50. schôdza

15.4.2015 - 24.4.2015
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 10:05 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Uvádzajúci uvádza bod 9:13

Daniel Lipšic
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda Národnej rady, milé kolegyne, vážení kolegovia, koncom minulého roku rezonovali v slovenskej spoločnosti kauzy v slovenskom zdravotníctve - kauza piešťanského cétečka, kauza stravovacích tendrov -, ktoré viedli k výmenám na postoch ministra zdravotníctva, k výmene na poste predsedu a podpredsedu parlamentu. Boli to citlivé kauzy, pretože ľudský život a ľudské zdravie je to najhodnotnejšie, čo každý z nás má.
V politike asi nie je vždy rozumné byť osobný, ale ja aspoň na úvod diskusie o zdravotníctve a diskusie o odvolaní ministra zdravotníctva trochu osobný budem, pretože som si nevedel nikdy predstaviť, že by som ako právnik predstupoval pred Národnú radu s návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva.
Pochádzam z lekárskej rodiny, moji rodičia, môj brat sú lekári, a vyrastal som v prostredí, kde zdravotníctvo a lekárska veda pre mňa boli niečím ako poslanie. Nie profesia, nie zamestnanie, ale poslanie. Poslanie slúžiť ľudskému životu a zdraviu. A ak mám z verejného života najemotívnejšie zážitky pri stretávaní sa s ľuďmi, tak to sú zážitky, kedy väčšinou celkom náhodne, kdekoľvek na Slovensku, stretnem ľudí, ktorí za mnou prídu a povedia mi, že boli pacientami môjho otca alebo mojej mamy a oni im zachránili život. To sú pre mňa naj-, najemotívnejšie stretnutia, ktoré som v politike zažil.
Po tom, ako došlo k výmenám na poste ministra zdravotníctva, nám bolo sľúbené, a čo nám, slovenskej verejnosti, ľuďom, ktorí boli na námestiach, že tie kauzy budú mať aj nejakú koncovku. V návrhu na odvolanie ministra Čisláka sa pomerne jednoznačne píše, že žiadnu koncovku nemajú, a nebudem čítať odôvodnenie návrhu, ktorý máte pred sebou. Poviem to len v princípe veľmi stručne.
Všetky kroky ministra zdravotníctva Čisláka smerovali len a len k tomu, ako kauzy bývalého vedenia ministerstva zdravotníctva, ktorého bol pán Čislák súčasťou, zamiesť pod koberec. Ľudia, ktorí boli zodpovední za kauzu cétečka, či bývalá ministerka Zvolenská ide na lukratívne miesto do Bruselu, šéf úradu Senčák sa stal námestníkom úradu na dohľad. Minister napriek svojim sľubom vymenoval tú istú Správnu radu do Piešťan napriek ponuke, ktorú dal mestu Piešťany, VÚC-ke, tretiemu sektoru, a verejne vyhlasuje, že ide o pseudokauzu.
V stravovacom tendri odvolal minister riaditeľov. Mnohých z nich urobil námestníkmi v tej istej nemocnici, mnohí z nich sú v tej istej kancelárii, len zmenili ceduľku na kancelárii, že už nie sú riaditelia, ale akože námestníci. To je riešenie káuz ministerstva zdravotníctva.
Ale myslím si, že situácia sa predsa len trochu začína meniť. Ľudia aj v zdravotníctve, odvážni ľudia v zdravotníctve, sa prestali báť, sa prestávajú báť. O niekoľko hodín budeme rokovať o kauze Váhostav. A je to možno príhodné, že v jeden deň rokujeme o rozkrádaní zdravotníctva a o kauze Váhostav. Je to možno príhodné aj preto, že ide, možno celkom náhodne, ale asi nie, o rovnaké osoby a o rovnaké obsadenie.
Prečítam vám teraz pre mňa jeden veľmi, áno, aj emotívny, ale veľmi vážny komentár Ľudmily Kolesárovej, ktorá sa venuje ľuďom s onkologickými ochoreniami celý svoj život a ktorá poukázala práve na prepojenie kauzy Váhostav a káuz spojených s rezortom zdravotníctva.
"Je rozhodnuté. Najlepší priateľ štátu Váhostav zaplatí svojim veriteľom, menším podnikateľom, len 15 % z hodnoty faktúr. Výsmech človeku, ktorý poctivo drie, ohrozenie života a rodiny. Medzi tými, ktorí dostanú vďaka rozhodnutiam tejto vlády 15 %, je aj otec školáčky Danky, ktorá je už dlhodobo onkologickou pacientkou. Práve nedávno sme sa o tom rozprávali, že pre nich staval, odviedol DPH z faktúry, ktorú mu nikto neuhradí, zaplatil chlapom, ale jemu nezaplatí nikto. A tak popri rakovine dcéry znáša aj rakovinu spoločnosti. Tisíce eur ich stojí choroba, cestovanie, doplňujúca liečba. O tisíce eur ich okradli. Jeho dievčatko má rakovinu. Talentovaná tanečníčka, smejko. Niekedy sa mi kvôli tomu zle spí. Ten ich svet je tak strašne boľavý, že mi ide odtrhnúť srdce. A ja o tom v práci len počúvam a vidím to. Oni to musia žiť. Krik tínedžera, aby mu už odrezali nohu, bolesť viac neznesie, zúfalý plač matiek, smrť. Niečo, o čom sa vám často sníva, a pritom to, bohužiaľ, nie je sen. A popritom žijú tieto rodiny s vedomím, že by šanca na prežitie ich detí mohla byť aj väčšia, keby aj zdravotníctvo nebolo rozkrádané, keby mohli ísť skôr na rezonanciu, na cétečko, keby lekári mali lepšie podmienky na svoju prácu. A tu mi neustále napadá kľúčová otázka: Ako je možné, že tieto rodiny niekto - a sú to tí istí a sú to tí istí - bez mihnutia oka zraní aj dvojnásobne? Naozaj majú potom pokojné svedomie? Necítia tú bolesť? Odpoveď je, bohužiaľ, len jedna: Nie.
Spoločnosť zjavne kvári veľmi ťažká diagnóza: emočné mrzáctvo. Myslím, že je načase, aby vznikla aj charitatívna organizácia, ktorá začne problém týchto emočných mrzákov riešiť. Na začiatok určite potrebujú rehabilitačné pobyty. Odporúčam začať tam - na detskej onkológii."
Je to osoba, ktorá po kauze cétečka spomenula konkrétne prípady malých onkologických pacientov, ktorým sa nedostala adekvátna liečba preto, že neboli k dispozícii prostriedky, ktoré sa v zdravotníctve sústavne rozkrádajú. Žiaľ, zdravotníctvo pripomína fungovanie niekedy výpalníckych skupín.
Pán premiér sa pýtal v posledných týždňoch, že čo on má s pánom Širokým. Ja vám poviem jeden príbeh ministerstva zdravotníctva, a potom aj druhý, aké je prepojenie vašich predstaviteľov, vašich ministrov s pánom Širokým. A mnohé z týchto rozhodnutí a mnohé z tých prepojení vyzerajú ako štátne výpalníctvo.
Pán Široký nepodniká len vo Váhostave, kde podniká zjavne veľmi neúspešne, ale podniká aj v zdravotníctve.
Ten prvý príbeh sa týka licencií na záchrannú službu Falck. Pred niekoľkými týždňami Transparency International uverejnilo komplikovanú sieť schránkových firiem, ktoré priamo alebo sprostredkovane spravujú akcie Váhostavu. Medzi nimi sú štyri novozélandské spoločnosti: Draeger Holdings, Pakema Holdings, Havelock Limited a Torrelaguna Limited. Tieto štyri schránkové firmy majú veľa spoločného. Boli v rovnakom čase založené na rovnakej adrese Parnell Road v Aucklande. Boli v rovnakom čase presťahované v Aucklande na ulicu Stanley Street a majú rovnakého administrátora, rovnakého správcu schránky, ktorým je pán Geoffrey Peter Cone. Tento pán z Nového Zélandu zrejme nerozumie stavebníctvu, lebo Váhostav ide do krachu, ale neporovnateľne lepšie mu ide karta v našom zdravotníctve.
Dánsky Falck, lebo to je celosvetová organizácia, už niekoľko rokov úspešne podniká v zdravotníctve po celom svete. V roku 2009 za prvej vlády Roberta Fica Falck prevádzkoval 74 záchraniek, tzv. licencovaných bodov ministerstva zdravotníctva. Dáni v tom čase vlastnili 100 % dcérskych spoločností na Slovensku a ich tunajšiu matku. Zmena nastala počas vašej prvej vlády, kedy slovenskému Falcku vypršali licencie a museli sa uchádzať v súťaži o licencie znova.
Dáni vtedy v rozpore s akoukoľvek zdravou logikou a sedliackym rozumom zriadili ďalšiu slovenskú matku s názvom Falck Emergency, ktorej predali polovicu svojho podielu. Nemá to žiadny zmysel, pretože Falck bol v zisku. Nemalo zmysel predávať polovicu. Ten zmysel sa odkryl až vtedy, keď sa odkryla na valnom zhromaždení identita nového akcionára Falck Emergency. Bola ním Carterton Springs Healthcare Limited. Túto novozélandskú firmu založili na Parnell Road 280 a správcom jej schránok v Aucklande je pán Geoffrey Peter Cone. Ten istý človek, ktorý spravuje schránky Váhostavu.
Čo sa vlastne udialo? Dánsky vlastník, ktorý mal zisk jeden a pol milióna eur, predal polovicu svojej firmy v čase obnovovania licencií novozélandskej schránkovej firme s identickým pozadím, ako má Váhostav.
Kvôli čomu to urobili, myslíte? Kvôli čomu predali polovicu ziskovej firmy schránkovej firme na Novom Zélande? A nakoniec bol tender úspešný. Nový Falck získal namiesto 74 až 91 licencií a dnes ich má 107. S tým išiel aj zisk hore. V minulom roku bol 4,2 mil. eur.
Len na dokreslenie uvediem, že sa novému investorovi z Nového Zélandu, ktorý zaplatil za polovicu Falcku 2,7 mil. eur, vrátila investícia len na dividendách v priebehu dvoch rokov. Mám veľké podozrenie, že išlo o štátne výpalníctvo. Falck dostane licencie, ak prevedie polovicu zo svojich akcií impériu Juraja Širokého. Vtedy bol ministrom zdravotníctva, nie je tu, pán Richard Raši. Za jeho vedenia k tejto transakcii došlo.
Aby sme sa nemýlili, že ide o toho istého Juraja Širokého, ktorý stojí za Váhostavom, pôjdem ďalej. Po všetkých aktivitách spoločnosti Falk Emergency je zastupovanie tejto novozélandskej schránky Carterton splnomocnená advokátska kancelária Futej & Partners prostredníctvom Dr. Futeja. V sídle tejto advokátskej kancelárie sa konalo aj mimoriadne valné zhromaždenie Falk Emergency, na ktorom bola do orgánov firmy nominovaná advokátka z tejto istej kancelárie Radoslava Geržová.
Doktor Futej o sebe prehlasuje, že je vlastníkom polovičného podielu v zdravotnej poisťovni Dôvera prostredníctvom spoločnosti Prefto, pričom médiá opakovane tento podiel spájajú s Jurajom Širokým. Pani Geržová a jej advokátska kancelária Futej & Partners sa preslávila aj pôsobením spoločnosti Medical Group v kauze cétečka, ktorá sídli v budove firiem Juraja Širokého vedľa bratislavského zimného štadióna.
Ak nejaká firma má podmienený zisk lukratívnych licencií tým, že prevedie na oligarchu Širokého polovicu svojho podielu, ako by ste takýto postup nazvali? Takýto postup sa využíva v zločineckých štruktúrach - v zločineckých štruktúrach - a volá sa mafiánske výpalníctvo. Tento postup v prospech pána Širokého posvätila a potvrdila prvá vláda Roberta Fica.
Ale pôjdem aj ďalej. Pôjdem k poisťovni Dôvera. Pán predseda vlády Fico často hovorí, že by bolo fajn schváliť ústavný zákaz zisku zdravotných poisťovní. Ako to s tým vlastne je? Keď sa pred niekoľkými rokmi za vašej prvej vlády zlučovali dve poisťovne Dôvera a Apollo, tak prešiel v parlamente na prvý pohľad zaujímavý návrh vášho poslanca, pána poslanca Valockého, že sa poistný kmeň prevádza bezplatne. Na základe tohto pozmeňovacieho návrhu prišlo pri zlučovaní Dôvery a Apolla k účtovnej špekulácii, ktorá spôsobila, že si v rámci preceňovania majetku započítali negatívny goodwill 450 mil. eur, zlučovaná poisťovňa, spôsobom, že prevádzajú síce 150 mil. eur na poisťovňu, ale reálna hodnota poistného kmeňa síce musí byť oficiálne bezplatná, ale je 450 mil. a spolu to je 600 mil. A tak vznikol účtovnou operáciou, účtovnou špekuláciou negatívny goodwill 450 mil. Aby to sedelo, tak sa musel prejaviť tento negatívny goodwill v zisku akcionárov. V zisku akcionárov Penty a Juraja Širokého. A týchto 450 mil. bolo vyvezených na Cyprus a s požehnaním ministerstva financií nebolo ani zdanených. Vďaka vašim zmenám a vašim ministrom získali akcionári Dôvery z verejného zdravotného poistenia 450 mil. eur, pol na pol Penta - Široký.
Kde beriete odvahu hovoriť o zákaze zisku zdravotných poisťovní?! Koľko rokov by museli vytvárať zisk, aby získali bez dane 450 mil. eur?! Z toho polovicu získal pán Široký, ktorý dnes malým živnostníkom vo Váhostave nechce dať 100 mil. eur, lebo nemá. Vám to nevadí?
Pán poslanec Hlina včera celkom zaujímavo povedal, že už sa rozkradli verejné zdroje, tak teraz sa načahujú oligarchovia do súkromných peňaženiek podnikateľov, živnostníkov v kauze, v kauze Váhostav.
Počas Veľkej noci som písal jednej mojej známej, ktorá pracuje v oblasti zdravotníctva, a som jej napísal aj to, že si myslím, že robí pre dobro spoločnosti oveľa viac, ako robíme my v politike niekedy. Odpísala mi, že celkom nesúhlasí, ale napísala mi, že ja som medzi tými dobrými, vy, bohužiaľ, väčšinou medzi tými druhými.
A tam sa chcem opýtať niektorých poslancov SMER-u, možno aj ministrov, či vám to nevadí. Možno pán minister Draxler, možno pán minister Maďarič, možno pán poslanec Podmanický, odišiel, možno pár ďalších, lebo existujú nejaké mantinely a potom sú aj ľudia, ktorí mantinely žiadne nemajú. Ale ja som presvedčený, že aj medzi poslancami SMER-u, neviem to kvantifikovať, ale je niekoľko slušných poslancov. To porekadlo, že "niekto kradne ako po nebohom" ste dotiahli do tragickej koncovky v zdravotníctve. Nehovorím to ani rád, ani s ľahkosťou, ani mi to nie je príjemné.
Keď porovnáme výdavky na zdravotníctvo medzi Slovenskom a krajinami OECD, najmä okolitými krajinami, tak sú to porovnateľné prostriedky. Dáme do zdravotníctva porovnateľné prostriedky, napriek tomu naše nemocnice, platy zdravotných sestier vyzerajú diametrálne odlišne ako len v susednom Česku, ktoré asi tiež nie je 100-percentne voči korupcii odolné, ale to je úplne iné. (Rečník zobral do rúk plagát, ukazujúc ho plénu.) Takto vyzerajú sídla podnikateľov v zdravotníctve pána Širokého, pána Pašku, pána Foraia a na tej ľavej strany z mojej strany takto vyzerajú naše nemocnice. Toto konkrétne je nemocnica v Žiline. Dnes bola zverejnená aj vila pána Širokého na Bahamách, tá tu zatiaľ nie je, tuná má svoje slovenské sídlo. Ukážem to aj členom vlády, pretože pán vicepremiér Vážny sa sťažoval (rečník sa otočil s plagátom v rukách k členom vlády SR), že to nemá možnosť vidieť.
Kauza CT preukázala, že korupčné kauzy v zdravotníctve majú priamu súvislosť s kvalitou poskytovania zdravotnej starostlivosti. Obávam sa, keď dnes rokujeme o vyslovení nedôvery ministrovi zdravotníctva Čislákovi, že minister zdravotníctva Čislák je v tejto hre len vykonávateľom pokynov, je len figúrkou. Sme to videli pri viacerých prípadoch, či to bola žilinská nemocnica, kedy mu musel premiér dať pokyn, aby odvolal šéfa nemocnice, čo si myslím, že ak sa stane ministrovi, tak musí mať pomerne, pomerne hrošiu kožu, aby na svojej funkcii ďalej zostal. Videli sme to pri výstavbe Univerzitnej nemocnice v Bratislave, kde minister nepoznal a nevedel základné fakty projektu za 6,3 mld. eur, do ktorého sa dnes hlásia všetci veľkí oligarchovia a finančné skupiny v zdravotníctve. Skoro všetky.
Ale našťastie tu nie sú len figúrky a len finančné skupiny a len oligarchovia. Spomenul som v úvode, že v zdravotníctve mnohí ľudia nadobúdajú odvahu o veciach hovoriť, na veci upozorňovať, nevzdať sa. Či to bol Dr. Alan Suchánek, zdravotná sestra Magdaléna Kovačovičová, Dr. Zuzana Pechočiaková z Nitry, internisti a zdravotné sestry v Žiline. To je jeden svet odvážnych a slušných ľudí. A potom je ten druhý svet. Svet Pavla Pašku, Juraja Širokého a finančnej skupiny Penta. Svet akcionárov vládnej strany, svet oligarchov.
Keď som pred rokom a pol tu v tejto sále zmienil, že vláda Roberta Fica je vláda lokajov, že každý minister, alebo nie každý, väčšina sedí za konkrétnych oligarchov vo vláde, za J&T, za Širokého, za Brhela, za Výboha, tak to v tejto sále vzbudilo veľkú nevôľu. Ten rok a pol to preukázal dokonale na konkrétnych rezortoch, kam idú zákazky, na aké firmy, či to je Belize, Cyprus, Nový Zéland, Curacao, ale za ktorými stoja konkrétni oligarchovia. V týchto prípadoch zdravotníctva častokrát Juraj Široký.
Pán premiér často hovorí, že hrozí po budúcich voľbách znovu akýsi pravicový zlepenec. Neviem, aký zlepenec je horší alebo lepší, ale nemyslím si, že zlepenec oligarchov je pre Slovensko tou najlepšou cestou, ako urobiť zo Slovenska normálnu, slušnú krajinu. A ja verím, že o 11 mesiacov aj kvôli kauzám v zdravotníctve, aj kvôli tomu, ako sa k nim staviate, ako ich zametáte pod koberec, pán minister Čislák, že aj vďaka tomu o necelý rok vláda zlepenca oligarchov skončí. Hovorím to s vedomím toho, že možno mnohým z vás, čo sa deje vo Váhostave a v zdravotníctve, prekáža.
Verte mi, verte mi, že dôležité je niekedy sa v živote ozvať, aj keď to veľa stojí, nabrať tú odvahu a povedať to. Veľa to možnože vo vašom prípade stáť až tak nebude, miesto na kandidátke snáď, ale to, ako písala pani Kolesárová, vôbec nie je také dôležité ako svedomie. Ako čisté svedomie.
Kauzy v zdravotníctve stoja túto krajinu každý deň ľudské životy. Možno v iných oblastiach to nie je tak jasne prepojené, ale v zdravotníctve to prepojené je. Viete to aj mnohí z vás.
Ak by minister Čislák bol odvolaný, a viem, že nebude, nerobím si ilúzie, že príde niekto, príde lepší a rozumnejší a menej skorumpovaný, ale minimálne bude zrejmé, že v niektorých oblastiach je strašne dôležité, aby priestor na korupciu bol čo najviac zúžený. Keďže k tomu nepríde, verím, že o 11 mesiacov vláda zlepenca oligarchov skončí, pretože kvôli Slovensku, nie kvôli nám z opozície, ale kvôli ľudom na Slovensku skončiť musí.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

15.4.2015 o 9:13 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 9:39

Jozef Valocký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predseda, vážení páni ministri, vážené kolegyne, kolegovia, ako spravodajca Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo vystupujem k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Viliamovi Čislákovi, poverenému riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (tlač 1485), mi dovoľte informovať vás o správe výborov (tlač 1485a) a o výsledku prerokovania uvedeného návrhu skupiny poslancov vo výboroch.
Výbory, ktorým bol návrh skupiny poslancov pridelený, ho prerokovali v stanovenej lehote: Zahraničný výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre verejnú správu a regionálny rozvoj, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť, Zahraničný výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre ľudské práva a národnostné menšiny, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre kultúru a médiá.
Uvedené výbory k návrhu skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva neprijali uznesenie z dôvodu, že predložený návrh uznesenia nezískal potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov podľa čl. 88 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky a § 52 ods. 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre sociálne veci nerokoval o návrhu, nakoľko nebol uznášaniaschopný. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo ako gestorský výbor rokoval dňa 15. apríla 2015. Uznesením č. 155 schválil správu výborov o výsledku prerokovania návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Viliamovi Čislákovi, poverenému riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo zároveň poveril mňa, aby som podal správu o výsledku prerokovania uvedeného návrhu vo výboroch na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predseda, skončil som, môžete otvoriť rozpravu, do ktorej sa hlásim ako prvý.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

15.4.2015 o 9:39 hod.

MUDr.

Jozef Valocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:43

Ľubomír Vážny
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte, aby som vás oboznámil so stanoviskom vlády Slovenskej republiky k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery členovi vlády Slovenskej republiky Viliamovi Čislákovi, poverenému riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktoré máte ako tlač 1485.
Skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky doručila dňa 8. apríla 2015 predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi. Vláda Slovenskej republiky prijíma k tomuto návrhu nasledovné stanovisko.
Návrh na vyslovenie nedôvery odôvodňuje skupina opozičných poslancov tvrdeniami, ktoré nie je možné akceptovať.
Ako prvý dôvod na vyslovenie nedôvery sú uvedené kroky ministra zdravotníctva v súvislosti s prípadom nákupu počítačového tomografu Nemocnicou A. Wintera Piešťany, nezisková organizácia. K údajnému, rozhodnutiami všeobecných súdov potvrdenému nezákonnému doplneniu členov Správnej rady Nemocnice A. Wintera Piešťany je nutné uviesť, že o zákonnosti alebo nezákonnosti zmien v zložení Správnej rady Nemocnice A. Wintera Piešťany nebolo doteraz právoplatne rozhodnuté žiadnym príslušným orgánom. Právoplatné rozhodnutie Krajského súdu v Trnave, ktoré skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky uvádza vo svojom odôvodnení, je rozhodnutím v pracovnoprávnom spore o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru bývalého riaditeľa nemocnice a vo svojom výroku neustanovuje povinnosť korekcie počtu členov Správnej rady. Voči tomuto rozsudku bolo navyše podané dovolanie, čo značí, že rozhodujúce slovo v tejto veci bude mať Najvyšší súd Slovenskej republiky.
Protest prokurátora, ktorý bol podaný voči rozhodnutiu bývalého Obvodného úradu v Trnave, tiež neznamená definitívne a právne záväzné rozhodnutie o nezákonnosti zloženia Správnej rady Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch. O uvedenom proteste bude musieť v zákonnej lehote rozhodnúť Okresný úrad v Trnave, ktorý sa môže, ale nemusí sa stotožniť s právnym názorom prokuratúry. Ak protestu nevyhovie ani jeho nadriadený orgán, o celej veci s konečnou platnosťou rozhodne príslušný súd, ktorého právoplatné rozhodnutie bude Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, ako i jeho nominanti v Správnej rade Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch rešpektovať.
Ministerstvo zdravotníctva vo veci protestu prokurátora okamžite navrhlo zvolať mimoriadne stretnutie Správnej rady Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch. Keďže však nemocnica nie je v tejto veci účastník konania ani nemá bližšiu vedomosť o podrobnostiach protestu, rozhodla sa Správna rada neprijímať predčasné závery a počkať na definitívne a právoplatné rozhodnutia príslušných orgánov. Obviňovanie ministra zdravotníctva, že v tejto veci nerešpektuje právomoc príslušných orgánov, je preto minimálne nenáležité.
Konštrukcia naznačujúca, že účelom zvýšenia počtu členov Správnej rady Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch bolo umožnenie nákupu CT prístroja, trpí vážnou logickou chybou. Na schválenie akéhokoľvek nákupu totiž v prípade Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch nie je potrebná kvalifikovaná väčšina 2/3 členov Správnej rady, ale postačuje nadpolovičná väčšina členov Správnej rady.
Zmeny v zložení správnych rád neziskových organizácií ako systémový krok ministra zdravotníctva nezostali v rovine prísľubu. Ministerstvo zdravotníctva umožnilo navrhnúť kandidátov na členov správnych rád zástupcom odborov, zástupcom územnej samosprávy a tiež tretiemu sektoru. Zástupcovia tretieho sektora sa tejto možnosti vzdali. Zástupcovia odborov doručili 9 nominácií, z ktorých minister zdravotníctva vymenoval 5 členov správnych rád. Ministerstvu zdravotníctva SR bolo doručených 19 nominácií predstaviteľov územnej samosprávy a minister zdravotníctva vymenoval 12 členov správnych rád.
V Piešťanoch však ministerstvo zdravotníctva urobilo výnimku z dôvodu stále prebiehajúceho vyšetrovania a za účelom zachovania kontinuity a priebežnej informovanosti ministerstva zdravotníctva o dôležitých skutočnostiach minister zdravotníctva vymenoval do funkcie členov Správnej rady štátnych zamestnancov pracujúcich v oblasti finančného kontrolingu a výkonu zriaďovateľských, zakladateľských a akcionárskych práv Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Na zasadnutí dňa 15. 12. 2014 Správna rada poverila riaditeľku Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch podpísaním Dohody o ukončení kúpnej zmluvy č. 4330/MST/2014, ktorej predmetom bol záväzok predávajúceho spoločnosti Medical Group SK, a. s., Bratislava dodať kupujúcemu Nemocnici A. Wintera v Piešťanoch nový multidetektorový počítačový tomograf. Predmetná dohoda bola následne podpísaná. Ani jedna zo zmluvných strán v zmysle dohody nepožadovala sankcie z dôvodu ukončenia kúpnej zmluvy.
Zároveň je potrebné, i kvôli z kontextu vytrhnutého vyjadrenia ministra zdravotníctva, uviesť, že po piatich týždňoch od začiatku kauzy samotná firma zverejnila sumu, za ktorú CT prístroj nakupovala. Z ceny, ktorú firma zverejnila, je známe, že firma mala maržu 6 %. Je preto zavádzajúce tvrdiť, že nemocnica kúpila predražený CT prístroj, a to až o 1 milión eur.
Ďalším z dôvodov, ktorým skupina poslancov odôvodňuje svoj návrh, sú koncesné zmluvy na stravovacie služby vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne, Fakultnej nemocnici s poliklinikou Franklina Delano Roosevelta Banská Bystrica, Nemocnici Poprad, a. s., a Fakultnej nemocnici Trnava. Je zarážajúce, že v prípade, kedy minister zdravotníctva bezprecedentne razantným spôsobom vyvodil okamžitú osobnú zodpovednosť voči riaditeľom uvedených nemocníc a preveril, či všetky relevantné orgány začali v tejto veci konať, pričom v prípade Úradu pre verejné obstarávanie sám podal podnet na začatie konania, je vôbec možné hovoriť o dôvode pre jeho odvolanie.
K údajnému pochybeniu ministra zdravotníctva týkajúceho sa ďalšieho pracovného pôsobenia osôb, voči ktorým bola vyvodená politická zodpovednosť, resp. ktorí túto zodpovednosť samé prijali a požiadali o uvoľnenie z funkcií, vláda Slovenskej republiky považuje za nutné uviesť, že ide o pracovné zaradenia, ktoré nie sú v menovacej či zamestnávateľskej kompetencii ministra zdravotníctva, ktorý tým, že nevstupuje do personálnych kompetencií iných subjektov, plne rešpektuje čl. 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky.
Nie je možné sa stotožniť ani s údajným neriešením situácie v žilinskej nemocnici. Minister zdravotníctva po jej dôkladnom monitorovaní riešil situáciu osobne, pričom boli so zástupcami zamestnancov dosiahnuté dohody, ktoré sa v súčasnosti začínajú napĺňať.
S realitou nekorešponduje ani tvrdenie skupiny poslancov o nekonaní vo verejnom záujme. Počas doterajšieho pôsobenia ministra zdravotníctva vo funkcii bolo finalizovaných niekoľko procesov, projektov a aktivít a boli podniknuté kroky v ďalších, ktoré svedčia o opaku.
Ministerstvo zdravotníctva pristúpilo k návrhu novelizácie zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá rieši problematiku poplatkov. Do platnosti vstúpila 1. apríla 2015 a stanovuje, za čo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nesmie vyberať úhradu od poistenca a čím nemôže podmieňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ide o dôležité momenty, ktoré po rokoch neistoty vnesú poriadok do tejto problematiky. Táto zmena je prínosom k zvýšeniu transparentnosti v zdravotníctve, ministerstvo zdravotníctva ju pripravovalo v prospech pacientov, aby im uľahčila situáciu a prispela k zlepšeniu vzťahov medzi pacientmi a lekármi.
Ministerstvo zdravotníctva pripravilo realizovateľný plán obnovy infraštruktúry nemocníc na Slovensku, pričom prvým realizovaným projektom bude nová Univerzitná nemocnica v Bratislave. Terajšia Univerzitná nemocnica už nevyhnutne potrebuje riešenie a jediným možným je výstavba novej nemocnice, pričom pri nedostatku rozpočtových zdrojov verejno-súkromné partnerstvo je vhodným spôsobom na ďalší postup. Prioritou je verejný záujem, ako aj otvorená, transparentná súťaž, prostredníctvom ktorej sa dosiahnu najlepšie možné podmienky pre štát: zrealizovať výstavbu bez zadlženia štátu, financovanú len zo štandardných príjmov verejného zdravotného poistenia. Projekt ráta s nemocnicou novej generácie, s garanciou vysokej produktivity, ekonomickej udržateľnosti a kvality zdravotnej starostlivosti s využitím najlepších medzinárodných poznatkov, štát bude mať v projekte trvalo silné postavenie. Štúdia bola zverejnená v plnom rozsahu a nebol proti nej vznesený žiadny relevantný odborný argument, ktorý by ju spochybňoval. Slovensko má historicky najvýraznejšiu šancu, aby v hlavnom meste konečne vyrástla moderná a kvalitná nemocnica. Projekt modernej nemocnice ráta s približne 880 lôžkami a ročne má zvládnuť 44-tisíc hospitalizácií, 875-tisíc návštev v ambulanciách, 610-tisíc diagnostických výkonov a 47-tisíc operácií.
Sami poslanci a navrhovatelia na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva na strane 4 a 5 vlastného návrhu uznávajú, že straty štátnych nemocníc klesli za posledné štyri roky o 81 mil. eur. Zároveň je tam uvedené, že dlh sa zvýšil za posledné dva roky o 151 mil. eur. Okrem znižovania strát sa však darí postupne znižovať aj tempo rastu zadlženosti a v niektorých štátnych nemocniciach aj ich celkový dlh. Dlh však rástol aj v minulosti a neprestal sa tvoriť ani po 300-miliónovej injekcii do nemocníc za pána ministra Uhliarika, pretože problém je štrukturálny.
Ministerstvo zdravotníctva už tretí rok po sebe úspešne znižuje celkové tempo zadlženosti v štátnych nemocniciach, ktoré už tretí rok po sebe klesá. Aj napriek medziročnému nárastu osobných nákladov o 16 mil. eur sa v roku 2014 podarilo stabilizovať vývoj zadlženosti a znížiť tempo rastu dlhu nemocníc. Postupne z úrovne 82,1 mil. eur v roku 2012 na 70,2 mil. eur za rok 2014.
Darí sa však znižovať aj zadlženosť zdravotníckeho sektora ako takého. Ak vezmeme do úvahy zostatok dlhu nielen štátnych nemocníc, ale aj ostatných príspevkových organizácií v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, nemocníc delimitovaných na obce a vyššie územné celky, zdravotných poisťovní a podobne, vidíme, že sa podľa predbežných údajov podarilo v roku 2014 medziročne znížiť dlh z úrovne 1,225 mld. eur na 1,208 mld. eur.
Čo sa týka posúdenia hospodárenia fakultných a univerzitných nemocníc z pohľadu výnosov, nákladov a hospodárskeho výsledku, od roku 2012 sa darí v nemocniciach kumulatívne znižovať straty, resp. ich významným spôsobom nezvyšovať. Podľa predbežných výsledkov za rok 2014 sa podarilo znížiť straty 13 fakultných a univerzitných nemocníc z úrovne mínus 156 mil. eur na nižšiu stratu, mínus 75 mil. eur v roku 2014.
Počas pôsobenia ministra zdravotníctva Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s., ako jediná zdravotná poisťovňa od 1. 1. 2015 v súvislosti so zvýšenými nákladmi nemocníc na úpravu miezd sestier a lekárov zvýšila platby nemocniciam. Všeobecná zdravotná poisťovňa je zároveň pripravená rokovať o ďalšej úprave cenových podmienok, ak aj ostatné zdravotné poisťovne dorovnajú ceny, ktoré nemocniciam dáva Všeobecná zdravotná nemocnica. V takomto prípade Všeobecná zdravotná poisťovňa upraví nemocniciam ceny až do výšky skutočných nákladov spojených s úpravu miezd sestier a lekárov.
Pod vedením súčasného ministra zdravotníctva ministerstvo zdravotníctva pokračuje i v ďalších aktivitách zameraných v prospech pacienta, ako aj sledovanie dostupnosti liekov alebo stabilizovanie nedostatku všeobecných lekárov posilňovaním ich kompetencií.
Dámy a páni, vzhľadom na uvedené vláda Slovenskej republiky považuje návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi, poverenému riadením Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, za nedôvodný, účelový a motivovaný nie snahou o zlepšenie pomerov v zdravotníctve, ale úsilím niektorých poslancov o zviditeľnenie sa i za cenu destabilizácie situácie v rezorte tak citlivo vnímanom zo strany verejnosti.
Ďakujem za pozornosť, skončil som.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

15.4.2015 o 9:43 hod.

Ing.

Ľubomír Vážny

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:58

Daniel Lipšic
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán podpredseda, len k jednej právnej otázke. Súdy rozhodli právoplatne síce vo veci neplatnosti pracovného pomeru, ale len a len z dôvodu toho, že bola nezákonne zložená správna rada. To znamená, že bývalý riaditeľ nemocnice bol odvolaný v rozpore so zákonom o neziskových organizáciách, lebo bola nezákonne doplnená štvrtým členom správna rada. To bol jediný dôvod rozhodnutia súdu. Čiže tváriť sa, že súdy právoplatne nerozhodli o tom, že bola nezákonne zložená správa rada, nie je proste pravda. Nie je to pravda. To je právoplatné rozhodnutie našich súdov.
Dopĺňam, dopĺňam, že hovoríte o podávaní dovolania. Akého dovolania, pán vicepremiér? Tuná išlo o potvrdzujúce rozhodnutie prvostupňového súdu, to znamená, tam žiadne riadne dovolanie prípustné nie je. Jedine, že by podávala mimoriadne dovolanie Generálna prokuratúra, o čom ale ja silne pochybujem. Čiže dovolanie môžete podať, kam chcete, ale nemáte splnené žiadne podmienky podľa Občianskeho súdneho poriadku ho podať.
To rozhodnutie je právoplatné a jeho jediným dôvodom, toho rozhodnutia, bola nezákonná skladba správnej rady. Minister osobne sľúbil aj Piešťanom, že vymenuje novú Správnu radu. Piešťany nominovali zastupiteľstvo svojho kandidáta, bývalú riaditeľku nemocnice. Odignoroval to, svoj sľub odignoroval.
Pán vicepremiér, vaše tvrdenia alebo tvrdenia vlády sú proste lživé, ktoré tam píšete.
Rovnako so žilinskou nemocnicou sú tu v návrhu poslancov konkrétne vyjadrenia ministerstva zdravotníctva o tom, že nebude riešiť Žilinu, že je všetko v poriadku. A až keď prišiel premiér s tým, že treba to riešiť, tak potom tam minister vycestoval. Tuná sú konkrétne citácie štátneho tajomníka, hovorkyne rezortu. Čiže ako pripravili to zo zdravotníctva, ale slabo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 9:58 hod.

JUDr. LL.M.

Daniel Lipšic

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:00

Alojz Hlina
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán Vážny, dovoľte mi uviesť, že prehlasujem, že som riadne ukončil základné školské vzdelanie, riadne ukončil stredoškolské vzdelanie, áno, priznávam, že som odišiel z 3. ročníka vysokej školy, lebo som nestíhal, ma to tam nebavilo, ale garantujem vám, že také vysoké školy, ako majú vaši poslanci, by som skončil aj štyri.
Ďalej prehlasujem, že som nikdy nebol na osobitnej škole, nikdy som sa neliečil na debilitu, imbecilitu a nejaké iné záležitosti.
Prosím vás, čo si to dovoľujete, čo to tu komu čítate! Čiže cétečko bola marža 6 %? Čo si to dovoľujete?!
Prosím vás, dovoľte uviesť, keď ja pochopím, keď lekár proste niečo vyvinie, venuje sa tomu, aj to preklopí do podnikania, tomu pochopím. Ale ja vám poviem, ako to dopadlo u nás so zdravotníctvom, koho ste vypustili. Hitler pustil do zdravotníctva Mengeleho. Vy ste pustili do slovenského zdravotníctva rozviedčikov, ľudí, ktorí udávali svoju vlastnú mater, ľudí, ktorí sa o ľudských právach učili na predmete "prekážky ku ceste komunizmu". To ste vy spôsobili. A presne tak to zdravotníctvo teraz vyzerá, vážení. U nás sa zdravotníctvu venujú rozviedčici, eštebáci a iní gauneri a presne tak to zdravotníctvo teraz vyzerá.
Prosím vás, čo si to dovoľujete! Čo si to dovoľujete, sa sem postaviť a povedať, že to cétečko bolo normálne, že tá marža bola 6 %! Čo si to dovoľujete?! Toto je parlament. Ja neviem, kto z vás bol na osobitnej, ja som nebol, teraz som to prehlásil, prípadne sa kolegovia k tomu vyjadrite. Tu je iné auditórium.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 10:00 hod.

Alojz Hlina

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:02

Július Brocka
Skontrolovaný text
Nedá mi sa neopýtať, ktorého oligarchu zastupujete v slovenskej vláde vy, pán podpredseda vlády Vážny? A úplne vážne, je stanovisko toho vášho oligarchu totožné so stanoviskom vlády? Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 10:02 hod.

Ing.

Július Brocka

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 10:02

Miroslav Číž
Skontrolovaný text
Pán poslanec Hraško.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

15.4.2015 o 10:02 hod.

JUDr.

Miroslav Číž

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:03

Igor Hraško
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. No, tento prejav bol taký, no však on bol nadiktovaný, takže niekto to musel prečítať. Voľba padla na Vážneho, pretože nik iný si to nechcel zobrať na tričko, no však kto by už len nakladal Vážnemu.
Ale chcem sa opýtať, vy si naozaj myslíte, že celý tento slovenský národ je úplne tupý, že sú tu všetci analfabeti a nevzdelanci, že, naozaj, keď im narozprávate tieto žvásty, že vám to zožerú?!
Vyvodenie politickej zodpovednosti, myslíte to, že riaditeľ ide z funkcie dole a vymení si miesto so svojím námestníkom a ostane si pekne v teplučkom miestečku a kšefty idú ďalej? To je to vaše vyvodenie politickej zodpovednosti?
Áno, toto je ten váš prístup. A vidíme to na viacerých postoch, vidíme to na viacerých, vo viacerých možnostiach, len si vymenia figúrky miesta, z vyššieho ide na nižšie a ten z nižšieho ide na vyššie. Ale zostáva to presne tak isto, aj celý chod, aj celé to manažovanie týchto inštitúcií. A to sa netýka len zdravotníctva.
Hovorili ste o tom, že klesá zadlženie nemocníc. No, len veľmi pomaly, po-ma-lič-ky. Viete, ono by sa to dalo aj viac, len, samozrejme, niekto sa snaží z toho aj vycicať čo najviac.
Najvýhodnejšie podmienky pre štát v rámci novej nemocnice? No tiež sme ich tuná videli, tiež sme ich tu videli. Vy chcete nastrkať opäť najviac pre súkromníkov, nie v prospech občanov, ale v prospech súkromníkov.
My sme vám dávali návrhy a ešte si neodpustím aj poznámku, že zaujímalo by ma potom, keď sa postaví tá nemocnica cez výhodný PPP projekt, aká bude dopravná obslužnosť tej nemocnice. Chcem vidieť tú dopravnú zápchu tam potom, keď príde k nejakým veciam.
A už len na záver jedna taká malá poznámka. Za lúpežné prepadnutie banky za pár tisíc eur posielajú súdy kriminálnikov na dlhé roky do väzenia, sadzba 10 až 18 rokov. Za lúpež za štátne, za pár miliónov, idú za odmenu do Bruselu. Verím, že raz príde doba, keď všetci tí, ktorí parazitujú na našom štáte, sa budú na slnko pozerať len spoza mreží.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 10:03 hod.

Ing.

Igor Hraško

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:05

Erika Jurinová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Je priam zázračné, ako dokážete zľahčiť a najmä obhajovať neobhájiteľné. Naozaj obhajujete do očí bijúcu nespravodlivosť a to je na tom to smutné. Tvárite sa, akoby pán minister Čislák prišiel z nejakého nepoškvrneného sveta, pričom vieme, z akej skupiny alebo z akej oblasti pochádza a aké bolo jeho napojenie.
A okrem toho pán minister Čislák terajší pán minister, bol štátnym tajomníkom, on vedel o všetkom, čo sa na ministerstve dialo. Možno jeho prvé vyjadrenia, keď nastúpil do funkcie, dávali alebo mohli dávať nejakú nádej, mohli nás napĺňať nádejou, ale už ak si človek uvedomil, že bol skutočne pri všetkom, o čom dnes rokujeme a kvôli čomu je schôdza zvolaná, tak mi je a musí byť každému jasné, že ide naozaj len o úplne jemnú kozmetiku.
Proste presúvanie figúriek vašej vláde ide naozaj dokonale. A to vaše heslo, že postarať sa o svojich ľudí a tým vytvárať istoty pre svojich, platí takisto dokonale.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 10:05 hod.

Ing.

Erika Jurinová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10:06

Anton Martvoň
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán podpredseda vlády, ťažko sa reaguje na útoky opozície, ktorá na vás spustila teraz paľbu, i keď ste mali korektné vystúpenie a správne ste potvrdil, že jednoducho aj závery výboru pre zdravotníctvo, ktoré bolo na poslaneckom prieskume v decembri 2014, boli také, že v Piešťanoch nebol porušený zákon. Áno, cena je neprimeraná. Ale čo je neprimeranejšie, kúpiť CT prístroj za sumu 1,7 mil. eur alebo prenajať - tak ako pán poslanec alebo bývalý minister Uhliarik - CT prístroj vo Svidníku 2011 za 1,75 mil. eur? Čo je horšie?
Samozrejme, aj on argumentoval, že nešlo o žiadne porušenie zákona, ale týmto chcem iba povedať to, že opozícia zvolaním tejto mimoriadnej schôdze na odvolanie pána ministra Čisláka preukazuje už iba svoju úbohosť, že nemajú argumenty, lebo také argumenty alebo tak silné argumenty, aké použila v tom návrhu na odvolanie, no, dovolím si povedať, že už v podstate Japonsko hrá lepšie hokej, ako sú silnejšie alebo ako sú silné argumenty opozície pri odvolávaní pána ministra.
Pán minister postupuje v zmysle zákona, preveruje všetko, tak to isté robí, ako keď pán Lipšic 2. 2. 2012 mal vyjadrenia k svojmu tendru na fábie na ministerstve vnútra, kde tiež prešetroval, ale budem sa tomu ešte venovať, kde tiež 2 mil. eur bolo niečo vysúťažené a potom bolo zrušené.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.4.2015 o 10:06 hod.

Mgr. PhD.

Anton Martvoň

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video