28. schôdza

4.5.2021 - 28.5.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.5.2021 o 18:40 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:40

Anna Zemanová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Marián, super si to zhrnul, veľmi si vážim tvoj rozvážny a pokojný prístup nielen tu v tomto pléne, ale aj na rokovaniach na ministerstve financií či na koaličnej rade, kde boli sme, jasne sme definovali výdavky, ktoré sú nevyhnutné, treba ich naozaj aj schváliť a vo veľkej, vo veľkom objeme, 2,9 mld. sme napočítali, čo by sme vedeli naozaj akceptovať pri tomto návrhu rozpočtu. Sú to práve tie výdavky súvisiace s COVID opatreniami, financovaním výdavkov doteraz schválených vládou.
Ale som rada, že argumentuješ vecne. SaS je hlavou rozumu v tejto vláde a prístup k rozpočtovaniu SaS je veľmi obozretný a konzistentný a, môžem povedať, aj konzervatívny. A práve toto je, toto je postoj, ktorý by mohli oceniť tie finančné trhy, o ktorých sa tu hovorí, že treba teraz v jednom balíku urobiť si aj tú bublinu nejakej rezervy. Ale, práve naopak, v celom svete zúri COVID a práve finančné trhy ocenia obozretný a konzervatívny prístup k rozpočtovaniu. A my sme navrhovali, aby sa rozpočet schvaľoval na dva kroky. Teraz tie výdavky, ktoré boli COVID, tie výdavky nájomného a všetkých tých opatrení, ktoré bolo nevyhnutné financovať v rámci pomoci ľuďom, a následne, ak by prišla tretia vlna alebo sa ukázali nevyhnutné ďalšie, tak by sa urobila druhá rozpočtová zmena. Som presvedčená, že toto by bol rozumný a správny postup, na ktorom by sa vedela zhodnúť nielen koalícia, ale myslím, že by to pochopilo aj celé plénum Národnej rady.
Takže veľmi pekne ti ďakujem za tvoje pokojné a rozumné a veľmi múdre vystúpenie. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.5.2021 o 18:40 hod.

RNDr.

Anna Zemanová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:42

Richard Nemec
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Marián, ja tomu rozumiem, si predseda finančného výboru, že musíš strážiť tie financie a, ale jednej veci nerozumiem. Keď prebehlo toľko stretnutí a váš predseda tie dvere vykopol ako prvý tunák v tomto pléne, že začal, keď minister financií bol na služobnej ceste, a potom prebehlo toľko rokovaní a neokomentovali ste nič a stále sa len tvárite, nahrávate tu naozaj len opozícii.
Ja tomu naozaj nerozumiem, veď tie financie keď navýšime, ale zostanú a neminú sa, tak sa potom dajú použiť aj inak a ty by si ich mal strážiť, aby sa použili tým správnym smerom. Ale keď takto budeme nahrávať tam tým, ktorí polka tu neni, a tam fašistom, ktorí nerozumiem prečo si chcú takto robiť predvolebnú kampaň, ale to je jedno.
Mňa hnevá to, že sa správate ako koaličný partner trošku nefér a treba sa dohodnúť.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.5.2021 o 18:42 hod.

Richard Nemec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:43

Marián Viskupič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Ja začnem od konca.
Kolega Rišo Nemec, no, súhlas, toto všetko, čo tu dneska rozprávame, sme mali rozprávať tak dva-tri týždne dozadu v nejakej dobre odhlučnenej miestnosti a hľadať riešenia. No, pravda je taká, že o návrhoch sme sa dozvedeli na koaličnej rade deň pred schvaľovaním vo vláde.
Poviem ale inú vec, že áno, je ťažká doba, COVID, toto všetko, samozrejme, všetci vnímame, ale sú aj iné lastovičky, také Dánsko, to je krajina veľmi porovnateľná s nami, má v tomto roku trojpercentný rozpočtový deficit. Čiže nie všade to funguje tak, že obrovské deficity.
A k pánovi kolegovi Krajčírovi. V našom návrhu, tak ako sme to od začiatku deklarovali, všetky opatrenia súvisiace s COVID-om a všetky tieto pomoci sú dofinancované a boli by dofinancované, tá pomoc a špeciálne tým ťažko skúšaným odvetviam, samozrejme, je veľmi, veľmi potrebná. Zároveň ale my máme dobré správy a ekonomika je aj o očakávaniach a trochu by sme aj my ako vláda, to nemôžme čakať od opozície, ale ako vláda my sme aj trošku povinní vytvárať pozitívne očakávania. To pomáha vo finále aj ekonomike, to pomáha spotrebe, to pomáha aj kvalitnejšiemu životu a vo finále to pomáha, aby tá situácia bola lepšia. A toto ma mrzí na tom, na tom vlastne pripravovanom návrhu, že je z takej tej doby, kedy bolo že najťažšie, že tie aktuálne čísla, ktoré teda idú a budú stále lepšie, nechceme reflektovať, nechceme za ten svet počkať ešte na tú prognózu a aby tie čísla vyzerali inak.
Asi všetko, veľmi pekne ďakujem za všetky pripomienky.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.5.2021 o 18:43 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:43

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ono sa asi v niektorých veciach budem opakovať, ale keď by som aj mohol tak trošku zhrnúť tú rozpravu v prvom čítaní, tak ono zo strany opozície je to v podstate normálne. Zo strany opozície alebo z tej časti opozície, ktorá 12 rokov vládla a vo veľkom rozkrádala Slovensko a vydala Slovensko doslova do rúk mafie, či už orgány činné v trestnom konaní, alebo, alebo iné inštitúcie, tak ja to vidím skôr tak, že v podstate závidia, že nie sú na našom mieste, že by vo veľkom mohli tie miliardy euro rozkrádať pod rúškom akože boja proti COVID-u.
Čiže toto vidím ako takú motiváciu tých nejakých jedovitých rečí a to vidím aj motiváciu zo strany niektorých fašistov v tejto sále. Že veľmi radi by boli pri tom, ono v podstate aj v Banskobystrickom kraji boli pri tom, len to boli teda omnoho menšie čísla, iks núl bolo dole. A ukázali to, keď aj boli schopní za euro predať stroje, ktoré patrili správe ciest a ktoré mali teda státisícovú hodnotu, tak urobili biznis. A teraz keď si predstavia, že by tam pridali k tomu šesť núl, tak to by sa nám len panenky otáčali, jak by rozpočet teraz cuckali. A to je motivácia, prečo takéto jedovité reči, lebo jednoducho hovorí sa, že podľa seba súdim teba, tak si rovno myslia, že teda my sme rovnakí zlodeji, ako by boli oni alebo ako sú tí, ktorí vládli. Čiže tam je táto motivácia.
Pri strane SaS naozaj ma mimoriadne mrzí tento populistický prístup. A teraz som tu rozmýšľal, že či potom by nebolo správne, aby aj my sme sa teda takto zachovali úplne rovnako, že povedať si, že tak keď teda SaS je hlasom rozumu, hovorí, v našej koalícii, tak počúvajme rozum. Nezahlasujme za ten rozpočet. Čo poviete, koaliční poslanci z ostatných strán? No nechajme to tak. A nechajme vlastne ten hlas rozumu, stranu SaS, nech sa teda postaví pred ľudí a nech vysvetlia tým reštauráciám, prevádzkam, cestovnému, cestovného ruchu, všetkým tým desiatkam tisíc podnikateľom, ktorým sa prepláca nájom. Nech vysvetlia tým podnikateľom, ktorým sa poskytujú úvery a garancie na úvery, tým dôchodcom, chorým, nezamestnaným, ktorým teda nechcú dať peniaze do Sociálnej poisťovne, tým organizáciám verejnej správy rozpočtovým, ktoré majú výpadky príjmov, či to je správa letiskových služieb, či jak sa to nazýva, letiská, ktoré jednoducho nemajú zákazníkov a my im musíme jednoducho prispieť, lebo COVID, nech vysvetlia tým policajtom, ktorí majú nárok na odchodné, nech vysvetlia tým zdravotným sestrám, lekárom, mamičkám, oteckom na pandemickej rodičovskej, chorým ľuďom na péenke a óčeerke, tým ľuďom, ktorí sa chcú očkovať, ešte teda síce ich nie je veľa, ale tým, ktorí sa očkovať chcú, ktorým nechcú preplatiť vakcíny, nech vysvetlia tým ľuďom, ktorí ten COVID dostali a spoliehajú sa, že dostanú tie protilátky, regeneron, ktorý im nechcú kúpiť, nech tým, ktorí prepadli cez poslednú sociálnu sieť záchrannú a kde dostávajú SOS dotácie, ktoré navrhujú, aby sme neplatili.
Nech vysvetlia Európskej komisii, že my vlastne tie peniaze z plánu obnovy nechceme, lebo hovoria, že ani teda tú, prostriedky, ktoré potrebujeme na čerpanie plánu obnovy takisto nemáme dať do rozpočtu. Nechajme to na ten hlas rozumu.
Čiže áno, paradoxne, ako minister financií ja navrhujem poslancom troch koaličných strán, riaďme sa hlasom rozumu. Nezahlasujme za ten rozpočet. Nechajme to tak. Nechajme na nich, nech sa teraz vyfarbia, nech sa postavia ako hrdinovia pred ľudí a povedia, že si za tým stoja. Že zajtrajším dňom COVID na Slovensku neexistuje, lebo hlas rozumu to schválil, lebo takto oni rozhodli, lebo oni sú hlas rozumu.
Toto je hlas hlúposti! Hlas asociálnosti a mimoriadne podlej populistickej politiky a veľmi ma to mrzí, páni a dámy! Čiže chcete mať toho čierneho Petra? Ja som za. Zoberte si ho do vlastných rúk a postavte sa pred ľudí a čestne im povedzte, že si nezaslúžia tú pomoc. Tie zdravotné sestry a lekári, ktorí sa tu rok starajú o, tých 15 mesiacov o tých pacientov na COVID oddeleniach, že si to nezaslúžia, tie peniaze a tú pomoc, ten príplatok alebo tie nemocnice za tie COVID oddelenia. Buďte hrdinovia, majte tú odvahu a postavte sa pred tých ľudí!
A ja mám fakt, som nadobudol pocit počas tejto rozpravy, že by sme nemali tu robiť užitočných idiotov. Viac jako rok sme robili užitočných idiotov strane SaS. My ostatné tri politické strany v koalícii. Oni boli vždy za pekných. Na vláde hlasovali za opatrenia, potom prišli pred kamery hovoriť, že jak to je zlé. Jako by sme to mali robiť inak. Keď bolo treba potiahnuť, keď bolo treba sa postaviť za nepopulárne opatrenie, že zatvárame reštaurácie, oni prišli, nie, reštaurácie treba otvoriť. Kto to kedy videl? Ukážte mi niektorú krajinu v Európe alebo na svete, kde koaličný líder, predseda koaličnej strany, ktorá potrebuje, aby držala spolu, ide na protivládnu demonštráciu podporiť tých protestujúcich. Kto to kedy videl?
Tri strany... (potlesk, zaznievanie gongu) tri strany a všetci poslanci a politici týchto troch strán, ktoré sme držali spolu a nepodrážali sme si nohy, sme boli za užitočných idiotov hlasu rozumu v tejto koalícii. Tak si hovoria. 15 mesiacov sme si nechali srať na hlavu, s prepáčením. Robili z nás hlupákov, ktorí ľuďom chcú brať slobodu. Ktorí sa vyžívajú v tom, že ľuďom ubližujú. Ktorí sa vyžívajú v tom, že zatvárajú reštaurácie, že zatvárajú kiná alebo obchody. Ktorí to robia len tak z roztopaše. Ktorí sa vyžívajú v tom, že sa ľuďom špárame v nose a hľadáme im tam ten COVID. Toto z nás 15 mesiacov robili a teraz chcú spraviť z nás tých nezodpovedných lajdákov, ktorým nezáleží na našich deťoch a vnúčatách. Som za to, aby sme nepodporili tento rozpočet! (Potlesk.) Nepodporme ho! Nechajme im, nech si to vylížu až do dna. Nech ukážu, akým sú hlasom rozumu. Nech sa postavia pred ľudí, keď hovoria, že na toto všetko sú peniaze v rozpočte. Toto bola ich argumentácia v priebehu posledných dvoch týždňov. Veď tam je miliardová rezerva na to.
Prečo by sme mali byť takí hlúpi? Prečo by sme znova mali si dať ten chomút bláznov na krk, aby oni boli tí najkrajší, najlepší, najzodpovednejší? Pýtam sa všetkých poslancov ZA ĽUDÍ, SME RODINA aj OĽANO. Boris hovorí, že zahlasuje, ale to je to, to je, ja si myslím, že dokopy už tí poslanci troch zodpovedných strán v tejto koalícii trpíme tým štokholmským syndrómom. Že tu je niekto, kto si povedal, že nám ten chomút hlúposti bude neustále nasadzovať na krk, a my stále to zobereme, lebo sme naozaj len my zodpovední a si uvedomujeme, že naozaj nám záleží na osude tejto krajiny, na osude našich detí a vnúčat, a niekto si povedal, že na úkor svojich koaličných partnerov tu bude robiť systematicky počas trvania tejto koalície populistickú politiku, lebo ide predsa len o percentá.
My ostatní sme bojovali 15 mesiacov za zdravie a životy. Držali sme basu a stáli sme pri sebe. Keď sa pozrete späť, medzi tými tromi stranami pri opatreniach, ktoré sme presadzovali a ktoré sme, o ktorých sme ako koalícia rozhodovali, sme si nohy nepodrážali a držali sme sa. Áno, nebolo to príjemné a naozaj si veľmi vážim postoj Borisa Kollára osobne aj strany SME RODINA. (Potlesk.)
Keď vznikala táto koalícia, úprimne hovorím, myslel som si, že to bude najslabší prvok tejto koalície. Že toto budú ľudia, ktorí budú sa snažiť využívať takéto situácie na, by som povedal, populizmus a získavať na tom body. Mohli to urobiť, mohli mať teraz 20 %. Ale ukázali svojím postojom, že naozaj im bolo cennejšie zdravie a životy ľudí ako percentíčka svojej vlastnej popularity, a za toto klobúk dole, Boris aj všetci poslanci SME RODINA. (Potlesk.)
Rovnako s menšími chybami, ale to beriem, že tí ľudia, ktorí, ktorí najviac podrývali koalíciu, už odišli z poslaneckého klubu ZA ĽUDÍ. Rovnako som cítil tú podporu aj z tejto strany. Ale kde som vedel, že keď bude možnosť si buchnúť a robiť niečo populistické proti vlastným partnerom v koalícii, bohužiaľ, boli práve tí, na ktorých som sa najviac spoliehal pri vzniku tejto koalície, a to boli poslanci a politici alebo líder strany SaS. (Ruch v sále. Zaznievanie gongu.)
Nie, Boris Kollár nesľuboval po voľbách vernosť až za hrob v tejto koalícii mne ako lídrovi vtedy tej vlády. Ale bol to práve Richard Sulík, predseda strany SaS, ktorý to urobil, ale nakoniec ukázal, že to DNA rozbíjača vlád má hlboko v sebe skryté a mne je naozaj ľúto, že ste nedokázali odolať pokušeniu v situácii, keď naozaj Slovensko sa nachádza v najťažšej kríze od prvej svetovej vojny po zdravotnej stránke, odložiť bokom tú ľúbivú snahu získavať percentíčka na úkor svojich koaličných partnerov a nedokázali ste povýšiť životy a zdravie ľudí nad svoj vlastný politický záujem.
Mrzia ma, naozaj ma mrzia, mimoriadne ma mrzia vyhlásenia napríklad aj predsedníčky poslaneckého klubu SaS, kde povedala, že ľudia nad 65 rokov si nezaslúžia vakcínu, lebo oni už vlastne pre túto krajinu nič neprodukujú. (Výkriky z pléna. Zaznievanie gongu.) Naozaj ma mrzia... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, ukľudnite sa a nechajte pána ministra, nech dokončí záverečné slovo.

Matovič, Igor, podpredseda vlády a minister financií SR
Naozaj ma mrzia vyjadrenia, ktoré prebiehali ikskrát počas koaličných rokovaní, kde bolo vidieť, že percentá popularity sú viac ako zdravie a životy. Naozaj ma mrzí čo i len otázka, že či dvetisíc eur za liek regeneron nie je veľa za záchranu života. Ale v tomto je vidieť ten obrovský rozdiel medzi stranami v koalícii alebo koaličnými partnermi, pre ktorých v tejto naozaj ťažkej kríze bolo na prvom mieste zdravie alebo ochrana zdravia a života, a medzi koaličným partnerom, ktorému od začiatku do konca išlo len o vlastné percentá popularity bez ohľadu na to, čo to bude stáť zdravie a životov.
Dovolím si ešte zareagovať na predsedu finančného výboru pri niektorých jeho vyjadreniach. Povedal, že nie, nemôžeme ísť gréckou cestou, nemôžeme. A ja sa naozaj pýtam: V čom? V tomto návrhu, ktorý predkladáme ako, zatiaľ hovorím, ako tri koaličné strany, od ktorých máme prisľúbenú podporu, v čom ideme gréckou cestou? V tom, že sme nevypočuli, by som povedal, vydieranie zo strany SaS, ktorí navrhovali, a zopakujem, aby sme nezaplatili reštauráciám a prevádzkam cestovného ruchu 37 mil. eur? To je grécka cesta, keď zaplatíme sľub, ktorý sme dali? To je grécka cesta, keď hovoríme, že dáme ministerstvu hospodárstva 20 mil. eur na nájmy, ktoré preplácajú, a nesúhlasíme s tým, že oni sami sebe si znižujú z namiesto 20 mil. na 10 miliónov? A potom zase hovoria, že znova chcú, znova chcú dvadsať?
V tom je grécka cesta, že dáme, naďalej budeme poskytovať záruky za úvery podnikateľom v kríze kvôli COVID-u? To je grécka cesta, sa pýtam? Predseda finančného výboru a hlas rozumu? Ešte raz, my sme to spolu ľuďom sľúbili. A ak by sme to aj nesľúbili, je to práveže v súlade so zdravým rozumom, podporiť podnikateľov, ktorí sú v kríze kvôli COVID-u, aby neprepustili ľudí predsa. Či to naozaj vám na nich nezáleží? Trh to vyrieši?
To je grécka cesta, nedať Sociálnej poisťovni pre dôchodcov, chorých a nezamestnaných 55 mil. eur, ktoré navrhujete? Sociálna poisťovňa môže vyplatiť len také výdavky, ktoré má schválené zákonom. To nie je o tom, že keď dáte do Sociálnej poisťovne náhodou o päť, šesť, desať miliónov viac, že to môžu minúť, na čo sa im zamine. To už by ste ako poslanci mohli vedieť. Sociálna poisťovňa de facto vypláca len mandatórne výdavky. Výdavky, ktoré podchytáva zákon, či už sú to dôchodky, sociálne dávky alebo iné výdavky, a šetriť na iných výdavkoch znamená zobrať dôchodcom, zobrať chorým, zobrať nezamestnaným. To naozaj si myslíte, že toto by sme mali vypočuť, toto vaše volanie hlasu rozumu?
Podľa vás je grécka cesta sa teraz tváriť, že vysoké školy, internáty, múzeá, letiská, čiže rozpočtové organizácie štátu, keď to zjednodušene poviem, že keď majú straty kvôli COVID-u, tak že tie straty neexistujú? To naozaj ideme takto klamať ľudí, že vlastne sa ten dlh nejakým spôsobom vyparí a oni to nejako dobehnú? A z čoho to dobehnú? To naozaj tak podceňujete svojich vlastných voličov a voličov ostatných politických strán, či opozície, alebo koalície, že túto jednoduchú a naozaj priezračnú populistickú politiku neprekuknú? Že ľudia nerozumejú tomu, že keď teraz nezaplatíte niekomu, kto má škodu a je to štátna inštitúcia, že to len odsuniete v čase, že to tak či tak budete musieť zaplatiť? To je grécka cesta, pomôcť teda tým vysokým školám, internátom, ktoré sme predtým...
Kam sa ponáhľate, pani? Je neviem, môžem pokračovať v pohode zajtra. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

27.5.2021 o 18:43 hod.

Mgr.

Igor Matovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

18:55

Igor Matovič
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Čiže ďalší návrh SaS, nevyplatiť policajtom odchodné 30 mil. eur, to považujete za grécku cestu, keď tým tisíc, tisícke policajtom, ktorí si to odmakali v Policajnom zbore, lebo zvyčajne odchádzajú tí, ktorí robili viac, ako je počet rokov, aby získali nárok na odchodné, tak to by bolo fér týmto ľuďom ukázať dlhý nos a povedať im, že im to nedáme? To je zákonný nárok. To je zákon o sociálnom zabezpečení príslušníkov Policajného zboru. Čiže naozaj považujete za grécku cestu, keď len dodržíme zákon?
Je podľa vás grécka cesta, o ktorej hovorí váš predseda finančného a rozpočtového výboru, keď covidovým oddeleniam nezobereme 22 mil. eur, ako ste navrhli? Keď nezobereme zdravotným sestrám a lekárom, ktorí tam pracujú, 22 mil. eur? To je grécka cesta? Keď nezobereme rodičom 15 mil. na pandemickom rodičáku? Keď im nezrušíme navýšenie na 100 % ich príjmu, péenky a óčeerky? Znova 15 mil. eur? To je grécka cesta, plniť sľuby podľa vás?
Je grécka cesta, keď teda povieme, že 30 mil. eur za vakcíny Pfeizer, hoci sú zazmluvnené cez Európsku komisiu, jednoducho nezaplatíme? A budeme ľudí klamať, že zaplatia to, možno to zaplatia zdravotné poisťovne, ako ste napísali do toho materiálu, že možno by to mohli zaplatiť ony? To naozaj vy si myslíte, že rozpočet sa dá robiť že možno? Že vy si poviete pri každej položke, však možno to zaplatí Ježiško a Panenka Mária a tuto zdravotná poisťovňa a podľa toho sa napíše rozpočet? To naozaj si myslíte (zaznievanie gongu), že toto sú pravidlá robenia rozpočtu, strana odborníkov a hlas rozumu? (Ruch v sále. Zaznievanie gongu.)
Naozaj si myslíte, že je vydať sa gréckou cestou, keď chorým ľuďom, ktorí sú už pozitívni, sú v nemocnici, kúpime liek regeneron, ktorý zachránil amerického prezidenta? Áno, stojí dvetisíc eur na osobu. To naozaj vám pripadá dvetisíc eur na osobu na záchranu života veľa? To nie je toľko hodné? Prečo? Lebo je dôchodca? Alebo čo sa tomu človeku stalo, že (zaznievanie gongu) vám nie je hodný za dvetisíc eur?
Naozaj je grécka cesta, keď dovolíme ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny, aby naďalej ľuďom, ktorí prepadnú cez záchranné sociálne siete, naďalej vyplácali na osobu 300 eur ako SOS dotáciu? To je grécka cesta? Opäť výdavok, ktorý sme spoločne schválili, s ktorým sme súhlasili, s ktorým ľudia počítajú.
To sa jednoducho nedá, veci, ktoré vy navrhujete, len tak zhodiť zo stola, kým neprijmete rozhodnutie, že zastavíme tú pomoc, kým nezrušíte zákonom tú pomoc alebo neprijme vláda uznesenie, že pomoc sa zastavuje.
Naozaj považujete za správne, aby sme v tejto ťažkej kríze išli ďalej tak, že si nevytvoríme žiadnu rezervu na COVID? To naozaj chcete klamať ľudí, že v nasledujúcom polroku nebudeme mať žiadne výdavky na COVID, hoci sme v prvom polroku mali výdavky viac jako 3 mld. eur na COVID? To naozaj chcete vysvetliť ľuďom, že čo i len desatina, keď boli tam tri miliardy a teraz si robíme rezervu 300 mil., že to je mrhanie a to je rozpočtovo nezodpovedné? Naozaj chcete ďalej ľudí klamať, že vytvoriť si rezervu automaticky znamená, že tie peniaze sme hodili do studne, že sme ich prejedli? To naozaj sme tak hlboko klesli? Naozaj chcete pokračovať v tomto bohapustom klamárskom populizme voči ľuďom, ktorí sa nevyznajú? Naozaj chcete zneužívať nevedomosť voličov na to, aby ste takto povrchne a populisticky získavali hlasy na úkor vašich koaličných partnerov?
Naozaj si budeme klamať, že 148 mil. eur na to, aby sme mohli čerpať plán obnovy, tam nemusí byť? Na jednej strane sa chválime tým, že sme získali šesť miliárd eur na pomoc zo strany Európskej komisie cez plán obnovy, a vieme, že na to, aby sme mohli čerpať tie peniaze, potrebujeme najprv zaplatiť za tie projekty, ktoré sa zrealizujú, a následne nám ich preplatia, a vy idete ľuďom hovoriť, že nie, netreba, lebo jednoducho potrebujete škrkať? A nepoviete tým ľuďom, že takto by sme sa okradli len samých seba? Ste hrdí na takúto politiku? Ja nie. A hanbil by som sa, ak by som ju robil.
A ešte k tým vyjadreniam pána predsedu finančného a rozpočtového výboru. Marián tvrdí, že máme zreálniť príjmy. Chýbajú mu zreálnené príjmy v tomto návrhu rozpočtu. Zároveň hovorí, že takto si minister financií alebo ministerstvo financií vytvára šedú zónu na nadpríjmy. Takto sa to nerobí s dovetkom. A chcem k tomu doplniť jedno, že toto je len znakom toho, že, bohužiaľ, predseda rozpočtového a finančného výboru vôbec nepozná zákon o rozpočtových pravidlách... (Hlasné vyjadrenia nesúhlasu v sále. Zaznievanie gongu. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Páni poslanci, prosím, ukľudnite sa!

Matovič, Igor, podpredseda vlády a minister financií SR
... že vôbec nepozná, že vôbec nepozná zákon o rozpočtových pravidlách, ktorý vyslovene zakazuje, ktorý vyslovene zakazuje použiť na výdavky rozpočtové nadpríjmy. (Výkriky z pléna.) Dobre, no tak chvíľku počkám, kým sa ukľudníte a potom budem pokračovať, dobre? Dohodnime sa, v pohode, tak ja tu vydržím aj do polnoci, mne to je jedno. (Ruch v sále.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Páni poslanci, ukľudnite sa! (Ruch v sále. Krátka pauza.)

Matovič, Igor, podpredseda vlády a minister financií SR
Pozrite, keď budete ticho, ja pokračujem, za päť minút to máme za sebou. (Reakcie z pléna.) Keď nebudeme, ja tu budem v pohode do polnoci, tak ste si to odhlasovali, mne je to jedno. (Výkriky z pléna.) Úplne je mi to jedno. Úplne do pohody. (Reakcie z pléna.)
Pán Šimko, či jak sa voláte? Viete, no, to vaše vystúpenie bolo trápne, ale nechcel som na vás ani reagovať. (Reakcie z pléna.) Ale počúval, neboj.
Dobre, takže v pohode, môžme urobiť deel, že budete ticho, ja budem pokračovať, keď nebudete, do polnoci, bez problémov. (Ruch v sále.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Vážení poslanci, prosím, ukľudnime sa, nechajte hovoriť pána ministra, aby sme to vedeli ukončiť, lebo budeme tuná do noci, do dvanástej. Prosím pekne. (Ruch v sále.)

Matovič, Igor, podpredseda vlády a minister financií SR
Takže predseda finančného a rozpočtového výboru povedal, že minister financií si vytvára šedú zónu na nadpríjmy a takto sa to nerobí. Šedá zóna na nadpríjmy inak povedané znamená, že týmto návrhom rozpočtu chcem vytvoriť vlastne tým, že nejdeme zohľadniť prípadné vyššie príjmy, chcem vytvoriť šedú zónu, ktorú potom následne minieme, lebo však prišli nám navyše peniaze cez dépeháčku alebo iné daňové príjmy. Ak by si predseda finančného a rozpočtového výboru prečítal zákon o rozpočtových pravidlách, zistil by, že vyslovene v zákone o rozpočtových pravidlách, ktorý hovorí o tom, ako sa tvorí rozpočet a ako sa peniaze môžu míňať, vyslovene v tomto zákone je napísané, že prípadné daňové nadpríjmy, ktoré by vznikli počas roku, sa nemôžu použiť na výdavky. Čiže je úplne jedno, je úplne šumafuk, či by vlastne následne v priebehu roku prišli ďalšie peniaze, žiadna šedá zóny na nadpríjmy, ako to povedal predseda finančného výboru, nevzniká, lebo jednoducho tieto peniaze sú zákonom zakázané použiť na výdavky.
Hovorím, zákon o rozpočtových pravidlách, treba si doštudovať, Marián Viskupič.
Takisto, ak by si doštudoval tento zákon, tak vie, že my nemôžme teraz si len tak povedať, že rysujú sa lepšie príjmy, lebo momentálne sa to tak vyvíja, a na základe toho si povieme, že skúsme to zohľadniť v návrhu rozpočtu alebo v tomto prípade v novele zákona o štátnom rozpočte. V novele zákona o štátnom rozpočte môžme zohľadniť len príjmy, ktoré budú schválené makro a daňovým výborom. Alebo teda makro a daňovými výbormi. To bude až niekedy koncom júna, vtedy, ak by sme mali na to, poviem, okrúhlu pečiatku, že naozaj, reálne takýto odhad príjmov by bol, potom by sme mohli zohľadňovať prípadne vyššie príjmy už v návrhu tohto rozpočtu alebo tejto novely. Čiže klamať tu ľudí, že vlastne rysujú sa lepšie príjmy a my by sme to mali zohľadniť teraz do novely, je doslova klamstvo a opäť zneužívanie nevedomosti ľudí, bohužiaľ, lebo jednoducho je to problematika, v ktorej sa vyzná pár ľudí možno na ministerstve financií, aj mne to bolo oznámené, že takto to funguje, a nevedel som to sám.
Rovnako ma mrzí teraz na základe jedného čísla tvrdiť, že vlastne DPH vyberáme alebo sme vybrali za január až máj o 25 % viac. Keď si porovnáte čísla, duplom je to, zároveň to je klamstvo, lebo keď si naozaj porovnáte, koľko bolo vybrané k 26. máju, čiže k včerajšiemu dňu, a porovnáte to presne s tým istým dátumom spred roka, tak sú to dve čísla proti sebe. 2 mld. 798 mil. k 2 mld. 432 miliónom. To je rozdiel presne o 15 % viac, nie je to o 25 % viac, ako nám tu pán Viskupič opakovane tvrdil, hoci sa to môže zdať maličkosť, ale je to rozdiel a pre mňa je to hlavne, poviem, klamstvo, rozdiel o 700 mil. eur viac, čo tvrdí, že vlastne budeme mať tento rok výber DPH na základe týchto čísel. Nie, zatiaľ sme vybrali o 15 % viac, čiže je vidieť, že áno, ľudia viacej míňajú, ale aj to je trošku logické a tým pádom ten optimizmus síce je, ale nie je určite tak výrazný.
Takže vo všeobecnosti bol by som veľmi rád, aby sme sa na tomto dôležitom zákone dokázali zhodnúť, ale zároveň naozaj si stojím za tým a dávam to na zváženie ostatným koaličným stranám, že či budeme ďalej hrať túto hru na užitočných idiotov voči nášmu vlastnému koaličnému partnerovi. Osobne si myslím, že by sme nemali hlasovať za túto novelu dovtedy, dokedy aj sám koaličný partner, podotýkam, za ňu hlasovať nebude. A keď za ňu hlasovať nebude, my ako ministerstvo financií budeme radi, keď to poviem chladnokrvne, lebo ušetríme. Ale potom očakávam od hlasu rozumu, ako sa tvári náš koaličný partner, že sa pred ľudí postaví a vysvetlí, prečo všetku pomoc ľuďom, firmám a organizáciám na Slovensku zastavujeme, prečo nebudeme platiť vakcíny, nebudeme platiť testovanie, nebudeme platiť pomoc, pandemické óčeerky ani chorým, nezamestnaným nejaké pandemické rodičáky a podobne.
Takže je to na zváženie, dávam síce absurdný, ale dávam návrh, aby sme prestali robiť ako traja koaliční partneri užitočného idiota štvrtému koaličnému partnerovi, dokedy sa nepostaví zodpovedne k verejným financiám.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

27.5.2021 o 18:55 hod.

Mgr.

Igor Matovič

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19:31

Milan Mazurek
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Dávam návrh v mene troch poslaneckých klubov – Ľudovej strany Naše Slovensko, SMER-u a SME RODINA – na doplnenie programu tejto schôdze o bod, ktorým je prijatie uznesenia, ktorým Národná rada Slovenskej republiky žiada vládu o odtajnenie dôvernej správy Slovenskej informačnej služby, ktorá bola prečítaná na včerajšej schôdzi Národnej rady.
Odôvodnenie je veľmi jednoduché: Keďže zákon z roku 2004 č. 215 o ochrane utajovaných skutočností vo svojom § 4 ods. 1 hovorí, že utajovanou skutočnosťou nemôže byť informácia po a) o nezákonnom alebo nesprávnom postupe alebo nezákonnom rozhodnutí verejných činiteľov orgánov verejnej moci, alebo po b) trestnej činnosti verejných činiteľov. Z obsahu včerajšej schôdze máme podozrenie, že práve toto môže byť ten prípad, a sme preto presvedčení, že táto správa SIS by mala byť dostupná pre celú verejnosť.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

27.5.2021 o 19:31 hod.

Milan Mazurek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19:32

Robert Fico
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán predseda, ďakujem pekne. Žiadam Národnú radu, aby mňa ako poslanca Národnej rady podľa § 40 ods. 2 zákona č. 215/2004 o ochrane utajovaných skutočností oslobodila od povinnosti mlčanlivosti o utajovaných skutočnostiach, s ktorými som sa dnes oboznámil, 27. mája, prečítaním správy SIS doručenej predsedovi Národnej rady v súvislosti s tzv. univerzálnymi svedkami. Len Národná rada môže zbaviť poslanca Národnej rady povinnosti utajovať a zadržiavať nejaké skutočnosti, preto vás žiadam, aby sme okamžite o tomto hlasovali, keď budeme hlasovať o procedurálnych návrhoch. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

27.5.2021 o 19:32 hod.

doc. JUDr. CSc.

Robert Fico

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19:33

Ladislav Kamenický
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Dávam procedurálny návrh, aby druhé a tretie čítanie novely zákona o štátnom rozpočte pokračovalo zajtra 28. 5. 2021 o deviatej hodine, pokiaľ bude rozprava ukončená do jedenástej hodiny, aby sme okamžite o tom hlasovali. Dávam vám to písomne. (Ruch v sále. Krátka pauza.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

27.5.2021 o 19:33 hod.

Ing.

Ladislav Kamenický

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19:40

Milan Vetrák
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Kollár, Boris, predseda NR SR
Prosím, utíšime sa v sále.

Vetrák, Milan, poslanec NR SR
Prosím všetkých členov ústavnoprávneho výboru, aby sa zišli v rokovacej miestnosti výboru o ôsmej hodine. Ďakujem pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

27.5.2021 o 19:40 hod.

JUDr. PhD.

Milan Vetrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 19:41

Marián Viskupič
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne. Zvolávam rokovanie finančného výboru o, zajtra 8.30. (Potlesk. Výkriky z pléna.)

(Prestávka.)

(Po prestávke.)
Skryt prepis

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

27.5.2021 o 19:41 hod.

RNDr. Ing.

Marián Viskupič

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video