49. schôdza

16.4.2015 - 23.4.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

15.4.2015 o 14:26 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:19

Jana Kiššová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Tak ja považujem za mimoriadne nezodpovedné, že vláda prichádza s návrhom opatrení dávno po funuse, ale za ďaleko nezodpovednejšie považujem to, že vláda navrhuje, aby boli dlhy Váhostavu, inými slovami dlhy pána Širokého, riešené peniazmi iných ľudí. Teda dlhy z kauzy, ktorá od začiatku až po koniec javí známky podvodu, jedného veľkého podvodu, tak dlhy vyplývajúce z tejto kauzy majú zaplatiť ľudia. A darmo sa tu tvárime, že to budú platiť banky, nebudú to platiť banky, budú to platiť opäť len ľudia, daňoví poplatníci.
Je absurdné, že s takýmto návrhom zákona si trúfa vláda prísť pred poslancov parlamentu a žiada ich o podporu takéhoto návrhu. Považujem za absurdné, že po Slovensku chodí človek, chodí mimoriadne majetný človek, za ktorého dlhy majú platiť iní, a mne na rozdiel od kolegu zo SMER-u neprekážajú majetní ľudia, neprekážajú mi, ale prekáža mi, ak sú majetní na úkor toho, že podvodom, niekoho podviedli a na základe tohto získali ten majetok, toto mi naozaj prekáža.
A čo je možno ešte ďaleko absurdnejšie, tak to, že takýto stav vláda podporuje, legitimizuje a že má podporu v nejakej najvyššej štátnej autorite, tak to naozaj je jedna veľká hanba!
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 14:19 hod.

Ing.

Jana Kiššová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:21

Július Brocka
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán minister, klasik by povedal, že to je hlboké nedorozumenie. Pán minister, ako o čom nás idete teraz presviedčať? Kauza Váhostav, dlhy Váhostavu, to nie sú dlhy štátu, to sú dlhy Širokého a vy teraz chcete, aby tie dlhy Širokého zaplatili občania? To myslíte smrteľne vážne? To je hanba! Pán minister, vy ste tu nie na to, aby ste chránili majetok podvodníkov a nepoctivo získaný majetok napr. Širokého. Vy ste tu na to, aby ste chránili slabých a bezbranných, tých živnostníkov a ich okradnuté rodiny, pán minister, ale určite nie takto, ako to navrhujete.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 14:21 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:22

Martin Poliačik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. No, pán minister, ono to technické zdôvodnenie určite je predmetom na diskusiu, ale myslím si, že čo určite chýbalo na začiatku tejto rozpravy, je politické gesto. Politické gesto, ktorým by bolo jednoznačne povedané, že tento vzťah ilustrovaný na tých fotkách (rečník ukázal na fotku, ktorú mal postavenú na svojom stole) sa skončil, že SMER už nie je priateľom s Jurajom Širokým, že Juraj Široký podviedol verejnosť, ľudí, ktorí pracovali na jeho projektoch a že je odsúdeniahodné všetko, čo robil. A toto neprišlo.
My sa môžme baviť o tom, ako z toho teraz vybŕdnuť, môžme dávať, samozrejme, novely zákona jedného, druhého, môžme technicky vysvetľovať, ale vonku vidia ľudia jednu vec, že človek, ktorý za bývalého režimu mal viacej informácií ako všetci ostatní vďaka svojim stykom s ŠTB, človek, ktorý v ´89. začal podnikať, lebo mal tieto informácie a ktorý odvtedy vyciciava tento štát, oklamal obrovské množstvo ľudí, a strana, ktorá celý čas stála po jeho boku, mu teraz nepovie, my už s tebou nebudeme kamaráti, ale povie mu, o. k., my nájdeme nejakých 25 % tuto z nejakej pokladničky, aby sme to do volieb ututlali. Toto je ten nešťastný politický signál.
A môže sa tu zbytočne pán Blaha rozčuľovať, ako on neznáša majetných ľudí; na čom ja ináč naozaj nechápem logiku, prečo by mal niekto byť predmetom nenávisti len preto, že dokázal zarobiť peniaze; keď strana, ktorú zastupuje v tomto parlamente, nedokáže povedať ani to, že s Jurajom Širokým už kamarátka nebude.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 14:22 hod.

Mgr.

Martin Poliačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

14:22

Peter Kažimír
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Všetci vieme, že toto je politická aréna a je to legitímne, len po tom, čo tu počujeme a asi budeme počuť, musíme si všetci dávať pozor, aby sa z arény nestala zoologická záhrada napríklad, a to je, všetci sa na tom môžme podieľať, tak to tak nerobme.
Skúsim zostať vo vecnej rovine (povedané so smiechom), pokúsim sa o to. Ja chápem, že chcete hovoriť, že tisíckrát opakovaná lož sa stane pravdou, ale ako verejné financie majú svoje a-tri-bú-ty, to potvrdí aj medzinárodný expert, má to svoje atribúty. Aby nejaká operácia alebo nejaké rozhodnutie vlády, alebo hocikoho malo dopad na verejné financie, musí to plniť nejaké atribúty.
Takže ešte raz, v štátnych finančných aktívach, že taká transcendentná kategória, mnohým ľuďom neznáma, ale sú to naozaj peniaze, je taká zásuvka, je taký šuflík, v ktorej sú peniaze, ktoré zaplatili banky, pretože sme sa o tom dohodli, mnohí z vás ste boli proti tomu, aby banky platili. Pamätám si, bol som tu opozičný poslanec, som predkladal návrh zákona, kde sme chceli oholiť banky, aby z peňazí bánk sa zachraňovali banky. Presadilo sa to, nechali ste si povedať, následne sme ten odvod zvýšili, je tam pol miliardy eur. Bude tam miliarda eur. Platia tieto peniaze. Z týchto peňazí, ktoré sú ale nedotknuteľné, lebo zo zákona som v Národnej rade, preboha, platí zákon, zo zákona nemôžme tie peniaze použiť inak, ten účel musí byť splnený tak, ako je napísané v zákone. Keďže to tak je, meníme článok v predkladanej novele, kde to umožňujeme použiť na posilnenie kapitálu, navýšenie zákonného imania v danom prípade Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, ktorá je zisková dnes, je zisková, nebola vždy zisková, nechcem o tom hovoriť, ale boli tam aj iné podmienky... (Prerušenie vystúpenia časomerom).
Skryt prepis

15.4.2015 o 14:22 hod.

Ing.

Peter Kažimír

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14:26

Daniel Lipšic
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Procedurálny návrh je, keby sme mohli rozšíriť program schôdze o návrh pána poslanca Blahu na znárodnenie majetku Juraja Širokého, oligarchu finančných skupín. Bolo by to prvýkrát, keby, ako hovoril Karel Havlíček Borovský, sa jeho odpor k oligarchom prejavil tak, že by to išlo "z huby do rukou". Ja ho podporím, samozrejme. Čiže čakám, kedy návrh prinesie, lebo zatiaľ len reční, reční, ale "skutek utek" a bolo by fajn, keby to vedel aj predložiť, určite by vláda k tomu schválila skrátené legislatívne konanie a bol by spokojný aj Karel Havlíček Borovský. (Reakcia z pléna.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

15.4.2015 o 14:26 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14:27

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja dávam procedurálny návrh, aby sme odrazu o jednom vrze, aby sme nemuseli znova sedieť, navrhli, že keď teraz ideme z tých neštátnych zdrojov, ako vy hovoríte, sanovať dlhy Širokého, že dajme tam odrazu, že keby náhodou Kollár nevládal platiť za tie svoje deti, že to tiež ide z toho fondu. No nech to proste, lebo doniesť niečo tak absurdné do parlamentu a tak absurdne to obhajovať, tak to znesie kľudne aj to. (Výkriky z pléna: Procedurálny návrh.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Presne tak.

Hlina, Alojz, poslanec NR SR
Však to tam dám ako pozmeňovák, pán Číž.

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
(Hovorené súbežne s rečníkom.) Nie, dosť. Aký pozmeňovák? Procedurálny návrh.

Hlina, Alojz, poslanec NR SR
(Hovorené súbežne s predsedajúcou.) Dám odtučňovaciu Kollárovi, Kollárovi, že keď nebude vládať platiť za deti, však to tam všetko dajme naraz, keď je tam pol miliardy. Viete, čo z toho môžme všetko zaplatiť? Však vy ste už tu všetci na hlavu, prosím vás.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

15.4.2015 o 14:27 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 14:28

Béla Bugár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená Národná rada, vážení členovia vlády, vážený pán poslanec Blaha, ja veľakrát som povedal, že nemá význam reagovať na vás, ale to, čo ste teraz povedali, to je veľmi krásna veta. Hovoríte, že nemáte rád bohatých ľudí. To znamená, že nemáte rád niektorých vašich kolegov? Členov vlády? Vy nerobíte; áno, hovorím o bohatých ľuďoch. Vy nerobíte rozdiel medzi tými, ktorí k tomu bohatstvu sa dostali špinavými prostriedkami? Lebo my robíme. Mne nevadí, ak niekto je bohatý. Ak niekto čestným spôsobom sa dostal k majetku. Mne vadí, ak napríklad Váhostav alebo pán Široký takýmto spôsobom dokonca používa aj vaše vymoženosti. Vymoženosti, ktoré dávate práve Váhostavu.
No dovoľte ale, aby som sa vrátil k tomu, kvôli čomu fakticky dnes tu rokujeme. Fakticky sa stretávame preto, aby sme zmiernili škodu spôsobenú nečinnosťou vládneho SMER-u. Už pred rokom sme zistili, že nezodpovedná činnosť niektorých firiem ohrozí samotnú existenciu dodávateľov. MOST – HÍD už vtedy navrhol ochranu malých dodávateľov v procese reštrukturalizácie. No samozrejme, vtedy ale nebola politická vôľa alebo, keď chcete, môžem povedať, nebol žiadny politický, ale ani verejný tlak ani na vládu, ani na politickú stranu SMER. Áno, pred rokom ešte platilo, a teraz budem citovať, "vyhraj voľby a môžeš všetko". Lenže odvtedy sa začal síce veľmi pomaly, ale stále pevnejšie a intenzívnejšie objavovať schránkový valec vládnej strany SMER. Dnes už pomaličky platí aj to, že čo ministerstvo, to schránka.
Kauza Váhostav, ktorej sa dnes venujeme, vojde do dejín ako školský príklad o tom, ako jeden človek, ktorý disponoval strategickými informáciami, po zmene režimu prišiel k enormnému majetku a vďaka tomuto majetku sa stal potencionálnym záujemcom o štátny majetok, ktorý ovláda za bagateľ. A potom v úlohe mecenáša opantal politikov dvoch generácií, a to HZDS a SMER. A on, ako sa ukazuje, skutočne môže všetko. Dokonca môže vytvárať ešte väčší zisk na úkor svojich dodávateľov.
Kauza Váhostav je kauzou SMER-u. Totiž pán Široký alebo, keď chcete, manažéri Váhostavu môžu robiť to, čo robia, lebo majú politické krytie. A keď chcete, znovu poviem tie dva prípady, ktoré jednoznačne to dokazujú. Práve za vás sa zmenil víťaz tendra v časti diaľnice Hubová – Ivachnová, a to v roku 2013 a, čudujme sa, tá zmena komu prospela? Samozrejme, Váhostavu. Alebo, keď chcete, môžme aj o tom hovoriť, že predsa v prospech Váhostavu, v prospech projektu PPP diaľnice, 75 kilometrov, sa sfalšovala výhodnosť, čísla sa sfalšovali na ministerstve pána Vážneho.
Pre mňa je najväčšou absurditou tvrdenie, že Váhostav musí dostávať ďalšie štátne zákazky, lebo potrebuje vyplatiť svojich veriteľov. To snáď nemyslíme vážne! Včera dokonca sme sa dozvedeli od pána generálneho riaditeľa Váhostavu, citujem, že aj zákazka garáži pod Bratislavským hradom je stratová. No prepáčte, čo to má znamenať? Ja byť živnostníkom a subdodávateľom, okamžite idem preč. Však aj tak nedostanem nič, možnože v lepšom prípade 15 % alebo možnože v lepšom prípade 40 percent. Prepáčte, ale toto je podvod. Podvod hodný trestného oznámenia.
Aj dnešné rokovanie, vážené kolegyne a kolegovia, sa nekoná v prvom rade o tom, ako pomôcť živnostníkom v drvičke Váhostavu. Ani úlohou predloženého zákona nie je primárne pomôcť živnostníkom. Áno, navrhuje sa, že namiesto 15 % by mali dostať 40 percent. S tým dokonca aj môžme súhlasiť, my sme kedysi navrhovali, kedysi vo februári, 50 percent. Len ste to odmietli. Ale nesúhlasíme s tým a nikdy nebudeme s tým súhlasiť, aby tí, ktorí to zapríčinili, majitelia alebo manažéri Váhostavu, neprispeli z vlastného majetku. Aby zbohatli tí, ktorí fakticky ožobračujú tých, ktorí tú prácu vykonali. S tým nikdy súhlasiť nebudeme.
Vážená Národná rada, ale hlavne vážení poslanci SMER-u. Uvedomujete si, čo tu idete stvárať? Fakticky štát odkúpi pohľadávky dodávateľov za 40 %, ale reštrukturalizačný plán sa nemení. To znamená, že štát, teda vy občania prispejete 25 percentami majiteľom Váhostavu. Výsledok, samozrejme, bude veľké ticho okolo Váhostavu. Keby tam ostali malí dodávatelia ako veritelia, tí by kričali. Teraz tam bude štát alebo štát bude zastupovať teda jedna banka, Slovenská záručná, a bude ticho. Prečo by živila túto tému? Prečo by hovorila o tom, že vy ste niečo nezvládli? Dokonca poslanci opozície x-krát upozorňovali, že je problém, len vy ste nepočúvali. Práve preto chcem povedať, že poslanci MOST-u – HÍD odmietajú asistovať pri ochrane majiteľov Váhostavu.
Pán premiér dokonca vo víkendových reláciách hovoril o tom, že dokonca je možné rozmýšľať aj o zákone lex Váhostav. No ako vidíme, dnes namiesto zákonu lex Váhostav, tu máme zákon, ktorý môžme nazvať lex ochrana Širokého.
Kolegyne a kolegovia zo SMER-u, odporúčam, aby ste na začiatku tejto schôdze, aby ste sa pozerali do seba, aby ste si uvedomili, ako ste vy sami tým, že ste odmietali návrhy opozície, prispeli k ožobračeniu živnostníkov a dodávateľov Váhostavu. Či chcete alebo nie, Váhostav sa stal gorilou SMER-u a vašej vlády.
Dnes sme mohli počuť, ako niektorí dokonca aj cez víkend ako mantru opakujú to, že zákon bol prijatý v roku 2005. Zákon o konkurze a reštrukturalizácii vstúpil do platnosti v januári 2006. Áno, to je pravda. Ale dúfam, že vám, ktorí tu sedíte, nemusím pripomenúť, že každý zákon fakticky sa mení v procese využívania toho zákona. Každý zákon potrebuje novely, niektoré dokonca za jeden rok viac noviel, lebo zistíme, že niektorí to obchádzajú. Za vás, za vašej vlády deväťkrát došlo k novelizácii tohto zákona. Takže nehovorte o tom, že ten zákon bol prijatý za zlého Dzurindu. Ten zákon ostal taký, lebo vy ste to odmietli, lebo vy ste chránili Váhostav a o Doprastave radšej už ani nebudem hovoriť. Opýtajte sa vlastných kolegov, kto stojí za Doprastavom.
My sme dokonca vo februári sa snažili upozorniť na tento problém, dali sme návrh zákona, ktorý hovoril o tom, že reštrukturalizácia môže prebehnúť len vtedy, ak aspoň 50 % dostanú tí, ktorí tú prácu tam skutočne odviedli. A mysleli sme si, že bude možnosť, že to pochopíte aj vy, dostane sa do druhého čítania a práve preto sme napísali list aj pánovi premiérovi, aby vláda tomuto zákonu dala skrátené legislatívne konanie, čo je podľa rokovacieho poriadku, samozrejme, možné. No ale čo sa stalo? Vy ste to odmietli, pán premiér si na to počkal a potom nám napísal list, že, bohužiaľ, už je to bezpredmetné. Prepáčte, ak aj teraz budete hovoriť hocikto z vás, ktorý vystúpi, že toto nie je vaše maslo na vašej hlave, tak neviem, potom kde, v ktorej krajine a dá sa povedať, kde žijete vôbec, či na zemeguli.
Takže, vážené dámy, vážení páni, chcem ešte raz pripomenúť jednu vec. Poslanci MOST-u – HÍD budú súhlasiť len s takým riešením, kde bude zakomponovaná aj osobná zodpovednosť majiteľov a manažérov firmy Váhostav. A nakoľko sme už dali viaceré návrhy, tak chcem vám pripomenúť aj to, že aj teraz máme konkrétny návrh, s ktorým potom, samozrejme, vystúpi pani poslankyňa Žitňanská, predpokladám, v druhom čítaní, a ten návrh hovorí o tom, ako riešiť tento problém odborne, a nie takýmto cynickým divadlom.
Takže ešte raz apelujem na vás, aby ste si premysleli, ako budete hlasovať a ako vôbec dovolíte, že aj v budúcnosti hocikto, ktorý takýmto spôsobom ožobračuje tých, ktorí skutočnú prácu odviedli, či takýmto spôsobom umožníte aj ďalším takéto konanie. 40 % stále nie je 100 % a ešte k tomu takým spôsobom, že z toho, čo má ostať v štátnej kase, z toho takýmto spôsobom vypustíte 25 %, čo nikdy nedostanete späť.
Takže, vážené panie poslankyne, páni poslanci, chcem ešte raz povedať, je to zodpovednosť Národnej rady, ako bude hlasovať, ako bude pomáhať tým, ktorí skutočne robia a nie len honobujú a, dá sa povedať, kradnú v prospech vlastného majetku. Toto je zodpovednosť nás a ja budem sledovať, ako budete hlasovať vy, a budeme hovoriť o zodpovednosti tých, ktorí potom nepodporia návrh alebo pozmeňujúci návrh, ktorý bude hovoriť jednoznačne o tom, že tí, ktorí to zapríčinili, musia byť zodpovední aj vlastným majetkom.
Ďakujem, že ste si ma vypočuli. (Potlesk).
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

15.4.2015 o 14:28 hod.

Ing.

Béla Bugár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:39

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán kolega Bugár, prosím, nevytrhávajte z kontextu. Áno, trvám na tom. Nemám rád extrémne bohatých ľudí na spôsob oligarchov, finančných skupín, ktorí svoj majetok nadobudli svojou bezohľadnosťou, podvodmi a vykorisťovaním ľudí. Za tým si stojím. A ja verím tomu, že všetci ich nemáme radi, pretože práve to sú typy ľudí, ako je pravdepodobne Penta, ako sú ďalšie skupiny na čele Váhostavu a ktorí budú trestne stíhaní. Áno, ja budem veľmi rád. Ale my ich nemôžme odsúdiť, to má v rukách, naozaj nemá v rukách ani parlament, ani vláda. Premiér úplne jasne povedal, že bude súčinný a že bude veľmi rád, pokiaľ sa vyvodí trestnoprávna zodpovednosť, lebo tam cíti podvod. Takisto budem veľmi rád. To je jediná legálna cesta, ako týchto ľudí zbaviť majetku. Súhlasím. Pokiaľ, samozrejme, nájdeme nejaký legálny spôsob, ale to je veľmi ťažké nájsť legálny spôsob, ako zbavovať majetku ľudí, ktorí sú cez rôzne schránky napojení na firmu. To všetci dobre vieme. Čiže nie je to vôbec také jednoduché a všetci dobre vieme, že to nie je len tak, že si povieme, že vyvlastníme, pán kolega Lipšic. Čiže vy ste právnik, tak, prosím, buďte trošku v tomto smere korektný.
Ja som veľmi rád, že banky zaplatia cez bankový odvod, ktorý by tu inak nebol, čiže je to bankový odvod navyše, práve tie peniaze, ktoré pôjdu živnostníkom. Jasné, že tu možte teraz špekulovať o tom, že to sú peniaze štátu. Ale tie peniaze štát vyberie navyše, aby tie peniaze, pretože banky naozaj v zákone o reštrukturalizácii získali väčšie privilégiá kvôli vám... (Výkriky z pléna, prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
Ale, páni poslanci!

Blaha, Ľuboš, poslanec NR SR
... opäť, pán kolega Galko, kvôli vám, vy ste za to hlasovali, pani Žitňanská to pripravila. Vy ste tie banky takto krásne sprivilegovali. Dneska nám nadávať, viete, dokola to budem opakovať. Pravica prijala zákon o reštrukturalizácii, pravica potom ešte neskôr posilnila postavenie bánk v tomto zákone a pravica spískala tender so Širokým. Preboha, vaše maslo na hlave. Vaše maslo na hlave, ktoré my riešime a pomáhame ľuďom. To je celé.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 14:39 hod.

PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:41

Anton Martvoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Bugár, ja si vážim vaše vystúpenia, ale musím trošku na vás zareagovať z toho pohľadu, aby aj opozícia si trošku pozrela do svojej kuchyne, čo sa udialo. Ja vám to pripomeniem.
Za Radičovej vlády Široký získal zákazky za cca 430 miliónov eur, teda skoro za 13 miliárd slovenských korún. Za Radičovej vlády. Boli to zákazky Národnej diaľničnej spoločnosti, kde v tom čase v dozornej rade sedel pán Zajac, vtedy nekričal. Boli to zákazky na ministerstve kultúry, kde bol minister kultúry za SaS, a boli to zákazky aj v rezorte ministerstva zdravotníctva, Rooseveltova nemocnica, kde vtedy tomu šéfoval pán Uhliarik. Nehovoriac o tom, že za NDS-kou patrilo to celé pánovi ministrovi dopravy pánovi Figeľovi. Čiže podľa tohto, čo vy ste povedali, že Váhostav opantal politikov, no treba sa pozrieť na vašich koaličných partnerov bývalých, ako ich opantal, kde mu dokázali, Váhostavu za jeden a pol roka, čo bola Radičovej vláda, dať zákazky skoro za 13 miliárd slovenských korún. Nehovoriac o tom, že Váhostavu a pánovi Širokému podpísal zmluvu o výstavbe hokejového štadióna aj pán Ďurkovský, primátor, bývalý primátor mesta Bratislavy, ktorého ste aj MOST – HÍD alebo vtedy SMK podporovali, a plus ďalší starostovia taktiež mu podpísali nejaké zákazky, ktorí teda kandidovali za vašu stranu alebo za teda za strany vtedajšej koalície.
Čiže netvrďte, že SMER je opantaný so Širokým. My so Širokým nič nemáme. (Smiech v pléne.) Na druhej strane, keď tvrdíte, že my máme, tak potom máte aj vy, lebo v podstate vy ste mu dali tieto zákazky. Nehovoriac o tom, že terajší šéf Národnej diaľničnej spoločnosti bol do Národnej diaľničnej spoločnosti nominovaný vtedajšou vládnou koalíciou pani Radičovej. Však pán... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 14:41 hod.

Mgr. PhD.

Anton Martvoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14:43

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ak si dobre pamätám, pán premiér povedal, že veľmi je, veľmi nespokojný s kvalitou vysokého školstva špeciálne na právnickej fakulte. Vzácne s ním súhlasím a nečudujem sa, pokiaľ máme také esá vo výchovnovzdelávacom procese.
Prosím vás, ja som poľnohospodár, a prosím vás ešte raz... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcou.)

Laššáková, Jana, podpredsedníčka NR SR
K pánovi poslancovi Bugárovi reagujte!

Hlina, Alojz, poslanec NR SR
... pán predseda Bugár, že by ste neverili, oni v zásade, že oni neprišli s návrhom, že, príklad. Počas stavu, oni hovoria, že keď za Figeľa a tak, ale za Figeľa a v tomto období, keď neplatili, sa dostavala hacienda na Bahamách. Oni neprišli s návrhom zákona, novely zákona o preukázaní majetku, že v prípade, ak počas insolventnosti alebo neplatenia sa objavia skutočnosti nárastu osobného majetku, tak je možné, viete, niečo, ja to neviem teraz nazvať narýchlo. Oni neprišli s tým. Oni prišli s tým, že dlhy Širokého má zaplatiť daňový poplatník. A oni to ešte vytunovali tak, ako si tí chlapci tunujú tie autá. Oni to ešte vytunovali tak, že ak doteraz platilo, že 15 % by mal zaplatiť Váhostav, tak nie, už ani tých 15 percent. Lebo živnostníci si kúpia, teda predajú, však samozrejme, že predajú, logicky, tie pohľadávky štátnej banke a štátna banka si ich od Širokého bude vymáhať v prípade, ak by zarobili. Rozumiete? Že oni to doviedli do dokonalosti. Ako z tohto pohľadu treba dať klobúk dole. Oni naozaj. My sme mali akože ísť po krku Širokému, ale my mu pomáhame, teda SMER mu pomáha, ale prezentuje sa to ako vyriešenie situácie. Komu česť, tomu sláva, ale v tom zlom, lebo aj Lucifer je možno chytrý. Ale, prosím vás, veď toto rozum stojí. Vy ste naozaj doniesli, a ľudia nech to vedia, doniesli ste návrh, že dlhy Širokého má zaplatiť daňový poplatník.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 14:43 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video