48. schôdza

19.10.2021 - 12.11.2021
 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

10.11.2021 o 18:01 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia

Zobraziť vystúpenia predsedajúceho
 
 

Vystúpenie v rozprave 17:55

Monika Kozelová
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Vážený pán minister, vážený pán predseda, vážené dámy, vážení páni, ja by som hneď na úvod chcela poďakovať pánovi ministrovi, že sa nám tento návrh zákona objavil v našich programoch, v našom programe.
Biznis so zvieratami v podstate, aby som to upresnila, čierny biznis so zvieratami je tretí najvýnosnejší biznis na svete, hneď po zbraniach a drogách. To myslím si, že hovorí samé za všetko. Tak ako spomínal kolega Šudík, na území Slovenskej republiky pomaly žije viac tigrov ako v Namíbii. To tiež asi hovorí o tom, akým spôsobom sa Slovensko postavilo k tzv. ochrane divožijúcich zvierat, špeciálne, aby som bola špecifická, tak k ochrane exotických zvierat. Nie sú to len tigre, ktoré sa u nás chovajú, sú to aj levy, sú to jaguáre, o primátoch už hovoril aj kolega Jaro Šíbl a ja by som k tomu doplnila ešte exotické plazy, hady a podobne.
Čo je najhoršie na tom všetkom, je fakt, že nielenže sa zabíjajú pre úplne, úplne, úplne nezmysly, lebo medzi nami bratmi, ako vážne, páni, žiaden mŕtvy tiger vám pri sexe nepomôže, takisto ako vám nepomôže žiaden kel žiadneho nosorožca. To je fakt. Takže zabíjať zvieratá pre takéto veci je podľa mňa absolútna zhovadilosť a nesvedčí to o tom, že skutočne sme človek učený, skôr človek blbec. Čiže... (Reakcie z pléna.) Ty máš iný názor? (Reakcie z pléna.) Mala som niečo na jazyku, ale nebudem to hovoriť verejne. Dobre.
Ale vráťme, vráťme sa k tým exotickým zvieratám, lebo skutočne nie je možné, aby sme v takomto, aby Slovensko bolo plné tigrov. Nehovoriac o tom, že my jednoducho ani nemáme tú istotu, akým spôsobom sú tie tigre zabezpečené, lebo to nie sú také mačičky, ktoré proste nájdeme niekde na ulici, pohladkáme, ale to sú proste zvieratá, ktoré majú svoje pudy, a sú to zvieratá, ktoré lovia a vieme často, že lovia aj ľudí, podľa toho, ako hladné sú. Takže chcela by som vidieť toho, kto sa bude tešiť, že niekde mu za záhradou behá tiger alebo u suseda behá tiger a on má doma tri malé deti. No tak to by som chcela vidieť, ako to je. Ale, bohužiaľ, takto to je.
To, čo my potrebujeme, je skutočne chov takýchto zvierat zakázať, respektíve povoliť ich iba nejakým spôsobom kontroly cez veterinárnu a potravinovú správu. Či to bude nejakými licenciami, alebo niečím podobným, je jedno, ale kontrolované to byť musí.
To, čo je fakt a čo je pravda, čo povedal kolega Šudík, u nás tie zvieratá jednoducho nemajú podmienky na fungovanie na život. Pretože držať zviera, ktoré má v sebe lov, zavreté v klietke celé desaťročia, je rovnaká zhovadilosť, fakt, ako vôbec ho sem doviesť. To, čo sa stalo u Berouskovcov, to nejdem rozoberať, lebo to už hraničí, hraničí so zdravým rozumom a hraničí so všetkým slušným, čo by sme v sebe vo vzťahu k prírode mali mať. Takže ja by som len chcela apelovať na vás, aby ste skutočne pri tomto zákone rozmýšľali ľudsky, rozmýšľali ľudsky vo vzťahu k prírode, vo vzťahu k exotickým zvieratám, a majte na pamäti, že vôbec tu nejde o tie zvieratá, že tu ide len o ten kšeft.
Musím ale povedať, že skutočne sú tu aj organizácie, respektíve sú tu aj nejaké útulky, ktoré sa starajú o zvieratá, ktoré sem nedoviezli oni sami, ale vlastne nechávajú v slušnosti dožiť cirkusové zvieratá a tú jeseň života trávia konečne tie zvieratá tak, ako majú, a nie večnou drezúrou.
Takže poďakujem každému jednému z vás, kto za tento zákon zahlasuje, a ďakujem vám v mene tých zvierat, ktoré naozaj tu zabíjame úplne nezmyselne.
Ďakujem. To je celé.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

10.11.2021 o 17:55 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie s faktickou poznámkou 18:01

Peter Liba
Skontrolovaný text
Ďakujem pekne za slovo. Ja sa musím priznať, že pri tomto zákone som trocha v pomykove, teda už si asi nekúpim tigra, už to nestihnem.
Ja sa ešte chcem opýtať aj pána ministra, či teda aj tento zákon sa vzťahuje na exotické zvieratá na papagáje, na chov papagájov.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.11.2021 o 18:01 hod.

Mgr.

Peter Liba

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:01

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Veľmi stručný budem. Nevzťahuje. A vskutku ide predovšetkým teda o dravce a o tieto pohnútky k ilegálnemu biznisu. Tam sa dávajú isté šance inšpekcii životného prostredia, ktorá môže pozrieť do toho chovu. Uisťujem vás, že to sú ľudia, ktorí rozpoznajú, že či niekto chová papagája, alebo chová nejaké iné exotické zviera pre radosť a pre vlastne naozaj svoje osobné potešenie, alebo či to je kšeftár s nejakými pazúrmi alebo rohom alebo kopytami a tak ďalej, z ktorých sa potom stružlikajú nejaké oživovače. Takže oni sa v tom naozaj dobre vyznajú.
My týmto pristúpením k tej medzinárodnej dohode posilňujeme slušných ľudí, ktorí bránia zneužívaniu dravých zvierat v celej Európe. Budem veľmi rád, ak sa Slovensko medzi týchto slušných aj chovateľov exotických zvierat bude môcť zaradiť.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

10.11.2021 o 18:01 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:03

Tomáš Šudík
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja budem veľmi stručný, keďže mi prišla počas mojej rozpravy aj správa, ale kolega tu už aj spomínal, že ako to bude vlastne so súčasnými chovmi a že či týchto levov, tigrov a iné exotické zvieratá momentálne pustia z tých chovov. Tak nie, je tam, tieto chovy už dokončia, ktoré tam sú zvieratá, a už ďalšie chovy nebudú obnovovať, takže sa občania nemusia báť, že im budú behať nejaké tigre a levy do ich záhrad a ich naháňať po námestiach, ako mi prišla správa.
A chcel by som ohlásiť zároveň aj hlasovanie. Hlasovanie o tomto návrhu zákona bude zajtra o sedemnástej hodine.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

10.11.2021 o 18:03 hod.

Bc.

Tomáš Šudík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:04

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, predkladám vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach v znení neskorších predpisov.
V týchto článkoch sa vylepšujú a dopĺňajú kompetencie pre okresné úrady v sídle kraja v rámci dohľadu na úseku verejných vodovodov a verejných kanalizácií. Ďalej sa upresňujú a dopĺňajú podmienky pre nútenú správu pre toho prevádzkovateľa, ktorý sa do nútenej správy dostane, ako aj povinnosti pre vlastníka verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie v rámci nútenej správy. Ide nám, samozrejme, o to, aby nútená správa nepoškodila ani v najmenšom spotrebiteľa.
Ďalšie doplnky sa týkajú skutkových podstát správnych deliktov a priestupkov, ktoré by, ktoré súvisia napríklad s nelegálnym odberom, ale súvisia aj s neférovým postupom dodávateľa. Významnou zmenou tohoto zákona je, že všetky predaje tých sietí, teda vodovodov a i kanalizácií, ktoré sa odohrajú po prijatí tohoto zákona, musia skončiť vo vlastníctve miest a obcí. Tým sa vyjasňuje dlhoročná hmlistá situácia, niektorí občania Slovenskej republiky žili na územiach, kde tieto siete spravovala obec alebo mesto, iní ale museli znášať aj isté finančné tlaky od súkromných skupín, ktoré sa dostali k sieťovým štruktúram kanalizácií a vodovodov.
Dôležitou zmenou je úprava týkajúca sa vodovodných prípojok a kanalizačných prípojok vo verejnom priestranstve.
Upresňujú sa tiež práva a povinnosti vlastníkov verejných vodovodov a verejných kanalizácií a tiež prevádzkovateľov týchto sietí.
Ďalej sa mení doterajší režim vlastníckeho práva k verejným vodovodom a verejným kanalizáciám tak, aby od nadobudnutia účinnosti návrhu zákona vlastníctvo tejto vodárenskej infraštruktúry mohli nadobúdať len obce a mestá, prípadne ich združenia a právnické osoby, na ktorých podnikaní sa majetkovou účasťou podieľajú obce alebo združenia obcí ako takzvané subjekty verejného práva pôsobiace vo verejnom záujme.
Dopĺňajú sa tiež niektoré ustanovenia súvisiace s povoľovaním pásiem ochrany vo verejnom záujme mimo zastavaného územia obce zo zákona.
Dopĺňa sa tiež právna úprava vecných bremien k týmto pásmam ochrany, návrh zákona v čl. II potom zákona o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady 372/1990 o priestupkoch v znení neskorších predpisov, ktorému zvykneme hovoriť vodný zákon, napríklad v súvislosti s vymedzením pásiem ochrany vodovodného potrubia, verejného vodovodu a pásiem ochrany potrubia stokovej sieti verejnej kanalizácie mimo zastavané územie obce na základe umiestnenia vodnej stavby podľa podmienok územného rozhodnutia.
V čl. III sa zasa dopĺňa rozsah cenovej regulácie vo vodnom hospodárstve o pripojenie na verejnú kanalizáciu a súvisiace legislatívno-technické úpravy.
Návrh zákona bude mať pozitívny aj negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy a podobne aj na podnikateľské prostredie, pozitívny aj negatívny vplyv bude mať na životné prostredie, nemá žiaden vplyv na informatizáciu ani na služby verejnej správy pre občana. Jednotlivé vplyvy návrhu zákona sú v doložke, samozrejme, vybraných vplyvov.
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, verím, že predložený návrh zákona posuniete do druhého čítania.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

10.11.2021 o 18:04 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 18:10

Vladimír Zajačik
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený Výborom Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie za spravodajcu k návrhu uvedeného zákona (tlač 690). Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada uzniesla na tom, že vládny návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady, Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a Výbor Národnej rady pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 30 dní a v gestorskom výbore do 32 dní od prerokovania návrhu zákona v Národnej rade Slovenskej republiky v prvom čítaní.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis

Vystúpenie

10.11.2021 o 18:10 hod.

Vladimír Zajačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie 18:12

Milan Potocký
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážené kolegyne, kolegovia, vážený pán minister, chcem len povedať, že popri tej spleti zákonov a pandemických opatrení, ktoré prichádzajú do Národnej rady, tento zákon síce vyzerá nenápadne, ale je veľmi dôležitý, pretože sa týka takmer každej domácnosti na Slovensku a každého človeka, pretože sa týka pitnej vody a zásobovania pitnou vodou.
Ja oceňujem, pán minister, že týmto zákonom opäť posilňujete verejný záujem, to znamená, my sme už na začiatku tohto roku schválili poslanecký návrh zákona, kde som bol spolupredkladateľom. Účelom tohto zákona bolo vlastne – zákona o verejných kanalizáciách a zákona o regulácií v sieťových odvetviach – posilniť samosprávy, aby vlastne nemohlo dôjsť k skupovaniu akcií vodárenských spoločností. A tento zákon, s ktorým prichádza ministerstvo životného prostredia, ešte posunie tento verejný záujem, pretože bližšie špecifikuje tieto orgány, združenia obcí a subjekty verejného práva.
Čo oceňujem, je to, že určitým spôsobom dávate vodárenským spoločnostiam za povinnosť, aby vytvárali účelovú finančnú rezervu na obnovu svojej vodovodnej a kanalizačnej infraštruktúry, to je veľmi dôležité, a že budú musieť viac transparentnejšie informovať o tom, ako používajú svoje finančné prostriedky na svojich webových sídlach. Tým vlastne nadväzujete aj na kontrolu Najvyššieho kontrolného úradu z roku 2019, ktorý upozornil, že mnohé vodárenské spoločnosti neinformujú dostatočne o tom, ako narábajú s finančnými prostriedkami, takže som rád, že posunujete tú kontrolu a transparentnosť.
A čo je hlavne dôležité, týmto zákonom, pán minister, aj vychádzate v ústrety domácnostiam, pretože doteraz, keď sa chceli niektoré domácnosti pripojiť na zaústenie verejnej kanalizačnej siete, tak si to pripojenie museli platiť sami do tejto prípojky a teraz vlastne to bude na pleciach vodárenských a kanalizačných spoločností, ktoré to budú musieť preplácať. Pre nejakých starších ľudí, ktorí sa chcú pripojiť, sa jedná o dosť značnú sumu, je to až okolo 1 200 eur, takže to je dôležité.
A ďalej chcem oceniť aj to, že vlastne týmto, že vyjdeme takto domácnostiam v ústrety, tak vlastne ochránime aj životné prostredie. Šestnásť vodárenských spoločností konštatuje, že vytvorilo v niektorých obciach kanalizačnú sieť a domácnosti sa nepripájajú; takých domácností je vyše 40-tisíc, takže týmto zákonom vlastne umožníme týmto ľuďom sa pripojiť na tú kanalizačnú sieť a tým pádom nedôjde k vypúšťaniu zo žúmp a odpadových vôd, vlastne predídeme tak znečisťovaniu podzemných vôd a studní.
Takže ja tento zákon podporím a som veľmi rád, že s ním ministerstvo životného prostredia prichádza.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis

Vystúpenie

10.11.2021 o 18:12 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:12

Ján Budaj
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Máte pravdu, pán poslanec, že v hluku často aj podružných diskusií zaniká tento veľmi dôležitý zákon.
Ja sa aj chcem veľmi poďakovať poslancom, ktorí už pred pol rokom varovne upozornili a išli s vlastnou iniciatívou, tam vtedy hrozilo scudzenie podielov istej vodárenskej spoločnosti. Pomohli ste tomu zabrániť a zároveň ste upozornili štátnu a verejnú správu, že je tu veľký problém. Vďaka tomuto zákonu sa naozaj vraciame aj k tomu problému 40-tisíc domácností, ktoré hoci má pod nosom kanalizáciu, tak ju jednoducho, z rôznych dôvodov sa na ňu nenapájalo.
V minulosti sa legislatíva pokúšala pripraviť zákon, ktorý by ich pod trestom nútil sa pripojiť. No napokon, keďže, samozrejme, nebol to veľmi populárny nápad, nakoniec naši predchodcovia takpovediac pustili do gatí a nehali všetko tak, jako bolo. To zas si treba povedať, že ten stav, samozrejme, nie je pozitívny, Slovensko, ak má 40-tisíc domácností na ulici kanalizáciu a nie je na nich napojené, tak to je proste veľký problém. My sme veľmi nízko, máme veľmi nízky štandard v mnohých lokalitách hygieny domov. Máme nízke percento napojenosti, zhruba v polovici obcí a miest je kompletná kanalizácia a vodovod, čiže 40-tisíc pre obrovský, obrovský počet, to je veľké mesto, keby sme to dali na hromadu.
Tento zákon to rieši príspevkom prevádzkovateľa, čiže sumu nebude musieť vynaložiť ten jednotlivec. Samozrejme, postupne, keďže prevádzkovateľ má právo si účtovať náklady, ktoré mu reálne vznikajú s dodávkou týchto médií, teda voda a odvoz kanalizácie, tak on si to po halieroch, po centoch zo všetkých svojich napojených účastníkov stiahne, ale so všetkých možných riešení je toto najbezbolestnejšia, pretože prevádzkovateľ si tieto náklady môže rozrátať na rádovo desiatky rokov a skutočne v účtoch jednotlivca sa prejavia zanedbateľným, zanedbateľnou sumou, ale pre tých 40-tisíc domácností je to veľmi výrazná zmena.
Takže ďakujem ešte raz za tú iniciatívu spred pol roka, podnietili ste aj nás, aby sme sa problémom urýchlene zaoberali, a tento zákon by mal uspokojivo vyriešiť a chrániť aj do budúcnosti infraštruktúry, ktoré sú od svojej logiky monopolné. Si nikto z nás nevyberie, do čej kanalizácie sa chce pripojiť, tam nemáme na výber, a preto je aj namieste, aby toto bolo verejné vlastníctvo. A to tento zákon už definitívne nastoľuje.
Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

10.11.2021 o 18:12 hod.

Ján Budaj

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video

Vystúpenie v rozprave 18:12

Vladimír Zajačik
Skontrolovaný text
Ja len veľmi krátko, hlasovať o tomto návrhu zákona budeme zajtra o sedemnástej. Ďakujem.
Skryt prepis

Vystúpenie v rozprave

10.11.2021 o 18:12 hod.

Vladimír Zajačik

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
48. schôdza NR SR - 14.deň - A. dopoludnia
 

Uvádzajúci uvádza bod 9:03

Vladimír Lengvarský
Skontrolovaný text
Zobrazit prepis
Dobré ráno prajem. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, dovoľte mi predložiť vám vládny návrh na skrátené legislatívne konanie ako iniciatívy materiál vlády s cieľom reagovať na aktuálny stav v spoločnosti týkajúci sa dohľadu nad dodržiavaním aktuálnych opatrení v boji proti ochoreniu COVID – 19.
Navrhovanou novelou sa upravuje najmä povinnosť prevádzkovateľov kontrolovať protipandemické opatrenia a odmietnuť vstup niektorým osobám do prevádzok. Vytvárajú sa zákonné predpoklady pre nariadenie uzatvoriť prevádzku počas krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 osobou vykonávajúcou štátny zdravotný dozor, posilňujú sa kompetencie príslušníkov Policajného zboru v súvislosti s využitím oprávnenia zakázať vstup na určité miesto. Reaguje sa na útoky, ktoré v súčasnosti, ktoré sa v súčasnosti množia najmä pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v súvislosti s pandémiu ochorenia COVID-19. Upravuje sa povinnosť zamestnávateľa vykonať kontrolu príslušného dokladu o očkovaní, testovaní alebo prekonaní ochorenia COVID-19 a upravuje sa pandemické nemocenské.
Uvedené opatrenia je nevyhnutné zaviesť čo najskôr. Opatrenia sa prijímajú na základe oznámenia o počte viac ako 7-tisíc nakazených z 9. novembra 2021, preto je nevyhnutné v súlade so zákonom o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky, aby Národná rada Slovenskej republiky schválila vládny návrh na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s treťou vlnou pandémie ochorenia COVID-19.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi požiadať vás o podporu predloženého vládneho návrhu na skrátené legislatívne konanie.
Ďakujem.
Skryt prepis

Uvádzajúci uvádza bod

11.11.2021 o 9:03 hod.

brig. gen. MUDr. MPH

Vladimír Lengvarský

 
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video