49. schôdza

16.4.2015 - 23.4.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 18:47 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:46

Martin Fecko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

216.
Ďakujem pekne. Pán kolega, myslím, že áno, tak ako si povedal, že arogancia moci nepozná mieru, veľa vecí sa v našom štáte nerieši. Samozrejme, za všetko môže bývalá vláda, ktorá tu bola pätnásť mesiacov. Ja hovorím, že to sú všetko politické hrátky a panské huncútstvo a treba riešiť, treba veci. A ja za každú vec, ktorá príde normálna a rieši problém, stopercentne zdvihnem ruku.
A ako si spomínal, že elementárne veci chýbajú aj v tej ekonomike. Kto vlastne môže skrachovať? Iba tí malí, veľkí nemôžu, lebo, žiaľ, u nás sa môže kúpiť aj pravda. A potom zisťujeme, že tí veľkí sa rozmáhajú a tí malí sú likvidovaní.
Ďakujem pekne.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 18:46 hod.

Ing.

Martin Fecko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:47

Daniel Lipšic
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja by som nadviazal na tie, na tie zákony, pretože viacerí kolegovia, ktorí tie zákony, asi ani návrhy nečítali, tvrdia, že zákon, ktorý neprelomil veto prezidenta, sa týkal reštrukturalizácie. On sa jej netýkal. Pozrite si ten zákon, ktorý neprešiel. On sa jej vôbec netýkal. Je to nevedomosť alebo úmyselné klamstvo? To je prvá poznámka.
Druhá poznámka. Keď sa prijímal zákon o konkurze a reštrukturalizácii, ale aj potom novela, nikto zo SMER-u nevystúpil. Nikto zo SMER-u nevystúpil. Nerozumeli ste tomu? Bola to vaša nekompetentnosť, keď dnes hovoríte, že problém je v zákone, čo teda ja si nemyslím. Ale prečo ste vtedy nevystúpili, neupozornili na to? Prečo ste boli ticho? Mali ste nejaký iný, proste inú povinnosť nejakú alebo to bola úplná nekompetentnosť v tejto oblasti, že ste na to prišli po siedmich rokoch teraz? Čo sa stalo? Čo sa stalo? Zdôrazňujem to znovu a znovu proste, problém reštrukturalizácie Váhostavu je primárne v tom, že sa koná v rozpore s platným zákonom. V rozpore s platným zákonom! A pokiaľ by súdy fungovali ako-tak, tak nemôže byť nikdy takýto navrhnutý plán schválený, lebo je v rozpore so zákonom. A bol zasiahnutý trestnou činnosťou, ktorú nevyšetrujete, ktorú vaše orgány neriešia. To je ten kľúčový a hlavný problém.
Ale ak tvrdíte, že zákon ako taký je problém, tak usvedčujete samých seba z absolútnej nekompetentnosti, lebo ste nikdy nekritizovali, ani voči mne nevystupovali.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 18:47 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:49

Miroslav Kadúc
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za všetky faktické poznámky. Prečo som nehlasoval za ten zákon, ktorý tu vtedy bol, kde tie dôvody boli v zásade dva. Jednak, Tony, my na výbore sme o tom pomerne dlho diskutovali. Ja som dokonca vyjadril, že by som rád ten zákon podporil, lebo z veľkej časti vôbec nebol zlý. Ak sa nemýlim, dokonca v prvom čítaní, som si takmer istý, som ho podporil, aby sme ho posunuli do druhého čítania, len bolo treba vylepšiť niektoré veci, ktoré tam proste chýbali. Chýbali tam.
A, pani Nachtmannová, ten zákon priamo neposilňoval práva veriteľov, skôr nepriamo, a to aby, ak sa domáhajú svojich peňazí, že tam nejaké peniaze ostanú, aby nebola tá firma vytunelovaná. To bol vtedy primárny účel toho zákona okrem registra diskvalifikácie osôb. Čiže zhutním to, zákon nebol zlý, ale bolo tam čo dopracovávať. Ak by sme v tomto parlamente išli konštruktívnou debatou, že návrhy opozície budú prechádzať, pozmeňujúce čo i len, a naozaj štandardne, ak sú dobré, ja by som za ten zákon zahlasoval. Len vy ste odmietali principiálne brať niektoré návrhy a to bola vec, kvôli ktorej so nemohol zahlasovať, boli tam nedostatky. Ten zákon je pomerne široký. To je v zásade všetko.
A ďakujem ešte raz.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 18:49 hod.

JUDr. Ing.

Miroslav Kadúc

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:50

Ľubomír Galko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážená pani predsedajúca, vážené kolegyne, kolegovia, predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík by sa veľmi rád k tejto téme v Národnej rade Slovenskej republiky vyjadril. Žiaľ, zatiaľ to nie je umožnené, aby poslanci Európskeho parlamentu mohli vo svojej domovskej krajine v parlamente vystúpiť, a tak ma poprosil, aby som prerozprával jeho slová k tomu, čo momentálne prerokúvame, a tak teda učiním.
Podľa neho sa totiž osobný priateľ Juraja Širokého Robert Fico musel načisto zblázniť. Tieto dni sa zapíšu ako dni, keď dal Robert Fico odvolať Jána Figeľa z postu podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky, lebo pre štát pred viac ako tromi rokmi ako minister dopravy zabezpečil nižšie ceny. Tri roky sa predseda vlády Fico mlčky prizeral, ako akcionár SMER-u Široký tuneluje Váhostav, ako rastie strata, ako Váhostav plánuje túto stratu riešiť na úkor stoviek malých dodávateľov. Tri roky Robert Fico nerobil vôbec nič, lebo ľudia tvoriaci hodnoty mu vždy boli ukradnutí. Lenže potom sa situácia zvrtla a z prieskumu mu vypadlo, že nenaštve len pár stoviek priamo postihnutých dodávateľov a že by teda mal niečo urobiť. Podľa tisíckrát osvedčených marketingových pravidiel začal hľadať vinníka a obvinil Jána Figeľa, že to všetko kvôli nemu, lebo donútil tú partičku nesvojprávnych chudákov menom manažment Váhostavu znížiť ceny, a preto je Váhostav v strate, a preto živnostníci nedostanú peniaze.
Potiaľto je to ten starý dobrý Fico, ako ho roky poznáme. Vždy s perfektne nastaveným marketingom a vždy slovne mimoriadne zdatný. A spočiatku sa aj zdalo, že mu to opäť jedenkrát prejde, lebo veď problém rozpoznal, vinníka našiel a riešenie prisľúbil. A keďže je pred voľbami, tak sa pre istotu ešte aj jemne dištancoval od svojho priateľa a oligarchu SMER-u Širokého. Lenže takpovediac nasierací faktor kauzy Váhostav bol príliš veľký na štandardné postupy.
Po prvé je v tom priamo namočený alebo namočená jeho excelencia Široký, bývalý eštebák držiaci premiéra Fica pevne za citlivú časť tela.
Po druhé sú v tom schránkové firmy, ktoré sú počas tejto smeráckej schránkovej vlády zlepenca oligarchov prakticky všade.
Po tretie obete nie sú hnusní kapitalisti jazdiaci na Mercedesoch, ale bezbranní malí živnostníci, ktorých Váhostav dostal v príliš veľa prípadoch do existenčných problémov.
A po štvrté ako vinníka si Robert Fico vybral Jána Figeľa, ktorého si pre jeho nekonfliktnosť roky vyberal ako diskusného partnera do televíznych relácií.
A tak osvedčené metódy zlyhali. Horúčka neutíchla. Z bežnej kauzy sa stala kauzisko. Na toto nie sú smeráci aj s ich marketingom zvyknutí. Toto nie je piešťanské cétečko, kde Pavol Paška bol, aj keď až na druhý pokus, ideálny vinník. Toto je len a len o Robertovi Ficovi a jeho osobnom priateľovi Širokom a o nikom inom. Robert Kaliňák, Pavol Paška, Peter Kažimír, dokonca ani ten Ján Počiatek, ktorý je z titulu funkcie ministra dopravy pre túto kauzu príslušný, sa Roberta Fica nezastali. Všetci čušia ako vši pod chrastou a škodoradostne sa prizerajú. Tu je pes zakopaný, a preto Robert Fico prepadá panike. V tomto boji je totiž úplne sám a chýba mu protivník.
Udalosti navyše nasledovali tak rýchlo, že najdôležitejší politický nástroj Roberta Fica - marketingový prieskum - bol nepoužiteľný, pretože zozbierať dáta a vyhodnotiť ich trvá celé dni. A tu rozhodujú hodiny, a tak zažívame veci nevídané. Robert Fico prepadá do bezhlavého akcionizmu, ako splašené kura hádže do pľacu riešenia pre živnostníkov, ktorých okradol jeho priateľ Široký. Včera sme si mohli vypočuť tri, najprv 40 %, potom 50 %, teraz 50 % hneď a zvyšok o pár rokov. Lenže to ani zďaleka nestačí, lebo prečo nie 100 %. A prečo nie aj Doprastav, TSS Grade, Ekostav a ďalší a prečo by vlastne toto všetko mal platiť štát?
Do toho všetkého odvolávanie Jána Figeľa. Robert Fico sa musel zblázniť, to mi ako prvé prebleslo hlavou. Je on normálny? Jána Figeľa s výrazom svätca, ktorý je ako vinník nepoužiteľný? A k tomu s odôvodnením, pri ktorom rozum ostane stáť? Veď si to nechajte v pokoji rozpustiť na jazyku.
Ján Figeľ je na vine, lebo pre štát dojednal nižšie ceny oproti tým, ktoré vznikli za Roberta Fica a boli brutálne predražené. Toto je niečo tak absurdné, že aj jednoduchší volič SMER-u začne pochybovať, či stojí na správnej strane. V tomto momente je už jasné, že premiér Fico ráta so Slovenskou národnou stranou, ktorú mu televízia TA3 pripravuje ako koaličného partnera. Ale podstatné je niečo iné. Jedna vec je totiž obviniť a nakydať, nech ten druhý musí vysvetľovať, že to bolo úplne inak. Keď je obvinení veľa, už sa ani nevie, za čo všetko, ale pachuť zostane. A kategoricky iná vec je vytvoriť skutky, ktoré sa zapíšu do histórie, najmä ak sa dejú po prvýkrát. A v tomto prípade si po dnešku celý slovenský národ bude pamätať, že Robert Fico nechal odvolať Jána Figeľa z postu podpredsedu parlamentu, lebo Ján Figeľ dojednal nižšie ceny pre štát.
To, samozrejme, nepostačí a ani nepomôže. Živnostníci vďaka odvolávanému Jánovi Figeľovi viac peňazí mať nebudú a smerácky akcionár Široký sa naďalej bude rehotať z Bahám. To je asi, ako keď pri cétečku predseda vlády Fico v prvom pokuse odvolal Renátu Zmajkovičovú a Zuzanu Zvolenskú. Tiež to nestačilo a musel padnúť Pavol Paška.
Tu by malo padnúť jeho veličenstvo Juraj Široký napríklad tak, že si pár dní posedí vo vyšetrovačke. Lenže to by ohrozil Robert Fico celý SMER a najviac seba samého. Takže záver, Robert Fico sa nezbláznil, on len prepadol panike, lebo zrazu je úplne sám.
Dámy a páni, toľko k myšlienkam Richarda Sulíka a na záver by som rád tlmočil ešte jedno stanovisko strany Sloboda a Solidarita k tomu, čo tu včera aj dnes odznelo. Chcel by som oceniť, že sa celá opozícia rozhodla vzdať sa svojich parlamentných funkcií predsedov a podpredsedov výborov v prípade, že bude dokonaná táto politická poprava opozičného poslanca, a poďakovať vám za to. Osobitné uznanie v mene strany Sloboda a Solidarita vyslovujem podpredsedníčke Národnej rady Slovenskej republiky Erike Jurinovej, ktorá v prípade, že bude Ján Figeľ odvolaný, z tejto pozície odstúpi.
Ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

16.4.2015 o 18:50 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:59

Antonín Cicoň
Skontrolovaný text

224.
Ďakujem za slovo, pani predsedajúca. Pán Galko, som rád, že ste si našiel novú prácu, určite vás bude napĺňať robiť funkciu tranzistora na pána Sulíka.
K tým nízkym cenám, o nich nehovoríme len my. Prečítajte si, prosím, vyjadrenia pána Pavláska, ktorý hovoril, že na tie nízke ceny doplatia živnostníci a malí dodávatelia.
Ďakujem.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 18:59 hod.

Ing.

Antonín Cicoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:59

Tibor Lebocký

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19:00

Ľubomír Galko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis

228.
Ďakujem pekne. Len veľmi krátko. Pán poslanec Cicoň, neviem, čo to je tranzistor, ale veľmi dobre viem, čo je to smerácky politický mopslík, lebo to ste vy.
A čo sa týka pána Lebockého, vám jednoducho neverím, pretože vy tu hlasujete ako figúrky a včera z tej tlačovej besedy bolo jasne vidno, ako to bolo napríklad pánovi Pellegrinimu veľmi, veľmi nepríjemné, tá tlačová beseda. Stál tam, červenal sa, prešľapoval tam z nohy na nohu, že musí robiť niečo, čo mu veľký boss, osobný priateľ oligarchu SMER-u pána Širokého, ktorý ožobráčil celé Slovensko a drobných živnostníkov a ich rodiny priviedol do likvidácie a do existenčných problémov, a pán Pellegrini sa musel mlčky prizerať a musel papagájovať, s prepáčením, názor svojho veľkého bossa, pretože ten nemôže konať inak, pretože ak by konal inak, tak by nepochoval len oligarchu SMER-u, ale pochoval by aj sám seba a celú stranu.
Ďakujem pekne.

Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

16.4.2015 o 19:00 hod.

Mgr.

Ľubomír Galko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
49. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia
 

Vystúpenie 9:04

Zsolt Simon
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predseda Národnej rady, kolegyne, kolegovia, ako poslanec, ktorý som dostal mandát zastupovať občanov tu v Národnej rade, nemôžem zostať ticho a bez slov, keď vidím, čo sa deje v Národnej rade, keď samovláda SMER-u za všetko začne viniť niekoho, kto vinný nie je.
SMER sľuboval istoty svojim oligarchom, a nie voličom, občanom, ako sme sa mali možnosť presvedčiť za tri roky vlády. Dnes nefunguje parlamentná demokracia, ale ako aj tento návrh na odvolanie podpredsedu Národnej rady poukazuje, SMER sa riadi heslom "Vyhraj voľby a môžeš všetko". Počuli sme to z úst predchádzajúceho predsedu parlamentu za SMER pána Pašku, v tomto parlamente to zaznelo aj z úst iných politikov, ktorí už dnes, chvalabohu, nie sú aktívni, lebo sa dostali mimo parlament. Predseda SMER-u zavelí a 83 ovečiek zahlasuje a podporí aj hlúpy, nezmyselný návrh, ktorý je v rozpore s platnými zákonmi tejto krajiny. Poslanci v Národnej rade by si mali ctiť a vážiť a dodržiavať ústavu, ústavné zákony a ostatné zákony platné v tejto krajine. Dovoľte preto, aby som poukázal na niekoľko závažných faktov.
Čo je verejným záujmom? Verejný záujem je záujem väčšiny a nie jednotlivcov, oligarchov. Verejný záujem je, aby peniaze z daní občanov boli efektívne, účelne použité. Teda aby sa nenakupovalo pre štát draho. Verejné obstaranie je proces, ktorý má transparentne zabezpečiť to, aby verejné prostriedky sa použili efektívne, aby štát zbytočne neplatil viac za tovary a služby, aby nakupoval čo najlacnejšie. Pre ministra tejto krajiny a pre ústavných činiteľov platí ústavný zákon 357/2004, ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. V čl. 4 ods. 1 znie: Verejný funkcionár je povinný pri výkone svojej funkcie presadzovať a chrániť verejný záujem. Pre každého člena vlády a pre vládu je obzvlášť dôležité. A základným zákonom pre každý rok je zákon o rozpočte a o rozpočtových pravidlách. Zákon 523/2004 o rozpočtových pravidlách v § 30 hovorí – Zodpovednosť za hospodárenie, ods. 1 – vláda zodpovedá Národnej rade za hospodárenie s prostriedkami štátneho rozpočtu, ministri zodpovedajú za jednotlivé kapitoly, ktoré sú povinní obhajovať v zmysle tohto v Národnej rade pri jeho schválení. V § 31 ods. 1 sa definuje Porušenie finančnej disciplíny. Porušením finančnej disciplíny je podľa ods. 1 písm. j) nehospodárne, neefektívne a neúčelné vynakladanie verejných prostriedkov,  k) nedodržanie ustanoveného alebo určeného spôsobu nakladania s verejnými prostriedkami.
Čože to dávajú poslanci SMER-u za vinu v tomto prípade Jánovi Figeľovi? To, že do bodky dodržal literu zákona tejto krajiny a ústavné zákony a povinnosti, ktoré mu ukladajú zákony? Ján Figeľ urobil verejné obstarávanie, výsledkom ktorého bolo, že vyhral ten, ktorý ponúkol najnižšiu cenu. Nikto nedržal Širokému ruku, ani jeho ľuďom, aby dal ponuku, ktorá je podvodnícka, zlá a chrapúnska. Dnes SMER preto, lebo Váhostav, Široký a jeho ľudia podvádzali vo verejnej súťaži a sľúbili niečo, čo nevedeli splniť, dávajú vinu Jánovi Figeľovi a má za to niesť politickú zodpovednosť.
Dovoľte, aby som si pomohol návrhom, z ktorého zacitujem: "Ján Figeľ okrem toho s plným vedomím súhlasil, aby v tendroch s konkurenčnými firmami dostali prednosť ponuky za výrazne nižšie ceny oproti štátnym expertízam, teda oproti cene, ktorá bola vyvolávacia." Dovoľte, aby som teraz zacitoval zo stránky Úradu vlády, nech sa páči, každý si to môže otvoriť, pozrieť sa na to, z toho budem citovať. Tlačovka a oznámenie o elektronickom trhovisku z 22. januára 2015. "Úspory vo verejnom obstarávaní budú vyššie, umožní to tzv. elektronické trhovisko, ktoré bude v plnej prevádzke spustené od 1. februára 2015. Podľa predsedu vlády Roberta Fica ide o významný nástroj v boji proti korupcii, špekulantom a podvodníkom. Testovacia fáza elektronického kontraktačného systému potvrdila, že ide o transparentný, efektívny spôsob nakupovania tovaru a služieb, zrealizované obchody priniesli v niektorých prípadoch viac ako 50 % úspor nákladov. ´Je to historicky najtransparentnejší spôsob nakupovania z verejných zdrojov, ktorý šetrí prostriedky,´ vyhlásil Robert Fico."
Keď elektronické trhovisko a verejné obstarávanie týmto spôsobom zavádza vláda Roberta Fica za účelom, aby peniaze daňových poplatníkov, teda peniaze verejné, boli využité len v tej miere, v ktorej miere je nevyhnutné, teda aby sa oproti pôvodnej vyvolávacej cene, či už je to pri tovaroch alebo službách, obstarali v každom meste, všetky verejné inštitúcie obstarali za najnižšiu cenu, tak dnes akúže to vinu dáva SMER Jánovi Figeľovi v tomto prípade, že obstaral za tú najnižšiu cenu? Tak potom musí dať zodpovednosť a musí vyvodzovať zodpovednosť a rovnako trestať aj tých, ktorí cez elektronické trhovisko dnes obstarajú za najnižšiu cenu, lebo verejné obstarávanie, či cez elektronické trhovisko alebo cez iné ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní, sú to isté. Nikto do dnešného dňa nespochybnil, že vyhrala najnižšia cena. Nikto nenútil tých, ktorí sa prihlásili do verejnej súťaže, aby v tomto konkrétnom prípade ponúkli cenu, ktorá je nezrealizovateľná, ale dávame vinu tomu, ktorý v zmysle zákona, ktorý je povinný v zmysle ústavného zákona a zákona o rozpočtových pravidlách, tak ako som citoval, dodržiavať zákony, inak sa dopúšťa trestného činu, tak tomu dávame za vinu, že on je vinovatý. Toto je zvrátené.
Je to dôkaz, že SMER a Fico chcú odviesť pozornosť od svojho oligarchu a ešte chcú okradnúť aj ľudí. Široký je akousi posvätnou kravou pre SMER. Ochrana smeráckych oligarchov prerástla súčasnej vláde cez hlavu, lebo občania, voliči, živnostníci sa nechali nahlas počuť, že oni nechcú prísť o svoje peniaze, oni nechcú, aby schránkové firmy si uliali peniaze z Váhostavu na úkor malých, drobných veriteľov. Vinní sú tí, ktorí Širokého a jeho Váhostav ochraňujú. Som presvedčený, že za inej vlády, nie vlády samovlády SMER-u, by dnes miesto Širokého občania v tejto krajine  nemali platiť účet. Za inej vlády by Široký musel pustiť perie a zaplatiť dodávateľom. Má toľko štátnych zákaziek, že má z čoho zaplatiť, a keby súd pri schválení reštrukturalizácie schválil a vyžiadal forézny audit, tak by sa každý jeden občan dokázal presvedčiť, kde sa uliali peniaze z Váhostavu a prečo sa nedostali jednotlivým malým subdodávateľom. Nedopustí sa tak náhodou trestného činu ten, ktorý vie, že nevie zaplatiť, obstará si malého subdodávateľa? Ale pre SMER nie je vinný ten, ktorý porušuje zákon, ale vinný je ten, ktorý ho dodržiava. Ako sa má jednoduchý občan, ktorý žije pomaly na hranici chudoby a dopustí sa malého prečinu v zmysle zákona, tak ho potrestáme, keď vidí, že SMER vo vláde chce potrestať toho, ktorý paradoxne v tomto konkrétnom prípade postupoval tak, ako mu to zákon káže. Ani o milimeter naviac, ani o milimeter pod, ale tak ako mu to zákon káže.
Keby obstaral za vyššiu cenu, bolo by možné Jánovi Figeľovi v tomto prípade vytýkať, že nehospodárne nakladá s verejnými prostriedkami, prostriedkami daňových poplatníkov, ktoré každý občan tejto krajiny zaplatil do štátnej kasy. To, čoho sme svedkami dnes v tomto parlamente a v tejto krajine, je ničím novým. Mali sme to možnosť vidieť počas mečiarizmu. Aj Mečiar a jeho HZDS mal svojho Rezeša. Fico a jeho SMER má Širokého a ďalších oligarchov, ktorí ho držia za guličky. Každá skupina, rovnako ako lekári, učitelia, sestričky či poškodení veritelia z Doprastavu, by mal dnes ísť a protestovať, prosím, ale nie pred parlamentom, ale pred Úradom vlády. Tam, kde sedí Robert Fico, predseda politickej strany SMER, pretože predseda SMER-u oznámil, že SMER ide odvolať za dodržanie zákona Jána Figeľa z postu podpredsedu parlamentu.
Dnes v parlamente poslanci SMER-u nerozhodujú slobodne, ale rozhodujú tak, ako im zavelia. V opačnom prípade by sa nepodpísali, som presvedčený, pod takým nezmyslom, akým návrh na odvolanie Jána Figeľa z postu podpredsedu parlamentu je. Trestať ho za to, že dodržoval literu zákona, je nezmyslom. Ukazujete naozaj nie dobrý príklad občanom tejto krajiny. Tri roky v tejto krajine vládnete sami. Vládne sám SMER a jeho nominanti. Ale po troch rokoch je vinný, kto je vinný? Opozícia, Figeľ. Áno, vinník musí sa stále nájsť, ale vy sa správate tak ako Ján Chalúpka napísal v Kocúrkove: len aby SMER v hanbe nezostali. Vy nechcete zostať v hanbe, ktorá patrí vám, a radšej to dáte opozícii.
Ale som presvedčený, že občania tejto krajiny, tak ako v minuloročných prezidentských voľbách vystavili krásnu červenú kartu Robertovi Ficovi, rovnako jemu a vám vystavia túto červenú kartu v budúcich parlamentných voľbách. Vy hazardujete s demokratickými princípmi tejto krajiny, pretože tak ako ste to mali možnosť počuť od opozície, na tejto hre odmietame spolupracovať. Aj to, čo zo zákona patrí opozícii, kontrolné funkcie v parlamente, nebudeme obsadzovať na protest, na protest toho, že chcete porušovať a trestať niekoho za to, že dodržoval zákon.
Blíži sa to, nechcem povedať, že k anarchii, ale nebol by som ďaleko, keby som to povedal. A preto v plnej miere súhlasím s tým, čo uviedol kolega Hrušovský včera v Národnej rade. Tento bod nie je o tom, či niekto porušil zákon alebo neporušil zákon. Tento bod je už o charaktere tejto krajiny, v tom, v akej krajine žijeme. Či platia zákony, alebo platí to, či niekto má správne politické tričko, správnu kartu.
A preto, kolegyne a kolegovia, dovoľte, aby som na vás apeloval. Ja viem, že je to ťažké, pretože to by musel Robert Fico súhlasiť, možno, že pánovi kolegovi Čížovi práve volá, že by to mali urobiť a mali rozhodnúť a stiahnuť tento návrh a vrátiť sa k štandardným metódam rokovania v tomto parlamente, ale nie takýmto hlúpym a nezmyselným spôsobom odvádzať pozornosť od toho, kto porušil zákon.
Ešte raz, efektívne nakladanie s verejnými prostriedkami určuje ústavný zákon a zákon o rozpočtových pravidlách, a ten, ktorý neefektívne nakladá s prostriedkami, to je tiež definované, tak ako som uviedol, zopakujem, § 31 ods. 1, porušenie finančnej disciplíny je nehospodárne, neefektívne a neúčinné vynakladanie verejných prostriedkov. Keď niekto vám sľúbi, že túto prácu vám urobím za sumu x a za to sa zaväzuje a zodpovedá, povedzte mi, ktorý minister a ktorý verejný činiteľ má právo to prehodnotiť? Keď samotný Robert Fico hovorí o tom, že výsledkom elektronického trhoviska je v mnohých prípadoch, respektíve zacitujem, "zrealizované obchody priniesli v niektorých prípadoch viac ako 50-percentnú úsporu nákladov", akúže to úsporu doniesol v tomto prípade, verejné obstarávanie, ktoré podpísal Ján Figeľ? Rovnakú, ako v tomto prípade.
Čo je rozdiel medzi jedným a druhým? Veľmi jednoducho: Ján Figeľ je dnes z opozície a Robert Fico je vo vláde, a preto sa správa z postu arogancie moci, nič viac a nič menej.
Ďakujem pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie

17.4.2015 o 9:04 hod.

Ing.

Zsolt Simon

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:20

Miroslav Číž
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, no, je ešte ráno a nie som ešte dostatočne otrlý a ešte mi dokážete rozprúdiť krv v žilách. Takže takúto malú poznámku, pán poslanec.
O vás ako o ministrovi som počul obludné veci, čo všetko ste narozkradli. Poviem vám v čom. V pozemkovom fonde, s múkou a, neviem, no obrovské veci som počul. Len faktom je, že ani som sa nemal kedy tomu venovať. A počuli ste odo mňa niekedy, aby som šíril takéto hlúposti v parlamente? Hlúposti? Možno pravdu, ale aby som o tom hovoril?! Aby som vás bez problémov začal obviňovať a používal slová chrapúnsky a niečo podobné?
Pán poslanec, začali ste tým, že ste povedali, že SMER, že teda môže, že teda vyhrali ste voľby, môže všetko, a parafrázovali, že to mal byť citát Pašku. Nie je tu, je mojou povinnosťou vám povedať, že to je zas bohapustá lož. Tie slová, ktoré sa takto používajú, odzneli, a bol som priamym svedkom, vo vzťahu k pánovi Hraškovi za dramaticky iných okolností. V priamom prenose môžem sledovať, jak sa lož stáva pravdou neustálym opakovaním. Nikdy nič také nepovedal predseda parlamentu, rozprával v priamej konfrontácii, a to, čo povedal, povedal vo väzbe na to, čo povedal pán poslanec, ktorý naňho vyvreskoval. (Reakcia z pléna.) To hovorím ja a za týmto si stojím. Ja svoju česť mám, pán poslanec Kaník, ja svoju česť mám. Takže, pán poslanec, viete, neplatí ani iná... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, predseda NR SR
Pán poslanec Kaník, ste prihlásený do rozpravy, potom to hovorte.

Číž, Miroslav, podpredseda NR SR
... to znamená teda, že prehral som voľby, môžem všetko?! Toto skôr platí, môžem prísť, môžem urážať, môžem bez akýchkoľvek argumentov osočovať niekoho, váľať naňho špinu. A to je politická kultúra, to je to, čo ponúkate krajine do budúcnosti, pán poslanec?! Ja by som vás odporúčal, aby ste napríklad, ak chcete hovoriť o takom konaní, ako povedal pán Paška, zneužívať ho týmto spôsobom, ja ho neoznačím za chrapúnske, hoci sa vám priznám, že sa mi takým zdá.
Ďakujem vám za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.4.2015 o 9:20 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:22

Anton Martvoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Simon, no, pre ujasnenie. To, či bol pri kauze Váhostav, do akej miery porušený zákon, rozhodnú orgány činné v trestnom konaní. Ale my neodvolávame Figeľa za to, že by porušil nejaký zákon, to sa ukáže neskôr. My ho odvolávame za to, že vznikla kauza Váhostav, pri ktorej počiatku bola podpísaná ,alebo bol podpis jeho zmlúv, zároveň za robenie fígľov na ministerstve dopravy, v dôsledku ktorých je tu toľko, množstvo nevyplatených veriteľov, i napriek tomu, že odborná verejnosť a médiá upozorňovali ministerstvo dopravy na to, že tu hrozí nevyplatenie subdodávateľov a dokonca tri mesiace pred podpisom zmluvy Dubná Skala – Turany. To je dôvod.
Čo sa týka toho, čo ste povedali, že nikto nedržal Širokému ruku, aby podpísal zmluvu s najnižšou cenou. Áno, nikto mu nedržal, ale to ako keby ste povedali, že nikto nedržal tým veriteľom ruku, aby podpisovali s Váhostavom zmluvy na stavebné práce. Ale jednoducho je tu kauza, ktorá sa musí riešiť. My neodsudzujeme niekoho, keď obstará niečo za najnižšiu sumu, ale pokiaľ je na to upozorňovaný, že bude problém, že budú nevyplatení ľudia a nezabezpečí zmluvne ten predmetný kontrakt, alebo v tom kontakte to, aby boli ochránení subdodávatelia, tak je to potom kauza, za ktorú pán Figeľ nesie politickú zodpovednosť.
A čo sa týka toho Širokého, ja som to včera povedal, sám bývalý funkcionár alebo predstaviteľ KDH jasne povedal na svojom webe, ako to bolo so Širokým a KDH. A vy keď ste bol minister, vám nevadilo, že manželka hovorcu vášho kolegu, ministra z KDH, je hovorkyňou Širokého a je doteraz hovorkyňou Širokého, to vám nevadilo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

17.4.2015 o 9:22 hod.

Mgr. PhD.

Anton Martvoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video