35. schôdza

23.7.2021 - 25.7.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 9:31 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 21:54

Jana Bittó Cigániková
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Kolegovia, v prvom rade sa chcem ospravedlniť za to, že ste museli čakať. Naozaj za celú dobu, čo som v parlamente, s týmto nebol žiadny problém. Nakoniec aj dnes počas hlasovania sa vymenil spravodajca, nikdy nikto nenamietal. Ale uznávam, že námietka bola oprávnená a dozvedela som sa to až po relácii, ak by som to vedela skôr, okamžite odchádzam, nie je o čom. Odchádzala som s tým, že veci sú zariadené. Mrzí ma, že ste museli čakať. Toto sa nerobí. Takže na začiatok toľko.
A teraz vecne, lebo je to celý deň taká emotívna diskusia. Je tu naozaj veľa negatívnej energie. Poviem až, že veľa zla a je to asi z nejakej časti tým, že potrebujeme mať videjká na facebook a z veľkej časti sú to úprimné obavy a na tú časť by som možno rada odpovedala, to, čo odpovedať viem.
To najdôležitejšie, čo chcem povedať, tento zákon umožňuje zachovať čo najviac slobody ľuďom. Počula som, že to tak nevnímate, a preto chcem povedať, ako to vnímam ja a prečo to tak vnímam. No, momentálne to máme nastavené spôsobom, že keď sa zhorší epidemiologická situácia, všetko sa zavre. A tento zákon hovorí, že miesto toho, aby sa všetko zavrelo, tak zaočkovaní budú môcť vstupovať, kam teda rozhodne Úrad verejného zdravotníctva a COVID automat. A zároveň neočkovaní takisto môžu všade vstupovať, pokiaľ si urobia test. Rozumiem, že namietate to, že teda mali by všetci, ale v tej situácii sa nám môže stať, že nám skolabujú nemocnice a napríklad aj dnes poisťovňa Dôvera, to je jedna poisťovňa z troch, dala tlačovú správu, kde hovorila o tom, že vďaka tomu, že bola vlastne zastavená normálna zdravotná starostlivosť a plánovaná, tak dvetisíc ľudí nezachytili, čo sa týka onkologických pacientov. Asi vám nemusím vysvetľovať, čo to spraví, keď nájdete niekomu neskoro nádor alebo zistíte, že sa mu upcháva tepna, že to sú akože otázky života a smrti. A preto je dôležité robiť nejaké opatrenia. Nedá sa to, aj rozumiem, že to chcete, aj my to chceme, že úplne nechať to tak, ale videli sme a vidíme aj v iných štátoch, čo to spôsobuje, my nemáme ešte takú zaočkovanosť a takú, takú imunitu, aby sme si mohli dovoliť znova takto riskovať. No, čiže toto je asi to najdôležitejšie. Vnímam to teda oproti dnešku, kedy je, má byť všetko zavreté, ako viac slobody a keby táto možnosť nebola, tak jednoducho jediná realita je tie regionálne lockdowny, čo asi nikto z nás nechce.
Hovoríte o tom, že je to ľudské právo. No, ja si nemyslím, že je ľudské právo šíriť nákazlivú chorobu. A viem, poviete mi, veď ja som zdravý, veď ja nie som nakazený, mne nič neni. A povie mi to drvivá väčšina tých ľudí úplne oprávnene, lebo to bude pravda. Ale bude tam nejaká časť ľudí, ktorí jednoducho nevedia a neúmyselne, nie s nejakým zámerom, ale reálne neúmyselne tú chorobu medzi sebou roznesú a potom máme teda tých veľa nakazených v nemocniciach. Nemôžete to vedieť, to je hlavný znak toho COVID-u, preto ten test.
Hovoríte o delení na dve kategórie. To nie je pravda. Ja to vnímam tak, že je to jedna kategória. Jedna kategória ľudí, ktorí dnes nemôžu, dnes zákon nedovoľuje, alebo možno si nedovoľujú, aby v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie a lockdownu mohli niekam ísť, a táto jedna kategória ľudí bude môcť vstúpiť, kam bude chcieť. Tá jedna kategória, to je jedna kategória, ľudia, ktorí môžu ísť na hromadné podujatia do prevádzok. A tá jedna kategória, jedni budú zaočkovaní, druhí budú otestovaní, ale je to jedna kategória slobodnejších ľudí. Aké dve kategórie?
Hovoríte, že očkovanie nefunguje, ale veď 96 % nových prípadov vo Francúzsku je predsa neočkovaných. Mali sme 750-tisíc pozitívnych v druhej vlne, 60-tisíc z toho skončilo v nemocniciach, 15-tisíc z toho zomrelo na COVID alebo s COVID-om, teda 15-tisíc na COVID alebo s COVID-om a 12 500 len na COVID. Úmrtia tvorili 2 % z pozitívnych a 25 %, štvrtinu, z hospitalizovaných. Dve tretiny hospitalizovaných boli nad 60 rokov, tri štvrtiny boli nad 50 rokov, 90 % všetkých našich úmrtí bolo nad 60 rokov, 97 % nad 50 rokov. Vakcína, akákoľvek, znižuje možnosť, že sa, že skončíte v nemocnici alebo že umrete, o skoro sto percent, 99 celá niečo, 96 až 99 celá niečo. Predstavte si, že v tom čase, keď sme mali takto plné nemocnice, by sme tam nemali trištvrte ľudí hospitalizovaných, že by sme nemali 90 % tých všetkých úmrtí. Jednoducho o tomto to je, že je dobré, keď teda sme očkovaní, a to, že teda to funguje, to boli u nás takéto dáta, bohužiaľ, takéto výsledky v časoch, keď sa ešte očkovať nedalo. Ale v Británii, kde už sa očkovať dá, tak tam 2 % z pozitívnych ide do nemocnice a iba 0,1 až 0,2 z pozitívnych umiera, čo je neporovnateľne menšie číslo. Ale v Británii je zaočkovaných prvou dávkou 67 % ľudí, 50 % ľudí oboma, nad 18 rokov je zaočkovaných 90 % populácie prvou dávkou a 65 % oboma. A starkí nad 60 rokov sú zaočkovaní na 95 %. To je ten rozdiel medzi očkovaným a neočkovaným štátom.
A hovoríte o tom, že veď očkovaný sa nakazí tiež. No, ale desaťkrát menej. To je, to znamená, že kým v treťom poradí jeden očkovaný nakazí troch, tak neočkovaný nakazí sto ľudí. To je teda dosť veľký rozdiel. A je to jednoducho objektívne nižšie riziko, ak je človek očkovaný a objektívne menej roznáša tú nákazu, preto je... (Spravodajkyni zazvonil mobilný telefón.) Prepáčte, ospravedlňujem sa... (Rečníčka na krátku chvíľu opustila rečnícky pult a vzala si z vedľajšej lavice mobilný telefón. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, skúste nejak dokončiť myšlienku, lebo vám, čas sa nám naplnil.

Bittó Cigániková, Jana, poslankyňa NR SR
To bolo presne upozornenie, že už je to tu. Posledné tri vety, že teda, že je to objektívne jednoducho pustiť tých ľudí do tých prevádzok a na tie podujatia.
Čo sa týka, čo sa týka slobody, práve o tom to je, o tom som hovorila.
A čo sa týka solidarity, o tom sú tie testy, na ktorých sa finančne budú solidárne podieľať všetci, aby aj tí, ktorí sa neočkujú, mohli vstupovať.
A ešte veľmi dôležitá vec. Hovoríte často o podmienenej vakcíne alebo experimentálnej. Páni, jediná experimentálna vakcína bol Sputnik. Podmienená vakcína nie je experimentálna. Podmienená vakcína bola každá jedna vakcína v takejto situácii, pretože nemáme čas. Znamená to, že výrobca mesiac čo mesiac posiela dáta, je to viac kontrolované ako bežne a mám pre vás dobrú správu, Pfeizer už podal teda žiadosť, aj bola prijatá Emou (European Medicines Agency, pozn. red.), na normálne fungovanie vakcíny, už nebude ani podmienená.
Takže za mňa toľko. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

23.7.2021 o 21:54 hod.

Mgr. MBA

Jana Bittó Cigániková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
35. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:02

Filip Kuffa
Skontrolovaný text
Ďakujem za slovo, pán predseda. Keďže včera strana SaS tu dve hodiny sabotovala schôdzu parlamentu, tak vzdávam sa tejto faktickej poznámky, aby schôdza bola plynulejšia, aby sme to do jedenástej stihli. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 9:02 hod.

Ing. et Ing.

Filip Kuffa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 9:03

Ondrej Dostál
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážené kolegyne, vážení kolegovia, chcel by som v prvom čítaní podporiť návrh novely zákona o ochrane verejného zdravia, o ktorom rokujeme v skrátenom legislatívnom konaní. Jeho obsahom je ďalšie opatrenie, ktoré úrad verejného zdravia môže robiť pri ohrození verejného zdravia a môže, ak ten návrh schválime, dočasne podmieňovať vstup do prevádzkových priestorov zariadení, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu osôb a vstup na hromadné podujatia preukázaním sa vstupujúcich osôb potvrdením o absolvovaní očkovania proti ochoreniu COVID-19 alebo potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19, alebo potvrdením o negatívnom výsledku testu na ochorenie COVID-19.
Nie je veľmi veľa dôvodov pochybovať, že situácia sa opäť zhorší, počet prípadov bude narastať, bude narastať počet ľudí hospitalizovaných v nemocniciach aj počet úmrtí. No a potom sú v zásade dve možnosti, čo budeme robiť. Jedna možnosť je, že nebudeme robiť nič, budeme sa tváriť, že tu ten vírus neexistuje, nebudeme prijímať žiadne obmedzujúce opatrenia a budeme dúfať, že to nejako tak samé pominie. Lenže ono to tak samé nepominie, vírus sa bude šíriť, až nad ním stratíme akúkoľvek kontrolu, nemocnice budú zahltené, zaplnené pacientami s COVID-om, nebudú stíhať robiť nič iné a ľudia budú umierať nie preto, že im lekári vzhľadom na ich stav nedokážu s nástrojmi, ktoré majú k dispozícii, a prostriedkami, ktoré majú, akokoľvek pomôcť, ale preto, že nemocnice na to jednoducho nebudú mať kapacitu, nebudú mať ich kde umiestniť alebo sa o pacientov nebude mať kto starať, lebo nebude dosť lekárov. To je jedna možnosť, ale aj tak, aj keď sa to stane, tak dôsledkom bude, že budeme musieť nakoniec pristúpiť k nejakým opatreniam.
Druhá možnosť je, že sa k tým opatreniam pristúpi skôr, podobne ako v predchádzajúcich vlnách, a tie opatrenia budú zamerané na obmedzenie mobility a budú teda znamenať aj zatváranie alebo obmedzovanie prevádzok a hromadných podujatí.
Ak sa tomu chceme vyhnúť, alebo ak chceme, aby obmedzenia boli aspoň mäkšie, je potrebné stanoviť podmienky, za akých budú môcť ľudia do tých prevádzok alebo na hromadné podujatia chodiť. Čiže tá reálna voľba bude, že na jednej strane budeme mať zákaz niektorých prevádzok, samozrejme, že sa nezavrú všetky prevádzky, hromadné podujatia sa zrejme zakážu všetky, alebo môžu sa zakázať všetky, to sme už zažili, a na druhej strane môžme stanoviť nejaké podmienky, za akých môžu ľudia chodiť do prevádzok.
Je lepšie zatvárať? Som presvedčený, že nie. Je lepšie nerobiť nič? Určite nie. Lepšie je robiť cielené opatrenia a určite je lepšie robiť mäkšie a cielené opatrenia ako plošné. Ak hovoríte, že netreba robiť cielené opatrenia, tak vlastne hovoríte, že vám je jedno, čo bude s obchodmi, čo bude so službami, čo bude s kultúrnymi akciami, čo bude so športovými podujatiami, lebo keď sa situácia začne zhoršovať, tak tá otázka nebude stáť tak, že či tam pustíme všetkých alebo len niektorých, ale otázka bude stáť, či tam pustíme aspoň niektorých alebo vôbec nikoho a úplne to zavreme, úplne to zakážeme.
Návrh zákona hovorí o troch kategóriách, ktoré by mali mať výnimku v situácii, keď nastane ohrozenie verejného zdravia, a ide o očkovanie, testovanie a prekonanie COVID-u. Ale rovno si treba povedať, že z týchto troch nástrojov, ktoré máme k dispozícii, je účinný a efektívny na porazenie COVID-u, nie na jeho obmedzenie alebo spomalenie, iba jeden jediný. A tým je očkovanie. Lebo testovanie nie je žiadne liečenie, to nie je ochrana pred nakazením seba alebo iných, to je len informácia o tom, že človek vo chvíli, keď sa testuje, je zdravý alebo teda pravdepodobne je zdravý, keďže ani tie testy nie sú stopercentné, ale teda s určitou pravdepodobnosťou na základe testu vieme povedať, že v čase testovania bol človek zdravý. Nie je to informácia o jeho aktuálnom zdravotnom stave, lebo keď výsledok testu dostane o dve hodiny alebo na druhý deň, tak medzitým už dávno mohol sa znova infikovať, a nie je to žiadna informácia o tom, ako, či budem zdravý, alebo nebudem zdravý o dva dni, o tri dni, a teda, ako hovorím, nie je to liečenie, je to iba informácia.
Druhá možnosť je prekonanie COVID-u. Samozrejme, tí, čo majú to šťastie a prežijú COVID bez nejakých následkov vážnych a teda hlavne ho prežijú, tak je pravdepodobné, že sa im vytvoria, vytvoria protilátky, ale teda to sa mi zdá taká, taká dosť bizarná idea, že necháme všetkých premoriť, a teda tí, čo prežijú, tak budú mať vytvorené protilátky, lebo to bude stáť určite mnohonásobne, nie že oveľa, mnohonásobne viac obetí, ako kebyže sa všetci hneď povinne, povinne zaočkovali.
Teda vytváranie protilátok u obyvateľstva prostredníctvom premorenia, prostredníctvom zaočkovania je neporovnateľné a navyše nemáme o tom ešte, ešte úplné vedomosti. Nie vždy tie protilátky, ktoré sa vytvoria, alebo to prekonanie ochorenia vytvorí dostatočnú ochranu, nie vždy sa protilátky vytvoria v dostatočnom množstve. Nevieme, ako dlho tie protilátky vydržia, a môže sa objaviť nový variant vírusu, proti ktorému tie protilátky nebudú fungovať. A to, samozrejme, nevieme s určitosťou ani pri očkovaní, nie sme ešte v takom, v takom štádiu, aby sme vedeli, že tie protilátky vydržia, že tie protilátky budú fungovať proti nejakému vírusu, ktorý sa v budúcnosti objaví, ale je tu drobný rozdiel. Ak sa ukáže, že dve dávky nestačia, no, tak ja jednoducho pôjdem a nechám si dať tretiu, ak bude potrebné, tak si nechám dať aj štvrtú. Čo spravia, čo spravia ľudia, ktorí získali protilátky v dôsledku prekonania choroby? Tak znova sa nakazia, risknú to, že tento raz to znova prežijú, a vytvoria si, vytvoria si protilátky. No, to asi nie je celkom, celkom riešenie.
Čiže jediným z tých troch nástrojov, ktorý sa spomína aj v návrhu zákona, alebo z tých troch skutočností, ktoré majú byť dôvodom na výnimku na vstup do prevádzok alebo na hromadné podujatia pri ohrození verejného zdravia, to zdôrazňujem, je očkovanie. Ak nebudeme v dostatočnej miere zaočkovaní, príde tretia vlna a bude mať vážne následky. Ak bude slabšia, čo je možné, že ak príde v lete, tak bude slabšia, tak príde až nejaká ďalšia, aj nejaká ďalšia, tá bude mať vážne následky, až kým teda nebudeme všetci, všetci premorení alebo zaočkovaní, alebo kombinácia, kombinácia toho.
Veľa sa tu aj včera hovorilo o slobode, totalite, apartheide, fašizme a podobných nezmyselných prirovnaniach, tvrdilo sa, že my sa pozeráme na ľudí ako na čísla. Ale v skutočnosti je to úplne naopak. Tu práve politika opozície a, žiaľ, kompletne celej parlamentnej opozície, zameraná na naháňanie politických bodov, spôsobí, že nebudeme dostatočne zaočkovaní, keď príde tretia vlna, a následkom toho bude oveľa viac ľudí, ktorí sa infikujú, ako keby sme boli dostatočne zaočkovaní, ale najmä oveľa viac ľudí, ktorí budú mať vážny priebeh, ktorí budú musieť byť hospitalizovaní a ktorí na COVID zomrú. Ľudia budú zomierať na COVID, a najmä nezaočkovaní, ale aj zaočkovaní, lebo nie všetkým sa vytvorí, vytvorí dostatočná imunitná reakcia. Čiže áno, postihne to aj niektorých tých, čo sa dali zaočkovať. Budú ohrození aj tí nezaočkovaní, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať zo zdravotných dôvodov, aj ich životy táto nezodpovedná politika zameraná na to, aby sa neočkovali tí, ktorí sa očkovať môžu, vážne ohrozuje, ale bude zomierať aj množstvo iných ľudí, ktorí by nemuseli zomrieť, práve preto, že kapacity zdravotníctva budú vyťažené bojom s COVID-om a nebude im môcť byť poskytovaná zdravotná starostlivosť, ktorú potrebujú v tom čase, pretože sa lekári, zdravotníci budú museť zaoberať liečením infikovaných na COVID, a to sa nemusí prejaviť hneď, ale v dôsledku toho budú zomierať ľudia, samozrejme, aj z iných dôvodov a na iné ochorenia. Ak nebudeme dostatočne zaočkovaní, tak prídu tvrdšie obmedzenia pre ekonomiku, tvrdšie obmedzenia pre sociálny život, možno sa budú musieť znova zatvárať školy a bude to znamenať väčšie náklady a škody nielen pre ľudí, nielen pre podnikateľov, ale aj pre štát, či už ako výdavky na zdravotníctvo, alebo ako náklady na kompenzácie.
Včera, včera tu po vystúpení môjho kolegu Rada Kazdu sa strhla búrlivá debata o platení liečenia COVID-u, lebo však áno, keď hovoríme o slobode, tak by sme mali hovoriť aj o zodpovednosti. A keď niekto sa slobodne rozhodne nerozumne, no tak má za to niesť, niesť následky. Áno, v našom systéme je takéto niečo asi, asi nie veľmi, nie veľmi reálne, ale štát poskytuje zdravotnú starostlivosť a zabezpečuje ochranu ľudí pred COVID-om tým, že im umožňuje očkovať sa, čo je úplne, úplne bezplatné a podľa mňa nie je úplne od diabla idea, že by tí, ktorí tú možnosť ochrany prostredníctvom očkovania nevyužili, mali si potom nejakým spôsobom prispievať na zdravotnú starostlivosť, lebo mali tú možnosť, hej? Spomenul som tu včera ten príklad s preventívnymi zubnými prehliadkami, absolvujete to, nasledujúci rok si nemusíte plne platiť. Neabsolvujete, je to vaše slobodné rozhodnutie, ale ak potom sa vám niečo stane s chrupom nasledujúci rok, tak si to, tak si to plne uhradíte a nemáte nárok na žiadny príspevok zo strany poisťovne.
Rovnako sa tu rozoberalo, rozoberalo v súvislosti s vystúpením kolegu Kazdu možnosť povinného očkovania, alebo teda povinného očkovania prinajmenšom pre niektoré skupiny. A samozrejme, že nikto nespochybňuje, že lepšie, ak je očkovanie dobrovoľné a ak by sa podarilo dosiahnuť dostatočnú mieru zaočkovanosti dobrovoľne, ale zasa sa netvárme, že tá miera zaočkovanosti dnes je dostatočná, a ani to veľmi nevyzerá, že by sa to podarilo. A ja som presvedčený, že ak sa to nepodarí, ak, a už zdá sa, že sme veľmi blízko k tej chvíli, tak by zodpovedným rozhodnutím bolo nariadiť povinné očkovanie prinajmenšom pre niektoré skupiny, pre skupiny, ktoré sú, ktoré sú najviac ohrozené v dôsledku, v dôsledku očkovania.
Len teda pre upresnenie, keď som sa už vrátil k včerajšiemu vystúpeniu pána poslanca Kazdu, niektorí ho tak rozhorčene posielali za jeho predsedom, tak ja by som len teda pripomenul, že pán Kazda nie je členom strany SaS, ale členom strany OKS, takže jeho predsedom nie je pán Sulík, ale ja. A to, čo hovoril ohľadom povinného očkovania napríklad, nie je názor SaS, ale je to názor OKS, tam sa drobne s kolegami z SaS, s ktorými sme v poslaneckom klube, líšime, ale to, v čom sa zhodujeme, je, že očkovanie je dôležité, treba urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sa čo najviac ľudí zaočkovalo, a podporujeme návrh novely zákona o ochrane verejného zdravia, ktorý do parlamentu predkladá pán minister Lengvarský, a všetci budeme hlasovať za jeho schválenie.
Posledná vec, ktorú by som chcel povedať, je, že v rozprave a vo faktických poznámkach sa tu mnohí rozhorčovali nad niektorými hrubšími vyjadreniami či už politikov, alebo, alebo novinárov na adresu nezaočkovaných, ale zároveň tu v priamom prenose nabádali ľudí, nabádali agresívny dav, aby si išiel nájsť tých politikov, ktorí, ktorí sa zasadzujú za očkovanie, a niečo im tam, niečo im tam dohovoril, ale teda všetci vieme, že akým spôsobom by im asi dohovoril. Hovorili ste, že máme sa ísť s nimi porozprávať, no práve Rado Kazda to skúsil a dostalo sa mu strkancov, dostalo sa mu vulgárnych nadávok. Ja by som očakával, že teda aj keď v tejto veci navzájom zo seba, so sebou nesúhlasíme, tak nebudete hecovať dav, ktorý sem príde a ktorý sa správa agresívne, ktorý sa správa vulgárne, ktorý sa správa násilne, a nebudete mu podsúvať, že choďte si ešte nájsť tých poslancov, ktorí budú hlasovať inak, ako si to vy želáte. Je to úplne nezodpovedné, ale je to rovnako nezodpovedné ako váš prístup k očkovaniu, lebo váš prístup k očkovaniu bude stáť ľudské životy. Bude to vaša zodpovednosť, ja neviem, či tým bludom o škodlivosti očkovania, o tom, že je to všetko iba záujem farma firiem, naozaj aj veríte, alebo to iba cynicky zneužívate ako politickú hru, lebo viete, že na to niekto počúva, teda to mnohí ľudia počúvajú, a teda vo vašom prípade som teda ochotný aj veriť, že tým bludom aj úprimne, úprimne veríte. Už úplne inak je to, je to u vašich kolegov zo SMER-u a z HLAS-u, tam neverím, že by oni si neuvedomovali, ako je dôležité očkovanie a čo môže, čo môže nedostatočná miera očkovanosti už v blízkej dobe spôsobiť, ale napriek tomu, napriek tomu sa správajú rovnako nezodpovedne ako vy.
Takže skončím tým, že keď aj v dôsledku vašej politiky, vašej populistickej politiky nebudeme mať dostatočné množstvo ľudí zaočkovaných, tak budú ľudia zomierať zbytočne. Budú zomierať ľudia, ktorí by zomierať nemuseli, a bude to v tejto chvíli primárne vaša zodpovednosť, lebo pred rokom sme nemali vakcínu, nemali sme účinný nástroj na boj s COVID-om, teraz ho máme a ak ho nevyužijeme v dostatočnej miere, práve preto, že vyvolávate politické vášne a naháňate si na tom politické body, alebo sa tomu iba alibisticky prizeráte, tak tá zodpovednosť bude jednoznačne na vás.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

24.7.2021 o 9:03 hod.

Mgr.

Ondrej Dostál

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:22

Marian Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán poslanec Dostál, vy ste sa, ako je to už zvykom pri vládnych poslancoch, vo svojom vystúpení opäť pýtali, že opozícia, alebo opozície, že čo budeme robiť, že či keď príde ako keby tá nejaká ďalšia vaša fiktívna vlna, po ktorej príde ešte ďalších 50 vymyslených vĺn, nebudeme robiť nič. Ale veď vy ste vláda a vy dnes nič nerobíte, pán poslanec! Kde sú rekonštrukcie nemocníc? Kde je ich modernizácia, keď sa bojíte toho, že koľko ľudí zase v nemocniciach skončí? Kde je, veľmi vážna otázka, a to je účinná personálna politika zdravotníckych pracovníkov, pán poslanec, lekárov aj zdravotných sestier, kde to všetko je? Kde je nákup lacných, účinných a overených liekov? Zo štátneho rozpočtu nakupujete lieky po 2 272 eur za kus. Boli tu lieky po 50 centov, po 50 centov, ktoré reálne ľuďom pomáhali, veľa ľudí uchránili od ventilácie, a kde je nejaké vaše systémové riešenie?
Hovoríte, že účinné je len očkovanie. Ako je potom, pán poslanec, možné, že v krajinách, kde je populácia zaočkovaná najviac, a to sú Veľká Británia a Izrael, sa dnes podľa mainstreamových médií, ktoré predsa nikto nemôže spochybňovať, to nie sú nejakí konšpirátori, hoaxeri a neviem čo všetko, to sú seriózne mainstreamové médiá, tak vraj v týchto krajinách, podľa týchto médií sa akože tá nová vlna šíri najviac. Ako je to možné? Alebo si to mám vysvetliť tak, pán poslanec, že vy spochybňujete mainstreamové médiá, že už ani vy im neveríte? Lebo buď jedno, alebo druhé.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 9:22 hod.

Ing. Mgr.

Marian Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:25

Miroslav Suja
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Pán kolega Dostál, spústa nezmyslov zaznela vo vašom vystúpení. Ja sa pýtam, keď je vakcína taká účinná a bezpečná, prečo nechcú farma firmy niesť zodpovednosť za tieto vakcíny. Ja som nepočul, že by ste vy povedal nejaké vedľajšie účinky tých vakcín. Vy tu len hovoríte, že treba sa očkovať aj štyrikrát, že je to dobré, že aj vy sa dáte štyrikrát. Tak už sami dobre viete týmto, že vakcína nie je slobodná, ale že sa bude musieť znova a znova očkovať. Váš premiér, premiér Izraela, vyhlásil, že im tam robí delta také problémy, a pri takej zaočkovanosti, ako majú. Tak vy spochybňujete vášho premiéra? Vy ste počuli vlastne aj premiéra Izraela, pán poslanec Dostál?
Tak, prosím vás, neklamte nám tu. Vy taká dokonalá vláda, ako môžete strácať kontrolu, akože ste stratili? Ale vy ste tú kontrolu stratili už dávno, pán poslanec Dostál. Keby ste miliardu neprehajdákali na sprosté a nepresné testovanie a tú miliardu by ste dali do zariadenia a vybudovania nových nemocníc, posilnenie lekárov a sestier, tak v živote tu nestratíme kontrolu. Lenže kšefty sú vám bližšie, kšefty sú vám bližšie!
A čo sa týka očkovania, ja mám pocit, že vy v SaS-ke máte akcie v týchto farmaceutických spoločnostiach. Inak si neviem vysvetliť, že vy tu verejne vykrikujete, že sa treba dať aj štyrikrát očkovať, že už nie dvakrát, nie, potom už aj štyri. Pani poslankyňa, prehrajte si záznam, povedal tri a keď bude treba, aj štyri. Ale vidíte, vy tu ešte klamete aj mne do očí, aj spravodajkyňa mi tu klame. Tak skúste si prehrať záznam, kde ste povedal tri a ak bude treba, aj štyri, aj štyri. Ale tak ako, ale nevadí, nebudem sa s vami hádať, ja vám to dokážem.
Takže nečudujem sa, že strácate kontrolu, pán poslanec Dostál. A keď hovoríte, že si máme hradiť sami nejaké zdravotné zariadenie, tak vy v SaS za to, že beriete drogy a máte s tým problémy, tiež by ste si mali hradiť sami, keď chodíte k lekárovi a fajčíte tu ako Turci.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 9:25 hod.

PaedDr. Mgr.

Miroslav Suja

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:27

Eduard Kočiš
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Veľmi pekne ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega Dostál, vo svojej rozprave ste chcel tak kulantne, nonšalantne nadviazať na nezmysly a také choré výroky vášho straníckeho kolegu, nášho obľúbenca Radovana Kazdu, ktorý sa po včerajšom svojom vystúpení stal akýmsi národným antihrdinom. A opäť ste tuná predniesol totálny blud, totálny nezmysel, totálny výplod vašej chorej fantázie, že občania Slovenskej republiky, ktorí odmietnu slobodu, nie solidaritu, ale slobodu v očkovaní by si mali platiť, by si mali platiť, priplácať na nejaký spôsob liečby, poprípade spôsob hospitalizácie, ktorý im pri tretej, štvrtej, sedemnástej, tridsiatej deviatej vlne, o ktorej vy už viete, že príde, reálne hrozí.
Pán Dostál, rozprával ste o nízkej miere zaočkovanosti. A ja vám sa pokúsim tak jednoducho vysvetliť, prečo je na Slovensku taká nízka miera nezaočkovanosti. Ak mäsiar bude rozprávať svojmu zákazníkovi v mäsiarstve, aby nejedol mäso, asi tiež mu neuverí. Ak obuvník bude tvrdiť zákazníkovi, aby chodil bosý, že je to zdravé, tiež mu neuverí. Ak si príde zákazník dať ušiť oblek a krajčír mu povie, ale veď choď nahý, veď aj cisári chodili niekedy v rozprávkach nahí, tiež mu neuverí. Tak ľudia, ktorí majú tak nízku dôveru vo vašu vládu, tiež vám ne-u-ve-ria. Ak ich presviedča Matovič, Heger, Lengvarský a podobné kreatúry, že sloboda znamená vakcína. Vakcína znamená návrat do normálu. A to, že likvidujete šport, kultúru, ekonomiku, ľudské životy, rodiny, firmy, v konečnom dôsledku tak či tak bude zodpovedná opozícia. Prečo? Pretože opozícia na Slovensku vládne.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 9:27 hod.

Mgr.

Eduard Kočiš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:29

Rastislav Schlosár
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Pán Dostál, hovorili ste tu o tom, že máme len dve možnosti. Nerobiť nič alebo robiť nejaké obmedzujúce opatrenia. Vy ste tu niekoľko mesiacov robili obmedzujúce opatrenia. Niekoľko mesiacov ste nás tu terorizovali lockdownom, tým plošným testovaním každý týždeň a tak ďalej. A výsledok bol aký? Nič sa reálne nezmenilo, všetko sa zmenilo až vtedy, keď už prišla jar, keď už pomaly nastupovalo leto, vtedy tie čísla začali radikálne klesať, presne tak isto ako aj rok predtým. Čiže to nie sú tie vaše opatrenia, ktoré by k niečomu reálne viedli.
A svedčia o tom aj čísla z iných krajín. Ja som to už hovoril veľakrát, ale opäť to spomeniem, prípad Bieloruska, čísla z Bieloruska, ktoré sú čísla, nie, ktoré by nám dal Lukašenko alebo niekto z tých tamojších politikov, ale ktoré sú oficiálne zo Svetovej zdravotníckej organizácie. A tie hovorili jasne v tom, že oproti Slovensku je tam na 100-tisíc obyvateľov nižšia úmrtnosť na COVID, menej ľudí sa tam nakazilo na, v prepočte na 100-tisíc obyvateľov napriek tomu, že tento štát nemal zďaleka také prísne opatrenia, aké boli na Slovensku. Tak akým spôsobom si to potom vysvetliť?
A hovoríte tu tiež o tom, že treba udržať podniky, prevádzky a tak ďalej v chode, čiže v podstate že preto tu musíme zaviesť tieto vaše opatrenia, ale tak to celkom, tak to celkom nie je. Pretože vy ste boli tí, ktorí ste zatvárali tie podniky, a nezatváral ich nejaký COVID. Pretože tie podniky mohli naďalej fungovať, ony nefungovali preto, že by tí zamestnanci boli, ležali niekde v nemocnici alebo museli byť dome niekde v karanténe. Ony nefungovali preto, lebo ste ich jednoducho zavreli, lebo ste ich zavreli.
A posledná vec, naozaj v tomto musím podporiť kolegov, ktorí tu hovoria o štáte Izrael, čo sa týka účinnosti vakcín. Naozaj je to jeden zo štátov, kde je najväčšia zaočkovanosť populácie, teraz sa tam objavila tá delta varianta, začalo to stúpať. Lenže to nie je tiež tou deltou, pretože oficiálne sa hovorí, že aj tie súčas... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 9:29 hod.

Mgr.

Rastislav Schlosár

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:31

Stanislav Mizík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Dostál, vaša znôžka strašenia podporená kvázi argumentami o nejakých cielených opatreniach, o opatreniach pri hromadných akciách, keď vypukne ďalšia vlna, hm. Povedali ste to tak rafinovane, ako keby sa to týkalo snáď iba športových podujatí či kultúrnych podujatí. No, ale existuje taký výraz, ten výraz znie, kápnout božskou, takže kápnite božskou, pán Dostál! Nie? Ja vám teraz kápnem namiesto vás. Ide tu o masové protesty proti politike bývalej aj súčasnej vlády. A tie nemusia byť vôbec ťuťuli-muťuli, ťaťa-paťa, moja drahá. Zničili ste štát, ľudia sú zúfalí!
A teraz ďalšia vec. O tom zomieraní. Podľa skúseností, čo predviedli vaše babrácke vlády, to bude vyzerať pravdepodobne takto, lebo vy sa na nič iné nezmôžete, pán Dostál. Ľudia nebudú zomierať na COVID, budú zomierať na neliečené pridružené komplikácie, ktoré vyplynú z COVID-u. To znamená ťažké zápaly pľúc a tak ďalej, ktoré sú už ťažko liečiteľné, ktoré by skončili úmrtím tak či tak.
A povedali ste, že to nie je od diabla idea, aby si ľudia prispievali na liečbu. Presne tak ste to povedal, že to nie je od diabla idea. No ja si myslím, že to je diablova idea, ktorá práve vstúpila do vás a vy ste ju plamenným dychom vypustili do tejto nešťastnej sály, ktorá musí počúvať takého diablove výplody.
Ďakujem za slovo.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 9:31 hod.

Mgr.

Stanislav Mizík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:33

Andrej Medvecký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega Dostál, rozprávali ste o dvoch možnostiach, buď nebudete robiť nič, alebo budete prijímať tie vaše fašistické nariadenia, diktatúru a teror na ľuďoch. Ja vám tu rozprávam, lepšie by ste pre Slovensko spravili, kebyže nespravíte nič. Slováci by sa mali lepšie a jednoducho neboli by také opatrenie a také totálne hlúposti, čo ste tu jednoducho prijali.
A čo sa týka očkovania, pre mňa za mňa dajte si aj tridsať vakcín mesačne. Kľudne vám dám aj moju vakcínu, všetky vakcíny aj kolegov, zaočkujte sa, koľko len chcete. Čím viac budete zaočkovaný, tak tým my budeme mať väčší pokoj. Pretože za pár rokov budete vidieť, čo to s vami narobí.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 9:33 hod.

Andrej Medvecký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9:34

Marek Kotleba
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predseda.
Prosím vás, pán poslanec, veď toto vaše očkovanie a čo to tu vy rozprávate, je to jako nechcená reklama v televízore, ale bude to presne taká istá kravina ako to vaše testovanie, pretože to som si nevymyslel ja, ale uznala to aj prokuratúra, ktorá si dala spraviť znalecké posudky a jednoznačne vo svojom odôvodnení napísala, že či už išlo o antigénové, alebo išlo o PCR testy, tak nie je možné jednoznačne určiť, či dotyčný infikovaný je alebo nie je. Čiže podľa tohto zákonu, ktorého predkladáte, to budete rozdeľovať ľudí. Čiže vy pustíte do zariadenia očkovaných, ktorí môžu byť infekční, pustíte ľudí testovaných, ktorí takisto môžu byť infekční, tak potom aký to má význam, aký to má celé význam?
A páči sa mi na vás to, že vy vlastne viete viacej ako ten výrobca konkrétnej vakcíny. Sám výrobca negarantuje a nezodpovedá za to, čo vakcína v budúcnosti spôsobí, ale vy už teraz viete, že je to bezpečné. A keď následne takýmto ľuďom, ktorí sa v dobrej viere dajú zaočkovať, to niečo spôsobí, tak potom prečo sa hanbíte za to, ako budete hlasovať? Však choďte medzi tých ľudí, vysvetlite im to, o čom to celé je, a nehanbite sa za to, ako hlasujete. A keď tí ľudia tomu nebudú rozumieť z týchto rozpráv a z týchto faktických, tak nech kľudne idú za vami a nech sa vás na to z očí do očí spýtajú. Normálne im to vysvetlite, odpovedzte, že niekto ochrnul, že nemôže, že má zdravotné problémy a tak ďalej. Nech sa páči.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

24.7.2021 o 9:34 hod.

Mgr.

Marek Kotleba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video