12. schôdza

16.9.2020 - 30.9.2020
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Zodpovedanie otázky

24.9.2020 o 14:59 hod.

Ing.

Eduard Heger

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 14:54

Roman Mikulec
Skontrolovaný text
Ja som nepovedal, aby ste ich vy posielali. Ja som povedal, že ktokoľvek zistí a, samozrejme, som aj povedal to, že s týmito podnetmi sa zaoberá aj policajný zbor, aj príslušné útvary. Ale samozrejme, pokiaľ ktokoľvek zistí, že dochádza k takejto a že sa to nerieši, tak má, samozrejme, možnosť podať podnet takisto. Každý jeden z občanov Slovenskej republiky.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.9.2020 o 14:54 hod.

Ing.

Roman Mikulec

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Zodpovedanie otázky 14:55

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda.
Vážená pani poslankyňa, ďakujem pekne za dobrú otázku. Je to teda otázka na kolegyňu, ale rád ju zastúpim, tak vám ju prednesiem a potom možno skúsim k tomu aj niečo, taký môj pohľad.
V rámci súčasného programového, programového obdobia je možné podporiť, teda programového obdobia sa myslí eurofondového 2014 - 2020, je možné podporiť aktivity spojené s kultúrnymi pamiatkami a kultúrnym dedičstvom v rámci programov cezhraničnej spolupráce, tzv. Interreg V-A a SK-CZ, potom Interreg V-A, SK-AT a Interreg taktiež V-A, PL-SK a Interreg V-A a HU-SK, kde v rámci prioritných osí je podporovaný rozvoj cestovného ruchu.
Príklady aktivít, ktoré je možné podporiť, sú nasledovné:
- aktivity na zlepšenie technického stavu prírodných a kultúrnych pamiatok cezhraničného významu,
- aktivity na zlepšenie prístupu k prírodným a kultúrnym pamiatkam, napríklad na značenie oddychovej zóny,
- činnosti podporujúce tvorbu ucelených tematických produktov založených na využívaní prírodného a kultúrneho dedičstva,
- ďalšie, podpora zavádzania služieb podporujúcich využívania potenciálu kultúrneho a prírodného dedičstva,
- aktivity na prezentáciu prírodného a kultúrneho dedičstva realizované vo forme doplnkových aktivít.
Oblasť podpory cestovného ruchu a v rámci neho obnova a rekonštrukcia kultúrnych pamiatok je jednou z priorít nášho ministerstva pre nové programové obdobie. V návrhu priorít partnerskej dohody je táto podpora súčasťou Politického cieľa 5 s názvom ´Európa bližšie k občanom´, ktorý počíta s podporou kultúrnej infraštruktúry v regiónoch Slovenska. Túto pomoc chceme zacieliť na podporu národných kultúrnych pamiatok, ale tiež aj na podporu ostatnej kultúrnej infraštruktúry v mestách a obciach.
Osobitnú pozornosť chceme venovať aj podpore projektu s názvom Európske hlavné mesto kultúry, keďže Slovensko sa bude o tento prestížny titul deliť v roku 2026 s Fínskom. Čiže ja by som len chcel vyzdvihnúť túto otázku, lebo myslím si, že je dôležité dávať do pozornosti aj kultúru a zároveň by som chcel odpovedať aj v tom, že je to v našej pozornosti. Snažíme sa pozerať pri všetkých vlastne projektoch, ktoré, na ktoré by mali ísť nejaké peniaze, aby sme mysleli aj na tento, na tento rozmer. A práve pri tom cestovnom ruchu ak si uvedomíme, ľudia chcú ísť za atrakciami, čo nemusí byť vždy len nejaká novodobá vec, ale, samozrejme, pamiatky. Čiže určite treba rozmýšľať aj nad tým, ako, ako ich obnoviť. A som rád, že teda aj pani ministerka na toto veľmi intenzívne myslí a pozerá aj v tých eurofondoch, či už v starom alebo v novom programovom období, na to, ako nájsť tieto prostriedky. Takže je to naša priorita. Som rád, že i vaša. A spolu, verím tomu, že nájdeme dobré riešenie.
Ďakujem.
Skryt prepis

Zodpovedanie otázky

24.9.2020 o 14:55 hod.

Ing.

Eduard Heger

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 14:58

Monika Kozelová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ja v podstate chcem len povedať, že skutočne pokiaľ chceme rozvíjať cestovný ruch a zvyšovať zamestnanosť, pamiatky sú veľmi dobrá cesta, lebo tí turisti sem naozaj nepôjdu pozerať biznis-centrá ani nákupné centrá, lebo takých majú doma dosť a že skutočne chodia po tých pamiatkach. Tie pamiatky sú ale v katastrofálnom stave, to my všetci veľmi dobre vieme. A myslím si, že to veľmi pomôže najmä v regiónoch, ale teda aj v hlavnom meste. Takže ja veľmi pekne ďakujem za to, že tá snaha tam naozaj je. Ďakujem.
Skryt prepis

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

24.9.2020 o 14:58 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Zodpovedanie otázky 14:59

Eduard Heger
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Áno. Ďakujem veľmi pekne. Ja už len doplním, že presne jak bolo, jak zaznelo, že ďalšia ešte taká dôležitá vec, na ktorú nesmieme zabúdať, že vedieť aj, keď tak poviem, že medializovať tie pamiatky, ktoré už máme, lebo naozaj mnohokrát aj v menších obciach alebo mestách máme krásne pamiatky, ktoré sú aj zrekonštruované, ale málokto o nich vie. Dať ich do pozornosti. Čiže tuto opäť Agentúra cestovného ruchu, akokoľvek ju nazveme, čo, ak niečo takéto vznikne pod ministrom dopravy, ktorý má vlastne sekciu cestovného ruchu, určite bude veľmi nápomocná v tom, aby zviditeľňovala tieto kúty, lebo máme tu naozaj veľmi pekné kúty, aj pamiatky a myslím si, že nevyužívame ich plný potenciál. Takže vďaka.
Skryt prepis

Zodpovedanie otázky

24.9.2020 o 14:59 hod.

Ing.

Eduard Heger

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Zodpovedanie otázky 15:01

Ivan Korčok
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Vážená pani poslankyňa, obce a mestá najčastejšie dostali pokuty od Úradu pre verejné obstarávanie za to, že zhotoviteľa stavby nájomných bytov vybrali priamo bez verejného obstarávania alebo nesprávne uplatnili výnimku z povinnosti uskutočniť verejné obstarávanie pri obstarávaní existujúcej nehnuteľnosti. Ministerstvo dopravy a výstavby ako aj Štátny fond rozvoja bývania do procesu verejného obstarávania zhotoviteľa alebo budúceho predávajúceho nájomných bytov nemôže vstupovať. Súčasťou žiadosti o dotáciu je na základe požiadavky zo strany NKÚ len doklad o tom, ako obec alebo mesto postupovali pri verejnom obstarávaní, ak je obec alebo mesto povinné verejné obstarávanie uskutočniť. Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky nemôže tento proces kontrolovať. Táto oblasť je v kompetencii ÚVO - Úradu pre verejné obstarávanie.
Zároveň sa nemôžem stotožniť s tvrdením, že obstarávanie nájomných bytov formou zmluvy o budúcej kúpnej zmluve podľa zákona o verejnom obstarávaní nie je možné. Je pravdou, že v tomto prípade je proces náročnejší, trvá dlhšie než klasické verejné obstarávanie na dodávku stavebných prác a je nevyhnutné v súťažných podkladoch dostatočne presne opísať predmet zákazky a stanoviť primeranú lehotu na podanie ponúk. Zároveň má samospráva možnosť obstarávať nájomné byty aj formou výstavby alebo kúpou hotových bytov.
Sme si vedomí toho, že hlavne malé obce nemajú k dispozícii vyškolených ľudí, ktorí by vedeli náročné verejné obstarávanie nájomných bytov pripraviť. Rokujeme preto s Úradom pre verejné obstarávanie, ako aj so Združením miest a obcí Slovenska, alebo NKÚ o všetkých možnostiach, ktoré sú k dispozícii, aby obce a mestá mohli v budúcnosti nadobúdať nájomné byty v súlade s platnými právnymi predpismi, a to jednoduchšie.
Ďakujem pekne, pán podpredseda.
Skryt prepis

Zodpovedanie otázky

24.9.2020 o 15:01 hod.

Ing.

Ivan Korčok

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 15:03

Zita Pleštinská
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne aj za odpoveď. Výstavba nájomných bytov sa dá ihneď naštartovať cestou legitímnej výnimky na tieto byty zo zákona o verejnom obstarávaní a netreba ďalej v tejto oblasti riešiť vôbec nič. Vieme aj v ostatných oblastiach navrhnúť účinné zmeny zákona o verejnom obstarávaní. Je tomuto postupu naklonené aj ministerstvo dopravy?
Skryt prepis

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho

24.9.2020 o 15:03 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

15:03

Ivan Korčok
Skontrolovaný text
Ďakujem. Pani poslankyňa, asi by som vás prekvapil, keby som konkrétne odpovedal. Budem tlmočiť toto pánovi ministrovi a verím, že vám odpovie k spokojnosti. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

24.9.2020 o 15:03 hod.

Ing.

Ivan Korčok

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Prednesenie interpelácie 15:05

Stanislav Mizík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážené kolegyne a kolegovia, vážení ministri, táto interpelácia je určená pre ministra vnútra Slovenskej republiky.
Vážený pán minister, v súlade s článkom 80 Ústavy Slovenskej republiky a § 129 zákona č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov si vám dovoľujem podať nasledovnú interpeláciu.
Na základe sťažností občanov a hlavne dôchodcov zo sídliska Podháj v Revúcej som sa dozvedel nasledujúce informácie. Mládež, ale aj dospelí v minoritnej skupine obyvateľstva, sa v tejto lokalite správa mimoriadne neprispôsobivo a znepríjemňuje život ostatným slušným občanom. Príslušníci tejto neprispôsobivej skupiny sa zoskupujú pod bytovkami, kde vystavujú všetkých občanov hluku, zápachu z fekálií a neporiadku. Okrem znepríjemňovania života tu dochádza aj ku krádežiam, napríklad palivového dreva dôchodcov. Nadmerný hluk hudby a kriku zvlášť vo večerných a nočných hodinách robí život ostatných ľudí neznesiteľný. Obyvatelia sa opakovane obrátili a komunikovali so všetkými možnými úradmi, mestskou políciou, Krajským riaditeľstvom Policajného zboru v Banskej Bystrici a aj s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky. Keďže toto úsilie nikde neviedlo, pretože jedni sa odvolávali na druhých, druhí na tretích a podobne, si vás dovoľujem požiadať o zodpovedanie nasledovných otázok.
Prvá otázka: Bude policajný zbor navyšovať v Revúcej svoj stav?
Druhá otázka: Zvýši policajný zbor kontrolnú činnosť motorizovanej hliadky na interval jednej hodiny, zvlášť vo večerných hodinách, ktorá by zoskupené asociálne skupiny rozptýlila?
Tretia otázka: Aké iné kroky plánuje podniknúť policajný zbor v danej lokalite?
Ďakujem za odpoveď.
Skryt prepis

Prednesenie interpelácie

24.9.2020 o 15:05 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 15:09

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých iných zákonov v znení zákona č. 74/2020 Z. z. vstupuje teda, ako verím, do finále. Chcem vás poprosiť o podporu tohoto zákona z dôvodu, že si to vyžaduje odpadové hospodárstvo.
Dneska som bol potešený, že aj predstavitelia ZMOS-u prišli a potvrdili a tak isto aj predstavitelia Únie miest a obcí, že veľmi uvítajú, ak poslanci umožnia túto malú zmenu, nehovorím, že bezvýznamnú, ale zatiaľ malú zmenu vo fungovaní systému separácie odpadov.
Neriešime celé odpady, k tomu sa priznávam. Tuto ide o jeden z kľúčových momentov, že separované odpady v mnohých obciach končia v zmesových odpadoch, zapĺňajú nám odpadové priestory, zapĺňajú nám kazety, ktoré mali byť vyhradené vyslovene pre zmesový odpad. Najnepríjemnejší je plastový odpad, ktorý má obrovský objem, je ľahký síce na váhu, ale je schopný zaplniť skládku veľmi rýchlo a preto z obcí prúdia veľmi mnohé požiadavky o otváranie nových skládok. To by sme ale išli presne proti požiadavkám programu vlády a tak isto aj požiadavkám Európskej únie.
V túto nešťastnú situáciu nechcem v tejto chvíli hľadať vinníkov. To, že sa vyhrotila, je naozaj vinníkom COVID-19. Možbyť by sme na riziká tej situácie boli prišli neskôr, ale boli by sme prišli, lebo, žiaľ, pri tom zriadení organizácií zodpovednosti výrobcu, kam prúdia peniaze od výrobcov, sú závady. Je tam aj istý zakódovaný konflikt záujmov, keďže tieto samotné organizácie zriaďujú výrobcovia. Čiže oni aj prispievajú a zriadili si aj organizácie, kam prispievajú. Nečudo teda, že by, že tieto obe strany hry, ktorá mala byť zdanlivo teda trhová, mali bojovať medzi sebou, medzi sebou nebojujú, ani nesúťažia, ale sa skôr zhodnú, že nech sú tie poplatky, keď už ich tá Európska únia si na nás vynútila, interpretujem, čo si asi myslia, tak nech to aspoň čo najmenej bolí, nech sú tie poplatky nízke. Prichádza k dumpingovaniu cien. Čiže za odpady neprúdia dostatočné peniaze potom smerom k organizáciám, ktoré majú už naozaj ten odpad odviesť. Lebo OZV sú iba prestupový bod, kde sa zhromažďujú financie.
Mám ambíciu do budúcnosti pred vás predstupovať, aj vás pozývať do diskusií o zásadnejších zmenách. Napríklad ak by mal teraz zostať tento model, budem určite žiadať, aby OZV mali transparentný účet, aby boli nie podnikateľský subjekt, ale aby boli organizáciou verejno-prospešnou a nemohli akumulovať financie, aby nechodili na drahé výlety na Seychely, aby nemali spôsoby, ktoré pripomínajú spôsoby tunelovania niektorých, v niektorých prípadoch štátnych podnikov. Tam nám totiž miznú peniaze, ktoré potom sa nedostanú na separáciu. A ako som už povedal, plasty alebo aj iné materiály, papier, nakoniec skončia na skládke zmesového odpadu.
Zvýšenie separácie, ktorá tento rok mala dosiahnuť 50 % a dosiahla 39, je kľúčovým cieľom, ktorý by mal spájať nás všetkých. Slovensko potrebuje sa zbaviť zavážania nášho územia odpadom. Potrebujeme oddeľovať to, čo sa ešte využiť dá. Keď už na nič lepšie, tak na kúrenie, čiže tuhé alternatívne palivo. Potrebujeme oddeľovať biologickú zložku, ktorú chceme vracať naspäť do pôdy. To je zákon, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára a popasovať sa s celou touto schémou tak, aby sme našli spôsob win-win aj pre obce, aj pre podnikateľov, aby ich výsledkom bol spokojný občan.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

24.9.2020 o 15:09 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 15:15

Vladimír Zajačik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, vážení páni ministri, Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 306 z 23. septembra 2020 pridelila vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 74/2020 Z. z. na prerokovanie týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru, výboru pre hospodárske záležitosti, výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj a výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Za gestorský výbor určila výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Výbory prerokovali predmetný vládny návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady. Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určitej, v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému vládnemu návrhu zákona. Výbory Národnej rady, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, zaujali k nemu následné stanoviská.
Ústavnoprávny výbor uznesením č. 104 z 23. septembra 2020 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť. Výbor pre hospodárske záležitosti č. 66 z 24. septembra 2020 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť. Výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj uznesením č. 33 z 24. septembra 2020 s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť. Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie uznesením č. 40 z 24. septembra 2020 s vládnym zákonom, s vládnym návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade schváliť s pripomienkami.
Gestorský výbor odporúča hlasovať o bodoch spoločnej správy nasledovne: o bodoch spoločnej správy 3 až 1 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru uvedené body schváliť. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona vyjadrených v ich uzneseniach uvedených pod bodom III. spoločnej správy a v stanoviskách poslancov gestorského výboru vyjadrených v rozprave k tomuto vládnemu návrhu zákona v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona Národnej rady o rokovacom poriadku odporúča Národnej rade predmetný vládny návrh zákona schváliť s pripomienkami. Spoločná správa výborov Národnej rady o prerokovaní predmetného vládneho návrhu zákona vo výboroch Národnej rady v druhom čítaní bola schválená uznesením výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie č. 41 zo dňa 24. septembra 2020. V citovanom uznesení ma výbor poveril predložiť Národnej rade Slovenskej republiky spoločnú správu výborov a splnomocnil ma podať návrhy podľa príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

24.9.2020 o 15:15 hod.

Vladimír Zajačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video