45. schôdza
Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge
Vystúpenie v rozprave
12.12.2014 o 17:09 hod.
Ing.
Juraj Blanár
Videokanál poslanca
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, debata, ktorá tu bola otvorená pri príležitosti odvolania pána ministra Počiatka, je čisto politickou debatou a ja chápem, že opozícii dochádzajú normálne inštrumenty politické, prísť a predostrieť nejaké hodnotové veci, ktoré budú odlišovať stranu SMER od povedzme KDH alebo od ostatných tak, aby sa naozaj odlíšili. Lebo zatiaľ to vyzerá tak, že keď KDH chce niečo presadiť, tak k tomu potrebuje stranu SMER. Nemusím vám pripomínať niektoré zákony, aj ústavné, páni kolegovia. A to je len dôkazom toho, že my vieme byť aj pri takých zákonoch, ktoré, si myslím, že sú dobré a vy nemáte šancu ich presadiť.
O to je to bizarnejšie, že predkladateľom tohto návrhu je pán poslanec Zajac, ktorý je predstaviteľom strany KDH, a predsedom strany je bývalý pán minister dopravy, pán Figeľ, súčasný pán podpredseda parlamentu, no a sekunduje ešte pán predseda hospodárskeho výboru, pán Hudacký. Všetko ľudia, ktorí pôsobili vo vláde Ivety Radičovej, mali pod kontrolou tento rezort a všetky veci, o ktorých budem tu rozprávať, mali možnosť ovplyvniť a zmeniť.
Keď sme položili jasnú otázku, aby to urobili, alebo prečo to neurobili, tak väčšinou odpoveď nebola, že prečo sa vraciame späť, že tu neustále pripomíname niečo. Nuž, ja viem, že sa to zle počúva, ale to treba pripomenúť.
Treba pripomenúť, že niekto, kto mohol túto vec ovplyvniť, prišiel sem a bez akýchkoľvek problémov začal kritizovať niekoho, kto to začal riešiť a ovplyvnil, aj to doriešil. Niekoho, ktorý bol ochotný a s Európskou komisiou tento možno ťažký prípad riešil a dotiahol spoločne v diskusii pod kontrolou aj Európskej komisie, na rozdiel od vás, ktorí ste to nedokázali. Tak si poďme povedať poporiadku, ako sa to celé vyvíjalo.
Vznikol problém v súvislosti s dopytom tzv. palivových kariet pri mýte. Áno, to možno si môžete povedať, tak prečo sa na to nemyslelo predtým? Ukázalo sa, že dopyt potom platiť aj palivovými kartami mýto je omnoho väčší, ako sa predtým uvažovalo. Preto sa urobil nejaký dodatok, ktorý už tu bol komentovaný, ale po diskusii aj s Európskou komisiou sa ukázalo, že to nie je v poriadku, ale ešte raz podotýkam, po diskusii s Európskou komisiou, ktorú už rozvinul súčasný minister a predchádzajúci pán minister Figeľ ju tlačil takto pred sebou a nechcel sa tomu venovať, ba dokonca v niektorých prípadoch sa vyjadril aj v prospech toho, čo dnes kritizuje. Napríklad v prospech toho, že, páni, že tá firma Fleetpay v podstate je akceptovateľná a že sme pripravení s ňou rokovať aj napriamo, a to aj bez verejného obstarávania.
Ale minister Počiatek s Európskou komisiou po dlhých debatách sa dohodol, že jednoducho pôjde sa do verejného obstarávania, ktoré si prediskutoval a nastavil aj podmienky, ktoré boli aj odkomunikované s Európskou komisiou, a pristúpilo sa k obstarávaniu, ktoré, samozrejme, má svoje pravidlá, a určite nebudete spochybňovať, že sa riadil podľa zákona.
Aj keď akokoľvek tu môžu niektorí poslanci hovoriť, že teraz môžete povedať hocičo, lebo tie zákony nastavujete tak, že sú šité na všetkých tých, ktorí si potom budú v tých obstarávaniach robiť, čo chcú. Tým ale priznávate, že aj vy robíte obstarávania a že ste si to ušili na seba. A to asi nebudete s tým súhlasiť, že všetky obstarávania, ktoré ste urobili, že aj vy ste si ich ušili, vlastne tie zákony, na seba. A to by sme mohli povedať, že všetky obstarávania, ktoré sa doteraz udiali, vlastne sú zlé, pretože vlastne sme si ušili tento zákon na mieru a že v podstate je to takto. Ale asi s tým nebudeme súhlasiť všetci tí, ktorí seriózne sa venujú politike. Nie tí, ktorí možno sa snažia nejakým spôsobom zachraňovať svoje percentá.
Zákony sa práve preto prijímajú nato, aby sa nastavovali pravidlá. Ale aj nato, aby sa oddelili tí, ktorí chcú neseriózne v spoločnosti pôsobiť, od tých, a predovšetkým aby tých ochránili, ktorí to chcú robiť seriózne. A tým nechcem povedať, že je čo v tejto oblasti urobiť. Ale zákon o verejnom obstarávaní bol v tomto prípade využitý na maximum a bol urobený medzinárodný tender, vážené dámy a páni. Medzinárodný tender. To tu bolo povedané na začiatku, ale potom už kolegovia z opozície akosi nie veľmi tomu venovali pozornosť, pretože to neznie celkom dobre pre nich pri obhajobe svojich návrhov na odvolávanie.
Medzinárodný tender, to nie je žiadna sranda, dámy a páni, to nie je niečo, čo by ste mohli povedať, že je urobené a spytlíkované len tu na Slovensku a povedzme s ÚVO-m, ktoré, tvrdíte, že je prosmerácky zafarbené. Aj keď viackrát sme tu povedali, že súčasná šéfka ÚVO je predsa tá, ktorú si vybrala pani Radičová. Môžete to akokoľvek zrieďovať, že to bolo len nejaké výberové konanie, ale nebola menovaná, my sme toto nezmenili. Ale toto bol medzinárodný tender, na základe ktorého sa mohli prihlásiť do súťaže viaceré firmy. Boli zadefinované podmienky.
Nie je pravdou to, dámy a páni, že nemohol nikto iný, iba ten, kto robí s palivovými kartami, sa do toho prihlásiť. Pozrite si, prosím vás, ešte raz tie podmienky, ktoré sú tam. Otváram si počítač, pán Hlina, aby ste sa náhodou nezabudli spýtať, že prečo. Pretože je technologická doba a informačná doba, pán Hlina, ak ste si nevšimli. A v tých podmienkach je tam uvedené, že do tohto tendra sa môžu prihlásiť aj tí, ktorí majú obdobné služby podľa ISO, a tam je presne zadefinované číslami a hovorí o tom, že to môžu byť aj banky, ktoré sa rozhodnú do toho ísť.
Ja teraz neviem odpovedať na otázku, že prečo sa povedzme tí ďalší, ktorí podnikajú v tejto oblasti, neprihlásili do tohto tendra. Neviem. Ani to odo mňa neočakávajte. Ale každý z nich mal možnosť sa podľa zákona o verejnom obstarávaní postarať o svoje záujmy. Ak mal pocit, že tam boli diskriminačné kritériá, mal dať námietku. Ak mal pocit, že tam bolo niečo v úvodzovkách, ako hovoríte, "ušité na mieru", mal možnosť dať predsa námietku alebo nejakú otázku, alebo dopyt. A ešte raz podotýkam, nielen zo Slovenska, ale bol to medzinárodný tender. A potom mi povedzte, ako je možné, a tiež neviem na to odpovedať, ale musím to zobrať ako fakt, že nikto takéto niečo neurobil? Ba dokonca banky, ktoré pôsobia tu na slovenskom trhu, ktoré už nemajú nič so štátom spoločné, pretože boli sprivatizované a ukázalo sa, že to bolo asi správne, lebo dnes sú hodnotené ako jedny z najlepších vôbec v Európskej únii, samy vo svojich vyjadreniach povedali, že nemajú záujem ísť do niečoho takéhoto, pretože cítia, že toto neni pre nich to, čo by im prinieslo povedzme finančné prostriedky, ako tu niekto, ako pán poslanec Hudacký spomínal, že nejaké čísla a manipuloval s tým, že tuším, že - ako to bolo povedané? Jeden a pol percenta a nejaká marža, ja už som sa strácal, čo ste vlastne hovorili.
Predsa nikto nebude pochybovať o tom, že banky sú natoľko zdatné, že sa vedia v takomto biznise orientovať. Majú platených polit..., majú platených analytikov (reakcia z pléna), možno aj politikov, pán Poliačik, a (reakcia z pléna), a majú takých analytikov, ktorí to dobre vedia zvážiť. Vedeli ste dobre, čo chcem povedať.
A títo ľudia im povedali, že asi to nie je to, čo by mali urobiť. A tých bánk, ktoré máme na Slovensku už s medzinárodným zastúpením, je naozaj neúrekom a nehovoriac tie banky, ktoré pôsobia aj v Európe. Tie sa vyjadrili jasne. A ja teraz neviem ináč, iba to zobrať do úvahy, že je to tak.
Bolo tu spochybňované to, že firmy, ktoré sú v nejakom reťazci, majú registráciu svojej firmy na nejakom, v daňovom raji alebo niečo podobné. Vážené dámy a páni, všetci tí, ktorí tu vystupovali a boli predtým vo vláde, ako som to už menoval, aj niektorí poslanci, ste všetci mali možnosť tieto schránkové firmy zrušiť a ísť do určitej miery aj do konfliktu s Európskou úniou. Lebo ešte raz podotýkam, dámy a páni, to, že strana SMER pristúpila ku kroku, že ideme sprísniť schránkové firmy, alebo presnejšie, vylúčiť vôbec z obstarávania, sa dostávame do určitého možno postavenia v Európskej únii výnimočného a otvárame my možno práve otázku, aby aj v Európskej únii sa začalo s týmto niečo robiť vážnejšie, pretože dnes európske právo vôbec neumožňuje to, aby ste mohli takéto firmy diskriminovať. Toto ale vy radšej nepoviete. Ale budete hovoriť to, že prečo nezrušíte tie zmluvy?
A ja rovnako si kladiem otázku, pán Zajac, prečo ste ich vy nezrušili? Prečo ste nepožiadali pána ministra Figeľa a možno aj pána štátneho tajomníka Hudackého, keď ste tam boli, aby ste naozaj bojovali za to, aby sa to zrušilo, pretože ste hovorili o tom, že tu bolo nastavené niečo na úroveň 6,75. Dokonca ste povedali, že však mohli sa nastaviť na 10. A to by bol ten referenčný rámec.
A tie banky, ktoré naozaj to robia všetko len pre naše modré oči, všetky tie služby, ktoré tam poskytujú, sú naozaj tak náchylné tomu uveriť a nepôjdu do takého tendra, lebo ani tých 10 % by bolo pre nich nezaujímavých.
Nie je to tak a výsledkom toho, čo sa udialo, vážení, vážené dámy a páni, je to, že ukončil sa tender, ktorý bol pod kontrolou Európskej komisie. Samotný minister požiadal, aby boli rozptýlené nejaké pochybnosti, a aj kvôli Európskej komisii, som o tom presvedčený, Úrad pre verejné obstarávanie aby rovnako k tomu zaujal stanovisko a, samozrejme, využil aj možnosť, a teraz v tomto prípade Národná diaľničná spoločnosť že rokovala s víťazom tendra o tom, že či ešte môže znížiť cenu.
Ja si viem veľmi dobre predstaviť, že keby to neboli urobili v Národnej diaľničnej spoločnosti, tak vy prvý, pán Zajac, by ste tu stáli a by ste hovorili: "Prečo s nimi nerokovali? Každý, kto vyhrá, tak jednoducho príde a ešte s ním rokuje." Áno, veď tak to je bežné, ale to vy nechcete povedať.
Všetci tí, ktorí normálne obstarávajú a nielen o tom rozprávajú, že v živote neobstarávali, ale chcú o tom rozprávať, ako tu bol môj predrečník, veľmi dobre vedia, že to je bežné a takto to má byť. Keď skončí obstarávanie, tak si sadne s tým víťazom a sa ešte baví každý obstarávateľ, že poďme znížiť ceny. To sa stáva úplne bežne a tak by to podľa mňa malo byť.
A niekto tu hovoril, že v podstate nebol dodržaný zákon o verejnom obstarávaní. Tuším, že vy, pán Zajac, ste hovorili o tom, že prečo o tom nerozhodovala Rada ÚVO, však? Lebo sú zakázané dodatky. Tak ste to nejako povedali. Nespochybňujete to. To je moja rečnícka otázka. (Reakcia navrhovateľa.) Nechcem, aby ste mi teraz, áno, však ja pomáham si rečníckou otázkou, lebo nechcem vás vťahovať do debaty, budete môcť reagovať.
Vy veľmi dobre viete, ako to v tom zákone je napísané, že tuto práve nastal opačný, opačná situácia, že nedošlo k navýšeniu ceny, ku ktorej by musela zasadnúť, prirodzene, keď by bol dodatok týkajúci sa navýšenia ceny, táto Rada. Ale tu došlo k zníženiu ceny zo 6,75 na 6,15. Prečo ste to nepovedali? Veľmi dobre viete, ako ten zákon vyzerá, a táto Rada sa nemala dôvod k tomu vyjadrovať len preto, že tu došlo k zníženiu. (Reakcia navrhovateľa.) V poriadku, ak som to možno nepochopil tak, ako hovorím, tak, poprosím, ma opravte. Ale faktom je to, že zo 6,75 je dnes 6,15.
Aj faktom je to, že k tomuto tendru, ktorý bol pripravený aj v súlade s pokynmi Európskej komisie a pod veľkým drobnohľadom, sa neprihlásili ďalšie firmy, alebo keď sa prihlásili, tak tam bola vylúčená a nepodal nikto žiadnu námietku ani žiadosť. A to je fakt.
Vážené dámy a páni, pán bývalý minister Figeľ pri svojom vystúpení - ja už som to komentoval aj vo faktickej poznámke - rád používa také tie výrazy "politická kultúra", "a mali by sme dohodnúť", "a každý, kto k tomu je, tak musí mu na tom záležať". Mám taký pocit, ako keby pri jeho vystúpení bol jediný, ktorému záleží na tom. No ja som presvedčený, že je nás tu viac a ja sa rovnako medzi takých pokladám a vždy chcem, aby sme sa snažili to robiť čo najlepšie, aby sme sa mohli pozrieť občanom a voličom naozaj do očí.
Ale nie celkom musím súhlasiť s jeho vystúpením a musím to aj okomentovať, pretože nedá sa to neokomentovať, jeho slová, ktoré majú dnes pomerne veľký dôsledok na mnoho ľudí na Slovensku. Hovorí o tom, akým spôsobom on zabojoval za zlacnenie výstavby diaľnic. Hovoril o tom, že v podstate on bol ten, ktorý začal množstvo úsekov diaľnic stavať, a že vďaka nemu vlastne sa takýmto spôsobom posunula výstavba diaľnic. Ale zabudol povedať jednu vec, vážené dámy a páni, že práve strana SMER - sociálna demokracia, keď bola vo vláde, sa snažila urýchliť výstavbu diaľnic a prijala aj zákon o tzv. nadradenej infraštruktúre cestnej, o diaľniciach, v súvislosti s vyvlastňovaním,. Pretože naozaj to je problém. Vy ste boli tí, ktorí ste dali podanie na Ústavný súd, ktorý rozhodol, že je to v rozpore s ústavou, a my to rešpektujeme. Ale sme chceli urýchliť niečo, čo je pre Slovensko veľmi dôležité. Pretože sa zhodneme na tom, že každý kilometer diaľnice, ktorý nie je postavený, je ten najdrahší kilometer diaľnice.
Ale pán minister, exminister Figeľ nepovedal, že na tých úsekoch, ktoré boli podľa tohto zákona pripravené, kým boli ešte v platnosti do nálezu Ústavného súdu, pokojne rozbehol výstavbu. Keby bol taký káder, ako hovorí, prečo na týchto úsekoch jednoducho nezastavil tú prípravu a išiel podľa režimu, ktorý bol ešte pred prijatím tohto zákona? Toto nie je úprimné.
Rovnako ako nebolo z jeho strany úprimné dostatočne vysvetliť, ako to bolo vlastne s tým PPP projektom na úsek Hričovské Podhradie - Dubná Skala. Dámy a páni, ešte raz, to bol úsek Hričovské Podhradie - Dubná Skala. Dnes tento úsek je rozdelený na dva úseky. A z jeho strany sa mi zdá byť nie celkom korektné, aby on dnes porovnával cenu iba jedného z toho úseku, čiže polovičku z toho úseku, s tým, čo bolo pred tým. A naviac nepovedať aj to, že vtedy, keď sa o tom rokovalo, tak to bol tender na PPP projekt, to je koncesionár, na 30 rokov, ktorý sa zaviazal, že do svojej ceny zakomponuje nielen údržbu za 30 rokov tohto úseku, ale aj obnovu kompletnú toho celého úseku, keď ho bude odovzdávať štátu po 30 rokoch. Čiže tam bola započítaná cena peňazí, údržba, všetko, čo obnáša túto koncesiu. Ale povedal a porovnal iba stavebné náklady úseku Lietavská Lúčka - Dubná Skala, ktorý dnes sa vytendroval a bude financovaný z fondov Európskej únie.
Ale čo je dôležité v tejto situácii, alebo v tomto prípade, je spomenúť, že vtedy víťazná firma prišla za pánom Figeľom a ponúkla ďalšie zlepšené podmienky, pretože bolo už po zotavovaní sa, po kríze a na finančnom trhu to vyzeralo o čosi lepšie. Napriek tomu pán Figeľ nepodpísal ten tender a môžem zodpovedne povedať, že dnes možno už by sme mohli jazdiť po tomto úseku, pretože výstavba toho úseku by trvala zhruba, alebo bude trvať 5 rokov. A množstvo vecí, ktoré by priniesol tento úsek pre všetkých nás, pre všetkých tranzitujúcich Európanov, nemusím ani vysvetľovať.
Poviem ešte jeden príklad, ktorý hovorí o nie celkom úprimnom prístupe pána ministra Figeľa, ktorý rozprával o tom, že ako zlacnil on diaľnice. Úsek Dubná Skala - Turany vytendroval takým spôsobom, že všetko, čo bolo nutné postaviť v súvislosti s touto výstavbou, tzv. sú to vyvolané investície, osekal, okyptil a dal tam len to okyptené na obstarávanie, čo, prirodzene, mohlo navodzovať atmosféru, že to bude lacnejšie. Ale z môjho nepochopenia zrejme, a to sa trošku aj čudujem firmám, ktoré na to skočili, dali cenu, ktorá dnes zbedačuje živnostníkov a ďalších ľudí, ktorí nedostávajú zaplatené, pretože tieto firmy to nedokážu za tie peniaze zaplatiť. A to nehovorím ja, ale hovoria to tí stavbári, ktorí sú tam dnes, a nie vy, ale chodia za nami, aby sme my prišli a nejakým spôsobom im pomohli. Možno nájdeme nejaký spôsob. Jeden z nich bolo, že asi prijmeme aj to, že budú musieť takéto firmy zaplatiť, budú môcť zaplatiť dépeháčku až po tom, keď dostanú uhradené od tejto materskej firmy.
Ale poviem to, čo som predovšetkým chcel spomenúť pri tom, že prečo to bolo lacnejšie, dámy a páni. A teraz všetci tí, ktorí sú z Turca, mi to môžu potvrdiť, nie je tu pán poslanec Hraško. Je tam jedna cesta, ktorá je cestou III. triedy a táto vedie zo Sučian priamo do priemyselného parku Martin-Priekopa. Vážené dámy a páni, keď sa obstarával tento úsek Dubná Skala - Turany, tak obstarávanie bolo iba na výstavbu tohoto úseku s prerušením tejto cesty III. triedy, inými slovami, vyradením z funkcie pri postavení privádzača do Martina. Keď sme to zistili, tak sme začali protestovať, samozrejme, aj s veľkými podnikmi, ktoré sú tam, napríklad Neografia, ale aj v zastúpení obyvateľov. Pretože dnes musia kamióny, ktoré chodia do tejto priemyselnej zóny, chodiť cez obytné zóny a znepríjemňovať život, ale aj bezpečnosť ľuďom, ktorí tam bývajú, v Martine-Priekope.
My sme boli tí, ktorí sme apelovali na Národnú diaľničnú spoločnosť, že sa na toto zabudlo, a postupne sa začalo aj na tom pracovať a pravdepodobne sa to urobí tak, že to bude súťaž, ktorá bude popri tom.
Takto sa diaľnice nestavali za nás, že sa jednoducho pretne cesta III. triedy a neurobí sa náhrada a odstrihne sa priemyselný park v Martine. Toto bol výsledok pána podpredsedu Figeľa, ktorý musím pripomenúť pre korektnosť, pretože sa to, lebo sa to v skutočnosti stalo.
A mňa mrzí, že sme museli ísť až do takýchto pripomienkovaní, ale myslím si, že je to potrebné, pretože vy si nenecháte ujsť žiadnu príležitosť, aby ste nám niečo pripomenuli. Ale ja si myslím, že je to správne. Každý by mal byť zodpovedný aj za to, čo sa udialo v minulosti, to, čo robil a sa aj za to chlapsky postaviť podľa môjho názoru.
A preto sa mi zdá byť absolútne nekorektné a hlavne neúprimné z vašej strany, vážený pán predkladateľ, ale aj tí, čo ste tam podpísaní, že idete odvolávať ministra, ktorý naštartoval aj výstavbu diaľnic naozaj veľmi dobre, ktorý obhajoval aj pred Európskou komisiou, a viem, o čom hovorím, pretože som bol pri tom nápomocný, keď sme spoločne komunikovali s komisárom Haanom, aby úseky napríklad diaľnice D3 v našom Žilinskom kraji boli stavané z fondov Európskej únie. Vy ste to neurobili. Toto sa podarilo a, chvalabohu, dnes táto výstavba je rozbehnutá tak, že je tam 6 úsekov diaľnic v celkovej dĺžke 75 km rozostavaných a z toho 5 bolo začatých za pána ministra Počiatka.
A ja mu chcem za to poďakovať a držím mu palce a zároveň chcem povedať, že toto, čo všetko ste sa snažili tu predniesť, je len zástierka na to, aby ste zakryli to, čo ste nedokázali urobiť počas vládnutia, keď ste boli vo vláde Ivety Radičovej.
Ďakujem vám za pozornosť.
Neautorizovaný
Vystúpenia
17:04
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:04
Mária JaníkováAko, pán kolega, a ono treba mať trošku aj úroveň a dúfam, že si svoje vystúpenie aspoň trikrát prehráš a usúdiš v januári, že sa nám ospravedlníš, lebo naozaj ako niekoho urážať s tým, že sa prihlási, že číta. Ako ja vidím na tvojom stole, čo máš všetko popísané, čo si pozeráš na notebooku a tiež ťa tu nikto neuráža. Čiže trošku...
Ako, pán kolega, a ono treba mať trošku aj úroveň a dúfam, že si svoje vystúpenie aspoň trikrát prehráš a usúdiš v januári, že sa nám ospravedlníš, lebo naozaj ako niekoho urážať s tým, že sa prihlási, že číta. Ako ja vidím na tvojom stole, čo máš všetko popísané, čo si pozeráš na notebooku a tiež ťa tu nikto neuráža. Čiže trošku fakt chýbajú tie argumenty. Prosím ťa, Lojzík, pozri si to aspoň trikrát a dúfam, že sa nám niektorým ospravedlníš, naozaj, ako 50 euro za to neberem, neberem za to nič. Berem taký istý plat ako ty.
A asi máš veľmi dobré informácie o tom Kempinskom, ja som pozvánku tam nedostala, ale ty keď to vieš, tak možno tebe prišla. (Potlesk.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
12.12.2014 o 17:04 hod.
PhDr.
Mária Janíková
Videokanál poslanca
Ďakujem za slovo. Takže ja sa ozývam, aby som neprišla o tých 50 euro, ale to tu hovorím teraz ironicky.
Ako, pán kolega, a ono treba mať trošku aj úroveň a dúfam, že si svoje vystúpenie aspoň trikrát prehráš a usúdiš v januári, že sa nám ospravedlníš, lebo naozaj ako niekoho urážať s tým, že sa prihlási, že číta. Ako ja vidím na tvojom stole, čo máš všetko popísané, čo si pozeráš na notebooku a tiež ťa tu nikto neuráža. Čiže trošku fakt chýbajú tie argumenty. Prosím ťa, Lojzík, pozri si to aspoň trikrát a dúfam, že sa nám niektorým ospravedlníš, naozaj, ako 50 euro za to neberem, neberem za to nič. Berem taký istý plat ako ty.
A asi máš veľmi dobré informácie o tom Kempinskom, ja som pozvánku tam nedostala, ale ty keď to vieš, tak možno tebe prišla. (Potlesk.)
Neautorizovaný
17:05
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:05
Anton MartvoňAko to je niečo krásne. Vy tu poviete kolegovi Cicoňovi, že lepšie nepovedať nič, ako niečo takéto obhajovať. To hovoríte vy, čo ste mal tu pár...
Ako to je niečo krásne. Vy tu poviete kolegovi Cicoňovi, že lepšie nepovedať nič, ako niečo takéto obhajovať. To hovoríte vy, čo ste mal tu pár vystúpení typu, že letel som ponad Mongolsko, tak sa tomu trošku rozumiem. Tak vy nás tu idete poučovať, čo máme, čo nemáme robiť?! Vy, čo jeden deň nemáte problém búchať topánkou po štátnom znaku, na druhý deň si tu donesiete severokórejskú zástavu a na tretí deň potom dáte zákon na ochranu alebo novelu zákona na ochranu štátnych symbolov?! Však sa trošku zamyslite nad tým, čo robíte!
A nepoučujte potom nás, čo tu máme my robiť a čo nemáme.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
12.12.2014 o 17:05 hod.
Mgr. PhD.
Anton Martvoň
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Pán poslanec Hlina, no vy ste nám tu rozprávali, aké možné finančné toky môžu ísť, aké vykonštruované situácie vy poznáte. No, ale chcem sa spýtať potom aj ja, akože keď to takto konštruujete, ja sa tiež pýtam, kto vás platí za tento kabaret, čo tu robíte v tomto parlamente?
Ako to je niečo krásne. Vy tu poviete kolegovi Cicoňovi, že lepšie nepovedať nič, ako niečo takéto obhajovať. To hovoríte vy, čo ste mal tu pár vystúpení typu, že letel som ponad Mongolsko, tak sa tomu trošku rozumiem. Tak vy nás tu idete poučovať, čo máme, čo nemáme robiť?! Vy, čo jeden deň nemáte problém búchať topánkou po štátnom znaku, na druhý deň si tu donesiete severokórejskú zástavu a na tretí deň potom dáte zákon na ochranu alebo novelu zákona na ochranu štátnych symbolov?! Však sa trošku zamyslite nad tým, čo robíte!
A nepoučujte potom nás, čo tu máme my robiť a čo nemáme.
Neautorizovaný
17:06
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:06
Alojz HlinaK tomuto, pani Janíková, čo ste hovorili. Áno, ospravedlňujem sa tým, ktorých sa to mohlo dotknúť, ale ak ste tu sledovali, vždycky k politike patrí určitá miera hyperbolizácie, ale...
K tomuto, pani Janíková, čo ste hovorili. Áno, ospravedlňujem sa tým, ktorých sa to mohlo dotknúť, ale ak ste tu sledovali, vždycky k politike patrí určitá miera hyperbolizácie, ale ospravedlňujem sa prípadne tým, ktorých sa to mohlo dotknúť.
Hneď vám poviem jeden konkrétny prípad. Jeden človek má zadokumentované z balkónu, ako jednej vašej kolegyni pípne SMS-ka, ona si ju roztvorí, to, čo má tam napísané, si prepíše na papier a potom sa prihlási s faktickou. Je to úplne zadokumentované. Sa ma pýtal, že či to nechcem, a ja vravím, vieš čo, nechaj to tak. To je úplne smiešne.
Ja viem, že to funguje, tak jak fungujú mystery nickeri. Tuná kolega môj predrečník má s tým svoje skúsenosti, však? Proste on má ix ľudí, ktorí ho dokonca vedia chváliť. Ale to je také už fakt že ďaleko za hranou veľkej úbohosti.
Čiže, áno, tento prípad je zadokumentovaný, ale viete čo, pre korektnosť, a to je slušná pani, ona, chúďa, tak som nemal ani pocit, že to je potrebné dávať nejako vonku.
Ale dneska mi to naozaj tak pripadá, kolegovia. Niektorí z vás idete jak šruby, hej? Teda zasa hyperbolizujem, hovoríte a podľa mňa to nie je až také, že teda skutočne to som aj chcel povedať. No však viem, som si vedomý, že som súčasťou nejakého celku, musím to povedať, že či sa nedohodnete, že mňa vynechajte, hej, alebo ja to, mňa nenechaj, ja nechcem to povedať, mne s tým dajte pokoj. Viete, že bolo by to možno také chlapskejšie. Neviem, neviem, priznám sa, neviem, jak to funguje u vás.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
12.12.2014 o 17:06 hod.
Alojz Hlina
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne. Číňania, Američania, Izraelci, ešte rozmýšľam, že skade ešte mi chodia peniaze, ešte, myslím, z dvoch alebo troch adries, ale si nespomeniem. Dobre? Čiže tak poradie: Číňania, Američania, Izraelci plus tri a teraz si neviem spomenúť.
K tomuto, pani Janíková, čo ste hovorili. Áno, ospravedlňujem sa tým, ktorých sa to mohlo dotknúť, ale ak ste tu sledovali, vždycky k politike patrí určitá miera hyperbolizácie, ale ospravedlňujem sa prípadne tým, ktorých sa to mohlo dotknúť.
Hneď vám poviem jeden konkrétny prípad. Jeden človek má zadokumentované z balkónu, ako jednej vašej kolegyni pípne SMS-ka, ona si ju roztvorí, to, čo má tam napísané, si prepíše na papier a potom sa prihlási s faktickou. Je to úplne zadokumentované. Sa ma pýtal, že či to nechcem, a ja vravím, vieš čo, nechaj to tak. To je úplne smiešne.
Ja viem, že to funguje, tak jak fungujú mystery nickeri. Tuná kolega môj predrečník má s tým svoje skúsenosti, však? Proste on má ix ľudí, ktorí ho dokonca vedia chváliť. Ale to je také už fakt že ďaleko za hranou veľkej úbohosti.
Čiže, áno, tento prípad je zadokumentovaný, ale viete čo, pre korektnosť, a to je slušná pani, ona, chúďa, tak som nemal ani pocit, že to je potrebné dávať nejako vonku.
Ale dneska mi to naozaj tak pripadá, kolegovia. Niektorí z vás idete jak šruby, hej? Teda zasa hyperbolizujem, hovoríte a podľa mňa to nie je až také, že teda skutočne to som aj chcel povedať. No však viem, som si vedomý, že som súčasťou nejakého celku, musím to povedať, že či sa nedohodnete, že mňa vynechajte, hej, alebo ja to, mňa nenechaj, ja nechcem to povedať, mne s tým dajte pokoj. Viete, že bolo by to možno také chlapskejšie. Neviem, neviem, priznám sa, neviem, jak to funguje u vás.
Neautorizovaný
17:09
Vystúpenie v rozprave 17:09
Juraj BlanárO to je to bizarnejšie, že predkladateľom tohto návrhu je pán poslanec Zajac, ktorý je predstaviteľom strany KDH, a predsedom strany je bývalý pán minister dopravy, pán Figeľ, súčasný pán podpredseda parlamentu, no a sekunduje ešte pán predseda hospodárskeho výboru, pán Hudacký. Všetko ľudia, ktorí pôsobili vo vláde Ivety Radičovej, mali pod kontrolou tento rezort a všetky veci, o ktorých budem tu rozprávať, mali možnosť ovplyvniť a zmeniť.
Keď sme položili jasnú otázku, aby to urobili, alebo prečo to neurobili, tak väčšinou odpoveď nebola, že prečo sa vraciame späť, že tu neustále pripomíname niečo. Nuž, ja viem, že sa to zle počúva, ale to treba pripomenúť.
Treba pripomenúť, že niekto, kto mohol túto vec ovplyvniť, prišiel sem a bez akýchkoľvek problémov začal kritizovať niekoho, kto to začal riešiť a ovplyvnil, aj to doriešil. Niekoho, ktorý bol ochotný a s Európskou komisiou tento možno ťažký prípad riešil a dotiahol spoločne v diskusii pod kontrolou aj Európskej komisie, na rozdiel od vás, ktorí ste to nedokázali. Tak si poďme povedať poporiadku, ako sa to celé vyvíjalo.
Vznikol problém v súvislosti s dopytom tzv. palivových kariet pri mýte. Áno, to možno si môžete povedať, tak prečo sa na to nemyslelo predtým? Ukázalo sa, že dopyt potom platiť aj palivovými kartami mýto je omnoho väčší, ako sa predtým uvažovalo. Preto sa urobil nejaký dodatok, ktorý už tu bol komentovaný, ale po diskusii aj s Európskou komisiou sa ukázalo, že to nie je v poriadku, ale ešte raz podotýkam, po diskusii s Európskou komisiou, ktorú už rozvinul súčasný minister a predchádzajúci pán minister Figeľ ju tlačil takto pred sebou a nechcel sa tomu venovať, ba dokonca v niektorých prípadoch sa vyjadril aj v prospech toho, čo dnes kritizuje. Napríklad v prospech toho, že, páni, že tá firma Fleetpay v podstate je akceptovateľná a že sme pripravení s ňou rokovať aj napriamo, a to aj bez verejného obstarávania.
Ale minister Počiatek s Európskou komisiou po dlhých debatách sa dohodol, že jednoducho pôjde sa do verejného obstarávania, ktoré si prediskutoval a nastavil aj podmienky, ktoré boli aj odkomunikované s Európskou komisiou, a pristúpilo sa k obstarávaniu, ktoré, samozrejme, má svoje pravidlá, a určite nebudete spochybňovať, že sa riadil podľa zákona.
Aj keď akokoľvek tu môžu niektorí poslanci hovoriť, že teraz môžete povedať hocičo, lebo tie zákony nastavujete tak, že sú šité na všetkých tých, ktorí si potom budú v tých obstarávaniach robiť, čo chcú. Tým ale priznávate, že aj vy robíte obstarávania a že ste si to ušili na seba. A to asi nebudete s tým súhlasiť, že všetky obstarávania, ktoré ste urobili, že aj vy ste si ich ušili, vlastne tie zákony, na seba. A to by sme mohli povedať, že všetky obstarávania, ktoré sa doteraz udiali, vlastne sú zlé, pretože vlastne sme si ušili tento zákon na mieru a že v podstate je to takto. Ale asi s tým nebudeme súhlasiť všetci tí, ktorí seriózne sa venujú politike. Nie tí, ktorí možno sa snažia nejakým spôsobom zachraňovať svoje percentá.
Zákony sa práve preto prijímajú nato, aby sa nastavovali pravidlá. Ale aj nato, aby sa oddelili tí, ktorí chcú neseriózne v spoločnosti pôsobiť, od tých, a predovšetkým aby tých ochránili, ktorí to chcú robiť seriózne. A tým nechcem povedať, že je čo v tejto oblasti urobiť. Ale zákon o verejnom obstarávaní bol v tomto prípade využitý na maximum a bol urobený medzinárodný tender, vážené dámy a páni. Medzinárodný tender. To tu bolo povedané na začiatku, ale potom už kolegovia z opozície akosi nie veľmi tomu venovali pozornosť, pretože to neznie celkom dobre pre nich pri obhajobe svojich návrhov na odvolávanie.
Medzinárodný tender, to nie je žiadna sranda, dámy a páni, to nie je niečo, čo by ste mohli povedať, že je urobené a spytlíkované len tu na Slovensku a povedzme s ÚVO-m, ktoré, tvrdíte, že je prosmerácky zafarbené. Aj keď viackrát sme tu povedali, že súčasná šéfka ÚVO je predsa tá, ktorú si vybrala pani Radičová. Môžete to akokoľvek zrieďovať, že to bolo len nejaké výberové konanie, ale nebola menovaná, my sme toto nezmenili. Ale toto bol medzinárodný tender, na základe ktorého sa mohli prihlásiť do súťaže viaceré firmy. Boli zadefinované podmienky.
Nie je pravdou to, dámy a páni, že nemohol nikto iný, iba ten, kto robí s palivovými kartami, sa do toho prihlásiť. Pozrite si, prosím vás, ešte raz tie podmienky, ktoré sú tam. Otváram si počítač, pán Hlina, aby ste sa náhodou nezabudli spýtať, že prečo. Pretože je technologická doba a informačná doba, pán Hlina, ak ste si nevšimli. A v tých podmienkach je tam uvedené, že do tohto tendra sa môžu prihlásiť aj tí, ktorí majú obdobné služby podľa ISO, a tam je presne zadefinované číslami a hovorí o tom, že to môžu byť aj banky, ktoré sa rozhodnú do toho ísť.
Ja teraz neviem odpovedať na otázku, že prečo sa povedzme tí ďalší, ktorí podnikajú v tejto oblasti, neprihlásili do tohto tendra. Neviem. Ani to odo mňa neočakávajte. Ale každý z nich mal možnosť sa podľa zákona o verejnom obstarávaní postarať o svoje záujmy. Ak mal pocit, že tam boli diskriminačné kritériá, mal dať námietku. Ak mal pocit, že tam bolo niečo v úvodzovkách, ako hovoríte, "ušité na mieru", mal možnosť dať predsa námietku alebo nejakú otázku, alebo dopyt. A ešte raz podotýkam, nielen zo Slovenska, ale bol to medzinárodný tender. A potom mi povedzte, ako je možné, a tiež neviem na to odpovedať, ale musím to zobrať ako fakt, že nikto takéto niečo neurobil? Ba dokonca banky, ktoré pôsobia tu na slovenskom trhu, ktoré už nemajú nič so štátom spoločné, pretože boli sprivatizované a ukázalo sa, že to bolo asi správne, lebo dnes sú hodnotené ako jedny z najlepších vôbec v Európskej únii, samy vo svojich vyjadreniach povedali, že nemajú záujem ísť do niečoho takéhoto, pretože cítia, že toto neni pre nich to, čo by im prinieslo povedzme finančné prostriedky, ako tu niekto, ako pán poslanec Hudacký spomínal, že nejaké čísla a manipuloval s tým, že tuším, že - ako to bolo povedané? Jeden a pol percenta a nejaká marža, ja už som sa strácal, čo ste vlastne hovorili.
Predsa nikto nebude pochybovať o tom, že banky sú natoľko zdatné, že sa vedia v takomto biznise orientovať. Majú platených polit..., majú platených analytikov (reakcia z pléna), možno aj politikov, pán Poliačik, a (reakcia z pléna), a majú takých analytikov, ktorí to dobre vedia zvážiť. Vedeli ste dobre, čo chcem povedať.
A títo ľudia im povedali, že asi to nie je to, čo by mali urobiť. A tých bánk, ktoré máme na Slovensku už s medzinárodným zastúpením, je naozaj neúrekom a nehovoriac tie banky, ktoré pôsobia aj v Európe. Tie sa vyjadrili jasne. A ja teraz neviem ináč, iba to zobrať do úvahy, že je to tak.
Bolo tu spochybňované to, že firmy, ktoré sú v nejakom reťazci, majú registráciu svojej firmy na nejakom, v daňovom raji alebo niečo podobné. Vážené dámy a páni, všetci tí, ktorí tu vystupovali a boli predtým vo vláde, ako som to už menoval, aj niektorí poslanci, ste všetci mali možnosť tieto schránkové firmy zrušiť a ísť do určitej miery aj do konfliktu s Európskou úniou. Lebo ešte raz podotýkam, dámy a páni, to, že strana SMER pristúpila ku kroku, že ideme sprísniť schránkové firmy, alebo presnejšie, vylúčiť vôbec z obstarávania, sa dostávame do určitého možno postavenia v Európskej únii výnimočného a otvárame my možno práve otázku, aby aj v Európskej únii sa začalo s týmto niečo robiť vážnejšie, pretože dnes európske právo vôbec neumožňuje to, aby ste mohli takéto firmy diskriminovať. Toto ale vy radšej nepoviete. Ale budete hovoriť to, že prečo nezrušíte tie zmluvy?
A ja rovnako si kladiem otázku, pán Zajac, prečo ste ich vy nezrušili? Prečo ste nepožiadali pána ministra Figeľa a možno aj pána štátneho tajomníka Hudackého, keď ste tam boli, aby ste naozaj bojovali za to, aby sa to zrušilo, pretože ste hovorili o tom, že tu bolo nastavené niečo na úroveň 6,75. Dokonca ste povedali, že však mohli sa nastaviť na 10. A to by bol ten referenčný rámec.
A tie banky, ktoré naozaj to robia všetko len pre naše modré oči, všetky tie služby, ktoré tam poskytujú, sú naozaj tak náchylné tomu uveriť a nepôjdu do takého tendra, lebo ani tých 10 % by bolo pre nich nezaujímavých.
Nie je to tak a výsledkom toho, čo sa udialo, vážení, vážené dámy a páni, je to, že ukončil sa tender, ktorý bol pod kontrolou Európskej komisie. Samotný minister požiadal, aby boli rozptýlené nejaké pochybnosti, a aj kvôli Európskej komisii, som o tom presvedčený, Úrad pre verejné obstarávanie aby rovnako k tomu zaujal stanovisko a, samozrejme, využil aj možnosť, a teraz v tomto prípade Národná diaľničná spoločnosť že rokovala s víťazom tendra o tom, že či ešte môže znížiť cenu.
Ja si viem veľmi dobre predstaviť, že keby to neboli urobili v Národnej diaľničnej spoločnosti, tak vy prvý, pán Zajac, by ste tu stáli a by ste hovorili: "Prečo s nimi nerokovali? Každý, kto vyhrá, tak jednoducho príde a ešte s ním rokuje." Áno, veď tak to je bežné, ale to vy nechcete povedať.
Všetci tí, ktorí normálne obstarávajú a nielen o tom rozprávajú, že v živote neobstarávali, ale chcú o tom rozprávať, ako tu bol môj predrečník, veľmi dobre vedia, že to je bežné a takto to má byť. Keď skončí obstarávanie, tak si sadne s tým víťazom a sa ešte baví každý obstarávateľ, že poďme znížiť ceny. To sa stáva úplne bežne a tak by to podľa mňa malo byť.
A niekto tu hovoril, že v podstate nebol dodržaný zákon o verejnom obstarávaní. Tuším, že vy, pán Zajac, ste hovorili o tom, že prečo o tom nerozhodovala Rada ÚVO, však? Lebo sú zakázané dodatky. Tak ste to nejako povedali. Nespochybňujete to. To je moja rečnícka otázka. (Reakcia navrhovateľa.) Nechcem, aby ste mi teraz, áno, však ja pomáham si rečníckou otázkou, lebo nechcem vás vťahovať do debaty, budete môcť reagovať.
Vy veľmi dobre viete, ako to v tom zákone je napísané, že tuto práve nastal opačný, opačná situácia, že nedošlo k navýšeniu ceny, ku ktorej by musela zasadnúť, prirodzene, keď by bol dodatok týkajúci sa navýšenia ceny, táto Rada. Ale tu došlo k zníženiu ceny zo 6,75 na 6,15. Prečo ste to nepovedali? Veľmi dobre viete, ako ten zákon vyzerá, a táto Rada sa nemala dôvod k tomu vyjadrovať len preto, že tu došlo k zníženiu. (Reakcia navrhovateľa.) V poriadku, ak som to možno nepochopil tak, ako hovorím, tak, poprosím, ma opravte. Ale faktom je to, že zo 6,75 je dnes 6,15.
Aj faktom je to, že k tomuto tendru, ktorý bol pripravený aj v súlade s pokynmi Európskej komisie a pod veľkým drobnohľadom, sa neprihlásili ďalšie firmy, alebo keď sa prihlásili, tak tam bola vylúčená a nepodal nikto žiadnu námietku ani žiadosť. A to je fakt.
Vážené dámy a páni, pán bývalý minister Figeľ pri svojom vystúpení - ja už som to komentoval aj vo faktickej poznámke - rád používa také tie výrazy "politická kultúra", "a mali by sme dohodnúť", "a každý, kto k tomu je, tak musí mu na tom záležať". Mám taký pocit, ako keby pri jeho vystúpení bol jediný, ktorému záleží na tom. No ja som presvedčený, že je nás tu viac a ja sa rovnako medzi takých pokladám a vždy chcem, aby sme sa snažili to robiť čo najlepšie, aby sme sa mohli pozrieť občanom a voličom naozaj do očí.
Ale nie celkom musím súhlasiť s jeho vystúpením a musím to aj okomentovať, pretože nedá sa to neokomentovať, jeho slová, ktoré majú dnes pomerne veľký dôsledok na mnoho ľudí na Slovensku. Hovorí o tom, akým spôsobom on zabojoval za zlacnenie výstavby diaľnic. Hovoril o tom, že v podstate on bol ten, ktorý začal množstvo úsekov diaľnic stavať, a že vďaka nemu vlastne sa takýmto spôsobom posunula výstavba diaľnic. Ale zabudol povedať jednu vec, vážené dámy a páni, že práve strana SMER - sociálna demokracia, keď bola vo vláde, sa snažila urýchliť výstavbu diaľnic a prijala aj zákon o tzv. nadradenej infraštruktúre cestnej, o diaľniciach, v súvislosti s vyvlastňovaním,. Pretože naozaj to je problém. Vy ste boli tí, ktorí ste dali podanie na Ústavný súd, ktorý rozhodol, že je to v rozpore s ústavou, a my to rešpektujeme. Ale sme chceli urýchliť niečo, čo je pre Slovensko veľmi dôležité. Pretože sa zhodneme na tom, že každý kilometer diaľnice, ktorý nie je postavený, je ten najdrahší kilometer diaľnice.
Ale pán minister, exminister Figeľ nepovedal, že na tých úsekoch, ktoré boli podľa tohto zákona pripravené, kým boli ešte v platnosti do nálezu Ústavného súdu, pokojne rozbehol výstavbu. Keby bol taký káder, ako hovorí, prečo na týchto úsekoch jednoducho nezastavil tú prípravu a išiel podľa režimu, ktorý bol ešte pred prijatím tohto zákona? Toto nie je úprimné.
Rovnako ako nebolo z jeho strany úprimné dostatočne vysvetliť, ako to bolo vlastne s tým PPP projektom na úsek Hričovské Podhradie - Dubná Skala. Dámy a páni, ešte raz, to bol úsek Hričovské Podhradie - Dubná Skala. Dnes tento úsek je rozdelený na dva úseky. A z jeho strany sa mi zdá byť nie celkom korektné, aby on dnes porovnával cenu iba jedného z toho úseku, čiže polovičku z toho úseku, s tým, čo bolo pred tým. A naviac nepovedať aj to, že vtedy, keď sa o tom rokovalo, tak to bol tender na PPP projekt, to je koncesionár, na 30 rokov, ktorý sa zaviazal, že do svojej ceny zakomponuje nielen údržbu za 30 rokov tohto úseku, ale aj obnovu kompletnú toho celého úseku, keď ho bude odovzdávať štátu po 30 rokoch. Čiže tam bola započítaná cena peňazí, údržba, všetko, čo obnáša túto koncesiu. Ale povedal a porovnal iba stavebné náklady úseku Lietavská Lúčka - Dubná Skala, ktorý dnes sa vytendroval a bude financovaný z fondov Európskej únie.
Ale čo je dôležité v tejto situácii, alebo v tomto prípade, je spomenúť, že vtedy víťazná firma prišla za pánom Figeľom a ponúkla ďalšie zlepšené podmienky, pretože bolo už po zotavovaní sa, po kríze a na finančnom trhu to vyzeralo o čosi lepšie. Napriek tomu pán Figeľ nepodpísal ten tender a môžem zodpovedne povedať, že dnes možno už by sme mohli jazdiť po tomto úseku, pretože výstavba toho úseku by trvala zhruba, alebo bude trvať 5 rokov. A množstvo vecí, ktoré by priniesol tento úsek pre všetkých nás, pre všetkých tranzitujúcich Európanov, nemusím ani vysvetľovať.
Poviem ešte jeden príklad, ktorý hovorí o nie celkom úprimnom prístupe pána ministra Figeľa, ktorý rozprával o tom, že ako zlacnil on diaľnice. Úsek Dubná Skala - Turany vytendroval takým spôsobom, že všetko, čo bolo nutné postaviť v súvislosti s touto výstavbou, tzv. sú to vyvolané investície, osekal, okyptil a dal tam len to okyptené na obstarávanie, čo, prirodzene, mohlo navodzovať atmosféru, že to bude lacnejšie. Ale z môjho nepochopenia zrejme, a to sa trošku aj čudujem firmám, ktoré na to skočili, dali cenu, ktorá dnes zbedačuje živnostníkov a ďalších ľudí, ktorí nedostávajú zaplatené, pretože tieto firmy to nedokážu za tie peniaze zaplatiť. A to nehovorím ja, ale hovoria to tí stavbári, ktorí sú tam dnes, a nie vy, ale chodia za nami, aby sme my prišli a nejakým spôsobom im pomohli. Možno nájdeme nejaký spôsob. Jeden z nich bolo, že asi prijmeme aj to, že budú musieť takéto firmy zaplatiť, budú môcť zaplatiť dépeháčku až po tom, keď dostanú uhradené od tejto materskej firmy.
Ale poviem to, čo som predovšetkým chcel spomenúť pri tom, že prečo to bolo lacnejšie, dámy a páni. A teraz všetci tí, ktorí sú z Turca, mi to môžu potvrdiť, nie je tu pán poslanec Hraško. Je tam jedna cesta, ktorá je cestou III. triedy a táto vedie zo Sučian priamo do priemyselného parku Martin-Priekopa. Vážené dámy a páni, keď sa obstarával tento úsek Dubná Skala - Turany, tak obstarávanie bolo iba na výstavbu tohoto úseku s prerušením tejto cesty III. triedy, inými slovami, vyradením z funkcie pri postavení privádzača do Martina. Keď sme to zistili, tak sme začali protestovať, samozrejme, aj s veľkými podnikmi, ktoré sú tam, napríklad Neografia, ale aj v zastúpení obyvateľov. Pretože dnes musia kamióny, ktoré chodia do tejto priemyselnej zóny, chodiť cez obytné zóny a znepríjemňovať život, ale aj bezpečnosť ľuďom, ktorí tam bývajú, v Martine-Priekope.
My sme boli tí, ktorí sme apelovali na Národnú diaľničnú spoločnosť, že sa na toto zabudlo, a postupne sa začalo aj na tom pracovať a pravdepodobne sa to urobí tak, že to bude súťaž, ktorá bude popri tom.
Takto sa diaľnice nestavali za nás, že sa jednoducho pretne cesta III. triedy a neurobí sa náhrada a odstrihne sa priemyselný park v Martine. Toto bol výsledok pána podpredsedu Figeľa, ktorý musím pripomenúť pre korektnosť, pretože sa to, lebo sa to v skutočnosti stalo.
A mňa mrzí, že sme museli ísť až do takýchto pripomienkovaní, ale myslím si, že je to potrebné, pretože vy si nenecháte ujsť žiadnu príležitosť, aby ste nám niečo pripomenuli. Ale ja si myslím, že je to správne. Každý by mal byť zodpovedný aj za to, čo sa udialo v minulosti, to, čo robil a sa aj za to chlapsky postaviť podľa môjho názoru.
A preto sa mi zdá byť absolútne nekorektné a hlavne neúprimné z vašej strany, vážený pán predkladateľ, ale aj tí, čo ste tam podpísaní, že idete odvolávať ministra, ktorý naštartoval aj výstavbu diaľnic naozaj veľmi dobre, ktorý obhajoval aj pred Európskou komisiou, a viem, o čom hovorím, pretože som bol pri tom nápomocný, keď sme spoločne komunikovali s komisárom Haanom, aby úseky napríklad diaľnice D3 v našom Žilinskom kraji boli stavané z fondov Európskej únie. Vy ste to neurobili. Toto sa podarilo a, chvalabohu, dnes táto výstavba je rozbehnutá tak, že je tam 6 úsekov diaľnic v celkovej dĺžke 75 km rozostavaných a z toho 5 bolo začatých za pána ministra Počiatka.
A ja mu chcem za to poďakovať a držím mu palce a zároveň chcem povedať, že toto, čo všetko ste sa snažili tu predniesť, je len zástierka na to, aby ste zakryli to, čo ste nedokázali urobiť počas vládnutia, keď ste boli vo vláde Ivety Radičovej.
Ďakujem vám za pozornosť.
Vystúpenie v rozprave
12.12.2014 o 17:09 hod.
Ing.
Juraj Blanár
Videokanál poslanca
Vážený pán predsedajúci, kolegyne, kolegovia, debata, ktorá tu bola otvorená pri príležitosti odvolania pána ministra Počiatka, je čisto politickou debatou a ja chápem, že opozícii dochádzajú normálne inštrumenty politické, prísť a predostrieť nejaké hodnotové veci, ktoré budú odlišovať stranu SMER od povedzme KDH alebo od ostatných tak, aby sa naozaj odlíšili. Lebo zatiaľ to vyzerá tak, že keď KDH chce niečo presadiť, tak k tomu potrebuje stranu SMER. Nemusím vám pripomínať niektoré zákony, aj ústavné, páni kolegovia. A to je len dôkazom toho, že my vieme byť aj pri takých zákonoch, ktoré, si myslím, že sú dobré a vy nemáte šancu ich presadiť.
O to je to bizarnejšie, že predkladateľom tohto návrhu je pán poslanec Zajac, ktorý je predstaviteľom strany KDH, a predsedom strany je bývalý pán minister dopravy, pán Figeľ, súčasný pán podpredseda parlamentu, no a sekunduje ešte pán predseda hospodárskeho výboru, pán Hudacký. Všetko ľudia, ktorí pôsobili vo vláde Ivety Radičovej, mali pod kontrolou tento rezort a všetky veci, o ktorých budem tu rozprávať, mali možnosť ovplyvniť a zmeniť.
Keď sme položili jasnú otázku, aby to urobili, alebo prečo to neurobili, tak väčšinou odpoveď nebola, že prečo sa vraciame späť, že tu neustále pripomíname niečo. Nuž, ja viem, že sa to zle počúva, ale to treba pripomenúť.
Treba pripomenúť, že niekto, kto mohol túto vec ovplyvniť, prišiel sem a bez akýchkoľvek problémov začal kritizovať niekoho, kto to začal riešiť a ovplyvnil, aj to doriešil. Niekoho, ktorý bol ochotný a s Európskou komisiou tento možno ťažký prípad riešil a dotiahol spoločne v diskusii pod kontrolou aj Európskej komisie, na rozdiel od vás, ktorí ste to nedokázali. Tak si poďme povedať poporiadku, ako sa to celé vyvíjalo.
Vznikol problém v súvislosti s dopytom tzv. palivových kariet pri mýte. Áno, to možno si môžete povedať, tak prečo sa na to nemyslelo predtým? Ukázalo sa, že dopyt potom platiť aj palivovými kartami mýto je omnoho väčší, ako sa predtým uvažovalo. Preto sa urobil nejaký dodatok, ktorý už tu bol komentovaný, ale po diskusii aj s Európskou komisiou sa ukázalo, že to nie je v poriadku, ale ešte raz podotýkam, po diskusii s Európskou komisiou, ktorú už rozvinul súčasný minister a predchádzajúci pán minister Figeľ ju tlačil takto pred sebou a nechcel sa tomu venovať, ba dokonca v niektorých prípadoch sa vyjadril aj v prospech toho, čo dnes kritizuje. Napríklad v prospech toho, že, páni, že tá firma Fleetpay v podstate je akceptovateľná a že sme pripravení s ňou rokovať aj napriamo, a to aj bez verejného obstarávania.
Ale minister Počiatek s Európskou komisiou po dlhých debatách sa dohodol, že jednoducho pôjde sa do verejného obstarávania, ktoré si prediskutoval a nastavil aj podmienky, ktoré boli aj odkomunikované s Európskou komisiou, a pristúpilo sa k obstarávaniu, ktoré, samozrejme, má svoje pravidlá, a určite nebudete spochybňovať, že sa riadil podľa zákona.
Aj keď akokoľvek tu môžu niektorí poslanci hovoriť, že teraz môžete povedať hocičo, lebo tie zákony nastavujete tak, že sú šité na všetkých tých, ktorí si potom budú v tých obstarávaniach robiť, čo chcú. Tým ale priznávate, že aj vy robíte obstarávania a že ste si to ušili na seba. A to asi nebudete s tým súhlasiť, že všetky obstarávania, ktoré ste urobili, že aj vy ste si ich ušili, vlastne tie zákony, na seba. A to by sme mohli povedať, že všetky obstarávania, ktoré sa doteraz udiali, vlastne sú zlé, pretože vlastne sme si ušili tento zákon na mieru a že v podstate je to takto. Ale asi s tým nebudeme súhlasiť všetci tí, ktorí seriózne sa venujú politike. Nie tí, ktorí možno sa snažia nejakým spôsobom zachraňovať svoje percentá.
Zákony sa práve preto prijímajú nato, aby sa nastavovali pravidlá. Ale aj nato, aby sa oddelili tí, ktorí chcú neseriózne v spoločnosti pôsobiť, od tých, a predovšetkým aby tých ochránili, ktorí to chcú robiť seriózne. A tým nechcem povedať, že je čo v tejto oblasti urobiť. Ale zákon o verejnom obstarávaní bol v tomto prípade využitý na maximum a bol urobený medzinárodný tender, vážené dámy a páni. Medzinárodný tender. To tu bolo povedané na začiatku, ale potom už kolegovia z opozície akosi nie veľmi tomu venovali pozornosť, pretože to neznie celkom dobre pre nich pri obhajobe svojich návrhov na odvolávanie.
Medzinárodný tender, to nie je žiadna sranda, dámy a páni, to nie je niečo, čo by ste mohli povedať, že je urobené a spytlíkované len tu na Slovensku a povedzme s ÚVO-m, ktoré, tvrdíte, že je prosmerácky zafarbené. Aj keď viackrát sme tu povedali, že súčasná šéfka ÚVO je predsa tá, ktorú si vybrala pani Radičová. Môžete to akokoľvek zrieďovať, že to bolo len nejaké výberové konanie, ale nebola menovaná, my sme toto nezmenili. Ale toto bol medzinárodný tender, na základe ktorého sa mohli prihlásiť do súťaže viaceré firmy. Boli zadefinované podmienky.
Nie je pravdou to, dámy a páni, že nemohol nikto iný, iba ten, kto robí s palivovými kartami, sa do toho prihlásiť. Pozrite si, prosím vás, ešte raz tie podmienky, ktoré sú tam. Otváram si počítač, pán Hlina, aby ste sa náhodou nezabudli spýtať, že prečo. Pretože je technologická doba a informačná doba, pán Hlina, ak ste si nevšimli. A v tých podmienkach je tam uvedené, že do tohto tendra sa môžu prihlásiť aj tí, ktorí majú obdobné služby podľa ISO, a tam je presne zadefinované číslami a hovorí o tom, že to môžu byť aj banky, ktoré sa rozhodnú do toho ísť.
Ja teraz neviem odpovedať na otázku, že prečo sa povedzme tí ďalší, ktorí podnikajú v tejto oblasti, neprihlásili do tohto tendra. Neviem. Ani to odo mňa neočakávajte. Ale každý z nich mal možnosť sa podľa zákona o verejnom obstarávaní postarať o svoje záujmy. Ak mal pocit, že tam boli diskriminačné kritériá, mal dať námietku. Ak mal pocit, že tam bolo niečo v úvodzovkách, ako hovoríte, "ušité na mieru", mal možnosť dať predsa námietku alebo nejakú otázku, alebo dopyt. A ešte raz podotýkam, nielen zo Slovenska, ale bol to medzinárodný tender. A potom mi povedzte, ako je možné, a tiež neviem na to odpovedať, ale musím to zobrať ako fakt, že nikto takéto niečo neurobil? Ba dokonca banky, ktoré pôsobia tu na slovenskom trhu, ktoré už nemajú nič so štátom spoločné, pretože boli sprivatizované a ukázalo sa, že to bolo asi správne, lebo dnes sú hodnotené ako jedny z najlepších vôbec v Európskej únii, samy vo svojich vyjadreniach povedali, že nemajú záujem ísť do niečoho takéhoto, pretože cítia, že toto neni pre nich to, čo by im prinieslo povedzme finančné prostriedky, ako tu niekto, ako pán poslanec Hudacký spomínal, že nejaké čísla a manipuloval s tým, že tuším, že - ako to bolo povedané? Jeden a pol percenta a nejaká marža, ja už som sa strácal, čo ste vlastne hovorili.
Predsa nikto nebude pochybovať o tom, že banky sú natoľko zdatné, že sa vedia v takomto biznise orientovať. Majú platených polit..., majú platených analytikov (reakcia z pléna), možno aj politikov, pán Poliačik, a (reakcia z pléna), a majú takých analytikov, ktorí to dobre vedia zvážiť. Vedeli ste dobre, čo chcem povedať.
A títo ľudia im povedali, že asi to nie je to, čo by mali urobiť. A tých bánk, ktoré máme na Slovensku už s medzinárodným zastúpením, je naozaj neúrekom a nehovoriac tie banky, ktoré pôsobia aj v Európe. Tie sa vyjadrili jasne. A ja teraz neviem ináč, iba to zobrať do úvahy, že je to tak.
Bolo tu spochybňované to, že firmy, ktoré sú v nejakom reťazci, majú registráciu svojej firmy na nejakom, v daňovom raji alebo niečo podobné. Vážené dámy a páni, všetci tí, ktorí tu vystupovali a boli predtým vo vláde, ako som to už menoval, aj niektorí poslanci, ste všetci mali možnosť tieto schránkové firmy zrušiť a ísť do určitej miery aj do konfliktu s Európskou úniou. Lebo ešte raz podotýkam, dámy a páni, to, že strana SMER pristúpila ku kroku, že ideme sprísniť schránkové firmy, alebo presnejšie, vylúčiť vôbec z obstarávania, sa dostávame do určitého možno postavenia v Európskej únii výnimočného a otvárame my možno práve otázku, aby aj v Európskej únii sa začalo s týmto niečo robiť vážnejšie, pretože dnes európske právo vôbec neumožňuje to, aby ste mohli takéto firmy diskriminovať. Toto ale vy radšej nepoviete. Ale budete hovoriť to, že prečo nezrušíte tie zmluvy?
A ja rovnako si kladiem otázku, pán Zajac, prečo ste ich vy nezrušili? Prečo ste nepožiadali pána ministra Figeľa a možno aj pána štátneho tajomníka Hudackého, keď ste tam boli, aby ste naozaj bojovali za to, aby sa to zrušilo, pretože ste hovorili o tom, že tu bolo nastavené niečo na úroveň 6,75. Dokonca ste povedali, že však mohli sa nastaviť na 10. A to by bol ten referenčný rámec.
A tie banky, ktoré naozaj to robia všetko len pre naše modré oči, všetky tie služby, ktoré tam poskytujú, sú naozaj tak náchylné tomu uveriť a nepôjdu do takého tendra, lebo ani tých 10 % by bolo pre nich nezaujímavých.
Nie je to tak a výsledkom toho, čo sa udialo, vážení, vážené dámy a páni, je to, že ukončil sa tender, ktorý bol pod kontrolou Európskej komisie. Samotný minister požiadal, aby boli rozptýlené nejaké pochybnosti, a aj kvôli Európskej komisii, som o tom presvedčený, Úrad pre verejné obstarávanie aby rovnako k tomu zaujal stanovisko a, samozrejme, využil aj možnosť, a teraz v tomto prípade Národná diaľničná spoločnosť že rokovala s víťazom tendra o tom, že či ešte môže znížiť cenu.
Ja si viem veľmi dobre predstaviť, že keby to neboli urobili v Národnej diaľničnej spoločnosti, tak vy prvý, pán Zajac, by ste tu stáli a by ste hovorili: "Prečo s nimi nerokovali? Každý, kto vyhrá, tak jednoducho príde a ešte s ním rokuje." Áno, veď tak to je bežné, ale to vy nechcete povedať.
Všetci tí, ktorí normálne obstarávajú a nielen o tom rozprávajú, že v živote neobstarávali, ale chcú o tom rozprávať, ako tu bol môj predrečník, veľmi dobre vedia, že to je bežné a takto to má byť. Keď skončí obstarávanie, tak si sadne s tým víťazom a sa ešte baví každý obstarávateľ, že poďme znížiť ceny. To sa stáva úplne bežne a tak by to podľa mňa malo byť.
A niekto tu hovoril, že v podstate nebol dodržaný zákon o verejnom obstarávaní. Tuším, že vy, pán Zajac, ste hovorili o tom, že prečo o tom nerozhodovala Rada ÚVO, však? Lebo sú zakázané dodatky. Tak ste to nejako povedali. Nespochybňujete to. To je moja rečnícka otázka. (Reakcia navrhovateľa.) Nechcem, aby ste mi teraz, áno, však ja pomáham si rečníckou otázkou, lebo nechcem vás vťahovať do debaty, budete môcť reagovať.
Vy veľmi dobre viete, ako to v tom zákone je napísané, že tuto práve nastal opačný, opačná situácia, že nedošlo k navýšeniu ceny, ku ktorej by musela zasadnúť, prirodzene, keď by bol dodatok týkajúci sa navýšenia ceny, táto Rada. Ale tu došlo k zníženiu ceny zo 6,75 na 6,15. Prečo ste to nepovedali? Veľmi dobre viete, ako ten zákon vyzerá, a táto Rada sa nemala dôvod k tomu vyjadrovať len preto, že tu došlo k zníženiu. (Reakcia navrhovateľa.) V poriadku, ak som to možno nepochopil tak, ako hovorím, tak, poprosím, ma opravte. Ale faktom je to, že zo 6,75 je dnes 6,15.
Aj faktom je to, že k tomuto tendru, ktorý bol pripravený aj v súlade s pokynmi Európskej komisie a pod veľkým drobnohľadom, sa neprihlásili ďalšie firmy, alebo keď sa prihlásili, tak tam bola vylúčená a nepodal nikto žiadnu námietku ani žiadosť. A to je fakt.
Vážené dámy a páni, pán bývalý minister Figeľ pri svojom vystúpení - ja už som to komentoval aj vo faktickej poznámke - rád používa také tie výrazy "politická kultúra", "a mali by sme dohodnúť", "a každý, kto k tomu je, tak musí mu na tom záležať". Mám taký pocit, ako keby pri jeho vystúpení bol jediný, ktorému záleží na tom. No ja som presvedčený, že je nás tu viac a ja sa rovnako medzi takých pokladám a vždy chcem, aby sme sa snažili to robiť čo najlepšie, aby sme sa mohli pozrieť občanom a voličom naozaj do očí.
Ale nie celkom musím súhlasiť s jeho vystúpením a musím to aj okomentovať, pretože nedá sa to neokomentovať, jeho slová, ktoré majú dnes pomerne veľký dôsledok na mnoho ľudí na Slovensku. Hovorí o tom, akým spôsobom on zabojoval za zlacnenie výstavby diaľnic. Hovoril o tom, že v podstate on bol ten, ktorý začal množstvo úsekov diaľnic stavať, a že vďaka nemu vlastne sa takýmto spôsobom posunula výstavba diaľnic. Ale zabudol povedať jednu vec, vážené dámy a páni, že práve strana SMER - sociálna demokracia, keď bola vo vláde, sa snažila urýchliť výstavbu diaľnic a prijala aj zákon o tzv. nadradenej infraštruktúre cestnej, o diaľniciach, v súvislosti s vyvlastňovaním,. Pretože naozaj to je problém. Vy ste boli tí, ktorí ste dali podanie na Ústavný súd, ktorý rozhodol, že je to v rozpore s ústavou, a my to rešpektujeme. Ale sme chceli urýchliť niečo, čo je pre Slovensko veľmi dôležité. Pretože sa zhodneme na tom, že každý kilometer diaľnice, ktorý nie je postavený, je ten najdrahší kilometer diaľnice.
Ale pán minister, exminister Figeľ nepovedal, že na tých úsekoch, ktoré boli podľa tohto zákona pripravené, kým boli ešte v platnosti do nálezu Ústavného súdu, pokojne rozbehol výstavbu. Keby bol taký káder, ako hovorí, prečo na týchto úsekoch jednoducho nezastavil tú prípravu a išiel podľa režimu, ktorý bol ešte pred prijatím tohto zákona? Toto nie je úprimné.
Rovnako ako nebolo z jeho strany úprimné dostatočne vysvetliť, ako to bolo vlastne s tým PPP projektom na úsek Hričovské Podhradie - Dubná Skala. Dámy a páni, ešte raz, to bol úsek Hričovské Podhradie - Dubná Skala. Dnes tento úsek je rozdelený na dva úseky. A z jeho strany sa mi zdá byť nie celkom korektné, aby on dnes porovnával cenu iba jedného z toho úseku, čiže polovičku z toho úseku, s tým, čo bolo pred tým. A naviac nepovedať aj to, že vtedy, keď sa o tom rokovalo, tak to bol tender na PPP projekt, to je koncesionár, na 30 rokov, ktorý sa zaviazal, že do svojej ceny zakomponuje nielen údržbu za 30 rokov tohto úseku, ale aj obnovu kompletnú toho celého úseku, keď ho bude odovzdávať štátu po 30 rokoch. Čiže tam bola započítaná cena peňazí, údržba, všetko, čo obnáša túto koncesiu. Ale povedal a porovnal iba stavebné náklady úseku Lietavská Lúčka - Dubná Skala, ktorý dnes sa vytendroval a bude financovaný z fondov Európskej únie.
Ale čo je dôležité v tejto situácii, alebo v tomto prípade, je spomenúť, že vtedy víťazná firma prišla za pánom Figeľom a ponúkla ďalšie zlepšené podmienky, pretože bolo už po zotavovaní sa, po kríze a na finančnom trhu to vyzeralo o čosi lepšie. Napriek tomu pán Figeľ nepodpísal ten tender a môžem zodpovedne povedať, že dnes možno už by sme mohli jazdiť po tomto úseku, pretože výstavba toho úseku by trvala zhruba, alebo bude trvať 5 rokov. A množstvo vecí, ktoré by priniesol tento úsek pre všetkých nás, pre všetkých tranzitujúcich Európanov, nemusím ani vysvetľovať.
Poviem ešte jeden príklad, ktorý hovorí o nie celkom úprimnom prístupe pána ministra Figeľa, ktorý rozprával o tom, že ako zlacnil on diaľnice. Úsek Dubná Skala - Turany vytendroval takým spôsobom, že všetko, čo bolo nutné postaviť v súvislosti s touto výstavbou, tzv. sú to vyvolané investície, osekal, okyptil a dal tam len to okyptené na obstarávanie, čo, prirodzene, mohlo navodzovať atmosféru, že to bude lacnejšie. Ale z môjho nepochopenia zrejme, a to sa trošku aj čudujem firmám, ktoré na to skočili, dali cenu, ktorá dnes zbedačuje živnostníkov a ďalších ľudí, ktorí nedostávajú zaplatené, pretože tieto firmy to nedokážu za tie peniaze zaplatiť. A to nehovorím ja, ale hovoria to tí stavbári, ktorí sú tam dnes, a nie vy, ale chodia za nami, aby sme my prišli a nejakým spôsobom im pomohli. Možno nájdeme nejaký spôsob. Jeden z nich bolo, že asi prijmeme aj to, že budú musieť takéto firmy zaplatiť, budú môcť zaplatiť dépeháčku až po tom, keď dostanú uhradené od tejto materskej firmy.
Ale poviem to, čo som predovšetkým chcel spomenúť pri tom, že prečo to bolo lacnejšie, dámy a páni. A teraz všetci tí, ktorí sú z Turca, mi to môžu potvrdiť, nie je tu pán poslanec Hraško. Je tam jedna cesta, ktorá je cestou III. triedy a táto vedie zo Sučian priamo do priemyselného parku Martin-Priekopa. Vážené dámy a páni, keď sa obstarával tento úsek Dubná Skala - Turany, tak obstarávanie bolo iba na výstavbu tohoto úseku s prerušením tejto cesty III. triedy, inými slovami, vyradením z funkcie pri postavení privádzača do Martina. Keď sme to zistili, tak sme začali protestovať, samozrejme, aj s veľkými podnikmi, ktoré sú tam, napríklad Neografia, ale aj v zastúpení obyvateľov. Pretože dnes musia kamióny, ktoré chodia do tejto priemyselnej zóny, chodiť cez obytné zóny a znepríjemňovať život, ale aj bezpečnosť ľuďom, ktorí tam bývajú, v Martine-Priekope.
My sme boli tí, ktorí sme apelovali na Národnú diaľničnú spoločnosť, že sa na toto zabudlo, a postupne sa začalo aj na tom pracovať a pravdepodobne sa to urobí tak, že to bude súťaž, ktorá bude popri tom.
Takto sa diaľnice nestavali za nás, že sa jednoducho pretne cesta III. triedy a neurobí sa náhrada a odstrihne sa priemyselný park v Martine. Toto bol výsledok pána podpredsedu Figeľa, ktorý musím pripomenúť pre korektnosť, pretože sa to, lebo sa to v skutočnosti stalo.
A mňa mrzí, že sme museli ísť až do takýchto pripomienkovaní, ale myslím si, že je to potrebné, pretože vy si nenecháte ujsť žiadnu príležitosť, aby ste nám niečo pripomenuli. Ale ja si myslím, že je to správne. Každý by mal byť zodpovedný aj za to, čo sa udialo v minulosti, to, čo robil a sa aj za to chlapsky postaviť podľa môjho názoru.
A preto sa mi zdá byť absolútne nekorektné a hlavne neúprimné z vašej strany, vážený pán predkladateľ, ale aj tí, čo ste tam podpísaní, že idete odvolávať ministra, ktorý naštartoval aj výstavbu diaľnic naozaj veľmi dobre, ktorý obhajoval aj pred Európskou komisiou, a viem, o čom hovorím, pretože som bol pri tom nápomocný, keď sme spoločne komunikovali s komisárom Haanom, aby úseky napríklad diaľnice D3 v našom Žilinskom kraji boli stavané z fondov Európskej únie. Vy ste to neurobili. Toto sa podarilo a, chvalabohu, dnes táto výstavba je rozbehnutá tak, že je tam 6 úsekov diaľnic v celkovej dĺžke 75 km rozostavaných a z toho 5 bolo začatých za pána ministra Počiatka.
A ja mu chcem za to poďakovať a držím mu palce a zároveň chcem povedať, že toto, čo všetko ste sa snažili tu predniesť, je len zástierka na to, aby ste zakryli to, čo ste nedokázali urobiť počas vládnutia, keď ste boli vo vláde Ivety Radičovej.
Ďakujem vám za pozornosť.
Neautorizovaný
17:33
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:33
Béla BugárTvrdili ste, že je to...
Tvrdili ste, že je to ťažký prípad. Áno, máte pravdu. Ale kto urobil z tohto prípadu ťažký prípad? Kto sa rozhodol o tom, že SkyToll dostane 850 mil. eur? A pritom toto ste tam nezahrnuli. Kto rozhodol o tom, že nie štátna firma NDS-ka, povedzme, bude robiť práve to, čo nejaká schránková firma? To bola prvá Ficova vláda. Prepáčte, takže toto je vaša zodpovednosť.
Nehovoriac o tom, že tak, ako som hovoril v prvom mojom vystúpení alebo reakcii, znovu musím povedať a vyzdvihnúť, že prečo by štátna firma nemohla mať približne tú 5-percentnú maržu? Lebo 1 % má benzínová pumpa alebo prevádzkovateľ za to, že keď vstúpite na Slovensko, tak sa zaregistrujete. Ale keď odpočítate to 1 %, vám ostane viac ako 5 % a to dávate schránkovej firme. Toto nie je zodpovednosť?! Toto je vaša zodpovednosť. Zbytočne tu útočíte na opozíciu alebo na Radičovej vládu.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
12.12.2014 o 17:33 hod.
Ing.
Béla Bugár
Videokanál poslanca
Ďakujem, pán podpredseda, za slovo. Pán kolega Blanár, viem, že sa snažíte tu používať metódu, že opakovaná lož sa stáva pravdou, ale práve preto dnes druhýkrát vám musím povedať, že nie my, ale práve vy, váš šéf pán Fico hovoril vtedy na našu vládu, že môžme len svietiť a kúriť. A to sme mohli vtedy, keď už práve Európska komisia sa rozhodla, že musí byť vypísaný tender. Takže, prosím vás, aspoň hovorte pravdu.
Tvrdili ste, že je to ťažký prípad. Áno, máte pravdu. Ale kto urobil z tohto prípadu ťažký prípad? Kto sa rozhodol o tom, že SkyToll dostane 850 mil. eur? A pritom toto ste tam nezahrnuli. Kto rozhodol o tom, že nie štátna firma NDS-ka, povedzme, bude robiť práve to, čo nejaká schránková firma? To bola prvá Ficova vláda. Prepáčte, takže toto je vaša zodpovednosť.
Nehovoriac o tom, že tak, ako som hovoril v prvom mojom vystúpení alebo reakcii, znovu musím povedať a vyzdvihnúť, že prečo by štátna firma nemohla mať približne tú 5-percentnú maržu? Lebo 1 % má benzínová pumpa alebo prevádzkovateľ za to, že keď vstúpite na Slovensko, tak sa zaregistrujete. Ale keď odpočítate to 1 %, vám ostane viac ako 5 % a to dávate schránkovej firme. Toto nie je zodpovednosť?! Toto je vaša zodpovednosť. Zbytočne tu útočíte na opozíciu alebo na Radičovej vládu.
Neautorizovaný
17:35
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:35
Alojz HlinaA ešte jednu vec ste ma inšpirovali, keď ste hovorili, ja...
A ešte jednu vec ste ma inšpirovali, keď ste hovorili, ja mám ešte z druhej privatizácie neviem koľko akcií VÚB-ky. Viete, čo je povinnosťou manažmentu? Viete, čo je povinnosťou banky? Zabezpečovať výnos pre akcionárov. To je ich povinnosťou. Tak ako akcionár VÚB-ky sa budem pýtať, že ako zabezpečovali výnos mojich akcií, ako ich zhodnocovali, keď sa nezúčastnili takéhoto tendra. Vyzvem všetkých významných akcionárov slušných bánk, pozor, tuná nám pôsobia banky, by som vedel menovať. Slušných bánk. Viď akcionárov slušných bánk vyzvem, dám im do pozornosti to, že tu prebiehal jeden tender, ktorého, na ktorom mohli krásne zarobiť. A je to tu, poslanci vládnej strany hovorili, že je to úplne v poriadku, to znamená nebolo v tom politické riziko. Výnos je obrovský, tak nech sa pýtajú svojich boardov, svojich manažmentov, že prečo sa nezúčastnili toho tendru. Lebo je povinnosťou banky, povinnosťou správnej rady, povinnosťou boardu, je zarobiť výnos pre svojich akcionárov. A možno to bude tých akcionárov zaujímať.
Viete, niekde sa tej pravdy musíme dopátrať. Vy tu tak splietate, jak sa banky mohli, nemohli, neviem čo. My sa, keď sa k tomu postavíme čestne, dopracujeme k informáciám, že ako to vlastne bolo. Dobre?
A ja ako akcionár VÚB-ky sa budem pýtať VÚB-ky, prečo sa nezúčastnila tohto tendru, na ktorom mohla krásne zarobiť.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
12.12.2014 o 17:35 hod.
Alojz Hlina
Videokanál poslanca
Ďakujem veľmi pekne. Aj sa čudujem, lebo, pán kolega, rozmýšľam, ale tak sociologicky, že ako môže tak slušný človek, ktorý podľa mňa ste, proste takto vystúpiť, že čo je za tým. Nuž ale, viete, ak si niekto myslí, že tých 5 mld. ukradne, tak je na omyle. Naozaj. Už ako sa hovorí, odtiaľ potiaľ. Ak si niekto myslí, že tých 5 mld. ukradne, je na omyle, poviem to ešte druhýkrát.
A ešte jednu vec ste ma inšpirovali, keď ste hovorili, ja mám ešte z druhej privatizácie neviem koľko akcií VÚB-ky. Viete, čo je povinnosťou manažmentu? Viete, čo je povinnosťou banky? Zabezpečovať výnos pre akcionárov. To je ich povinnosťou. Tak ako akcionár VÚB-ky sa budem pýtať, že ako zabezpečovali výnos mojich akcií, ako ich zhodnocovali, keď sa nezúčastnili takéhoto tendra. Vyzvem všetkých významných akcionárov slušných bánk, pozor, tuná nám pôsobia banky, by som vedel menovať. Slušných bánk. Viď akcionárov slušných bánk vyzvem, dám im do pozornosti to, že tu prebiehal jeden tender, ktorého, na ktorom mohli krásne zarobiť. A je to tu, poslanci vládnej strany hovorili, že je to úplne v poriadku, to znamená nebolo v tom politické riziko. Výnos je obrovský, tak nech sa pýtajú svojich boardov, svojich manažmentov, že prečo sa nezúčastnili toho tendru. Lebo je povinnosťou banky, povinnosťou správnej rady, povinnosťou boardu, je zarobiť výnos pre svojich akcionárov. A možno to bude tých akcionárov zaujímať.
Viete, niekde sa tej pravdy musíme dopátrať. Vy tu tak splietate, jak sa banky mohli, nemohli, neviem čo. My sa, keď sa k tomu postavíme čestne, dopracujeme k informáciám, že ako to vlastne bolo. Dobre?
A ja ako akcionár VÚB-ky sa budem pýtať VÚB-ky, prečo sa nezúčastnila tohto tendru, na ktorom mohla krásne zarobiť.
Neautorizovaný
17:37
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:37
Pavol ZajacĎalej ste sa dotkli toho, že sme chceli s Fleetpayom rokovať napriamo. Ale pán minister už neprečítal z toho dokumentu, že prvou alternatívou bolo vysúťažiť túto službu nanovo.
Pán Blanár, táto schôdza je zvolaná, viete prečo? Lebo tu pred mesiacom bola ukončená súťaž a podpísaná zmluva s firmou, ktorá má svoje sídlo na Cypre, a tej firme ďalších 13 rokov máme zaplatiť 135 mil. Podľa nášho názoru je to predražené, banky to robia lacnejšie a ten rozdiel je 100 mil. Preto je táto mimoriadna schôdza. Aby sme zabránili tomuto kšeftu. Aby tieto peniaze neodchádzali od slovenských daňových poplatníkov na Cyprus. Tie peniaze potrebujeme v zdravotníctve, školstve a mohol by som takto pokračovať. Preto je táto schôdza.
Prestaňte už sa hrabať v tej minulosti, ak chcete, zvolajte si schôdzu a vyvodzujte politickú zodpovednosť. Dneska vyvodzujeme politickú zodpovednosť voči Jánovi Počiatkovi za to, že nekonal, za to, že nezrušil takúto súťaž, sám povedal, že čakal nižšiu... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
12.12.2014 o 17:37 hod.
Ing.
Pavol Zajac
Videokanál poslanca
Pán kolega Blanár, z vašich úst som sa dozvedel, čo som povedal, aj keď som to nepovedal. Ďalej som sa dozvedel, čo ešte len poviem. Potom som sa od vás dopočul, ako plačete, tak ako aj ďalšie firmy, ktoré chystali ten megakšeft za PPP projektami. Potom ste nás kritizovali zato, že z eurofondov sme tieto jednotlivé diaľnice začali poctivou súťažou stavať. Ale veď takisto to dneska robíte aj vy. Diaľnice sa snažíte stavať z eurofondov, lebo to sú najlacnejšie peniaze. A vyberáte inakšie firmy? Asi len v súťaži. Za nás firmy ponúkali štandardné európske ceny. Že ich manažmenty dali tie ceny zle, nech si to zodpovedia svojim akcionárom.
Ďalej ste sa dotkli toho, že sme chceli s Fleetpayom rokovať napriamo. Ale pán minister už neprečítal z toho dokumentu, že prvou alternatívou bolo vysúťažiť túto službu nanovo.
Pán Blanár, táto schôdza je zvolaná, viete prečo? Lebo tu pred mesiacom bola ukončená súťaž a podpísaná zmluva s firmou, ktorá má svoje sídlo na Cypre, a tej firme ďalších 13 rokov máme zaplatiť 135 mil. Podľa nášho názoru je to predražené, banky to robia lacnejšie a ten rozdiel je 100 mil. Preto je táto mimoriadna schôdza. Aby sme zabránili tomuto kšeftu. Aby tieto peniaze neodchádzali od slovenských daňových poplatníkov na Cyprus. Tie peniaze potrebujeme v zdravotníctve, školstve a mohol by som takto pokračovať. Preto je táto schôdza.
Prestaňte už sa hrabať v tej minulosti, ak chcete, zvolajte si schôdzu a vyvodzujte politickú zodpovednosť. Dneska vyvodzujeme politickú zodpovednosť voči Jánovi Počiatkovi za to, že nekonal, za to, že nezrušil takúto súťaž, sám povedal, že čakal nižšiu... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Neautorizovaný
17:39
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:39
Jozef MikušTakže k tej vašej obhajobe. Tak nonšalantne ste prešli tým, že niečo sa tu stalo. No nie, niečo sa tu stalo. Niečo vyrobila vaša predchádzajúca vláda, a veľký problém. Taký problém,...
Takže k tej vašej obhajobe. Tak nonšalantne ste prešli tým, že niečo sa tu stalo. No nie, niečo sa tu stalo. Niečo vyrobila vaša predchádzajúca vláda, a veľký problém. Taký problém, že ste doňho namočili terajšieho vášho ministra. Tam je koreň problému, prečo dnes tu sedíme. Schránková firma, utajená zmluva, priame zadanie, predražená vec, neskutočne predražená vec. A opraviť to je veľký problém. Ja tvrdím, že je to veľký problém.
Len NDS-ka sa toho zhostila tak, že v podstate vyhodnotila jednu z dvoch súťažiacich, jedného z dvoch súťažiacich, ktorý bol prakticky jeden, ten istý, ktorý tú službu robí a realizuje teraz. To je dôvod na zrušenie zmluvy okamžite, alebo na zrušenie verejného obstarania okamžite. O tom, ja neviem, či vy ako župan, keby ste spravili takú súťaž, že okamžite nezrušíte verejné obstarávanie.
A tak opäť ste tak nonšalantne prešli. No ja neviem, prečo sa neprihlásili tie banky alebo tí iní súťažiaci. No tak položte si otázku - prečo? A keď sa neprihlásili a keď mám takýto výsledok, že v podstate mám jednu súťažiacu firmu, za prakticky takú istú cenu, ako to ide teraz, pritom všetci vieme, že to bolo predražené, no tak tú súťaž zruším.
A ja stále ešte očakávam, že pán minister by mohol tu povedať, že, dobre, zruším tú zmluvu a ja stiahnem svoj podpis. Nemusíme ho ani odvolávať. Pretože tam je kardinálny problém, a nie, čo tu urobila predchádzajúca alebo predpredchádzajúca vláda. Vaša vláda vyrobila problém, ktorý teraz vyriešila veľmi zle.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
12.12.2014 o 17:39 hod.
Ing.
Jozef Mikuš
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne. Pán kolega, úvodom, keď ste začali hovoriť do nejakých 20 % vášho vystúpenia, som vás chcel pochváliť, že konečne niekto sa snaží obhajovať neobhájiteľné, ale snažili ste sa, aj keď chabo, a potom ste, bohužiaľ, zase skĺzli do tej minulosti.
Takže k tej vašej obhajobe. Tak nonšalantne ste prešli tým, že niečo sa tu stalo. No nie, niečo sa tu stalo. Niečo vyrobila vaša predchádzajúca vláda, a veľký problém. Taký problém, že ste doňho namočili terajšieho vášho ministra. Tam je koreň problému, prečo dnes tu sedíme. Schránková firma, utajená zmluva, priame zadanie, predražená vec, neskutočne predražená vec. A opraviť to je veľký problém. Ja tvrdím, že je to veľký problém.
Len NDS-ka sa toho zhostila tak, že v podstate vyhodnotila jednu z dvoch súťažiacich, jedného z dvoch súťažiacich, ktorý bol prakticky jeden, ten istý, ktorý tú službu robí a realizuje teraz. To je dôvod na zrušenie zmluvy okamžite, alebo na zrušenie verejného obstarania okamžite. O tom, ja neviem, či vy ako župan, keby ste spravili takú súťaž, že okamžite nezrušíte verejné obstarávanie.
A tak opäť ste tak nonšalantne prešli. No ja neviem, prečo sa neprihlásili tie banky alebo tí iní súťažiaci. No tak položte si otázku - prečo? A keď sa neprihlásili a keď mám takýto výsledok, že v podstate mám jednu súťažiacu firmu, za prakticky takú istú cenu, ako to ide teraz, pritom všetci vieme, že to bolo predražené, no tak tú súťaž zruším.
A ja stále ešte očakávam, že pán minister by mohol tu povedať, že, dobre, zruším tú zmluvu a ja stiahnem svoj podpis. Nemusíme ho ani odvolávať. Pretože tam je kardinálny problém, a nie, čo tu urobila predchádzajúca alebo predpredchádzajúca vláda. Vaša vláda vyrobila problém, ktorý teraz vyriešila veľmi zle.
Neautorizovaný
17:41
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:41
Jozef ViskupičNo a keďže sa hovorí, a tu je ten graf, že sa jedná o spoločnosť, ktorá je v tvrdom bankovom, v tvrdom daňovom raji, no tak tie banky tam nešli preto, lebo samotní manažéri aj napr. VÚB-ky, aj Tatra banky hovoria, a pozrite si to na tej strane 20 v Trende, že ony na základe svojich vlastných vnútorných predpisov sa takýchto tendrov, aj keď ich vypisuje nejaká národná alebo štátna autorita, proste nezúčastňujú. Tie banky, a to je citát tých ľudí, môžte si to pozrieť, proste nezúčastnia sa ich, pretože nebudú obchodovať na rozdiel od nášho štátu alebo štátnych firiem s firmami, ktoré sú v daňových, v tvrdých daňových rajoch. Bodka.
Ďakujem.
Vystúpenie s faktickou poznámkou
12.12.2014 o 17:41 hod.
Mgr.
Jozef Viskupič
Videokanál poslanca
Tá otázka o tom, čo si hovoril, pán poslanec, neviem, ja ju zacitujem, "neviem, prečo sa do tejto súťaže banky neprihlásili", sa tu stále ako keby vracala, ako keby to bol ten zásadný problém. Ja si myslím, že ten tvoj príspevok do debaty má dve zásadné. Nikdy nechcete začať, keď sa vraciate do tej minulosti, tak sa vráťte do minulosti, a kto nastavil tieto pravidlá, to ste boli vy. To bola vláda, prvá vláda Robert Fica. Potom prišla(prišlo) jednanie s Európskou komisiou a než sa procesuálne dostalo k nejakému záveru, dospelo k nejakému záveru, tak sme tu mali vládu, ktorá mala svietiť a kúriť, a následne sa vypísal, následne sa teda postupovalo, ako sa postupovalo, a prišli sme k tomu, že bol vypísaný tender, ktorého sa mohli alebo nemuseli zúčastniť banky.
No a keďže sa hovorí, a tu je ten graf, že sa jedná o spoločnosť, ktorá je v tvrdom bankovom, v tvrdom daňovom raji, no tak tie banky tam nešli preto, lebo samotní manažéri aj napr. VÚB-ky, aj Tatra banky hovoria, a pozrite si to na tej strane 20 v Trende, že ony na základe svojich vlastných vnútorných predpisov sa takýchto tendrov, aj keď ich vypisuje nejaká národná alebo štátna autorita, proste nezúčastňujú. Tie banky, a to je citát tých ľudí, môžte si to pozrieť, proste nezúčastnia sa ich, pretože nebudú obchodovať na rozdiel od nášho štátu alebo štátnych firiem s firmami, ktoré sú v daňových, v tvrdých daňových rajoch. Bodka.
Ďakujem.
Neautorizovaný
17:43
Vystúpenie s faktickou poznámkou 17:43
Ján HudackýPán minister Figeľ dal prvú alternatívu, jednoznačne výberové konanie. Pán minister Počiatek - či chcel, alebo...
Pán minister Figeľ dal prvú alternatívu, jednoznačne výberové konanie. Pán minister Počiatek - či chcel, alebo nechcel, nie že sa dohodol - musel akceptovať výberové konanie, inak by v podstate bol, v podstate na nás uplatnený tzv. infrigement, teda také právne konanie, ktoré by bolo vyústilo zrejme do pokuty a koniec koncov k náprave daného stavu. Čiže neobjavili ste teplú vodu, v podstate išlo to tak, ako to išlo.
Nechcel som sa dotýkať vecí, ktoré sú jadrom dnešnej debaty, napriek tomu musím sa vrátiť k tým PPP projektom, zrušeným PPP projektom a podobne, tým, že ako odrazu tie lacné diaľnice zhoršili stav v našom stavebníctve. Jednoducho, veď predsa je to na manažmentoch firiem, ktorí musia jednoznačne povedať a určiť cenu do súťaže, aby vedeli zvládnuť potom nákladovo a aby v podstate ešte mali z toho aj nejakú ziskovú maržu, aby vedeli zaplatiť svojich subdodávateľov atď. Jednoducho je to totálna nezodpovednosť práve týchto firiem.
My sme týmto jedným spôsobom, že sme sa snažili, aby tie súťaže boli na menšie úseky, podarilo sa nám, a ja som na to hrdý, rozbiť kartely. Doslova rozbiť tie stavebné kartely, pretože ony sa dohadovali a v podstate si vygenerovali cenu, akú chceli. Tie obyčajne boli vysoké. A koniec koncov ešte musím... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Vystúpenie s faktickou poznámkou
12.12.2014 o 17:43 hod.
Ing.
Ján Hudacký
Videokanál poslanca
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Pán kolega, vy ste povedali, už niekoľkokrát tu aj odznelo, teda že minister Figeľ, bývalý minister dopravy, rozhodol o tom, že má to ísť priamym zadaním a že pán minister Počiatek prišiel a jednoducho sa dohodol s Európskou komisiou, že to pôjde cez výberové konanie. Nebolo to vôbec tak.
Pán minister Figeľ dal prvú alternatívu, jednoznačne výberové konanie. Pán minister Počiatek - či chcel, alebo nechcel, nie že sa dohodol - musel akceptovať výberové konanie, inak by v podstate bol, v podstate na nás uplatnený tzv. infrigement, teda také právne konanie, ktoré by bolo vyústilo zrejme do pokuty a koniec koncov k náprave daného stavu. Čiže neobjavili ste teplú vodu, v podstate išlo to tak, ako to išlo.
Nechcel som sa dotýkať vecí, ktoré sú jadrom dnešnej debaty, napriek tomu musím sa vrátiť k tým PPP projektom, zrušeným PPP projektom a podobne, tým, že ako odrazu tie lacné diaľnice zhoršili stav v našom stavebníctve. Jednoducho, veď predsa je to na manažmentoch firiem, ktorí musia jednoznačne povedať a určiť cenu do súťaže, aby vedeli zvládnuť potom nákladovo a aby v podstate ešte mali z toho aj nejakú ziskovú maržu, aby vedeli zaplatiť svojich subdodávateľov atď. Jednoducho je to totálna nezodpovednosť práve týchto firiem.
My sme týmto jedným spôsobom, že sme sa snažili, aby tie súťaže boli na menšie úseky, podarilo sa nám, a ja som na to hrdý, rozbiť kartely. Doslova rozbiť tie stavebné kartely, pretože ony sa dohadovali a v podstate si vygenerovali cenu, akú chceli. Tie obyčajne boli vysoké. A koniec koncov ešte musím... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Neautorizovaný