Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

11.2.2016 o 19:07 hod.

Mgr. PhD.

Oľga Nachtmannová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 19:07 - 19:09 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Pán poslanec Kaník, takže keď sú pre vás dva platy učiteľa iba omrvinky, tak potom neviem, čo mám na to povedať. Viete, je veľmi komické, keď poviete, že bolo treba urobiť zásadné zmeny v ekonomike, tak ste nemohli dať ten 13., 14. plat, tak, bože, prečo ste ten plat tým učiteľom teda sľubovali, prečo ste to dokonca dali do zákona? Nie je to podvod na učiteľoch? A teraz poviete, že na to nebolo? Nie je to fakt smiešne? Navyše veď vtedy mal štát v rukách väčšinu strategických podnikov. Ste obyčajný klamár a podvodník, prepáčte, keď toto hovoríte.A potom hovoríte, prečo sa vraciame do roku 2002. Ale veď vy ste tu pred chvíľočkou vo vystúpení spomínali socializmus a ja som vám už povedala, ja tu používam extrapoláciu na základe toho, ako sa niekto správa v minulosti, predpokladám, že sa tak bude správať aj v budúcnosti. Vy nie ste tabula rasa, vy nie ste nepopísaná tabuľa, vy už máte svoju politickú minulosť. Ste klamali v roku 1998, že v žiadnom prípade nebudete privatizovať strategické podniky, že na to je zákon, ten ste okamžite, ako ste začali vládnuť zmenili, zrušili. A to isté ste urobili v roku 2002. Tak ja mám právo použiť tieto prípady na to, aby som dokázala, že, žiaľbohu, vám veriť sa nedá, že ste vierolomný, keď vám to vyhovuje, keď je pred voľbami, nasľubujete každému modré z neba a po voľbách sa začnete vyhovárať, že je veľmi zlá situácia. Prepáčte, ale my sme našli podstatne horšiu situáciu, takú, že bol totálne rozbitý finančný systém (Reakcia z pléna.), zbytočne sa usmievate, ľudia si to veľmi dobre pamätajú, ako fungovali daňové úrady.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 11.2.2016 18:58 - 19:05 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. V podstate inšpiroval ma pán poslanec Kaník, ktorý práve vystúpil, keď išiel takisto do minulosti. Tak, prosím vás, nevytýkajte mi, že spomínam nejaké minulé roky, pretože vy ste išli dokonca do čias socializmu.
K tomu, že učitelia v roku 2006 uverili sľubom, demagogickým heslám a tak ďalej. Nalejme si čistého vína, učitelia konečne pochopili, že ich stále klamete, pretože v roku 2002, tesne pred voľbami, od 1. 4. 2002 vstúpil do platnosti zákon o verejnej službe. Pripomeňme si tento fakt. O 5 mesiacov na to boli voľby, pričom bola garantovaná polovica 13. platu v roku 2003, polovica 13. a 14. platu v roku 2004, celý 13. plat, polovica 14. Platu v roku 2005 a celý 13. a 14. plat v roku 2006. Takto to bolo naprojektované v zákone. Prišli voľby, SDKÚ zložilo vládu a na to začalo s tým, že hneď, okamžite treba 13. a 14. plat zo zákona dať preč. Vy ste boli vtedy minister práce, sociálnych vecí a rodiny, toto bolo presne želanie vaše. Čiže vy ste sa zaslúžili o to, že už vám nikto neveril. Vtedy išli učitelia do protestov, vtedy odborári vyzvali na protesty. Čiže uvádzajú učitelia, Iniciatíva slovenských učiteľov, že vtedy sa vtedajší poslanec Fico pripojil k štrajkujúcim. Prepáčte, ktorý zodpovedný politik by sa nebol pripojil k nim vtedy, veď ste všetkých učiteľov surovo oklamali. Takto oklamaní učitelia nikdy doteraz neboli. Proste použijem extrapoláciu, na základe toho, ako ste sa vtedy zachovali, tak očakávam, že takto ste schopní sa zachovať aj v budúcnosti. Analyzujem bývalé vývojové trendy, no, žiaľbohu, je to tak.
A, pán poslanec Kaník, nielenže ste zrušili 13., 14. plat, keďže sa vám nepodarilo presvedčiť všetkých, aby sa to zo zákona vyňalo, tak vy ste išli až na to, že ste ten zákon rozbili na dva zákony, zákon o práci vo verejnom záujme a zákon o zamestnávaní niektorých zamestnancov pri prácach vo verejnom záujme, teda totálne nelogicky. Zoberme si Zákonník práce, úplne logicky do seba zapojil aj zákon o mzde. Má to logiku. Pritom sa to týka zamestnávania veľmi širokej skupiny ľudí. A vy ste určitú skupinu, ktorá pracuje vo verejnej službe, ktorú ste potom dali pod verejný záujem, rozbili na dve skupiny. Akú to má logiku?
A ďalej poviem, išli ste ešte ďalej, keď vy nielenže ste tento zákon rozbili, ale vy ste chceli, aby ľudia čo robia vo verejnom záujme, vôbec neboli chránení tabuľkami. Vy ste to všetko chceli dať na plecia a do rúk primátorov, starostov. Citujem slová vášho štátneho tajomníka vtedajšieho 25-ročného Miroslava Beblavého: „Princípy zamestnávania vo verejnom sektore treba upraviť a viac ich priblížiť podmienkam v súkromných firmách.“ Najskôr malo ísť o vysoké školy a ďalšie zariadenia, vtedy vám namietali odborári, že totálne tak likvidujete odborníkov na vysokých školách, pretože spomeňme si na rok 2003, keď napríklad vtedy bol podľa tabuľky plat vysokoškolského profesora po 32 rokoch praxe 26 250 korún. Keby ste zaviedli to, čo ste chceli zaviesť, tak by jeho plat činil 10 790 korún.
Ak by ste chceli ísť ďalej, vy ste chceli tieto princípy preniesť aj na samosprávy. Po fiškálnej decentralizácii váš rezort uvažoval o uvoľnení ďalších skupín verejnej služby, najmä učiteľov základných a stredných škôl. Tak, páni učitelia, chápem to, vtedy vy ste boli možno ešte na stredných školách, niektorí z vás boli na pedagogických fakultách. Možno ste na tieto veci už zabudli. Ale je to fakt. A teraz máme to isté urobiť, niečo z toho sľúbiť a potom to nedodržať? No myslím si, že zodpovedná vláda toto urobiť nemôže.
A ešte ďalšia vec. Vy ste spomenuli vo svojom vystúpení, že ku koncu vládnutia ste už si uvedomovali, že máte prostriedky a tak ďalej, potom mi ale vysvetlite, vtedy prečo ste valorizovali platy až od 1. júla, za vašej vlády sa nevalorizovali od 1. januára, čo má logiku, od 1. júla čiže de facto učitelia dostali ten plat až za september, veď boli pred tým prázdniny. Toto ste nespomenuli takisto, samozrejme.
A musím podotknúť, hne, keď prvá vláda Roberta Fica nastúpila v roku 2006, tak hneď pri prvom kolektívnom vyjednávaní dala valorizáciu platov následne od 1. januára.
A ďalej, nechcem dlho hovoriť, pretože už toho zaznelo skutočne veľmi veľa, takže povedzme si fakty.
Prvá vláda Roberta Fica valorizovala to a vtedy, čo som hovorila, ten plat bol zvýšený o 26 %.
Od roku 2012, odkedy je druhá vláda Roberta Fica, hoci sme mali totálny rozvrat verejných financií, vďaka úplnému krachu finančnej správy, cez to všetko sa pre učiteľov zvýšenie platov našlo.
Ale to nie je všetko. Možno ste zabudli na to, mladí učitelia počas tejto vlády nemuseli počas prázdnin byť nezamestnaní, nemuseli sa teda hlásiť na úradoch práce, čo robiť museli za vašej vlády. Čiže za tie dva mesiace mali vyplatený riadny plat. Je zaujímavé, že mladí učitelia na toto veľmi rýchlo zabudli.
No a ešte tu je taká jedna malá vec, takisto zvýšenie podielových daní pre obce a VÚC-ky, v podstate o celých 100 %, do štátneho rozpočtu už nejde teda nič. A keďže máme školy, regionálne školstvo je fiškálne decentralizované, tak je jasné, že to má dopad na situáciu základných a stredných škôl. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 18:08 - 18:09 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa Vášáryová, plne sa stotožňujem s tým, že štrajk je základným právom občanov ktoréhokoľvek štátu. Len trošku úsmevne to znie z vašich úst, keďže keď štrajkovali železničiari, vtedy ste toto nehovorili, práve, naopak, hovorili ste, že nemajú právo štrajkovať, pretože nejde o kolektívne vyjednávanie. (Reakcia z pléna.) Dobre, možno nie vy osobne ste to hovorili, ale strana, ktorej ste boli členkou, to hovorila. Preto bol ten štrajk predbežným opatrením zastavený. To proste nezapriete. To sú historické fakty. Mne zbytočne tu budete hovoriť, že je to návrat niekde, ale ono to spolu všetko súvisí. A, mimochodom, nikdy ste to nepriznali, hoci to súdy uzavreli ako zákonný štrajk, pretože vtedy sa štrajkovalo za niečo, čo nebolo niekde podpísané, lebo skôr otázka vyvstáva, že štrajkujeme za niečo, čo už bolo raz písomne uzavreté. A tuná to nebolo. Tam to bolo kvôli rušeniu železničnej trati. Takže ale ďakujem za ten váš posun vo vašom myslení.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 16:10 - 16:11 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán podpredseda Figeľ, poznačila som si vašu vetu, ovocie dozrieva postupne. Plne s vami súhlasím. Áno, vzdelávanie je absorbovaním poznatkov postupne, postupne získavame múdrosť. Ako si však máme vysvetliť, ak si niekto to ovocie odtrhne, okamžite dostane titul bez toho, aby spĺňal elementárne podmienky pre získanie toho titulu. Áno, tak povedala pani Vášáryová, nájdu sa ľudia, čo mu to odklepnú, ale nie je za tým tá námaha, ktorá tú múdrosť predpokladá. Skutočná múdrosť predpokladá obrovské obete, pokoru a súdnosť. Viete asi na čo narážam. Ja som vám viackrát spomenula váš titul PhD. a nepresvedčili ste ma, lebo doteraz som presvedčená o tom, že tento titul vám nepatrí. Čestný titul doctor honoris causa, ktorý máte, vám mal postačovať. Ale vy ste absolvovali tretí stupeň vzdelávania, ktorého výsledkom je titul PhD. Ale vy ste nemali na to žiadnu skúšku. Stal sa taký precedens, že vlastne aj inžinier sa môže stať inžinierom bez toho, aby mal nejaké skúšky, keď stačí, že obháji diplomovú prácu. Viacerí vysokoškolskí pedagógovia mi potvrdili, že, áno, je to precedens, ktorý sa vo vašom prípade udial. A navyše, veď vy ste boli eurokomisár a práve pre vzdelávanie, vy ste mali ísť príkladom. A toto ozaj príklad nie je. Veľakrát ma na to aj samotní študenti upozorňujú. Preto, prepáčte, myslím si, že ľudia na Slovensku sú dostatočne múdri. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 14:45 - 14:47 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Hlina veľkú časť, podstate prevažnú ste sa vo svojom vystúpení venovali vysokým školám, aj keď, dajme tomu, toto stretnutie, to má trošku iné zameranie, ale kvitujem to, pretože, a dokonca poviem, že v mnohom s vami súhlasím čo ste povedali. Len problém je v tom, že my nie sme tí praví adresáti toho. Pán poslanec Novotný mi pred chvíľočkou hovoril, že nemám vracať sa do minulosti, lenže to inak nejde. Kedy vzniklo najviac vysokých škôl na Slovensku? No bolo to v rokoch 2002 až 2006. Za prvej vlády Roberta Fica nevznikla ani jedna vysoká škola. A takisto za súčasnej vlády nevznikla žiadna vysoká škola. Len tak pre porovnanie poviem, na Slovensku v roku 2002 bolo 22 vysokých škôl, v roku 2006 teda za 4 roky už ich bolo 34. V porovnaní s Dánskom Dáni majú iba o stotisíc obyvateľov menej ako Slovensko, v Dánsku v roku 2002 bolo 13 vysokých škôl, v roku 2006 bolo 9 vysokých škôl, išlo to tam od kvantity ku kvalite. Tuná skutočne s vami súhlasím. A zoberte si necelé dva roky vlády Ivety Radičovej. Viete, že za toto obdobie, dokonca hneď za prvý rok tohto obdobia vznikli na Slovensku dve nové vysoké školy, v Banskej Štiavnici a v Bratislave, ktorá sa zaoberá masmediálnou komunikáciou, čo nám skutočne chýbalo veľmi. Asi aj vy dostávate listy, ja často dostávam listy od absolventov politológie o tom, že nemajú prácu, že nemôžu sa nikde zamestnať. Nuž ale keď na x fakultách na Slovensku sa tento odbor študuje, tak, samozrejme, nie je dopyt po takto kvalifikovanej pracovnej sile. A to má ďalšie dôvody, ďalšie dopady. Viete, ono je to veľmi ťažké, ak to, čo je už dané do systému, to odtiaľ vylúčiť. Pred chvíľou ste počuli pána poslanca Poliačika, ktorý hovoril, že máme hneď červené súkno, keď je niečo súkromné. To tak nie je, ale skúste len povedať, že nejakú školu idete zrušiť. Proste... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 14:19 - 14:21 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Novotný, v úvode svojho vystúpenia ste hovorili, ako ste bol účastný rokovania školského výboru a že ste boli v šoku, ako to prebiehalo. Ja len pripomeniem, vy ste boli poslancom v roku 2002, vtedy vstúpil do platnosti 1. apríla 2002 zákon o verejnej službe. Týmto zákonom vláda sľubovala učiteľom 13. a 14. plat, bolo to rozložené po rok 2006. Vy ste za tento zákon pravdepodobne hlasovali. Nevedela som nájsť to hlasovanie, ale boli ste súčasťou SDKÚ, takže pravdepodobne je to tak. Je zaujímavé, že hneď po voľbách, ktoré boli v septembri 2002, čiže päť mesiacov po vstúpení tohto zákona do platnosti, ste začali hovoriť, že na to nie sú financie. Podotýkam, v tej dobe ešte bola v rukách Slovenska väčšina strategických podnikov a odrazu peniaze na to neboli. Tak rýchlo ste dali preč na ďalší rok tú polovicu 13. platu, čiže žiadny ďalší pre nich nebol plat, mimochodom, to bol dôvod, prečo vtedy vstúpili príslušné odbory do štrajku. A vy sám ste sa podieľali potom na tom, keď ste videli, že tie odbory neustúpia. A bola veľká nespokojnosť, lebo to bolo uvedené v zákone, tak ste tento zákon rýchlo zmietli zo stola a rozbili ste ho na dva zákony a to na zákon o verejnej službe a zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri prácach vo verejnej službe. Tam ste takisto hlasovali za návrh. Týmto dokázali viacerí z vás svoju vierolomnosť s tým, že pred voľbami niečo sľúbite, vzápätí po voľbách to rušíte. Prepáčte, k tomuto chcete dohnať aj nás? Môže zodpovedná vláda takto postupovať, aby mesiac pred voľbami niečo sľubovala? Vy ste to sľúbili päť mesiacov pred voľbami a nedodržali ste ten sľub. Takéto niečo, takýto chaos, takéto rozpočtové provizórium pre ďalšiu vládu určite Slovensko nepotrebuje. Takže ozaj to len a len politizujete. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11.2.2016 13:30 - 13:32 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Poliačik, ráno na výbore ste povedali, že svoj talent nebudete plytvať na výbory zbytočne, že si to využijete v pléne. Dobrý rétor sa drží hlavnej zásady, neklame. Dobrý rétor hľadá argumenty pre niečo a proti niečomu, ale určite neklame. A ja vám hneď poviem, v čom ste klamali. V úvode svojho vystúpenia ste povedali, môžete si to pozrieť zo záznamu, keď mi tu kričíte, že klamem, minister Čaplovič chcel zrušiť súkromné školy. Toto ste povedali. Ale tak to nebolo, preboha. Minister Čaplovič chcel znížiť normatív pre súkromné školy, čo je úplne logické. Ukážte mi jednu jedinú krajinu v Európskej únii, ktorá má stopercentný normatív rovnaký pre svoje školy či obecné alebo VÚC-karské a súkromné. Pán Jurzyca odišiel, chcela som ho na podporu ako ekonóma. Každý ekonóm vám potvrdí, že každé jedno podnikanie predpokladá určitú mieru rizika. Teda aj prevádzka súkromnej školy je na tom tak. My sme boli koncom júna v Českej republike u našich susedov a túto otázku sme im položili, či súkromné školy majú stopercentný normatív. Viete, nám povedali, že maximálne na začiatku dostávajú toho 60 % a že až keď sa preukáže, že tá škola je kvalitná a že tá škola má svoje opodstatnenie či už v obci alebo v meste, že tak potom sa ten normatív zvyšuje, ale až po určité roky pôsobenia, minimálne po jednom roku a aj to býva tak maximálne do 90 %. Tak, prosím vás, neklamte. Nikto tu nechcel rušiť súkromné školy, nikto túto vetu nepovedal. Proste klamali ste. Išlo iba o zníženie normatívu. Toto bola tá myšlienka.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 26.11.2015 11:39 - 11:39 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Pán poslanec Beblavý, keby to vaše vystúpenie bolo úprimné, tak by som sa nad ním asi zamyslela. Ale, žiaľbohu, ja vám v tomto vôbec neverím. V úvode vystúpenia ste poukazovali na mnohé dôvody, prečo takto. Ako bolo frustrujúce, keď ste boli predsedom pre nezlučiteľnosť funkcií, ako sme my poprikrývali.
Pán kolega, a neprikryli sme náhodou aj vás v tomto duchu? Veľmi dobre si spomínam, keď bolo podanie na vás, nebudem hovoriť všetko, čo tam bolo, pretože na to jednak nie je priestor a jednak ste v tlači niečo hovorili.
Ja by som sa iba jednu otázku spýtala, a doteraz ste na to nikde neodpovedali. Na svojej stránke politikom ste hovorili, že máte v hotovosti vo všetkom možnom 15-tisíc euro. Ale vzápätí ste si v hotovosti kúpili luxusné Audi za 60-tisíc euro. Potom znejú otázky, kde ste na to vzali?
A keď ste teda takto zásadový, prečo ste to na výbore nechceli vysvetľovať, prečo ste nič nechceli vysvetľovať? Naopak, vtedy ste hovorili, že náš výbor nemôže byť, nieže je policajt, že to má asi niekto iný rozoberať. Ale zároveň tuná vystupujete s tým, že my niekoho prikrývame. Toto považujem z vašej strany skutočne za veľmi zaujímavý posun. Takže vy môžete všetko, všetko je čisté. A my v dobrej viere niečo robíme, všetko je zlé.
Ja si spomínam, keď pán predseda Pellegrini dokonca hovoril, že chce, aby sme ho riešili. On vyslovene vyzval, aby sme ho riešili. A vy ako predseda výboru v tej dobe, keď bolo podanie na vás, vy ste nám takúto výzvu neadresovali. Presne opačne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.11.2015 15:28 - 15:30 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda, za slovo. Pán poslanec, prepáčte, ale splietali ste tu piate cez deviate. Ja sa dotknem iba jednej oblasti, ktorej rozumiem, pretože celý profesijný život pôsobím v školstve, aj pôsobila som v školstve, takže dotknem sa toho, tých štrajkujúcich učiteľov, ako ste hovorili, ktorí zaujímavou formou dnes protestujú. Vy máte asi krátku pamäť, keď vôbec otvárate učiteľov. Rok, tesne pred voľbami, rok 2002, čo ste prijali? Vtedy ste boli predseda výboru pre sociálne veci a bývanie. Prijali ste vtedy zákon o verejnej službe, kde ste učiteľom sľúbili trinásty a štrnásty plat. To bol krásny ťah pred voľbami nalákať týchto voličov. V roku 2006 už mali mať komplexne trinásty a štrnásty plat. Bolo to premyslené, všetci tomu uverili. Rok 2013 mali mať polovicu trinásteho, potom mali mať ďalšieho polovicu štrnásteho, potom, proste tak veľmi ste oklamali učiteľov.
Po voľbách ste zistili, teda, keď ste vyhrali, teda v podstate nevyhrali ste, ale sa vám podarilo zložiť tú vládu, tak ste zistili, že to bolo tak populistické, že a ešte poviem takúto vec. Vtedy ešte sme mali strategické podniky mnohé. Čiže bolo z čoho tie platy zvyšovať. A vy ste tento zákon zrušili, vy ste ho rozbili. Zákon o verejnej službe ste úplne nelogicky rozložili na dva zákony, na zákon 553, 554, pardon 552, 553.
Pán kolega, skutočne vy máte vôbec tú drzosť, poviem, otvárať túto otázku ohľadom učiteľov? Vyčerpali ste peniaze, čo boli z privatizácie strategických podnikov a učiteľom ostal len oči pre plač. Skutočne. Ten status učiteľa nie je zlý kvôli tomu, že momentálne, teda potom, v 2008 bola kríza, ale to, ako ste vy rozhajdákali peniaze. A potom, prepáčte, to je totálne úbohé hovoriť o tom, že nám nejde o školstvo, lebo naši voliči nie sú inteligentní. Takto urážať našich voličov, kádehák?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 16.9.2015 19:21 - 19:23 hod.

Oľga Nachtmannová Zobrazit prepis
Pán poslanec Madej, vaše vystúpenie bolo veľmi dobré z právneho kontextu, takou červenou niťou toho vystúpenia bolo upozornenie na nebezpečenstvo rezignácie na dodržiavanie zákonov, ktoré ste veľmi logicky podrobne vysvetlili.
Človek, ktorý skutočne uniká pred nebezpečenstvom, tak asi všetci uznáme, neodhadzuje svoje doklady. Súdny človek, ak nestratil ešte pud sebazáchovy, ak u neho funguje zdravý rozum, tak si povie, že za tým musí byť nejaká špekulácia. Veď ak niekde zúri vojna, tak asi každý má nachystané doklady pre núdzu. Myslím každý rozumný človek. Ak niekto odhodí doklady, tak ozaj za tým bude špekulácia. Dôvody môžu byť rôzne, môže za tým byť ozaj, že nie je z krajiny, kde je vojna, ekonomické dôvody. Môže to byť dôvod, aby mal väčšiu istotu, veď prenikli na verejnosť informácie, a je to veľmi časté, že muži, dospelí muži, zjavne je to dospelý muž a vydáva sa za dieťa, tvrdí že má dvanásť rokov, lebo vie, že má väčšiu istotu. No a v tom najhoršom prípade môže ísť kľudne o kriminálnikov, ľudí, ktorí majú za sebou nejakú nie celkom čistú minulosť alebo sú to príslušníci ISIS. A toto všetko ste tu veľmi pekne popísali.
Myslím si, že nesmieme rezignovať na právny základ. Ozaj ten pud sebazáchovy, povedali ste to trefne, Európa si musí zachovať, lebo mne to tiež tak pripadá, že Európa stráca pud sebazáchovy.
Ďakujem.
Skryt prepis