25. schôdza

16.3.2021 - 1.4.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

19.3.2021 o 12:10 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:33

Jozef Pročko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Lucia, naozaj perfektné. Musím povedať, že si povedala presne, čo sa tu deje. Táto koalícia, aj keď má nezhody, pracuje. Parlament pracuje a toto, čo sa tu deje, Lucia, tak dôjdu sem títo páni, keď majú takéto vystúpenia. Pozri sa, už aj odišli, aj smeráci odišli, pozri, ešte tu zopár zostalo, niečo tam bude, lebo prišli fašisti.
Ale oni rozprávajú, Lucia, o nás, že máme nezhody, a ja som minule sedel na chodbe tam v tom, v tom, ako sa vychádza na dvor, to keby si počula, čo sa ozývalo na adresu Mazureka, na adresu Kočiša a Suju z kancelárie kotlebovcov, tak to by si si nedala fakt za, no to boli také vulgarizmy odporné.
Oni rozprávajú, Lucia, o nás, že sme nekompaktibilní (nekompatibilní, pozn. red.), že sa rozbíjame. Pozri sa a fašisti sa rozbili hneď. Peniaze, moc, čo to bolo? SMEROHLAS sa rozbil hneď. Moc, čo to bolo? Oni rozprávajú o tom, že aké máme my vzťahy? Preboha, veď to, čo rozpráva Fico na Pellegriniho, Pellegrini na Fica, ako sa urážajú, ako uráža kotlebovská jedna kancelária kotlebovskú druhú kanceláriu. Mali by si pozametať chlapci pred vlastnými, Lucia, pred vlastnými dverami. Rozprávajú tu o našich vzťahoch a oni sú, oni sa rozpadli, rozhádali sa a sú, sú naozaj jedna neskutočná obrovská propagandistická banda. Nič iné.
A teraz naozaj Slovensko potrebuje len a len pracovať. Ja chápem, že situácia je veľmi ťažká na základe niektorých koaličných vecí, ale už som to tu, Lucia, dneska povedal. Táto vláda nepracuje na základe korupcie, táto vláda nepracuje na základe toho, že niekto dal niekomu obrovské, veľké peniaze a v tejto vládnej koalícii aj tu v parlamente si môžu poslanci povedať svoj názor a ten názor si aj povedia. Nedržia pusu a nehlasujú, všetci kotlebovci, Lucia, hlasujú ako jedna, ako jedna skupinka. A to isté ficovci. Tak o čom to tu rozprávame?
Ďakujem ti, Lucia.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.3.2021 o 11:33 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 11:35

Lucia Drábiková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Milí kolegovia, ďakujem vám všetkým a pripájam sa k Zitkinmu gratul... Zitkiným gratuláciám. Pokúsim sa reagovať. (Zaznenie gongu.)
Čo sa týka AstraZenecy, bolo publikovaných množstvo štúdií. Z môjho pohľadu je to zázrak, že takto rýchlo sa podarilo vyvinúť vakcíny a promptne zareagovať, a skláňam sa pred týmito vedcami, ktorí toto naozaj takto rýchlo dokázali, a naozaj tá situácia sa veľmi rýchlo rieši. AstraZeneca podľa mnohých štúdií, čítala som aj na Washington Post a už aj WHO dalo vlastne informáciu, problém je ten, že očkujeme naozaj starších ľudí, očkujeme ľudí, ktorí majú veľké zdravotné problémy a naozaj tie úmrtia tam niekedy nastanú, ale nebolo preukázaná žiadna súvislosť s očkovaním. Bolo tam naozaj, á, súvislosť s tým zdravotným stavom týchto ľudí. Tým, že sú to ľudia, ktorí sú viac chorí, tým sú tie výsledky horšie.
Čo sa týka facebooku Igora Matoviča, ja naozaj budem bojovať za to, aby sa na školách zaviedol predmet mediálna výchova. Pretože ak niekto povie, že Igor Matovič riadi Slovensko cez facebook, to je absolútny fail a zlyhanie. Podobným zlyhaním je to, že europoslanci zdieľali bulvárne stránky o AstraZenece alebo o Pfizeri.
Pretože oficiálnymi stránkami a už aj facebookovými disponujú naše ministerstvá a promptne a aktuálne každý deň informujú o nových a nových krokoch. Toto sú, toto sú kanály, skadiaľ treba brať informácie. To, že sa Igor Matovič vyventiluje sem-tam na facebooku, to nie je predsa oficiálna správa. Na to máme webstránky Úradu vlády, na to máme webstránky ministerstiev.
Igor Matovič, áno, rokuje, hovorí s nami, stretáva sa s nami, rokuje s ostatými klubmi... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.3.2021 o 11:35 hod.

Mgr. PhD.

Lucia Drábiková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:37

Juraj Blanár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážené pani poslankyne, páni poslanci, ctená snemovňa, pozorne som počúval celú rozpravu, a keď ju tak na záver zhodnotím a poviem jednotlivo aj k jednotlivým kolegom, tak vlastne vládni koaliční poslanci hovoria, že všetko je v poriadku.
Som korektný a musím povedať, že jedine pani Drábiková, ktorá tu vystúpila, na úvod povedala, že vyjadruje hlbokú ľútosť za spory v koalícii. Ale chýbalo mi tam, pani Drábiková, aby ste dodali, že čo tieto spory v koalícii spôsobili a že aj za to sa ospravedlňujete. Lebo len povedať, že vám je ľúto a ospravedlníte sa za spory v koalícii, sa mi zdá byť málo.
Potom ste, pani Drábiková, hovorili o tom, že v pláne obnovy čo idete urobiť a tak ďalej a tak ďalej. Pani poslankyňa, uznesenie k plánu obnovy ešte len bude. Ak ste si to pomýlili, nevadí, ale veľmi radi si to vypočujeme, pretože to je tiež jeden z dôkazov, ako vaša vláda pracuje. Kde plán obnovy sme nevideli mesiace, ale hovorilo sa o tom, áno, už teraz je, už teraz sme všetci úplne happy.
Hovorili ste o pomoci, že sa tu tuším jeden a pol miliardy rozdalo. Ale, pani poslankyňa, váš pán minister zdravotníctva s vaším premiérom Matovičom povedali, že miliardu budú dávať mesačne. To len na pripomenutie slov vášho predsedu, ktorého obhajujete.
A ospravedlňujem sa, pani Drábiková, za to, že ste asi nepochopili moje slová úplne správne, čo sa týka facebooku, lebo tak som to vôbec nemyslel. Ale faktom je, že Igor Matovič riadil a riadi vládu cez facebookovú stránku, a ja vám pripomeniem jeden krásny príklad.
Pamätáte si, keď vláda predstavila, že budú trestať všetkých pendlerov, ktorí budú chodiť cez hranice a nebudú mať sedemdňový test, že si ho musia sami zaplatiť, a keď ho jednoducho nezaplatia si, tak budú mať ešte pokutu?
Ešte vtedy v ten večer na facebooku pán Matovič napísal, že nech počkajú s týmto, lebo ešte to tak nebude, a to bola oficiálna správa, ktorá bola zverejnená. A mám pokračovať ďalej, pani Drábiková, o tom, ako sa využíva pánom premiérom Matovičom facebook? To je neobhájiteľné.
To znamená, pre vás sú slová pani Kolíkovej ako nič, lebo ona povedala, že sa nedá normálne pracovať.
To znamená, že sa doteraz pracovalo nenormálne, ale vy ste stále tu hovorili, že všetko tu funguje. Ale veď ona sama povedala a viacero vašich predstaviteľov, že sa tu nenormálne funguje.
Choďte za pánom Krošlákom a spýtajte sa ho, ako komentoval, že z facebookového statusu pána Matoviča je to horšie a horšie. Nie my, vaši kolegovia.
Pán Herák takisto hovorí, že všetko funguje, ale že lídri hovoria, že, že je tu chaos, že máme tu premiéra, ktorý nie je schopný prebrať zodpovednosť za všetky svoje kroky a prehadzuje zodpovednosť na niekoho druhého, hovoríme o pánovi Sulíkovi, ktorý to povedal o Matovičovi, lebo raz sú epidemiológovia idioti, potom je ďalší idiot, potom je ďalší idiot, ale on nie je vinný, lebo on v podstate len riadi vládu cez facebooky.
Pán Herák, to je, teda, pán Herák, to nie je jednoducho obhájiteľné. Ak ste len toto chceli povedať na obhajobu pri uznesení, ktoré má úplne iný cieľ, aby traja ústavní činitelia vystúpili a upokojili situáciu, tak to ste veľa nepovedali.
Pán Šefčík odišiel. A to spojím teraz aj s tým, čo sa týka pána Suju, lebo je potrebné povedať veci tak, ako boli, na obhajobu pána Suju, pretože ja som vtedy riadil schôdzu.
A pani Hatráková vystúpila a ja som zháňal pani Moniku Kaveckú ako spravodajkyňu. A viete, čo mi bolo povedané? Že pani Monika Kavecká nebude spravodajcovať teraz, pretože ona nechce teraz, lebo má na to takýto názor. Tak som povedal, tak kolega Šefčík tu sedí, tak nech ju zastúpi. Pán kolega Šefčík vyšiel von a potom sa vrátil, že nemôže, lebo dostal príkaz alebo od pani Kaveckej odporúčanie, že nech nezastupuje. Taká je pravda. Tak nech to vysvetlí pani Kavecká. Pán Suja tu bol a má pravdu v tom, že toto, čo vy tu predvádzate, jednoducho neobstojí.
A obhajoba, ako tu sa snaží pani kolegyňa, prepáčte, mi vypadlo meno, ale ako obhajujete, že všetko sa tu prijíma a že to sú všetko opatrenia voči COVID-u. No prepáčte. Ako je opatrenie alebo novela zákona, ktorú z vašej dielne predkladajú poslanci, o rezerve predsedu vlády spojená s COVID-om? A to je jeden zo zákonov, ktorý nás tu brzdil.
Čiže kolega Suja hovoril úplne jasne a pravdu a popisoval to, čo sa udialo. A pani Kavecká nech sa na mňa nehnevá, ale mala by povedať a postaviť sa pred pani Hatrákovú, aká bola skutočne pravda.
No a pán Šefčík zároveň povedal, že nie je pravda, že sa dostala táto vládna koalícia na základe klamstiev a poloprávd do vlády. Tak ja mu to pripomeniem teda. Nech si pozrie všetky vystúpenia vášho lídra a premiéra Matoviča, ktorý pred voľbami hovoril, že nezrušíme žiadne sociálne opatrenia. Žiadne! A ja vám budem citovať teda. Tak keď nezrušíte, zastropovanie dôchodkov zrušené, minimálna mzda zrušená - automat, 13. dôchodok zrušený, obedy zadarmo alebo dotované obedy zrušené, zdanenie 13., 14. platov zrušené. No tak nie je to klamstvo alebo je to klamstvo, prosím vás? A mohol by som pokračovať ďalej.
Pán Šefčík, neviem, kde je teraz momentálne, ale toto je jednoducho pracovný nástroj vášho pána premiéra.
A teraz sa trošku vrátim aj k pánovi Pročkovi a využijem aj odpoveď na inú vec. Viete, váš premiér kričal voľakedy tu aj v parlamente, že jedna stolička a dosť. To znamená, že buď budete starostom, primátorom, županom, vicežupanom, alebo budete poslancom. Kričal tu a pomaly sa išiel rozdrapiť. Tak ako chodil so znižovaním platov. Viete, čo sa stalo po tom, čo ste nastúpili do parlamentu? Je tu plná snemovňa starostov, primátorov za vás, za čo on, proti čomu on bojoval, vicežupanov, bez akýchkoľvek problémov, a on bez problémov už teraz netrvá na tom, aby sa znížili platy. Tak je to nástroj klamstva alebo to nie je nástroj klamstva, prosím vás pekne? Však to je tak jasné.
A o plagiátorstve ani nebudem už hovoriť, pretože keď napádal Andreja Danka, aby sa vzdal kvôli plagiátorstvu, tak to bolo zásadné, ale keď sa to jeho týkalo, tak je všetko v poriadku. A vám to nevadí.
Čiže, pán Šefčík, hocikde ste v tomto parlamente, tak som vám chcel vysvetliť, že prečo som použil toto prirovnanie, ako ste sa dostali ku vláde.
No a, pán Pročko, nebudem priamo k vám hovoriť, lebo to je zbytočné, ani ste tu neni, ale ja by som poprosil, pán Dobeš, vicežupan zo Žilinského samosprávneho kraja, pán Laurenčík, vicežupan, poslanci pani Kavecká, ešte je tu aj ďalší, povedzte pánovi Pročkovi, že vaša županka už dala desiatky trestných oznámení, už štyri roky vládne, voči mne a všetky polícia zamietla. Tak mu to vysvetlite, prosím vás, lebo asi mu to ešte nedošlo, lebo on pracuje len mediálne, to, čo niekto napíše a neoverí si. Takže toľko k pánovi Pročkovi, lebo viac je úplne zbytočné hovoriť.
Vážené kolegyne, kolegovia, pán Kazda vystupoval viackrát, ale ako keby sa tváril, že je na inom Slovensku a ako keby sa tváril, že v podstate jeho predseda je mimo celého konfliktu. Ja som normálne s počudovaním sledoval jeho vystúpenia a on rozprával, že v podstate sú tu štandardné postupy, ktoré môže poslanec využiť a nemusíme predkladať nejaké takéto uznesenia a že všetko je v podstate v poriadku. Tak ja neviem, na akom Slovensku žije. Naviac to, čo my predkladáme, je štandardný postup predsa. Na tom nie je nič zlé. Ale to, že jeho predseda nazýva súčasného premiéra za človeka, ktorý nie je schopný prevziať zodpovednosť za svoje kroky a že riadi krajinu chaosom, tak to v podstate ani neokomentoval. To znamená, to je takisto veľmi slabé z jeho strany a neférové, pretože mal sa vyjadriť k tomu, či majú traja ústavní činitelia vystúpiť alebo nie, alebo mal povedať, že či, tak ako Sulík, jeho predseda, povedal, že však pár dní nezáleží, že to je v pohode, k takým veciam sa mal vyjadriť. Ale nie, lebo niečo iné ich zaujíma.
Pánovi kolegovi Suskovi a spravodajcovi chcem povedať, že ďakujem, že priniesol tú tému na stôl a otvoril tu flagrantné porušenie zákona, ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorý jasne hovorí, za akých pravidiel má byť vyhlásený núdzový stav.
A preto aj ja chcem teda využiť tú príležitosť, keď je tu pán minister Budaj, ktorý, predpokladám, že sa zúčastnil toho rokovania vlády, pretože všetci koaliční partneri, tuto tak poslanci hovoria, že vláda normálne zasadá, tak predpokladám, že, pán minister, ste boli na vláde a chcem vás vyzvať, aby ste si zobrali slovo, pretože máte na to právo hocikedy vystúpiť, a povedali nám, ako prebiehalo hlasovanie a predloženie návrhu na predĺženie núdzového stavu. Pretože v materiáloch, ktoré pán Susko tu ukázal a komentoval, je napísané, že ústne, bez akéhokoľvek zdôvodnenia bol návrh na predĺženie núdzového stavu schválený.
Čiže, pán minister Budaj, poprosím vás, využívame tú príležitosť, že ste tu, pretože obvykle sem ani páni ministri a ministerky nechodia na iné body ako len na svoje. Takže poprosím vás, využite to a odpovedzte na túto otázku.
Vážené dámy, vážení páni, mohol by som pokračovať ďalej, ale to nie je cieľ. Namiesto toho, aby sme počuli od vás, že čo ideme robiť a možno aj trošičku do vlastných radov si povedať, áno, okrem toho slabého, čo povedala pani Drábiková, že ste to naozaj pokazili, tak ste útočili a hovorili ste úplne o niečom inom, čo s týmto nesúviselo. Vy ste tu už dvanásť mesiacov a máte plnú zodpovednosť za to, čo sa na Slovensku deje.
A preto ešte raz vás chcem vyzvať, parlament Slovenskej republiky je nadriadený vláde Slovenskej republiky v zmysle ústavy. A ak vláda je v totálnom chaose a hovoria to vaši koaliční partneri, nehovoríme to my. My len používame jej slová, ktoré o sebe hovoria. Hovoria to vaši poslanci koalície, ktorí jeden po druhom odskakujú alebo ešte vyčkávajú, ale už povedali nahlas, že to jednoducho nefunguje. Tak je potrebné, aby ste zobrali zodpovednosť do rúk a podporili toto uznesenie a tým dali jasne vláde najavo, že parlament je ten, ktorý o tom rozhoduje, a podporili ho tak, aby traja ústavní činitelia v tomto chaose, ktorý v súčasnosti je spôsobený vládnou koalíciou, predstúpili pred obyvateľov, pred obyvateľmi Slovenskej republiky a povedali im, v akom stave sa nachádzame, pretože ľudia to od nich očakávajú.
A nie že sa tu budeme na skrývačky hrať, ako to robí pán premiér, na dobrých zmierovačov, ako to robí predseda parlamentu, a na takých, ja neviem to nazvať, zmierovateľov ako pani prezidentka, ktorá mimochodom ešte potrebuje v tejto situácii konzultácie niekoho iného. Toto ľudia nepotrebujú. Potrebujú mať jasnú víziu a pomenovanie toho, čo sa na Slovensku deje.
Takže ešte raz vás chcem všetkých poprosiť, aby ste podporili tento návrh uznesenia, pretože je to jasným signálom, že parlamentná demokracia v čase zlyhania vlády na Slovensku funguje. A ak ani to neurobíte, tak môžeme povedať, že je tu aj chaos na parlamentnej úrovni.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

19.3.2021 o 11:37 hod.

Ing.

Juraj Blanár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 11:51

Boris Susko
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne za slovo. No keď nechce teda vystúpiť pán minister k tej výzve, tak ja by som ako poverený spravodajca Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky požiadal, aby sa o tomto návrhu hlasovalo dnes bezprostredne po hlasovaní o skrátených legislatívnych konaniach. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

19.3.2021 o 11:51 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 11:52

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, v zastúpení si dovolím predložiť návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov. Naliehavosť prijatia návrhu zákona vyplýva z pretrvávania nepriaznivej situácie v súvislosti so šírením spomínanej pandémie.
Cieľom je predovšetkým nadväzne na blížiaci sa termín na podanie daňového priznania k dani z príjmov nastaviť efektívny spôsob doručovania oznámenia o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania, a to prostredníctvom e-mailu a tak uľahčiť situáciu daňovým subjektom, čiže občanom Slovenskej republiky.
Za ďalšie predĺžiť uplatňovanie nulovej sadzby dane z pridanej hodnoty na osobné ochranné pomôcky, ktoré sú filtračnou tvárovou polomaskou kategórie FFP2 alebo filtračnou tvárovou polomaskou kategórie FFP3 do 30. júna tohoto roku.
Ďalej umožniť dopredaj cigariet, ktoré boli zdanené sadzbou spotrebnej dane platnou do 31. januára 2021, a to do vypredania zásob.
Ďalším účelom tohoto je posunutie termínov platenia odvodov z hazardných hier.
Ďalej posunutie termínov predloženia správ a ročného zúčtov... vyúčtovania spoločenstvami vlastníkov a správcami domov.
A napokon by táto novela umožnila elektronické hlasovanie vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Aj takéto opatrenie súvisí s pandémiou COVID-19, ktorá trvá už rok, a vlastníci domov a nebytových priestorov majú aj zákonom určené termíny, kedy sa majú schádzať a majú rozhodovať o svojom majetku. Týmto im umožníme, aby tak mohli urobiť elektronicky.
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

19.3.2021 o 11:52 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie spoločného spravodajcu 11:55

Marián Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegynky, kolegovia, predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 467 zo 17. marca 2021 pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov, tlač 479, na prerokovanie výboru NR SR pre financie a rozpočet s tým, že o výsledku prerokovania uvedeného návrhu bude informovať Národnú radu Slovenskej republiky.
Výbor pre financie a rozpočet prerokoval tento návrh vlády na skrátené legislatívne konanie na svojej 46. schôdzi dňa 19. marca 2021 a prijal k nemu rozhodnutie č. 159, ktorým odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vysloviť súhlas s prerokovaním vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov, v skrátenom legislatívnom konaní na jej 25. schôdzi.
Vážený pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie spoločného spravodajcu

19.3.2021 o 11:55 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:57

Robert Fico
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Chcem využiť tento bod programu a obrátiť sa na pána ministra, pretože predloženie návrhu zákona v skrátenom legislatívnom konaní potvrdzuje, že sme v krízovom stave a že máme aj vyhlásený núdzový stav.
Pán minister, pravdepodobne ste boli zaujatý kolegami, ktorí vás navštívili tam, kde ste sedeli, ale musíme vám položiť jednu otázku, ktorá je veľmi dôležitá.
Sme presvedčení, že rozhodnutie vlády, ktoré bolo urobené v stredu ohľadne predĺženia núdzového stavu, do kontextu čoho zapadajú aj tieto návrhy, bolo v rozpore s príslušným ústavným zákonom, pretože nebolo riadne odôvodnené, nebola urobená analýza, aké dopady malo predĺženie núdzového stavu predtým. My sme z príslušných zdrojov zistili iba jednu jedinú vec, pán minister, a to je, že to bolo podané ústne. A je k dispozícii iba návrh uznesenia.
My sa chceme obrátiť na Ústavný súd, lebo na to máme právo, to je právo poslancov Národnej rady, ale nepredpokladám, že by nám vláda vydala nahrávku toho, čo sa dialo sedemnásteho, pokiaľ ide o núdzový stav. Preto ak chcete veci ozrejmiť v súvislosti s ďalšími návrhmi, ktoré máte pripravené, teda predpokladali sme, že máte pripravený aj návrh na predĺženie núdzového stavu, aby ste nám objasnili, kto to predložil, ako to tam, preboha, vyzeralo a ako sa môže stať, že núdzový stav sa takýmto neadekvátnym, neprimeraným spôsobom schvaľuje vo vláde Slovenskej republiky... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

19.3.2021 o 11:57 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 11:59

Boris Susko
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený pán minister, milé kolegyne, kolegovia, sme opäť v ďalšom skrátenom legislatívnom konaní a máme tu ešte ďalšie dve okrem tohto, tohto, o ktorom rokujeme teraz, a keď si pozriete odôvodnenie týchto skrátených legislatívnych konaní, osobitne toto, ale aj tie ďalšie, tak opäť sme v situácii, kedy, kedy tieto odôvodnenia na skrátené legislatívne konanie nie sú v súlade so zákonom o rokovacom poriadku.
Ja teraz nespochybňujem vecnú opodstatnenosť toho návrhu, ktorý príde v prvom čítaní, tohto návrhu zákona, na druhej strane teraz tu máme skrátené legislatívne konanie. Na skrátené legislatívne konanie sú dané jednoznačné dôvody v rámci § 89 zákona o rokovacom poriadku, kde musia byť ohrozené základné ľudské práva a slobody, musí byť mimoriadna okolnosť, ktorá vyvoláva takúto, takéto ohrozenie základných ľudských práv a slobôd a ktorá alebo ktorá vyvoláva potrebu, alebo teda hrozbu značných hospodárskych škôd.
Keď si pozriete ten návrh na skrátené legislatívne konanie, ja viem, že pán minister je tu v zastúpení, že to nie je jeho agenda, ale keď si pozriete ten návrh na skrátené legislatívne konanie, ktorý, ktoré tu v doterajších vyše 60 prípadoch boli kritizované, že neobsahujú dostatočné zdôvodnenie potreby skráteného legislatívneho konania, pani prezidentka nám opakovane vracia návrhy zákonov práve z titulu toho, že neboli dodržané dôvody na skrátené legislatívne konanie, tak, a dokonca aj vaši koaliční kolegovia kritizovali kvalitu odôvodnenia skrátených legislatívnych konaní, tak keď si pozrieme aj tento návrh, tak takisto tu nenájdeme výslovne dôvody na skrátené legislatívne konanie.
Ja nespochybňujem opodstatnenosť tých dôvodov, ktoré sú tam napísané, ako opodstatnenie dôvodov na prijatie toho zákona ako takého. Hovorím, že tie dôvody nie sú tak naformulované a nie sú tak zdôvodnené, aby odôvodňovali skrátené legislatívne konanie. Napriek tomu, že si myslím, že tie dôvody tam sú, v tomto prípade tohto zákona na to, aby to išlo v skrátenom legislatívnom konaní, ale tie dôvody v tom návrhu odôvodnenia na skrátené legislatívne konanie tam nie sú uvedené.
A to je moja otázka, že prečo, keď vláda pripravuje skrátené legislatívne konanie a naozaj existujú objektívne dôvody, prečo ich tam neuvedie? Prečo nezanalyzuje, či sú? Lebo keď si pozriete doložku vplyvov pri konkrétnom návrhu zákona a ďalšie dokumenty, tak z tých dokumentov to vyplýva, ale v samotnom návrhu na skrátené legislatívne konanie tieto dôvody uvedené z nepochopiteľných dôvodov nie sú.
Takže dávam na zváženie, či sú dôvody na hlasovanie o tomto skrátenom legislatívnom konaní, ako aj o tých ďalších.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

19.3.2021 o 11:59 hod.

JUDr. PhD.

Boris Susko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Uvádzajúci uvádza bod 12:03

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené poslankyne, vážení poslanci, v tomto prípade ide o iniciatívny materiál, ktorého cieľom je prijať potrebné zákonné úpravy v súvislosti s vývojom pandemickej situácie COVID-19, a to v čo najskoršom možnom termíne. Ide tu o vytvorenie podmienok na zmiernenie následkov tých, u tých pacientov, u ktorých bola choroba COVID-19 s ťažkými a dlhotrvajúcimi následkami. Ide o formu kúpeľnej liečby, pričom úhrada nákladov spojených s očkovaním aj pre osoby, ktoré nemajú v Slovenskej republike verejné zdravotné poistenie.
Ďalej sa zjednodušuje prístup k výkonu pracovných činností zdravotníckym pracovníkom zo zahraničia.
Ďalej ide o úpravu týkajúcu sa zabezpečenia akreditácií vzdelávacích ustanovizní na zabezpečenie získania akreditácie a na kontinuálne pokračovanie ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov. Zrejme aj v tomto prípade predovšetkým pracovníkom, ktorých potrebujeme v tejto krízovej situácii zo zahraničia.
Ďalej zjednodušenie preskripcie liekov počas krízovej situácie, umožnenie použitia nosových rýchlotestov na samodiagnostiku, úprava zodpovednostných vzťahov a procesu schvaľovania neregistrovaných liekov, možnosť lepšej koordinácie pri transportoch ťažko chorých pacientov medzi poskytovateľmi ústavnej zdravotnej starostlivosti a poskytnutie jednorazového odškodnenia pozostalým zdravotníckeho pracovníka, ktorého smrť by nastala v príčinnej súvislosti s ochorením COVID-19.
Podľa § 89 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 o rokovacom poriadku sa navrhuje Národnej rade, aby vzhľadom na to, že môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd a štátu hrozia značné hospodárske škody, schválila návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o podporu tohoto skráteného legislatívneho konania.
A dovoľujem si povedať aj niekoľko viet ku kontextu. Keď takto pred rokom, a to tu ešte vládla strana SMER, MOST a SNS, diskutovali najvyšší vládni predstavitelia – ministerka vnútra a predseda vlády – o vznikajúcej situácii, kamery zaznamenali neľútostnú iróniu, s ktorou sa zmienili o tom, že nech už urobia čokoľvek, zaplatia to tí, čo nastupujú, nech sa trápia. Nech riešia. V poriadku. Nová vláda po mnohých stránkach by bola bývala neskúsená a začiatočnícka, aj keby COVID nebol, veď to netreba tajiť. Prichádza tu k zmene garnitúr. Prichádza k pádu garnitúry, ktorá vládla viac než desaťročie, a nastupovala nová generácia. Ale prišiel COVID a ja tvrdím, že pracujme spoločne, aby táto krajina z tej pandémie vyviazla s čo najmenšími škodami. Pracujme spoločne, pretože smrť si nevyberá, nebude sa pýtať, či vaša mama alebo váš brat volili OĽANO alebo SMER. Pracujme spoločne a nehľadajme zámienky, prečo sa nedá, ale cesty, ako pomôcť ľuďom.
Naše zákony, a trúfam si tvrdiť, že ani ústava, nepamätali na takúto okolnosť. Pozrite, aj tu sa ide upraviť, ako prevážať ťažko chorých alebo ako umožniť zahraničným kvalitným zdravotným pracovníkom, aby u nás rýchlejšie dostali akreditáciu na výkon zdravotníckej práce. Tu sa idú upravovať veci, o ktorých sa netušilo, že môžu nastať. Prečo by sme do zahraničia lifrovali v lietadle chorých, preboha? Veď to nikdy nebývalo. Áno, je to takmer ako vojna. Preto sa tomu aj hovorí mimoriadna situácia, mimoriadny stav. My bojujeme s pandémiou, ktorá sa počas toho roku zmutovala na násobne nebezpečnejšiu. Ten anglický variant, ktorý je dneska na Slovensku už vlastne monopolne, má oveľa väčšiu smrtnosť, zasahuje mladšie ročníky a aj táto novelizácia reaguje na to, že ľudia potrebujú doliečenie a budeme im to platiť, budeme im to podporovať, pretože v niektorých prípadoch ten COVID zanecháva trvalé následky na ľadvinách, na srdci a, samozrejme, najmä na dýchacom ústroji.
Toto sú výzvy, ktoré sú pre všetkých poslancov a poslankyne sväté. Ja chápem, že opozícia hádže tzv. tie polienka pod nohy a vôbec sa necítim tým urazený alebo nejaký nahnevaný. Len aby sme si objasnili. A dokonca aby som aj vás všetkých, ktorí aj takzvane hádžete nejaké to polienko a iste skúsite to dať na Ústavný súd a nejak dokázať, že niekde sme urobili formálnu chybu, ale vôľa pomôcť ľuďom v najťažšej pandémii, akú naše generácie zažili, nám musí byť spoločná, dámy a páni.
Preto vás prosím, aby ste popritom, že si teda plníte túto svoju opozičnú rolu, aby ste mysleli na ľudí.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

19.3.2021 o 12:03 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

12:10

Jana Bittó Cigániková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážení kolegovia, v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku ako spravodajkyňa predkladám informáciu k návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa v súvislosti s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19 menia a dopĺňajú niektoré zákony v oblasti zdravotníctva, tlač 477.
Predseda Národnej rady rozhodnutím č. 469 zo 17. marca pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo v termíne do začiatku rokovania o tomto návrhu na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky. Výbor Národnej rady návrh vlády na skrátené legislatívne konanie neprerokoval, nakoľko podľa § 52 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov nebol uznášaniaschopný.
Vážený pán predsedajúci, ako spravodajkyňa navrhujem, aby Národná rada Slovenskej republiky na návrh vlády Slovenskej republiky rozhodla, že prerokuje vládny návrh zákona, ktorým sa v súvislosti s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19 menia a dopĺňajú niektoré zákony v oblasti zdravotníctva, tlač 478, v skrátenom legislatívnom konaní.
Vážený pán predsedajúci, skončila som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis

19.3.2021 o 12:10 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video