Ďakujem za slovo. V podstate inšpiroval ma pán poslanec Kaník, ktorý práve vystúpil, keď išiel takisto do minulosti. Tak, prosím vás, nevytýkajte mi, že spomínam nejaké minulé roky, pretože vy ste išli dokonca do čias socializmu.
K tomu, že učitelia v roku 2006 uverili sľubom, demagogickým heslám a tak ďalej. Nalejme si čistého vína, učitelia konečne pochopili, že ich stále klamete, pretože v roku 2002, tesne pred voľbami, od 1. 4. 2002...
Ďakujem za slovo. V podstate inšpiroval ma pán poslanec Kaník, ktorý práve vystúpil, keď išiel takisto do minulosti. Tak, prosím vás, nevytýkajte mi, že spomínam nejaké minulé roky, pretože vy ste išli dokonca do čias socializmu.
K tomu, že učitelia v roku 2006 uverili sľubom, demagogickým heslám a tak ďalej. Nalejme si čistého vína, učitelia konečne pochopili, že ich stále klamete, pretože v roku 2002, tesne pred voľbami, od 1. 4. 2002 vstúpil do platnosti zákon o verejnej službe. Pripomeňme si tento fakt. O 5 mesiacov na to boli voľby, pričom bola garantovaná polovica 13. platu v roku 2003, polovica 13. a 14. platu v roku 2004, celý 13. plat, polovica 14. Platu v roku 2005 a celý 13. a 14. plat v roku 2006. Takto to bolo naprojektované v zákone. Prišli voľby, SDKÚ zložilo vládu a na to začalo s tým, že hneď, okamžite treba 13. a 14. plat zo zákona dať preč. Vy ste boli vtedy minister práce, sociálnych vecí a rodiny, toto bolo presne želanie vaše. Čiže vy ste sa zaslúžili o to, že už vám nikto neveril. Vtedy išli učitelia do protestov, vtedy odborári vyzvali na protesty. Čiže uvádzajú učitelia, Iniciatíva slovenských učiteľov, že vtedy sa vtedajší poslanec Fico pripojil k štrajkujúcim. Prepáčte, ktorý zodpovedný politik by sa nebol pripojil k nim vtedy, veď ste všetkých učiteľov surovo oklamali. Takto oklamaní učitelia nikdy doteraz neboli. Proste použijem extrapoláciu, na základe toho, ako ste sa vtedy zachovali, tak očakávam, že takto ste schopní sa zachovať aj v budúcnosti. Analyzujem bývalé vývojové trendy, no, žiaľbohu, je to tak.
A, pán poslanec Kaník, nielenže ste zrušili 13., 14. plat, keďže sa vám nepodarilo presvedčiť všetkých, aby sa to zo zákona vyňalo, tak vy ste išli až na to, že ste ten zákon rozbili na dva zákony, zákon o práci vo verejnom záujme a zákon o zamestnávaní niektorých zamestnancov pri prácach vo verejnom záujme, teda totálne nelogicky. Zoberme si Zákonník práce, úplne logicky do seba zapojil aj zákon o mzde. Má to logiku. Pritom sa to týka zamestnávania veľmi širokej skupiny ľudí. A vy ste určitú skupinu, ktorá pracuje vo verejnej službe, ktorú ste potom dali pod verejný záujem, rozbili na dve skupiny. Akú to má logiku?
A ďalej poviem, išli ste ešte ďalej, keď vy nielenže ste tento zákon rozbili, ale vy ste chceli, aby ľudia čo robia vo verejnom záujme, vôbec neboli chránení tabuľkami. Vy ste to všetko chceli dať na plecia a do rúk primátorov, starostov. Citujem slová vášho štátneho tajomníka vtedajšieho 25-ročného Miroslava Beblavého: „Princípy zamestnávania vo verejnom sektore treba upraviť a viac ich priblížiť podmienkam v súkromných firmách.“ Najskôr malo ísť o vysoké školy a ďalšie zariadenia, vtedy vám namietali odborári, že totálne tak likvidujete odborníkov na vysokých školách, pretože spomeňme si na rok 2003, keď napríklad vtedy bol podľa tabuľky plat vysokoškolského profesora po 32 rokoch praxe 26 250 korún. Keby ste zaviedli to, čo ste chceli zaviesť, tak by jeho plat činil 10 790 korún.
Ak by ste chceli ísť ďalej, vy ste chceli tieto princípy preniesť aj na samosprávy. Po fiškálnej decentralizácii váš rezort uvažoval o uvoľnení ďalších skupín verejnej služby, najmä učiteľov základných a stredných škôl. Tak, páni učitelia, chápem to, vtedy vy ste boli možno ešte na stredných školách, niektorí z vás boli na pedagogických fakultách. Možno ste na tieto veci už zabudli. Ale je to fakt. A teraz máme to isté urobiť, niečo z toho sľúbiť a potom to nedodržať? No myslím si, že zodpovedná vláda toto urobiť nemôže.
A ešte ďalšia vec. Vy ste spomenuli vo svojom vystúpení, že ku koncu vládnutia ste už si uvedomovali, že máte prostriedky a tak ďalej, potom mi ale vysvetlite, vtedy prečo ste valorizovali platy až od 1. júla, za vašej vlády sa nevalorizovali od 1. januára, čo má logiku, od 1. júla čiže de facto učitelia dostali ten plat až za september, veď boli pred tým prázdniny. Toto ste nespomenuli takisto, samozrejme.
A musím podotknúť, hne, keď prvá vláda Roberta Fica nastúpila v roku 2006, tak hneď pri prvom kolektívnom vyjednávaní dala valorizáciu platov následne od 1. januára.
A ďalej, nechcem dlho hovoriť, pretože už toho zaznelo skutočne veľmi veľa, takže povedzme si fakty.
Prvá vláda Roberta Fica valorizovala to a vtedy, čo som hovorila, ten plat bol zvýšený o 26 %.
Od roku 2012, odkedy je druhá vláda Roberta Fica, hoci sme mali totálny rozvrat verejných financií, vďaka úplnému krachu finančnej správy, cez to všetko sa pre učiteľov zvýšenie platov našlo.
Ale to nie je všetko. Možno ste zabudli na to, mladí učitelia počas tejto vlády nemuseli počas prázdnin byť nezamestnaní, nemuseli sa teda hlásiť na úradoch práce, čo robiť museli za vašej vlády. Čiže za tie dva mesiace mali vyplatený riadny plat. Je zaujímavé, že mladí učitelia na toto veľmi rýchlo zabudli.
No a ešte tu je taká jedna malá vec, takisto zvýšenie podielových daní pre obce a VÚC-ky, v podstate o celých 100 %, do štátneho rozpočtu už nejde teda nič. A keďže máme školy, regionálne školstvo je fiškálne decentralizované, tak je jasné, že to má dopad na situáciu základných a stredných škôl. Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis