnanosti, že dáte odvolať. Ale vy ste namiesto toho začali obhajovať pridelenie tejto dotácie.
Keď som sa vrátil domov, pozrel som sa do registra zmlúv, ako to vlastne stojí, lebo ste povedali, že 85 exekútorov bolo podporených. Na môj veľký údiv a veľké prekvapenie som tam skutočne našiel zmluvy, ktoré pochádzali ešte z čias vlády Ivety Radičovej, kedy som bol minister ja. Nevedel som o tom, že naši úradníci, naši úradníci podporili absolventskú prax aj na exekútorských úradoch. Je mi to veľmi ľúto, všetkým občanom Slovenskej republiky sa za to ospravedlňujem, už by sa to nikdy neopakovalo, keby som to mohol vrátiť späť.
A, pán minister, ako chlap chlapovi vám dávam ponuku, ak vy odstúpite za túto kauzu Krutého a nevrátite sa ani do parlamentu, tak ja takisto odstúpim ako poslanec parlamentu za to, že ako minister som nevedel o tých dotáciách pre absolventskú prax a exekútorov.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2014 o 16:26 hod.
RNDr.
Jozef Mihál
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Pán minister, ja sa vám v prvom rade chcem ospravedlniť, že sme vás takto zdržali od tej ťažkej práce, tvrdej práce, ako ste povedali, tvrdej práce. A koľko ste mohli dneska napísať za to poobedie zákonov, koľko ste mohli nových projektov vymyslieť, koľko ľudí ste mohli zamestnať všelikade, koľko kontrol sa mohlo udiať pod vaším vedením. Takže je to naozaj veľká škoda.
Ale k veci. Keď sme sa stretli v tej televíznej relácii, viete, o ktorej hovorím, tak keď som vytiahol tú kauzu exekútora Krutého, veľmi ste ma prekvapili vašou reakciou, lebo ja som očakával vtedy v tej telke, že vy poviete, že sa za to ospravedlňujete, že sa to stalo bez vášho vedomia, že je vám to ľúto a že tých ľudí, ktorí sa pod to podpísali, reálne na tom výbore bratislavskom zamestnanosti, že dáte odvolať. Ale vy ste namiesto toho začali obhajovať pridelenie tejto dotácie.
Keď som sa vrátil domov, pozrel som sa do registra zmlúv, ako to vlastne stojí, lebo ste povedali, že 85 exekútorov bolo podporených. Na môj veľký údiv a veľké prekvapenie som tam skutočne našiel zmluvy, ktoré pochádzali ešte z čias vlády Ivety Radičovej, kedy som bol minister ja. Nevedel som o tom, že naši úradníci, naši úradníci podporili absolventskú prax aj na exekútorských úradoch. Je mi to veľmi ľúto, všetkým občanom Slovenskej republiky sa za to ospravedlňujem, už by sa to nikdy neopakovalo, keby som to mohol vrátiť späť.
A, pán minister, ako chlap chlapovi vám dávam ponuku, ak vy odstúpite za túto kauzu Krutého a nevrátite sa ani do parlamentu, tak ja takisto odstúpim ako poslanec parlamentu za to, že ako minister som nevedel o tých dotáciách pre absolventskú prax a exekútorov.
Autorizovaný
16:28
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:28
Lucia NicholsonováDruhá vec, projekt Očista. Ja som na ten projekt hrdá. A ja vám odporúčam, aby ste urobili to isté. Viete, o čo išlo? My sme išli evidenciu na jednotlivých úradoch očistiť od tých, ktorí systém sociálnej pomoci tejto krajiny v nezamestnanosti len zneužívajú. Máte tam blchy v kožuchu a je na vás, aby ste si urobili poriadok. Lenže vy to nerobíte, pretože vy tým ľuďom platíte za to, aby vás volili.
Ďalšia vec, pán minister, vy nás vyzývate, že sme mali robiť poriadky pri eurofondoch? Že sme mali dávať ľudí do basy? Nuž, my sme to robili. Dvaja ľudia skončili vo vyšetrovacej väzbe, podali sme niekoľko trestných oznámení. Začalo sa konať vo veci. Boli pripravené obvinenia. Bolo to s nástupom vašej garnitúry, vašich ministrov, vašej boľševickej vlády, keď sa zastavili všetky trestné stíhania. Zastavili sa obvinenia konkrétnych ľudí a tí, čo boli vo väzbe, tak ich prepustili. Ja sa pýtam, či toto je náhoda, alebo či už máte naozaj tú vašu chobotnicu, tie vaše červené pazúre úplne vo všetkom v tejto krajine. Vy nás budete vyzývať? Veď to je smiešne, pán minister.
A posledná vec. Vy si, prosím vás pekne, urobte poriadok medzi tým, čo je dotácia a čo je príspevok na absolventskú prax. V tom si urobte por... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2014 o 16:28 hod.
Lucia Nicholsonová
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne. Pán minister, ja sa čudujem, že vy ste si ešte neobsadili doménu demagog.sk, lebo vás by zaregistrovali zadarmo. Vy by ste nemuseli platiť ani ten registračný poplatok. A poviem vám hneď prečo. Po prvé, naša obľúbená téma detí a centrum a tak ďalej. Prosím vás pekne, vy čo ste akože zachraňovali deti Boórové a leteli ste kvôli tomu do Veľkej Británie, tak o tom by vedela rozprávať ich babka Študencová, ktorá vás má plné zuby. Ona keby tu teraz bola na balkóne, tak by vám vykričala, čo ste to vy vlastne spôsobili s celým vaším centrom aj s tým, ako ste ho preobsadili. A to, že ste vôbec konali v súvislosti s centrom, to len preto, lebo vy ste to boli, koho zasiahla medializácia toho prípadu. Ťažko sa koná, keď o niečom netušíte, že, pán minister? Takže etudy herecké tam robil niekto iný a nie Nicholsonová. To je jedna vec.
Druhá vec, projekt Očista. Ja som na ten projekt hrdá. A ja vám odporúčam, aby ste urobili to isté. Viete, o čo išlo? My sme išli evidenciu na jednotlivých úradoch očistiť od tých, ktorí systém sociálnej pomoci tejto krajiny v nezamestnanosti len zneužívajú. Máte tam blchy v kožuchu a je na vás, aby ste si urobili poriadok. Lenže vy to nerobíte, pretože vy tým ľuďom platíte za to, aby vás volili.
Ďalšia vec, pán minister, vy nás vyzývate, že sme mali robiť poriadky pri eurofondoch? Že sme mali dávať ľudí do basy? Nuž, my sme to robili. Dvaja ľudia skončili vo vyšetrovacej väzbe, podali sme niekoľko trestných oznámení. Začalo sa konať vo veci. Boli pripravené obvinenia. Bolo to s nástupom vašej garnitúry, vašich ministrov, vašej boľševickej vlády, keď sa zastavili všetky trestné stíhania. Zastavili sa obvinenia konkrétnych ľudí a tí, čo boli vo väzbe, tak ich prepustili. Ja sa pýtam, či toto je náhoda, alebo či už máte naozaj tú vašu chobotnicu, tie vaše červené pazúre úplne vo všetkom v tejto krajine. Vy nás budete vyzývať? Veď to je smiešne, pán minister.
A posledná vec. Vy si, prosím vás pekne, urobte poriadok medzi tým, čo je dotácia a čo je príspevok na absolventskú prax. V tom si urobte por... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Autorizovaný
16:30
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:30
Ján PodmanickýJa si myslím, že treba sa vrátiť do vecného tónu a chcem oceniť vystúpenie pána ministra, pretože...
Ja si myslím, že treba sa vrátiť do vecného tónu a chcem oceniť vystúpenie pána ministra, pretože na rozdiel od opozície sa zdržal invektív a vecne argumentoval. Ja chcem tých normálnych kolegov z opozície vyzvať, aby sme normálne diskutovali, aby sme sa neurážali jeden druhého. Myslím si, že pán minister vo svojom vystúpení veľmi jasne ukázal, že dôvody na jeho odvolanie sú tak chabé, tak slabé, tak biedne, že také slabé a chabé dôvody na odvolávanie ministra ešte neboli. A myslím si, že sú si toho vedomí aj kolegovia z opozície, ktorí sa podpísali pod tento návrh, lebo asi si potom uvedomili, že predkladať takýto nezmyselný, neodôvodnený, slabý návrh by bolo pod ich dôstojnosť, tak si vybrali na koniec trojtýždňového maratónu parlamentného zabávača, aby nás ešte troška zabavil pred odchodom z tejto parlamentnej schôdze. Ja si myslím, že bude ešte v diskusii priestor na to, aby sme sa vrátili k niektorým tým vecným argumentom, ktoré sú uvedené v návrhu na odvolanie pána ministra, ale myslím si, že on už svojím vystúpením jasne ukázal, že celé odvolávanie ministra je len divadlo pred voľbami. (Potlesk.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2014 o 16:30 hod.
JUDr. PhDr. PhD.
Ján Podmanický
Videokanál poslanca
Vážený pán minister, vážení kolegovia, ja vás poteším, lebo ja nebudem tak kričať ako pani Nicholsonová. Bál som sa, že dostane infarkt. Neviem, prečo nemôžeme rozprávať pokojne (reakcia z pléna), to je pravda a nie každý ju vyštudoval. Ja som ju aj vyštudoval, pani poslankyňa. Ale ďakujem, že na mňa reagujete. (Reakcie z pléna.)
Ja si myslím, že treba sa vrátiť do vecného tónu a chcem oceniť vystúpenie pána ministra, pretože na rozdiel od opozície sa zdržal invektív a vecne argumentoval. Ja chcem tých normálnych kolegov z opozície vyzvať, aby sme normálne diskutovali, aby sme sa neurážali jeden druhého. Myslím si, že pán minister vo svojom vystúpení veľmi jasne ukázal, že dôvody na jeho odvolanie sú tak chabé, tak slabé, tak biedne, že také slabé a chabé dôvody na odvolávanie ministra ešte neboli. A myslím si, že sú si toho vedomí aj kolegovia z opozície, ktorí sa podpísali pod tento návrh, lebo asi si potom uvedomili, že predkladať takýto nezmyselný, neodôvodnený, slabý návrh by bolo pod ich dôstojnosť, tak si vybrali na koniec trojtýždňového maratónu parlamentného zabávača, aby nás ešte troška zabavil pred odchodom z tejto parlamentnej schôdze. Ja si myslím, že bude ešte v diskusii priestor na to, aby sme sa vrátili k niektorým tým vecným argumentom, ktoré sú uvedené v návrhu na odvolanie pána ministra, ale myslím si, že on už svojím vystúpením jasne ukázal, že celé odvolávanie ministra je len divadlo pred voľbami. (Potlesk.)
Autorizovaný
16:32
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:32
Helena MezenskáRovnako za nenáležité považujem upozorňovanie na nediskriminačný prístup na pozadí týchto uvedených argumentov. Je to len naozaj slabá náplasť. Odpútavať pozornosť na to, že útočíte na opozíciu a počiny predošlej vlády, že podporovali iné exekučné úrady, je rovnako nedôvodné. Dnes ste pri vláde vy. Predošlé vlády za stratu dôvery zaplatili tým, že pri vláde nie sú. Pri vláde ste vy. A mňa naozaj zaujíma, prečo, ak tak veľmi sa usilujete potrieť biedu a sociálnu nerovnosť, stav núdze mnohých občanov, prečo podporou takýchto exekučných úradov vedome privádzate mnohých občanov do sociálnej krízy. Veď vďaka týmto exekučným úradom a nebankovkám typu Pohotovosť mne denne volajú dvaja-traja občania, ktorí naozaj poukazujú na to, že sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2014 o 16:32 hod.
Mgr.
Helena Mezenská
Videokanál poslanca
No, pán minister, myslím si, že hájiť poskytnutie finančných prostriedkov zo zdrojov na podporu tvorby nových pracovných miest na exekučné kancelárie typu exekútora Krutého je naozaj nesprávne, až nemravné. Ja tú činnosť, ktorú vyvíja táto exekučná kancelária, považujem za protispoločenskú činnosť. A o počinoch tejto exekučnej kancelárie, ako aj nebankového subjektu Pohotovosť vie aj Brusel, vie aj Európska komisia, ktorá vyzvala Slovenskú republiku a dozorné kontrolné orgány, aby napravili stav vecí, kedy sú týmto nebankovým subjektom a s ním spriahnutým exekútorským úradom poškodzovaní na svojich právach občania, spotrebitelia, ktorí, som už opakovane zdôrazňovala, sa vďaka týmto nebankovým subjektom dostali do kritických životných situácií.
Rovnako za nenáležité považujem upozorňovanie na nediskriminačný prístup na pozadí týchto uvedených argumentov. Je to len naozaj slabá náplasť. Odpútavať pozornosť na to, že útočíte na opozíciu a počiny predošlej vlády, že podporovali iné exekučné úrady, je rovnako nedôvodné. Dnes ste pri vláde vy. Predošlé vlády za stratu dôvery zaplatili tým, že pri vláde nie sú. Pri vláde ste vy. A mňa naozaj zaujíma, prečo, ak tak veľmi sa usilujete potrieť biedu a sociálnu nerovnosť, stav núdze mnohých občanov, prečo podporou takýchto exekučných úradov vedome privádzate mnohých občanov do sociálnej krízy. Veď vďaka týmto exekučným úradom a nebankovkám typu Pohotovosť mne denne volajú dvaja-traja občania, ktorí naozaj poukazujú na to, že sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Autorizovaný
16:34
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:34
Anton MartvoňJa vám poviem, čo je hlavný dôvod, prečo vás tu odvolávajú. Hlavným dôvodom podľa môjho názoru je to, že kým za ministrovania pána Mihála získala firma JMH,...
Ja vám poviem, čo je hlavný dôvod, prečo vás tu odvolávajú. Hlavným dôvodom podľa môjho názoru je to, že kým za ministrovania pána Mihála získala firma JMH, s. r. o., z Liptovského Hrádku vyplatené 142 800 eur za rekonštrukciu Úradu práce v Liptovskom Mikuláši, tak sa im nedarí za vašej vlády získavať zákazky a toto je pomsta za to, že rodina pána Hlinu, ktorá vlastní túto JMH, s. r. o., nezískava zákazky v rezorte ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Preto to zinscenoval pán Hlina s pánom Mihálom takéto, poviem to v úvodzovkách, smiešne dôvody na vaše odvolávanie. To je výstraha, týmto sa vám chcú vyhrážať, že pokiaľ nebude získavať rodina pána Hlinu zákazky, tak budú prichádzať vaše odvolávania. Toľko z mojej strany.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2014 o 16:34 hod.
Mgr. PhD.
Anton Martvoň
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Pán minister, taktiež sa stotožním, že tie; s vami; že tie dôvody, ktoré sú uvedené v tom návrhu na odvolanie, sú asi také silné ako trikrát vylúhovaný čaj. Proste, jednoducho to nie sú dôvody na odvolanie ministra, zvlášť keď tie dôvody sú vykonštruované.
Ja vám poviem, čo je hlavný dôvod, prečo vás tu odvolávajú. Hlavným dôvodom podľa môjho názoru je to, že kým za ministrovania pána Mihála získala firma JMH, s. r. o., z Liptovského Hrádku vyplatené 142 800 eur za rekonštrukciu Úradu práce v Liptovskom Mikuláši, tak sa im nedarí za vašej vlády získavať zákazky a toto je pomsta za to, že rodina pána Hlinu, ktorá vlastní túto JMH, s. r. o., nezískava zákazky v rezorte ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Preto to zinscenoval pán Hlina s pánom Mihálom takéto, poviem to v úvodzovkách, smiešne dôvody na vaše odvolávanie. To je výstraha, týmto sa vám chcú vyhrážať, že pokiaľ nebude získavať rodina pána Hlinu zákazky, tak budú prichádzať vaše odvolávania. Toľko z mojej strany.
Autorizovaný
16:36
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:36
Jana VaľováDruhú vec, pán minister, ja prečítam, čo ste povedali, že za pôsobenia pána Kaníka a pána Beblavého totiž úrady...
Druhú vec, pán minister, ja prečítam, čo ste povedali, že za pôsobenia pána Kaníka a pána Beblavého totiž úrady práce podporili a financovali prácu na 50 exekútorských úradoch pre celkovo 72 mladých nezamestnaných. A keďže pán Mihál bol s pani Nicholsonovou na ministerstve kratšie, rezort pod ich vedením stihol financovať len 46 exekútorov a 52 mladých, ktorí u nich pracovali. Aj to tieto podmienky neschvaľoval Brusel.
Pán minister, vo vašom dôvode je napísané, že vás odvolávajú za štyri miesta exekútorov. Tak potom, vážení páni poslanci, majme rovnaký meter, ak odvolávame ministra, tak prijmeme uznesenie, že tí poslanci, ktorí dneska hádžu špinu a tvrdia, že toto je zločin, nech už nikdy nebudú môcť kandidovať do tohto zastupiteľstva, do tohto parlamentu. Tak vy nemáte rovnaký meter na každého? Tak nech sa potom postavia aj títo poslanci, ktorí boli ministri za tento istý pult a nech obhajujú, prečo to urobili, ak idú niekoho za toto odsúdiť. Vážení, bolo by to korektné.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2014 o 16:36 hod.
PhDr.
Jana Vaľová
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne. Viete, ja nebudem hodnotiť ani mená exekútorov, ani exekútorov, ale treba si povedať, že exekútori pôsobia aj vtedy, ak rodič neplatí výživné a štát platí výživné za týchto rodičov. Ak niekto niekomu spreneverí majetok, nie sú to len nebankovky. To je, prosím vás pekne, zamyslime sa aj nad tým.
Druhú vec, pán minister, ja prečítam, čo ste povedali, že za pôsobenia pána Kaníka a pána Beblavého totiž úrady práce podporili a financovali prácu na 50 exekútorských úradoch pre celkovo 72 mladých nezamestnaných. A keďže pán Mihál bol s pani Nicholsonovou na ministerstve kratšie, rezort pod ich vedením stihol financovať len 46 exekútorov a 52 mladých, ktorí u nich pracovali. Aj to tieto podmienky neschvaľoval Brusel.
Pán minister, vo vašom dôvode je napísané, že vás odvolávajú za štyri miesta exekútorov. Tak potom, vážení páni poslanci, majme rovnaký meter, ak odvolávame ministra, tak prijmeme uznesenie, že tí poslanci, ktorí dneska hádžu špinu a tvrdia, že toto je zločin, nech už nikdy nebudú môcť kandidovať do tohto zastupiteľstva, do tohto parlamentu. Tak vy nemáte rovnaký meter na každého? Tak nech sa potom postavia aj títo poslanci, ktorí boli ministri za tento istý pult a nech obhajujú, prečo to urobili, ak idú niekoho za toto odsúdiť. Vážení, bolo by to korektné.
Ďakujem.
Autorizovaný
16:37
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:37
Ľudovít KaníkA teraz už ku konkrétnym veciam. U nás bol aj podstatne iný systém, ako máte vy dnes, a za ten som vás skritizoval,...
A teraz už ku konkrétnym veciam. U nás bol aj podstatne iný systém, ako máte vy dnes, a za ten som vás skritizoval, za tú zmenu. U nás boli nastavené podmienky, kto ich splnil, ten mohol dostať podporu. Žiadne výbory, ktoré rozhodovali, či Ferovi alebo Mišovi, či Ďurovi alebo Paľovi, či kamarátovi alebo nie. Jednoducho, takto to bolo a nepodporovala sa Bratislava, ale podporovalo sa Slovensko, kde bola vysoká miera nezamestnanosti. A v tomto prípade, ktoré; ako ja som ani tušenia nemal, na aké veci sa dávali, to je absolventská prax spravidla, predpokladám, kde sa naozaj praxovalo. Ale potrebujete zakryť niečo iné, tak, samozrejme, vyťahujete tieto veci a dávate ich do úplne nereálnych súvislostí.
Nuž a keď ste spomínali dôchodkový systém a pripínali ste si tu za neho metále, pán minister, vy ste len po rokoch politických napádaní tohto systému, čo robil SMER na čele s vaším premiérom, ktorí obrali ľudí o vyše sto miliónov korún na hodnote ich majetku, jediná vaša zásluha, že ste s tým prestali a že ste uznali, že to, čo som ja vytvoril, je dobré a správne a že ste odstránili deficit, ktorý zanechala pani Tomanová, pretože nespravila nič na anuitnej novele, aj keď spraviť za štyri roky mala. A funguje ten systém, ktorý som ja vytvoril a nastavil a funguje dobre. A takisto je to aj v sociálnom systéme, takisto aj v dávkovom systéme, takisto je to v prístupe k ľuďom, ktorí zneužívajú systém, len pokračujete v politike, ktorú som ja zaviedol.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2014 o 16:37 hod.
Ing.
Ľudovít Kaník
Videokanál poslanca
Pán minister, je to už vyše desať rokov, čo nie som ministrom, ale spomínali ste ma pomerne často. To znamená, že ako, beriem to ako poctu a vyznamenanie, že moja práca tak výrazne ovplyvnila vôbec sociálny systém a ovplyvňuje ho dodnes, že napriek tomu, že štyria ministri boli po mne, ste najčastejšie asi spomínali mňa.
A teraz už ku konkrétnym veciam. U nás bol aj podstatne iný systém, ako máte vy dnes, a za ten som vás skritizoval, za tú zmenu. U nás boli nastavené podmienky, kto ich splnil, ten mohol dostať podporu. Žiadne výbory, ktoré rozhodovali, či Ferovi alebo Mišovi, či Ďurovi alebo Paľovi, či kamarátovi alebo nie. Jednoducho, takto to bolo a nepodporovala sa Bratislava, ale podporovalo sa Slovensko, kde bola vysoká miera nezamestnanosti. A v tomto prípade, ktoré; ako ja som ani tušenia nemal, na aké veci sa dávali, to je absolventská prax spravidla, predpokladám, kde sa naozaj praxovalo. Ale potrebujete zakryť niečo iné, tak, samozrejme, vyťahujete tieto veci a dávate ich do úplne nereálnych súvislostí.
Nuž a keď ste spomínali dôchodkový systém a pripínali ste si tu za neho metále, pán minister, vy ste len po rokoch politických napádaní tohto systému, čo robil SMER na čele s vaším premiérom, ktorí obrali ľudí o vyše sto miliónov korún na hodnote ich majetku, jediná vaša zásluha, že ste s tým prestali a že ste uznali, že to, čo som ja vytvoril, je dobré a správne a že ste odstránili deficit, ktorý zanechala pani Tomanová, pretože nespravila nič na anuitnej novele, aj keď spraviť za štyri roky mala. A funguje ten systém, ktorý som ja vytvoril a nastavil a funguje dobre. A takisto je to aj v sociálnom systéme, takisto aj v dávkovom systéme, takisto je to v prístupe k ľuďom, ktorí zneužívajú systém, len pokračujete v politike, ktorú som ja zaviedol.
Autorizovaný
16:39
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:39
Juraj BlanárPovedali ste krásnu myšlienku a ja ju zopakujem: Posilnili ste pozíciu slušných podnikateľov pred tými, ktorí podvádzajú a zamestnávajú načierno. Áno, to bolo presne to, čo sme urobili aj tu v tejto snemovni v súvislosti s agentúrnym zamestnávaním, ktoré bolo neskutočným spôsobom zneužívané.
Nuž a o tom návrhu, ktorý tu schválila predchádzajúca vláda a pán minister Mihál ho tu predkladal, kedy 50 % nákladov si mali naši klienti v domovoch sociálnych služieb zaplatiť, tak tu vám chcem ešte raz poďakovať, pretože to bol tak nezmyselný návrh, tak proti klientom, a viem, o čom hovorím, pretože sme zriaďovateľmi domovov sociálnych služieb, vy ste to dokázali vrátiť späť. No a úcta k tomu, čo ste spomínali, zriadenie rady vlády pre seniorov je rovnako prejav nielen k seniorom tým, ktorí majú záujem sa zaujímať o ich veci, ale aj k starším ľuďom a to je podľa mňa veľmi dôležité.
No a z toho, čo vám hovorí pán Kaník, si nerobte nič. Pretože on obral hornonitrianskych invalidných dôchodcov o množstvo, množstvo peňazí, keď zmenil systém.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2014 o 16:39 hod.
Ing.
Juraj Blanár
Videokanál poslanca
Pán minister, vaše vystúpenie bolo vecné, obsahovo veľmi plné a povedali ste množstvo vecí, ktoré aj ja chcem ešte akcentovať v tejto faktickej poznámke, pretože to nedokázal urobiť žiaden minister pred vami. Je to aj zapojenie sa napríklad spoločne s ministerstvom školstva do takzvaného odborného vzdelávania, ktoré je veľmi dôležité z hľadiska budúcnosti, aby sme sa pokúsili vychovávať našich absolventov škôl nie na úrady práce, ale konkrétnym zamestnávateľom. A to neurobil žiaden predchodca na vašom ministerskom poste.
Povedali ste krásnu myšlienku a ja ju zopakujem: Posilnili ste pozíciu slušných podnikateľov pred tými, ktorí podvádzajú a zamestnávajú načierno. Áno, to bolo presne to, čo sme urobili aj tu v tejto snemovni v súvislosti s agentúrnym zamestnávaním, ktoré bolo neskutočným spôsobom zneužívané.
Nuž a o tom návrhu, ktorý tu schválila predchádzajúca vláda a pán minister Mihál ho tu predkladal, kedy 50 % nákladov si mali naši klienti v domovoch sociálnych služieb zaplatiť, tak tu vám chcem ešte raz poďakovať, pretože to bol tak nezmyselný návrh, tak proti klientom, a viem, o čom hovorím, pretože sme zriaďovateľmi domovov sociálnych služieb, vy ste to dokázali vrátiť späť. No a úcta k tomu, čo ste spomínali, zriadenie rady vlády pre seniorov je rovnako prejav nielen k seniorom tým, ktorí majú záujem sa zaujímať o ich veci, ale aj k starším ľuďom a to je podľa mňa veľmi dôležité.
No a z toho, čo vám hovorí pán Kaník, si nerobte nič. Pretože on obral hornonitrianskych invalidných dôchodcov o množstvo, množstvo peňazí, keď zmenil systém.
Autorizovaný
16:41
Vystúpenie s faktickou poznámkou 16:41
Alojz HlinaA ak dovolíte, potom sa vyjadrím k tomu, čo ste vy povedali, lebo v zásade je na čo reagovať.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
30.10.2014 o 16:41 hod.
Alojz Hlina
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Aspoň je na čo reagovať na rozdiel od predchádzajúceho rečníka, čo pred pánom ministrom, pokúsim sa v rozprave. Je na čo reagovať, len teraz takú technickú poznámku, ma zaujalo ten váš hrdinský boj, že 60 – 40, to znamená, že ľuďom exekútori brali 40 % zo životného minima. Viete čo, ja držím zásadu, že ak sa nedohodne ináč a povedalo sa to medzi štyrma očami, tak to má zostať medzi štyrma očami. Členovia vlády niektorí nevedeli, že je to tak. Ja neviem, ako či ste to vy členovia vlády niektorí nevedeli, že 40 % je možné zobrať zo životného minima, a ja som na to upozorňoval iks-krát, nie raz, nie dvakrát, nie trikrát, spali sme kvôli tomu pred ministerstvom spravodlivosti, nakoniec sme vás k tomu dokopali. Nakoniec sme vás k tomu dokopali, trvalo to dlho, dali ste tam iba dôchodcom, my sme chceli všetkých, dali ste tam iba dôchodcov, začalo to v júni, dali ste účinnosť, myslím, od novembra alebo odkedy, ešte tu sme to avizovali, že komu to pomôže, že tak dlho to trvá, hej? Vyhovárali ste sa na medzirezortné. Dalo sa to skrátiť, samozrejme, bolo to v záujme niekoho, ten systém bol funkčný, dlhodobo funkčný, bol dobrý, tak ešte kým sa dá, kým sa dá to politicky, tak ste to naťahovali. Čiže to je len drobná poznámka.
A ak dovolíte, potom sa vyjadrím k tomu, čo ste vy povedali, lebo v zásade je na čo reagovať.
Autorizovaný