Videokanál poslanca

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.2.2021 o 19:10 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Videokanál poslanca

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 19:10 - 19:10 hod.

Milan Potocký
Ďakujem za slovo. Pán minister, ja som veľmi rád, že ste na pôde parlamentu otvorili aj ten duchovný rozmer, ktorý sa prejavuje v tejto kríze. A veľmi dobre ste apelovali na opozičných poslancov, ktorí sa dnes mnohí hlásia ku kresťanstvu. mnohí sociálni politici, ako ste už uviedli, sedia v prvých laviciach počas púti, počas rôznych cirkevných sviatkov. A pozrime sa, čo robia dnes, keď je národ ťažko skúšaný.
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 19:10 - 19:10 hod.

Milan Potocký
Ďakujem za slovo. Pán minister, ja som veľmi rád, že ste na pôde parlamentu otvorili aj ten duchovný rozmer, ktorý sa prejavuje v tejto kríze. A veľmi dobre ste apelovali na opozičných poslancov, ktorí sa dnes mnohí hlásia ku kresťanstvu. mnohí sociálni politici, ako ste už uviedli, sedia v prvých laviciach počas púti, počas rôznych cirkevných sviatkov. A pozrime sa, čo robia dnes, keď je národ ťažko skúšaný.
=====
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 17:50 - 17:52 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec Blaha, bral by som vaše slová možno z úst niekoho iného, ak by sa tu postavil nový človek, ktorý tu nebol predchádzajúcich 12 rokov. Vy ste tu SMER vládli dosť dlho na to a veľmi dobre viete, už desať rokov vás lekárske organizácie, Slovenská lekárnická komora a ďalšie združenia upozorňovali, že máme nedostatok lekárov, zdravotných sestier 5 000. Nič ste s tým ako vláda a štát nerobili. Aj kvôli tomu je dnes núdzový stav.
Taktiež nesiete priamu zodpovednosť za to, čo sa dnes deje v nemocniciach. Vy sa pýtate, prečo je núdzový stav? Práve vaši župani na východnom Slovensku za SMER, vaši poslanci predali pred pár rokmi finančnej skupine všetky nemocnice na východnom Slovensku. Ako dnes chcete manažovať nemocnice na východnom Slovensku, keď všetky vlastní Svet zdravia cez Pentu. Ako ich chcete manažovať?
Pán Blaha, veľmi dobre viete ako sa za vašej vlády tunelovalo zdravotníctvo. CT-čká, nechcem tie kauzy otvárať. Preto sú dnes nemocnice preplnené, pretože peniaze, ktoré mali ísť do zdravotníctva, do rozprava zdravotníctva, do výstavby nových nemocníc sa tunelovali za vašej vlády. Preto sú dnes nemocnice preplnené.
Pán Blaha, mali by ste sa hanbiť za to vaše vystúpenie. Nemáte morálne právo práve vy kritizovať túto vládu. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 11:20 - 11:22 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Pán Mazurek, musíte si uvedomiť jednu vec, že toto nie je zápas vlády s pandémiou, toto je zápas celého Slovenska s epidémiou. To znamená, nesieme zodpovednosť všetci nielen vláda ale aj koaliční a opoziční poslanci. Podstatná, podstatná vec je tá čo vnášate vy do spoločnosti. Ja som nezachytil jediné rozumné riešenie, vnášate medi ľudí zúfalstvo, beznádej a nenávisť. Rozoštvávate ľudí proti sebe. Keď národ nebude jednotný tento boj prehráme všetci, uvedomte si to. Nebude prehratý Matovič, vláda, všetci prehráme. Ja chcem od vás počuť ako zastaviť mŕtvych ľudí na cintorínoch ako zastaviť počet pacientov v nemocniciach toto je teraz kľúčové. A ďalšia vec, má to aj sociálno-ekonomický rozmer. Ľudia teraz doplácajú na prechádzajúce vlády, čo sa stalo v uplynulých rokoch, bola tu vláda Dzurindu, ľudia si uťahovali opasky, prichádzali reformy čakali, že bude lepšie, no nebolo. Prišlo tu dvanásť rokov Ficovej vlády, sociálny štát, ktorý poskytoval výhody len oligarchom, ľudia čakali, že sa budú mať lepšie, no nebolo. Páni toto je 877 tisíc ľudí v roku 2019 bolo žilo na hranici chudoby na Slovensku, to sú údaje Štatistického úradu, to znamená, že teraz v tejto pandémii sa prehĺbila ešte len viac zlá ekonomická situácia ľudí. Odkryla úplne táto pandémia aký sociálny štát tu budoval SMER, ľudia žili z rúk do úst, nemali čo jesť, teraz to ukázalo, žili na dlh. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

5.2.2021 17:13 - 17:28 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Jožko, tvoj prejav nasvedčuje tomu, že vlastne nikto nemá nič z našej koalície nadiktované. Tvoj slobodný prejav len potvrdil to, že každý sa rozhoduje podľa vlastného svedomia a vedomia. Aj keď tvoje prejavy sú mnohokrát v tomto pléne znevažované, teraz sa ťa musím zastať, pretože skutočne korupcia, boj proti korupcii ti leží na srdci. Kým mnohí poslanci neboli na verejných vypočutiach, ti si bol aj na verejných vypočutiach kandidátov na prezidenta Policajného zboru. Bol si aj na vypočutí kandidátov špeciálneho prokurátora. Áno a ty si bol jeden z mála tých, ktorý kládol verejne nepríjemné otázky, doslova si griloval kandidátov, ktorí sú preferovaní aj koalíciou, takže ďakuje za ten tvoj postoj, ktorý dokazuje, že nie sme ako za bývalej vlády, len cvičené opice, ktoré stláčajú gombíky, ale naopak, nebojíme sa verejných vypočutí, ideme s kožou na trh pred verejnosťou. Takže, vďaka, Jožko.
Skryt prepis
 

5.2.2021 17:13 - 17:28 hod.

Milan Potocký
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 13:43 - 13:58 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo pán predsedajúci. Vidíme, že pri tomto zákone sú rôzne protichodné názory nielen zo strany opozície, ale aj koalície.
V prvom rade by sme mali klásť dôraz na bezpečnosť a zdravie našich detí. To si myslím, že na tom sa zhodneme všetci a to je tá základná priorita. Ale určite musíme nájsť nejaké vyváženie a kompromis medzi tým, aby sme nešikanovali naše obce, mestá, ktoré vlastne sú vystavené rôznym tlakom. Je pravda, že boli naozaj v minulosti viaceré vážne úrazy, niektoré sa skončili aj tragicky, a práve preto, že mnohé tieto detské ihriská nespĺňali rôzne technické normy, parametre, samozrejme neboli použité kvalitné materiály. Z bezpečnostného hľadiska boli úplne nevyhovujúce.
Takže ja som presvedčený o tom, že mali by sme sa sústrediť na efektívnu kontrolu, to je už jedno či zo strany štátnych orgánov alebo samosprávnych, aby tieto ihriská kontrolovali efektívnejším spôsobom, aby vlastne predchádzali takýmto vážnym úrazom. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 10:13 - 10:28 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán Kamenický, s mnohými vecami, ktoré odzneli vo vašej rozprave, súhlasím. Konkrétne s tým, že tá suma 6 miliárd eur je značný balík, ktorý budeme splácať 30 rokov a si myslím, že z tejto verejnej debaty by parlament nemal byť vynechaný. Pokiaľ viem, ministerstvo financií sa bude snažiť tento stav zmeniť v najbližších týždňoch, neviem, či ste už dostali informáciu, že budú prebiehať rokovania s poslaneckými klubmi a s ministerstvom financií. Mňa skôr, tá diskusia, ktorá prebehla len v podstate s videohovorom s europoslancami a samosprávami niektorými, je nedostatočná, určite. Ja skôr vidím iný problém v tom, že samotný problém urobila už Európska únia, ktorá vôbec neberie do úvahy jednotlivé potreby členských krajín, ale vlastne nadiktovala, ako má tento plán obnovy vyzerať a v podstate tie členské krajiny Európskej únie sa pohybujú v určitých mantineloch, ktoré im stanovila, čo je chyba.
A čo sa týka samotného dokumentu plánu obnovy a odolnosti, tak ešte stále prebieha ten negociačný proces schvaľovania, nie je to uzavreté, takže tieto svoje výhrady budete môcť deklarovať potom na stretnutiach ministra financií na poslaneckom klube.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.1.2021 10:41 - 10:42 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Ďakujem pán predsedajúci. V tomto sa aj ja s pánom kolegom poslancom Cmorejom nezhodnem. Tiež som presvedčený o tom, že ten lepší verejný záujem zabezpečí len štát a súhlasím s tým, že dnešné vodárenské spoločnosti mnohé plytvajú s peniazmi daňových poplatníkov. Naozaj sa tam šafári, a to bude druhý krok ktorý urobíme ďalej. To znamená, že zmeníme infozákon a pozrieme sa na prsty bližšie týmto vodárenským spoločnostiam, ktoré narábajú so stovkami miliónov eur. To znamená, že budú môcť, budú musieť zverejňovať svoje hospodárenie, a to ako s týmito miliónmi nakladajú. Pretože vieme, že sú rôzne kauzy najmä na východnom Slovensku.
Niektoré vodárenské spoločnosti nechcú novinárom poskytovať informácie aj v rámci infozákona tvrdia, že nie, im to zo zákona nevyplýva. To znamená, že ďalší krok bude zmena infozákona, aby sme sa týmto vodárenským spoločnostiam pozreli na prsty. A tým pádom bude štát v týchto vodárenských spoločnostiach postupovať efektívnejšie. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 28.1.2021 10:31 - 10:31 hod.

Milan Potocký Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak, ako ste uviedol, cieľom aj tohto zákona je vlastne zabrániť aj tomu, ak by vstúpila do vodárenských spoločností nejaká finančný skupina, potom by to mohlo ovplyvňovať aj ceny vody, samozrejme. A pitná voda patrí všetkým, nie len nejakým vybraným spoločnostiam a oligarchom. A na vašu otázku, pán poslanec Suja, áno, máte pravdu. Akcie obcí, miest a samosprávnych krajov nebudú môcť získať súkromné skupiny alebo súkromné firmy. Obec, ktorá sa rozhodne svoje akcie alebo svoju majetkovú účasť sa jej vzdať alebo preniesť, môže len na inú obec alebo aj na vodárenskú spoločnosť, ale samozrejme, jej akcie tej vodárenskej spoločnosti môže vlastniť len samosprávny kraj a obce. Takže môžu len obce medzi sebou alebo vodárenskou spoločnosťou.
Skryt prepis