42. schôdza

8.11.2014 - 10.11.2014
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.11.2014 o 22:44 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21:31

Oľga Nachtmannová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán premiér, ďakujem, že ste niektorým ľuďom v tejto sále osviežili pamäť. Keď človek konfrontuje odôvodnenie vášho odvolávania s historickou pamäťou, tak nám mnohé veci sú hneď jasné. Väčšinou ľudia, ktorí sú tam podpísaní, nie sú žiadna tabula rasa, teda nepopísaná tabuľa, majú svoju históriu, svoju politickú históriu.
Ja by som veľmi rada ešte spomenula jeden fakt, ktorý tu nezaznel, pretože, ako som to už zachytila aj vo faktických, opäť tu bude aj SPP. Tak by som rada pripomenula škandalóznu odmenu poradcovi pri privatizácii SPP. Mimochodom, boli vtedy preplatené aj faktúry, ktoré neboli nikým podpísané. Kde ste boli vtedy, páni? Vtedajšia ministerka privatizácie Machová, rovnako vtedajší minister hospodárstva Harach odmietli tieto faktúry podpísať, lebo videli, že to je protiprávne. Áno, vy ste to dovolili. Všetci tam mlčali, pretože táto zmluva bola tajná. Rovnako bola tajná aj zmluva o privatizácii Telekomu. Ako je možné, páni spravodliví, že ste to dovolili, aby sa strategické podniky privatizovali tajnými zmluvami.
A takisto ste nespomenuli ani prípad vtedajšieho ministra, ktorý mal tú bezočivosť, že na úpravu svojho hotela žiadal peniaze, dotácie z eurofondov. A tohto pána určite ešte dnes budeme počuť.
A čo sa týka toho, čo tu bude občas zaznievať, že mnohé nemocnice sú v takom úbohom stave, áno, je to tak, je to, žiaľbohu, presne tak, ale, páni, nie je to aj vďaka tomu, že všetko, čo bolo v nemocniciach ziskové, tak sa svojho času sprivatizovalo, že sa sprivatizovali biochemické laboratóriá, dialýzy, RZP-čky a nemocniciam pozostávali len stratové oddelenia? Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.11.2014 o 21:31 hod.

Mgr. PhD.

Oľga Nachtmannová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21:33

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán premiér, školili ste nás, ako sa má vyvodzovať zodpovednosť za zlyhanie, tak ja pripomeniem iba jeden fakt, že pokiaľ bol Daniel Krajcer ministrom kultúry, tak osobne z tohto tu pultu vyhlásil, že pokiaľ nevyjde projekt zlúčenia Rozhlasu a televízie Slovenska, tak dáva demisiu a odstupuje. Zatiaľ som to u žiadneho ministra, ktorý je vo vláde, ktorého som mal tú česť zatiaľ zažiť, aby takto férovo sa postavil k nejakému svojmu prehrešku, ktorý už vopred avizuje, ak sa tak stane, odstupuje, nie až keď sa mu na to príde, nezažil.
Ďalej, hovorili ste, chcete tu mať županov, starostov, lebo tí najlepšie vedia, ako to tam chodí alebo nechodí. Dúfam, že tým ste nechceli povedať, že ak nie je župan tu v parlamente, tak že iného župana a iného starostu podnet ide do koša. Ale, áno, nech sa páči, nech tu budú, ale nech berú jeden plat, nie tri platy, päť, sedem platov. Nech sa páči, nech sem prídu, keď stíhajú všetko robiť, ale za jeden plat.
Ďalej ste hovorili, že nechodíme medzi ľudí. No ja som, nehnevajte sa, medzi ľuďmi a stretávam aj sem-tam vašich, takže môžem povedať, že sem-tam sa nájdeme v teréne.
Ďalej, povedali ste, že starosta vyjde z obce a hneď je konfrontovaný so svojimi voličmi z očí do očí. Áno, a tvrdím, o to vyššia je zodpovednosť poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, lebo ten vyjde z parlamentu a okamžite má svojho voliča, za ktorého je zodpovedný pred parlamentom. To znamená, je jedno, či ste z Topoľčian, z Prievidze, z Námestova, ale máte zodpovednosť za 5,4-miliónový národ slovenský, lebo ste v Národnej rade Slovenskej republiky.
A ešte nakoniec, hovorili ste, že vás nebudú počúvať, keď tam bude iný politický nominant, tak ja sa pýtam: Môže čítať politický nominant ináč zákon ako nepolitický nominant? To máme dvojkoľajnosť zákonov? Zákony... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.11.2014 o 21:33 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21:35

Miroslav Kadúc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán premiér, z mojej komunikácie s voličmi a z parlamentnej práce vzišlo takmer 60 návrhov, niekoľko desiatok pozmeňujúcich návrhov, z ktorých neprešiel ani jeden. A bolo to kvôli vláde strany SMER, kvôli ničomu inému to nebolo. Medziiným boli tam aj dva, ktoré predložili vaši nominanti, vaši ľudia, na grémiu schválené a neprešli. To je len na margo.
Čo sa týka opozície, musím povedať, že ja som naozaj úprimne smutný z toho, čo sa dialo a že za to v zásade nikto neniesol zodpovednosť, že tá škoda štátu nebola nahradená. Buďte si však istý, pán premiér, že skôr či neskôr príde opozícia, nová opozícia. Čo budete robiť potom, keď nebudete mať na koho hádzať špinu, keď nebudete môcť odvádzať pozornosť od korupčných škandálov vašej vlády? Táto krajina potrebuje riešenia a výsledky.
Pán premiér, výsledky vašej práce možnože pár vetami v tej krátkej faktickej. Slušní ľudia sa nemajú lepšie. Slušní ľudia živoria. Stredná vrstva stagnuje alebo upadá. Mladí ľudia odchádzajú alebo sa chystajú odísť, pretože nevidia budúcnosť v tejto krajine, do zahraničia. Byť spokojný s takouto prácou môže iba ťažký cynik, a nie slušný premiér, pán premiér.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.11.2014 o 21:35 hod.

JUDr. Ing.

Miroslav Kadúc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21:37

Ján Mičovský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán premiér, ja by som naozaj bol rád vždy za každých okolností hrdý na svojho premiéra. Myslím to úprimne. Žiaľ, vaše dnešné vystúpenie mi to naozaj neumožnilo. Viete, pripadalo mi to ako ten žiak, ktorý prišiel domov so štvorkou, bolo to nepríjemné, ale zahladil to tým, že povedal rodičom: „Ale dostali dvaja ešte aj päťku." To predsa nebolo účelom dnešného dňa, aby ste mi toto všetko pospomínali. Tak ako tu už zaznelo, čo majú občania s tým, že vy ste to takto pospomínali? To jednoducho nebolo súčasťou programu dnešného dňa.
Ale ja chcem povedať niečo iné, čo je súčasťou nás dvoch. Za vašej prvej vlády ste povedali 1. júla 2009 také veľmi dôležité slová na konto Lesov Slovenskej republiky, kde dodnes prebieha vyšetrovanie korupčných prípadov v rozsahu mnohých miliónov eur. Povedali ste slová a ja som ich celkom zobral ako pozitívne, že naozaj ste presvedčený, že sa musí zásadným spôsobom zmeniť systém riadenia, aby všetky podozrenia mohli byť dopredu minimalizované. Vy ste to, vážený pán premiér, dodnes neurobili. Uplynulo päť rokov a ja sa spytujem, prečo ste to neurobili? Naozaj ste to nemohli urobiť? Alebo je to kvôli tomu, aby mohol prebehnúť taký tender, aký prebehol pred pár mesiacmi, ktorý pripravil občanov Slovenskej republiky a lesníkov alebo ide ich pripraviť, keď nezasiahnete, o 14 mil. eur? Kvôli tomu ste nekonali päť rokov? Toto je vec, ktorá sa týka nás dvoch. A ja by som bol veľmi rád, keby ste na ňu reagovali. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.11.2014 o 21:37 hod.

Ing. CSc.

Ján Mičovský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 21:37

Robert Fico
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Predovšetkým chcem zopakovať najpodstatnejšiu vec, že na prípad, kvôli ktorému bola zvolaná táto mimoriadna schôdza, bolo razantne reagované a odprezentoval som celý rad jasných protikorupčných opatrení a rovnako som odprezentoval, v akom stave sa dnes nachádza Slovensko z hľadiska ekonomických, sociálnych vyhodnotení. A ja si myslím, že my sa nemôžeme hanbiť alebo tváriť sa, že sme nič neurobili. Naopak, vo svojom vystúpení som jasne ukázal, že aj napriek chybám, ktoré sa môžu vyskytnúť, robíme všetko pre to, aby Slovensko z hľadiska životnej úrovne, hospodárskeho rastu, inflácie a ďalších ukazovateľov bolo na tom čím ďalej, tým lepšie. Preto si stojím za štruktúrou svojho vystúpenia.
A v žiadnom prípade neakceptujem argument, že som sa vyhováral na kauzy predchádzajúcej vlády. Ja som len pripomenul tým, ktorí podpísali tento návrh, že čo sú zač, ako sa správajú a že ich morálne právo na takýto postup nie je prakticky žiadne.
Je tu však jedna vec, na ktorú chcem zareagovať veľmi presne, opäť nás neuveriteľne obviňujete z toho, pán poslanec Frešo, znovu, to, čo ste povedali, je trestný čin, že niekto si tu nejaký milión eur zobral do vrecka alebo urobil nejaké rozdelenie. Každý z vás sa pýta, že kde sú aké peniaze. Takže oficiálne, pán poslanec Frešo, oficiálne za toto CT-čko nebolo vyplatené ani jedno jediné euro, prebieha vyšetrovanie, je všetko pozastavené, až na základe vyšetrenia, na základe rozhodnutia správnej rady sa uvidí, čo bude ďalej. Prosím, prestaňte obviňovať túto vládu Slovenskej republiky, že niečo ukradla. Za CT nebolo vyplatené ani jedno jediné euro, ani jeden jediný cent. Vyprosujem si tieto obvinenia z trestnej činnosti, ktorá jednoducho nie je namieste. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.11.2014 o 21:37 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 21:41

Robert Kaliňák
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
V tomto máme rovnaké postavenie.
Pekný podvečer vám všetkým prajem. Vážené dámy poslankyne, páni poslanci, vážený pán predseda parlamentu, vážený pán poslanec Matovič, niekto múdrejší ako ja povedal, že keď chýba obsah, nahrádza sa to formou. A toto bolo asi najtypickejším takým príkladom alebo črtou vášho vystúpenia, keď ste hovorili.
Pán predseda vlády vám vcelku veľmi rýchlo vysvetlil, že z 850 mil. sa asi veľmi ťažko dá prerobiť 2,5 mld. A keby ste aj spočítali všetky splátky, tak v podstate celá tá suma by to pokryla, čiže vy by ste vlastne chceli diaľnicu mať zadarmo.
Ale čo je omnoho príznačnejšie pre to, je, že naozaj ste použili slová, ktoré snažili ste sa vysvetliť, ako pre politickú skratku napĺňajú jednotlivé skutky skutkové podstaty trestných činov. Pán Matovič, jedna vec vám veľmi chýba. A to je odvaha. Jedno trestné oznámenie v tejto súvislosti že by ste podali, som nepočul.
Pamätám si historicky, že raz ste vystúpili a niečo ste povedali na Generálnej prokuratúre u pána prokuratúra Generálnej prokuratúry Čentéša. Ale asi to boli nepríjemné informácie, pretože hneď ich skartoval. (Smiech v sále.) A keďže ste nenabrali druhýkrát odvahu, ste tú tuším výpoveď neopakovali. Ale to si nepamätám.
Čo si ale určite pamätám presne, je, že ste zahájili svoj vstup do politiky tým, že ste vyhlásili, že niekto mi ponúkal 20 mil. korún ako úplatok. (Reakcie z pléna.) Euro to bolo? (Reakcie z pléna.) Ja som vás podcenil, pán poslanec, prepáčte. (Smiech v sále.) To bolo 20 mil. eur. Ako táto kauza dopadla, všetci si pamätáme? Ako to vyzerá s hodnotou a vážnosťou slov, ktoré povie pán poslanec Matovič? Tak, že v najbližšom televíznom prenose povedal: „To bol iba taký žart." Dobre si to pamätám? Tak sa to nejako skončilo, že to bol taký žart. (Potlesk.) A tak vyzerá aj celý návrh na odvolanie predsedu vlády, to je taký žart z vašej strany. Vy to tak celé vnímate, celú politiku a riadenie Slovenskej republiky vnímate ako taký žart. (Potlesk.) Až raz budete mať príležitosť riadiť túto krajinu, verím, že sa to nestane aj občanom, že sa z toho zlého žartu budú dlho prebúdzať.
Naozaj treba povedať ešte niekoľko drobností.
Mám to tak rozhádzané, prepáčte mi, že to nemá nejakú úplnú štruktúru, ale skúsim jeden citát: „Vždy tu budú ľudia, ktorí sa chcú obohatiť. Nejde o to, či sa stane zlodejina, ale akým štýlom sa k nej postavia." Viete, kto to povedal? Igor Matovič v roku 2010. (Smiech v sále.)
Stal sa prípad, ktorý vyvoláva podozrenia. Predseda vlády stopol, nevznikla žiadna škoda, vrátim sa k tomu, ešte raz to zopakujem, aby nevznikla žiadna škoda. Vyvodil exemplárne politické zodpovednosti voči dvom vysokým predstaviteľom.
Ja viem, že pani poslankyňa chýbala v parlamente v tomto volebnom období relatívne dlho, ale určite aj jej neušlo, že veľmi osobne to môže zobrať pani poslankyňa Jurinová alebo pán poslanec Figeľ, obidvaja podpredsedovia parlamentu, že ich nazývate pešiakmi. Podpredseda parlamentu, pani poslankyňa, nie je pešiak. Čo je potom poslanec a vy, že obyčajných pešiakov... (Reakcia z pléna.) Či pani poslankyňa Nicholsonová to povedala? Tak teraz sa vám musím ospravedlniť, pani poslankyňa, viete, toto bolo krivé obvinenie v priamom prenose. Pani poslankyňa Nicholsonová to povedala, prepáčte. Nie sú to pešiaci, pani poslankyňa. A v čase, keď ste boli vo vláde, ste tú odvahu nikdy nenabrali. To je dôvod, pre ktorý hovoríme, nie preto, že či sa niečo stalo. V skutočnosti nebola téma toho, či sa niečo stalo, ale ako ste na to reagovali, ako ste sa postavili k tým problémom, ako ste si zatvárali pred tými problémami oči a koľkokrát ste zvolali všetci, tí, ktorí sú podpísaní na tom dnešnom návrhu, návrh na odvolanie členov vlády, ktorej ste boli súčasťou ako poslanci pri tých kauzách, ktoré sme tu spomínali.
Pán poslanec Kadúc hovoril, že nie je mu z toho dobre, čo sa vtedy dialo tie dva roky, smutný je z toho, prepáčte, pán poslanec. Mám rád, keď sa hovoria presné fakty, že bol z toho smutný. Ale určite bol smutný aj z toho, že predseda jeho hnutia vtedy nezvolal mimoriadnu schôdzu, nenavrhol odvolanie napríklad ministra Ivana Mikloša v prípade zlyhania prenájmu budovy daňovému riaditeľstvu, za ktorý sa aj dnes musí platiť každý rok milión eur, ten milión, o ktorom tu často hovoríte, nie nevyplatený milión za CT-čko, na vyplatené milióny členovi SDKÚ. (Potlesk.) Dokonca neviem, či ma pamäť neklame, nebol on predseda okresnej alebo krajskej organizácie, či zväzu, ako sa to v SDKÚ volá? (Reakcie z pléna.) Krajskej ním bol. Jeho samého pán Frešo sa pýtal, že kde sú tie vačky. On by rád videl tie vačky. Tak ja o jednom z nich presne viem. Dokonca tiež verejne je priznaný. Ako vtedy reagovali? Ako vtedy prejavili svoju občiansku odvahu a ten postoj, ktorý tu vyjadroval aj pán poslanec Matovič voči pánovi, vtedy ministrovi Ivanovi Miklošovi.
Pán poslanec Hlina, vy strašne rád sa odvolávate na históriu novembra. Bol som súčasťou koordinačného výboru študentského hnutia. Pamätám si požiadavky, ktoré sme vtedy formulovali po nociach. A jedna z nich bola slobodná diskusia, pluralitná demokracia. A ja si tiež pamätám veľmi dobre, že od čias mečiarizmu, v čase, keď aj pán poslanec Matovič tu sedel ako poslanec, predseda hnutia Obyčajní ľudia sa nemo prizeral na to, ako dali obmedzenie diskusie v tejto sále. To bolo opľutie demokracie. Nikto z vás, ktorí ste tu vtedy sedeli a súhlasili ste s tým opatrením vtedajšieho predsedu Sulíka, nemá právo žiadne hovoriť o novembri. Pán poslanec, na barikádach bol si aj ty a mnohí ďalší. (Reakcia z pléna.) Ja to viem, preto to hovorím smerom práve k tebe. Ale nemo sa prizerali na to, že sa opozícii obmedzuje sloboda prejavu. Vtedy som nevidel demonštrácie, volanie ľudí, na balkóny, ani žiadne zvonenie, ani žiadne transparenty. Vtedy tu bolo mlčky ticho, sklopenie uší. A to je tá odvaha, o ktorej hovorím. Ak by ste ju vtedy mali, pán poslanec, ak by ste vtedy vystúpili, dám si klobúk dolu a poviem prepáčte. Ale nebola. A to je ten najväčší problém, ktorý mne chýba práve pri tejto schôdzi. Môžete mať tisíc faktických poznámok, v ktorých budete hovoriť o tom, čo sa deje, čo kde je, ale hovoríme o tej odvahe, ktorú ste mali možnosť prejaviť. Z vás nikoho nikto neviní z toho, že ste sami niečo urobili, ale mohli ste vtedy reagovať, ak chcete dnes hovoriť o veciach, ktoré ste vtedy nemo prehliadali. To je hlavný problém, nie to, či sa tie veci stali, veď to už aj pán Matovič povedal, dejú sa. Ale pre mňa je rozhodujúce, ako sa k tomu problému som schopný postaviť. A to je dôležité.
Druhou časťou citátu z tohto obdobia bolo, že keď budú kradnúť, odídete. A opätovne nadväzujem na tú odvahu, pán poslanec Matovič, o ktorej sme sa bavili, tie kauzy, ktoré ste tu počúvali a ktorých aj váš pán poslanec povedal, že je z toho smutný a že sa udiali. A vy viete, že sa stali, napriek tomu ste neodišli. Nechcem vás viniť z toho, že ste nedodržali slovo. Možno poslanie byť poslancom a poukazovať na veci je silnejšie a ja mám pre to pochopenie, že ste to slovo nedodržali. A to je práve ten rozdiel medzi nami, že vy nemáte ten názor nivelizovaný, že rovnako sa pozerám na jedných aj na druhých, že rovnako chcem zasiahnuť, to je to, čo vždy ste vyhlasovali, chcem zasiahnuť rovnako, chcem zasiahnuť rovnako všetkých, ktorí urobili nejakú vec, ktorá je nekalá. Ale dva roky ste nezasiahli. A ten výpočet káuz skracoval aj pán predseda vlády, najmä preto, že inak by sme tu sedeli do rána, skracoval, čo sa podarilo za 2 roky všetkých tých káuz, ktoré sa stali.
Trošku to odľahčím. Povedali ste, že nikdy nebudete chodiť v obleku, vidíte, ako sa situácia mení, to bol tiež jeden citát. Ale hlavne vtedy ste... (Reakcia navrhovateľa.) Môžete ma za to zažalovať, ale bolo to v novinách. Bola to jedna z vašich odpovedí na otázku novinára, že ste tak neformálne oblečený a že či budete chodiť v obleku. A vy ste povedali, že pokiaľ nebudete musieť, tak nikdy nebudete tak chodiť. (Reakcia navrhovateľa.) Áno, však ja vám to hodnotím pozitívne. Toto nie je výčitka, naozaj o nej sa baviť nemusíme, lebo inak by sme zhadzovali úroveň toho, o čom sa tu dnes bavíme. A to sú podstatné veci.
Ale hlavnou tou časťou bolo aj vyhlásenie, ktoré hovorilo o tom, že prečo poslanci nesedia v sále, nezaslúžia si peniaze, keď v tej sále nesedia. Dokonca v úvode volebného obdobia sa tuším jedna z poslankýň vypýtala na hygienickú prestávku.
Ako sa veci menia po tých štyroch rokoch? Pozrite sa, opozícia, ktorá to považuje za najvážnejšiu schôdzu tohto volebného obdobia, akú obrovskú dôležitosť tomu sama prikladá. Ideme to teda počítať? (Rátanie a ukazovanie rukou.) 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, pán Vašečka, 19, pán Fecko, 20, pán Lipšic. Vy ste podpísali návrh. To znamená, že tridsiati ste ho podpísali, 67 vás je tuším v opozícii a sedíte tu dvadsiati. Čo si majú potom myslieť tí vaši fanúšikovia, ktorých tu citujete, o tom, akým spôsobom máte prístup k tomu samotnému odvolávaniu, keď vás tu nie je ani tretina? (Reakcie z pléna.) Ja viem, že ste nervózni z toho, čo hovorím, ale nemusíte mi skákať do reči, ja som to nerobil.
Čiže budem pokračovať ďalej.
Áno, je veľmi dôležité vedieť, že hovoríte tu o alternatíve. V roku 2010 ste chceli predstaviť Slovensku tiež alternatívu. Tieto reči, čo tu dnes vediete, som počul aj pred štyrmi rokmi, úplne rovnaké navlas. Dali by sa naozaj kopírovať, keby sme ich prehnali plagiátorským softvérom, s ktorým tuná s pánom poslancom Mičovským máme svoje skúsenosti. Vyzeralo by to na takých 80 – 90 % Líšia sa hlavne v dátume. Získali ste dôveru. Získali ste dôveru a postavili ste vládu. A išli ste dokázať občanom, aká ste vy alternatíva. Mali ste príležitosť dva roky presadiť dôležité zmeny v Slovenskej republike. Pravda je naozaj tá, že ste neboli schopní presadiť ani miesto rokovania Koaličnej rady. To bol fakt, keď potom voliči vám vystavili zrkadlo v roku 2012. Iste, aj my by sme si mohli pripísať nejakú zásluhu na tom, že sme nejako konali v rokoch 2006 – 2010. A ľudia si to možno pamätali a v roku 2012 nám zvýšili dôveru tým, že sme mali väčší prírastok percent. Ale určite na tom máte aj svoj podiel, videli, tí ľudia, ktorí tu proste boli, akým spôsobom vládli a koľko káuz stihli urobiť a že nemali žiadny problém sklopiť uši a zavrieť oči. To je práve ten hlavný problém.
Poviem vám jeden príklad zo všetkých. Zhodneme sa na tom prakticky celá sála, že pán Harabin bol problémom slovenskej justície, že určite bol problém? Mali ste dva roky na to, aby ste sa s tým problémom vysporiadali. (Reakcia z pléna.) Všimli sme si to. Dva roky mala na to aj táto vláda, ktorú ste často obviňovali, že je náš nominant a neviem čo všetko je. Ale my sme to za dva roky zvládli na rozdiel od vás. My sme sa za dva roky s týmto problémom stihli vysporiadať. Vy ste sa s tým problémom dva roky nevysporiadali. Dneska mám pocit, že ste ho možno aj podporovali. Pri tých silných rečiach, ktoré tu máte, pri všetkých tých veciach, ktoré vy ste schopní spraviť, až prevezmete moc, aký poriadok vy urobíte na Slovensku, s takýmto jedným problémom ste dva roky neurobili nič. My sme neustále od vás obviňovaní. A to je pre túto schôdzu signifikantné, alebo dôležité, alebo akokoľvek by sme to slovíčko mohli použiť. Hovoríte, že my nebojujeme, nič nerobíme, nemeníme, neprinášame reformy, a rôzne iné obmeny tejto istej vety. Ale v takomto probléme napríklad sme ho my zvládli na rozdiel od vás. A je to dosť merateľná veličina, rovnaké dva roky. Myslím si, že si môžete spytovať svedomie práve preto, že ste tú alternatívu ukázali, že počas tých dvoch rokov ste nepresadzovali návrhy, ktoré dnes tak vehementne obhajujete. Nepresadzovali ste tie návrhy. A dnes chcete, aby na vaše návrhy bolo prihliadané napriek tomu, že ste tú možnosť dva roky mali. My sme teda prevzali tú zodpovednosť na seba.
A keď sa bavíme o boji s korupciou ako systémovom probléme, prijali sme nový zákon o verejnom obstarávaní. Vy si už nebudete pamätať úplne, čo tam všetko je, pán poslanec Kadúc asi si to bude pamätať. Rokovali sme o ňom veľmi dlho. Nepamätám si ten počet pozmeňujúcich návrhov, ktoré sme z opozície doň akceptovali. Neviem si predstaviť ani väčšiu demokratickú diskusiu, ako sme mali k tomuto zákonu, aj množstvo ústupkov, ktoré vláda urobila. O akom potlačení demokracie by ste tak chceli hovoriť? A dnes máme nový zákon o verejnom obstarávaní bez rokovacích konaní, bez zverejnenia toho najväčšieho problému, ktorý trápil vlastne netransparentnosť, od ktorého sa odvíjalo mnoho káuz, ktoré ste za vašej vlády mali. My sme zrušili práve to rokovacie konanie bez zverejnenia, ktoré bolo, nepamätám si tie presné percentá, nechcem hovoriť dáta, aby som nezavádzal, veľmi častým príkladom káuz a škandálov, ktoré tu pred chvíľou predo mnou vymenoval Robert Fico, sa vysporiadali s dodatkami. Ja si pamätám, predsa pán poslanec Galko, na to bez súťaže, bez ničoho, 2 mil. eur na dodatok, nepotrebnú kabeláž do budovy, ktorá sa aj tak nepoužíva. Zakázali sme dodatky, práve takéto fiktívne, nový zákon o verejnom obstarávaní.
Toto je systémový boj proti korupcii, a nie rozprávanie, keď som v opozícii, a nekonanie, keď som v koalícii, a zatváranie úst a sklopenie uší. Naopak, s tým problémom treba bojovať. Nie sú vždy len slnečné dni. Aj chyby sa stanú a treba na ne rýchlo reagovať tak presne, ako na ne reagoval predseda vlády. Sami ste boli prekvapení, prvá schôdza bola o odvolávaní pani ministerky zdravotníctva, návrhu, ktorý ste chceli podať. Bol rýchlejší a razantný, presne tak ako hovoril, keď príde problém, bude konať. To aj dodržal. Dodržal slovo. A dneska chcete odvolávať predsedu vlády len za to, že dodržal slovo? (Potlesk.)
Ktorý minister bol odvolávaný, pešiak, ako povedala, prepáčte, pani poslankyňa, na vás pozerám, pani poslankyňa Nicholsonová, ktorý pešiak bol odvolávaný za vlády Ivety Radičovej za takúto kauzu? Ani Mikloš, ani nikto ďalší, kto bol podozrivý z tých káuz, ani pán poslanec Simon, ani ďalší. Toto je práve ten rozdiel medzi nami. My nemáme len vzletné reči, keď sme v opozícii. Ale keď prejdeme do vlády, snažíme sa konať.
Koľko sme rokovali o novom zákone o financovaní politických strán? To je taký obrovský problém pre boj s korupciou na Slovensku? Pol roka, tri štvrte roka? Koľko sme strávili času nad zákonom o financovaní volebných kampaní? A dostavil sa výsledok, je to aj vaša zásluha, lebo sme na ňom spolupracovali spoločne, takisto nepreberné množstvo pozmeňujúcich návrhov, ktoré presadila opozícia do tohto zákona a ktoré sme akceptovali. Tomu sa hovorí demokracia, tomu sa hovorí dialóg. A potom naozaj nemusím čakať na pochvalu zo strany opozície, tej sa človek nemá čo dočkať, lebo na to tu nie ste.
Ale som rád, že prišla skupina GRECO (Rady Európy), ktorá je najväčší bojovník proti korupcii v štátoch a povedala, Slovensko nie je potrebné viacej monitorovať, pretože prijalo inovatívnu legislatívu, ktorá plní všetky kritériá na boj s korupciou. Nepovedal to náš kamarát, nepovedal to nikto, kto by mal potrebu kriviť obraz o Slovensku. Povedala to GRECO, na ktorú ste sa často v minulosti odvolávali. Povedala jasne, Slovensko má niekoľko opatrení, ktoré sú mimoriadne inovatívne, je priestor pre best practice v mnohých úpravách, ktoré sme zaviedli, najmä transparentné účty a financovanie ich volebných kampaní tretími stranami, to bola najoceňovanejšia časť zákona, toto je systémový prístup v boji proti korupcii. A som rád, že si to všimnú v Európe. Aj vďaka tomu je Slovensko dneska dôveryhodný partner.
Chápem, že je nevyhnutné hovoriť nepekné veci, chápem, že je dôležité hádať sa a považovať nejaké veľké slová, lebo keď chýba obsah, tak snažím sa zveličiť formu, používam slová mafia, zločinecká skupina, všetky možnosti. Lenže nie sú v súlade s realitou, nie sú v súlade s tým, čo sa snažíme urobiť.
Poďme ďalej.
Tento istý zákon, ešte sa vrátim na chvíľočku k zákonu o verejnom obstarávaní, a povinné zverejňovanie celého priebehu verejného obstarávania. Aj novelu verejného obstarávania si všimla veľmi dôležitá organizácia Open Knowledge Foundation, nadácia, jedna z najväčších, práve anglická, ktorá bojuje za otvorené vládnutie. Vyhodnotila Slovensko za rok 2013 ako skokana roka, boli sme na prvom mieste v open data. Je to nejaká organizácia strany SMER? Je to nejaká organizácia, ktorá by mala dôvod klamať, že Slovensko sa aj v tejto časti posunulo výrazne dopredu? Nečakám, že to uznáte, nečakám, že nás pochválite, ale od toho tu my nie sme. Sme tu na to, aby sme napĺňali programové vyhlásenie vlády aj v bode boja proti korupcii.
Viete, v Trestnom zákone, nielen našom, historicky od rímskeho práva je vražda trestným činom 2-tisíc rokov aj viac, ešte vždy je zabitie človeka porušením najzákladnejších zákonov. Napriek tomu, že všetci vieme, že to v tom zákone je, sa nájde do sto jednotlivcov ročne, ktorí niekoho zavraždia. A príde adekvátny trest. Napriek tomu, že ten zákon existuje, sú ľudia, ktorí ho porušia. A našou úlohou je, aby sme na to reagovali, tak ako premiér reagoval, keď navrhol odvolať politicky zodpovednú ministerku zdravotníctva a politicky zodpovednú podpredsedníčku parlamentu, vec, ktorá sa historicky nestala, nestala na pôde Slovenskej republiky. Pán poslanec Kaník sa na mňa usmieva, nebudem osobný, pán poslanec. Dobre? Vynechám to, aj keď vy to určite robiť budete. Ale vy viete najlepšie, kto v tejto sále je synonymom rodinkárstva. (Reakcia z pléna.) To sa netýkalo vás, aby som to doplnil, lebo to mohlo vyzerať dvojzmyselne.
Vráťme sa k tomu, aké systémové opatrenia robíme práve v tej veci, o ktorej sa tu dnes bavíme.
Elektronické trhovisko. Spomínal ho predseda vlády. Elektronické trhovisko je presne ten nástroj, po ktorom všetci voláme, zásadne zvyšujúci počet súťažiteľov na jednu súťaž. Ministerstvo vnútra po moju maličkosť malo, myslím, 15 ministrov. Štandardne sú v súťaži štátne znaky, vlajky, zástavy Slovenska, Európskej únie, štandardne tam bývali traja, štyria prihlásení, dnes deviati. A dokázali vyprodukovať 50-percentnú úsporu na cene, z pôvodných 7 eur, čo bola štandardná cena vlajok a zástav, na 3 eurá 30. To sú nástroje, systémové opatrenia, ktoré hovoria o šetrení peňazí, nie vymyslené čísla, aby som niekoho oblial špinou, oblial vedrom len preto, aby som si splnil tú svoju úlohu, že som ficobijec, som ten, ktorý bije proti niekomu, niečomu, konkrétne systémové opatrenia, aby sa takéto veci v budúcnosti nestávali.
A takisto plánujeme rozšírenie, pretože viete veľmi dobre, že elektronické trhovisko je predovšetkým pre podlimitné zákazky. Tí, ktorí ho neštudovali podrobne, nevedia, že sa skladá z troch hlavných častí. A jednou z nich je tzv. dynamický nákupný systém, ten, ktorý vlastne má pretrhnúť túto hrádzu obmedzenia a má ísť na všetky tovary a služby bez obmedzenia limitu aj pre nadlimitné zákazky. A do tej zákazky môže v budúcnosti spadať aj CT-čko. Je to tovar. Nachádza sa v cenníku. Je zabaliteľný, je dodateľný. A potom sa k nemu budú pridávať iba ceny, ktoré budú hovoriť o inštalácii alebo o stavebných úpravách, o čomkoľvek. Ale môžu sa tieto veci tam všetky objaviť. To je vec, ktorú treba podporiť, aby sa to v budúcnosti nestalo.
Z každého problému sa máme poučiť. A my na rozdiel práve od vás sa poučiť máme záujem, máme záujem tie veci robiť lepšie, máme záujem tie chyby opraviť. Premiér na ne reagoval rýchlo, jasne a hneď. Nezatváral oči, nezvolával Koaličnú radu kvôli tomu, či si môže dovoliť niekoho odvolať. A po bububu neodvolal nikoho. Základnou vecou je, že chceme veci zlepšovať a sú konkrétne výsledky.
Systém elektronického trhoviska bol navrhnutý tiež na cenu Medzinárodnej asociácie pre elektronické aukcie, nevyhrali sme, prvé miesto získal Trenčiansky samosprávny kraj pod vedením smeráckeho nominanta (70 účastníkov, 30 krajín) za to (Potlesk.), že plne elektronizoval obstarávanie. Myslím, že je to naozaj skutok hodný ocenenia. Nemusíte si to všímať a nemusíte za to chváliť nás ani potriasť ruku Jarovi Baškovi, ktorý tu s vami v parlamente sedí, ale je to vec, že to sú konkrétne činy konkrétnych ľudí zo strany SMER na to, aby sa tá situácia zlepšila, na to, aby sa neopakovali takéto veci, každého mrzí chyba, keď sa stane, každého mrzí, že sa stane takýto problém, ale nerobíme z toho divadlo, konáme a snažíme sa veci zlepšiť.
Whistleblowering, ochrana oznamovateľov korupcie, ďalší systémový prvok, ďalší systémový prvok, ktorý vláda Roberta Fica zaviedla ako systémovú súčasť boja proti korupcii, ako systémovú súčasť hrádze, ktorú chceme korupcii postaviť. Bolo tu veľa povedaných rečí väčšej alebo menšej hodnoty, ale, pán poslanec Matovič, páni kolegovia, mali ste dva roky na to, aby ste zákon o whistlebloweringu prijali. Prečo ste to neurobili, keď ste takí dramatickí bojovníci proti korupcii? Prestaňme rozprávať, pracujme. Pracujme pre to, aby sme bojovali s korupciou, nielen rečami, nielen famóznymi a vypointovanými poznámkami, faktickými. To je presná vec.
Páčilo sa mi okienko pána poslanca Osuského, právnické. Ale už mu nebolo zle, keď hlasoval v tejto sále za voľbu kandidáta na generálneho prokurátora dva dni, narýchlo, lebo išiel nález z Ústavného súdu, ktorý zakazoval voľbu. Pamätáte si to? (Potlesk.) Vtedy mu nevadila demokracia. Vtedy nevadilo, že nerešpektuje rozhodnutie, ktoré bolo známe, ale nebolo doručené. (Reakcia z pléna.) Je fantastické, ako sa snažíte obhájiť neobhájiteľné, pán poslanec. Skutočne nediskutujte, lebo sa iba zhadzujete v tejto veci. Vedeli ste o tom, že existuje rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré vám to zakazuje? A vedeli ste, že cesta z Košíc do Bratislavy poštou trvá tri dni, tak ste narýchlo zvolali schôdzu a ohli ste demokraciu cez koleno tak, že keby nebola taká silná, tak sa zlomí. A nerobilo vám to problém, žiadne žalúdočné problémy ste s tým nemali. A, pán poslanec, veľmi si vás vážim, ste vzdelaný, múdry človek veľkého intelektu, ale spomeňte si na chvíle, keď vás možno dotlačili nasilu k tomu, aby ste sa podieľali na tom, že nebudete rešpektovať známy nález Ústavného súdu. A radšej sa podvolíte, zavriete uši, zavriete oči a zahlasujete, keď Sulík už tú Oravu dal a obmedzil príhovory poslancov opozície, no tak, čo už je to oproti tomu, že nerešpektuje sa nález Ústavného súdu? Nič, samozrejme, nič.
Čiže zákon o ochrane oznamovateľov korupcie tých ľudí, ktorí naberú odvahu, tak ako tu sedí pán poslanec Mičovský, je nakoniec jeden z mála reprezentantov, ktorí sedia v parlamente v tejto veci, presne pre tých ľudí, ktorí tú odvahu naberú, aby ich to chránilo, to je systémové opatrenie. Dokonca sme sa na tom zhodli. Dokonca chcem povedať, že tu sme aj niektoré veci akceptovali a mali sme totožné názory a v mnohých veciach bol aj prvý. Ale to je naša úloha, nie iba rozprávať, márniť čas a robiť divadlo pred médiami, ale urobiť naozaj kus dobrej práce.
A ja sa vám opäť poďakujem za to, že vysokým počtom hlasov bol schválený zákon o ochrane oznamovateľov korupcie, ale pravda je aj tá, že ste ho mohli schváliť pred dvoma rokmi. Nuž ale neurobili ste to. Neviem, čo vám v tom bránilo, či bola vtedy Koaličná rada alebo iní krstní otcovia za vami. Už sme pri tom čase boli, pán poslanec, že bolo na to málo času. Vyhovárate sa na to, že ste mali málo času za tie isté dva roky, pán poslanec. Vy ste mali na to dva roky, my sme mali na to dva roky. Za tie isté dva roky sme tak sa zbavili problému v justícii, ktorý vy označujete za hlavný, takisto sme sa vysporiadali so zákonom o ochrane oznamovateľov korupcie, že sme ho boli schopní prijať a presadiť. (Reakcia z pléna.) Ja netvrdím, že ste nemali vôľu, ale v tom zlepenci naozaj, veď si to pamätáte, to boli dennodenné hádky, že odchádzate, neodchádzate odtiaľ, vyhadzujete, nevyhadzujete poslanca, súhlasíte s ním, nesúhlasíte s ním, zabuchnuté dvere, tisíc tlačoviek denne o tom, ako ste sa hádali. Som si stihol všimnúť, že ani na tomto návrhu ste sa nakoniec nezjednotili. A to je hlavný problém, že pokiaľ bude opozícia na dvadsať strán rozdelená, každý poslanec bude reprezentovať predovšetkým seba a bude prezentovať hlavne svoje osobné ego. (Potlesk.) Ani vy sami tomu neveríte, že by ste mohli Slovensko posunúť ďalej. Nedohodnete sa ani len naozaj na čase stretnutia Koaličnej rady. Toto je veľmi dôležité si v tomto uvedomiť.
Ďalšie systémové opatrenie, verím, že vás neotravujem tými systémovými opatreniami, ako bojujeme proti korupcii, len aby sme si ich zapamätali, keby ste si ich nevšimli náhodou, bolo rozdelenie okresných úradov na front-office a back-office, to znamená kontakt s klientom a na vypracovávanie rozhodnutí. Bavíme sa, že korupcia je na všetkých úrovniach. A práve tam, kde dochádza k rôznym rozhodnutiam, sme oddelili prijímateľov žiadostí, tých, ktorí sú klientsky orientovaní a rozprávajú sa s tými, ktorí prichádzajú so žiadosťami, a tých, ktorí o žiadostiach rozhodujú, aby neexistovala pani Gitka, ospravedlňujem sa za to spomenuté meno všetkým Gitkám, za ktorou, viem, môžem prísť s bonboniérou a všetko mám tak vybavené. Dôležitá je nielen represia, ale aj prevencia. Tá dokáže najviac zúžiť priestor pre korupciu. A práve to rozdelenie, takáto banálna vec, na ktorej je postavená reforma ESO, je, že rozdelíme práve rozhodovaciu časť od tej, ktorá prijíma žiadosti, vysvetľuje, radí, doporučuje a tak ďalej. To je veľmi závažné protikorupčné opatrenie.
Viete, často hovoríte: „My chceme byť alternatívou proti strane SMER. My chceme byť alternatívou proti Robertovi Ficovi.“ Vrátim sa k tomu, že som hovoril, že ste nestihli, lebo ste mali málo času, dva roky predložiť niektoré zákony. Tak mi povedzte, ako by ste chceli dramaticky konsolidovať verejné financie, keď jedna z mála vecí, ktorá na Slovensku ako-tak by mohla fungovať, je daňová správa, ktorú ste nieže podrazili, ale rozbili, rozbili na tisíc kúskov.
Tu musím oceniť, že boli dvaja poslanci, ktorí mali tú odvahu aj v čase, keď boli súčasťou vládnej koalície, pán poslanec Kollár a pán poslanec Chren, ktorí už na takú vec sa tiež nemohli pozerať. Veď v tom rozpočte to bolo vidieť, dane išli oproti rozpočtovaným daniam ministra Mikloša o 500 mil. eur, o 500 mil. eur. Dnes sa tu bavíme o kauze nevyplateného milióna, voči ktorému Robert Fico zaujal jasný postoj. Tu Slovensko prišlo reálne o 500 mil. eur, 15 mld. v starých slovenských korunách. A nič ste nehovorili, milá opozícia, vtedy okrem dvoch poslancov, ktorí boli súčasťou finančného výboru.
Pán poslanec Matovič, koľko návrhov na odvolanie Ivana Mikloša ste podali v tom čase? Koľko ste sa ich aspoň pokúsili dať? Nevyčítam vám vaše konanie, ale tá odvaha, ktorú treba prejaviť tak, že treba sa postaviť, nie je limitovaná tým, či ostanem súčasťou vládnej koalície, ale tým, že budem mať osobnú integritu, že to slovo, podľa ktorého dnes chcete súdiť predsedu vlády, bude presne také isté rovnaké, ako keď ste boli súčasťou vládnej koalície, keď sa tieto veci diali.
Pán poslanec Hlina, to nie je retrospektíva, že ten je horší a ten tisíckrát viacej niečo zlé urobil. To je základný podklad pre to, aby som mohol diktovať. Čo ste to spomenuli za film? Ako to bolo s tými súdruhmi? (Reakcia z pléna.) Zbohom súdruhovia, to je ten nemecký film? Film Zbohom súdruhovia ste spomínali. Opätovne ste sa dostali do histórie, lebo ste chceli porovnávať, kto má právo, kto nemá právo. Narážali ste na historické veci, že sociálna demokracia tak nejako trošku je spojená a snažíte sa to dať s tým bývalým režimom. No nie je.
Ale čo je dôležité? Tu sa vrátim k pánovi poslancovi Chrenovi na chvíľočku, hovoril, že my nie sme klasickí sociálni demokrati.
Pán poslanec Chren, hovoríte Slovákom, že 2 500 eur je malý nájom, a vy ste sa kedy stretli s realitou? Koľko ľudí to môže urobiť? Toľko sa platilo totižto zo štátneho rozpočtu za služobný byt predsedu vlády. A Robert Fico sa rozhodol, že nechce míňať štátne prostriedky na také veci, má dosť vysoký plat na to, aby si to platil sám. V tom byte bolo šesť premiérov iných krajín. Máte pocit, že je to nejaká garsónka? Za normálnych okolností majú vnútorné sídla alebo osobné sídla prezidentov, premiérov , predsedov parlamentu slúžiť na to najbližšie vytváranie priateľských zväzkov s partnermi z iných krajín. Keď tam bolo šesť premiérov, máte pocit, že to robí pre seba. A hovoríte Slovákom, že nájom za 2 500 je minimálny, keď sa rozhodne, že nechce to čerpať zo štátnych prostriedkov a bude si to platiť sám, lebo má dostatočne na to vysoký plat? To sa vám zdá nečestné? A porovnávanie sociálnych demokratov podľa toho, aký majú veľký byt a aké majú auto, viete, táto matematika, pán poslanec Chren, ak by mala platiť podľa majetkového priznania pána Ivana Mikloša, on je potom člen Komunistickej strany. (Smiech a potlesk v sále.) Tuším mal 7-tisíc eur úspor a dvadsaťročný Golf, keď ho urobil prvýkrát.
Hovoríme o tej alternatíve, ktorá súvisí s tým, že čo by ste boli schopní urobiť pre Slovensko, či by ste boli schopní vydržať to nasadenie, ktoré musel absolvovať podpredseda vlády a minister financií v súboji práve so zničenou daňovou správou. Nikdy nič nebolo v takom rozklade pri odovzdávaní jednej vlády druhej vláde ako práve daňová správa. A otočiť výsledok mínus 500 mil. na plus 500 mil. tento rok, to je miliarda eur zachránených, pán poslanec Matovič, ktoré prišli do rozpočtu a za vašej vlády tam neboli. To sú tzv. zarobené peniaze pre občanov. To sú presne tie peniaze, z ktorých potom môžu prísť vlaky zadarmo, z ktorých potom môžu prísť sociálne opatrenia, aby sa ľuďom lepšie žilo. To sú presne tie fakty, na ktoré, samozrejme, pri svojich vystúpeniach vždy zabudnete. To je dennodenný súboj ministra financií o to, aby podvodníci nekradli dane, ale dali ich tam, pre tých ľudí, ktorí ich potrebujú, do zdravotníctva, do sociálnych vecí, do školstva, lebo inak by tam neboli, inak by tam chýbala miliarda každoročne. Vo vašom výpočte keď to narátam na desať rokov, je to 10 mld. eur, o ktoré práve konaním v čase, keď ste boli súčasťou vlády, Slovensko by prišlo, keby neprišla vláda Roberta Fica a podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír. Bolo by to 10 mld., dajte si to do toho svojho účtu, pán poslanec Matovič, dajte si to tam.
Toto sú reálne čísla, reálne výsledky, ktoré ohodnotí Medzinárodný menový fond, OECD, a nie vy, ale organizácie, ktoré nemajú dôvod chváliť SMER. A to ani nie je o pochvale strany SMER, to nie je o nás. To je o tom, že je šanca pomôcť ľuďom.
Ja si veľmi dobre pamätám, aká obrovská kritika bola pri vianočných dôchodkoch, čo ste almužny nazývali. Hovorili ste tak: „Dávate ľuďom pár drobných.“ To je tiež nestretnutie sa s realitou, povedať že 70 eur je pár drobných, okej, súhlasím. Ale pre dôchodcu sú to zásadné peniaze. Kritizovali ste to od rána do večera, pomaly ste boli kvôli tomu schopní odvolávať vtedajšiu ministerku práce, sociálnych vecí Vierku Tomanovú. Prišli ste do vlády a nezrušili ste to opatrenie. Čím to je, že ste ho nezrušili? Presne preto ste vedeli, že je správne, a vedeli ste, že je dobré a že je nevyhnutné, aby sme zvyšovali rozsah toho prerozdelenia, aby aj ľudia dostali peniaze z toho, že sa štátu lepšie ekonomicky darí, že sa nám darí šetriť (Potlesk.), že ESO je dneska už na 690 miliónoch. To sú podstatné veci, že máme tie peniaze, ktoré môžeme potom následne prerozdeliť medzi ľudí, aby študenti mohli chodiť zadarmo, aby dôchodcovia na jeseň svojho života si tiež mohli ísť za svojimi vnúčatami bez toho, aby museli hľadať vo svojich peňaženkách. Jasné, keď to vydelíte 5,4 mil. ľuďmi, tak tá suma je o niečo menšia. Ale v globále tie peniaze musíte nájsť, aby ste to tým ľuďom mohli dať. Musíte tých 10 mld. vrátiť do rozpočtu, ktoré sa stratili po konaní ministerstva financií počas vlády, ktorej ste boli súčasťou. Som povedal, toho bolo mínus 500 mil., teraz je plus 500 mil., to je 1 mld. (Reakcie z pléna.) A vy ste hovorili vždycky v desaťročnom horizonte. Tak som iba použil vašu matematiku, desaťročný horizont. (Potlesk a smiech v sále.) Súhlasím, v tejto chvíli to odvolávam, vrátim sa k tomu, že je to 500 mil., keď vy poviete, že tiež nezmyslom bola tá matematika, ktorú ste povedali. (Reakcia navrhovateľa.) No tiež ste to vypočítavali na 10 rokov. To sedí.
Takže z môjho pohľadu sa vrátim k tomu, aké veľké veci ste boli schopní robiť, keď ste boli v šesťčlennom zlúčení počas tých dvoch rokov. Prieskum, ktorý som videl asi pred mesiacom, hovoril, že siedmi v kope by mohli mať väčšinu, 76 hlasov, možno nech aj 80. To naozaj si myslíme, že takto by mohlo fungovať Slovensko, že sedem individualít, kde vždycky na konci dňa je asi 20 nezávislých poslancov, by bolo schopných sa dohodnúť na tom, že niečo pre Slovákov naozaj urobíte? Pokúšali ste sa o to dva roky. A tá vizitka bola jasná. Každému z vás želám úspech, aby ste zaujali svojich voličov, aby ste ich oslovili, oslovili predovšetkým svojou prácou, ale nie politikárčením, tým, čoho sme dnes naozaj bezprostrednými svedkami.
Dneska som už počul naozaj veľa a bavíme sa aj o tom, ako sa zvláda situácia dramatická, keď je ťažké obdobie. A dneska je ťažké obdobie. Slovensko je zasiahnuté sankciami, ktoré sme uvalili ako Európska únia na Rusko. (Reakcia z pléna.) Naozaj, pán poslanec Kaník, ja vás chcem ušetriť, aby som si nerobil nemiestne žarty z vás.
Ale jedna vec je, že, viete, možno ste si nevšimli, Nemecko je najväčším partnerom Slovenskej republiky. Určite ste si to všimli. A hlavnou príčinou, prečo Nemecko ide, sa blíži k recesii, sú sankcie a problém na rusko-ukrajinskom konflikte. A keďže sú tam naši najväčší zákazníci, naozaj je nelogické povedať, že sa nás to dosť intenzívne týka. Vy hovoríte, že chodíte do tých regiónov. Choďte medzi tých podnikateľov, ktorí majú nemecké objednávky a ktorí hovoria, že sa im tie objednávky stenčujú, lebo Nemci u nich neobjednávajú.
A v tomto čase musíme zostaviť rozpočet, ktorý bude seriózny. A ja viem presne, čo bude počúvať podpredseda vlády a minister financií Kažimír, keď sa tu bude preberať rozpočet. Môžeme tak rátať, koľkokrát zaznejú slová „hlinené nohy“ a: „Nikdy nedodrží tie ciele, ktoré si v rozpočte stanovil.“ A potom vám už nebude hanba o rok konštatovať, to sa presne stalo v roku 2013, keď sa robil rozpočet na rok 2013, dokonca lepší výsledok hospodárenia sme dosiahli, ako bol plánovaný v rozpočte, o ktorom ste povedali, že je nezmyslom, že je vymyslený, že nikdy nebude fungovať a nikdy sa nestane. Nemáte v sebe toľko morálnej odvahy, aby ste povedali: „Prepáčte, mýlili sme sa, naozaj hospodárili ste lepšie. Naozaj ste ušetrili, naozaj minister financií dotiahol ten rozpočet do zdarného konca napriek všetkým možným prekážkam.“ Budete hovoriť o jednorazových autoch a podobných veciach, ani jeden tam z nich nie je, viete, že sa nakoniec nerealizovali, na ktoré ste upozorňovali. A ja sa veľmi teším na tú diskusiu. A toto presne budeme počúvať: „hlinené nohy, nereálne základy“ a: „Na vode to stojí, sú to iba odhady.“ Tvrdou prácou vám dokáže potom minister financií, že to zvládne. No ale však čo, tak trošku sme si pokecali v parlamente, trošku sme porozprávali nezmysly. Veď, čo, to je dôvod, prečo vám niekedy ten volič neverí.
Vrátim sa k tomu pri pánovi poslancovi Kollárovi, keď sa postavil ku tej finančnej správe zodpovedne, musím to oceniť, lebo to vtedy rozhoduje o integrite osobnosti, či je schopná na niečo poukázať, aj keď sa to priamo týka jej, možno aj jej vlastne vlády, ktorej je súčasťou.
Ďalšia vec, finančné skupiny.
Veľmi som sa pobavil, keď pán poslanec Uhliarik hovoril o nominantovi Penty. Musím naozaj povedať ... (Smiech v sále.) Jeho prezývka pentliarik je naozaj dostatočne dobre známa. A príde mi to fakt vtipné. To už je bez zrkadla. To je bez toho, že by som sa bol schopný na to pozrieť. Ale nechcem sa ho osobne dotknúť.
Ja vám poviem presne, v čom je rozdiel. Sú také dva ale fakt krásne príklady. Koľkože tu bolo plamenných prejavov pri tomto pulte a obviňovaní vlády Roberta Fica, aké národohospodárske škody spôsobil tým, že zakázal zisk poisťovniam? Ktoráže poisťovňa tu má najväčší zisk? Ktože vlastní tú poisťovňu? Kto nabral tú odvahu postaviť sa finančnej skupine a zobrať jej zisk? (Potlesk.) Robert Fico je to, pán Matovič. A boli ste súčasťou tej vlády, ktorá ten zisk povolila, ktorá opätovne uvoľnila zisk pre Pentu. Vy ste boli súčasťou tej vlády. (Reakcie z pléna.) Vážne? (Smiech v sále a reakcia z pléna.) Pán poslanec, dobrú chuť vám želám predovšetkým. (Smiech v sále, potlesk a reakcia z pléna.) Prosím? (Reakcia z pléna.) Dlho hovorím. Pán poslanec, viete, to je to, toto je súčasťou demokracie. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Poprosím vás, pán podpredseda vlády, pán poslanec...

Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
A teraz ste sa presne prejavili, ako ste nedokázali zniesť počúvať naše prejavy, keď ste boli vo vláde, a obmedzili ste diskusiu opozícii. Máte pocit, že vláda Roberta Fica vám niekedy obmedzila diskusiu, hovorili ste tu, čo to bolo? Boli to slová arogancia moci, že sme to zvolali na sobotu podvečer? Keby ste to podali o desiatej, začíname rokovať o desiatej. A nedeľa je naozaj deň, ktorý sa svätí na Slovensku, sme konzervatívna krajina, tak to by bol naozaj nevhodný deň. (Potlesk.) Chcem rešpektovať aj našich kolegov z Kresťanskodemokratického hnutia. A takisto platí, že každý má svoju prácu. Viete, naozaj my tú prácu robíme 16 hodín denne. A ja v pondelok, v utorok a v stredu mám množstvo povinností. Ja viem, že pán poslanec hovoril, že za mesiac stihol nejakých 14, ja ich stihnem za deň. Ale to nie je podstatné, tým netreba ani sa chváliť, ani nič iné robiť. Len hovorím tým, že má každý z nás svoj program. A keď raz sme sľúbili, že budeme diskutovať s ľuďmi o ich problémoch, ja po skončení tejto schôdze idem rovno do Košíc, lebo tam aj cez víkend, aj v nedeľu mám povinnosti. (Reakcia z pléna.) Výborne, vy tam bývate pán poslanec, to je jednoduché. (Smiech v sále.) Tak čo je dôležité? Urobili sme to v jediný deň, ktorý naozaj bol možný z tých všetkých dní. Počas moratória by ste nás za to kritizovali, že je na to moratórium, počas pracovných dní by ste nás kritizovali za to, že to dávame na dni, keď sú všetci vo voľbách, a využívame, že máte vtedy svoje povinnosti počas volebnej kampane. Každé zvolanie schôdze by bol problém. A viete, čím som sa pobavil na minulej schôdzi? To je presne ten problém s vašou integritou, bola schôdza, kde sme neboli, pretože to bolo naozaj extrémne vulgárne a toho sa nikdy neplánujem zúčastňovať. Tu chcem oceniť, naozaj asi fakt nepatrí úplne do parlamentu, pán poslanec Matovič, ten slovník, toto, hlavne obviňovať z regulárnych trestných činov bez toho, aby ste podali trestné oznámenie, bez toho aby ste podali trestné oznámenie, lebo to je presne tak ako s tými dvadsiatimi miliónmi. Na druhej strane musím povedať, že vtedy vyčítali, že tu nie sme, prečo nevystupuje, čoho sa bojí Ficova vláda. Tak minule sme teda vystupovali, aby sme splnili želania opozície. Čo som počul v dvoch prejavoch hneď po tom? „Prečo vystupujú stále. Berú nám priestor na vystúpenia.“ Skúste sa dohodnúť, my vám radi vyhovieme, len boli by sme radi, aby sme vedeli, čo naozaj chcete, z tohto to nie je úplne jasné.
No ale vrátim sa ešte raz k tomu, čo som chcel povedať. Práve to uvoľnenie ziskov pre Pentu, to je vec, s ktorou ste nič neurobili. Alebo chceme dať lepší príklad finančným skupinám alebo teda veľkým nadnárodným koncernom?
Pamätáte si, keď sme zakázali zvyšovanie cien plynu len cez predstavenstvo, v ktorom mali západní investori, ktorí nemajú nič s našimi občanmi? Skúste mi povedať, čo bolo prvé opatrenie, ktoré vtedy urobil pán Miškov? Dovolil, aby sa opätovne zvyšovalo ľuďom len cez predstavenstvo, aby štát do toho nemohol rozprávať. Prosím vás pekne, že vy vôbec máte odvahu si brať slovenských občanov do úst, že vôbec máte tú odvahu? (Potlesk.) A schovával toto opatrenie „sloboda trhu, liberalizácia“, tieto veci treba. A prvé bolo, čo spravil, keď prišiel do úradu, zrušil naše rozhodnutie: „Nebudete si, drahí Nemci a Francúzi, zvyšovať plyn podľa toho, ako sa vám zachce.“ Ale musíte rešpektovať ekonomickú situáciu našich občanov. A prvé, čo ste potom spravili, bolo, že odblokovali ste hrádzu a cena plynu išla hore. Samozrejme, kto to zaplatil? Sú to občania. Komu to platili? Platili to zahraničným veľkým nadnárodným korporáciám. A vy tak chcete hovoriť o tom, že ochraňujete záujmy ľudí? Toto bol konkrétny dôkaz, keď ste ich nechránili. Vadila ministerstvu hospodárstva v tom čase akákoľvek regulácia cien. Ja sa teším z toho, že ceny teraz klesajú. Má to viacero faktorov. Najmä určite nie je zásluhou vlády, že klesá cena ropy. Teším sa, že ide dolu. Ale rovnako tak nechceme dovoliť, aby niekto zvyšoval ceny len tak. To je hlavný dôvod, prečo vláda prevzala SPP obchodníka, aby sme mali dosah na cenu plynu, pán poslanec Matovič, lebo chceme, aby ľudia mali normálne podmienky, pretože cena plynu bola počas prvej Ficovej vlády stabilná. To je pre mňa rozhodujúce, že napriek tomu že bola inflácia, nestúpali tieto nároky na energie. Aj vďaka tomu počas vlády Roberta Fica reálna mzda stúpala, stúpa dnes. Nie je toto snáď najpodstatnejšie? Nie je toto ten hlavný záujem, aby občan mal normálne podmienky pre svoj život, pre svoju existenciu? Toto je veľmi dôležité.
Veľmi radi hovoríte o zdravotníctve, o tom, ako ľudia v ňom niečo platili. Pán poslanec Novotný, povedzte mi, neboli ste vy jedným z poslancov, ktorí hlasovali za zavedenie poplatkov v zdravotníctve? (Reakcia z pléna.) Čiže vy ste boli jeden z tých strojcov, keď ľudia museli začať platiť lekárov. (Reakcie z pléna.) Jasné, sám viete, že... (Prerušenie vystúpenie predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Prosím vás, nediskutujte, pán podpredseda vlády.

Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Nechcem s vami diskutovať na túto tému, ja vám len chcem povedať, že my sme to kritizovali, pán poslanec. Kritizovali sme zavedenie poplatkov v zdravotníctve. Možno si to už dneska málokto pamätá, lebo už bolo to pred ôsmimi rokmi. A povedali sme, že zrušíme tie poplatky, že sa nám nepáčia. Aj sme ich zrušili. (Reakcie z pléna.) Až má niekto záujem si vybrať vodičský preukaz a lekár mu za to niečo vyúčtuje, to je jedna vec. To asi nesúvisí s jeho ošetrením, že, pán poslanec. Neriešme to.
Takisto ste kritizovali aj tie vianočné dôchodky. A nezrušili ste ich.
Ak teraz kritizujete zavedenie cestovania zadarmo a chcete prejaviť tú odvahu, o ktorej hovoríte, a byť teda integrálnymi, teším sa na vaše predvolebné bilbordy, kde budete mať nadpis: „Zrušíme cestovanie zadarmo.“ (Potlesk.) No schválne som veľmi na to zvedavý, či niekedy tú svoju odvahu presadzovať „správne názory“, ako vy im hovoríte, naozaj aj budete mať. Rád by som videl ten bilbord s nadpisom „Zrušíme cestovanie pre študentov a dôchodcov zadarmo.“ Ja viem, že sa konfrontujete práve s dobrým sociálnym programom a ťažko sa to počúva, lebo predsa len ste pod tlakom verejnosti v tomto prípade, lebo ste tiež mali možnosť takéto niečo urobiť. Boli ste tu 10 rokov. Mohli ste to kedykoľvek spraviť. Ale nespravili ste to. A to je ten hlavný rozdiel, ktorý nás rozlišuje.
Toľko máte v ústach ľudí, ktorí hľadajú prácu, občanov Slovenskej republiky. Čo bola jedna z prvých vecí, ktorú ste urobili keď ste nastúpili? Zrušili ste sociálny Zákonník práce a nechali ste ľudí na voľno prepúšťať len tak slovami zamestnávateľa: „Nepáči sa mi, von z roboty. (Potlesk.) Čože je to? Totiž treba podporovať podnikateľské prostredie a celé sa to schováva za vetu flexibilita trhu práce. Flexibilita trhu práce, to sú také obvyklé formulky, ktoré pravica často používa, aby sa ľudia dali z práce ľahšie vyhadzovať. A to je proste fakt.
Pán poslanec Kaník, môžete točiť hlavou v tomto prípade, koľko chcete, ale flexibilita trhu práce vo vašom ponímaní znamená ľahko sa zbaviť ľudí vo veku nad 50 rokov, pretože nevedia dobre možno jazyky, pretože im to minulý režim neumožnil sa ich dobre naučiť. Ako ľahko sa dneska zamestnávajú 50-roční ľudia? A to sú tí, ktorí im začínajú vadiť, lebo častejšie bývajú chorí.
Pán poslanec Matovič je podnikateľ. On sa o svojich zamestnancov staral, to už viackrát bolo povedané. Ale povedzte mi, správajú sa zamestnávatelia presne tak, keď mám ženu s dvoma malými deťmi, je v nevýhode pri zamestnaní, keď sa jej to druhé dieťa narodí, hneď ako budem môcť, môžem ju vyhodiť? To isté platí o ľuďoch, ktorí prekonajú päťdesiatku? To je tá flexibilita práce, o ktorej hovoríte? A to je presne to. Kritizovali sme to, ale nabrali sme odvahu, aby sme to zmenili.
A jedna z prvých vecí, ktorú sme prijali, je práve tam... (Reakcia z pléna.) Nezamestnanosť je o 2 % menšia, ako bola za vás, pán poslanec. (Potlesk.) Tu platí presne to isté, čo platilo aj v prípade tých cien plynu. To je presne to isté. Jednoducho tu máte konfrontáciu s reálnymi číslami alebo teda číslami rozpočtu. To sa nedá oklamať. To bude strašné, keď sa Zákonník práce prijme, keď zvýšite minimálnu mzdu, všetci budú prepustení. Koľko ľudí bolo prepustených na Slovensku, pretože bola zvýšená minimálna mzda? Toľko ste o tom v parlamente rozprávali. Viete, a opäť sme pri tých ľuďoch, keď chcete kritizovať, máte plné ústa ľudí, ako vy hájite ich záujmy. (Reakcia z pléna.) Pán poslanec Kaník, sám tomu neveríte, čo hovoríte, pretože práve o odvahe zvýšiť minimálnu mzdu na úkor peňazí rozpočtu, pretože nezvyšujeme záťaž pre podnikateľov, presne viete. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Pán poslanec, nediskutujte.

Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Podľa mňa je jeden z tých výborných nápadov ministra financií v tomto prípade, že na jednej strane zvýšite ľuďom minimálnu mzdu, na druhej strane nezaťažíte toho, kto tých ľudí zamestnáva. Nie je to geniálne riešenie? Už ste ho niekto za to pochválili? Nie, chápem, ale v každom prípade to je presne to, keď sa chcete oháňať ľuďmi, keď chcete hovoriť o tom, aký máte záujem o ľudí, toto je dôležité robiť. Rovnako ste mali dva roky na to, aby ste toto presadili. Ak to dnes presadzuje minister financií, je to presne po dvoch rokoch. My sa dnes môžeme porovnávať, kto čo dokázal urobiť a aký význam má mať stabilnú vládu, aký význam má mať vládu, v ktorej sa nevedia dohodnúť na ničom. A to je ten hlavný rozdiel, ktorý nás líši.
Blížim sa k záveru, nebojte sa.
Vrátim sa ešte k tomu, kde sme sa bavili o tých finančných skupinách.
Hovoril som o zisku samotných poisťovní, ktoré ste nechali len tak, proste Ústavný súd o tom rozhodol, ako povedal pán Novotný, no tak čo bude, tak bude mať Penta zisk. Pre mňa je dôležité, ako sme sa postavili k privatizácii. Predali ste letisko v Bratislave Pente. A my sme povedali, že sa proti tomu postavíme. A presne tej Pente, ktorá niekde spolupracuje, ktorú tak často beriete do úst v súvislosti so stranou SMER, sme urobili hrádzu pri privatizácii a vrátili sme tak letisko tam, kam patrí, do rúk štátu. (Potlesk.)
Pani poslankyňa Vášáryová, veľmi si vás vážim, povedala, že nikto na bratislavské letisko nelieta, to určite ocenia všetci turisti, ktorí z neho lietajú na dovolenky (Smiech v sále.), čo ste povedali, že sú pre vás nikto, ale to je postoj presne k tým ľuďom. Pozrite sa, pre mňa je jedna vec dôležitá, že... (Reakcie z pléna.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Páni poslanci, poprosím vás...

Kaliňák, Robert, podpredseda vlády a minister vnútra SR
Ja sa teším, až za vašej vlády bude viacej toho, pán poslanec, lebo všetci lietate z Viedne. Tak o čom sa tu bavíme? Vieme, ktorý je hlavný dôvod rozvoja bratislavského letiska. Podstatné je, že na to nevidím dôvod. Penta má aj košické letisko. Tomu sme už nestihli zabrániť, aby ho nemala. Čože lieta odtiaľ, keď hovoríte, že náš krok bol nesprávny? (Reakcia z pléna.) Tak porovnajme dve veci, ktoré sa dajú porovnať, pán poslanec Kaník. Pente ste skôr košické letisko predali a bratislavské sme jej zobrali naspäť. Neviem, koľko miliónov to bolo, či to je 1,5 mil. Neviem, aké je tu momentálne číslo, ktoré lieta. Pán minister Počiatek to bude vedieť povedať. Ale keď som minule bol v Košiciach na letisku, lebo sme tam dávali nejaký ďalší kus do technického múzea, tak sa ma jeden kolega opýtal, či to nevyzerá ako súkromné letisko, lebo nikto tam nebol. Čiže vy ste povedali, že chybu urobil štát, ak zobral letisko do vlastných rúk, že to je dobre, keď to má súkromník. A čože ten súkromník rozlietal, akým spôsobom rozlietal tie Košice? Tu máte konkrétny dôkaz, že reči, ktoré ste viedli, proste neboli pravdou. Nechcem, aby ste sa priznali, že ste sa mýlili, na to nie ste dostatočne veľký, ale faktom zostáva, že toto sú fakty, ktoré sa nedajú spochybniť.
Čiže ak niekto postavil hrádzu proti Pente a proti bezbrehej privatizácii, ktorú ste robili za druhej Dzurindovej vlády, bola to práve vláda Roberta Fica. A ja vám to nevyčítam. (Potlesk.) Vy ste liberáli, chcete všetko privatizovať, nech sa páči.
Ale najväčším dôkazom toho, čoho ste schopní, je to, čo sa stalo pri privatizácii SPP. Nebudem tu hovoriť o číslach, o ktoré Slovensko prišlo a čo všetko sa tým stalo, ale pre mňa je jeden závažný fakt, Generálna prokuratúra začala konať v tom čase. Zistila a skonštatovala tak, že sa trestný čin stal. A čo potom povedala v záverečnej vete? „Ale nie je možné nikoho stíhať, lebo medzičasom vláda Mikuláša Dzurindu vypustila tento trestný čin z Trestného zákona.“ Chcete vy hovoriť o niečom stíhaní veľkých rýb, keď ste schopní zmeniť Trestný zákon, aby nedošlo k stíhaniu za privatizáciu SPP? (Potlesk.)
Ja nebudem hovoriť o rôznych Honolulu, i keď si myslím, či Honolulu nie je náhodou súčasťou Spojených štátov, pán poslanec. Ja by som ich tak akože úplne neporovnával. Mne sa zdalo, že je to mesto na Havaji, mesto na Havaji, že je súčasťou pomernej vyspelej demokracie, dať to dokopy s niektorými inými krajinami, ako je Belize. Ale faktom zostáva, že nepamätám, v ktorej krajine sa toto môže stať, aby sa to takto menilo.
Dovoľte, aby som vám pripomenul ešte niektoré zaujímavé veci.
Boli ste súčasťou vlády tí, milí kolegovia, ktorí tu dnes sedíte, keď prebehli tieto rozhovory. Dovoľte, aby som z nich citoval. „Gabo berie vec alternatívne vzhľadom na fakt, že pozadie pre stranu je rovnaké.“ Pán poslanec Novotný, ste súčasťou tej strany, rád by som vám to pripomenul. Toto boli vaši kolegovia, ktorí povedali, že však to je jedno, kto to vyhrá, ten úplatok bude rovnaký. A hneď na to bol ďalší hovor, ktorý hovoril: „Áno, prešlo to už účtom UBS.“ UBS je veľká banka, to viete, švajčiarska. Priznám sa, že ak v tejto chvíli, pán poslanec Matovič, vám nevadí, že je tam podpis Mikuláša Dzurindu, a myslíte si, že to je ten správny človek, ktorý má právo moralizovať na tému vlády Roberta Fica, tak potom je to naozaj strata mnohých súdností v tejto oblasti.
Veď nebudeme hovoriť o všetkých ďalších kauzách, to by sme tu boli naozaj do rána, ale poviem záver.
Ešte, prepáčte, predbehnem ten záver, som chcel povedať, že pán poslanec Novotný, prepáčte, že opätovne o vás hovorím, ale na to, ako skvelo ste viedli to zdravotníctvo, sa vás opýtam: Kohože lekári zahádzali plášťami? (Smiech a potlesk v sále.) Nie... (Reakcia z pléna.) Situácia, pán poslanec Osuský, je tu naozaj ťažká, nie jednoduchá. Ale snažíme sa aspoň komunikovať tak, aby tá situácia pravidelne sa zlepšovala. Ale to nie je dôležité.
Ja len hovorím o tom, že vždy sa chcete postaviť do roly tých nadľudí, ktorí vedia všetko lepšie ako tí obyčajní sociálni demokrati, ako tí červení, vy ste tá intelektuálna elita, ktorá vlastne vie všetko lepšie, to je ten hlavný problém, že potom máte naozaj ďaleko k tým obyčajným ľuďom, a teraz tým myslím tých naozajstných obyčajných ľudí, ale možno aj k Obyčajným tu v parlamente.
Na záver chcem povedať, dostal som otázky: Nie je málo, že pani podpredsedníčka parlamentu iba odstúpila zo svojej funkcie? Nemala by odstúpiť aj z poslaneckého miesta? Keby sme dali to meradlo, o ktorom sme tu dnes hovorili, a sme pospomínali aj tieto všetky fakty, ktoré boli historicky dané, je dosť možné, že na miestach opozície by boli iba prázdne miesta. Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

8.11.2014 o 21:41 hod.

JUDr.

Robert Kaliňák

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:42

Ľudovít Kaník
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán minister, išli ste presne v tom duchu, ako noty sú rozdané alebo jednoducho ako takto to budete robiť v duchu hesla: „My o koze, vy o voze." Išli ste tak jednoducho odviesť pozornosť od toho, o čom je táto schôdza, rozoberať tu bývalú vládu, útočiť na druhých a hlavne sa nebaviť o podstate problému. Podstata problému, pre ktorý dnes navrhujeme odvolať Roberta Fica, je vytvorenie systému, ktorý vedie k takýmto kauzám. To je ten veľký rozdiel oproti minulosti. Ja som nikdy netvrdil a nebudem hovoriť, že sa niečo nestalo. A nemyslím si, že bude niekedy existovať situácia, že za všetkých budete vedieť ručiť, že sa nikdy nič nestane. Ale je veľký rozdiel, či vytvárate systém, ktorý toto potláča, pričom keď sa niečo stane, sú to zlyhania jednotlivcov, alebo či vytvárate systém, ktorý na toto nielen nabáda, ale inak nevie fungovať. A ja si pomôžem citátom z dnešnej tlače: „Fico na Slovensku vybudoval zvláštny systém, v ktorom je politika úzko prepojená s miliardármi a oligarchami, konkrétne s podnikateľom Širokým, ktorý má pod palcom diaľnice a zdravotníctvo, spolu s Paškom, s podnikateľom Brhelom, ktorý kontroluje energetiku, spolu s Kaliňákom a podnikateľom Výbohom, ktorý sa pohybuje v rezorte dopravy a obrany, ktorý je blízky priateľ Roberta Fica.“ To je citát z dnešnej tlače. O tomto je táto schôdza, že vy vytvárate systém, kde sa jednoducho prerozdeľujú zdroje vybratým skupinám, ktoré ovládajú konkrétne sektory ekonomiky. To je problém.
A vy ste tu milióny vecí rozoberali, o čom poviem niečo vo vystúpení, keď na mňa príde rad, lebo na to nie je teraz priestor, ale štylizovať sa do roly sociálneho demokrata, to je veľmi zábavná pozícia.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.11.2014 o 22:42 hod.

Ing.

Ľudovít Kaník

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:44

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja som zvedavý, ako sa to bude vyvíjať, lebo naozaj aj Tóra, aj Biblia sa dá študovať roky. A otázka stojí, či aj kolegovia po vás znova s tým začnú od Adama, hej, lebo to bol Genezis na 95 % proste, viete, pán kolega, ak vám nezáleží na Ferovi, ja som tu spomenul Fera z Oravskej Lesnej, ale aj Janovi z Hriňovej aj z Dunajskej Lužnej, neviem hocikom z hocikadiaľ. Proste chcú hovoriť. Alebo aj preto to tu je, že ste to prekonali. Prešli ste určitý Rubikon, prešli ste za určitú hranicu. Proste je to moc. Máte pocit, že ste to vybavili. Viete, to je to vaše hrdinstvo, to je to smerácke hrdinstvo, že tu očiernite dievčatá, panie, slečny, pričom ani neviete, ktorá z nich to vlastne povedala. To je to hrdinstvo od vášho predsedu, ktorý obetuje ženy, ktoré vám držia chrbát. Chúďatá ženy vám držia chrbát a vy ich odstrelíte ako prvé. To je to vaše hrdinstvo, pán kolega. Viete, o hrdinoch sa točia filmy. Prosím vás, dalo by sa na Slovensku natočiť Statočné srdce? Prosím vás, s kým to bolo? Rozumiete tomu. To je presne to. To je tá naša predstava o tom. Toto je vaše hrdinstvo, že do prvej línie obetu ste hodili, ako psom ste hodili tie dve chúďatá? To je to vaše hrdinstvo? A teraz tu hovoríte, ako ste to vyriešili? A koho prikrývate? Spomínali ste november 1989. Pán kolega, čo je to, koho prerástol mozog slaninou, keď niekto napchá oslavy 17. novembra na predražený štadión Širokého, do budovy, ktorá je stavebne prepojená s budovou hotela, ktorý tam, mimochodom, vyrástol? A viete, kto tam v kancelárskej časti sedí? Je to firma MEDICAL GROUP, tá firma, ktorá je spojená s CT-čkom. A vy ste tam chceli nahnať detiská, aby vám tam pili pivo v tých Širokého bufetoch a ešte sa tam chceli z VIP lóže producírovať tak, ako oslavujete 17. november. No nikto vám to neuveril. To je už prerastené... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.11.2014 o 22:44 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:46

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Celkom rád by som sa ešte vzdal aj času v prospech Lojza. Každopádne, pán minister, ako komediálna vsuvka to bolo určite výborné, ale, opakujem, vy ste vôbec nepochopili, o čom táto schôdza je. My chceme odvolať Roberta Fica. Dávame návrh na odvolanie Roberta Fica, nie Ivety Radičovej. Čiže vyčítať tu akúkoľvek kauzu do minulosti je úplne mimo misy.
Či som u Čentéša vypovedal? Áno, vypovedal som u neho o korupcii strany SMER, tak nemusíte zavádzať tým, že to nebolo o strane SMER, že to bolo o opozičných stranách.
Povedali ste, že za Fica bola cena plynu stabilná. Ja si myslím, že sa hlboko mýlite, myslím, že pán minister súčasný financií tvrdil v televízii, že o 90 % tá cena poklesla.
Keď hovoríte, že niekto tu hovoril, že pešiaci sú automaticky podpredsedovia parlamentu a že to znevažujeme, nie, to bolo myslené v duchu hierarchie v mafii. V tomto duchu sú to pešiaci tých ľudí, ktorých ste odvolali.
Keď ste vyčítali tie monitory, ja za seba chcem povedať: Prepáčte tie monitory.
Keď hovoríte o tom, že nejakých 10 mld. eur zachránil pán minister financií tým, že vyriešil de facto momentálny problém v softvéri v daňovej správe, tak myslím si, že to je dosť hrubá lož. Ja keď som vypočítal, že pri SPP napríklad za 10 rokov takto prídeme o 3 mld. eur, tak to vychádzalo naozaj z faktov, lebo ročne keď strácame 300 mil. eur rozhodnutím vaším, a teda pána premiéra Fica, krát 10 to robí 3 mld. eur. Takže skúste sa nemýliť.
A keď hovoríte o tom, aký je rozdiel medzi košickým a bratislavským letiskom, rozdiel voči roku 2006 je pri obidvoch prípadoch mínus 30 %... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.11.2014 o 22:46 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 22:48

Miroslav Kadúc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Uf, pán minister, z pohľadu opozičného poslanca musím vám skloniť teda poklonu. Vy ste živé striebro z pohľadu strany SMER, a teda určite aj vášho.
Ale teda aby som možno povedal k tomu, čo ste hovorili o mne. Teda ja naozaj som smutný z toho, v akom stave je opozícia a čo sa dialo za časti opozície. A je mi naozaj zle z toho, že nikto neniesol zodpovednosť za to, že štátu škodu nikto nenahradil. V čom je to iné? V čom je spravovanie štátnych peňazí iné od pokladníčky v potravinách? Tá má hmotnú zodpovednosť. Tu medzi verejnými činiteľmi tá hmotná zodpovednosť absentuje.
Vy ste povedali, že chcete sa zlepšovať. Tak ste to nejako povedali. A predpokladám, že tá snaha trvá posledných osem rokov. Vy ste boli pri vláde takmer sedem rokov. Tak vám položím otázku: Keby sme vynechali tých, čo dostali vianočný príspevok, tých, čo majú vlaky zadarmo, keby sme vynechali tých, čo majú stranícku knižku strany SMER, potom koľko ľudí vás bude podporovať, koľko z nich bude spokojných s vašou vládou? Skúste mi na to odpovedať.
A hovoríme tu raz o korupcii. Naozaj, skúste mi povedať k nasledovnému. Tu na Slovensku, aspoň teda čo ja zachytávam, väčšina ľudí nepochybuje o tom, že pri vládnej strane je korupcia. A keď sa pozriem na opozíciu, nie je to z dôvodu, že by to kričala opozícia. Je to z nejakého iného dôvodu, ľudia si myslia, že pri strane SMER je korupcia.
A ešte ste povedali, že viete a chcete hospodáriť a dobre hospodáriť. Verejný dlh za roky 2007 až 2013, ak sa nemýlim, stúpol o 140%, úroky pritom narástli o 40 %. Dnes máme verejný dlh 40 mld. eur a platíme ročne 1,35 mld. eur ročne na úrokoch. Myslím, že ma pán minister možnože opraví, ale tie sumy sú hrozivé. Toto je riadne hospodárenie? Určite nie je riadne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.11.2014 o 22:48 hod.

JUDr. Ing.

Miroslav Kadúc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video