50. schôdza

13.9.2019 - 17.9.2019
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

13.9.2019 o 15:38 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:26

Jana Kiššová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Tak, pán premiér, ja skutočne neviem, či považujete za primerané v takto vážnej situácii, kedy tu padajú vážne obvinenia na vašu osobu a na vaše nekonanie, považujete za primerané reagovať na to posmeškami a komentármi a útokmi na ďalších vašich kolegov. Veď ak máte problém s osobou Igora Matoviča alebo s inými kolegami, tak nájdite na to vhodnú platformu a tam tieto problémy a kritiku komunikujte. (Reakcie z pléna.)
Dnes tu sedíme kvôli vášmu zlyhaniu. (Zaznenie gongu.) Podstatou tohto je, že štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti si vymenila tisíc správ s osobou Mariana Kočnera a o tomto fakte verejnosť, verejnosť klamala. Veď toto je podstatou toho, prečo tu dnes sedíme. A vy ste nepovažovali za dôvodné v tejto situácii konať.
Nikto tu nehovorí, že sme súd a že mala ísť do basy. My hovoríme, že mala vyvodiť politickú zodpovednosť, a ak ju nevyvodila, mali ste konať vy. A vy ste buď neporozumeli tomu, že táto situácia je tak vážna, že ste mali konať, alebo ste tomu možno aj porozumeli, ale ste jednoducho konať nemohli. A je úplne jedno, či je to prvé alebo druhé, ale obidve sú veľmi vážne. Veľmi vážne a pre Slovensko veľmi nebezpečné, keď máme takéhoto premiéra.
A ja tiež vidím jeden veľký rozdiel medzi vami a pánom Ficom. Kým počas premiérovania pána Fica bola mafia tak strašne blízko Úradu vlády, tak počas vášho premiérovania je moc tak strašne ďaleko od tohto úradu. A ja rozmýšľam, že čo je horšie.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:26 hod.

Ing.

Jana Kiššová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:28

Anna Zemanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán premiér, vaša reč bola veľmi osobná a určite nebola rečou premiéra a mala ďaleko od vyjadrovania sa štátnika.
Ale zaujala ma jedna veta, že ste tu preto, aby sa zákony tejto krajiny dodržiavali. Áno, to by bolo naozaj vhodné, len sa deje opak a vy robíte aj s vašimi kumpánmi z koalície pravý opak. A pani Jankovská zapadá do tejto šachovnice.
Vaša predstava je taká, že dosadíte do skladačky, aby ste vy aj vaši kumpáni si zabezpečili beztrestnosť na súdoch, pretože pani Jankovská tie presuny, ktoré sa udiali v apríli z presunu krajských súdov na kľúčový Krajský súd v Bratislave a následne jej vzdávanie sa mandátu poslankyne Národnej rady, do toho zapadajú.
Žiaľ, boli ste veľmi krátko v opozícii, keď vaša predstava, že opozícia nič nerobí, len si tu odhlasuje a berie plat. Viete, pán premiér, opozícia robí prácu za vás, za mnohé kontrolné orgány. No a dáva podnety práve za tie orgány, ktoré by mali túto prácu robiť.
Po brutálnej vražde Jána a Martiny pýtajte sa na podrobnosti komunikácie Kočnera vašich ľudí, pána Glváča, pána podpredsedu Bugára, ale nezabudnite aj na vášho spriazneného generálneho, bývalého generálneho prokuratúra Trnku.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:28 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:29

Jozef Rajtár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Marian Kočner, kto sú jeho kumpáni, koho vládu si želá a koho sa, naopak, obáva. Citujem: "Kočner sa obával, že vláda SMER-u padne." Ešte raz: "Kočner sa obával, že vláda SMER-u padne." Svojej kumpánke Alene Zsuzsovej, ktorá je, tak ako on, obvinená z objednávky Kuciakovej vraždy, písal, že ak by sa do vlády dostala opozícia, to znamená SaS, Igor Matovič a ďalší, citujem, "nepomôže nám ani odsťahovať sa na severný pól". Toto je rozdiel medzi vládou SMER-u a opozíciou. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:29 hod.

Dip Mgmt

Jozef Rajtár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:30

Peter Osuský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán premiér, začali ste takým pekným úvodom, ako sa dá využívať tento priestor na šírenie lží, poloprávd a kde čoho, a hneď ste naskočili na tú istú líniu. Stihli ste, samozrejme, tým svojim voličom, ktorí majú len prvú signálnu sústavu a bliká im svetielko, keď dožerú seno, povedať, že Sulík zariaďoval voľbu generálneho prokurátora. Pričom dobre viete, že komunikácia bola po voľbe. (Ruch v sále. Zaznenie gongu.) A tak ako sa po zápase nedá zápas vyhrať, tak sa nedá po voľbe voľba zariaďovať. Toľkoto teda na tému, čo zariaďoval Sulík.
A zaujímavé bolo, že v prvých štyroch minútach ste stihli zmieniť ľudí, ktorí zhodou okolností ani nepodpísali túto schôdzu. Druhá bola Lucia Ďuriš Nicholsonová. Je fajn, že ste zmienili závadové osoby. A skúste sa zamyslieť, prečo, do pekla, vaša rodná strana neinformovala pani Beňovú o jej dlhoročnom barátságu so závadovou osobou, ale, naopak, odmenou za tento barátság ju opakovane nominuje ako reprezentantku strany SMER - sociálna demokracia do Európskeho parlamentu? Starajte sa o závadové osoby, informujte svojho premiéra, u koho býval a býva, kto je jeho sused, hergot, majte o tých závadových osobách prehľad aj vo vlastnej strane a nerozdávajte tieto rady len tu! (Pokrik v sále a potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:30 hod.

MUDr. CSc.

Peter Osuský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:32

Natália Blahová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som nadviazala na pána kolegu Osuského a naozaj vás upozornia, aby ste si dávali pozor na nepodložené obvinenia, lebo výroková imunita hore-dolu, ale v občianskoprávnej žalobe by vás takéto nepodložené výroky mohli stáť skutočne veľa. Skutočne veľa. (Reakcia z pléna.) Prečo vyrušujete vy teraz mňa, pán minister, ukľudnite sa a nebuďte nervózni. (Zaznenie gongu.)
A to, čo ste hovorili a akým spôsobom ste sa tu postavili k tejto schôdzi na vaše odvolanie, hovorí o vás, že ste malý človek a zbabelec. Zbabelec.
A to, ako hovorila kolegyňa Kiššová, že pri vás a pri vašom úradovaní je moc od Úradu vlády na míle vzdialená, svedčí aj to, aké máte zastúpenie vašich poslancov. Keď vášho predchodcu Fica odvolávala táto Národná rada, nikto z vašich poslancov si nedovolil ani ísť na kávu. Dnes je tu 15 poslancov. To je vaša podpora vo vašej strane aj v tejto vláde, preto je toto taká slabá vláda a preto vaša moc asi končí pri vešaní záclon.
Myslím si, že ste naozaj vážnym spôsobom zradili záujmy Slovenska, zradili ste občanov Slovenska a zradili ste tú ústavu, a to je set sakramentský dôvod na to, aby sme sa tu stretli a my o tom aj vašim občanom, aj vašim voličom povedali. A myslím si, že toto právo nie je vo vašich rukách, toto právo z ústavy máme.
No, a preto si myslím, že aj od vás nie je namieste, od takéhoto zbabelého a malého človeka, aby tu kohokoľvek moralizoval. Pretože vy nemáte naozaj morálne právo kohokoľvek moralizovať, pokiaľ budete stáť na čele vlády, ktorá súhlasí svojím konaním so všetkým, čo sa v tejto krajine deje a bude diať do februára 2020.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:32 hod.

Mgr.

Natália Blahová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:34

Peter Pčolinský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán predseda, veľmi pozorne som vás počúval, nemáme tú možnosť vás tu často počúvať. Napadlo ma niekoľko vecí pri vašom prejave, čiže skúsim byť stručný.
Jedna z tých vecí je, keď som tak si porovnával rôzne volebné obdobia Národnej rady, toto volebné obdobie - a teraz neberte osobne -, toto volebné obdobie pre mňa osobne je porovnateľné atmosférou v spoločnosti, kauzami, problémami, tým, čo sa tu deje, jedine s obdobím ´94 - ´98, pre mňa osobne. To je môj názor.
Druhá moja poznámka k vášmu vystúpeniu. Ja okrem iného som mal špecializáciu na vysokej škole marketing a celkom živo sa zaujímam aj o politický marketing, zaujímam sa celkom živo o sociálne siete, sledujem to, monitorujem to a vnímam vývoj niektorých ľudí.
Pán predseda, klobúk dole, vy ste ďaleko, ďaleko predbehli Roberta Fica v politickom marketingu. Naozaj, klobúk dole. Aj čo sa týka sociálnych sietí, aj čo sa týka komunikácie s médiami, aj čo sa týka vystupovania. Keby tu stál Robert Fico na vašom mieste, išla by z neho zlosť, miestami agresivita, hnev. Z vás išiel pokoj, kľud, úsmev na tvári. Robert Fico sa má čo učiť od vás, čo sa týka politického marketingu. Politický marketing ste zvládli na jedničku s hviezdičkou.
A o tom, ja som jeden z dvoch poslancov za SME RODINA, čo podpísali túto schôdzu, pre mňa osobne dôvod Monika Jankovská nebol ten primárny dôvod. O svojich dôvodoch, prečo som to podpísal, a to sú ekonomické, sociálne, spoločenské, budem hovoriť... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:34 hod.

Mgr.

Peter Pčolinský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:36

Ľuboš Blaha
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vďaka vystúpeniu Petra Pellegriniho tu vznikol veľmi zaujímavý kontrast. Predtým sme tu počúvali dve hodiny hystericky vrieskať akoby pacienta, ktorý práve utiekol z psychiatrickej liečebne, a potom prišiel jeho terapeut, ktorý s rozvahou, pokojom a trpezlivo lieči jeho komplexy menejcennosti a jeho osobnostné poruchy. Takto to pôsobilo pre ľudí.
A obávam sa, že Peter Pellegrini sfúkol Matoviča ako sviecu. Už nie je o čom táto schôdza, aby bola. On vyvrátil úplne všetko, čo tu ten poloblázon natára.
A poďme riešiť teraz to, o čom táto schôdza má byť. Lebo ak mala byť o Monike Jankovskej, tá už je preč. Ale presne, ako povedal predseda vlády, poďme riešiť ďalších, ktorí sa stretávali, esemeskovali alebo kuli pikle s Kočnerom.
Je to Sulík. Bolo tu povedané. Je to Sulík, ktorý dokonca nechal lustrovať členov vlastnej strany Marianom Kočnerom. SaS je vlastne Kočnerova strana. Kočner a Solidarita.
Matovič s ním strávil šesť dlhých hodín na prekrásnom rande. A ktovie, o čom všetkom sa rozprávali Kočnerovi ľudia a nezávislé osobnosti. Toto sú všetko Kočnerove subjekty.
Nicholsonová? Hrkúta si s Kočnerom na lavičke ako dvaja zaľúbenci.
Alebo môžme hovoriť aj o tom, že Kočner sa chváli, že financoval stranu SDKÚ v čase, keď tam bol náš Miroslav Beblavý, nová tvár slovenskej politiky.
Čiže obávam sa, že páni kolegovia z opozície majú s Kočnerom ďaleko viac. A Kočner vždy viac financoval pravicu, ako to bolo v prípade SMER-u alebo ľavicových strán.
Takže, páni kolegovia, ak chcete byť konzistentní, a bolo to povedané, tak by ste mali všetci do jedného odstúpiť. A ja pevne verím, že táto schôdza bude mať zmysel, lebo doteraz ho nevidím, a ten zmysel bude v tom, že po tejto schôdzi odstúpia tí, ktorých ja nazývam Kočnerovi, Kočnerovi opičiaci: Sulík, Matovič, Kollár, prepáčte, a Nicholsonová.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:36 hod.

Mgr. PhDr. PhD.

Ľuboš Blaha

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15:38

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
No, pán predseda vlády hovoril, že je sklamaný tými dôvodmi, ktoré predkladatelia uviedli v návrhu na vyslovenie nedôvery, a že čakal, až ho raz budú odvolávať, že to bude nejaký vážny dôvod, že zradil záujmy Slovenskej republiky alebo niečo podobne vážne.
Ale to, čo spôsobila vláda alebo vlády SMER-u, celý ten korupčný systém, ktorý ste tu zaviedli, to prerastenie zločinu so štátnou mocou a s orgánmi činnými v trestnom konaní, s políciou, prokuratúrou, súdmi, všetky tie vlastné hlavy, všetci tí naši ľudia, lustrovanie novinárov pre potreby mafie, všetci tí Bašternákovia a Kočnerovia, zametanie káuz pod koberec, ľudia prepojení na mafiu, na taliansku mafiu na Úrade vlády, štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti, ktorej polícia zoberie mobil v súvislosti s komunikáciou s človekom podozrivým z objednávky dvojnásobnej úkladnej vraždy, vytvorenie, udržiavanie a krytie tohto ohavného systému - ak toto nie je zrada záujmov Slovenskej republiky, tak mi, prosím, povedzte, čo tou zradou podľa vás je? (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.9.2019 o 15:38 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 15:38

Peter Pellegrini
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne.
Vidíte, ono sa to nakoniec hneď aj po pár faktických pripomienkach ukáže, kto má aké názory a kto čo preferuje.
Viete, pán poslanec Osuský, vy sa veľmi rád prezentujete ako ten najväčší intelektuál, ktorý kedy po zemi chodil, všetko viete komentovať, ste vysokoškolsky vzdelaný človek, asi aj profesor, alebo docent, no tak nie, aby som vám zasa nelichotil úplne, ale, prepáčte, to ste sa ako vyjadrili na občanov Slovenskej republiky, že žerú seno a že im svieti kontrolka? (Reakcia poslanca Osuského: "Len tí, čo vám...") Ste rovnaký, ste rovnaký, ja už sa teším, sa dajte dokopy (zaznenie gongu), keď do parlamentu príde Truban, vy dvaja sa dajte dokopy, ten hovorí, že robotníci sú nejaká banda, ktorá, ani nemôžem použiť ten pejoratívny výraz, s vami bude to úplne naj exkluzívna koalícia, ktorá, vy zase budete hovoriť o tom, ako časť Slovákov žere seno a svietia im kontrolky. Hanbite sa za takéto vyjadrenie! Vy ste slušné Slovensko?! (Potlesk.) Naozaj sa môžte hanbiť.
A sa tu budete pasovať za najväčších moralistov a budete poúčať každého druhého, ktorý náhodou nerozpráva vaším jazykom? Toto si rozprávajte tam na svojich nejakých večierkoch so svojimi kumpánmi, ktorí majú rovnaký názor. A neurážajte občanov Slovenskej republiky, hoc´ majú iný politický názor ako vy vlastný!
A vy, pán Rajtár a pani Blahová, aj pani Kiššová, SaS-kári, vy mi môžte čítať, čo chcete z tamtých esemesiek, to so mnou nemá nič spoločné.
A viete, aký je rozdiel medzi tým, čo robí SaS-ka, a medzi tým, čo robí moja vláda pod mojím vedením? No, že vaši SaS-kári a váš najväčší, najvýznamnejší predseda sa s Kočnerom stretáva, robí kšefty, chodí k nemu na raňajky, nie raz, ale ixkrát, tie mi prečítajte esemesky, čo mi tu čítate kadejaké iné jeho drísty.
A viete, aký je rozdiel medzi vami a mnou? Vy SaS-kári k nemu chodili ste dohadovať kšefty a na raňajky, za mojej vlády dotyčný sedí v base a je vyšetrovaný! (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

13.9.2019 o 15:38 hod.

Ing.

Peter Pellegrini

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 15:42

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Takže, Peter Pellegrini, dovolím si reagovať takto, jedna faktická by nestačila, v tomto prípade použijem papier. Za to krátke vystúpenie som si zaznačil desať klamstiev, ktoré ste ako premiér Slovenskej republiky z tohto miesta povedali. Takže pôjdeme pekne chronologicky, alebo nie chronologicky, ale teda systematicky desať klamstiev, jedno za druhým.
Prvé klamstvo bolo, že ste povedali, že vás chceme odvolať na základe za vašich devätnásť rokov v SMER-e, za pôsobenie vaše, devätnásť rokov v SMER-e. Ja sa pýtam kde, kto? Prečítajte si zdôvodnenie, alebo kto tu vystúpil, alebo či ja som vystúpil, že zato, že ste devätnásť rokov v SMER-e, vás chceme odvolať. Nie, ste tam. To, že popísať, čo ste tých devätnásť rokov v SMER-e robili, nato, aby sme pochopili vaše konanie teraz, že devätnásť rokov ste chránili záujem mafie, a preto asi je naivné si myslieť, že zrazu teraz už nebudete chrániť záujem mafie, alebo práve preto, že ste chránili záujem mafie, a teda ste jej zaviazaný, tak musíte chrániť záujem mafie, jednoducho bolo na dokreslenie situácie, nie dôvod na vaše odvolanie. Čiže to je vaše prvé vedomé klamstvo. Veľmi dobre ste o tom vedeli.
Ďalšie klamstvo, vaše vedomé, číslo dva bolo, že odvolávame vás preto, lebo Monika Jankovská nebola odvolaná v ten deň, kedy som si prial ja alebo my opoziční poslanci. Veľmi dobre viete, že podsúvate ľuďom ďalšie úbohé klamstvo, lebo vôbec nám neišlo o to, že či máte nejaký termín, a keď dovtedy neodvoláte, tak vás odvolávame, ale že vy ste ju vôbec neodvolali, že vy ste jednoducho nemali tú guráž, vy ste nemali tú odvahu sa postaviť mafii, lebo ste jej súčasťou a dlhé roky ste jej súčasťou boli. Bohužiaľ, klamstvo číslo dva, ktorým ste sa snažili znova ohlúpiť ľudí a spoliehate sa na to, že vám to znova uveria.
Klamstvo číslo tri. A použili ste to ixkrát odvtedy, odkedy som vás vyzval, aby ste odvolali Jankovskú, ste operovali so slovíčkom stretával. Matovič sa stretával, Matovič sa stretával s Kočnerom. Silou-mocou, lebo vám to Goebbels SMER-u Erik Tomáš poradil, treba podsunúť ľuďom, že Matovič je vlastne najväčší kamarát Kočnerov a oni spolu bili bandu a dlhé roky sa stretávali a podobne. Dnes ste to aj tu vypotili na tomto mieste, kedy ste ako premiér, podotýkam, premiér, nie tuto nejaký šuflikant z Hornej Dolnej, ako premiér z tohto miesta fabulovali, konšpirovali, vymýšľali, lebo Matovičovi sa veriť nedá, on určite sa s ním stretával hocikedy, robil s ním biznisy a podobné veci. Viete, jak sa hovorí, slovenská ľudová múdrosť? Podľa seba súdim teba, Peter Pellegrini. Podľa mojich informácií, ale nebudem to hovoriť, lebo bolo by to, nemám na to dôkaz, ale ten človek možno naberie odvahu a dnes ešte na Úrade vlády robí, podľa mojich informácií na jeseň v roku 2017 Kočner prišiel priamo za vami na ministerstvo či, pardon, na Úrad vlády. Kočner prišiel priamo za vami na Úrad vlády a prišli ste ho čakať k bočnému vchodu priamo k autu. Mám to teda šíriť a hovoriť to ako, ako fakt? Mám šíriť, že sa o, ja neviem, o Pellegrinim hovorí, že, pomlčím teraz, dobre, asi by som odpútal pozornosť. No nebudem to šíriť.
Ale vy ako premiér tu z tohto miesta fabulujete a hovoríte, že ja som sa po prvé stretával, hoci som priznal a dobrovoľne som priznal a nikto sa ma na to nepýtal, ale chcel som sa zastať Sulíka v roku 2012, keď Kočner na neho vytiahol Sasanku, sám som išiel za novinármi a povedal som, aj mňa takto vylákal na stretnutie. Dobre, neporovnávam obsah, ale povedal som, že, áno, vylákal ma, lebo som tu bol ako Alenka v ríši divov a napísal mi človek, má pre mňa závažné informácie o trestnom konaní, o manipulácii generálneho, generálneho prokurátora proti mne Richardom Sulíkom. Išiel som tam. A jediné, čo som o Kočnerovi vtedy vedel, že to je človek, ktorý kandidoval za primátora a že sľuboval MHD zadarmo. Vedome ste tu klamali a to ani nemám poznačené to klamstvo, že ste povedali, že už vtedy som vedel a som to priznal, že som sa stretol vedome so závadovou osobou, hoci som sám hovoril, že som nevedel o tom, že je v nejakých mafiánskych registroch alebo v čom. To ste vedeli ale vy už od roku možno 2005-6, lebo ste boli v politike. Vy ste boli v tom biznise, v tom systéme. Vy ste vedeli, že to je najbližší kamarát Kaliňáka, Počiatka aj Fica, Kočner.
Potom ste ďalšie klamstvo povedali, že...
A ešte teda k tomu Kočnerovi. Som to povedal aj predtým vo vystúpení úvodnom. Za moje stretnutie, keď mňa zavolá niekto a povie mi, že má informácie o nejakom spáchaní trestného činu, o niečom, že niekto sa snaží manipulovať s generálnym prokurátorom alebo niečo podobné, nech mi aj Černák z basy napíše takúto informáciu, pôjdem tam za ním a s vedomím, že je mafián. Ak bude v base sedieť Fico a Kaliňák a napíše mi, že má informácie o tom, že člen nášho hnutia niekde niečo ukradol, pôjdem za nimi do tej base ("basy", pozn. red.), aj za tým zavretým Ficom, Kaliňákom, lebo jednoducho mi ide o verejný záujem. A takisto som sa stretol aj vtedy s Kočnerom, lebo mi išlo o verejný záujem. A v tomto je ten rozdiel medzi mňou a, Peter Pellegrini, vami.
Ja som sa stretol s Kočnerom, lebo mi išlo o verejný záujem. Priznávam sa k tomu a nikdy sa nebudem za to ospravedlňovať, lebo sa nemám za čo ospravedlniť!
Ale vy ste tu devätnásť rokov robili podržtašku, nosili tu mafiánske pozmeňováky, aby mafia a sponzori SMER-u mali biznis, vy ste tu vytvárali a kryli systém, ktorý umožnil Kočnerovej oblude vyrásť, a vy ste takýmto spôsobom nepriamo zodpovedný za to, že zomrel Ján a Martina, že si Kočner mohol myslieť, že stojí nad štátom, že si Kočner mohol myslieť, že on je už Boh, že on bude rozhodovať o živote a smrti niekoho, že on si môže dovoliť iba tak ako na boha sa zahrať z ukradnutých peňazí, že tu máš sedemdesiattisíc za vraždu špeciálneho prokurátora, tu máš sedemdesiat...
Prepáčte, ináč ako veľmi mi ho podobáte vizuálne. Neviem, či sa vás to nedotýka, Maroša Žilinku, myslím. Iba tak, akože moment, že skúste sa, možno iba preto, že sa podobáte, vžiť do jeho situácie. Špeciálny prokurátor, ktorý stojí na strane zákona, a vagabund, ktorého Pellegrini tu roky kryje, ktorého stvoril Kaliňák s Ficom. Tak si objedná jeho vraždu iba preto, že stojí na strane zákona. Ale on si zároveň objedná aj vraždu jeho manželky za desaťtisíc eur, vraždu nedospelých detí, za každé desaťtisíc. Tejto oblude ste dovolili, aby vyrástla, aby mala ten pocit, že stojí nad štátom, aby mala pocit, že je vlastne on štát. A za to je Pellegrini zodpovedný.
Ale on bude hovoriť, že ja som Kočnerov asi tvorca, ochranca a podobne. Ja som sa s Kočnerom stretol tak, ako som povedal, iba preto, lebo povedal, že má pre mňa zásadné informácie o porušení zákona. Ale on ho kryl, on mu kryl chrbát, hájil systém, ktorý mu umožnil rozkrádať štát a objednávať si vraždy ľudí. Ak by ho nekryl, Ján a Martina by dnes žili, Peter Pellegrini, z tohto miesta hovorím.
A potom tu hovorí a vytvára dojem, že Kočnerov gang, to je klamstvo číslo päť, že Kočnerov gang ho ide odvolávať. Nič iné im nezostáva. Vedia, že Kočner je kruciálny dôkaz, že to je korunný dôkaz toho, že SMER sa rovná mafia, SMER je zodpovedný za smrť Jána a Martiny, SMER je zodpovedný za objednávku vraždy špeciálneho prokurátora, prokurátora Generálnej prokuratúry. SMER je zodpovedný za objednávku vraždy Daniela Lipšica, lebo oni stvorili zločinca alebo to prostredie, kde mohol vyrásť s pocitom Boha Marian Kočner.
Ale on, človek, ktorý to vytvoril, ktorý kryl ten systém, ktorý bil bandu s mafiou, bude hovoriť, že Kočnerov gang sú ľudia, ktorí sú de facto obeťami Kočnera, lebo Sulík nech povedal, čo povedal, nebudem ho hájiť, ale tým, že to Kočner na neho zverejnil, sa stal de facto obeťou Kočnera. Takisto jako Zsuzsová, ktorú mal ako volavku, jak krmivo pre rybičky a snažil sa nalákať tých, ktorí podľahnú, tak tí ľudia sa stali obeťou, keď nevedeli, s kým komunikujú, takisto aj tí, ktorých si vylákal na to, aby si ich nahral, sa stali obeťou.
Ale práve toto je to absurdné, keď relativizujeme, keď zrazu každý, kto sa stretne s Kočnerom, je jeho gangom, ale nie tí, ktorí mu umožnili vyrásť, ale tí, ktorí boli obeťou. A toto je zvrátené, že na tomto mieste príde povedať človek najmocnejší na Slovensku, premiér. Premiér v priamom prenose v takejto veci klame, lebo sa spolieha, že jeho voliči majú asi o kolečko menej a mu to uveria. Sa spolieha na to, že Goebbels SMER-u Erik Tomáš vymyslí niečo, a keď budeme stále hovoriť o tom, že Kočnerov gang, Kočnerov gang, Kočnerov gang a nejaký tuto psychopat Blaha, že bude vykrikovať, že teda jak všetci my sme Kočnerove opičky, tak ľudia tomu uveria. Oni tak podceňujú tých svojich voličov, že si myslia, že seno žerú a z toho pohľadu viem pochopiť, keď Peter Osuský, možno to nepovedal šťastne, ale vy podceňujete tým, čo hovoríte tie bludy, tie klamstvá, podsúvate vašim voličom, vy vlastne hovoríte, že si myslíte, že tí vaši voliči seno žerú, lebo takým klamstvám normálny človek nemôže uveriť.
Ďalšie klamstvo, číslo 6, ste povedali, že vy ste nezradili záujem Slovenskej republiky ani ústavu. Tak si ju, prosím vás, prečítajte. Tým, že ste stáli v rozhodujúcej chvíli na strane mafie a nie na strane spravodlivosti, ste zradili aj záujem Slovenskej republiky, aj ústavy, aj svojich voličov, aj našich voličov, aj nevoličov, aj tí, čo ešte len sa narodia. Jednoducho zradili ste najzásadnejšej, v najzásadnejšej chvíli, keď ste mali buchnúť po stole a povedať, že, stačilo, že stačilo štátu, ktorý sme dovolili sprivatizovať mafii.
Klamstvo číslo, už ani nepočítam, 7, povedali ste o mne, dobre, je to osobné, nič v živote som pre Slovenskú republiku neurobil a ničím som tejto krajine nepomohol. Tak dobre, tak vám zopakujem, keď už iba teda cez peniaze to zobereme, ja som zaplatil 500-tisíc, 500 mil. korún daní a odvodov. Koľko ste zaplatili vy, pán Peter Pellegrini? Koľko ste zaplatili vy? Alebo koľko ste ich umožnili rozkradnúť, Peter Pellegrini? Pred koľkými zlodejami ste si zakrývali oči? Môžte kývať rukami, koľko len chcete, sú to desiatky miliárd eur, ktoré ste kryli ako človek SMER-u, aby sa rozkradli z tých daní, ktoré som ja a ostatní ľudia na Slovensku platili. Ja som teda neurobil pre Slovensko nič, ale vy ste urobili. Áno, presne, z pohľadu mafie áno, vy ste urobili, lebo plnili ste kasu mafie a ľudí, ktorí boli na ňu naviazaní, ale tí, ktorí platili do toho štátneho rozpočtu, tí pre vás neurobili nič. Tým, že ste napľuli takto do tváre mne, ste napľuli každému jednému, čo do štátneho rozpočtu zaplatil čo i len jeden jediný cent, lebo tí ľudia sú pre vás nič, tí ľudia pre Slovensko nič neurobili. Lebo podstatné je tuto rečniť, nahulákať na ľudí, povedať, z ľudí, ktorí sú obete, povedať, že sú páchatelia, a vy ako spolupáchateľ sa tu tváriť za obeť a počestného človeka, ktorý sa ničím neprevinil voči ústave a záujmu a verejnému záujmu.
Hovoríte zase, to je osobné, že 10 rokov si tu pohodlne sedím a užívam si, ja som odkázaný na to, aby som mal tých 4-tisíc eur plat. Po prvé, čo ste to za premiéra, že ste nezabránili tomu, aby sa tu zvýšili platy o 1 500 eur, keď zároveň vaša vláda dala sirotám o 2,70 navyše. Sirotám ste dali, Peter Pellegrini, vy, vy, vy, 2,70 mesačne navyše a svojim poslancom, samozrejme, aj ostatným a svojim poslancom ste dovolili si pridať 1 500 eur. Ja sa pýtam, kde je vaše sociálne cítenie teda, pán Pellegrini, keď hovoríte, ako vám ľudia na Slovensku ďakujú a jak teda ľutujete mňa, že mi to nebolo dopriate, že vám ďakujú? To naozaj vám tie siroty, tie siroty alebo tí chudobní, alebo tí dôchodci ("dôchodcovia", pozn. red.), ktorým ste dali pár šušňov navyše, ďakujú za to, že, pán premiér, my sme takí strašne radi, viete, ja som, ja som sirota, ja vás zbožňujem, dajme si selfíčko, 2,70 ste mi pridali a, a tým vašim darmožráčom ste dali 1 500, čo stláčajú gombičky jak cvičené opičky. To naozaj vám ľudia ďakujú? Takto klamať v takejto veci, načo, prosím vás? Neni vám to trápne? Neni vám to trápne, Peter Pellegrini, neni vám to trápne? Chváliť sa, že jak vám tie siroty po Slovensku ďakujú za tých 2,70?
Keď hovoríte, že chcete vedieť, to som mal ako klamstvo číslo 13, dobre, poviem vám ho, o tých študentoch. Zamestnal som počas 13 rokov, čo som ja bol v mojej firme, odhadujem, 25- až 30-tisíc študentov sa tam vystriedalo, lebo tá práca roznášania novín, to bola prvá práca zväčša, ktorú tí ľudia robia, alebo ľudia, ktorých ten sociálny štát, ktorý ste vy budovali so SMER-om, ktorý ich zradil, nechal ich na ulici, že si nevedeli vyžiť z tých pár korún, čo ste im dali, 63 eur hmotnú dávku, či dávku v hmotnej núdzi, tak si išli privyrobiť k nám s roznášaním novín. Ukážte mi jedného jediného študenta z tých 25-tisíc alebo 30-tisíc študentov, ktorý sa tu postavil za tých 10 rokov mojej, môjho pobytu v politike a hovoril a svedčil o tom, ako som mu nevyplatil mzdu alebo ako som ho málo platil? Čo tu fabulujete, zase o čom? Hocikto z vás, kto zamestnáva ľudí 10, 5, 50, 100, nájdem vám u každého vo vašej firme niekoho, kto by proti vám svedčil, jako ste ho zdierali. Ale ja vám hovorím, mám odokryté karty a s čistými rukami hrám, každý mi na tie ruky vidí, 25-tisíc študentov a ktorí nevolili mňa, určite sú tam aj Ficovi voliči, aj Kotlebovi, aj hocijakí, ale registrujete niekoho za 10 rokov, jedného jediného študenta, ktorý prišiel a sťažoval sa voči tomu, jako som zdieral? Nehanbíte sa, Peter Pellegrini, ani pri tejto veci?
Či čo, teraz chcete zase z klobúčika vytiahnuť niekoho, tak jak ste vytiahli Vandáka? Nechali, že Bödörovi, pekne Bödör mu zaplatí 100-tisíc eur a príde svedčiť a tvárite sa, že máte svedka? Mafiána, ktorému necháte sprivatizovať políciu a tvárite sa, že je to nezávislé vyšetrovanie?
Viete, kto páchal ten lynč voči mojej firme? Viete, jak sa volal ten človek? Volá sa istý Róbert či Norbert Krajmer. Viete, kto je Norbert Krajmer? To je ten človek, ktorý bol na mieste činu vraždy Jána a Martiny, a nemal tam čo robiť. To je ten človek, ktorého, o ktorom švagor Norberta Bödöra Tibor Gašpar tvrdil, že tam nebol, Krajmer nebol na mieste činu, ale že sa hovorilo, že tam bol zamiesť stopy, lebo nelegálne odpočúvali a sledovali Jána Kuciaka. To nič, to vám nič nehovorí, to už nebudete vyšetrovať, po tom nepôjdete, ale Krajmer na tom mieste činu bol a je to človek, ktorého som usvedčil a ktorého skalp mám doma zavesený na stene. Lebo Tibor Gašpar jako policajný prezident svedčil pred všetkými na tlačovke, že, nie, Krajmer na mieste činu nebol. A takto som vytiahol záznam z JOJ-ky, že vstupuje dovnútra, vstupuje do objektu, človek, ktorý tam nemal čo robiť. A tento človek, tento Krajmer, pravá ruka, opička šéfa nitrianskej mafie, šéfovala protikorupčnej jednotke NAKA, celoslovenskej, a tohoto človeka nasadili na mňa pred voľbami 2016. A mesiac pred voľbami zrazu príde a v priamom prenose Robert Fico, 13. komnata Igora Matoviča, a ukazuje a takto súka papiere z môjho daňového spisu. Jemu to vadilo? Ozval sa Peter Pellegrini vtedy, že, počkaj, však to je porušenie daňového tajomstva v priamom prenose. Ozval sa? Registruje to niekto? Google pamätá, pozrite, neni tam nič, ani stopa. Ozval sa Goebbels SMER-u Erik Tomáš? Nie, však on to vymyslel, prečo by sa ozýval, a myslel si, že mu to pomôže, a zrazu, čuduj sa svete, v prieskumoch sme mali 5 a po tom útoku Ficovom, bác, 11, lebo ľudia majú rozum, Erik Tomáš, ľudia nežerú seno, Erik Tomáš.
Hovoríte, že teda 10 rokov si tu pohodlne sedím a som odkázaný na to byť poslancom, lebo teda to je môj životný sen. A váš nie, vy ste slobodný. Hovoríte, že to je vlastne môj biznis model, lebo potrebujem, aby sme mali, mali percentá, aby sme mali peniaze v politickej strane, a nehanbíte sa z tohto miesta, z tohto miesta ma obviniť z trestného činu, normálne si vymysleť ako ďalšie klamstvo, doslova citujem, neviem, či to síce tak rýchlo nájdem, ale, a viete elegantne následne prevádzať do spriaznených firiem. A ako, ešte tak poviete, a ako sa ukazuje, následne viete tie peniaze elegantne prevádzať do spriaznených firiem. Poprosím o dôkazy, Peter Pellegrini! Alebo či tak vaša pusinka iba tak narástla, že môže hovoriť hocijaké hlúposti, bez akýchkoľvek dôkazov? Chcel by som vidieť tie dôkazy o tom, jako prevádzam peniaze zo štátnej kasy do spriaznených firiem.
A poviem len jediný príklad, jak som prevádzal peniaze zo štátnej kasy do spriaznených firiem. Keď sme mali ešte vydavateľstvo Regionpress, kým strana SMER, táto mafia, neprinútila moju manželku tú firmu predať hlboko pod cenu, tak dostávala, dostávalo naše hnutie inzerciu v našich novinách s 99-percentnou zľavou. Priemerný klient mal 50, dobre, zjednodušujem, priemerný klient mal 50-percentnú zľavu. Čiže tuneloval som vlastný rodinný majetok, vlastnú rodinnú firmu, lebo OĽANO malo 99-percentnú zľavu, čiže OĽANO kupovalo alebo naše hnutie kupovalo 50-krát lacnejšie inzerciu jako priemerný klient. Toto je podľa vás tunelovanie štátneho rozpočtu alebo tunelovanie štátnych peňazí? Keď za niečo, čo by normálny klient zaplatil 50 eur, naše hnutie platilo 1 euro.
Jasné, že vás to štvalo, lebo naša firma pomáhala našemu hnutiu, aby sa mohlo predať, aby sa dostalo do médií, lebo vy ste blokovali televíziu, blokovali ste diskusie, ale ja som potreboval s tou mafiou nejako bojovať.
A viete, čo spravil Andrej Danko? Keď sa to dozvedel, dal na mňa trestné oznámenie, že predávam príliš lacno inzerciu z rodinnej firmy našemu hnutiu, že nesmiem predávať za to 1 euro ten článok, ale musím ho predávať za tú istú cenu jako ostatným klientom. Chápete to? Danko, ktorý by, keby bol v mojej situácii, by predával 50-krát drahšie ako priemernému klientovi a cucal by štátny rozpočet jedna radosť, ja som predával 50-krát lacnejšie ako priemernému klientovi a on ešte na mňa dá trestné oznámenie, že ja musím predávať za takú istú cenu jak všetkým ostatným. Toto je ten váš obludný svet. Jednoducho, keď neokrádate štát, tak to je vlastne hriech. Na to treba dať trestné oznámenia. Toto spravil Andrej Danko a vy s tým súhlasíte.
A hovoríte teda, to je klamstvo číslo 10, že mňa Kočner nezaujímal, teda hovoril to ako Pellegrini, čiže mňa Kočner nezaujímal. A práve to je ten problém, ste sa tvárili ako tá opička (rečník nasledujúce tvrdenie naznačuje rukami), ktorá nevidí, nepočuje, nerozpráva, lebo ak by povedala Robertovi Ficovi, že, prosím ťa, však to je mafián, vedľa ktorého bývaš, to je mafián, s ktorým sa stretáš, ak by povedal Peter Pellegrini Robertovi Kaliňákovi, že však to je ťažký mafoš, zločinec, bacha, on tuneluje štát, to sú podvody, jeden, druhý, tretí, štvrtý, ak by povedala komukoľvek inému, kto sa od vás stretával, toť Glváč s ním chodil na dovolenky, na jachtu do Chorvátska, a Pellegrini o tom vedel, on hovorí, že ho nezaujímal. To znamená čo? Znova sa usvedčil z toho, o čom hovoríme dnes! Usvedčil sa z toho, že mu je ukradnutý a bol mu ukradnutý verejný záujem! (Reakcie z pléna.) O čom inom je to, keď premiér rovno tu povie a pri svojej obhajobe sa prizná a povie, že mňa Kočner nezaujímal. Však on povedal, že spáchal som hriech tými slovami, lebo práveže ho zaujímať mal, a tým, že ho nezaujímal, že sa tváril, že ho nevidí, nepočuje, nemôže nič proti nemu povedať, lebo to je kamarát mocných v SMER-e, tak spáchal ten zločin, že vytvoril a asistoval vzniku systému, kde mohol, mohla, mohol vyrásť netvor s menom Marian Kočner, ktorý si dovolil, ktorý si povedal, že jeho veličenstvo bolo dotknuté článkami nejakého odvážneho novinára a musí ho dať preto zabiť, normálna vec, však on je štát!
Ale tento systém vytvoril Peter Pellegrini práve tým, čo povedal práve pred chvíľou. Z tohto miesta povedal, mňa Kočner nezaujímal. Čo viac potrebujeme povedať? Hodinu aj trištvrte sa tu snažil vysvetliť, že Pellegrini musí padnúť, lebo ho Kočner nezaujímal. A on sa tu usvedčil sám seba, ani si to neuvedomí. Toto máme za premiéra. Čo iné sme, Peter Pellegrini, čo sa vám iné snažíme povedať tým, celou, celou touto snahou odvolávať vás, mojím vystúpením? Hovorím, že ste zhrešili tým, že ste si zakrývali oči, uši a ústa pred tým, že Marian Kočner, Norbert Bödör alebo nitrianska mafia mali umožnené vašimi ľuďmi, vašimi blízkymi ľuďmi Robertom Ficom a Robertom Kaliňákom, aby si sprivatizovali orgány činné v trestnom konaní a chápadlá mafie do týchto orgánov činných v trestnom konaní importovali. Čo iné sme vám tým chceli povedať? V skratke povedané presne to, čo ste povedali vy, že vás Kočner nezaujímal, lebo ste vedeli, že ak by vás zaujímal, museli by ste sa ohlásiť voči tomu a boli by ste nežiadaný v SMER-e a nemali by ste práve to teplé miestečko v poslaneckej lavici, nemohli by ste byť ministerkou ("ministrom", pozn. red.) školstva alebo predsedom Národnej rady, alebo teraz premiérom. Lebo ak by ste pred piatymi ("piatimi", pozn. red.) rokmi, kedy ste mohli zabrániť tomu, aby táto obluda vyrástla s pocitom, že stojí nad životom poctivého novinára, nad životom špeciálneho prokurátora, ak by ste vtedy buchli po stole, na kandidátke by ste neboli. Čiže čo ste spravili? Povýšili ste osobný záujem nad záujem spoločnosti, nad verejný záujem, nad záujem vašich voličov, nad záujem našich voličov aj ľudí, ktorí voliť nechodia. Čiže urobili ste presne to, čo ste povedali vy, že vás Kočner nezaujímal, takže ste sa usvedčili.
Ďakujem veľmi pekne za vaše vystúpenie, lepšie som si ani nemohol priať.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

13.9.2019 o 15:42 hod.

Mgr.

Igor Matovič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video